VRIJDAG 27 APRIL, Pfo 99 61e Jaariani 1923= lering latiek biedingen anvragen IENSTE. ersknecht Maatschappij tan wart GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON De burcht van het geluk. BINNENLAND Stads- en Provindenieuws r filmwerk scïation". Geheim £AL TER rger is dan ïRMOND, VLiSSSMGSCHE COURANT -uik. ren. v .KSSTEM n Nederland) 8 uur,^in hel LOOP BAL. .angsbewijzen ir en de leden, jreken op den aan de zaal. ËSTUUR. ug, rugpijn, pijn, en ver- ontstaan zijn in gevatte men met het liddel «g® r's Olie aria Wortel- -Pekela. Ver per flacon ers van Wor den. ver eenige vrije de, zoekt FWERK ;heid aan huis. Br. letter J. ourant". i en Agentessen 1st worden in Nederland voor in Spaarboekjes, tegen hooge ONINGSBRUG- g 45, Rotterdam. raagd een ^SE, Souburg. delb.-Rotterdam degen plaatsen. ril passagiers en vee. r. ïidd Bott 1. inr w. mi 8 8 ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent. alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk» nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere ,egel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 15 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen er openbare kennis, dat heden is afgekon digd de Verordening, vermeldende de titels der geldende verordeningen ^en de geldende bepalingen der gedeeltelijk afgeschafte verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, vastgesteld door den raad in zijne vergadering van 6 dezer, onder no. 18, welke verordening werking treedt op 30 April a.s. Gedurende 3 maanden wordt de verorde ning ter secretarie (3e afdeeling) voor een •ieder ter lezing nedergelegd en tegen be taling der kosten verkrijgbaar gesteld. Vlissingen, 27 April 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. OPNEMING VAN WEGEN, VOETPADEN EN KUNSTWERKEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis dat, te beginnen op 8 Mei 1923 a.s., vanwege de gemeente een algemeene opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden met de kunst werken in die gemeente. Vlissingen, den 27 April 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. bekomen "Transp. en Exjj. a. vos, w- 8 te V. Transp. ven EENHOOEN, Tel.163 03TERHOUT,T«1.8»' pniTENHEK. T«1.1gj KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Vergadering van Donderdag. Buitenlandsche zaken. Deze begrooting is voor vele leden tegenwoordig een aangenaam onder werp. Er zijn tal van puntjes die men graag even behandelt. De zaakTack, de Volkenbond, de bezuiniging. Volgens den heer Anema is in de zaakTack het politieke eiement op den voorgrond gesteld. Hij achtte dat in strijd met ons Holfandsch recht, dat niemand in zijn politieke of geestelijke overtuiging mag gekrenkt worden of in zijn vrijheid be perkt. Reeds eerder heeft de Minister verklaard dat hij die opvatting niet deelt. Ware dit wel zoo dan zou ieder die de Nederlandsche bevoegdheid heeft, ook het Nederlandsche recht heb ben tot onderwijs geven. En dit is niet zoo. Over den Volkenbond praat men in de Eerste Kamer ooik gaarne. Verschil lende leden gaven hun meening ten beste. Men heeft nog geen vast-omlijnde politiek in dien Borid gevonden en voor een eventueel garantie-verdrag is men ■beducht omdat men vreest, dat dit ons wel eens kon meesleepen in een kielzog waarin we niet verzeild moeten raken. De befaamde kille rede van den heer Loudon over de toekomst van den Volkenbond, bracht den heer Anema tot een warm .pleidooi voor een opge wekte deelname van ons land aan dien Bond mits de politiek gematigd zij. Contact met de kleine staten die in de zelfde positie verkeeren als ons land, achtte hij gewenscht en onomwonden informeerde hij. eens of Minister Van Roman van F. ARNEFELD. 