VIM WOENSDAG 25 APRIL, No97 die 1 GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON De burcht van het geluk. BINNENLAND OVERAL "WAAR VOILE RAMMEL ZW MAG VIM HOOIÏ OliTLREKEM. OVERAL VERKRyGBAAft Irt PRACTISCHE, STROOI BüSSEri DE LEVER'S ZEEP MY VLAARDMGÊK* ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- oheren f 2.20 per drie maanden. Franco door liet gelieele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk» numnKrs 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 15 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. VERBINDING EN NUMMERING CAN- DIDATENLJISTEN GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het Centraal Stembu reau maakt bekend, dat van de drie hoofd- stemibureaux in deze gemeente voor de verkiezing van de leden van den Gemeente raad mededeeling is ontvangen van de gel dig ingeleverde lijsten van candidaten, voor de aanstaande verkiezing. Binnen zeven dagen na heden (dus tot en met 1 Mei a.s.) kunnen de gemachtig den der onderteekenaars van lijsten deze tot een groep verbinden, door een daartoe strekkende gemeenschappelijke verklaring (waarvan modellen ter gemeente-secretarie, 2e afdeeling kosteloos verkrijgbaar zijn) schriftelijk bij het Centraal Stembureau in te leveren. De nummering, bij loting, der lijsten zal geschieden in een voor de kiezers toegan kelijke zitting van het Centraal "Stembureau ten Gemeentehuize (Trouwzaal) op Woens dag 2 Mei 1923, des middags 12 uur. Vlissingen, 24 April 1923. De Voorzitter van het Centraal Stembureau, VAN WOELDEREN. DlENSTPLlCHf. Herhalingsoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen roept de hieronder vermelde, in het Verlof gan- gersregister dezer gemeente ingeschreven verlofganger op, om krachtens art. 31, le lid, in verband met art. 33 der Dienstplicht wet (Stbl. 1922, No. 43), voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst te komen JACOBUS VAN LOON, der lichting 1918, uit de gemeente Steenbergen, behoorende tot het 2e Regiment Veld-Artillerie, 3e ba taljon en gelast hem. om ter volbrenging dier oefeningen op Maandag 7 Mei 1923 aanwezig te zijn in de legerplaats bij Olde- broek. Vlissingen, 24 April 1923. De Burgemeester voornoemd, J. G. VAN N1FTR1K, L.B. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is -ingekomen een verzoek van Jelle Visser, om verlof tot den verkoop van uit sluitend alcoholvrijen drank voor perceel Glacisstraat 145 dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verJèenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingebracht bij Burg, en Weth. voor noemd. Vlissingen, 24 April 1923. Burg. en Weth. voornoemd, J. G. VAN NIFTRIK, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag. Kieswet. Interpellaties. De wijziging der Kieswet, Provinciale wet en Gemeentewet, waarbij de even redige vertegenwoordiging voor de Eerste Kamer wordt ingevoerd, is aan genomen. Vier leden stemden tegen, nl. de heeren Kersten, de Man té VerLoreh, Roman van F. ARNEFELD. 41) Ik h(jop het tenminste, papa. Want hebt mij toch lief en aan dit huwelijk hangt mijn levensgeluk. Dat zal u bij uwe beslissing niet vergeten. Bah jij hebt mijn wenschen ook vergeten. Je weet heel goed, dat ik een andere voor jou op het oog had. Die andere is de plaats onwaardig die u haar had toegedacht. Niets ter wereld zou mij kunnen bewegen, met bar te trouwen. Dat al u zeker begrij- tw, papa, als ik zeg, dat Tinti de aan- jlichfster van dien gemeenten streek tegen Diana von Dieten bij de Udo-gro-t »as. Wacht je, Prosper, stoof de hertog °P. dat je niet uit blinde verliefdheid °P de eene tof lasteraar wordt van de 'ndere. Een rijiksigravin von Obronsky 5 niet in staat tot een gemeenheid. Prosper vervolgde snel En toch is