OLF AZIJN" 1000 150 25 Melen Meisjes cnn^o? d^nn meisje 14 APRILa Eerste Blad JD 68. rn f 15.-. n biedingen aanvragen BEDIENDE. Verschijnt dagelijks, uitgezonden) op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Onrust en Gevaar. FEUILLETON De burcht van het geluk. Beursbeschouwingen SCHEERZEEP TERVEN. van 9 tot 11 uur. CHT om affen van e goederen e prijzen. nderklee- ederen. ne 'oek, die wallen öli L L E N Ateliers, e levering, assortiment. MIDDELBURG. ■O der NATIONALE 41GING alhier is r een BEDIENDE. schriftelijk tesol- TRIJK-enGLANS- Van Dishoek- agt ten spoedigste i strijkwerk. Leef- r. résMevr. SMIT, itraat 167. owart ddelb. - Rotterdam ;elegen plaatsen. AN PASSAGIERS tEN 'EN VEE. jril T. MW i M' 8 8 •t; i:cti 'IB. Hf' 8 8 U bekomen .V. Tranar. en Eip. Irven VOS, Tal. EENHOOBN, Tel. 1» lOSTEKHonT.Tel. 8JS. .EDITBNHEK, Tel. 101- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. lilgaii: firma I. Hm Dl VELDE Ir JMstaat Si, Vlissinp. M Intens. 10. Postrttoing DSM ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. (JUU een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Zouden er werkelijk no,g vele naïeve ■ïenschen zijn, die -gelooven aan het succes der ibinnen enkele dagen begin- *ende nieuwe vredesonderhandelingen met de Turken? Zou. men waarlijk denken, dat op die nieuwe bijeenkomst het inderdaad tot een afdoend resultaat komt Een resultaat, dat voor een tijds duur van eenig belang, de rust, de zoo koognoodlge rust zal schenken, naar welke niet alleen de zuid-oostelijke uit hoek van Europa, maar waarnaar ook alle staten, bij het vraagstuk van het Nabije Oosten betrokken, ten zeerste verlangen Wij twijfelen sterk aan zulk een gunstig verloop der aanstaande vredes onderhandelingen nopens de nog niet opgeloste vraagstukken van economi- schen en juridischen aard, wij kunnen «og niet veel vertrouwen hebben, dat het werkelijk tot een toenadering tus- sdhen oost en west zal komen, fusschen de Mohamroedaansche en de Christelij ke wereld-belangen. En wel om deze reden, dat de Tunken zulk een toenade ring niet wenschen. Hun belang toch brengt mede, die onzekere toestanden ginds, die hun weerslag hier, in de kabinetten der groote Europeesche sta ten, maar al te zeer doen gevoelen, te bestendigen, ten einde er zoo lang en zoo veel mogelijk al het profijt uit te trekken, dat oostersche listigheid en Turksche sluwheid uit den West-Euro- peeschen öhaos met zoo igroote onbe schaamdheid en onmiskenbare geniali teit altijd heeft weten te verkrijgen. L'histoire se répèfe, alles wat ge beurt, is al eens geschied, en ook Tur kije heeft, gelijk het nu weer doet, sinds jaren de Europeesche beschaafde sa menleving in onrust gehouden. Wat is Turkije thans eigenlijk Het is een staat, te zwak om het tegen welke ook der groote mogendheden, die het thans ringeloort, ook maar korten tijd te kun nen bolwerken Turkije, dat eerst vol komen verslagen werd door de gealli eerden, daarna hevig door de Grieken, en dat thans, dank zij zijn oude taktiek van „verdeel en heersch" er weer in ge slaagd is, er genoegzaam bovenop tc komen, om te Lausanne een eerste viool te spelen en zijn vijanden, die elk tien-, twintigmaal sterker zijn, de wet voor te schrijven, -op z'n Turksch, dat zeggen wil, door den eenen tegen stander tegen den anderen uit te spe len, door uitstel en verschuiving, door lagen en bedrog, alles en iedei om den Roman van F. ARNEFELD. 