KIEST kkers-Bediende. leitje of Vrouw MAANDAG 9 APRIL, JÜRG tfÜ EM *4 BINNENLAND IMMERMAN. N o83 61«4 |im. Voor eiken eeding, zoowel I lengtenummer lillende wijdte- let den schoen Absfcrbeeren i weefsel Elastisch Vilthnssen- Een uitkomst voor hen die vroeger noodgedwongen waren schoenen naar maat te doen vervaardigen. voeten vrage men of platvoeten ons Iden alleenverkooper Nieuwendijk, lan biedingen sfaanvragen pvraagd Tweede |reau „Vliss. Courant"' voor halve dagen. Ireau „Vliss. Courant" ïenstbode [gevraagd. Scheldestraat 25. PGMEISJE. Badhuisstraat 78. >che M iatschap pij tas "ïtoowart ■Middelb. - Rotterdam engelegen plaatsen. van passagiers )eren en vee. i. *mt l kou April t Ut n. w 9 8 10 S 12 8 -r- 13 8 matios te boKomen VLISSliNGSCHE COURANT mm. N.V. Trai Erven G. .nep. 63 VOB, en Sip Tel B. EENHOORN, Tel-163 v. OOSTERHOUT, Tel. 8)8 Geh .BUITENHEK, Tol.IOl- ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- rtieren 2.20 per drie maanden. Franco dror het geheele rijk: 2.50. Week-abon- uementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. fzonderiijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van Ii regels 11.10 voor iedere tegel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per gel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van t5 regels 65 centiedere regel meer 18 cent, b;j contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, tedere regel meer 26 cent OEMEENTEBESTUUR BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen vestigen de aandacht op arti- kél 50 der Algemeene Politieverorde ning voor- Vlissingen, hetwelk verbiedt zonder vergunning van hun college diensten aan te bieden als BESTELLER, PAKJESDRAGER of WEGWIJZER. Zij, die als zoodanig wenschen op te treden, dienen zich daartoe schriftelijk tot hun college te wendén. Vlissingen, 5 April 1923. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Voor het behoud van den zomertijd. Ter griffie van de Eerste Kamer is ingekomen het adres van het comité van actie voor het behoud1 van den zo mertijd, dat zijn zetel gevestigd had in hotel Krasnapolsky te Amsterdam. Blij kens een bijlage ging het adres verge zeld van 392.286 handteekeningen. De wachtgeldregeling voor rijks ambtenaren. (Officieel). Het bericht, als zoude door den minister van oorlog aan de commissie voor georganiseerd overleg een nieuwe-toepassing der wachtgeldre geling zijn voorgelegd, waarbij het per centage van het wachtgeld zou worden verminderd, is geheel uit de lucht ge grepen. Middens tandsraad. Verschenen is het verslag van de werkzaamheden van den Middenstands- raad over 1922. Daaruit blijkt o.m., dat de Raad ook in het afgeloopen jaar bij herhaling gebruik heeft gemaakt van de bevoegdheid om ter voorlichting an dere personen uit te noodigen. Gedu rende 1922 hield de Raad 13 vergade ringen. Het verstag maakt melding van de bezwaren welke in kringen van handel en nijverheid gevoeld worden tegen het uitoefenen van nering en bedrijf door overheidspersonen. Het plan bestaat dit vraagstuk aan de orde te stellen, totdat het rapport omtrent een door den R.