De Uitslag WOENSDAG 11 APRIL. No S« «1923 GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON De burcht van het geluk. 6I« 4£ma»arat*».«Mf ABONNEMENTS-PRQS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- ïheren f 2.20 per dne maanden. Franco Cjot het geheeJe rijk: 2J>0. Week-abon- ucmenten 17 cent, alies bij vooruitbetaling. faor.derlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels j 1.10 voor iedere regel meer 26 cent; bij abonnement spe- u5e prijzen. Reclames 52 cent per ge) ï/ieneinaobiedlngen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 15 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1 6 regels f 1.70, iedere regel meer'26 cent ZITTING CENTRAAL STEMBUREAU VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het centraal stembureau een zitting zal houden ia het gemeentehuis op Vrijdag 13 April a.9., des voormiddags kwart voor elf uur, ter benoeming van een lid van den Gemeen teraad, wegens het bedanken van den heer A, Staverman. Vlissingen, 13 April 1923. De Voorzitter voornoemd, VAN WOELDEREN. De Voorzitter van het Hoofdstembureau tji den Kieskring.II Vlissingen maakt be kend, dat op Vrijdag a.s., des voormiddags f0 uur een openbare zitting zal worden gehouden ten Gemeentehuize, ter vaststel- In? ten aanzien van iedere lijst a. het aantal stemmen op ieder der can- didafen uitgebracht b. de som van de aantallen stemmen be doeld onder a. Vlissiiigen, 11 April 1923. De Voorzitter van het Hoofdstem bureau ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten, in Kieskring II, Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Voorzitter van de Hoofdstembureaux in de Kieskringen I, II en 111 ter verkiezing ^an de leden van den Gemeenteraad ma llen bekend, dat op Vrijdag 13 April 1923, des voormiddags half elf, een openbare zit- tirfg zal worden gehouden, ter beslissing •ver de geldigheid der lijsten en over de handhaving van de daarop voorkomende candidaten, welke lijsten op 13 April jl. bij hem Znn ingeleverd en wel voor Kieskring I in het Hoofdstembureau aan de Groote Markt (nl. het gymnastiek zaal van .school D) De Voorzitter van het Hoofdstem bureau in Kieskring I, J. G. VAN NJFTRIK Jr. voor Kieskring II in het Hoofdstembureau der school aan het Groenewoud (ingang Hroolstraat). De Voorzitter van het Hoofdstem bureau in Kieskring II, M. LAERNOES. voor Kieskring HI in het Hoofdstembureau ten Gemeentehuize. De Voorzitter van het Hoofdstem- bureau in Kieskring III, VAN WOELDEREN. Vlissingen, 11 April 1923. Eerste Kamer. In de gisteren onder voorzitterschap van den heer Van der Does de WiUe- bois gehouden vergadering, heeft de voorzitter, na mededeeling van de on gesteldheid van den president, de beste wenschen voor diens herstel uitgespro ken, waarmee de leden door applaus instemden. Na de openbare zitting -werden het Roman van F. ARNEFELD. 32) Overigens liet de hertog het niet bij woorden blijven. Hij nam de gelegen heid waar, dat Diana in een pauze al teen stond, en onderscheidde haar door een persoonlijke toespraak. Aan tafel zat zij tusschen Kn-ude en een jongen graaf Seimers. De hertog zelf had be paald alzoo, omdat hij vond, dat, als Mankhof haar tafelbuurman werd, zoo als Edeltrud wilde, dit wellicht het dlwaze gerucht van een liefdesbetrek king tusschen die twee weer nieuw voedsel zou geven. Prosper zat natuurlijk naast Tinti. Maar hij gaf niets meer om mogelijke aardigheden van gravin Wilderich daarover. Zijn gedachten waren door gewichtiger dingen in beslag genomen. Weet je niet toevallig, of freule von Dieten in onze kringen een bepaal den vijand- heeft vroeg hij Tinti, die vergenoegd haar perziken met room at. Neen Hoe kom je daaraan Het viel mij zoo in. Ik dacht aan die onpleizierige historie destijds bij de Udo-grot. Ach zoo 1 Dat laat je geen rust J6 vader heeft zich toch waarlijk moeite genoeg gegeven, Dieten weer tot glans en eer te brengen. Een vijand Neen, van zoo iemand- weet ik niets. Maar, d-at w>j geen van allen haar mogen, slaat