25 itte ieisjes DRAGON DINSDAG 17 APRIL, HmQEH UFFRGUW neisje Kg 1| I door -«I |g g van een hand, |H|g van GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON De burcht van het geluk. N090 <J«ai4>rit«iviif i New-Orleans naaT an Rotterdam naat le Lloyd. ml van Colombo. April te Marseille. 13 April van Mar- 13 April Sagres )tterdam te Batavia. E R S E N. 16 April, des na deel) >ersett. erkoopen. -ƒ2.56 v Berlijn Londen ƒ0.01.2— ^.650 14.75 Parijs en 0.00.32- pier. Ponden ƒ11.87— n ƒ0.01.7—ƒ0.02.1 .65ƒ14.75; Fran- 17.05 Kronen (al- |50. RICHT. md 765.4 te Stensele tand 752.5 te Le avond van 17 April itelijke tot Noordelij- bewolkt. Weinig of :hijnlijk nachtvorst, ïrdag. VLISSINGEN. v.m. n.m. 2.02 2.24 2.32 2.51 3.02 3.23 D A. Tentoonstelling tee rt Avondschool voor js, schoolgebouw ivonds van 7—-9 uur. ette H1LLEN, Waistr. die in de Heeren- Hodeartikelen be ieten de voorkeur, ■lo. 785, bureau it". neisje, P. G., zag eplaatst als Hulp uding of Kinder- i. Brieven onder bur. „Vliss. Crt." [lijberg Zoon's n fabriek shcekstraat RAAGD. en net 16 jaar. au „Vliss. Courant" techappii w owari ddelb Rorterdan relegen plaatsen AN PASSAGIER!" tEN EN VEE lilt nut 8 8 Jril es t># t>ob lilueii .V Tranap. en Crven O VOP .EENHOORN, Iel ►OSTBRHOUÏ.Telwl ..E UITEN HEK, T«L101. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers Scent. üilliiifirn f MOE ÏS19S Ir Jalslrail Si, Iflissisp. Iel. Intm. 19. PnstralniDi 66237 ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 1.10; voor iederen regel meer 25 ct. Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Verschijnt dagelijks, eitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens- i lange ongeschikt- I heid tot werken. f* ÓT& gulden bij dood gulden bij verlies A gulden bij verlies vvUT een ongeluk. UUU voet of oog. een duim. LU Lr I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 32 der Drankwet, doen te weten, dat bij ben is ingekomen een verzoek van Theo dores Johannes Swennen, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank an deren dan sterken drank voor het perceel Palingstraat no. 15 dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingediend bij Burgemeester en Wet houders voornoemd. Vlissingen, 17 April 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De Rijksmiddelen. De opbrengst van de rijksmiddelen in Maart i923 uedroeg rona J 815.326.000 hetgeen ruim 4.6 ton minder is dan de raming (1.35 en bijna 3.326.000 (y.O/o y0) minder dan de opbrengst van Maart 1922. 'De pessimisten beginnen dus neiaas maar ai te zeer genjik te krijgen. De toevaillige tendenzen van gunsttgen aard, die aan allerlei opper- vlakikigen den schoonen schijn van rijk vloeiende ibronnen voorspiegelden, hen- ben opgehouden te werken en de machten der malaise verkregen de over hand. Vrijwel alle middelen bleven beneden de raming. En bij die enkele middelen, waarvan, de opbrengst de raming over trof, deden zich menigmaal nog invloe den van bijzonderen aard gelden, die een tijdelijk karakter dragen. Pit laatste geldt in bijzondere mate van de inkomsten- en vermogensbelas ting, die dank zij het systeem der voor- Joopige aanslagen, resp. 3 millioen en bijna 1% ton de raming overtroffen. Hoe zal de middélenstaat er uit zien, als de voortoopige aanslagen achter den rug zijn I 1 De wijnaccijns bracht, waarschijnlijk tengevolge van den lagen frankenkoers rond 240 mille meer op. De hooge ge distilleerd-accijns deed' voorts het ge bruik van