-K. Middenstandsbond, te dezer zake inge stelde enquête zal zijn ontvangen. De Raad was inmiddels van oordeel, dat het uitoefenen van een nevenbe trekking op zichzelf kwalijk reden kon zijn om ontslag te wettigen, maar meen de met dat al, dat ook deze factor bij de beoordeeling van een te verleenen ontslag zeer zeker in aanmerking moest worden genomen indien derhalve van twee bekwame ambtenaren één ontsla gen moet worden, zou de keus dienen te vallen op dengene, die een nevenbetrek king uitoefent. Bij schrijven van 7 No vember heeft de Raad de aandacht der regeering op dit punt gevestigd. Zoo mogelijk op nog grooter schaal dan in het vorige jaar vond in t' afge loopen jaar import van goederen door particulieren plaats en zulks wederom als gevolg van de omstandigheid, dat de Duitsche valuta geregeld bleef dalen. In zijn besprekingen, dit! in onder scheidene vergaderingen de Raad aan dit onderwerp wijdde, erkende deze, dat inderdaad voor een belangrijk deel van den handetdrijvenden en industriee- len middenstand vooral in Lintburg dit importeeren door particulieren 'n ramp is het was den Raad echter niet mo gelijk de middelen aan te geven, welke het kwaad den kop zouden kunnen in drukken. Wat de klachten omtrent concurren tie door marktkooplieden betreft, werd toegegeven, dat deze verbastering van het marktwezen aan een deel van den gevestigden middenstand schade berok kent naar het oordeel van den Raad stond het echter niet vast, dat de mid denstand ijl zijn geheel daarvan nadeel ondervindt. Indien er reeds op dit oogenblik' reden tot optreden- tegen het marktwezen bestond, dan zou het initia tief daartoe van de zijde van den plaat selijken middenstand behooren uit te gaan. Naar aanleiding van een adres van de Federatie van Marktkoopiiedenver- eenigingen in Nederland aan den minis ter van landbouw, handel en nijverheid, waarbij geklaagd werd over beperking van het marktwezen door gemeentebe sturen, won de minister het advies van den Raad in. Algemeen bleek deze van oordeel te zijn. dat den minister niet in overweging mocht worden gegeven maatregelen te nemen tot bevordering pf bestrijding van het marktwezen, al vorens de voor- en nadeelen plaatselijk nader waren nagegaan. In verband hier mede heeft de Raad uit zijn midden een commissie aangewezen, terwijl voorts nog op het door den Ned. Midden standsbond te Zwolle gehouden con gres aan de Kamers van Koophandel verzocht is dit vraagstuk plaatselijk na der te willen nagaan. De Ned. Vliegtuigenfabriek naar Rotterdam. De N. V. Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek is voornemens haar bedrijf, dat thans ten deele te Veere, voor eên an der deel te Amstendam -gevestigd is, in zijn geheel naar Rotterdam over te brengen. Burgemeester en Wethouders stellen den gemeenteraad voor aan de naamlooze vennootschap de beschik king te igeven over den noordwesfelij- -ken hoek van het vliegveld aan de Waalhaven tot stichting van een fa briek. Het vertrek van deze fabriek is voor Veere een groot verlies. Deze ville morte was er juist weer eenigszins d-oor opgekomen en nu zal weer door het opheffen van deze fabriek, een uittocht plaats hebben. Faillissementen in Nederiand. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den HandeJ zijn over de afgeloopen week, eindigen de 6 April, in Nederland uitgesproken 69 faillissementen tegen 82 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 6 April 1142 faillissementen tegenover 723 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Stads= en Provindemeuws VLISSINGEN, 9 APRIL. Gemeenteraadsverkiezingen. Door de R. Kafh. kiesvereeniging zijn tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld;1. E. Andriessen 2. H. M. W. L. van Bennekom 3. F. M. van- Hilst 4. J. G. Brans 6. mej. H. Meijer 7. J. J. Stoops. Mevr. H. EngeringSpillner (aftre dend lid) had voor een candidatuur bedankt. Door de Communistische partij zal tot candidaaf voor den gemeenteraad worden gesteld mevr. M. de Nooijer Moerland. Mevrouw BoddaertSchuubeque Boeye te Middelburg is weder terugge komen op haar besluit geen candidateur te aanvaarden van den raad, en komt dus weer als no. 2 terug op de lijst van den Vrijheidsbond. Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Kort geleden maakten wij melding van de oprichting van een comité voor het aanbieden van een speciaal Zeeuwsch geschenk aan H. M. de Ko ningin bij haar 25-jarig regeeringsjubi- teum, hetwelk zal bestaan uit een album met photo's van Zeeland en de namen van alle deelnemers aan het geschenk. Nu in de meeste plaatsen dé lijsten voor het verzamelen der namen worden aangeboden, -willen wij niet nalaten een opwekkipg tot ai onze lezers en lezeres sen te richten om bij aanbieding van die lijst zich niet van het .geven van 10 cent te onthouden. Men verge te daarbij niet, dat dit album geheel naast andere huldeblijken staat en alleen de bedoeling heeft van de Zeuwsche bevolking, die zoo menigmaal haar groote aanhanke lijkheid aan het Vorstenhuis deed blij ken, iets geheel afzonderlijks aan te bie den. Zooals uit het bovenstaande -blijkt is de geldelijke opoffering uiterst gering en behoeft niemand achter te blij-ven. De Schipbrug. Binnenkort zal de Schipbrug verlegd worden. Zij zal dan komen in het ver lengde van de Lampsensstraat. De nieuwe landhoofden zijn bijna gereed. Een ongemak zal het zijn als men met het verleggen van de brug gaat beginnen, want dan zal het verkeer over deze brug ongeveer 14 dagen gestremd moeten worden. Met het verleggen van de brug zal de Kon. Maatsch. „de Schelde" een groo- tere ruimte krijgen voor het meren der in afwerking of in reparatie zijnde schepen. Een huldiging. Den dag van gisteren, den verjaar dag van den Koning der Belgen, heeft de Belgische kolonie hier ter stede be nut om in haar sociëteitsgebouw den heer Gasicnet, commissaris van politie dezer gemeente, te huldigen, naar aan leiding zijner benoeming voor eenige dagen tot Ridder in de Kroonorde van België. Voor dat doel hadden zich des mid dags in de sociëteit verzameld het be stuur der societélt met vele zijner leden, zoomede <!e Belgische consul en den heer Blij, inspecteur van het Belgisch loodswezen alhier, sommigen vergezeld van hunne dames. Bij het binnenleiden van den heer Gasignef en diens echtgenoote werd eenige gelegenhejdsmuziek ten gehoore gebracht, waarna de voorzitter der so ciëteit, dé heer Pr. Vandamme, de na volgende toespraak hield Geachte Heer Gaiignet, Toen de leden van de Belgische iöod- sensocieteit „Unie" alhier voor eenige dagen vernamen, dat de Belgische con sul aan U had overhandigd uwe benoe ming tot Ridder in de Kroonorde van België, hebben wij -de koppen bij elkaar gestoken en beraadslaagd op welke wijze wij uiting zouden kunnen geven aan onze blijdschap over deze konink lijke onderscheiding en op welke wijze wij, Belgische loodsen, leden der Belgi sche loodsensocieteit „Unie", op de meest waardige manier eere-lid on zer sociëteit, hiermede konden geluk- wenschen. Is de dag van heden, de verjaardag van onzen doorluchtigen souverein niet de meest aangewezene daarvoor, te meer, waar deze dag toevallig tegelij kertijd ook samenvalt met de herden king van uwen geboortedag? Wij 'hebben U als eere-lid onzer so ciëteit daarom heden op dit uur opge roepen om voor ons te verschijnen, ten einde aan te hooren datgene, dat de Belgische loodsen op het hart dragen en dat zij, bij monde van mij, noodig heb ben geoordeeld U mede te deelen. Dat mevrouw, uwe echtgenoote, door geboorte