43) HOOFDSTUK XXV. Dienzelfden namiddag ikwam Ama ranth bij Edeltrud op bezoek. Zij bracht de tijding mee, dat Tinti zich met Kurt Dolling verloofd had. Tinti was naar Neu-Dansberg gereden, om .gravin Ebereichen 'een bezoek te brengen, daarbij was het toen geheel onverwacht zoo gekomen. De gravin was weggeroe pen en Kurt had van het oogenblik ge bruik gemaakt, hare hand te vragen, waarop zij hem hef jawoord gaf. Het was immers ook vooruit te zien ge weest, meende de argelooze Amaranth glimlachend. De prinses hoorde dit nieuwtje met een stillen glimlach aan. Hoe wijs die Tinti toch was Zij, had, goed zien aan komen, wat het gevolg van Prospers Lus zou worden. Nu bracht zij vlug haar eigen verloving ter algemeene kennis, y°or hij met de zijne voor den dag kon bomen. Niemanjj kon nu toch beweren, dat 'hl haar versmaad had. Doch Amaranth was niet gekomen, om Edeltrud deze verloving bekend te maken, want in Hagernbach wist nie- Karnebeek op de reis naar Scandinavië al dan niet besprekingen heeft gehou den niet Branting. Alsof een Minister van buitenlandsche zaken uit intieme besprekingen onmiddellijk in het open baar het meest belangrijke meedeelt De Rijnvaart-misère is ook een ge zocht onderwerp voor discussie. De lieer Van der Lande weeklaagde er over en riep de hulp van den Minister in. De klacht van mr. Struycken dat de Volksvertegenwoordiging zich te weinig bemoeit mét de buitenlandsche aangele genheden is wat de Eerste Kamer be treft niet gerechtvaardigd meer. Uitvoerig heeft bijvoorbeeld de heer Wittert van Hoogeland betoogd dat het vraagstuk der minderheden in den Vol kenbond deugdelijk moest worden be handeld. In de onderdrukking van die nationale minderheden zag hij het blij vende gevaar voor den vrede. Neder land, liet beroemde land der vrijheid, had naar zijn meening een grootschc taak als beschermer van deze onder drukte minderheden. Hij, wensehte een permanente commissie in den Volken bond, die dit vraagstuk zal onderzoeken ook zonder dat van de zijde der belang hebbenden klachten zijn ingekomen. De heer Van Embden steunde het be toog van den heer Anema, vooral waar die tegen een machtspolitiek opkwam. Hij, betreurde echter de rede van den heer Loudon die daarmede toch Neder land heeft gebonden. De Minister blijft daarvoor verantwoordelijk omdat het Parlement geen medezeggenschap heeft gehad- bij de behoeming der afgevaar digden. v De Minister wees de klacht over de bezuiniging weer handig af. Het depar tement heeft veel lak noodig omdat de brieven van dit departement goed ge sloten moeten worden. Van bezuiniging wil de Minister niet veel weten, vooral niet 'op zijn gezant schapsdiensten, die voor de handelsbe langen van veel gewicht zijn. Ten aanzien van de Rijnvaart heeft Nederland gedaan wat het kon. Thans is een nieuw protocol spoedig te wach ten, want onderhandelingen zijn gaan de. In de zaakTack heeft de Minister alleen advies uitgebracht en meer niet. Met de beslissing heeft hij dus niets te maken. Hoe de Minister over den Volken bond denkt, weten we. De gematigde politiek van Balfour is ook het ideaal van minister Van Karnebeek en fraaie woorden wijdde de Minister weer aan zijn ideaal. Men moet altijd maar blijven hopen en vertrouwen, dat het al maar beter en beter zal worden De wijzigingen in de spoorwegtarieven. Door den heer Schaper is aan den minister van waterstaat de volgende vraag gesteld Is de minister bereid, aan de Kamer over te leggen een vergelijkend over zicht van de wijzigingen, door de spoor wegmaatschappijen in de personenta- rieven, in het bijzonder od lange tra jecten en in buurtverkeer, sedert 1 ja nuari 1923 ingevolge den wensch der Kamer aangebracht Het weer in Maart. Aan het Maandelijksch Overzicht der weersgesteldheid van 't Meteorologisch Instituut is het volgende ontleend De maand Maart was over het alge meen belangrijk te warm, vooral gedu rende de laatste tien dagen. 