bepaalde wijnsoorten waar schijnlijk toenemen. Deze laatste oor zaak deed ook het bierverbrui,k stijgen, zoodat de bieraccijns ruim ton meer opbracht dan de raming. Bovendien speelde het warme weer hier een rol. De geslachfaccijns bracht ruim 80 mille meer op, hetgeen misschien ver band houdt met meer verbruik van vleesch tengevolge van de lagere vleesohprijzen. Merkwaardig is de meerdere op brengst van rond 12.5 mille van de be lasting op gouden en zilveren werken. Misschien ligt de oorzaak bij een scherper toezicht van den onlangs be noemden inspecteur. De loodsgelden kwamen ruim f°n hoven de raming, dank zij de verleven diging van het scheepvaartverkeer. Roman van F. ARNEFELD. 36) Eindelijk vind ik u I 'klonk hert met een diepen zucht van verlichting van Amaranth's lippen, zoodat Markhof als geëlectriseerd opsprong. Ook zijn oogen schitterden als ster ren, terwijl een plotseling rood zijne wangen overtrok en beide handen in warm gevoel zich naar Amaranth uit strekten. Maar reeds in de volgende seconde zonken de handen slap terug. U zocht mij, 'gravin kwam het afgemeten van zijn lippen. Ja altoos overal I antwoord de zij half trotscfh, half verheugd. Om dat ik u moet vragen, dr. Markhof, waarom u mij ontwijkt. Heb ik u met iets gekrenkt Reeds op het bal had u geen woord, geen blik voor mij. En ik had mij zoo op dien avond verheugd. Ben ik dan niet meer uw kleine leer linge, wier oogen u hebt .geopend voor een nieuwe, mooie wereld, en die u daarvoor zoo dankbaar is, 'doctor... zoo dankbaar, dat woorden het niet kunnen uitdrukken Week, in kinderlijke onschuld stroom den de laatste woorden van hare lippen en toch trilde daar een toon in mee, die d'ep uit het hart van een liefhebbende vrouw kwam. Markhof ontdekte het met blijdschap Het achterblijven bij de raming van de andere middelen is een gevolg van de malaise, van de bezetting van het Roergebied, enz. Bij den suikeraccijns deden de hoogere prijzen van de suiker het verbruik afnemen. De tabaksaccijns bleef ruim 2 ton bij de raming ten ach ter tengevolge van de malaise hieiden velen met rooken op of vervingen de pijp voor de sigaar. Een vergelijking met de opbrengst van Maart 1922 valt voor Maart 1923 al evenmin gunstig uit Slechts enkele middelen ventoonen en veelal door bijzondere omstandigheden een gunstiger cijfer. Dit laatste was bijv. het geval met de .grondbelasting, die door vlugger invordering in Ataart 1923 ruim 20 mille meer opbracht. Hetzelfde geldt waar schijnlijk van de personeele belasting, die 160 mille meer opbracht. De zoutaccijns en de bieraccijns brachten tengevolge van meer verbruik resp. ruim 4 mille en bijna 1 ton meer op. De geslachtsaccijns bracht ruim 1 ton meer op (lagere vleeschprijzen). De speelkaartenbelasting vloeide, door het opraken van de oude voorra den iets ruimer. De successierechten brachten, dank zij de doorwerking van het hoogere tarief, ruim 2% ton meer op. De belasting op gouden en zilveren voorwerpen bracht, waarschijnlijk door scherper .toezicht, iets meer op. Terwijl de invoerrechten ruim 5 ton minder opbrachten vloeiden statistiek- recht en loodsgelden resp. 5 mille en 16% mille ruimer. De invoer van wel aan statistiek, maar niet aan invoer recht onderworpen goederen nam dus toe. Het recht op mijnen bracht ruim 18.5 mille meer op (wellicht meer invoer uit België). Overigens staan alle middelen in het teeken van tien achteruitgang. Dank zij de gunstige cijfers van de vorige maanden overtrof de opbrengst van 's rijks middelen in het eerste .kwartaal de raming met ruim 5.5, de opbrengst van het le kwartaal 1922 met ruim 6.7 millioen. Een verdere teruggang van deze surplussen is te verwachten. De inkomsten ten bate van het Lee- ningfonds 1914 bedroegen rond 8% ■millioen, waarvan ruim 3.6 millioen op rekening komt van de Verdedigingsbe lastingen. De O. W.