100 25 VIM HANDEL I MAANDAG 16 APRIL EER 'WEIffl&.jVJM'OP EER VOQMEfl DOEK, EVEÏÏ MOVER ER CWMSSEft BUHKEfl AIS JN1EUW. 23' I igdsenstbode. s Maatschappij m aowsrt litoavs: firma f. !S0 Of VfLDE Ir Jatstraat 58, Vlissingen. Iel. Intarc. 10. Postrekening 86281 Verschijnt dapelijlts, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND FEUILLETON De burcht van hst geluk. Stads= en Provindenieuws »l VLISSINGSCHE COURANT 7/e 1. ttffl - em >ril s T®. HO 8 j'r 0 8 8 n 8 gin de meer gewone leveren wij b.v. f 5.75, een dito mes Rijgschoentje een dito in het jen bekend is, is dat 1 ook niet meer die Ij toch het onover- RK, hetwelk een beste product der prijzen f 8.95 en JU worden geleverd lis spits, door den 7UVIER. gen half April een lau „Vliss. Courant" jiddelb. - Rotterdam Igelegen plaatsen 'AN PASSAGIER* <EN EN VEE. Kies te bot. omen H.V Transp. en vod G. VOS. Tel ft EENHOOEN, T«1 163 JOSTERHODT, Tel 8S«. f.EUITENHEK, TfUOl. ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. —Afzonderlijke nummers Scent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor lederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: A jfïj jffc gulden bij levens- gulden bij dood 4} gulden bij verlies 4 fX g§g| Ij «lange ongeschikt- *1| 1g 9 door 4jg|§ van een hand, jr>jj J.UPUPU heid tot werken.%Jf UUP een ongeluk. OUPU voet of oog. JLvU I gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De verkiezingen voor de Prov. Staten. Provincie Noord-Brabant. In totaal werden hier uitgebracht 276120 stemmen, waarop op Tw. Kamer 1922 R.-K. 218495 240040 S. D. A. P. 13533 15505 C.-H. 12918 10088 A.-R. 9664 9685 R.-K. Volksp. 9216 Vrijheidsbond 6437 6191 V.-D. 5025 2792 i Plattel. 368 884 Staatk. Geref. 268 738 Comm. 196 931 Bij de Kamerverkiezingen werden in totaal 310702 geldige stemmen uitge bracht. Zitting nemen in de Nieuwe Staten. Oude Staten R.-K. 51 51 S. D. A. P. 3 4 I C.-H. 3 2 A.-R. 2 3 R.-K. Volksp. 2 Vrijheidsbond 2 2 V.-D. 1 2 64 64 Nu de voorloopige uitslagen van alle provincies binnen zijn, heeft het „Vad." eens nagegaan, at heeft dit natuurlijk geen belang voor de Prov. Staten zelve, hoe in den tijd van Juli 1922 toen de Kamer werd gekozen tot April 1923 voor het geheele land de stemcijfers der groote partijen zijn veranderd. Het Haagsche blad heeft dit nagegaan zoo wel absoluut als naar verhouding van het totaal aantal in Nederland uitge brachte stemmen. Want men moet na tuurlijk rekening houden met het feit, dat er bij de nu gehouden verkiezing belangrijk minder stemmen zijn uitge bracht dan in Juli. Toen waren er (a-lie getallen afgerond naar 1000-taUen) 2.930.000 geldige stemmen, nu 2.590.000 geldige stemmen, wat 340.000 stemmen of ongeveer 11.6 pet. verschil maakt. Wij zullen ons bepalen tot de oude z.g. groote partijen, Vrijh.-B., V.-D., S. D. A. P. en C. P. ter linker R.-K., A.-R. en C.-H. ter rechterzijde. Wat de andere betreft, de Plattelan ders sebben ditmaal in totaal 56.000 stemmen gehaald, juist ate in 1922, ter wijl zij in verband met de vermindering van 11.6 pet. over de geheele linie had den kunnen rekenen op 50.000, een re latieve vooruitgang dus met 12 pet. Verder hebben de rechtsche dissiden ten (C.-D., C.-S., Herv. (Ger.) Staats partij, Staatk. Ger. en R.