25, 26 en 27 Maart waren vooral bijzonder warme dagen, waarop op verschillende plaat sen de temperatuur boven 20 gr. steeg, te Maastricht zelfs tot 23 gr.Te Vlissin- mand dat zij naar Dreisenstein was ge reden. Stilletjes had zij laten inspannen en was weggereden. Na veie verlegen omwegen kwam het er uit, dat zij voor eigen aangelegenheden was gekomen. Zij kende niemand anders dan Edeltrud, voor wie zij, haar overkropt gemoed kon luchten en die haar helpen kon... Ditmaal was de prinses inderdaad verbaasd, maar ook tamelijk rade loos. Was dan plotseling de heeie we reld verliefd' geworden en wilde trou wen De kleine Amaranth en dr. Mark hof Als vrouw begreep Edeltrud dat eigenlijk wel. Hij was een knap man en van een edel karakter, hij was vermo gend, hij had een prachtige toekomst voor zich. Ongetwijfeld kon Amaranth gelukkig met hem worden. Als... ja.... dat was het juist Je grootmoeder zal daar nooit in toestemmen, vrees ik, zeide ze be klagend'. Ik kan niet leven zonder hem verklaarde Amaranth beslist. Ik heb al les overwogen, zooals hij verlangde, maar ik kwam steeds tot hetzelfde re sultaat, dat zijne liefde mij meer betee- kent dan a! het andere, en dat het dwaasheid zou zijn, om der wille van een vooroordeel van een groot, heerlijk geluk afstand te doen jij hebt zooveel invloed op grootmama, Edeltrud Toe, help mij toch ik vrees, dat ik heelemaal geen gen werd met een maximum-tempera tuur van 21 gr. het record, voor deze plaats (19 gr. C. in 1916) geslagen. Temperaturen onder het vriespunt kwamen in Nederland betrekkelijk wei nig voor, evenals nachtvorst. De afgeloopen maand gaf weer een tekort aan neerslag. Gemiddeld 'over Nederland bedroeg de totale neerslag 31 niM. tegen 46 mM. normaal. De mid delste decade gaf over liet algemeen droog w-eer. Het aantal neersiagdagen was slechts weinig beneden normaal. Sneeuw kwam in het grootste deel van Nederland slechts op één dag, in net Noordelijk deel in het geheel niet voor. De zonneschijn was iets meer dan nóhmaal, nl. 103j4 uur tegen 92 uren normaal. In de hoogere luchtlagen tot 5000 M. was over het algemeen de temperatuur boven normaal en de betrekkelijke vochtigheid tusschen 1500 en 2500 me ter te gering. VLISSINGEN, 27 APRIL. Onze haven. De hoefijzer-correspondent van liet .„Hbld." tevens Kameroverzicht schrijver van genoemd blad heeft naar aanleiding van de eigenaardige houding van den minister van water staat ten opzichte van de werken tot uitbreiding van onze haven, in zijn overzicht" van -de zitting van de Eerste Kamer van Woensdag het volgende ge zegd, wat wij met groote instemming overnemen Het eenige belangrijke uit de verga dering van Woensdag maar dan ook wel' iets zéér belangrijks is de on aangename verrassing der mededee- ling van minister Van Swaay betreffen de de haven van Vlissingen. Nog dezer ■dagen hoorden wij dat de minister zich ten aanzien van dat werk in dezen zin had uitgelaten Ik wil de motie van de Tweede Kamer wel uitvoeren, maar ik kan het niet de minister van financiën geeft mij geen geld. Doch thans blijkt, dat het stilliggen' van het werk niet is te wijten aan minister De Geer, doch aan minister Van Swaay. Want die zei nu heden, dat hij toch niet de overtui ging had kunnen krijgen, dat er een groote toekomst zit in de haven van Vlissingen en dat hij, er dus niet toe komen kon om er zooveel geld in te steken. Hij wilde er nog wel eens over