L! 1000 150 100 25 SEN ingenspakjes. 31 APRIL Eerste Blad 'Jsgst adres lostumes tonnen - SSER, straat 6. nbieding. en Zwarte TOLLEN &ent. lERNOES. GIJ ruiden ei fer's Pillen JTVANGEN ÏOOHÖEDEN IKSE DAMAVE biedingen I aanvragen iindermeisje Maatschappii m wwt Ien en vee. No 94 Uitgavefirma fVAN DE VELDE irjalstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 6828T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen pnnu:onn tlUU een ongeluk. UUtl IN SPANNING. FEUILLETON De burcht van het geluk. Beursbeschouwingen TURKSCHE ROZEN2EEP IJ fRAAT 8 IAAG >r l. bieding waarvan [niet groot is. I'opping (trage 1, slijm, koort- of hoofdpijn slechte spijs- neem dan Maria Wortel- Pekeia en gij Ieer hersteld, krijgbaar k 60 Ie Jongens Ie maten. enz. enz. HaaoMMB Duitsche Meisjes trekking als RMEISJE een huisarbeid te leven no. 44, bur. iUL onder de 14 jaar. |BRECHTS,Qroe- Jldelb Rotterdarr Belegen plaatsen \n passagiers i. ton ka 8 8 ra. noi 8 8 §8 te Det.omeu V Transzet B xy T#i VlISSI NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Aizonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid to^ werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen IeKNHOORK T.I 16» PSTEBHOUT, Tel °)I ipnlTENHEK, Tel-10) Is er sedert kort in de Europeesche politieke constellatie werkelijk een ver andering ingetreden Beginnen, na ai het leed en de enorme onkosten, die over en weer het moeilijke Roer-vraag stuk, voor Duitschland en Frankrijk medebrengt, de regeeringen dier beide landen toenadering te zoeken en is zulk een toenadering mogelijk reeds in aan tocht Ziedaar een tweetal vragen, die thans de wereld -bezighouden en alle andere kwesties naar den achtergrond doen schuiven. Inderdaad het belang eener oplossing van het Duitsch- Fransche conflict is niet beperkt tot deze beide landen, maar strekt zich over gansch de wereld uit, met welker al of niet herstel het ten nauwste sa menhangt. Ook ons iand heeft in niet geringe mate zijn deel aan hetgeen zich thans iginds voltrekt, en onze geheele groot-industrie gaat, behalve nog om andere oorzaken, ten zeerste gebukt onder -de hernieuwde onzekerheid van den algem-eenen toestand, den druk op de wereldmarkt en de belemmering daaruit ontstaan. De n-og immer groote werkeloosheid in ons land in tal van bedrijven op handel- industrie- en ver voersgebied houdt nauw verband met hetgeen in het Roergebied voorvalt, en hoe zich de situatie verder ontwikkelen zal. Wij stellen ons geen partij in dit groote conflict van belangen en invloe den tusschen de beide landen dat Duitschland beter dan Ihet deed, althans ruimer aan zij,n verplichtingen tot scha deloosstelling in geld en natura heeft kunnen voldoen, is in den laatsten tijd onweerlegbaar duidelijk geworden. Maar anderzijds is het de vraag of Frankrijk er goed- aan dee-c, op cteze gevaarlijke wij-ze zijn recht te zoeken. En over en weer zijn gevolgen niet uit gebleven. Onder ontzaggelijke moeilijk heden, voortvloeiend uit het taaie lijde lijke verzet van heel een bevolking, zijn de Fransche autoriteiten er ten slotte weliswaar in geslaagd, -de Duitsche mij-nproductie aan den gang te houden, doch tot een eeniigszins loonend quan tum van leverancies schijnt deze niet op te voeren te zijn, en elke ton aan „zwart gou-d", dat uit DuitscMand naar Frank rijk geëxpedieerd wordt, moet ais het ware door den Franschen belastingbeta ler met echt ,goud betaald worden. 