-K. Volkspartij) ditmaal te zamen 82.000 stemmen ver kregen, waarvan vooral de laatste twee hebben geprofiteerd. Een vergelijking met 1922 is hier uiteraard moeilijker te maken. De groote partijen dan. Eerst de vol strekte voor- en achteruitgang, dus zon der rekening te houden met de gemid- Roman van F. ARNEFELD. 35) HOOFDSTUK XXI. Op Hagernbach klopten twee jonge harten-eiken dag onrustiger. Amaranth kon niet begrijpen, waarom dr. Markhof zidh plotseling onzichtbaar voor haar maakte. Hij bezocht noch zijn nicht op Hagernbach, noch zocht hij meer planten met Achim in het bosch, hoewel het prachtig weer 'was en de arme Amaranth bijna dag aan dag alle wegen daar rondliep. Amaranth had herhaaldelijk Edeltrud bezocht en die bezoeken tot de grens van alle moge lijkheid gerekt maar Mankhof was niet zichtbaar geworden. Des nachts lag zij wakker en schrei de. Zij schaamde zich zoo, dat zij. hei melijk een man naliep, en zwoer zich zelf steeds weer, het niet weer te doen. Maar als dan de morgen kwam, kwam ook weer onweerstaanbaar dat verlan gen en dreef Ihaar naar buiten, het bosch in. Tinti schreide niet, maar zij verging bijna van ergernis. Veertien dagen wa ren reeds vertoopen, sedert .zij Prosper jre laatste maal had gezien. Het troostte j "aar helemaal niet, dat Kurt Dolling I daarvoor bijna dagelijks naar Hagern bach kwam rijden, dat de hertog'haar voor baar verjaardag een rijpaard had delde vermindering met 11.6 pet. •Tw.Kamer.Staten Verschil R.-K. 875000 780000 95000 A.-R. 402000 351000 51000 C.-H. 319000 313000 6000 Vrijheidsb. 271000 255000 —16000 Vrijz.-Dem. 135000 160000 25000 S. D. A. P. 568000 503000 65000 Comm. 54000 58000 6000 Brengen wij nu naast elkaar -het cijfer voor de Tweede Kamer 'behaald ver minderd met de 11.6 pet., zoodat me.i krijgt het cijfer, dat bij gelijk blijven der verhoudingen te verwachten ware, en zetten wij daarnaast het nu behaalde cijfer, dan komt uit hoeveel pet. de groote partijen naar verhouding ge daald- of gestegen zijn, en dan blijkt, dat zij bijna alle min of meer gestegen zijn, ten koste van d-e zeer kleine -partijtjes, idle in 1922 zooveel versnippering te weeg brachten. Wij krijgen dan Te verwachten. Werkelijk. Verschil Vrijheidsb. 240000 255000 6.25? V.-D. 119000 160000 34.45? S. D. A. P. 502000 503000 0.2 Comm. 48000 48000 R.-K. 774000 780000 0.77? A-.-R. 355000 351000 1.12? C.-H. 282000 313000 +11 Ten slotte, hoeveel pet. vas het totaal uitgebrachte stemmen hadden de groote partijen toen en nu Men bedenke, dat dit door verbinden of niet-verbinden van lijsten, iets kan afwijken van het percentage der gekozenen. Percentage. Percentage 1922 1923 Vrijheidsbond 9.3 9.8 V.-D. 4.6 6.2 S. D. A. P. 19.4 19.4 C. P. 1.8 1.8 R.-K. 29 J9 30.1 R.-R. 13.7 13.6 C.-H. 10.9 12.1 89.6 10.4 93.0 7.0 100 100 De 10.4 pet. van 1922 en 7 pet. van 1923 verdeeld over plattelanders, recht sche dissidenten en kleine partijtjes. De overwinning der christelijk- historischen. De christelijk-historischen te 's-Gra- venhage bobben Vrijdagavond de over winning bij, de verkiezingen gevierd. Verschillende sprekers hebben daar het woord gevoerd, o.a. de heer Krijger, lid van de Tweede Kamer, -die vol gens het verslag in „het Vad." ge zegd heeft, dat duizenden zidh. aan de