behoorende tot onze natie, zoomede de heer Van- Boven, onze con sul en de heer Blij, inspecteur van het Belgisch -loodswezen hier ter stede, ge volg hebben gegeven aan onze uitnoo- digng mede hier nu tegenwoordig te zijn, verheugt ons zeer, ook ai omdat zii daardoor in de gelegenheid zullen zijn waar te nemen, welke groote plaats gij, mijnheer Gasignet, inneemt in de harten der mannen van het Bellgisch loodspersoneel. Toen in 1914 de groote oorlog was uitgebroken en weldra -duizenden en duizenden onzer landgenooten ook hier een schuilplaats zochten, waart vooral gij het, die „regelend" optradt en veel, ontzettend veel hebt gedaan om het lot dier ongelukkigen te verzachten. Gij waart voor vten een troost, voor allen een vraagbaak en gij hebt gedurende den ganschen oorlog uwe reputatie van der Belgische vluchtelingen welgezind te zijn, behouden. Ieder hunner kende U ieder hunner stond in meerdere of mindere mate met U in verbinding; allen droegen U warme genegenheid toe en bovenal, allen wis ten in oogen-blikken van droefheid of van wanhoop U te bereiken, in vol ver trouwen U te naderen, overtuigd zijnde te vinden troost, medeleven en opbeu ring. Honderden, hooger-geplaatsten en lager-staanden, hebben hier tusschen deze muren van U verteld, steeds op nieuw weder werd uw naam hier ge noemd. Ook wij, Belgische loodsen van Vlis singen, die in het neutrale Nederland, over het algemeen verre bleven van de verschrikkingen van den oorlog, onder vonden in die donkere jaren, steeds weder uwe welwillendheid. Faciliteiten wist U ons en onze sociëteit altijd we der opnieuw te verleenen, waardoor wij zoo vrij konden blijven leven onder ons, in hoop en in smarte, ons in onze socië teit ons konden geven, zooals wij ge voelden. Waar vele vreemdelingen van ver schillende nationaliteit toen in Vlissin gen verbleven, daar begrepen wij de noodzakelijkheid van de strenge voor schriften, hoe pijnlijk soms ook, welke het Nederlandsch gezag ter handhaving der neutraliteit had uitgevaardigd. On der zoovele andere zaken was het ons bij voorbeeld verboden openlijk onze nationale liederen te zingen, onze na tionale kleuren te dragen. Hoe clement is U toen niet altijd weder opgetreden. U wist te -bewerken, dat nu en dan vrij ons nationaal lied in dit gebouw kon weerklinken U wist te bewerken, dat wij vrij de kleuren van ons geliefd Bel gië in het openbaar konden vertoonen, wanneer wij gestorven landgenooten grafwaarts-droegen. Glimlachend noem- det gij deze faciliteiten, kleinigheden. Neen, mijnheer Gasignet, 't waren geen kleinigheden. Voor ons waren dat feiten van grootere beteekenis. Door het nu en dan vrij mogen doen klinken van ons volkslied door het nu en dan vrij zich mogen scharen onder de kleuren van onze vlag, hebt gij onze saam-hoorig- heid in die dagen bevorderd hebt gij in de harten van Belgische bannelingen nu en dan weder weten te leggen het vertrouwen in de zekerheid eener goede toekomst, van ons weder te kunnen terugkeeren fier en vrij in ons klein, mooi België. Het is voor dit alles, dat wij ons nu zooveel verheugen in de onderscheiding, welke onze Koning U heeft verleend, ons daarin verheugen, als ware deze onderscheiding aan ons zeive verleend. Wij wenschen U dan ook met geheel ons hart geluk met uwe ridderorde, in de zekere overtuiging, dat zij door U zoo is verdiend geworden. Een laatste plicht rest mij. Het zij ons vergund aan mevrouw, uwe echt genoote deze bloemen aan te bieden, saamgebonden met de kleuren van ons land, welke haar zullen -herinneren