'Want de onkosten aan Fransche zijde hij de Roer-expeditie gemaakt zijn ont zettend hoog en nemen nog eiken dag toe. En hoe het Duitschland thans ver- Roman van F. ARNEFELD. 38) -Maar dan schrikte zij en vervloog haar droom van geluk. Neen. Dat mocht niet zijn. Het zou hem in tweestrijd hebben geibracih't met alles, wat tot nu toe zijn leven uitmaakte. Voor hem zou het geen geluk zijn geweest, maar storm en kamp en verlies naar alle zijden. Men had Tinti voor hem bestemd. Dat was -de hartewensch van zijn va ler, de bsan-dende begeerte der gravin. Het zou laag van mij zijn, wilde ik het von-k-je liefde in hem aanblazen tot een vlam, terwille van mijn geluk lacht zij. Terwijl Diana werktuigelijk haar Plichten vervulde, waren al hare ge lachten bezi-g, ihoe zij Prosper zou ont boeten, om -elk warmer gevoel in hem te verstikken, voordat hii het zich zelf bewust werd. In de grootste onrust dacht zij aan haar laatste gesprek met hem. Zij had le pijnlijke herinnering, destijds onbil- h)k te zijn geweest. Alsof zij hem tegen «aar wil reeds toen half had verraden, - 'at zieb eigenlijk achter haar al te !'erke hardheid verborg. Zou zij zich i l tns..00k zoo in -bedwang hebben, als et zijn moest Zou hij. niet nogmaals gaat De mark is, ondanks alle pogin gen der regeering te Berlijn om haar nog op peil en welk een peil te houden, -deze week aan alle -buitenland- sche beurzen opnieuw en zeer gevoelig gedaald. De-bewijzen van Duifschland's verdere instorting leveren ons de cijfers van zijn bankbiljetten-circulatie, die te-gen het najaar van verleden nog maar 238 milliard mark beliep, dochi thans tot over de 6000 milliard mar-k aanwijzen. Een wanhoopstoestand, waarbij de -eertijds volwaardige Duit sche Rijksmark, thans het papier niet meer waard is, waarop het wordt ge drukt. En eiken dag komt er een ont zaggelijk bedrag weder bij. Begint men ten slotte aan den kant der Entente in te zien, dat het m-et dit rampzalige Roer-avontuur feitelijk voifr -beide partijen, hoewel dan het meest en het snelst met Duitschland, bergaf waarts gaat, neen, snelt Gaat men te Parijs eindelijk inzien, dat wil men zijn schuldenaar tót betalen dwingen, men hem niet eerst ruïneeren moet, of hem tusschen de pietmachine doodknellen? Sedert kort zijn er teekenen, die er op wijzen, dat met volle behoud zijner aanspraken-, Frankrijk wel geneigd- zou zijn, om een beteren uitweg te zoeken, dan den doodloopenden weg, waarop het nu verzeild is geraakt. Of zou men in Fransche regeeringskringen niet eer der tot een, voor -beide partijen, en voor de geheele wereld tevens, juister inzicht -geraken; dan wanneer het in het -bezet te gebied tot zulk een wanhopige, ge weldige uitbarsting komt, als de bezet ters wei-licht nooit gedroomd hebben Immers er is -geen volk ter wereld bij- machte, om, zonder dat de geheele be volking van een streek, zoo groot en uitgebreid en talrijk als het Roer-ge bied, daarmede instemt, er de heer schappij, een heerschappij van geweld uit te oefenen, zonder dat het vroeg of laat tot een ontzaggelijke botsing komt. Deze dagen, deze weken, zijn vo-1 geladen van electriciteit -in deze dagen zat beslist moeten worden, hoe het verder met die beide erfvijanden, hoe het verder met Europa, met de wereld zal gaan. Het huidig oogenblik is daar om van zulk een spanning, wijl er eenerzij-ds neiging is om tot een verge lijk te komen, om -een ander inzicht te doen groeien, getuige het feit, dat een oud-Fransch