christelijk-historischen hebben toever trouwd; die haar beginselen niet deelen. Deze menschen moeten bearbeid wor den. Bezuiniging bij het loodswezen. De 1-oodsafhaatdienst te ljmuiden, welke door het rijk in eigen beheer met motorbooten werd uitgevoend-, is met ingang van 16 April e.k. opgedragen aan het Bureau Wijsmuller. geschonken en BdeHrud sedert het bal haar weer veel vriendelijker behandel de. Juist dat kwam haar verdacht voor. Ook praatte Edettrud- opvallend veel over Dolling, vond hem „zoo net" en plaagde zelfs Tinti met hem. Waar was Prosper Waarom kwam hij niet? Edeltrud zei, dat hij tegenwoordig veel met den landbouw op Klein-Drei- senstein te doen had. Ook was hij dik wijls naar Dan-sberg geweest en had met mijnheer von Knude vriendschap gesloten, zoodat een drukke omgang tusschen Dreisenstein en Lerchenau was ontstaan. Toen kwam het „jachtonge- val" Natuurlijk reed Tinti, zoodra het beridh-t op Hagernbach kwam, terstond naar Edeltrud-, om er wat meer van te booren. Maar dat bezoek nam een zonder lingen loop, die Tinti erg ongerust maakte. Wel verzekerde Edeltrud, dat Prospet'-s verwonding niets beteekende, en dat hij den volgenden dag den arm vrij mocht dragen. Maar Prosper zelf liet zich niet zien en de prinses deed ook geen moeite, hem met het bezoek van zijn nicht bekend te maken. De hertog was niet thuis. Zijn proces, dat nu in laatste instantie gevoerd werd, had een persoonlijk onderhoud met den minister noodig .gemaakt, en daarom was hij, naar Weenen vertrokken. Tinti zat als op spelden. Prosper is misschien zelf niet thuis? vroeg zij eindelijk ongeduldig Dat spijt mij zeer. Ik heb een Iieele boel De speciaal voor dit doe! ingerichte sleepboot „Assistent" is inmiddels te Ij-muiden gearriveerd, ten einde op ge noemden datum in dienst te worden gestekt Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgel-oopen week, ein digendie 13 April in Nederland uitge sproken 86 faillissementen, tegen 56 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 13 April 1228 faillissementen tegenover 779 over hetzelfde tijd-perk van het vorige jaar. VLISSINGEN, 16 APRIL. Kunstkring „Het Zuiden". De Kunstkring „Het Zuiden" heeft Zaterdag onder voorzitterschap van den eere-voorzitter, den heer C. A. van Woelderen, een algemeene vergadering gehouden op het stadhuis alhier. Door den secretaris, den heer W. L. van Geleuken, werd het jaarverslag over 19221923 uitgebracht, waaruit blijkt dat het aantak leden stationnair bleef en 9 nieuwe kunstlievende leden werden ingeschreven, zoodat de ver- eeniging telt 6 eere-leclen., 26 ledea en 41 kunstlievende leden. Herinnerd wordt aan de opening van de derde tentoonstelling op 2 Juli 1922 en de aanbieding van het nu voltooide werk van den heer G. Jacobs, voorstel lende het oude havenhoofd. Dit pracht werk kreeg een plaats pp het stadhuis, waar het nu nog slechts op een pendant wacht. De tentoonstelling mocht geslaagd heeten. Er namen ditmaal aan deel de volgende kunstenaarsW-ilJy Sluiters, als invité, G. Jacobs, mevr. Hendrickx, Bergsma, W. J. Schutz, L. Heijmans, Van Beek, Koets, mevr. EversKeg, Gesina Boevé, W. Witjens, 'D. Gallo way, Kohen, Giesen, Van der Zeem, Dommisse, Daan Bout en Bourgagnan met beeldhouwwerk. De belangstelling