VRIJDAG 30 MAART r ee9S! No76: BINNENLAND FEUILLETON De burcht van het geluk. Stads= en Provincienieaws T ubercuBose. J sl923' VL1SS1NGSCHE De zeeongevallenwet De bijzondere commissie van Tweede Kamerleden in wier handen het wets ontwerp tot wijziging ivan de Zeeonge vallenwet 1919 is gesteld, wijst in haar verslag op iden zeer slechten toestand, •waarin de zeevisscherij nog steeds ver keert. Zij> meende uit dien hoofde thans bezwaar tegen de voorgenomen schrap ping van art. 10 te moeten maken, welk artikel een regeling bevat, volgens welke de staat in bepaalde gevallen een deel van de uitkeering, waartoe in het algemeen de werkgever is gehou den, tot zijn last neemt. De regeering ontkende niet, dat de toestand van het zeevisscherijbedrijf op dit oogenibliik niet gunstig kan worden genoemd, doch meende niettemin bij haar voorstel tot schrapping van het genoemde artikel te moeten persistee- ren. De commissie acht de overige wijzi gingen in het ontwerp voorgesteld, even zoovele verbeteringen. Zij is iin meer derheid van meening, dat het gewenscht is, dat het wetsontwerp behoudens eenige wijzigingen in den vorm, waarin het is ingediend, tot wet worde verheven, doch dat zultks eerst dan ge schiede wanneer de toestand der zee- visscheriji wederom zoodanig zal zijn geworden, dat dit bedrijf geacht kan worden zonder bezwaar de meerdere kosten te (kunnen dragen, welke de schrapping van art. 10 het zal opleggen. Ook werd er uit het midden der commissie op gewezen, dat de toepas sing van het zesde lid van art. 2 van genoemde wet niet steeds billijk kan worden genoemd. In de practij-k toch komt het herhaaldlijk ivoor, dat. indien •eenig goed. doch ongeveer niets is ge red, of indien meer is gered, doch ihet geredde door de inwerking van het zee- wiater geheel of bijna geheel is bedor ven, geen uitikeering plaats heeft op grond van de omstandigheid, dat niet van „totaal verlies" kan worden ge sproken. De regeering zegde toe, het ontwerp ite zullen aanvullen met een bepaling, welke in den vervolge een interpretatie van de bedoelde wetsbepaling in den aangeduiden zin onmogelijk zal doen zijn. Een spoorwegraad. Bij Kon. besluit is ingesteld een Spoorwegraad, waarvan de samenstel ling en bevoegdreid als volgt wordt geregeld De spoorwegraad dient den minister van waterstaat of bestuurders der spoorwegdiensten desgevraagd of uit eigen beweging van advies omtrent al hetgeen velband houdt met de uitoefe ning van het spoorwegbedrijf. De leden van den Spoorwegraad en, zoo noodig, hun plaatsvervangers, worden door den minister van waterstaat benoemd ter vertegenwoordiging van a. de regee ring b. bestuurders- der spoorweg diensten c. belangen van arbeid, han del, landbouw, nijverheid en verkeer, en wel zooveel mogelijk in overieg met besturen van vereenigingen of andere li chamen, die deze belangen voorstaan. De minister voornoemd kan op de zelfde wijze uit andere groepen van be langhebbenden, dan de onder c. be doelde leden, aanwijzen. Het aantal le den bedraagt ten hoogste dertig. Uit de leden, ter vertegenwoordiging van de regeering in den Spoorwegraad be noemd, worden door den minister voor- Roman van F. ARNEFELD. 24) Toen Tinti nu aan het bad van grootmama zat en haar de gebeurtenis sen van den dag vertelde, deed zij al haar best, Diana onmogelijk te maken. De gravin luisterde zwijgend toe. En wat zij Koorde, was niet geschikt haar stemming te verbeteren. De dokter haid- haar gezegd, dat zij een lichten aanval van gewrichtsrheu- matiek had, die weken Ikon duren, en haar ook later nog verplichtte, zich zeer in acht te nemen. Wat had zij dan zonder Diana, die zich in alles als spaar zaam. en bruikbaar getoond had, moe ten beginnen De nieuwe dienstmeisjes waren onbetrouwbaar en verkwistend. Hare kleindochters'moesten toch gelei de hebben, als zij uitgenoodigd-werden, en te huis moest iemand zijn, die alles leidde, als er gasten kwamen. Het is geheel uitgesloten, dat ik Dieten om die onnoozele historie weg zend, zei ze eindelijk knorrig. Wellicht was het inderdaad maar een grap. Stellig niet, grootmama, u kan mij' gelooven. En al ware het oolk zoo. ik kan geen vreemde persoon in mijn huis ge bruiken, als ilk ziek ben. En voor dat salaris krijg ik stellig geen andere, die doet, wat Diana doet. Een andere dame van gezelschap moet ik minstens de noemd een voorzitter en diens plaats vervanger aangewezen. De minister voegt aan den Spoor wegraad een secretaris en, zoo noodig, een of meer adjudant-secretarissen toe. De leden en hun plaatsvervangers wor den voor den tijd van 3 jaren benoemd en genieten geen bezoldigng. De Spoor wegraad is (bevoegd, commissies uit zijn midden te benoemen om hem van voorlichting te dienen, of om met zijn machtiging rechtstreeks advies aan den minister of aan bestuurders der spoor wegdiensten uit te brengeh. Als voorzitter van een commissie treedt zooveel mogelijk de voorzitter van den Spoorwegraad of diens plaats vervanger op. De vergadering van den Spoorwegraad en van uit ziin midden benoemde commissies kunnen worden bijgewoond door ambtenaren, door de regeering of door