bewindsman, met mede weten van Poincaré, te Londen 'bespre kingen houdt, doch anderzijds kan eiken dag het aarzelend begin weder komen verstoren. Zelfs schijnt, getuige de agressieve redevoering van den Fran schen premier te Duinkerken gehouden, het ooigen-bli-k tot toenadering, moed willig, nog verschoven te worden. Niet temin, men mag er staaf op maken, zien beide partijen reikhalzend uit naar een verheldering van -den toestand. En tegen haar wil in hare oogen lezen wat hem tot eiken prijs verborgen moest blijven Maar toen zij dan twee uur later in het park ging, om te zeggen, dat de tafel gereed stond, was haar gelaat koud en met een uitdrukking als marmer. Het veranderde ook ni-ef, toen Pros per haar hand met vasten druk omsloot en haar zonderling warm en diep in de oogen keek, alsof hij wilde zeggen Daar ben ik nu thans zult ge mij wel rechtvaardigheid laten geschieden Slechts in haar hart stormde het. Zij merkte daardoor nauwelijks, dat de prinses, die anders altoos zoo trotsch tegenover haar was geweest, nu heel anders was. Zij reikte Diana vriendelijk -de hand, vroeg naar haar welvaren en klaagde, dat freule von Di-efen in zoo lang niet op Dreisenstein was geweest. -Dat viel allen op. De uilenoogen der gravin rustten verwonderd op beide en Tinti siste Dolling woedend- toe Hoe vindt u dat Edeltrud doet zoo lief met foaar, alsof ze haarsgelijke was Waarop Kurt volgens zijn plicht een „ongehoordfluisterde en daarna zuchtend- -zijne -plaats naast Amaranth innam, Hij was echter veel minder ver stoord op Edeltrud dan op Prosper, wien men Kurts vaste plaats naast Tinti -gegeven had. Merkte men dan nog al toos niet. wat zijn doel was Na tafel sloeg Edeltrud-, die in de -gansch de wereld verl-ang-t er even vurig naar. Het is nog tijd, ook al zij het op het uiterste. Want wanneer de geweld- actie aan de Roer nog langer duurt, lijdt het geen twijfel of. Duitschland zal, noodgedrongen, een financieele en eco nomische wanhoopspolitiek -gaan voe ren, waanbij het zelf niets -te winnen,, maar het wereld-herstel alles te verlie zen heeft. De nieuwe val van den Marken- koers. Belastingverlaging in Engeland. De opbrengst der Rijksmiddelen in Maart. Vaste stemming voor Staatsfondsen. Fondsenmarkt met vasten onder toon en geringe omzetten. Men herinnert zich, dat wij meer dan eens er op hebben gewezen dat de sta biliteit van den Rijksmark in Duitsch land een paradoxaal verschijnsel was, wijl de bankbiljettenproductie. dat is het kunstmatig creëeren van ruilmidde len, op steeds grootere schaal werd voortgezet, hetgeen uiteraard een ver dere waardevermindering van dit ruil middel zou moeten veroorzaken. Zoo is het verloop gedurende de laatste jaren steeds geweest, overal waar men tot het middel van inflatie de toevlucht moest nemen en zoo was ook het verloop in Duitschland, totdat met de Ruhrbezet- ting, welke, naar men vreesde, de vol komen -ineenstorting van het Duitsche geldwezen zou beteekenen, plotseling de Mar.ken-koers tot staan kwam, dank zij de steunaankoopen der regeering. Er is over deze materie veel geschreven en men heeft gepoogd allerlei oplossingen te vinden voor dit monetaire raadsel, dat het een regeering gelukken kan den wisselkoers op peil' te houden bij een wekelij-ksche Markenproductie van meer dan 500 milliard. Men was het er vrij wel óver eens dat het niet mogelijk was, maar toch zag men in dien Marken- koers niet de minste beweging. Heet de