LUX DINSDAG 3 APRIL No m i jga3 U Koud weer en loeh lekker warm. Doet wol niet krimpen! BINNENLAND De burcht van bet geluk. VLISSINGSCHE COURANT ling van he.f (betrokken contract zou worden uitgevoerd en of dientengevolge niet ontbinding van tiet contract zou 'kunnen worden verkregen. Besloten werd instemming te betui gen met een voorgenomen wijziging der Woningwet, waardoor misschien op de rijksbegrooting eeniige gelden zouden kunnen vrijkomen voor andere doel einden. Scheepvaartbeweging. Gedurende Maart 1923 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 717 schepen metende 1.083.343 netto reg. ton, waar van 3 zeilschepen en 5 zeelichters. Voor Rotterdam, mef inbegrip van Hoek van Holland 'waren hiervan be stemd 662 schepen, metende 1.030.459 netto reg. ton. In Maart 1922 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 735 schepen metende 1.035.900 netto reg. ton, waarvan 1 zeilschip en 4 zeelichters. Voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland, [waren hiervan be stemd 688 schepen, met. 969.686 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn d'en Nieuwen Waterweg binnengekomen 2111 sche lpen, metende 3.107.536 netto reg. ton, tegen in de drie eerste maanden van 1922 1910 schepen, metende 2.725.560 netto reg. ton. Er is dus een vermeer dering met 201 schepen en van 383.976 netto reg. ton. Te Rotterdam kwamen sedert 1 Janu ari binnen 1943 schepen met. 3.921.928 netto reg. ton, tegen in de eerste d:rie maanden van 1922 1807 schepen met. 2.591.988 netto reg. ton. Er is dus een vermeerdering van 136 schepen en van 329.940 netto' reg. ton. Stads= ea Proylneiemetsws VLISSINGEN, 3 APRIL. Stemmen in een andere gemeente. In verband .met verzoeken van kiezers voor de Provinciale Staten, om te stem men in een andere gemeente dan waar zij op de kiezerslijst voorkomen, wordt medegedeeld, dat dit ingevolge de Kies wet uitsluitend1 beperkt is tot de Tweede Kamer-vertriezingen. Noch voor Provin ciale Staten-, noch voor gemeenteraads verkiezingen is dat mogelijk. Gemeenteraadsverkiezing. De Socialistische Partij stelde de vol gende personen candidaat 1L. P. van Oorschot2. J. Post Sr. 3. J. A. de Hondt4. mevr. J. W. van OorschotSmallegange 5. J. J. Joos- se 6. 1. J. Th. Post. De afdeeling Aliddelburg van den Vrijheidsbond' heeft tot candid aten ge steld 1. Mr. Th. Portheine 2. mevr. Bod- daertSchuurbeque Boeije 3. W. Bos man 4. J. N. Pattist5. A. D. Kaan 6. L. Leijdesdorf 7. J. H. Deijbel 8. mevr. DoetsBos 9. L. A. Stofkoper 10. jacq. Frank; 11. mr. T. H. Umb- grove. De Staatkundig Gereformeerde partij te Middelburg stelde tot candddaten de heeren B. Leijmse, G. Dekker, Chr. Ver flage en D. de Bree. Verkiezings-reclame. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de verkiezingsreclame hier ter stede begonnen. In dien nacht toch is in meerdere straten een aanbeveling ten behoeve der S. D. A. P. op de straatsteenen dwars over de straat met iwifte verf geschilderd. Indien straks al de andere partijen ook met dergelijke sprekende aanbeve lingen voor d'en dag komen, belooft dit wat voor de komende dagen. Naar wij vernemen, wordt evenwel door de politie overwogen of tegen een en ander niet is op te 'treden door toe passing van het nieuwe artikel 51 onzef tegenwoordige politie-verordening, het welk luidt „Het is verboden binnen de bebouw de ikom op den operibaren weg op zicht bare wijee eenige reclame aan te bren gen of te hebben, indien hierdoor naar het oordeel van burgemeester en wet houders het stadssehoon wordt ge schaad." Een mooie Paschen. Een vroege Paschen en dan heerlijk voorjaarsweer, het is wel getroffen en er is dan ook reeds volop van geprofi teerd. Trammen, autobussen, auto's en rijwielen hebben