ilNÜGHf mim IKEL DINSDAG! 124 APRIL, (DRAGON PKAMER biedingen anvragen istbode iienstbode. istbode meisje. E1SJE Maatschappij m waart No96 Sled danH GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Meisje De burcht van het geluk. BINNENLAND VIRGINIA CIGARETTES Mqakei ofoor Tl voedsel weer ook wanneer mannen-van- ien is toebe- ;n weer eens t te visschen, or schrijfsters e Frangaise te worden al op de dichteres :s, de schrijf- luviLle, echt- „■demie Henry 1 bijna tot het mevrouw Co- den Senator oovendien een /er en hoofd- is. ■bben de drie' didaten mooie kaart, om nog onloochenbare verzekert zelfs ;eer lang gele st zijn, die lid Frangaise. Al- niet te vinden zij deelen met rnr mannelijke ikheid" slechts jen door de oor het hooge vergeelde bun- komstredevoe- roeten bevat- liANDEL- dit nieuwe even go.ecj ./IjiMoti. ;b 13f? éen' nette ge- met of ionder Kanaalstraat 42. raagd, wegens •jifiifo'off> - KLAASSEN, iiiyüota .s) >b4® j"" 1 gevraagd eerie, tard Bankett'42. V "17 v" nette [RIJVER, Wal- ONK, Souburg, ar halve dagen 16 jaar. Zich 's avonds na 8 iTEEVENS, Ver- rstraat 113. i meden de 16jaar. ,,'VlYs£ :Coürdrit" delb.- Rotterdam degen plaatsen. N PASSAGIERS SN EN VEE. ■T. Klif. ï.fl, HUt 8 II" r.; pon lm. TO 8 8 Tianep. en Etp- ren VOS, T«». VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent. alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijk^ nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer IS cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. STRAFVERORDENINGEN. Voorschrift nummering van perceelen, zoo als in de artt 11 en 12 der Algemeene Politieverordening voor Vlissingen bedoeld. Burg. en Weth. van Vlissingen doen te weten, dat door him college is genomen het volgende besluit Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op de artikelen 11 en 12 der Algemeene Politie verordening voor Vlissingen, besluiten I. voor te schrijven, dat de nummering van perceeleti, zooals in de artikelen II en 12 van genoemde verordening bedoeld, moet geschieden als volgt Het door Burg. en Weth. aangewezen nummer moet op het perceel geschilderd worden met olieverf, ter grootte van min stens 7 c.M., ter zijde van de toegangs deur, op een hoogte van twee Meter. De kleur der olieverf, waarmede het nummer hierboven bedoeld wordt aange bracht, moet duidelijk uitkomen op de fcleur, welke het vlak heeft, waarop het nummer wordt geschilderd, zulks ten ge noegen van Burg. en Weth. Inplaats van een met olieverf geschil derd nummer mag een geëmailleerd plaatje, waarop het voorgeschreven nummer aan gegeven isi worden aangebracht, overeen komstig het ter secretarie aanwezige model. II. in te trekken alle eventueel vroeger genomen besluiten tot vaststelling van voorschriften als bij dit besluit gegeven. Vlissingen. 3 April 1923. Burg. en Weth. voornoemd, (get.) VAN WOELDEREN. De Secretaris, (get.) F. BISSCHOP. Vlissingen, 5 April 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN, De Secretaris F. BISSCHOP. STRAFVERORDENINGEN. Model houten driehoek bedoeld in artikel 23 der Algemeene Politieverordening voor Vlissingen. Burg. en Weth. van Vlissingen doen te f weten, dat door hun college is genomen het I volgende besluit Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op I artikel 23 der Algemeene Politieverordening j voor Vlissingen, besluiten I. tot vaststelling van het volgende mode! tan een houten driehoek als in artikel 23 van genoemde verordening bedoeld Een gelijkzijdige