34) Dan moet ik mij aan u houden 1 Och, wat. Heider schoof zijn arm door dien van Prosper, trok hem naar ■de verbindingsdeur en stiet die o-pen. Wees toch niet zoo onvriendelijk. Wat raakt jou dat meisje uit den vreemde Wij zitten midden in den maaltijd en daar kom jij met zulke dingen daartusschen. Hij schoof Prosper, die zich heftig van hem had losgemaakt, over den drempel. Zoo, neem nu plaats en eet met ons later bij de champagne zullen wij gemoedelijk over de historie praten. iNeen. Daar jii er de voorkeur aan geeft, inplaats van onder vier oogen voor je vrienden verder te bespreken, vraag ik je nu onder getuigen nog eens Wil je de igeëischte voldoening schenken, ja of neen. In dezen vorm in geen geval 1 Met een' anderen neem iik geen genoegen 1 Dan spijt het mij Pas op, Heider. Als je weigert, ben je de gemeenste schurk, dien ik ooit m mijn leven heb ontmoet. Een oogenblik maten de beide man nen elkander met fonkelenden blik. "eider's gelaat was aschgrauw ge- tuin te leiden, en ten slotte aan het langste eind te blijven trekken. Zoo kan Turkije, na al wat de wereld in de laatste jaren zag veranderen en ver vormd worden, blijven wat het immer, eeuwen door, geweest is, do bedreiging van Europa's rust en beschaving. Wij willen de goede, beschaafde Turken, waaronder vele, geschikte, rustige en brave menschen zijn, niet te na spreken, doch als beschaafde natie, staat Turkije niet in hef gelid der mo derne volken, en heeft het noodt ge staan. Vandaar dat sinds eeuwen de Turksche staat niet alleen een bedrei ging is geweest voor Europa, maar voor de gansche beschaving. Zelfs de prins onzer dichters, de oude Vondel, wijdde aan het Turksche gevaar voor de Christenheid, een zijner scherpste gedichten. Dat is welhaast driehonderd jaar geleden, en nochtans vermag Tur kije nu nog, de Europeesche staatkunde dermate te beïnwloeden, dat het een voortdurende bedreiging is voor de rust en de veiligheid der wereld. Wat dan Als metterdaad alle rede neering ophoudtals geen overleg ba ten mag om de nieuwe Turksche re- ■geering, die hierin één lijn met alle vorige Turksche regeeringen trekt, tot reden te brengen als zij voortgaat de brandende toorts in de handen te hou den, gereed om elk oogenhlik het oogenblik dat haar het beste voorkomt den brand op den Balkan te ontste ken, een brand die, daar kan men staat op maken, zal overslaan naar West- Europa, en opnieuw ons werelddeel in vuur en vlam zettendan rijst de vraag, moet van twee 'groote kwaden, niet het minste gekozen worden Wij doen voor niemand onder in gevoelens van strikte vredesgezindheid, maar juist daarom, achten wij een soort straf expeditie ten einde de Turken te leeren zich in te toornen en op te houden een gevaar te zijn, mogelijkerwijze van niet igering nut. Deze taak is uiteraard een moeilijke en vooral uit politiek oogpunt zeer zware, doch, ons dunkt, dat de groote mogendheden het aan zich zelf verplicht zijn, zich niet langer te laten ringelooren door een staaf, waarvan elk apart hem verre de baas is, de macht ontleent, hen alle te zamen om den tuin te leiden, een voortdurende onrust en gevaar te zijn, en een hinder paal te blijven, waarop het herstel der wereld afstuit, als misschien wel op zijn hardnekkigste belemmering. DE FINANCIËN DER GEMEENTE VLISSINGEN. Er is een interessant boekje verschc- nzn, getiteld „Waarschuwende cijfers uit de gemeente-fina-nciën". 'Het is samengesteld op initiatief van de Centrale Commissie voor Bezuiniging van de Nederlandsche Maatschappij worden. Toen wendde hij zich tot zijne vrienden, die in stomme verbazing den twist hadden gevolgd. U hebt het .gehoord, mijne heeren. Daarop is slechts één antwoord, zei hij langzaam, den klem leggend op iedere lettergreep. Prosper boog toestemmend het hoofd. Ik had het voorzien. Ik wacht morgen vroeg uwe getuigen, graaf Heider. Zwijgend groette hij het gezelschap, verwaardigde Heider met geen blik en verliet het vertrek. HOOFDSTUK XX. Heet en zwoel lag de middagzon op Dneiscnstein. Edeltrud' lag uitgeput in haar rieten stoel onder de boomen en staarde naar buiten in de fel schitteren de ruimte. Naast haar op tafel stond 'n glas met donkerroode, bijna zwarte rozen, die Achim haar gisteren van Lerchenau met de groeten van Knude had meegebracht. De vrijheer had den .knaap en zijn .gou verneur dien- namiddag uitgenoodigd, om hun zijn reisherinneringen te laten zien. En het was zoo mooi. U kan zich niet voorstellen, mama, hoe