het zoo. U kan mij _ge- j>°ven. Haar helper, graaf Heider, wien verwondde, heeft het mij na ons duel bekend. Jij met Heider geduelleerd .jr Ja papa. Maar Iaat mij u alles ver- ™n. U 2a| jan begrijpen, hoe het is ®en, dat ik, zonder eerst uw toe- ',eriniing te hebben verkregen, Diana's Van Ravesteijn en mej. van Dorp. De tweede van deze vier motiveerde zijn stem z.i. ging het provinciaal verband bij de verkiezing der Eerste Kamer leden te veel verloren. Mr. Marchant wil den minister van koloniën vragen stellen over de verhou ding tusschen den gouverneur van Su riname en de regeering in verband met de toekomst dezer kolonie. De gemeente Loosduinen is van het aardrijk verdwenen. Zij zal bij Den Haag worden ingelijfd. Niemand der leden had bezwaar. Vele leden stonden op de bres tegen de opheffing van de rechtbanken te Zie- rikzee en te Heerenveen. Als men den heer Krijger hoorde leek het alsof Zie- rikzee ter dood verklaard werd als de rechtbank wegging. Volgens de heeren Bakker, Boon en Zijlstra was het zelfde het geval met Heerenveen. De slechte reisgelegenheden dwingen het publiek tot veel ongerief. Het waren opportunistische argumen ten die aangevoerd werden en slechts zwak klonk het bezwaar, dat de reehts- bedeeling in het gedrang zou komen. Alleen de heer Kleerekoper wees daar op. Hoe moeilijker het is een rechter te bereiken, hoe minder men een beroep op hem zal doen. Het is nu eenmaal zóó, dat velen het inzicht aanvaarden, omdat het zoeken van recht moeilijk is. Op heffing van deze rechtbanken maken het kleine contact tusschen volk en rechtspraak nog kleiner en daarom was hij tegen dit ontwerp. Hij wilde een vol ledige reorganisatie van de verdeeling der rechtbanken, maar daartegen op perde de heer Sasse van IJsselt terecht bezwaar. Als deze reorganisatie met zich brengt opheffing van rechtbanken, dan herleeft dit debat toch weer. Als er opgeheven moet worden, dan dienen die rechtbanken het eerst in aanmerking te komen, die het minst te doen hebben. Dat zijn Zierikzee en Heerenveen. Natuurlijk gaf de minister toe, dat er bezwaren zijn verbonden aan de ophef fing, maar als men op alle gebieden wil bezuinigen, dan moet ook de rechterlij ke macht er aan gelooven. Het eerst in aanmerking komen darr de rechtbanken die het minst te doen hebben. En dat zijn Zierikzee en Heerenveen. Natuur lijk zal bij opheffing eenige meerdere reiskosten moeten worden vergoed, maar dat beloopt voor die twee recht banken nog geen 5000 gld. Opheffing zal ongeveer één ton bezuiniging be- teekenen. Men wil dit of men wil dit niet, het is de kwestie van bezuiniging en de Kamer moet beslissen. Volgens den minister zijn de verhalen over de slechte verkeersmiddelen zeer overdreven. De opposanten vergeten bijvoorbeeld heelemaal het moderne vervoermiddel, het rijwiel. Juist ten plattelande is dit middel het meest in zwang. Van uitstel wilde de minister liever niets weten. Het is niet de bedoeling dat de minister nog meer opheffingen zal voorstellen. Intusschen diende de heer Kleereko per een motie in, waarin een algemeen plan tot reorganisatie van de rechtban ken wordt gevraagd. Tot zoolang werd dit ontwerp dan aangehouden. Deze motie werd echter verworpen met 52 tegen 32 stemmen, waarna het ontwerp werd aangenomen met 47 tegen 36 stemmen. Het verdere van den middag werd besteed, aan de interpellatie-van den Tempel over de bestrijding der werk- verloofde werd. En hij vertelde daarna den zwijgend luisterenden hertog alles, wat er tus schen Diana en hem was voorgevallen sedert de eerste ontmoeting in het wild park van Hochweid tof den vorigen avond. U ziet, eindigde hij aangedaan, het was van het begin af aan vurig op vlammende liefde. Langzaam is zij ont