KIEST ert 1923-*- f ing en Fornuis. |taarn biedingen nstaanvragen oomwasscherijlm JES gevraagd. NET gsclie Maatschappij Stoonv^art BINNENLAND FEUILLETON De burcht van het geluk. Stads= en Provinciememys publiek laar, die de mid- Ji, vooral rd inge- Jjrudentie aanvaar- Ihe Straf- is, waakt sn Vier ienhaagsch inbedoelde in obligatie kaardstraat Kokken 10. 474 Èn zoo goed als nieuw liënlaan 4. aan, als HU1SHOUD- jezin z. kinderen, op na- én te korfien voorwaar- |nd van middelb. leeft. B. N., Bureau „VI. Ct." ;tte VROUW gevraagd, ivasch bij zich aan huis en een MEISJE voor de en of halve dagen. Boulevard De Ruyter t Eenige flinke Igd voor halve dagen een I Koningsweg 29. |en-Middelb. - Rotterda» chengelegen plaatsen. ER VAN PASSAGIERS I iEDEREN EN VEE. April 10 - &agl2 13, 15 1. IM- T.B «SF 8 8 i'm Vu. I 8 8 BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Vliss'ingen vestigen de aandacht op arti- Ikel 50 der Aigemeene Politieverorde ning yoo,r Vlissingen, hetwelk verbiedt «ander vengunning van hun .college (flensten aan te bieden als BESTELLER, PAKJESDRAGER ol WEGWIJZER. Zij, dte ais zoodanig wenschen op te treden, dietien zich. daartoe schriftelijk lot hun college fe wenden. Vlissingen, 5 April 1923. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Do verkiezingen voor de Prov. Staten. De totaal-uitslag van de verkiezingen voor Limburg heeft het volgende resul taat R. K. 38 zetels. S. D. A. P. 4 ze tels. De Ohrisf.-Hlst. partij, de Vrijz.- Dem. partij en Vrijheidsbond zijn niet aan den kiesdeeier toe, doch zij hebben toch een zetel verkregen. De Katholieken winnen 1 zetef, terwijl de Vrijz.-Dem. 1 zetel verliezen'. De tegenwoordige Staten van Lim burg telden 37 R. K. Staatspartij 1 Christ.-Hi&t. Unie 4 S. D. A. P.I Vrij heidsbond en 1 Vrijz.-Dem. Bond. Voor zoover de .cijfers aangeven afjn in Limburg gekozen 38 R. K. 4 S.D.A.P. 1 Vrijheidsbond1 Vrijz. Dem. en 1 Chr. Hist. Partij. Volgens dezen uitslagwint de R. K. één en verliest de Vrijz. Dem. partij een zetel. Prof. Treub naar Nederland terug. Hier ter lande is telegrafisch bericht untvangen, dat prof. Treub, voorzitter van den Ondernemersfaad voor Ned.- Indië den 12den Mei per stoomschip „J. P. Coen" naar Nederland zal terugkee- len van zijn rondreis dioor Ned.-Indië. Tevens is bericht ontvangen dat men voor Sumatra's Oostkust, waar men zich aanvankelijk niet Ikon vereenigen met het denkbeeld van een uitkeerlngs- belasting, waarvoor de 'heer Treub in Indië geijverd- heeft, thans, na gehouden conferenties, tot de meening van den heer Treub is .bekeerd. De .heer Treub heeft In Indië overal gepropageerd voor een .eenvoudigbelastingstelsel en vooral oj dien eenvoud overal «Jen nadruk ge legd. En in verband daarmede heeft hij bak gewerkt voor het idee van een ult- keeringsbeiasting (evenals in Nederland bestaat) van de naamlooze vennoot- sohappen, in stede van een winstbelas ting zooals die thans in Indië bestaat. Wijziging telegraaf- en telefoonweL Een wetsontwerp is ingediend met de strekking een wijziging te brengen in art. 4 frweede lid der telegraaf- en teie- foonwet met de strekking de verplich ting tot het gedoogen van telegraaf- en telefoonlijnen op openbare en particu liere gronden uit fe breiden tot die lij nen, welke dienen tot verbinding van rijkstelegraaf- en telefoonkantoren met zulke kantoren in het buitenland. Bo vengenoemde bepaling wordt in het-be lang genoemd van de telegrafische en telefonische verbinding met hef buiten land. Zij ligt tevens .geheel in de lijn van die thans geldende verplichting. De personeele