van de zijde van het publiek bleef onverminderd, terwijl de tentoonstelling ook buitenslands de aandacht trok, zooals bleek uit het zeer waardeerend artikel in -het Engelsche tijdschrift „Drawing and design", waar in de Engelsche schrijfster Dora Wilcox een overzicht geeft van de tentoonstel ling, aan de hand van een aantal mooie reproducties van tentoongestelde wer ken. Eigenaardig is het, dat, waar wel belangstelling bleek voor het streven van den kring bij vreemden, men in eigen land het bestaan van den kunst kring niet scheen te bevroeden, zoodat het onlangs noodig bleek „acte de pre sence" te geven aan het comité, dat den regeeringssteun distribueert over de Nedertandsche kunstenaars. Men heeft van die zijde beloofd, bij de eerstvol gende gelegenheid daarvan te doen- blij- vragen over onze jachtpartij aan hem te doen. Toch, ik geloof wel, dat hij thuis is, antwoordde Edeltrud bedaard. Ten minste hij was er nog kort voordat ge ikwaamt. Overigens 2ei hij onlangs, dat ge hem over de jacht had geschreven en hij je geantwoord had. Ik gel-oof, hij gaf ook aan Bender opdracht, persoon- fijk alles met je te overteggen. O ja, da-t deed hij, maar ik had toch gaarne over heel veel dingen per soonlijk met hem gesproken en het is maar een week meer voor de jacht. Zal ik hem laten roepen Ik zou je zeer dankbaar zijn. Waarschijnlijk weet hij nog zelfs niet, dat wij hier zijn. De prinses belde en gaf last, Prosper te berichten, dat de gravinnen van Ha gernbach op bezoek waren. Na vijf minuten k-eerde de bediende teru-g met het -bericht, dat zijne door luchtigheid zich liet verontschuldigen, maar zijn arm deed hem plotseling zoo zeer, dat hij. voor het oogeniblik niet in staat -was, te verschijnen. Tinti keek Edeltrud verschrikt aan. De -wonde is dan toch erger, dan je meent. Edeltrud haaide de schouders or> Dat begrijp ik werkelijk niet. Tot nu toe heeft -hij heelemaal niet over pijn geklaagd, doch slechts over de „schram", zooals hij bet noemt, ge lachen. Wil je niet zelf naar hem gaan zien Gaarne, als je dat gerust stellen INGEZONDEN SVSEDEDEELINGEN VEftKRyGBAAR. IM PRACT/$CHE 5T&OOIBU5SEN rABaiHAHTiN VAM 0EIEVERT5 ZEERPKT -VLAABDirtGm— ken. In September was er gelegenheid den Gentschen beeldhouwer Gustaaf van den Meersche te bewonderen in zijn zending beeldhouwwerk, jammer, dat slechts kort daarvan te gemeten viel. Het was een prachtverzameling werken van den jeugdigen, knappen artist. Waarschijnlijk echter zal dit jaar weer gelegenheid zijn, zijn werk te exposee- ren. in December ontving de Kunstkring door bemiddeling van mevr. Evers Keg een uitnoodigng voor een tentoon stelling te 's-Hertagenbosch, deze invi tatie werd aangenomen en als lid voor de plaatsing werd door het bestuur aangewezen de heer G. Jacobs. Op deze tentoonstelling, waar het werk van den kring een zeer gunstigen indruk maakte, kwam het tot besprekingen tusschen kunstenaars uit de drie zuidelijke pro vincies, waaruit de wensch bleek om in het vervolg 3 jaariijksche tentoonstel kan. De prinses stond op. Bij het heengaan richtte zij, zich tot Amaranth, die tot nu toe nauwelijks een mond had open .gedaan. Lieve Amy, waar ik je dweperij met bloemen .ken, zal je er wellicht be lang in stellen, dat wij op het