valuta-speculatie aan de beurzen was tot een minimum gereduceerd, de valu ta-kantoren zaten met overcompleet personeel, de valuta-scharrelaars za gen hun lucratief bedrijf, als een won derboom opgekomen, ook als een won derboom verdwijnen en in Europa wij zigden de economische verhoudingen ziend-eroogen als een gevolg van het wegvallen der valuta-concurrentie, ter wijl van regeeringszijde in Duitschland herhaaldelijk werd medegedeeld dat alle krachten zouden worden ingespan nen om de Markenkoers op peil te hou den, teneinde de bevolking voor verdere verarming te behoeden. Wij voor ons hebben de stabiliseering nimmer anders dan als een tijdelijk verschijnsel be schouwd en zoo oordeelde een-ige we ken geleden ook de Duitsche corres pondent van „Financial News" er over, waar hij becijferde dat de regeering de steunactie nog hoogstens drie maanden zou kunnen volhouden. Hij gin^ daarbij uit van de veronderstelling dat de dol- beste stemming verkeerde, voor om muziek te maken. Tinti zou zingen, zij zou begeleiden. Tinti vond dat terstond best. Men .ging naar den grooten salon, waar de piano stond. Tinti had een ■kleine, dunne stem, droeg echter cou pletten) met bijzonder veel gloed en gratie voor. Dolling verklaarde telkens vol geestdrift Als een cabaretzangeres van' beroep. Tinti hoopte vandaag daardoor Prosper in wat betere stem ming te brengen en deed bijzonder veel moeite. Haar eerste vrees, dat hij van Neider zekere dingen had kunnen hoo- ren, was zoo -goed ais verdwenen. Hij was wel erg koel en zwijgend, maar n-iets duidde aan, dat hij wist, wat hem tot eiken prijs verborgen moest blijven. Waarschijnlijk ergert hij zich nog steeds over mijn baljapon onlangs, die hem zoo mishaagde, troostte Tinti zich. Prosper had zij-n plaats met opzet in den duisteren hoek van den schoorsteen bij de deur van den corridor gekozen. Toen Tinti -druk aan het zingen was, stond hij zacht op en verliet den salon. Gelukkig, nu kwam eindelijk het oogenblik, d-at hij met Diana spreken kon de eenige reden, die -hem heden naar Hagernbach had gebracht. Hij trof haar ook werkelijk, zooals hij gehoopt had. alleen in de eetkamer. Zij had toegezien op het afruimen van de tafel en was toen vermoeid op een kleine sofa gaan zitten, waarvan zij verschrikt oprees, toen Prosper plotse- ling voor haar stond. iarleening zou slagen, maar als bekend, werd hiervan slechts een vierde bij het publiek geplaatst. En nu, plotseling, terwijl op den veertienden dezer nog door de Rijksbank verklaard werd dat zij de stabilisatie op het tegenwoordig levenspeil zou handhaven, zelfs ten koste van een deel van haar goudvoor raad, is er Woensdag een nieuwe da ling van den Markenkoers ingetreden, te Amsterdam van 116 '/2 Per Mk. 10.000 tot f 0.92/2, te Berlijn liep de dollar, die den laatsten tijd steeds om en- 'bij 20.000 Mark noteerde, tot bo ven 32.000 op, onder zoo groote vraag, dat de Rijksbank, die met buitenla-nd- sche wissels aan de markt was, slechts percentsgewijze aan de vraag kon vol doen. Evenals bij' de stabiliseering, vraagt men zich thans bij de hernieuw de daling van den Markenkoers af, ot men hier te doen heeft met het échec van een lang aangehouden poging, dan wei of zij, die naar men zegt, in Duitschland aan de valuta-touwtjes trekken, thans opzettelijk de Mark los laten, wijl zulks thans om verschillende redenen beter in hun kraam zou te pas komen. Men is langzamerhand ten op zichte van de