belasting. Blijkens het voorloopig verslag over hef twetsontweip tot wijziging der wet 30 Roman van F. ARNE<FELD. en xformafciea te bekorden Mn: N.V. Tran v.b. Erven G. i; B. EBlWOÓRN, Jf Tv.OOaTEBHOOT.Td.;; ihtQtb.E UITEHHEK, W*'u Toen zei Markhof met veranderde bedrukte stem En als je nu mis schien ook spoedig dien armzaligen troost moest missen, arme Diana Wat wil je daarmee zeggen vroeg zij verschrikt. Dat ik mogelijkerwijze mijn be- frekkin|g in Dreisenstein spoedig zal opgeven. Jij Maar waarom dan, Ernst Ik meende dat jij zoo tevreden was Diana werd steeds meer ontsteld. Dat ben ik ook. Het wordt mij zeer moeilijk, Achr'm, dien ik liefheb ais een jongen broeder, en de anderen, die ik eerlijk heb leeren achten, te ver laten. Maar het moet todh zijn, als ?k niet wil ophouden, een fatsoenlijk mensch te wezen. Ik versta je niet, Ernst 1 Wil je mij niet duidelijker zeggen, wat je heen gaan drijft? Neem aan, dat ik te diep in twee oogen van een meisje had gezien, dat mij nimmer kan toebehooren, antwoord de Markhof na een pauze zacht en be drukt. Ik strijd er tegen, maar ik vrees, dat ik niet overwinnen zal. Onder die omstandigheden gebiedt de eer mij te gaan, voor die oogen ziende worden voor mijn strijd I Diana schrikte terug. op de personeele belasting 1896 waren sommige leden van oordeel, dat ver scheidene bedragen, die daarin worden genoemd, niet meer in overeenstemming zijn met de verminderde waarde van bet geld. Met het oog daarop zou de ge- heoje wet aan een doprloopende her ziening moeten worden onderworpen. Eenigen waren van oordeel, dat de belasting naar den eersten grondslag te zwaar drukt op-de arbeidersklasse. Be halve dat de belasting zelf verhoogd is, worden nu ook de huren verhoogd, zoodat de drulk dubbel zwaar treft. Sommigen drongen er op aan de ge bouwen of lokalen van jeugdorganisa ties vrij te stellen van personeele belas ting. Ook werd de meening uitgesproken, dat de vermindering van belasting, die in art. 1,1 wordt voorgesteld, vpor per- ceelen die zich bevinden op badplaat sen, lust- of ontspanningsoorden, uit sluitend dienen voor uitspanning of gezellig verkeer en slpchts korten tijd van het jaar in. exploitatie zijn, niet ver genoeg gaat. Naar hun' meening zou aan dergelijke lokalen steeds geneele vrijstelling moeten worden verleend. Centrale van vereenigingen van personeel In 's rijks dienst Blijkens het pas verschenen jaarver slag van de Centrale van vereenigmgen van personeel in 's rijks dienst, is het ledental der Centrale in 1922 belangrijk verminderd door het uittreden van drie vereenigingen, waaronder de aHeen reeds ruim 10.000 leden teliende Cen trale Pctstbond (C. B. P. T. T.). Op I januari 1923 telde de Centrale 39 aan gesloten organisaties met 8220 leden en 230 individueele leden. Uitstel van belasting-betaling. De hooge bedragen, die de fiscus in de laatste jaren van de belastingschul digen vordert, hebben, mede in verband mét de moeilijke tijdsomstandigheden, een grpof aantal achterstallige belas tingbetalers ,op hun geweten. Intusscl'.en kan onder bepaalde om standigheden zonder vordering van in terest uitstel van betaling van aansla gen In de directe belastingen worden verleend (met uitzondering evenwel van de oorlogswinstbelasting) voor een tijd vak van drie maanden of korter en voor bedragen van J 00 of minder. Daartoe zijn de ontvangers der directe belastin gen bevoegd. Betreft het ui|tstel een bedrag v^n meer dan 100 en een langer tijdvak dan drie maanden, dan wordt voor het verleenen de voorwaarde gesteld, dat de belastingschuldige zich bij geszagpïde