driehoek, waarvan de zijden een lengte hebben van 30 a 35 c.M., I een breedte van 3 a 6 c.M. eri *éen dikfe van II a 4 c.M. II. in te trekken alle eventueel vroeger I vastgestelde besluiten tot vaststelling van Imodellen van houten driehoeken als in ar- ltikel 23 der Algemeene Politieverordening I bedoeld. Vlissingen, 3 April 1923. Burg. en Weth. voornoemd, (get.) VAN WOELDEREN. De Secretaris, (get.) F. BISSCHOP. Vlissingen, 5 April 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Roman van F. ARNEFELD. |40) Uwe doorluchtigheid vergist zich, P'el Diana hem verschrikt in de rede Ik wilde integendeel, dat u niets zou yfnemen van... van dit doen der gra pt Ik wilde slechts mijn neef roepen hem verzoeken, mij naar de stad te Weiden. I En dat kon je over je hart krijgen r zonder afscheid van mij heen te pi, Diana 1_ 'k wilde uwe doorluchtigheid alie ^aangenaamheden besparen, fluisterde I met neergeslagen blik. "ij boog zich plotseling tot haar ne- fjj> hief haar hoofd: op en keek haar II m de oogen. Wist ge niet, dat ik je liefheb, ij, zei hij. zacht en teer. Gelooft ge Benl3' 'k 'le' 'lact 8ewaa£d, je te kus- Kien S v eran f woord el ij.k h e id voor kus niet vrij en van ganscher harle tg 'I wilde nemen Lieve, beste Dia- Irajf H heden, toen de gravin binnen- l u n|et terstond: als mijne verloofde Las iar v°orstelde, zooals mijn plicht I,. 'Jk mijn eerste ingeving, dan Lronn n' omdtit mijn vader eerst kriltk a_ eriugkornt en ik eerst met hem EENHOORN, T.I.163 i8TERHOUT,Tel.8», 'UITKNHEK, T«l. V>' spreken. Maar geloof mij, dat ik heeft mij sedert geen rust geia- De Vlootwet. De bij; Kon. besluit van 21 November 1922 ingestelde vlootwetcommissie (voorzitter mr. R. J. H. Patijn) heeft haar rapport uitgebracht, aan welk lij vig stuk werk wij het volgende ontlee- nen De commissie is ervan overtuigd, dat voorshands niet tot o-ntwapening mag worden: besloten. Zij acht het een on- afwijsbaren plicht der regeering, de souvereiniteit te handhaven in het rijk, in Europa em in de overzeesche gewes ten, naar de mate onzer krachten. Daar voor is mede een weermacht ter zee on ontbeerlijk. Voor Nederland onderschrijft de com missie geheel de meening der regeering, betreffende taak en samenstelling der marine en wijdt hieraan geen verdere beschouwingen. Ten aanzien van Indië treedt de com missie in nadere beschouwingen om trent de 'strategische ligging en geogra fische gesteldheid van liet zoo uitge strekte eilandenrijk en het daarmede verband houdend, gevaar van scherpe belangen-tegenstellingen in den Groo ten Oceaan. De commissie heeft de .overtuiging dat, indien men in Indië beschikt over een gevechtswaardige, moderne vloot, wij als bondgenoot voor eventueele oor logvoerenden een, zoodanige waarde zullen hebben, dat men wel zal aarzelen tot handelingen over te gaan, waarvan het gevolg zou kunnen zijn, dat men ons in de armen der tegenpartij' zou drijven. Na een opsomming van het thans reeds voor Nederland aanwezige en nog in aanbouw zijnde materieel, komt de commissie tot de conclusie, dat, indien de marine aan de eischen, haar in ver band met de kustverdediging hier te lande gesteld, zal kunnen: voldoen, eenige uitbreiding daarvan noodzakelijk moet worden geacht. Met het thans voorhandene zal het eventueel niet mo gelijk zijn de versperringen der zeega ten tijdig gereed te hebben, voldoende te beschermen en zoo noodig aan te vullen. Ten aanzien van Indië komt de com missie tot de conclusie, dat de in 