Duitsche geldpolitiek wat wantrouwig geworden en niet zonder reden die politiek is niet ten volle te doorzien,maar van achteren beschouwd, schijnt er toch meer lijn in te zitten dan men aanvankelijk meende. Daarom zijn velen thans van oordeel dat de groot industrie, wel'ke de laatste weken door den stabielen Markenkoers van de we reldmarkt verdrongen werd, met de re- geering tot de nieuwe daling heeft sa men-gewerkt. En men weet derhalve niet, welke plannen men thans met dien Markenkoers heeft. Alleen kan men vasthouden aan de meening dat. hoe men ook moge manoeuvreeren, ten slotte op een stabiliseering niet kan worden gerekend, zoolang de geldma- kerij in Duitschland aanhoudt, de bud getten met milliarden-tekorten sluiten en de belastingpolitiek niet afdoende kan worden geregeld. De toestand in Duitschland is nog verre van geconso lideerd, maar een overgangsperiode, waarop geen peil is te trekken. Wel kan worden gezegd dat de daling van-, den Markenkoers de „exportfahigkeit" van Duitschland slechts zeer tijdelijk za! vergrooten, omdat loonen en prijzen in het binnenland zich sneller bij de waar devermindering van het ruilmiddel aan passen naarmate dit ruilmiddel de waardeloosheid nabij komt. Toch blijkt thans onze waarschuwing tegen het uit de stabiliseering van den Rijksmark voortvloeiende optimisme ten aanzien van onze industrie, niet geheel en ai overbodig te zijn geweest. Voor een stabiliseering van den wis selkoers en geleidelijken terugkeer tot pariteit is, gelijk meermalen betoogd, noodig, dat de bevolking de financieele lasten van den- staat draagt en deze haar bu-dget zonder tekorten kan doen sluiten. Engeland -is ten deze meer dan eens ten voorbeeld gesteld en uit wat er thans over het budget 1922/23 en 1923/ Veroorloof, dat ik u een weinig gezelschap houd, freule von Dieten, be-gon Prosper, een stoel aan hare zij-de schuivend. Ik 'heb u een en ander mee te deelen, dat betrekking heeft op ons laatste gesprek. U herinnert zich nog, waarover wij het toen hadden Ja maar ik verzoek u, door luchtigheid stamelde zij met een an-gsti.gen bli-k naar de deur. -kan gerust zijn. Men zal ons thans niet storen. Mij-n-e nicht zingt en niemand vermoedt, dat ik hier -ben. Om dus weer op onze aangelegenheid terug te komen-Ik ben u een verklaring schuld-i-g u mij een genoegdoening. Met 'betrekking tot het eerste heb ik u mee te deelen, dat de schuldigen er zijn er twee ontdekt zijn en de een reeds ter verantwoording geroepen is, nadat hij zijn laagheid bekende. Wat de tweede aanbetreft, ben ik buiten staat, u een naam te noemen. Ook onttrekt zich de bestraffing aan elke mogelijkheid. U moet dus met de eene genoegen nemen. Nu was Diana's gezicht niet meer bleek als marmer, maar weerspiegelde zich er diepe ontroering in. Uwe -doorluchtigheid bedoelt graaf He-ider stamelde zij. Prosper knikte. Ja. Hij was hef en heeft het mij nadrukkelijk bekend. I— En uwe doorluchtigheid heeft daarom met hem geduelleerd. Diana's stem was klankloós van aan- ingezonden mededeelingen. HET SCHOONHEIDSMIDDEL 1924 gepubliceerd is, blijkt, -dat de fi nancieele politiek van dit land het ideaal blijft voor heel Europa. De offi- cieele cijfers wijzen uit, .dat 1922/23 een overschot heeft opgeleverd van £101.500.000, dat geheel tot aflossing van schuld is aangewend en dat de re kening voor 1923/24 met een geraamd surplus sluit van 36.000.000, terwijl verschillende belastingverlagingen zijn