denken, maar dan... voor het volgende jaar. Deze draai van den minister maakt op ons een zeer onaangenamer indruk. De minister is volstrekt niet verplicht om een motie van de Tweede Kamer uit te voeren en wanneer hij dat niet goed te verantwoorden acht, heeft hij. volko men gelijk als hij het niet doet. Doch van die gezindheid had hij. dan aan stonds moeten doen blijken. En boven dien betreft het hier niet alleen het uit voeren eener motie doch van een wet. Wij zullen no" even 's ministers eigen woorden in herinnering brengen, ge sproken in de avondvergadering van 30 November „Daarom heb ik gezegd dat van stop zetten van het werk eigenlijk geen spra ke behoeft te ziin het is alleen het ver schuiven van het kademuurwerk. Maar het spreekt vanzelf dat. wanneer de Kamer hier een uitspraak doet, dat hel werk in sneller tempo moet gaan en dat wij ook met dien kademuur wat sneller moeten doorwerken, dan is dat voor mij. een aanwijzing, dat ik moet trachten, op welke wijze dan ook, dat gedaan te krijgen, in verband met de financiën. Het is duidelijk dat, wanneer eenmaal invloed meer op je grootmoeder heb, mijn arme Amv, sedert Daar meldde de bediende Tinti aan. Zij kwam met haar verloofde en gravin Ebereichen trotsch en trfomfeerend aanrijden, om op Dreisenstein haar eerste verlovingsvisite af te leggen. Niet officieel natuurlijk, slechts heel intiem, zooals zij zei. Later fluisterde zij Edeltrud toe Kun jij je voorstellen, dat grootmama woe dend is over mijne verloving Zij zegt, ik heb Amaranth Kurt voor den neus 'weggekaapt. Wij hadden daar natuur lijk weer eens ruzie over. Toen reed ik naar Neu-Dansber.g en vroeg mama Ebereichen, dat zij me* ons Bier heen zou rijden. Ik wilde u toch mijn geluk terstond mededeelen Tinti was verrast, haar zuster hier aan te treffen. Zij. zette .groote oogen op, toen de prinses dr. Markhof liet vragen de thee mee te gebruiken, en Amaranth van dat oogenblik af voor niemand anders oogen had dan voor dr. Marklbof. Men dronk thee in het park op Edel- truds lievelingsplekje onder de boomen. Prosper ontbrak. Hij was naar Hoch- weid gereden en had een boodschap gezonden, dat hij voorloopig daar weer wilde blijven. Daarentegen kwam de hertog bij het gezelschap en het viel allen op, hoe goed geluimd hij was en hoe hij zijne schoondochter onder bij de wet dat werk is bevolen en er geen overwegende reden is om het uit te stellen, men het ook niet behoeft uit te stellen". De minister zei dus Als er geen fi- nancieele belemmering was, zou dit eenmaal door de wet bevolen werk na tuurlijk zonder vertraging worden uit gevoerd. Nu zijn er financieele bezwa ren en ik wilde daarom liever met de zeeweringen beginnen (waarvoor ik nog een potje van 5 ton heb). Maar als de Kamer uitspreekt dat we toch op den oorspronkelijken voet moeten doorwer ken, dan zai ik het geld daarvoor zien te vinden. Uitsluitend financieele en opportunis tische overwegingen dus. En de Tweede Kamer heeft (met op 3 na algemeene stemmen) de motie-Van der Voort van Zijp aangenomen. Thans tapt de minister weer uit een heel ander vaatje en zegt lk geloof niet in de toekomst van die haven. Ja maar, dan moet Z.E. een wets voorstel indienen waarbij de wettelijke bepaling dat die haven zal worden ge maakt, weer wordt ingetrokken. Zoo lang dat niet is aangenomen, is de mi nister, als minister, verplicht, de wet uit te voeren die hij niet, op de een of an dere wijze, mag saboteeren. En hij is, zoo lang hij niet van aangezicht tot aangezicht in de Tweede Kamer heeft gezegd Ik voer uw motie tóch niet uit, als fatsoenlijk man verplicht, ook die motie uit te voeren, althans voor zoo veel de minister van financiën