1926 aanwezige scheepsmacht ontoereikend is voor de haar wachtende taak, niet alleen op grond van haar geringe sterk te, doch vooral ook omdat haar een goede organisatorische samenstelling ontbreekt. In, korte duidelijke trekken schetst de commissie den toestand ten aanzien van het personeel der Kon. marine. Groo- tendeels als gevolg van een grooten uittocht uit de gelederen in de jaren 19191920 ontstond een belangrijk te kort (in het rapport met cijfers aange geven) vooral in het korps zee-officie ren. Dit tekort wordt door haar zeer be denkelijk geacht, aangezien het eerst na verloop van vele jaren kan worden in gehaald. De commissie zoekt de oorzaak van den ernstigen achterstand ten aanzien van materieel en personeel in de sinds jaren heerschende stelselloosheid in het marinebeleid en, het gebrek aan conti nuïteit aan inzichten te dezen opzichte bij regeering en volksvertegenwoordi ging- Uit het onderzoek naar de mogelijk heid om de kosten van het vlootplan te verlagen, blijkt, dat de annuïteit van 't vlootfonds verminderd kan worden van 19.735 millioen tot 17.3 millioen, die van 't vlootbasisfonds van 5.3 mil- En ik wilde u immers dat afes juist besparen Het is toch onmoge lijk... Wat, dat-ik je liefheb, Diana? Neen, maar... Laat al het andere aan mij over. U zal in de toekomst niets krenken of beleedigen. Hij sloeg den arm om haar heen en kusfe haar, terwijl hij zacht fluisterde Diana, mijn alles, vandaag voor het eerst gevoélde ik, dat °°k jij mij lief- hebt hoewel ge tot heden slechts koele afweer, haat en verachting voor mij hadi Wil je mij zeggen, of mijn oogen goed hebben gelezen Slechts eenmaal, voor wij elkander voor onbe- paalden tijd verlaten, zeg ook mij dat je mij Iiefhefot Meer dan mijn leven, Prosper fluisterde Diana. Maar juist daarom wilde ik je zoo gaarne alle onaange naamheden besparen Denk je, dat het onaangenaam is, om iets te strijden, dat men weet, zijn hoogste geluk te zijn En al moest ik alles verliezen. Diana, en won daarvoor jou, -dan was ik de gelukkigste man op aarde Ernst Markhof zat aan zijn schrijfta fel en schreef voor de eerste maal sedert vele jaren weer aan zijn moeder. Het was geen blijde brief en hij viel hem werkelijk moeilijk. Zij had hem heden getelegrafeerd, dat haar tweede echtgenoot plotseling aan een beroerte was gestorven. Zij bezwoer hem te ko- lioen tot 4.95 millioen. Men staat voor het feit, dat de nood zakelijkheid van reorganisatie der ma rine zich aandient op een oogenblik, waarin 's lands financiën in een uiterst zorgelijken toestand verkeeren. In zooverre is de commissie er niet in gestaagd een uitweg uit de moeilijk heid te vinden. Blijft te beantwoorden de vraag, of het niet geraden is dj5 verdere uitvoe ring van de vlootplannen op te schor ten, totdat het evenwicht in de Staats- en Indische financiën ,zal zijn hersteld. Hoezeer deze oplossing schijnbaar voor de hand ligt, meent de commissie na ernstig beraad, daf deze oplossing niet kan: worden aanvaard. De commissie is van oordeel, dat aan de verdere tenuitvoerlegging van de vlootplannen niet valt te ontkomen, dat de regeering niet mag aarzelen te doen wat in haar vermogen is om de aanne ming en de dadelijke uitvoering van de Vlootwet te verzekeren. Mr. Patijn vereenigt zich ten volle met het rapport, dus ook met de con clusies der commissie, doch geeft er zich rekenschap van, dat het niet doen lijk zal zijn een vorm te vinden, waar door verwezenlijking van een ingrijpend financieel