Schoenenwetje en de wijziging van de Registratiewet in de afdeeiingen onder zocht. -Het onderzoek der Jachtwet werd uitgesteld. Hedenochtend werden de algemeene beschouwingen over de Staatstoegroo- ting 1923 voortgezet. Belgische onderscheidingen aan Nederlanders. De Brusselsche redacteur van „de Maasbode" meldt De Brusselsche „Standaand" beves tigt ons bericht van enkele weken gele den, waarin wij mededeelden, dat het departement van buitenlandsche zaken alhier een aanvullende lijst zou opma ken ter verleening van onderscheidingen aan Nederlanders, die zich gedurende den oorlog ten opzichte van België ver dienstelijk hebben gemaaid. Het behoud van den zomertijd. De Chr. Werkliedenvereen. „Patri monium", de R. K. Volksbond, het P. A. S. de Amst. Chr. Besturenbond, de Chr. Werkmansbond en de Neutrale Bestuur- dersbond, allen te Amsterdam, hebben aan de Eerste Kamer een adres gezon den, waarin zij, als vertegenwoordigen de de georganiseerde aribeiders van ai-Ie richtingen te Amsterdam, ten getale van ruim zeventig duizend, zeggen met groot leedwezen te hebben kennis ge nomen, dat de Tweede Kamer het wets voorstel van de heeren Braat en De Boer aangenomen heeft, tot intrekking van de wet tot invoering van een wette- lijiken zomertijd. Door deze beslissing, zeggen adressanten, wordt het voortbe staan bedreigd van een regeling, waar van de totstandkoming door heel- de Amsterdamsche bevolking en zeker niet het minst door de arbeiders met blijd schap is ontvangen en wier -bestendi ging door hen ten zeerste wordt ge- wenscht. Afgezien nog van het materi- eele voordeel door minder verbruik van kunstlicht, wordt hef door de arbei ders van aile vakken, die voor het over- ■groote deel dagelijks venWijf houden op fabrieken en kantoren, als een niet te onderschatten voordeel beschouwd, een uur meer beschikbaar t« hebben voor huiselijk leven, ontspanning en ontwikkeling redenen waarom zij zich tot de Eerste Kamer wenden met het dringend verzoek, aan het wetsvoorstel van de heeren Braat en De Boer, tot afschaffing van den zomertijd, niet haar sanctie te -geven. De Prov. Statenverkiezingen. Bij de verkiezing voor de Prov. Sta ten in Limburg zijn uitgebracht 1923 1922 Pr St. 2e K. R. K. Staatspartij 123.204 139.450 S. D. A. Pf3.187 16.759 Vrijz.-Dem. Bond 2,553 1,563 Vrijheidsbond 2,663 1,524 An-ti-Rev Partij 757 879 Chr.-Hist. Unie 2,607 1,570 Comm. Partij 1,107 1,612 Dem. Mijnwerkersp. 695 Dissid. Katholieken 1,722 Andere .partijen 6,826 Tot. geld, uitg. st. 148.743 170.183 Aantal kiezers182.304 185.224 Inkrimping der Duitsche pasvisa. Door -den heer Ter Hall zijn aan den minister van buitenlandsche zaken vra gen gesteld betreffende de inkrimping der Duitsche pasvisa. Op deze vragen werd door den minis ter van buitenlandsche zaken geant woord vast. Zoo En iwaarom mag jij allen haar dan niet? vroeg hij scherp. Och... zij is zoo... zoo... nu, ik weet niet... zoo trotsoh. En verwaand. Als wij haar niet juist ithans zoo noodig hadden, nu grootmama ziek is, had grootmama haar al lang haar congé gegeven. Prosper zweeg. Tinti had zich reeds herhaaldelijk op soortgelijke wijze uit gelaten, als er over Diana gesproken werd het was dwaasheid- geweest, juist van haar iets te willen weten. Dat begreep hij nu. Men moest ergens el ders naar de waarheid zoeken. Hij besloot, zich tot Edeltrud te wenden. Tinti verstrikte hem nu in een ge sprek over de jacht. Zij had -zich in het hoofd gezet, dat den zestienden Augus tus, op haar verjaardag, op Hagern- bach een drijfjacht zou wonden gehou den, en had' Prospers raad in. duizend- kleinigheden noodig. Want onze oude boschiwachter Merkl weet daar niet veel van, moet je weten. En ik zou toch willen, dat alles heel mooi verloopt. Prosper bood vriendelijk aan, haar het Dreisensfeiner jachtpers'oneel ter beschikking te stellen, waf dankend werd aangenomen. Hij was igeen vriend van drijfjachten. Hij vermoedde ook dat in de Ha-gern- baoher jachtvelden, waar sedert lange jaren niemand