-belasting bracht in Maart 1923 nog geen 1500 op. Sic transit gloria mundi. („Tel.") Be Provinciale Staten-verkiezingen. De ,,'N. K. Ct.", den uitsiag der staten verkiezingen besprekend, vindt het dui delijk, ,yaat de geheeie verkiezing, in vergelijking met cue van vter jaar gele tien, naar aen conserva'tiel-cnristenjiceii hoek is georiënteerd geweest". En dan laat het blad verder volgen oekijiKi men den uusiag nu echter eens wat anders, en vergelijkt men hem niet dien van de aigeiueene verkiezing van veneden jaar, uan geelt deze ver en schrik tegelijk. Lieve gravin, stamelde Markhof. Toen zweeg luj. Zijn oogen doken diep in de hare zoo stonuen zjj een poos zwijgend, de weretd vergetend, in elkanders aanblik verzonken, tot plot seling het bloed in stroomen in Ama ranth's wangen vloeide en zij zich be vend afwendde. Blindend licht had den nevel ver scheurd, die over haar gevoelen lag. Zij wist nu, dat zij hem Jieihad en zij had datzelfde gevoel in zijn oogen gelezen. Amy, lieve Amy, fluisterde Mark- hof zelfvergeten. Toen ging als een schok door zijn tichaam. Vergeef me, gravin, dat ik mij niet zoo kon beheerschen als ik wilde en zooals mijn plicht was, zei hij met vaste stem. Vergeet u dit uur en schenk mij een vriendelijk aandenken. Amaranth keek hem doodelijk ver schrikt aan. U u wilt weg 1,1c moet. Het had al lang moeten gebeuren. Ik heb reeds voor eenige dagen om mijn ontslag gevraagd, maar het werd mij geweigerd. Thans zal men het mij onder alle omstandigheden moeten verleenen. Hij sprak 'kalm en vastbesloten, maar vol teere goedheid, want hij wist wel, hoeveel pijn zijn woorden haar moesten doen. Maar zij was niet meer het schuch tere, onbeholpen meisje van gisteren, dat zich bescheiden in een hoek drukte, omdat het noch mooi, noch rijk was. kiezing .weer een geheel ander, beter beeld-. Immers dan blijkt, dat de Vrijheids bond, behalve in Zuid-Hólland, waar hij ook percentsgewijze achteruitging,in al le provinciën vooruit is gegaan, en zelfs niet onbelangrijk (met uitzondering dan van Gelderland) dat hier om de be kende redenen (Tiel) buiten beschou wing moet .blijven). De Vrijheidsbond kan dan winst boeken in Noord-Holland percentsgewijs, en in de overige provin ciën zelfs absoluut, in Friesland, Gro ningen, Drente, Zeeland en Limburg maakt de Vrijheidsbond in vergelijking met de Kamerverkiezing van verleden jaar een inderdaad goed figuur, het geen doet vermoeden, dat deze partij den ergsfen tijd van depressie voorbij zal, zijn." De „Maasbode" zegt o.a. „Eerlijk gezegd hebben wij, gezien het gebrek aan geestdrift, dat niet het minst aan onzen kant te bespeuren viel, gegeven de tribulaties van onze partij en de weinig aanlokkelijke politieke constel latie van het oogenblik deze verkie zingen met een zeker scepticisme tege moet gezien. En ziedaar we hebben den zin voor discipline, welke nog al tijd in onze gelederen is te vinden, en den nuchteren kijk ap de din,gen, waar van de meerderheid; in stemmend Ne derland weer blijk gaf, onderschat. Voor pessimisme was ook ten aan zien van de Katholieke