hervormingsplan metterdaad verzekerd zoude zijn. Alleen de verantwoordelijke regeeriug kan beoordeelen, of zij meent van de zijde der volksvertegenwoordiging op voldoenden steun voor de tenuitvoerleg ging van zulk een plan te kunnen re kenen. Is de regeering daarvan niet over tuigd, of is zij van oordeel, dat invoe ring der vlootwet haar actie tot inper king van de Staatsuitgaven in de waag schaal stelt, dan moet met invoering dier wet gewacht worden tot het bud getair evenwicht zal zijn: hersteld. Subsidiair geeft hij in overweging, dat de vlootwet door de Staten-óene- raal wordt aangenomen en dat de in voering op een. na-der bij de wet te be palen tijdstip wordt gesteld. Mr. Trip kan, zich met de conclusies der commissie niet vereenigen. Hij acht de overweging.-dat ten aanzien van de vloot zich zóó bijzondere omstandighe den voordoen, dat. zelfs bij, den be- staanden financieelen toestand, het vlootplan aanstonds tot uitvoering moet worden gebracht en elk uitstel ontoe laatbaar is, niet juist. En hij. bepleit dan ook uitstel van de uitvoering van het vlootplan, tot het herstel der financiën zal zijn verkregen. Mr. Trip wenscht slechts af te 'bou wen wat in aanbouw is en slechts en kele voorzieningen te treffen welke on vermijdelijk ziin om niet verloren te doen gaan wat reeds verkregen werd. Het Nederlandsch jubileumzegel. Naar „het Vad." verneemt heeft Wil lem van Konijnenburg twee ontwerpen gemaakt voor een Nederlandsch jubi leumzegel. Daar de minister van water staat de ontwerpen eerst moet goedkeu ren, kan nog niet gezegd worden welk van de twee uitgevoerd: zal worden. Het ontwerp zal de beeltenis van de Koningin dragen. Het plan is het zegel in diverse waarden van 5 cent tot 5 gulden uit te geven. De verzorging van de letters en cij fers is opgedragen aan den ietterkun- stenaar Jan van Krimpen te 's Graven- hage. De Nederl. Vereen, van Spoor- en T ram wegpersoneeL Aan het thans verschenen jaarverslag men, om haar [bij- te staan in haar leed en de verwarring, die op Rotau heerseh- te. Zij wist zich geen raad en hij- was toch haar zoon... ondanks alles... Doch Markhof kon niet. Hcje goed hij anders was, hoe gaarne hii.vreemden hielp en bijstond de tranen» der moe der om dezen man, dien hijgehaat had, wijl zijn vader om hem cfcn dood, had gezocht deze tranen es dtze smart kon hij niet verdragen. Later als de doode eerst' ter aarde besteld was en de tranen der moeder gedroogd, dan zou hij komen en alles voor haar doen, wat zij, verlangde. Doch thans niet. Nu bemoeide hij zich, haar dat zoo verschoonend mogelijk begrijpelijk te maken, en toch kon bii de rechte woorden niét vinden. En daarbij, rees een zacht, weemoedig verlangen naar de verte in hem op. Nu stond geen vreemde tusschen hen, nu had -hij weer een moeder. En Rotau, waarmee hem zoovele herinneringen verbonden tot ver terug in d,e dagen zijner kindsheid was nu ook niet meer voor hem geslo ten- Midden in die gedachten werd aan zijn venster geklopt. Prosper stond bui ten aan het uiterste eind van het terras en wenkte 'hem glimlachend om naar buiten te komen. Maar hij moest zich kleeden om uit te gaan, want Prosper had' hem een vriendelijkheid te ver zoeken. Heeft uwe doorluchtigheid mis schien nop een rtueLZ der Nederlandsche Vereeniging over 1921/1922 ontleenen wij Telde de organisatie op 1 januari 1921 20.784 leden, op 1 Januari 1922 was dit aantal 23.223, een vooruitgang dus van 2439. 