aan haar vaderland, welke haar zullen her inneren aan haar België, waarin zij ge durende den oorlog tot het einde van 1917 heeft -geleefd en geleden, waar zij persoonlijk beeft gevoeld, wat het zeg gen wil te moeten leven als goed pa- triote in een vaderland, in tijd van oor log bezet door een machtigen vijand. Ik heb gezegd. Hierna werd het Nederlandsche volkslied gespeeld en staande door al len aangehoord, waarop door den vice- voorzitter, den heer A. Vroome, wonen de te Antwerpen, in kernachtige woor den namens vele Belgen en de Ant- werpsche loodsen -de heer Gasignet werd geluk gewenscht. Nadat de muziek zich weer had doen hooren werd de jubilaris op hartelijke wijze toegesproken -door den heer Blij, waarna vervolgens het Belgische volks lied werd pespeeld. (Ten slotte dankte de heer Gasignet ongeveer ais volgt Mijnheer de President der Belgische loodsensocieteit „Unie", Mijnheer de Vice-President, Mijnheer de Consul, Mijnheer de Inspecteur van het Belgisch Loodswezen Overstelpt door zoovele -bewijzen van vriendschap en medeleven, weet iik niet recht, waarmede thans aan te vangen. Laat ik daarom beginnen hier in ueze Belgische vereeniging hulde te brengen aan den koning, die heden zijn geboor tedag viert en daaribij den oprechten wensoh uitspreken, dat het Z. M. ver gund; moge zijn nog jarenlang in ge zondheid en voorspoed te regeeren over het Belgische volk, dat döor zijn vol harding en vaderlandsliefde zoozeer de eerbeid van de gansche wereld heeft verworven. in antiwoord op de vele vriendelijke -woorden mij toegevoegd, moet rk even terugkeeren op datgene, wat U, mijn heer de president, mij zeide. U vertelde zoo juist, dat ik op heden op dit uur ais eere-lid uwer sociëteit was opgeroepen oni hier voor U ailen te verschijnen om aan te hooren datgene, wat mij zou worden medegedeeld. Voorwaar een eigenaardige vorm om iemand als gast in uw midden te halen. Dezg vorm, welke mij meer een grapje toescheen, had mij dan ook vrijheid gegeven zonder schroom aan uwe op roeping te voldoen. Wars van huldebe tuigingen dacht i-k toch in een klein onder onsje gefeliciteerd te worden met de onderscheiding, welke uw koning heeft behaagd mij te verleenen. Hoe a-Mes is anders gegaan. Hadt gij mij van te voren deze opzet medegedeeld, ik had geschroomd om thans in uw midden te zijn, omdat in derdaad zoovele woorden voor wat i-k deed, den schijn nu moeten geven, dat rk meer gedaan had, dan mijn plicht als HoIIandsch ambtenaar en als mensch mij gebood. En dit, dames en heeren, is onjuist Mijn ambt toch maakte het mij zoo gemakkelijk kleine faciliteiten te verleenen, die ieder ander in mijn plaats ook volgaarne had gegeven. Niettemin u-we woorden, mijne hee ren, hebben mij ontroerd en van gan- scher harte dank ik U voor de hulde mij thans gebracht. Nu aanstonds alles voorbij is en slechts de herinnering aan dit uur zal blijven, moet ik eerlijk bekennen, dat trotsch -ben hier heden zoo te zijn ont vangen door mannen, die door hun strijd vaak mett de elementen, door hun gevaarlijk beroep, hun natuurlijkheid ais mensch zoo hebben (behouden dat ik trotsch ben te hebben mogen hooren, dat zulke mannen mij vriendschap toe dragen. Een woord van dank in het bijzonder aan U, mijnheer de president, mijnheer de vice-president, mijnheer de Belgische consul, mijnheer de inspecteur van het Belgisch loodswezen, voor de wijze, waarop gij hebt medegewerkt dit uur voor mjj onvergetelijk te maken. Namens mijn vrouw zeg i-k U voorts dank voor de prachtige bloemen, haar bij deze gelegenheid