Staatspartij geen aanleiding. Wel is het uit de schommelende cij fers hier en daar te lezen, dat de bela gers der Katholieke eenheid hun sinister werk met eenig succes bekroond zagen en wij zijn er niet gerust op, dat voor de toekomst geen grooter nadeel zal geboren worden uit deze funeste actie, tenzij men een middel vindt haar te stuiten. Maar voor het oogenblik is wel afdoende gebleken, dat de nieuwste dissidenten-groep nog geen vasten voet heeft gekregen onder de Roomsche massa. In Noord-Holland, waar zij het met een lijst beproefde, kon zij het nog niet eens tot 30 van den kiesdeeler brengen. De „Tijd" concludeert: De slotsom luidt, dat deze stembus-uitslag een groote rechtsche overwinning is „en, een bevestiging van het vertroumen der groote meerderheid des volks in de politiek der christelijke .partijen. Neder land moet in christelijken geest gere geerd worden dat is de duidelijke uit spraak van het 'kiezerskorps. De „Standaard" noemt den voorloo- pigen stembus-uitslag „niet onbevredi gend'". Het blad is verheugd, dat een rechtsche meerderheid voor de Eerste Kamer verzekerd is. Overigens laaf het deze verzuchting volgen „Dat in alle kieskringen de anti-revolutionaire .kiezers op hun .post geweest zijn, kan niet worden beweerd, en dat is te bejammeren. De ongedachte aanwas der Christelijk-Historischen in verschillende kringen kan niet slechts worden verklaard uit sterke propagan da, die deze groep in den laatsten tijd dreef. En zoo is er meer, dat een nauw gezet onderzoek vereischt." Dat, wat zij straks in Mankbofs oogen had gelezen, vervulde haar met trots en zaligheid. Het gaf haar ongekenden moed. En waarom moet u gaan vroeg zij nu, de grijsblauwe oogen helder en open op hem richtend. Omdat ik zware schuld' op mij zou laden, indien ik bleef. U hebt tegen mijn wil in mijn oogen gelezen, wat in mij leeft, gravin wees barmhartig maak mij het afscheid' niet nog moeilij ker, dan het bovendien reeds is. U weet zoo goed als ik, dat er geen weg leidt van den burgerlijken gouverneur naar de gravin Titz Obronsky. Sedert wanneer hecht u zoo groote waarde aan titels murmelde Amaranth met een zwakken glimlach. i— Ik O, u weet wel, dat niet ik dat doe, doch anderen En wat bekommert ons dat Zijn wij niet jong genoeg, om te kunnen wachten, tot niemand mij meer kan voorschrijven, wat ik doen moet Meent u niet, dat het heel dwaas is een levensgluk op te offeren voor een titel Misschien had uw trots meer recht, als iemand u daarbij eigenbaat kon verwijten. Maar in dit geval, waart gij zelf slechts degene, die geeft. Ik ben noch mooi, noch rijk. Alles, wat ik een echtgenoot eenmaal aanbreng, is een ouden naam en die heeft toch in uwe kringen weinig waarde Amaranth riep Markhof ten twee den .male hartstochtelijk uit. Welk een hemel opent ge mij. En ik De „Nederlander" is nog het aller beste te spreken. Het blad geeft uiting aan de groote dankbaarheid, die heden ieeft in het hart van alle Christelijk- Historischen en van alle goede vader landers. „Wij wisten hef, dat de opschuiving naar den Christelijk-Historischen' kant bezig was zich voort te zetten. De moeilijkheden dezer tijden, de teleurstel ling met allerlei politieke en sociale idealen, voortgekomen uit puur-men- schelijke wijsheid zij dringen tot te rugkeer tot ,de gehoorzaamheid van den beproefden Christelijk-Historischen weg, die vastheid van gang en zeker heid van uitkomst geeft... Zeer opmerkenswaardig is ook, dat de vooruitgang van het stemmenaantal, op de Christel,ijk-Historische lijsten uit gebracht. zich sedert i922 bleef uitbrei den. Werd wel eens ondersteld, daf de groote vooruitgang der Unie in 1922 een tijdelijk en toevallig verschijnsel zou zijn, dit is gebleken niet alzoo fe zijn." De Lager Onderwijswet. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag betref fende het ontwerp tot aanvulling der wet tot wijziging der Lager Onderwijs wet 1920. De minister heeft geen bezwaar, te gemoet te komen aan het verlangen van de leden, die de mogelijkheid van invoering van het vrije schoolexamen voor de krachtens de wet van 1878 op gerichte kweekscholen alsnog uitdruk kelijk in de wet willen zien vastgelegd. Alleen kan uit den aard der zaak van verieening van het jus promovendi aan deze kweekscholen slechts sprake zijn, zoolang de voorschriften omtrent de nieuwe opleiding nog niet in werking zijn gebracht. Ook op de belemmering die de bij de laatste wijziging gehandhaafde opsom ming der vakken voor het hoofdonder wijzersexamen in art. 82 der wet van 1878 zou kunnen opleveren voor een doelmatige herziening van de eischen, daarvoor, was reeds de aandacht van den minister gevestigd. Hij is bereid, die belemmering alsnog weg te nemen. En eindelijk schijnt het, nu van invoe ring der nieuwe kweekscholen voorloo pig moet worden afgezien, reeds uit een oogpunt van bezuiniging gewenscht, 't bij de nieuwe opleiding gevolgde sy steem van practische vorming der •kweekelingen aan gewone lagere scho len (niet of niet alleen aan afzonderlijke leerscholen), ook voor de kweekscholen der wet van 1878 mogelijk te maken. Bij, het vaststellen van een verhou ding tusschen het aantal lesuren der vakonderwijzers en dat der leerlingen zouden de verschillenda vakken van on derwijs mede ais factor dienen te gel den, omdat voor de verschillende vak ken aan de onderscheidene scholen de behoefte aan speciale vakonderwijzers niet gelijk is. De omstandigheid, dat in de voorgestelde regeling ten aanzien van de vakken geenerlei beperking is aangelegd, biedt thans gelegenheid voor een gemakkelijke toepassing. Maar Amaranth sloeg plotseling de handen voor het gelaat en ibegon te schreien. Wat heb ik gedaan. O, wat heb ik gedaan, snikte zij diep beschaamd, want het werd haar eerst nu duidelijk, dat zij zich als het ware had aangebo den. Markhof trok zacht de handen voor het gelaat weg en keek haar diep in de oogen. Iets heel liefs en heel moois hebt gij gedaan, Amy 1 zei hij zacht. Het hoogste, wat een edele vrouw kan doen, die weet, dat ze bemind wordt. Alaar hoewel het mijn hoogste geluk zou zijn, voor u te leven, u voor elke ruwheid: van het leven te beschermen, mag ik niet aannemen, wat u bereid is, voor mij te offeren. Ik zie verder dan gij, Amy. Ik weet, dat het de liefde van •de uwen, wellicht ook de achting van uwe kringen kost, en dat uw hart te eeniger tijd toch waarschijnlijk daaron der lijden zou. Dat dwingt mij, van u af fe zien. Als u er kalmer over nadenkt, zal u mij gelijk geven. Eene rilling voer Amaranth door de leden. Ik zal nadenken, kwam het ang stig over hare lippen, omdat gij het wilt Maar één ding moet ge mij belo ven: ge moogt niet heengaan van hier, zonder ten minste afscheid van mij te hebben genomen 1 Ik beloof het Hij trok hare handen aan de lippen en kuste ze innig en tegelijk plechtig. i— Nu ga ik. U moet trachten, weer kalm en vroolijk te wonden, mijn lieve, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Het