mooi, had Achim 'haar later verteld. Nu speelde Achim met zijn jongeren broeder op het gras fusschen d'e rozen verstoppertje. Hij had vandaag een vrijen voormiddag, omdat dr. Markhof verlof had gevraagd. Prosper wilde met hem op de jacht gaan, beiden waren voor Nijverheid en Handel, en bevat een vergelijkend overzicht van ontvang sten en uitgaven van 34 gemeenten vol gens de begrooflngen van 1914 en 1922. Het geeft dus een generale vergelijking van den toestand der gemeente-finan- ciën tusschen 'het laatste jaar vóór den oorlog en het vorige jaar. Zoodat de in dit boekje verzamelde cijfers een uitstekend beeld geven van den in vloed, dien de crisis-jaren qp de finan ciën onzer grootste gemeenten hebben geoefend. De 34 gemeenten, die voor het onder zoek gekozen werden zijn Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Groningen, Haarlem, Arnhem, Nijme gen, Leiden, Tilburg, Maastricht, Delft, Dordrecht, Apeldoorn, Leeuwarden, Enschedé, Emmen, Schiedam, Hilver sum, 's-Mertogenbosch, Zwolle, Deven ter, Amersfoort, Breda, Zaandam, Hel der, Hengoio (O.), Gouda, Vlaardingen, Almelo, Alkmaar, Vlissingen, Zutfen en Middelburg. Wij hebben ze hier ge noemd in volgorde van de grootte der bevolking het rapport bepaalt zich. tot gemeenten met meer dan 20.000 inwo ners. Wij willen onzerzijds de in dit boekje verzamelde gegevens schiften en split sen, teneinde een vergelijking te maken tusschen de gemeente Vlissingen en de overige steden. Wij zullen dat doen zonder critiefc, zonder commentaar, en kel en alleen door het vermelden en verwerken van de in hef boekje voor komende gegevens. De bedragen zijn afgerond- op 1000, terwijl in het rap port geen rekening is gehouden met eventueel aangenomen- suppletoire foe- groofingen. Laat -ons allereerst meedeelen, dat de •bevotking van Vlissingen, die op 1 Ja nuari 1914 bedroeg 21.677, in 1922 was gestegen tot 22.446, hetwelk een toene ming -beteekerrt met 769 of ruim 3, Van deze bevolking heeft Vlissingen in totaal aan belastingen (opcenten rijksbelastingen inbegrepen) geheven een bedrag van in 1914 243.000, in 1922 f 782.000. Dit totaal-Jbedrag, omgezet in een ge middeld bedrag per inwoner, bedroeg in 1914 11.24, in 1922 f 34.84. Dit beteekent, dat het gemeentelijk belasting-bedrag per inwoner van 19i4 tot 1922 is toegenomen met 211 Vergelijken wij heg cijfer met dat van de overige 33 gemeenten, dan zien we, dat in 1922 de gemiddelde belasting per inwoner in 27 gemeenten hooger, dus in 6 lager was dan in Vlissingen. In 1914 daarentegen was het in 10 gemeenten hooger. De stijging der belasting was in bedoelde periode in 32 gemeenten hooger, dus in 1 lager. -Het belastbaar inkomen in Vlissingen is toegenomen van 3.271.000 in 1914 tot 6.144.000 in 1922. Een stijging met 87 Van belang zijn ook de cijfers met betrekking tot de schulden (inclusief bedrijven) der gemeente Vlissingen. Zij bedroegen -in 1914 1.734.000. in 1922 3.500.000. reeds in alle vroegte naar Hochweid vertrokken. De knapen juichten van ,pret. Juf frouw Muller trippelde als een klokhen tusschen hen hfeen en weer, aldoor ver manend Niet zoo wild, Adhim. Och toe, Achim, maak je toch niet zoo warm. Mundy moet straks terstond eten en het zou hem kunnen schaden als hij zoo heet in de koele gangen komt, Maar noch Achim, noch Mundy luis terden naar haar. Hoe zij het toch uithouden, dacht Edeltrud, die van Ihet toezien alleen al zweetdroppels op het voorhoofd kreeg. Toen keek zij weer naar de rozen. Zij leken haar heerlijker dan die, welke op Dreisenstein groeiden. In gedachten trachtte zij zich voor te stellen, hoe de plaats er uit zag, waar ze gegroeid waren. Lerchenau was haar onbekend. Het had jaren lang aan een vrijgezel toebehoord, die het uitmuntend had verzorgd, maar geen omgang hield met anderen. Toen bij voor kort stierf, had Kurt von Knude het landgoed van de erfgenamen gekocht „ais rustoord" zooals hij zei. Zou hij ooik als vrijgezel daar