heel wat menschen vervoerd en ook aan wandelen is veel gedaan. Wij zagen verschillende bussen uit Zuid-Beveland, die personen uit Goes en omgeving een dagje op Wal cheren dedien doorbrengen. Maar het is niet gebleven bij ver plaatsing van Zeeuwen binnen de gren zen der provincie, reeds zijn ook de eerste, zoo welkome, vreemdelingen, een bezoelk komen brengen en onder hen meerdere Engelschen. Nu dus we der een druk bezoek mag worden ver wacht, willen wij een ieder nog eens opwekken de vreemdelingen zoo veel mogelijk voor te lichten en dit dienen in de eerste plaats te doen zij, die door hun beroep met de gasten in aanraking komen. Als een voorval', ons gisteren verteld, juist is, schijnen nog niet allen van hun plicht in dezen doordrongen te zijn. Gisterenavond kwam er een storing in het vervoer der electrische tram door een defect 'n do electrische centrale, waardoor gedurende ruim 5 kwartier de tram stilstond en zoowel hier als te Middelburg geen etectrisch licht kon wonden ontstoken. Een tramrit viel uit en alle trammen waren verder te laat. De oorzaak van de storing in de le vering van electriscihen stroom was het gevoig van het breken van een as van een circulatiepomp. Provinciale Bondsdag Nederiandsch jongelingsverbond. Gisteren werd alhier de 18e Provinci al e Bondsdag gehouden van het Neder iandsch Jongelingsverbond. Reeds vroeg in den morgen waren uit alle dleelen van Zeeland' de bij de verschil lende plaatselijke afdeeiingen aangeslo ten jonge mannen hier aangekomen en werd de morgenvergadering gehouden in het Concertgebouw aan de Eirnna- straat. In deze bijeenkomst werden de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester uitgebracht en verdere huishoudelijke zaken afgehandeld. Be sloten werd o.m. den Zomerdag dit jaar zoo mogelijk te houden op Schouwen, en indien dit niet kan op Walcheren. De middagvergadering werd even eens (gehouden in het Concertgebouw, en werd een referaat gehouden door ds. C. Sundermeijer van Rltthem, die sprak over het onderwerp „De tegenwoor dige wereldtoestand". Spreker wees op het ontzaglijk wereldgebeuren van de zen tijd, en de onmacht der volkeren en regeeringen om in dezen chaos orde te scheppen. Dit zal alleen kunnen wan neer er weder een terugkeer komt tot INGEZONDEN MEDEDEELENGEN Koud weer brengi rozige wangen en stralende kinderoogjes. De kindertjes worden warm ingepakt in zachte manteltjes, mutsjes en sjaalij'és die de moeder steeds met LUX wascht LUX houdt de wollen kleertjes heerlijk zacht en donzig en verhindert het hard en stug worden, dat hij hei wasschen mei gewone zeep zooveel voorkomt. c fabrikanten v öunhght en Txaïnk.. ASK>NKEMEHTS-PRIjS Voor Vlissingen en gemeenten op Wak sheren y 2.20 per drie maanden. Franco c)ot het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- üeraenien 17 e ent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, ADVERTENTIE-PRIJS. Va» 4 regels 1.10 voor iedere ïegïl meer centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per j gel IDie&staaiifofcdJngen en dietistaKnvragen y&ü 5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent» bij contante betaling. FamUfeberichten van 16 regels: jï.7Ör Jedere regel meer 26 cent. Alg. Ned. Verbond. Te Utrecht is de groepraadsvergade- rinig gehouden van de groep Nederland van het Alg. Ned. Verbond. De voorzitter, prof. dr. A. A. van Schelven, van Amsterdam, opende de vergadering met een toespraak, waarin hij wees op het groote en weinig aan trekkelijke agendum voor deze bijeen komst. Een regiementsherziening voor al. Toch kon men, meende hij, in een igoede stemming er zich doorheen trach ten te weiiken. Want meer dan één ver schijnsel geeft hoop dat de groep Ne derland ibezig is zich