beste geneesmiddel voor een •trage lever, schele hoofdpijn, verstop ping en slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maagpillen. Deze pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen verzekert goede werking van lever en ingewan den, en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte gezondheid. Prijs per flacon van vijftig versuiikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 12 inderdaad stuit men hierbij op hef 'be zwaar, dat het schoolbestuur, daf tevo ren de regeling der lessen van den vak onderwijzer moet treffen, niet weet voor hoeveel uren de vergoeding der ge meenten kan worden verkregen. Om die reden is de voorgestelde nieuwe bepaling van art 101, laatste lidi, thans gewijzigd in dezen zin, dat de vergoeding zal worden berekend naar het aantal, 'lesuren gedurende hejwelk aan de overeenkomstige openbare school in het onmiddellijk voorafgaande kalenderjaar vakonderwijzers werk zaam waren. De stemplicht. „Het. Volk" schrijft„De ervaringen dezer verkiezingen maken den stem plicht wel .geheel onhoudbaar. Het is duidelijk, dat dit instituut in de sleden zoo goed als alle kracht verloren heeft het groot aantal wegblijvers maakt daar een vervolging dier tienduizenden practisch onmogelijk. Daarentegen wor den in de dorpen de wettelijke voor schriften wel toegepast. Zoo is er feite lijk stemplicht voor het platteland, maar niet voor de steden. Het gevolg is, dat de stemplicht in agrarischen zin werkt, evenals vroeger van de bepalin gen van het kiesrcht-Van Houten het ongewild gevolg was. Het algemeen kiesrecht wordt aldus onzuiVer in zijn werking, wat onder ons stelsel van evenredige vertegenwoordiging des te erger is. Het platteland wordt door den stemplicht ondersteund tegenover de steden, krijgt een naar verhouding sterker vertegenwoordiging. Dit kan niet bestendigd blijven. De handhaving van den stemplicht is on mogelijk geworden. De minister-presi dent heeft in de Eerste Kamer reed® medegedeeld, dat hij een voorstel tot afschaffing overweegt, zij het op andere gronden, wijl de wet tot een aanfluiting is geworden." KERK- EN SCHOOLN1EUWS. Geref. Kerken. Beroepen te Axel (Is. W. Veder te Gouda te Baarland de heer A. Wijngaarden, cand. te Dokkum. beste Amy. Terwille van mij. Want hoe zou iikikunnen leven met het bewustzijn, uw vrede te hebben verstoord. Ja, ik zal het proibeeren fluis terde zij met bleeke lippen. Markhof ging. Amaranth zat op de bank. Daar lag nog een boek, waarin hij las, toen zij kwam. Zij nam het op en drukte het tegen haar hart. Dat behoud ik als aandenken, dacht zij. Boven in Eedeltrud's kamer zei intus- schen de prinses, van Prosper terugkee- rend, vriendelijk tegen Tinti Ik wist het wel, het is niets ern stigs. Afaar hij laat desondanks zich verontschuldigen, omdat hij zidh niet recht wel gevoelt. Over de jacht zou jij je in alles maar tot Bender richten, die immers door de jachten op Dreisenstein gewoon is, zooiefs te regelen. Ondanks de vriendelijkheid iag in Edettrud's gezicht een trek, die Tinti's zenuwen prikkelde, want het geleek een trek van zegepraal. Zij beet zich op de lippen en stond op. Ik dank je voor de moeite en zal je nu niet langer ophouden. Je komt hoop ik spoedig eens weer op Hagern- ibach iZeker, zoodra ik kan. Uw groot mama is weer op, hoor ik Ja, zij mag zelfs, als het warm en zonnig is, al weer in het park gaan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1