oogen- Mik twee zeldzame specialiteiten in de broeikassen hebben, die jij ondertus- schen kunt gaan bekijken. Eene blauwe rozensoort en een pas onlangs uit En geland geïmporteerde calathea. Waar staan ze vroeg Amaranth, die blij was een voorwendsel te hebben om- naar ibuiten -te .gaan. Misschien was het buiten eerder mogelijk, Mankhof te zien en hem eindelijk te vragen, wat hij tegen haar had. In de groote galerij is de calathea, in hef paviljoen daarnaast zijn de rozen. Amaranth sloeg niet den kortsten weg er heen in. Zij ging langzaam langs den breeden corridor, aan welks einde, zoo als zij wist, de kamers van Achim en dr. Markhof lagen. Het kon mogelijk zijn, dat hij juist buiten kwam. Maar geen deur ging open, alles bleef stil. Ook in bet park, dat -zij in alle richtingen zoekend doorzag, was nie mand te zien. In de groote galerij werkten een paar tuinmansjongens. Een verdoovende geur van bloeiende vanille en andere ooster- sche gewassen vervulde de vochtig- war-me ruimte. Kleine fonteinen ruisch- ten tusschen de bloemenzee van onge hoorde kleurenpracht. Hier stonden lingen te houden m Vlissingen, Maas tricht en 's Bosch. Er werd besloten de eerste dier tentoonstellingen te houden in Vlissingen, mits voldoende steun ver kregen kan worden. Een concept-regle ment zou worden opgemaakt en over gelegd aan de commissie te 's Bosch en den Limburgschen Kunstkring. Om eenigszins tegemoet te komen aan den ongunstigen toestand, waarin de kunst de laatste jaren geraakt is, vormde zich hier ter stede onder presi dium van den heer Laernoes en als le den mevr. N. Soeters en de heer J. W. A. Mulder, E. Bindels en W. L. van Ge- leuken, een comité, dat zich ten doel heeft gesteld door middel eener verlo ting den verkoop van kunstwerken te bevorderen. Dit comité heeft zeer gun stig gewerkt en was, dank zij vooral de medewerking van den heer Frelier, ra staat om voor ruim f 1500 aan kunst werken op de tentoonstelling aan te vieeschetende Napethes met .kannen van buitengewone igrootte. Daar robijnrood schitterende kogels van verschillende soorten begonia's. Hortensia's bij dui zenden, van het teerste zalmrood tot zacht hemelsblauw, orchideeën in de zonderlingste vormen en kleuren. Daar boven welfden zidh de palmen hoogden weelderig tot aan den top van het ge welfde glazen dak. -Langzaam ging Aimaranth verder door de geurende stilte. Juist, daar stond de nieuwe calathea. Maar Amaranth's oogen vlogen er on verschillig over heen. Toen trok haar kleine hartje plotseling pijnlijk Ineen buiten op een- .grasveldje zag zij door een der half opgeschoven vensters Achim met Mundy en juffrouw Muller vederbal spelen. Dr. Markhof was er niet -bij. Waarschijnlijk was hii heelemaal niet tb-uis. Van dat oogenblik af stelde Amaranth geen belang meer in de bloemen. Zij kende nog slechts één wensch, naar een verborgen hoekje te vluchten en zich daar uit te schreien. Werktuigelijk betrad zij het rozen- paviljoen, waarheen een smalle, grot achtige, door slingerplanten -bedekte doorgang leidde. Plotseling stond haar voet stil en haar oogen schitterden. Op een- der tuinbanken, die half verborgen tusschen deze zee van rozen was geplaatst, zat dr. Markbof te lezen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1