hem dat niet belet. De heele houding van den heer Van Swaay in de Vlissingsche baveaquaes- tie komt nu toch wei in een vrij onbe haaglijk daglicht. Er ligt een wetsbe paling, volgens welke de haven van Vlissingen moet worden vergroot en een plan-König om dat te doen uitvoe ren (door particulieren). Minister Van Swaay laat zich door de waterstaats- ingenieurs bepraten om voor de uitvoe ring een waterstaatsingenieur te nemen en door departementsinvloeden laat hij zich wijsmaken dat die heele haven eigenlijk maar ongedaan moet blijven onder het voorwendsel Er is geen geld voor (maar wel voor veel minder ur gente dingen als die dure weg door Zuid-Beveland!). De minister schrijft dat in zijn Memorie van Antwoord. Maar 'bij de openbare behandeling in de Tweede Kamer krijgt hij den wind zóó van voren, dat hij aan. 't wankelen raakt en voor den dag komt met de me- dedeeling over het potje van 5 ton waaruit hij wel de zeewering kan be kostigen. DoCh de storm luwt niet, de minister ziet de motie-Van der Voort van Zijp aankomen, valt nu geheel om en zegt O, als de Kamer het wil, zal het werk natuurlijk op den oorspronke lijken voet worden uitgevoerd. En ziet, nog geen half jaar later zijn de departementale invloeden er in ge slaagd, den minister weer op zijn oude beenen te zetten (neen op hun oude beenen) en hem te brengen tot de uiting Ik geloof in die heele haven niet. Het is Neen, we laten de qual-ificatie maar over aan de Tweede Kamer. Want die zal nu met deze Excellentie nog wel! een woordje te spreken hebben. Tot zoover liet overzicht van het Amsterdamsche blad. Wij behoeven wel niet te zeggen dat wij eveneens de houding van den minis ter zeer onaangenaam vinden .en wij kunnen gelukkig wel mededeelen dat de minister er zoo niet af komt. De Tweede Kamer, die bijna una niem besloot dat de werkzaamheden scheidde. Hij was trouwens tegen allen zeer beminnelijk, uitgezonderd tegen Tinti, •die hij slechts koel feliciteerde, om dan verder heelemaal geen notitie van haar te nemen. Men babbelde druk, toen onverwacht een bediende verscheen en met ontsteld gelaat de prinses iets mededeelde. Edeltrud verbleekte. Toen nam zij Tinti en Amaranth ter zijde. Arme kinderen, ge moet terstond naar huis rijden... uwe grootmoeder is een ongeluk overkomen... men heeft een bode gezonden... een beroerte heeft haar getroffen... iIs zij dood stamelde Tinti, ter wijl Amaranth bleek en bevend Edel- truds arm omklemde. Deze'knikte zwijgend. Toen omhelsde zij Amaranth. Ik rijd met jullie mee, opdat ge niet alleen zijt. Dan neem ik ie alle drie mee naar ons terug. Zij wenkte Markhof, terwijl de .gra vinnen ontdaan naar het rijtuig snelden. Kom u ook mee. Er is daarginds niemand, die verstandige regelingen kan treffen. Dolling is daarvoor niet in staat. Ook zal het Amaranth een troost zijn. 'Toen hij haar verschrikt aanzag, ■drukte zij hem warm de hand. Amy heeft mij: straks alles verteld. En deze "dood, hoe droevig hij is, be duidt toch wel uw geluk, lieve Mark voor onze haven moeten worden voort gezet, kan zich onmogelijk bij. deze houding van den minister neerleggen en naar ons ter oore kwam, zal de minis ter nu beslist klaren wijn moeten gaan schenken en onomwonden aan de Twee de Kamer moeten mededeelen welke voornemens (wij. mogen wel zeggen booze voornemens) ihij ten opzichte van onze haven koestert. Wij zullen nu eerst eens afwachten wat de minister za! antwoorden op de vragen welke hem ongetwijfeld zullen worden gesteld. In liet jongste nummer van „de Vrij heid", orgaan van den Vrijheidsbond, wordt in de „Poiitie.ke Weekkalender" ook de mogelijkheid besproken van het uitstellen van de havenwerken. De