flink had toegezien, de wildstand niet van de beste zou zijn. Maar hij begreep dat de gravin toch met iets de gastvrijheid, die hare kleindPch- Het is -den ondergeteekencie bekend, dat sedert eenigen tijd de voorwaanden voor de verleening van pasvisa aan Nederlanders, die zich naar Duitschland wenschen te begeven, zijn verscherpt. Daarin behoeft nier alleen een middel tot bestrijding- van werkloosheid gezien te worden ook voedselschaarschte en •woningnood kunnen als factoren wor den Ibeschouwd, <jhe daartoe hebben geleid. De beoordeeJing of toenemende werk loosheid- hier te lande tot -bijzondere maatregelen noopt om den toevloed van vreemde arbeidskrachten tegen te gaan, berust in de eerste pl-aats bij den minis ter van arbeidt De vraag of van de zijde van Nederland niet een overeenkomsti ge maatregel kan worden genomen, is derhalve aan genoemden minister over gebracht, met wiens wenschen in deze de ondergeteekende gaarne zooveel mogelijk rekening zal houden. Het nieuwe ontwerp-Bioscoopwet. De heer D. Hamburger Jr., te Utrecht, voorzitter van den Nederlandschen bond van bioscooptheater-directeuren (Nederlandsche Bioscoopbond) heeft ■aan. de bladen een lang verweerschrift doen toekomen, waarin hij betoogt, dat het nieuwe ontwerp-Bioscoopwet het cinema-bedrijf met vernietiging be dreigt, wijl art. 4 van het ontwerp aan elke gemeente het recht verleent, niet alleen om de oprichtjng van een bios coop te verhinderen, maar zelfs den reeds bestaanden bioscoop-theaters, welke bij aanneming der wet opnieuw vergunning moeten aanvragen, deze vergunning te weigeren, hetgeen betee- kent, dat gevestigde zaken met één slag vernietigd zuilen worden. Voorts betoogt hij, dat de rijkskeu ring van films tot een paskwil wordt gemaakt, aangezien het nieuwe ont- wern 'n gemeentelijke nakeuring moge lijk doet zijn. Verzachting van de celstraf. De minister van justitie heeft aan de besturen der gevangenissen een brief gezonden, waarin hij te kennen geeft, dat «te gevangenen hun cel met platen, prentbriefkaarten e.'d, mogen versieren. Men mag die dingen echter niet aan de muren bevestigen en de buitenmuren moeten geheel, vrij blijven. Ook is het houden van een plant geoorloofd en in dien de gevangene fe kennen geeft, dat hij van het verdiende geld een bloem of plant wil aanschaffen, moet men de-- zen wensch uitvoeren. Het „VatL", aan welk blad wij dit (bericht ontleenen, maakt de opmerking dat het niet geheel duidelijk is hoe men zijn cel met platen en prentbriefkaarten kan versieren, indien men ze niet aan de muren bevestigen mag. Censuur Naar wij vernemen is op verzoek van hooger hand de passage, die betrekking heeft op de uitlating van burgemeester De Vlugt in zijn rede bij het bezoek van den koning van Zweden, -waarin ontkend wordt, dat de Nederlandsche schrijvers fantasie zouden hebben, uit Rido's revue geschrapt. Gouden feest der HollandAmerika- lijn. Maandag werd het 50-jarig bestaan der HollandAmerilka-t-ijo herdacht. Directie en personen verzamelden zich in het passage-bureau, waar meer dan honderd bloemstukken getuigenis aflegden van de belangstelling, door deze heugelijke gebeurtenis gewekt ook ters bij anderen genoten, wilde beant woorden en dat een jacht daarvoor al toos een best passende gelegenheid was. Daarom ging hij bereidwillig op Tinti's plannen in. In den grond der zaak was die heële jacht hem onverschillig en slechts een last. Ditmaal zag -Diana zijn groet niet voorbij. Maar zij beantwoordde hein op een zonderling onzekere en haastige manier en snelde dan alsof zij vluchtte naar het rijtuig, waarin Amaranth reeds plaats had genomen. Tinti, wie niets was ontgaan, volgde ontstemd. Diana was op den rit zoo verstrooid, dat zij noch Tinti's zwijgen, dat nog trotscher was dan anders, noch Ama ranth's droevig gelaat -opmerkte. En toch smachtte de kleine Amaranth zoo naar een opwekkend woord. Want ,zij had de eerste diepe smart van haar jonge leven ervaren. Dr. Markhof, dien zij voor haar besten vriend op de .we reld hield, had zich heden nauwelijks om haar bekommerd. Ja, hij was haar aelfs tweemaal klaarblijkelijk met opzet ontweken. De tranen drongen Amaranth naar de oogen, wanneer zij daaraan dacht. Vruchteloos brak zij zich het hoofd er over, wat zij hem kon hebben aan gedaan. Zij kon geen enkele reden voor zijn koelheid ontdekken. HOOFDSTUK XIX. 