leven zooals de vorige eigenaar Och neen Edeltrud glimlachte in zich zelf. Hij had onlangs gezegd, hoe mooi het was, als iemand vrou-w en kind had, d.ie hem het leven eerst waard maakten. Dat was het beste, wat het noodlot iemand kon geven. Maar het was net als het groote lot slechts weinigen was hét hoogste geluk be- Wonden ook de schulden omgezet per inwoner gemiddeld, dan bedroegen zij in 1914 79.99, in 1922 155.93. Zoodat de schuld per Inwoner te Vlissingen gemiddeld is toegenomen met 95 Gaan we nu ook hier vergelijkingen maken, dan zien we, dat in 23 gemeen ten de schuld per inwoner hooger, dus in 10 gemeenten lager is dan in Vlis singen. En de stijging is in 22 gemeen ten hooger, dus in 11 lager .geweest. Het boekje vermeldt nog allerlei spe cificaties. Zoo zijn de kosten van het algemeen bestuur der gemeente Vlissin gen gestegen van 31.000 tof 117.000, een toeneming per inwoner van 264 die der politie van 25.000 tot 100.000 (stijging 300 die van het onderwijs van 160.000 tot 390.000 (stijging 135 die van het armwezen van 51.000 tot 120.000 (stijging 228 Tegenover deze uitgaven stonden van wege het rijk ook tegemoetkomingen in de kosten. Laat ons tenslotte een algemeene vergelijking maken tusschen deze 34 grootste gemeenten in Nederland. Wij hebben aan elk van de 34 .gemeenten met betrekking tot bovengenoemde posten van uitgaaf een rangnummer ge geven. De goedkoopste gemeente stel den we bovenaan, die kreeg dus num mer 1 hoe hooger dus de uitgaven voor een gemeente inzake 'n bepaalden post gemiddeld per .inwoner waren, hoe hooger het rangnummer werd, dus hoe duurder de .gemeente. Hoe lager rang nummer, hoé goedkooper gemeente. Ziehier, voor iederen post afzonder lijk het rangnumer van de gemeente Vlissingen Totaal gemeente-belasting rang nummer 1914 24 rangnummer 1922 7. Stijging gemeentebelasting sinds 1914 rangn. respect. en 2. Sdhutoen der gemeente rangn. resp. 18 en 11. Stijging der schulden sinds 1914, rangn. resp. en 12. Kosten Algemeen Bestuur, rangn. resp. 16 en 26. Kosten politie, rangn. resp. 9 erf 7. Kosten onderwijs, rangn. resp. 15 en 8. Kosten Armwezen, rangn. resp. 19 enl4. !n hoeverre deze cijfers nu inderdaad „waarschuwende" cijfers zijn, moge ieder voor zich-zelf beoordeelen. Hoogere koersen voor incouran te fondsen. De euvelen van den Middenkoers. Een voor stel tot afschaffing. Winstne mingen op de locale afdeelingen. Scheepvaart-aandeeten op nieuw gedrukt. Meer dan 2 3 der oblig. Kon. Holt. Lloyd bij de Trust ingeleverd. Vaste stemming voor Rubberaandeelen. Doorsnêeprijzen van tabak. Ook al blijft de beurs te Amsterdam over het algemeen in een vaste stem ming, het is toch geen wonder, dat na de beduidende koersvetbetering, welke er sedert het begin van het nieuwe jaar scheiden, al wilden zij er jaar om jaar voor dienen. -En daarbij hadden zijn goede, helde re oogen haar zoo warm aangezien, zoo deemoedig vragend, met een heel, heel zachten schemer van hoop... Achim, riep zij plotseling luid. Kom hier bij mij. juffrouw Muller moet nu met Mundy .gaan eten en jullie hebt genoeg gespeeld. Ga wat bij mij zitten Achim kwam, vloog haar in de ar men en legde zijn aardig, verhit gelaat vleiend tegen haar schouder. Daar ben ik, kleine mama. Wat wil u Zal ik van Siegfried vertellen of van de oude Romeinen, waarover dr. Markhof met mij bezig is? Want ge wilt immers altoos gaarne, dat ik alles vertel, wat wij leeren. Vandaag niet, Achim-. Het is te warm en te heet voor die geleerde din gen. Vertel mij liever van Lerchenau. Hoe het daar was wat oom Horst je alles liet zien Maar dat heb ik u gisterenavond leeds verteld, riep Achim lachend. Dat doet niets. Van Lerchenau :zelf heb je niets verteld'. Hoe is Ihet Beschrijf het eens Wel, het is een slot met veel ka mers en een groot pauk er om heen. Ook een groote boerderij is er, net als bij ons op Klein-Dreisenstein. Is het mooier dan Dreisenstein Mooier Neen. Maar belangrijker