schrijver van dezen „Politieken Weekkalender", Joh. J. B., eindigt z'jn kalender aldus Ten slotte een woord over een onder werp van groote beteekenis voor de ontwikkeling van Vlissingen. Tegen het einde der vorige week bereikte ons het bijna ongelooflijk klinkende gerucht, dat het havenplan voor die gemeente, waarover in de Tweede Kamer zoo veel is te doen geweest, omdat de minister van waterstaat aanvankelijk voorne mens was het te laten varen, nu toch niet zou worden uitgevoerd op grond van -bezwaren van den minister van fi nanciën en dat de aanbesteding der ha venwerken, welke dezer dagen zou plaats hebben, niet zou doorgaan. Wij hopen, dat dit gerucht .geen waarheid- zal blijken te behelzen en vertrouwen, dat mr. Dresselhuijs, die in de Tweede Kamer, onder verwijzing naar hetgeen geschiedt voor de haven van Antwerpen zoo krachtig de uitvoering der werken heeft bepleit, op de bres zal staan voor Vlissingen. voor het ongedachte geval, dat men werkelijk van regeeringszijde voornemens mocht ziin het aan de Ka mer en Vlissingen gegeven woord te 'breken. Algem. Ned. Christ. Ambtenaarsbond. Gisterenavond trad voor de afdeeling Vlissingen van den Algemeenen Nederi. Christeiijken ambtenaarsbond op zuster S. Heidema, vrouwelijke vrijgestelde van dien bond. Spreekster gaf een overzicht van de ontwikkeling van de vakbeweging in het algemeen en van de christelijke vakbeweging in het bijzonder. Allereerst wees zij op het tijdperk der gilden, en beschreef in keurige taal den toestand van die dagen. Daarin kwam echter verandering door de uitvinding van de stoom en de invoering der machine. Het aantal arbeiders breidde daardoor uit en zoo kwam er een afstand tusschen werkgever en werknemer. Vervolgens besprak spreekster de invloed van de Fransche revolutie en het daarmede gepaard gaande egoïsme van die dagen. Breedvoerig werd door spreekster stil gestaan bij de .beteekenis van de leuze van „Vrijheid, gelijkheid en broe derschap". Deze leuze beteekende ech ter in de praktijk, volgens spreekster, dat ieder zijn egoïsme kon botvieren. Inzonderheid werd nog bepleit de eisch van organisatie voor christelijke verpleegsters en verplegers. Zij wees erop, dat ook elk van deze groep een taak, een roeping heeft. Spreekster komt op tegen de mee ning, als zou net beroep van verpleeg ster een bijzonder beroep zijn. Dat mo ge in zekeren zin waar zijn, doch vast staat dat elk beroep een Goddelijk be roep is. Zij wekte daarom de aanwezige verpleegsters op zich bij de christelijke vakbeweging aan te sluiten. Eindelijk toonde spreekster met enke le sprekende voorbeelden aan, dat in de hof Zij zou nooit hebben ingewilligd. Maar nu wordt de hertog voogd en bij hem krijg ik wel toestemming voor uw geluk Zwijgend bracht hij hare hand aan de lippen. Toen reden zij alle want ook gra vin Ebereichen rekende het haar plicht mee te gaan naar Hagernbach. Toen de rijtuigen den buitensten hof opkwamen, trok Knauer juist de zwarte rouwvaan aan den toren omhoog een aanblik, die d^ dames in tranen deed uitbarsten. Zij had- in nietrrands hart warme liefde gezaaid, de oude trotsche rijks- gravin. Maar haar plotselinge dood en vooral haar eenzaam sterven, terwijl alle drie kleindochters weg waren want ook Agnes was niet thuis geweest ontroerde allen diep. Knauer had haar toevallig gevonden, toen hij haar iets wilde gaan vragen. Zij lag midden in de kamer lang uit gestrekt en was reeds stijf en koud. Nu rustte zij. op haar bed', door bloemen omgeven, die de tuinman in allerijl had aangedragen en Agnes knielde bid dend aan het voeteneind, toen de zus ters snikkend binnentraden. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1