'Nu was Prosper reeds voor de derde maal naar de Ebereichens op Dansberg gereden, om den hofmeester Pipermann buiten der muren ter maatschappij. Nadat te algemeene procuratie-hou der, te heer Wulffraat, namens het Per" sonéet waardeering ihad .geuit voor de pogingen van het bestuur, om tot een goede samenwerking te geraken en de gelukwcnschen met dit gouden jubileum had overgebracht, sprak de heer Den Ouden, timmerman bij de H. A. L. na mens de vaklieden. ■Beide sprekers boden een stoffelijk bl-ijik van hulde aan, waarop de .presi dent-directeur, te keer J. Rypperda Wiendsma het woord voerde namens commissarissen en directie, daarbij sti- puleerende, dat de maatschappij een gedenkboek heeft uitgegeven, behande lende de geschiedenis der maatschappij, geschreven door mr. M. G. de Boer. Verter deelde de heer Wierdsma me de, dat aan alle empioyé's der H. A. L. een gratificatie is toegekend. Alet een driewerf „hoera" voor de jubilaresse werd deze herdenking in eigen -lering besloten. Tijdens de druk bezochte middag receptie, kwamen tal van telegrammen uit binnen- en buitenland in, evenals schriftelijke gelukwenschen. De R. Kath. Universiteit. Ged'. Staten van Gelderland hebben het besluit van den gemeenteraad te Nijmegen betreffende het subsidie voor te daar te vestigen R. K. Universiteit goedgekeurd. De gemeenteraadsverkiezingen. De Amsterdamsche correspondent van de „N. R. Ct." schrijft Sterker dan ooit is gisteren bij de canriidaalstelling voor den gemeente raad- hier ter stede, gebleken, dat een groot deel van het idezerskorps meer en meer uiteenvalt in allerlei kleine be- langen-partijtjes, (groepen en groepjes. Niet minder dan 34 afzonderlijke lijsten zijn gisteren ingediend dat is, .gelooven wij, een record-. Vooral de middenstand, te handeldrijvenden en industrieelen middenstand, althans verschillende groepen daaruit, heeft dit secfarisme uitgemunt. -De aardappel-, groente- en fruithandelaars, te vischhandelaars, de brood- en banketbakkers, de hotel-, café- en restauranthouders, de kruide niers, de melksiijters, de vleeschhou- wers, de drogisten, de drukkers en boelkverfcoopers, de bloemhandelaren en fotografen, de houders van kleine en van groote waschtoedrijven {ieder weer afzonderlijk), de rijwielhandelaren, te kleine artisten en de groote (elk voor zich), de sigarenhandelaren en de ven ters, zij allen hebben hun eigen lijst ingediend. In het geheel zijn er 18 afzonderlijke lijsten door bijzondere midtenstands- groepen ingeleverd, Hoe staaf het met uw testament Deze weinig opwekkende, zoo niet onkiesche vraag moeten we schrijft het „Hfold." wel even stellen, nu bin nenkort de jongste wijzigingen in het Burgerlijk Wetboek betreffende te erf opvolging in werking zullen treden. Voortaan Zal de erfopvolging van bloedver wanten van den overledene beperkt zijn tot den zesden graad in de zijlinie zal de langstlevende echtgenoot ten aanzien der nalatenschap van den over leden echtgenoot wettelijk zijn gelijkge steld met een wettig kind zal het erfrecht van den tweeden echtgenoot anders geregeld zijn zal het wettelijk erfdeel der kinderen te treffen. Maar de eersite keer was Pipermann naar de provinciestad geweest, van waar hij met den nachttrein terugkeer de. De tweede maal was hjj ziek en lag heesoh en met koorts en hoofdpijn te bed, en de derde maal hadden vreemden hem in beslag genomen, die de beroem de geschiedkundige schatten van het kasteel kwamen zien. Want dat -kan niemand zooaLs hij, zei gravin Ebereichen glimlachend. Hij heeft de heele geschiedenis van onze familie in zijn hoofd en weet van ieder schild wie het ciseleerde, van eke wa