weet u. Overal zijn oude wapens en kleeden, opgezette dieren en jachttro feeën, die oom Horst heeft meegebracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. voor de meeste -locale waarden is inge treden, langzamerhand door de koo- pers eenige reserve aan den dag wordt gelegd en winstnemmgen de markt drukken. Vooral voor de effectenbeurs is het uiterst moeilijk om de koersen steeds met den waren toestand der on dernemingen in balans te houden, te meer wanneer de fondsenhandel zich, zooals thans, in hoofdzaak tot de locale waarden bepaalt. Het voordeel van den handel in Amerikaansche waarden was steeds dat Amsterdam en New-York •met Londen eikaars excessen corrigeer den, bij Suiker, Rubber, Tabaks- en In- dustrieele aandeelen kan hiervan geen sprake zijn met name in de stukken van kleinere ondernemingen, waarvan ér niet meer dan één S tweeduizend, soms zelfs slechts 500 uitstaan, staan de koersbewegingen veefali in geenerleï verband met de haussemotieven, want een of twee aankooporders „uit de pro vincie" kunnen op een willigen dag ge makkelijk een koersrijzing van eenige tientallen procenten veroorzaken. Ge durende de laatste week waren het in zonderheid de incourante, kleine Sui ker- en- Rubberaandeelen, welke sprongsgewijs omhoog liepen, hoewel de handel geen groote proporties aan nam. Er komt dan 's avonds een voor de verkoopers prachtige noteering in <fe courant, zonder dat daarbij echter be dacht wordt dat die nofeering het resul taat is van een enkele transactie, waar bij gewoonlijk door den z.g. hoekman geheel willekeurig een koers kan won- den vastgesteld. Het gevolg hiervan is, dat ook buiten de beurs tegen dezen „officieelen" koers stukken worden ver handeld (zoogenaamd in elkaar wor den gesloten, hetgeen vooral bij de grootere banken voorkomt) en er is dan ook reeds meer dan eens een poging aangewend om onzen effectenhandel op dit punt te reorganiseeren, o.a. door hef afschaffen van den middenkoers, wel ke bij ons publiek langzamerhand zulk een populariteit verkregen heeft, dat zij bij het opgeven van orders niet zelden dien middenkoers eisohf. Waar het aan de hoekmannen op onze beurs niet als in Londen verboden is zelf zaken fe doen, komt hef nief zelden voor. dat deze zelf als kooper of verkooper fun geert bij het totstandkomen van een transactie, al naar gelang hem dat voordeel' kan aanbrengn. Ziet de hoek man bijvoorbeeld dat er meer koop orders dan verkooporders in de markt liggen, dan koopt hij eerst zelf mede, om den volgenden dag de koopers tegen hoogere koersen te bevredigen. Die voordeelen zijn somtijds zoo groot, dat een Amsterdamsch bankier eens aan zijrt provincialen confrère de confidentie Juist dat vergat'ik nog, hij wit voor mij in he( park een echt Indianen dorp laten aanleggen met wigwams en wapens en zoo voort. Daarheen mag ik dan vriendjes uifnoodigen zooveel ik wil. En wij krijgen veeren kronen en calumets en ieder een „medicijn" om om te hangen... Maar ik zal hoofdman zijn en Berenhardt heefen en een adelaars veder dragen. Is dat niet fijn Nou Oom Horst is zoo góed r— Ja, heel goed. Maar weet u, wat ik dan doe Nu lik kom met mijn apachen naar Dreisenstein en roof u, kleine mama 1 U moet dan in mijn wigwam -komen en bent de vrouw van een opperhoofd Zou je graag willen, dat wij op Lerchenau leefden glimlachte Edeltrud droomerig. O ja, een poosje 1 Niet voor altoos Achim schudde de donkere lokken en zei ,op een toon van meerderheid Hoe komt u er bij, kleine mama. Waf moest er dan van grootpapa worden En bovendien van Dreisenstein zou ik niet voor altoos weg willen Zoo mooi is het toch nergens als hier 1 Edeltrud werd rood, zweeg en keek zwijgend voor zich. Toen zei ze plotseling hard 1En toch zul je eenmaal van hier weg moeten, arme jongen 1 Wie weet, 'hoe spoedig Dreisenstein behoort j°u niet toe, maar oom Prosper. Oom Prosper Ik meen, dat het

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1