uit haar verval op fe richten. Verschillende afdeeiingen herstellen zich. In Zeeuwsch-Vlaande- ren verzamelden zich de leden tot een nieuwe afdeeling. Maar vooral de com missie, die met het maken van een ont werp voor de rqglemenisherziening be last was, bestond: uit vogels van ver schillende pluimage en toch zijn de zaken heel vlot igeloopen en is men zon der veel vergaderen en praten tot een gezamenlijk voorstel 'gekomen. Dat is de stemming, zeide spreker, waarin ■voor de toekomst goeds is te wachten 5r. zake het doek dat wij, trachten te bereiken. Het afdeelimgsleven liet te wenschen over, verscheidene afdeeiingen sluimer den, andere waren geheel Ibestuurloos. Door aanschrijving of persoonlijk be zoek zijn enkele weer ontwaakt en in Zeeland is, danik zij. o.m. het werken van het groepsraadslid den heer J. N. Pattist, een verhoogde belangstelling gekomen. Zeeuwsch-Vlaanderen, dat zoolang buiten onze beweging is geble ven, sloot.zich als afdeeling aan en telt reeds 22 leden. Vlissingen, dat tot he den met Middelburg de afdeeling Wat- cheren vormde, wil zelfstandig worden. Zoo zijn er meer teekenen van opleving. Hef aantal afdeeiingen bedraagt thans dertig. Rijkscommissie voor werkverruiming. De rijkscommissie voor werkverrui ming heeft een dezer dagen vergaderd: onder voorzitterschap van prof. dr. Nolens. De secretaris -gaf een overzicht van de sinds de vorige vergadering verrich te werkzaamheden en deelde mede, welke nieuwe zaken aanhangig waren gemaakt. Hieruit fcleeik o.m., dat idioor het op treden der commissie enkele orders, welke naar het buitenland dreigden te gaan, hier te lande zijn geplaatst. De commissie wijdt haar aandacht aan het somtijds opdragen van leveran- tiën enz. door de Nederiandsche Spoor wegen aan buitenlandsche ondernemin gen. Besloten werd1 de aandacht van den Gouverneur-Generaal er op te vestigen, dat een bestelling, welke niet in Neder land Is geplaatst, niet volgens de bepa- PEUILLETON Roman van F. ARNEFELD. 26) Als een schitterenden kleurrijken mantel iagen zij juist in dit deel van het park over het groen verspreid. Als bon te groepen, Ibloedroode, vurige guirlan des, bleekroode strulbrozen en enkele prachtexemplaren van hoagstammige (hoornen, wier breedgespreide, op steun palen rustende takken honderden bloe men droegen, in wit, bleekgeel, oranje of rozerood.. Ja die geur moest het doen. Die legde zich 'beklemmend, op de borst en drong des nachts door de open ramen in de vertrekken, dat men niet slapen kon Dan was het, alsof de fonkelende sterren begonnen te fluisteren, alsof de overoude fooomen in het pa-tk meespra ken, alsof de maan een eeuwenoud' lied zong van geluk en liefde. O ja, geluk. Dat was ook zoo'n zon derling schitterend' iets. Als de rozen zoo schitterend en verlokkend en even snel verbloeid Of had het nooit gebloeidnooit gebloeid voor haar De prinses richtte zich plotseling luisterend op. Zij hoorde stemmen van het kiezelplein voor het slotterras. Kwam er bezoak Een warm rood vloog over haar gelaat. Kwam Horst ?on Knude Hij had- onlangs, toen hij zijn eerste (bezoek op Dreisenstein af legde, beloofd, haar platen van zijne reis door Oost-Afrika mee te brengen... Langzaam stond zij op. Zij kon slechts een klein stukje van den weg overzien, struiken beletten het uitzicht naar het slot. Dat dwaze hart waarom klopte het plotseling zoo stormachtig Hoe goed, dat de hertog er niet was. Hij had reeds onlangs, met zijn scherpe oogen, toen zij Knude aan hem voorstelde, haar zoo •verbaasd: aangezien, omdat zij zoo ver ward was geweest. Zij. (kon achterna niet begrijpen, waarom toch eigenlijk. Schreden knarsten op het igrint. Edel trud stond met brandende wangen, het hoofd voorover gebogen. Zij