loken, als een wonderbloem, waaraan ik lang niet wilde gelooven, tot haar geur en kleurenspel- mijn heele leven doordrong. En Diana heeft mij op een afstand gehouden. Geen schrede is zij mij tegemoet gekomen, zelfs toen niet, toen zij wel reeds moest merken, hoe het met mij stond. In haar karakter is geen enkele trek, die haar niet waardig maakt, met open aripen door u als dochter te worden opgenomen. Ik. zeg niets tegen haar karakter. Ook ik acht haar hoog. Maar zij is des niettegenstaande geen vrouw voor ,jou. Zij zal het in elk geval worden, zei Prosper zacht maar beslist. Ook als ik mijn toestemming weiger Ook dan, papa. Prosper was bleek geworden, maar een vastberaden ernst sprak uit eiken trek van zijn gelaat. De hertog trachtte spottend te lachen, doch het werd slechts een smartelijk vertrekken van zijn gezicht. Hoe zal je met haar trouwen-, als ik mijne hand van je aftrek loosheid. De heer Kuiper achtte ook de loonen te laag en herhaalde wat de heer Engels had betoogd. Mr. Dressel- huijs herhaalde ook nog veel en vestig de als nieuw punt alleen de aandacht op de emigratie naar Canada. De opheffing van de rijksnormaallessen Op de vragen van den heer Ketelaar betreffende de voorgenomen opheffing der 25 rijksnormaallessen en wijziging in de keuze van de op te heffen lessen, heeft de heer De Visser, minister van onderwijs, het volgende geantwoord' Een opgave van het financieele voor deel voor het rijk van de opheffing dei- inrichtingen kan nog niet worden ver strekt, omdat op de onmiddellijke be sparing in mindering moet worden ge bracht wat -de opwachtgeldsteiliag van personen en de verhoogde werkzaam heid der overblijvende o.pleidingsinrich- tingen zullen kosten. Dit zal pas bekend zijn als de omzetting haar beslag heeft gekregen. Een verder terugkomen op de geno men beslissingen ligt niet in de bedoe ling. Dit heeft natuurlijk n-iet de betce- kenis, dat in verband met thans nog in overweging zijnde reorganisatie de op heffing van nog eenige rijksnormaalles sen in de naaste toekomst niet zal vol gen. Actie tegen de Tabakswet. Te 's-Hertogenbosch is een drukbe zochte vergadering gehouden tegen de vigeerende Tabakswet. De verschillende bezwaren tegen deze wel zullen kenbaar worden gemaakt aan de binnenkort te Utrecht te houden vergadering van de R. Kath. Staatspartij. Aan het slot der vergadering werd met algemeene stem men de volgende motie aangenomen „De vergadering gehouden op Maan dag 23 April 1923 door het landelijk comité van actie tegen de Tabakswet te 's-Hertogenbosch, gehoord- de bespre kingen betreffende de wet Tabaksac cijns gepaard gaande niet het moorden de ibanderollesysteem protesteert met klem tegen de handhaving van deze wet spreekt verder de hoop uit, dat het de Volksvertegenwoordiging moge behagen een initiatief-voorstel te doen om dit stelsel van wet in te trekken, daar anders onherroepelijk tal- van groote, midden en klein-e bedrijfsonder- nemers in de tabaks- en sigaren-indu strie met ondergang worden bedreigd. Besluit deze motie te zenden aan Zijne Excellentie den minister van fi nanciën en de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaa! en te publieeeren in de pers." Het nieuwe postkantoor te Rotterdam. Het nieuwe postkantoor is gedeelte lijk in gebruik igenomen. Dit gebouw, -gelegen aan den Coolsingel naast het stadhuis, is een groote aanwinst voor de Maasstad. In een beschrijving van het nieuwe postkantoor lezen wij het volgende De groote hall--geeft een aangenamen indruk, vooral de boogvormige over kapping doet het goed, ze geeft iets plechtigs, maar zonder stijfheid. De hoogte van de galerij is 24 meter, de lengte 40 meter en de breedte 22 meter. Er is een lambriseering van worm brem