1 Januari 1923 was het ledental 21.754, zoodat de netto-leden winst over het verslag-tijdvak toch nog 970 bedroeg. Medegedeeld: wordt dat de volgende algemeene vergadering een beslissing zal nemen over een rapport, waarin de mogelijkheid en wenschelijkheid van nauwer organisatorisch verband tus schen den Centralen Bond van Trans portarbeiders en de Ned. Vereeniging wordt nagegaan. Onder het hoofd „de dienst- en rust tijden" wordt behandeld' wat er ge schiedde, alvorens de toezegging kon worden verkregen, daf de 8-urige ar beidsdag zou worden benaderd. Op 14 November 1922 kwam een overeen komst tusschen directie en organisatie tot stand. Omtrent de pensioenregeling rele veert het verslag wat ten aanzien van deze materie in het verslagtijdperk is geschied met het gevolg, dat thans een wetsontwerp bij de regeering aanhan gig is, waarin inderdaad verbeteringen van beteekenis inzake de pensioenrege ling voor het spoorwegpersoneel zijn neergelegd. Voor verschillende personeelgroepen heeft de Ned. Vereeniging in den Loon- raad opgetreden met meer of minder succes, terwijl verder ook andere zaken ter bevoegder plaatse werden behan deld. Het hoofdstuk over de actie van het Tramwegpersoneel beslaat een behoor lijk gedeelte van het verslag. In dit hoofdstuk treedt wel voorna melijk naar voren de klacht, dat de regeering gegeven beloften inzake de arbeidsvoorwaarden, waarmede het personeel bij het voeren zijner actie re kening heeft gehouden, niet heeft inge lost, integendeel, nu maatregelen neemt om de slechte arbeidsvoorwaarden nog meer omlaag te drukken. Onder de titels de pensioenregeling, het R. D, V., de loonregeling, de loons verlaging. de nieuwe dienst- en rusttij den-regeling en de tramweg-exploitatie worden de belangrijkste werkzaamhe den voor het tramwegpersoneel weer gegeven. Na nog enkele hoofdstukken over de onderdeelen van het werk der Nederl. Vereeniging, volgt de conclusie, waarin o.a. wordt gezegd, In 1924 zullen we hoogstwaarschijn lijk weer komen te staan voor een nieu wen aanval over de geheele linie. Er zal, wanneer er geen bijzondere wijzigingen in de wereldsituatie komen, en de aanval in 1924 losbreekt, gestre den moeten worden om verslechteringen tegen te houden. Gestreden door het personeel zelf daadwerkelijk, door toepasing van zijn machtsmiddelen van verzet. Ten slotte kan uit het financieel ver slag nog worden medegedeeld, dat hét bondsvermogen dat op 31 December 1920 80.388.09 bedroeg, tijdens het verslagtijdperk is gestegen met een be drag van 220.391.69 en dus o,p 31 De cember 1922 f 300.779.78 bedroeg. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgen de voorstellen aan den gemeenteraad gedaan Bij o-ns schrijven van 28 Juli 1922 werd o.a. aan Ged. Staten van Zeeland ter góedkeuring ingezonden de instrue- verschrikt. Neen, béste Markhof. Ditmaal be treft het eene... dame. Maar toe, kom vlug. Haastig trok Markhof zijn overjas aan, zette den hoed op en draaide het licht uit en toen stond hij in het zwakke maanlicht plotseling tegenover Diana en de prins glimlachte - Laten wij u allereerst aan tl voor stellen als verloofden. Diana zal u straks alles verklaren. Maar thans ver zoek ik u, mijne verloofde onder uwe hoede te nemen. Zij wil ja, waarheen wil je eigenlijk, Diana, crat uw nêéf u zal brengen - Ik weet het zelf nog niet. Aller eerst naar de stad voor den nachtsnel trein misschien herinner ik mij dan een bekende uit vroeger dagen, waar heen ik kan vluchten, want bij mijn breeders kan ik toch niet