verklaring verbindt, om ter zake van dat uitstel aan hef rijk interest te beta len berekend naar ,6 De directeuren der directe belastingen zijn bevoegd om, indien een belasting schuldige niet of zonder buitengewoon bezwaar in staat is de verschuldigde rente te voldoen, kwijtschelding van de rente te verleenen. Zoodra de wet van 19 Maart 1923 tot wijziging van de wet geving nopens de invordering van 's rijks directe belastingen in -werking za! zijn .getreden, is de rente krachtens het nieuwe artikel 17 der wet op de invor dering verschuldigd en zal het zich bij (gezegelde verklaring verbinden om interest te betalen derhalve niet meer noodig zijn. iPe vordering van rente geschiedt, omdat zij, indien het uitstel van ©enigs zins lqngen duur is, billijk is tegenover de andere belastingschuldigen, die op tijd betalen. f— O, Ergst opk jij fluisterde zij angstig en voegde er haastig aan toe Wie? Maar hij, wien in eigen verwarring hare zonderlinge ontdaanheid ontging, viel ihaar snel in de rede Stil I Vraag niet, Dana Daarop kan ik niet antwoorden. Jk heb je reeds meer veiraden, dan ik wakle. Spreken we iiever verder over jouw aangelegenheid. Ik zou toch je toestem ming willen hebben, een open woord met den prins te mogen spreken. Hij zweeg verschrikt, want de gor dijnen voor de venternis waren open gegaan en Prosper stond voor hen. Het is onnoodig, dr. Markhof. Ik heb gehoord, wat uwe nicht gezegd heeft, en ik verzoek u, mij een paar minuten met haar alleen te laten. U voelt zeker, dat ik den wensch koester, na de zware beschuldigingen, die ilk moest aanhooren, mij te rechtvaardigen Zijn gelaat was Ibteek, maar ondanks de hoorbare aandoening had zijn stem een ongewoon blijden klank. Markho") boog zwijgend en verliet het kabinet. 'Dus, zoo laag dacht u van mij richtte Prosper zich nu tot Diana, die hoog opgericht voor hem stond en hem met fonkelende oogen strijdlustig aan zag. Ais uwe doorluchtigheid luisterde, zal u ook hebben gehoord, dat tic reden voor die meening aanvoerde V hebt recht mij te verwijten, dat het niet past, te luisteren. Deze beris ping moet als verdiend aannemen. Accijns op zout. Verschenen 'is het eindverslag der Twieede Kamer in z^ke het wetsontwerp houdende nadere bepalingen omtrent dep accijns op zout. .Eenige leden vroegen of de regeering ip plaats van de korting afhankelijk fe stellen van de kleu.r van het zout, deze niet afhankelijk zou lumpen steljep van het zuiver chloomatriunigefialte. Opge merkt werd, dat geen rekening is ge- den (pief het zout in particulier entrepot. Hierop zal de korting niet van toepas sing kunnen zijn. jEentge leden vroegen beperking van den invoer van zout uit Duifschland. Verbetering van het gevangeniswezen. Te Bitthoven is een vergadering ge houden van belangstellenden in de ver betering van het gevangeniswezen. Hoewel de besprekingen nog niet tot een definitief resultaat hebben geleid, werd toch needs aanvankelijk besloten dat de ter vergadering aanwezigen in hun kring zullen trachten medestanders te iwerven voor het denkbeeld van de stichting eener vereeniging, welke zich ten doel stéil den nieuwen geest, die gelukkig in het gevangeniswezen zich baan breekt, krachtig te steunen. Met groote waardeering werd de nieuwe proef met de openluchtgevangems be sproken en de wenschelijkheid betoogd, dat zoo spoedig mogelijk ook voor de vrouw een plaats in de openhichtgevan- genis wordt bereid. De beweging staaf geheel buiten de politiek en zij heeft enkelen alleen ten doel de cel als stelsel te bestrijden. Binnen eenigen tijd zal een nieuwe vergadering worden