Zweedsch manner daarboven zijn tegels aangebracht, in don-kere kleur nuances. Daarop rusten de bogen var. den kop, die uitgevoerd- is in gewapend beton en die zijn cementkietir gehouden heeft. De vloer is van hardsteen, ver sierd met een breëden Iooper van glas- Als duizend anderen in mijn om standigheden. Als Thassilo Ebereichen bijvoorbeeld Ik heb mijn moederlijk vermogen, dat voldoende is. Diana en mij een leven naar onzen wensch te veroorloven, wiaar het ook zij. Maar gij zult ons dat niet aandoen, papa. Gij zijt geen Ebereichen, dat gij uw zoon in den vreemde drijft, slechts omdat hij gelukkig wil zijn Ge waart niij niet alleen steeds een goed vader, maar ook een schitterend voorbeeld van gerech tigheid en verdraagzaamheid. Wat zoo velen in onze -kringen niet willen be grijpen dat onze tijd andere eischen aan de menschen stelt dan een vroegere gij hebt het altoos begrepen. 'Laat dat, zei ze de hertog ruw. Het boort hier niet bij. Ik -ben er nooit voor -geweest, dat onze zonen wie weet hoe diep neerdaten, als zij een vrouw willen zoeken. Stil val mij niet in de rede Ik weet wel, heelemaal zoo erg staat uw geval niet. Zij is in elk geval van goede familie, al geef ik om zoo'n nieuwen adel- weinig. Maar jij sprak van Ebereichen. -En dat moet ik je dan toch zeggen. Denk jij. dal het de oude menschen licht gevallen is, den eenigen zoon op te geven Stellig niet En als zij het dan toch deden, dan was het, omdat hij door dat huwelijk het majoraat verloor En hun geval past precies bij het onze. Je weet, dat jouw Diana nooit hertogin -kan worden, dat jij dbor haar alles verliest, wat je INGEZONDEN IV3EDEDEEUNGEN oiioi-tTBEERLyy; UT IEDERE "WERKPLAATS EASBfKANTEtf VAN jNittiu i in uucr mozaiek, geleverd door de Leerdamsche glasfabriek. In het midden van de hal! staat nog een noodklok. Daarvoor in de plaats -komt een monumentaal uur werk. Ook de schrijftafels zijn nog niet gezet. In de hall zijn voorts postzegei- kiosken, elk niet 3 loketten. Rechts in den hoek zijn vijf loketten voor -den telegraafdienst, Voorioopi-g worden er 3 in gebruik genomen. Links zijn 10 loketten voor hef afha len en bezorgen van aan.geteekende brieven, terwijl aan dezelfde zijde de postbussen zijn aangebracht. Ongeveer 2/3-van -het geheele aantal van 1246 is verhuurd. Voor poste-restante vindt men hier twee loketten, terwijl ook de pakketpost en de postspaarbank elk over twee loketten beschikken. Zes zijn er voor den girodienst gereserveerd, zes voor postwissels, één voor kwi-tantiën en twee voor abonnementen op binnen- en buitenlandsche bladen. In de bene denverdieping heeft men voorts een te lefoonkamer met 8 telefoons en een bureau voor ouderdoms- en ongevallen- rente. Natuurlijk is ook voor den inwendi- gen postdienst goed gezorgd. Zoo heeft het nieuwe postkantoor een groote sor- teerkamer, die 56 meter lang is en waarin 160 man kunnen werken, terwijl er voor de mail een aparte kamer is. Op de eerste verdieping is de groote zaal voor de sorteerin-g van de stad, waarin 185 man plaats kunnen vinden. De groote seinzaaf voor de telegrafie is nog lang niet gereed. Zij beslaat de -geheele breedte van het gebouw aan de zijde van den Coolsingel. Dan is er nog een nevenzaal voor eventueeie uit breiding. De derde etage -is gehee! voor de rijksteiefoon (gereserveerd, doch ook deze zaal- is nog lang niet gereed. In -den -kelder is de installatie voor -de centrale verwarming, waar vijf ke tels staan opgesteld. Voorts vindt men toekomt. Want majoraat en hertogstitel zijn precies als bij de Eibereichens aan een gelijkwaardig huwelijk gebonden. Daaraan, en dat je mij in denzelfden troosteloozen toestand brengt ais Thas silo den ouden Ebereichen, heb je stel lig niet gedacht