penrusting, wie ze maakte en wie ze droeg- Ook in de schilderijengalerij is hij merkwaardig thuis. Hij kent de scholen, den stijl, de eeuw van ieder portret precies tot met den geboorte- en sterf dag van den schilder. En ais hij deze wijsheid, die hem stellig de nachten van vele jaren beeft gekost, weer eens voor vreemden kan uitkramen, is hij .geluk kig en komt niet gemakkelijk aan een einde. Ik vrees, waarde prins, dat u nogmaals vergeefs is gekomen A/lag ik vragen, wat u eigenlijk van Pipermann wenscht te vernemen Prosper -keek te oude dame. die een vriendin zijner overleden moeder was geweest en hem zelf steeds vriendelijk .gezind was, een oogenblik besluiteloos aan. Zou hij het haar zeggen Misschien ikon hiji van haar zoo goed als van den major-domus vernemen, wat hij wilde weten. AAaar hij venwierp terstond die ge- ÏNGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN. is, dat een Vrijwillige Ouderdoms- verzekering een goede verzekering is. OE LEVER'S ZEEP n» VLAAROlfiGEN fhbnkcitilen van Sunlight en Lux. meer of minder dan .tót dusver kunnen (bedragen; L. zal verwerping van een erfenis nieu we gevolgen kunnen hebben zal de langstlevende echtgenoot bij de boedelverdeeling het recht hebben den inboedel geheel of gedeeltelijk over fe nemen. Overgangsbepalingen zijn gemaakt om den nieuwen aan den outen toe stand aan te passen. Uit deze zeer summier aangeduide wijzigingen is duidelijk, dat menig tes tament niet meer zal beantwoorden aan het doel, dat men bij het opmaken er van beoogde, of wel dat thans een tes tament noodig zal zijn, waar het onder de oude regeling overbodig was. Bespaart u de moeite, om zelve met het testament in de ééne en de wetswij zigingen in de andere hand na te gaan of een nieuwe regeling noodzakelijk is. Oij zoudt er een geheelen avond aan kunnen besteden en naar bed- kunnen gaan met geen andere conclusie, dan dat het u aan de noodïge scherpzinnig heid ontbreekt, om een wet te begrij pen. En toch zou deze ontmoedigende slotsom misplaatst kunnen zijn, want deze wet „die immers ieder geacht zal worden te kennen" is zoo helder en bevattelijk -geredigeerd;, dat niemand minder dan de Leidsche hoogleeraar .prof. mr. Meijers van een der artikelen verklaard heeft, dat hij „het driemaal had overgelezen en er toen nog niets van begreep". Wilt dus niet wijzer 'zijn dan deze professor en raadpleeg even uwen no taris, die ex officio wel wijzer moet zijn. Dit is wel geen vrootijke bezigheid, maar voort te leven in de veronderstel ling, dat ge voor de verdeeling uwer nalatenschap een goede regeling hebt getroffen, terwiil de jongste wetswijzi- - ging deze regeling .geheel of gedeeltelijk omver heeft gegteid, is toch nog veel onaangenamer. dachte. Neen, de vrouw, die bij alle goedheid van hart foch den eenigen zoon liever had laten heengaan, dan een burgerlijke schoondochter in de armen te stuiten, die zou niet begrijpen, hoe men ter wille van den goeden naam van een dame van gezelschap zooveel druk te kon maken. Het betreft slechts een ophelde ring, die ik alleen van hem kan krijgen, antwoordde hij blozend-. Mag ik het morgen nog eens be proeven, of jaagt u den indringer de deur uit, gravin Maar, beste Prosper, wat een vraag I Het verheugt mij toch altoos, je te zien. Ik zal Pipermann zeggen, u morgen fe verwachten. Ditmaal wachtte de major domus Prosper reeds op in de hal, toen hij tegen negen uur op Dansberg ver scheen. Hij putte zich uit in verontschul digingen dat de prins om hem zoo dik- wüls vergeefs den tocht had gemaakt/ en vroeg eindelijk waarmee hij hem dienst kon zijn. Het betreft eenige inlichtingen'zei Prosper, scherp uw geheugen eé"S op, beste Pipermann. U hebt toch/Indertijd aan de Udo-grot voor het dekken van de tafel gezorgd en was du/ steeds in de buurt? Zeker, doorluchtigheid, ik verliet den hof geen oogenblik/vanaf het mo ment, dat de tafel daar gereed werd ge maakt, totdat de gasten weer heen .gingen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1