luisterde en wachtte Nu kwam .hij om de bocht Het volgende ooigenhlik richtte zij zich teleurgesteld op. Het ibloed vloeide terug. Het hart sloeg -weer gewoon. Het was slechts Kurt Dolling Wat ben ik toch dom dacht zij boos en knikte den bezoeker glimlachend' toe. Dat is aardig, dat u komt mij, een beetje den tijd helpen verdrijven, beste igraaf. Ik stond juist op het punt, mij gruwelijk te gaan vervelen. Zij bood hem een plaats aan en de jonge man met de heldere zwarte oogen en het onberispelijk 'gescheiden haar verzekerde telkens weer, hoe gelukkig hij daardoor was, en vooral, dat hij haar alleen trof. Langzamerhand' kwam het er toen uit hij was gekomen, om zijn hart voor haar uit fe starten. Hij was zoo onge lukkig. En zoo verliefd op Tini. En zij maakte zich altoos vroolijk over hem. En Prosper was hem steeds in den weg, zoadat hij er nooit toe kwam, de gravin te zeggen, hoeveel hij van haar hield. O, o, zei de prinses glimlachend, u wil haar dat nu al zeggen Dat schijnt mij wat te vroeg. Dunkt u, doorluchtigheid Zal ik nog wachten Stellig, beste graaf. Want ziet u, als zij u nu een blauwtje geeft, dan was alles bedorven. U denkt, dat ik een blauwtje loop zei Kurt, met zijn monocle spelend', steeds stiller wordend. Ik houd dat tenminste niet voor onmogelijk, antwoordde Edeltrud diplo matiek. Tinti is geen meisje, dat zich Iaat overrompelen. Eigenlijk kent zij u nog veel te weinig. Maar wat moet ik dan doen Wachten. Geduld hebben. Haaf het hof maken. Voor alles komt de juiste tijd'. Laat eerst Tinti een beetje in de wereld rondzien. U weet immers de Obronskysche meisjes hadden tot nu toe een recht droevige jeugd) Juist daarom Dat verheugt mij juist, viel Dolling haastig iin en zijne goedige, nietszeggende oogen kregen leven. Ik wil al hare wenschen ver vullen. Dat zal zij stellig eenmaal zeer op prijs stellen. Maar eerst moet men zoo ver zijn, beste graaf. Jonge meisjes wil len, vóór zij trouwen, eerst een beetje de vleugels uitslaan en hare macht be proeven. Gun u Tinti dat genoegen een de Wet en Getuigenis. Alleen in den weg van het onderhouden van Gods ge boden kunnen de volkeren -gerechtig heid leeren. In deze vergadering liet de heer S. Landsman een paar orgelsolo's hooren. Ten zes ure had een groot aantal ge meenteleden zich met de jongelingen vereenigd' in de Nieuwe Kerk, alwaar met een avondvergadering deze Bonds dag besloten went Ds. W. H. 'H. Middendorp opende deze bijeenkomst en liet de schare zin gen Ps. 95 vs. I, ging daarna voor in gebed en sprak daarna een bezielend woord over het onderwerp „Brandende harten". Spreker teelcende zijn hoorders de twee jeugdige discipelen, die aan den avond van der, Opstandingsdag zich naar Jeruzalem wederspoedden, nadat zij Jezus hadden gezien. Hunne harten waren brandende in hen, en daarom moesten zij. van Hem getuigen. Zijn er nu nog brandende harten voor den opgestanen Heiland vroeg spreker zich af. Als wij in deze dagen rondom ons zien, nu bioscoop en voetbalspel de harten van zoovele jonge menschen in beslag nemen, zou men meenen van niet. Doch deze bijeenkomst leert het anders. Hier zijn gelukkig nog velen aaniwezig, die ziohi het Evangelie van Christus niet schamen. Spreker wekte hen op gedrongen door de liefde van Christus in het midden der wereld: van Hem te getuigen. Ds. Hak van Domburg sprak vervol gens over „Houdt U mannelijk" en wees op de stropming in onze dagen bij zoo velen die zeggen dat kerk en godsdienst slechts goed zijn voor oude mannen en vrouwen. Doch het Evangelie is niet poos-je. Zij zal dan des fe gereeder on der het juk van het huwelijk buigen. Dollinig scheen ongerust door eene of andere gedachte. Mijne lieve, goede doorluchtigheid, ik zal u alles