Toch papa. Dikwijls zelfs. Maar wat ik verlies, wordt mij door -Dian-a's bezit duizendmaal vergoed. En uwe positie is heel anders dan die van Eber eichen. Hij had maar één zoon Thas silo. Hij moet het majoraat nu op Doi- ling laten overgaan, die innerlijk heei ver van -hem af staat. U echter -bloeien in Achim en Mun-dy twee kleinzoons, die u niet bezorgd voor de erfopvolging -behoeven te doen worden. Achim voor al, die zooveel van u heeft, die op Drei- senstein onder uwe ooigen opgroeit en u tot voorbeeld heeft, zal eenmaal een prachtig hertog-van Abelsperg worden De hertog antwoordde niet, hij had het hoofd in de hand gesteund en keek somber voor zich. Ja, als Achim op Dreisenstein was gebleven maar dat stond nu niet meer te 'hopen. Prosper lieve papa wilt gij mij geen goed woord zeggen, als de vader den zoon Niet thans antwoordde de hertog heftig. Ik ik kan niet Het is te bitter, wat je mij wilt aandoen Je weet niet, hoe bitter Laat mij nu alleen Treurig ging Prosper heen. Hij had daar beneden het papiermagazijn en het archief, de installatie voor de stofzui- gerij en het zakkendepot. 't Conflict bij de Scheepsbouwmaatsch. te Amsterdam. Nadat de directie van de Nederl. Scheepsbouwmaatsch. te Amsterdam verleden week de beide werven weer had opengesteld, is het met het aanmel den van de klinkers, de hoorders en tegenbouders niet naar wensch gegaan. Vooral de klinkers bleven achterwege, en inplaats van de 26 klinkptoegen koii- den er maar 2 ploegen in het werk ge steld worden. Het ,,N. v. -d. D." vernam het gerucht dat -buitenlandsche klinkers zouden worden aangevoerd, maar dat werd door den Metaal-bond ais volkomen on gegrond afgewezen. Wei werd aan ge noemd blad verzekerd, dat indien men het werk niet gaande kan houden, de werven eenvoudig weer gesloten wor den en dat de kans heel groot is dat dit nog deze week gebeurt. Het bestuur van de Landelijke Fede ratie van Metaalbewerkers deelde mede, dat de eischen van de federatie onge wijzigd zijn en dat men nog steeds tot onderhandelen bereid is. De Metaal- bond plaatst zich echter op het stand punt niet mot de Federatie te willen onderhandelen. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en- Weth. is nog het vol gende voorstel1 aan den gemeenteraad gedaan In overgelegde adressen verzoeken de heeren J. K. Dingemanse en A. W. Bazen, beiden alhier, om in koop té mogen ontvangen vier perceelen bouw grond, in eigendom toebehoorende aan de gemeente Vlissingen, ter oppervlakte van 218.75 M=. (2 perceelen eerstge noemde verzoeker) en 227.50 ML (2 per- in stilte een ander eind van dit onder houd gehoopt. Nu vroeg Edeitrud, die sedert gisteren zijn vertrouwde was en hem buiten wachtte. Heeft hij geen toestem ming gegeven? INieen. Hè vrees, het zal nog een lange strijd worden en dat vind ik om Diana dubbel pijnlijk. Ook doet het mij wee... hij keerde zich af. Spreek er nu niet meer met mij over. lieve Edel. Het is mij slecht te moede. Ik wil naar bui ten moet bosch en zon om mij- heen hebben, opdat ik weer aan het -geluk kan gelooven. Hij ging, liet zich een paard zadelen en reed weg. Toen hij een kwartier la ter langzaam een eenzamen veldweg insloeg, zag hij op den evenwij-d-ig loo penden straatweg plotseling de koets van Hagernbach aankomen. Alleen Tinti zat er in. Zii was fraai gekleed, in geurig wit, met rozen op den hoed. Toen zii Prosper ontdekte, richtte zij- zich stijf op en keek recht op hem aan. Maar hij wendde het hoofd af en deed, alsof hij -de koets heelemaal niet zag. Deze rolde langzaam en zwaar ver der. Bij het veldkruis, waar de weg naar Neu-Dansberg zich afscheidde, verlief ook TintTs rijtuig den straat weg. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1