belegd. VLISSINGEN, 10 APRIL. Stemming voor de Prov. Staten. Morgen heeft de stemming voor de Prov. Staten plaats. Tussc^en 8 uur én 5 uur dienen alle kiezeressen en kiezers zich te begeven naar het stembureau op de oproepingskaart vermeld. Daar ont vangt mep een stembiljet, .waarméde men zich naar het stemhokje begeeft'en met het daar aanwezige potkiod het witte puntje voor den candidaat dien men wensch t te kiezen, rood maakt.' Men mag slechts éér, candidaat aan wijzen, anders is het tuljet ongeldig. Wij brengen "ip herinnering dat men vetplicht is te gaan stépimën. leder die wettige verhindering heeft, kan daar van kennis geven of dóen geven op de gemeenfe-secretarie(afdeéling verkie zingen). WSj zullen morgenavond den uitslag der stemming uit onze gemeente en zoo mogelijk ook uit den geheelen kieskring Vlissingen, aan ons bureau bulietineeren. Door een overeenkomst tusschen de verschillende bladen in onze provincie zullen wij den volledigen uitslag der stemming, met de namen der gekozenen, zoo spoedig mogelijk bekend kunnen maken. De beteekenis der Stateij-verideziug. In het Concertgebouw werd gisteren avond een goed bezochte vergadering gehoutjen door de afdeeling Vfjssiogen der S. D. A. P. Het eer.st werd het wpord gevoerd door den heex.G. F. Lindeijer, die uit eenzette waf de S. D. A. P. in de Prov. Staten heeft gedaan en welke houding door deze fractie tegenover de verschÜ- Maar ilk hoorde mijn naam noemen en het was de eenige mogelijkheid, einde lijk de gronden voor uwe, mij onbegrij pelijke vijandelijke houding tegenover mij fe vernemen. Met uwe „gronden" hacf u echter geen gelijk, freule van Dieten Niemand heeft de gebeurtenis, die u met recht zoo diep krenkte, meer betreurd dan ik Daarom wendde u zich zeker la ter ook zoo minachtend van mij af, doorluchtigheid, alsof 'ik niet waard was, dezelfde lucht met het hooge ge zelschap in fe ademen vjej zij hem hoonend in de rede. Prosper bloosde. Dat geschiedde uit verkeerde veronderstelling. Men had mij gezegd en ik tkon op dat opgen- blik daaraan niet twijfelen hij maak te een ongeduldige beweging. Diana's minachtende .blik bracht hem in ver warring. Laten we dat. Het is nu eenmaal gebeurd en ik betreur hef ernstig. Wat ik u zeggen wil is, dat ik met die laag heid in geenerlei betrekking sta en uw verdenking ten pijnlijkste gevoel. Ep wie is naar het oordeel van uwe doorluchtigheid de schrijver van die regels vroeg Diana bedaard, hoe wel haar hart stormachtig begon te kloppen. Ilk weet het niet. Maar ik geef u mijn eerewoord, dat ik het niet was 1 Diana zweeg. Prospers gelaat werd door een gloei end rood oyertogen. U gelooft mij niet Ik kan eerst daaraan getooven, als Jencje voorstellen van Ged. Staten .is aangenomen. Hij dropg k.raohtig aan om mede fe werken tot versterking der S. D. A. P.-fractie. Na den heer Linde'ier sprak mevr. Suze Oroeneweg, lid 'van ,de Tweede Kamer, die meer in het bijzonder de beteekenis der Staten-vehkiezingen van algemeen standpunt naging en vboral deed uitkomen, dat het noodig is, .met het oog op de Eerste Kamerverkiezin gen dat de S. D. A. P.-fractie over een zoo groot mogelijk aantal vertegen woordigers beschikt. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen vyerd door een der aanwezi gen .gebruik gemaakt. Het was ruim elf uur toen de verga dering, .met een opwekkend woord van den voorzitter, werd gesloten. Verkiezing gemeenteraad. Heden .heeft de verkiezing plaats voor leden van den gemeenteraad wegens periodieke aftreding van het zittende college in September a.s. De stemming is door Burg. en Weth. Weth. bepaald <jp Woensdag 23 Mei. De volgende lijsten werden ingediend: Anti-revoiutionairen dr. P. Merckens, G. van de Putte, P. 0- Laerpoes, H. .C. V. Sore], P. Landsman, F. L. Barentzen, G. J. Fros, G. van Westen, J. de Bruijné en C. D. van Noppen Jr. Vrijzinnig-democraten J. G. van Nif- trik, M. J. Harts, mej. J. H. Gasllle, K. B. de Kat, J. W. van der Linde, j. W. Roskes Christetijk-historisdhen W L. Hu- son, F. L. Hensel, W. de Ridder, dr. j. Hoogkamer, L. J. Polderman, J. Scherer, C. Dommisse Jzn., L. Bade G. Engels, J. Looisen. Sociaal-democraten G. F. Lindeijer, J. de Meij, A. C. van Hal, J. A. Berger, mevr. G. W. PraagBlankert, mevr. D. van .de VeldeSchrijver, D. E. Praag, A. R. König, A. Rorije, H. B. W.oitering, P. -H. J. Willemse. Vrijheidsbond M. Laernoes, H. C. Wesseling, J. P. Vermaas, mevr. J. J. WagenaarLoos, W. Anker Sr., J. .C. Paap, J. F, Op den Zieke, P. J. N. van Os, mevr. J. j. van MaanenGöite, S. M. Polak, W. J. Nlizink. Roomsch-katholieken E. Andriessen, H. M. W. L. van Bennekom, F. M. van HNst, W. J. G. Brans, mej. H. Meijer, J. J. Stoops. Socialistische partij L. P. van Oor schot, J. Post Sr., J. A. de Houdt, mevr. J. W. van OorschotSmallegange, J, j. Joósse, J. Th. Post. Communistische partij mevr. M. de NooijerMoerland. BezuinigingspartijJ. L. van der Harst. Behalve voor deze verschillende po litieke partijen werden nog afzonder lijke lijsten ingediend voor dr. A. Sta- verman en een bijlijst van den Vrijheids bond, waarop voorkomen S. J. Hillinga en P. J. Haaze. Al de lijsten zijn voor de drie kies kringen gelijkluidend ingediend. In den nieuw te benoemen raad zul len dus niet terugkeeren mevr. linge ringSpillner en de heeren P. F. Auer en J. B. Tournoy. Huldebetooging H. M. de Koningin. Op verzoek namens het districts comité Vlissingen der afdeeling Zeeland van het Lands Huldigingscomité bren gen wij nogmaa!§ in herinnering, dat de vragenlijsten betreffende deelneming aan de ter gelegenheid van het aan staand regeeringsjubileum van H. M. de Koningin te houden huldebetoogingen men mij bewijst, dat het.een ander was I Hij schrikte terug. Langzaam ver dween hef rood van zijn gelaat en maakte plaats voor een diepe bleekheid. Freule von Dieten weet u, wat dat beteekent Aan het woord van een man twijfelen, die nog nooit in zijn le ven gekijen heeft Diana's hart klopte, alsof jiet bersten wilde. Tot i? de slapen voelde zij dat heftig hameren. Maar zij zweeg. Zij had zoo gaarne uitgeroepen Ja, ik geloof jè 1 Met duizend vreugden geloof ik je, want van geen ander deed het mij zoo onuitsprekelijk wee, als juist van jou Maar zij bracht geen geluid over de Hppen. Diep in haar hart hield het wantrouwen met zijn klauwen het woord omlklemd en hi,e)d het vast. Prosper streek zich over het voor hoofd. Toen wierp hij trotsch het hoofd achterover. U wh belwijzen Goed. Ik zal ze u leveren, als er eenige mogelijkheid voor bestaat. Ik zal u ook genoegdo6- ning verschaffen. Maar dan, freule von Dieten, zal u zich moeten vernederen, mij excuus te vragen J Zonder eenlg verder woord verliet hij het vertrek. Diana staarde hem ontsteld na. Zij geloofde niet meer, dat hij de schuldige was. Zij wist nu, dat hij niet was. Een groote, verlossende blijdschap deed haar borst zwellen, die echter terstond daarop in verschrikkeiijken angst ineen kromp. Wat heb ik gedaan I dacht zij INGEZONDEN MEDEPEEUNGEN. Als ge eep verz.ekering wilt sluiten dan een Vrijwillige Quderdoms- Verzekering. Wees liever verstandig dan spijtig waarom niet heden een flacon Foster's MaagpilJen gekocht Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelit de vloeiing der gal, draagt zorg vóór goede spijs vertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig verstrijkende pillen 0.65 in apotheken en drogist zaken. 