voor langeren tijd blijven. Zou het niet mogelijk zijn, dat ge naar dr. Markhofs moeder, naar Rotau reisde stelde Prosper voor Zij is toch uw tante. Diana keek Mark'hof onzeker aan. Ik dacht er ook al aan. Maar ik weet niet of jij: het goedvindt. Ernst. Zelfs heel best. Ik zou je buiten gewoon dankbaar zijn, en ik geloot, dat jouw komst voor haar een zegen zou zijn. Alleen maar ie komt in een huis van rouw. Mijn stiefvader is plot seling gestorven. Dan ga i:k er natuurlijk juist heen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Met „SUN LIGHT "Cigai-ettés is den Virginia rooker •n licht opgegaan! Koop één doosje en.U bent voor „SL'NL!Gi1T"ge wonnen. ZACilT-GEURIG- UCMT- NIET PRIKKELEND. Een flacon Foster's Maagpillên bevat een maand gezondheid, voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzucht, het zuur, slechte spijsverteripg,. een beslagen tong. schele hoofdpijn, en verstopping. Foster's Maagpillên dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken, en drogistzaken. 10 ZWARÉSHAG) "2 ONS *15 CENT tie voor de hulpkeurmeesters van den vee- en vleeschkeuringsdienst, waarin, overeenkomstig de wettelijke voor schriften, de regeling der bezoldiging is opgenomen. Genoemd' college kwam het bedrag der jaarwedden van de titularissen de teeren De Wit en Ingelse te hoog voor, vooral in vengelijiking met de be zoldiging, welke de hulpkeurmeesters van den kring Middelburg genieten. In verband daarmede werd toen liet nader gevoelen van uwen raad verzocht. Naar aanleiding van den door Ged. Staten geuiten wensch boden wij uw college een prae-advies ter beoordeeling aan, waarin wij, op uitvoerige wijze, de handhaving der jaarwedden verdedig den. Hier de argumenten, welke voor het behoud der salarissen van de keur meesters pleiten, te herhalen wil ons overbodig toeschijnen wij veroorloven ons U te verwijzen naar de gedrukte raadsnotulen 1922 blz. 444. Uw raad kon zich in de vergadering van 25 Augustus d.a.v. op het onderha vige punt geheel met onze zienswijze vereenigen, waarvan wij, bii ons schrij ven d.d'. 28 Augustus 1922, mededeeling deden aan Ged. Staten van Zeeland. Eerst bij schrijven d.d. 2 Februari j.i. mochten w,ij, van dat college vernemen, steun noodig. Je weet, Ernst, zij was altoos was heel onzelfstandig. Naar Rotau dus. Prosper bracht Diana's hand aan zijn lippen. En van daar haal. ik mij, als God wil, spoedig mijn geluk. HOOFDSTUK XXIV. De hertog was teruggekeerd uit Wee- nen. Zijn eerste blik had Edeltrud ge golden en was er een geweest, die vol zorg en angst over haar gezicht was gegleden. Zij leek anders dan voor drie dagen toen hij haar verlaten had. Trots en geluk straalden haar uit de oogen. Was de beslissing reeds gevallen Had zij Knude haar jawoord gegeven, en was zij daarom zoo opgewekt De hertog had1 den moed niet, het te vragen. Maar hij bleef peinzend en ont stemd toen zijne 'kleinzoons hem vroo- lijk begroetten en trok zich spoedig naar zijn kamer terug. Daar zocht een half uur later Prosper hem op. Nu, jij zet ook al zoo'n stralend gezicht als Edeltrud, zei de oude heer wantrouwig. Wat is er dan met jou gebeurd Ik heb mij verloofd, papa, en kom uw zegen vragen, antwoordde Prosper diep ontroerd. Maar vóór ge dien geeft, moet ik u zeggen, dat mijn verloofde Diana von Dieten heet. Sprakeloos staarde de hertog zijn, zoon aan. Toen stiet hij heesch uit En jij denkt, dat ik daarop ooit mijn zegen zou geven

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1