geschonken. Zeker zullen de kleuren van België, welke de bloemen sieren, haar een herinnering geven aan het land harer geboorte, dat zij, al is zij door haar huwelijk nu tot een andere natie overgegaan, nimmer kan, nimmer zal vergeten. Ik heb gezegd. Nadat nog eenige muzieknummers ten gehoore waren gebracht en de eere wijn was rondgediend, waarbij nog voorlezing werd gedaan van een inge komen telegram uit Antwerpen van den hier geboren Belgischen kolonel Cor- neidle, werd deze plechtigheid, die niet had nagelaten op allen indruk te maken, beëindigd door een korte speech van den heer J. van Boven, Belgisch consul INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Als ge een verzekering wilt sluiten dan een Vrijwillige Ouderdoms- Verzekering. Nu hei voor-jaai? intreedt, ziet U hoe goed TwinK te pas komt om verschoten blouses en japonnen -weder een frissche nieuwe kleur ie geven. U kunt kiezen uit 24 prachtige kleuren. WASCHT EM VERFT TEGELUKERTÜD, OÊ LEVER'S ZEEP M? VLAARDIHGEIT Fabrikanten van Sunligh! en Lu* alhier, waarin hii den Belgischen Ko ning huldigde en hem uit naam van de hier wonende Belgen geluk wensebte met de herdenking van zijn geboorte dag. Vlissïngsche Tooneelvereeniging „Koningin Wilhelraina". De Vüssingsebe Tooneelvereeniging „Koningin Wilhelmina" heeft gisteren avond in „de Oude Vriendschap" een soirée gegveu, welke vrij druk bezocht was. Het programma bestond uit verschil lende voordrachten en coupletten en een duet, terwijl na de pauze werd op gevoerd „-de Spion", blijspel in een be drijf, wat zeer goed vertolkt werd. Alles bijeen genomen was het een reohit gezellige avond en de vereeniging „Koningin Wilhelmina" heeft wederom betwezen dat zij er goed siag van heeft de bezoekers hoogst voldaan huis waarts te laten -keeren. Een gezellig bal besloot den avond. Tentoonstelling van handel en nijverheid te Middelburg. De voorbereidende werkzaamheden voor de tentoonstelling van handel en nijverheid, van 7 tot 12 Mei in het Schuttershof te Middelburg te houden, worden met kracht voortgezet. Er is thans geen enkele stand meer onver- huurd, wat zeker voor de commissie reeds een succes mag worden genoemd. Is er natuurlijk in de zalen nog niets te zien, des te meer is dit het geval in den tuin, en voornamelijk in het achterste deel, waar Oud-Middelburg wordt op gezet. De reeds opgetrokken gebouw tjes, waaronder een verkleinde repro- duotie van het Stadhuis, zijn nu onder schildershanden,en de op zeer deskun dige wijze aangebrachte kleuren ver- hoogen reeds het vrootijk aanzicht en doen de verwachtingen van de enkelen, die een kijkje kunnen nemen, steeds hooger gespannen zijn. Ook de hooge flinke poort, welke toegang zal geven tot het Marktplein, dat door een schut ting van het andere deel van den tuin wordt afgesloten, maakt een majestu- euzen indruk. De bedoeling van de bouwers van Oud-Middelburg is om het huizencom plex in zijn geheel ook voor andere ten toonstellingen te verhuren. De heeren Cijsouw en Grave, uit Soubuiig, die de bouwers zijn, hebben reeds onderhan delingen daarvoor met tentoonstellings commissies in andere plaatsen aange knoopt. Het Duitsche stoomschip „Globus", dat té Middelburg een lading hout heeft gelast, is Zaterdag, vandaar naar Rot terdam vertrokken. Zondagssluiting café's. Zooals bekend werd door den ge meenteraad van Zoutelande een paar jaar geleden besloten het sluiten van café's op Zondag te gelasten, doch werd dit besluit in de volgende verga-

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1