toevertrouwen, wat mij angst aanjaagt. Ik beschouw 11 als een moeder Heel vleiend, antwoordde de prin ses glimlachend Ik zie er dus uit als een bejaarde dame, hoewel wij beiden zoo ongeveer even oud zijn. Kurt raakte steeds meer in verwar ring. Vergeef me, doorluchtigheid, ik be doelde het slechts figuurlijk. Omdat ik zooveel vertrouwen in u stel en al mijne hoop op u vestig. Men heeft mij name lijk verteld, dat Prosper het P'an had... en de gravin ook... en hef was tusschen den hertog en gravin Obronsky beslo ten, dat hij haar trouwen zou. Lieve doorluchtigheid, wees barmhartig. Zeg mij, of dat waar is. Edejtrud haalde veelbeteekenend de schouders op. iMijn beste graaf, u maakt mij werkelijk verlegen. Hoe zou ik dat we ten Mij is daar niet meer van bekend dan aan iedereen. Gelooft u het Hm mogelijk is het altoos. Dan moet ilk Prosper als mijn doodsvijand beschouwen. Maar waarom Als hij. altijd tusschen mij en de gravin staat. Als zij hem steeds boven mij voortrekt. Ik ben wanhopig, door luchtigheid. Kan u niet het minst juist voor jonge menschen, die zijn in den bloei der jaren. Spreker riep hen toe Waakt en zijt sterk, toont u in alles, op het gansche terrein des levens, een goed krijgsknecht van Jezus Chris tus, wiens opstanding gij op dezen dag 'herdenkt. Ten slotte sprak ds. Hombuig van Goes als voorzitter van de prov. com missie, een slotwoord. Spreker bracht dank aan de afdeeling Vlissingen voor de uitstekende regeling en goede ont vangst de afdeeiingen bereid aan allen die hadden medegewerkt om dezen dag zoo uitstekend' fe doen slagen. Nadat ds. Homburg in dankgebed was vooqgegaan, werd nog staande ge zongen Gezang 96 vs. 1. Door den heer Landsman werden eenige orgelsolo's geigeven, terwijl de Christelijke zangvereeniging „Hosanna" met een vijftal liederen haar medewer king verleende. Kunstkring „het Zuiden". Wij .vestigen nog eens de aandacht op de soiree van dfen kunstkring „het Zuidien", welke Donderdag wordt ge houden in het Concertgebou w aan'de Emmastraat. De burgemeester, eere-voorzitfer der ve.reeni'ging, zal de bijeenkomst openen-, -waarna de bekende kunstschilder, de heer G. Bergsma ui.f Zoutelande, een causerie met lichtbeelden zal .houden over Italië. Verkiezing Prov. Staten. Voor de anti-rev. kiesvereeniging zal Vrijdag a.s., des avonds 8 uur, als spre ker optreden de heer .mr. J. A. de Wilde, lid van de Tweede Kamer, met het on derwerp „Het belang van de Staten verkiezing". De toegang tot deze vergadering, in het Concertgebouw te houden, is vrij. Wat dan, lieve Dolling Mij een beetje helpen. Bij de gravin een goed woord voor mij doen. Het zoo inrichten, dat Prosper, die im mers heelemaal niet voor haar past, omdat hij haar zou tlranniseeren mij niet altoos in den weg staat Het eerste doe Ik gaarne, ais er gelegenheid voor is. Wat het tweede aangaat, u begrijpt, dat ik niet tegen mijn zwager kan intrigeeren. Hoewel ik meen, dat u werkelijk beter voor Tinti past dan hij en dat het plan zelfs niet met Prosper's eigen verlangens strookt. U is een engel, doorluchtigheid. Kurt greep hare hand en kuste die. Wij zijn dus bondgenooten Maar heelemaal in het geheim. Weer knarste het grint onder voet stappen, die naderden. Twee personen kwamen om de bocht van het pad Tinti en Horst von Knude. De prinses sprong als geëlectriseerd op. iDaar ziet u. Wat lik slechts met moeite voor u had kunnen in orde ma ken, doet het toeval zelf. Vandaag zit Prosper u niet in den weg, want hij is in Hochwekt Gebruik de gelegenheid. En nog iets, Dolling, blijf voor het avondeten. Edeltrud fluisterde het hem haastig toe. Toen snelden beiden met stralend gezicht de naderenden tegemoet. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1