voorgesteld. Zoo wordt de inkomsten belasting, die het vorig jaar van 6 shilling in een pon-d tot 5 shilling ver laagd werd, thans tot 4/ï shilling terug gebracht, de bier-belasting wordt ver jaagd met een- penny per pint, de post- tarieven en de jaarlijksche huur der te lefoon zij-n verminderd, etc. en al zijn natuurlijk niet alien bevredigd, over het algemeen wenscht men de Engelsche regeering met dit resultaat harer bezui- nigingspolitiek geluk. Het ware te wenschen, dat ook onze minister van financiën straks met een overschot op de oude rekening voor den dag kon -komen. Zooals 'bekend, hebben weliswaar de Rijksmiddelen hier meer opgebracht dan. geraamd werd, ander zijds zijn de uitgaven in sterkere mate toegenomen, zoodat van een surplus op de jaarrekening geen sprake is. Het ieek aanvankelijk alsof ook in 1923 de Rijksmiddelen wederom de raming zou den overtreffen, want in Januari en Fe bruari gaven verschillende rekeningen een. beduidend accres te zien in verge- Hiking met verleden jaar ook hier is er vroeger ai eens op gewezen dat de mee vallende cijfers der Rijksmiddelen aan toevallige oorzaken waren toe te schrij ven, waarvan -de voornaamste waren het inhalen van den ouden achterstand en de uitreiking van voorloopige aansla gen over 1922/23 aan belastingplichti gen met een belastbaar inkomen van ƒ7500 en belasting over 1921/22 voor een goed deel nog betrekking had op de voorspoedsjaren. Langzamerhand moest echter de invloed dezer factoren ver dwijnen, de achterstand werd geleide lijk ingehaald, naarmate de voorloopige aanslagen- voldaan wenden, bleven slechts de kleinere aanslagen over, ter wijl de belasting over 1922/23 goed deels moest worden berekend op grond van het zuiver inkomen in 1921, een voor velen slecht jaar. De opgaaf der Rijksmiddelen over Maart toont dan ook reeds aan. dat de toevallige baten langzamerhand ophouden te vloeien de inkomstenbelasting bracht ƒ2.2 mil- lioen minder op dan in Maart 1922, de Dividend- en Tantièmebelasting 400.000 en ondanks de nieuwe tabaks belasting, die in Maart 1.403.972 op bracht, bleef het totaal in de afgeloo- pen maand f 3.3 millioen -bij dezelfde maand van het vorig jaar ten achter. doening. Hebt u iets anders van mij ver wacht Diana zweeg. Haar adem zwoegde, haar bli-k dwaalde hem voorbij. Prosper nam hare bevende hand in de zijne. Lieve Diana en thans Wil u mij thans geen vriendelijk woord geven? Ik... dank u... doorluchtigheid. Dank Hij fronste het voorhoofd. U he-bt mij verkeerd begrepen. Niet daarom is hef mij te doen. Slechts, dat u weer in mij gelooft, mij acht... en een weinig van mij houdt is u dat niet mogelijk, Diana Bevend stond Diana op. Al haar zekerheid in den omgang, de trots, die tot nu toe haar over alle moeilijke om standigheden had -doen zegevieren, was weggeblazen door dezen zachten, tee- deren toon. Zij had den -blik neergeslagen, opdat hii niet kon zien, hoe diep bewogen zij was. Maar zij kon niet verhinderen, dat Prosper zag, hoe rood en Week afwis selden op hare wangen. Weg, weg uit ziin nabijheid, was de een-lge gedachte, die haar beheersöh'te. Maar Prosper had hare hand gegrepen en hield die vast. Nu, Diana, krijg i-k geen antwoord Valt het u zoo moeilij-k, de harde be schuldiging terug te nemen, -die u mij onrechtvaardig in het aangezicht slin gerde Neen... doorluchtigheid... i-k -heb er diep berouw over Maar nu

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1