1! te Amsterdam en (of) Middelburg, vóór 15 dezer ingevuld behooren te worden ingeleverd aan het correspondeerend lid voor Vlissingen, den heer C. Dommisse T.Czn., Emmastraat 28 alhier. Aan vereenigingien, die zioh voor deelneming w.ensctien aan te melden, maar nog geen vragenlijst mochten heb ben ontvangen, zal, op aanvrage aan voormeld adres, gaarne alsnog een exemplaar ter invulling worden toege zonden. De Nedpam-fabriek. In verband met het ingezonden stuk over Ben stank van de Ned Pam kimmen wij nog mededeelen, dat in antwoord'crp de door den heer Hensel gestelde vraag geantwoord werd door dén heer Hit son, dal deize ais secretarisvan de gezond heidscommissie de vorige week direct bij de directie had geïnformeerd naar de oorzaak van den stank. Hij kreeg <te overtuiging, dat de directie geen moefte ontziet om den stank weg te nemen,doch dat eerst afdoende yoqtz'eaing getrof fen kan wórden "doof .onijérgróhdsche afvoering naar de Schelde. De kdjsten hiervan zijn zeer hoog, bedragen pf.m. j 100,000. Door den voorzitter werd op de ge stekte vraag geantwoord, dat deze aai»- gelegenherd de yplle aandacht hééft van Burg. en Weth., dóch dat de stank yan de vorige week veroorzaakt werd door een defect in den ketel, welke inmiddels werd gerepareerd. AJ ,te zeer ongerupt zal mén zich dus niet behoéven te ma ken. Nederland in den vreemde. Overtuigd van de groote propagan distische iwaarde van de film, mits déze aan alle eischen voldoet, die aesihetica en techniek stellen, heeft de vereeniging ^Nederland in den Vreemde" niet ge aarzeld. ook dit kostbare middel dienst baar tg maken aan haar doel het ver breiden van de kennis over ons land, zijn bewoners, handel, scheepvaart, nij verheid, natuurschoon en last not least zijn artistieke en culhireele beteekenis in bet buitenland. Een serje van 5 films werd samen gesteld iedere film behandelt een af gerond gedeelte en wel achtereenvol gens Scheepvaart, Landbouw, Nijver heid, Natuurschoon, .Volksleven. De vereeniging „Nederland in den Vreemde" stekje twee van bovenstaan- angstig. Dieper kan geen vrouw een man krenken, dan als zii twijfelt aan zijn woord. Dat zal hij mij nimmer ver geven I Diana vergiste zich. Niet daaraan dacht Prosper, toen hij nu buiten op een wenk van den hertojj Zich onder de dansenden begaf, ,om zijn verzuimde plichten als zoön des huizes in te ha len. Slechts daaraan Hoe hoog moet tk >p jhare achting .sjaan, dat zij zich ook thans nog 'aan de gedachte van mrët scbujjd vastklampt En toen kwam een ijverzuchtige onr.vtst over hem. Hij moest haar bewij- zén, dgt' zij hem onrecht deed. De schttidige moest gevonden en' vobhbeel- dig' geétraft worden. Daartusscheri zag hij met voldoening, dat Diana, toén zij een poosje later ook in de danszaaf verscheen, niet zoo onopgemerkt bleef als anders. Horst von Knude haalde haar af voor den dans daarna de jonge Wilderich. Hun voorbeeld werd door anderen gevolgd. De „éerverklaring'-' zijns vaders, waarvan Prosper eerst door Mankhofs woorcjen Ikennis had gekregen, was dus niet zonder jirfwer- klng gefalevpn. De hertog iwas inder daad in den heelen omtrek toonge vend in alle standsaangelegenheden en bekend als een streng .eerlijk karakter. Als bij oordeelde, dat men de freule van Dingsda onrecht had aangedaan, dan kon men daf niet in den wind slaan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1