bestuurders der spoorwegdiensten aangewezen. Een verslag van het verhandelde in elke vergadering van den Spoorwegraad wordt den minister en, zoo noodig, be stuurders der spoorwegdiensten zoodra mogelijk door den voorzitter en den secretaris aangeboden. Bepaald is, dat met het in werking treden van dit be sluit zijn vervallen de beschikkingen van den minister van waterstaat van 6 Januari 1920, waarbij een reglement voor de commissie van advies over Spoorwegdienstregelingen is vastge steld, en van 19 Juli 1920, waarbij de leden dier commissie zijn benoemd. De spoorwegen en de invoering van den zomertijd in België. In verband met (de invoering van den West-Europeeschen zomertijd in België opj 1 April a.s. zijn verschillende trein verbindingen op NederlandschBelgi sche grensvaiklken van dien datum af gewijzigd en sommige geheel verbro ken. De uren der drie verbindingen AmsterdamParijs en terug blijven zoowel in Nederland als in Frankrijk onveranderd. Werktijd op de departementen. Het „Huisgezin" meldt, dat de minis terraad afgezien heeft van een verlen ging van den weTktijd op de departe menten van algemeen bestuur. Echter zijn scherpe maatregelen getroiten, dat de gestelde uren, waarop de werkzaam heden moeten aanvangen,, niet worden overschreden. Wachtgeldregeling spoorwegpersoneel. Op een bespreking tusschen de orga nisaties en de spoorwegdirectie is door de directie medegedeeld, dat de wacht geldregeling waarschijnlijk ongeveer Mei in (werking kan treden. Men begint dan met het personeel, dat in 1923 den ■leeftijd- van 65 jaar bereikt, vervolgens met het personeel dat in 1924 en voor het treinpersoneel, dat in 1925 65 jaar wordt. Voor het H. S. M.-,personee! neemt men dcnzelfden maatstaf maar dan betreffende 60-jarigen enz. Voor wat deze categcriën betreft, dus de oudsten, gaat men over het geheele net te iwenk, zoodiat hieruit wel overplaat singen (kunnen voortvloeien. Oplichting door steuntrekkenden. Door den directeur van den gemeen telijken dienst voor maatschappelijk hulpbetoon te Rotterdam werd ibij. de politie een aanklacht ingediend tegen ongeveer 150 steuntrekkenden, -wegens oplichting van zijn dienst. Uit een onderzoek van d-e controlee- ren-d ambtenaren iwas gebleken, dat de- helft meer geven en ilk zou -bovendien nog een huishoudster moeten aanstellen. Tinti was zeer boos, hoewel- zij in stilte zoo iets wel had gevreesd. Altoos weer dat geld, zei ze toor nig. Vergeef, dat iik het zeg, grootmama, maar dat is toch werkelijk een gie righeid, idiie iemand boos moet maken. In plaats van wat meer uit te geven, ziet u liever rustig mee aan, hoe deze per soon zich naast ons plaats en met haar schijnheilig gezicht alle moeite doet, de opmerkzaamheid, der heeren te trekken. Tinti, riep Agnes' zachte stem van het raam waarschuwend en afkeurend tegelijfe Hoe kun je die arme Diana zoo belasteren. Zij: heeft jou nog nooit iets misdaan. Je moest heelemaal grootma ma niet zoo opwinden." Zij is ziek. Daar geeft je zuster niet om, zei d-e gravin geprikkeld. Het is haar er siechts om te -doen, haar wil door te drijven. Maar ditmaal zal jij je voor den mijnen moeten buigep, zei ze tot Tinti. Meen je, dat ik niét al lang gemerkt heb, dat jij altoos tegen Diana ophitst En waarom Omdat zij mooier is dan jij Grootmama Tinti, die in dit oo-genblik buitengewoon veel op haar grootmoeder geleek, staarde haar "met fonkelende oogen en saamgeknepen lippen aan. Gij misbruikt uwe macht. Maar als mijn wensch bij u niets geldt, dan moest tenminste het verstand u zeggen, dat hij billijk: is. Daar gij ons immers zoo spoedig mogelijk wilt uit huwelijken, is het toch ook in uw be lang, Dieten te verwijderen. ze steuntrekkenden of leden van hun gezin werkzaam iwaren, terwijl ze de verdiensten verzwegen. Op d'eze wijze hébben zij de gemeen te benadeeld tot bedragen van 50 tot 300. De steuntrekkenden iwaren in ver schillende toeroepen of bedrijven werk zaam. Reeds is tegen een 30-tal hunner pro- ces-veibaal opgemaalkt, terwijl -dage lijks met de verhooren wordt vcortge- -gaan-, 'Bovendien is tegen een aannemer, die onjuiste inlichtingen had' verstrekt, om trent het door hem uitbetaalde loon, eveneens proces-verbaal opgemaakt. Geldverspilling op groote schaal. De hieer W. M. Engelberts uit m het tijdschrift der Maatschappij voor Nij verheid en Handel krasse beschuldigin gen ten aanzien van de leiding van het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen. Het volgende is er aan ontleend „Aan el,k bedrijf zelfs uitmuntend ■geleid zijn moeilijkheden, tekortko mingen en fouten inhaerent. Naast deze „normale" kent het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen „abnormale", die zeer wel te vermijden waren. Aan het departement van koloniën zijn geleverd in toestanddeelen en naar lndië verzonden 60 miilioen patronen, die het legerbestuur aldaar bij samen stelling tot patronen ondeugdelijk be vond. Veertig miilioen patronen werden in Nederland over verschillende maga zijnen verdeeld bleken bij gebruik door den troep niet goed en werden daarop weer alle naar ,de Hemtotug teruggezon den. Meerdere millioenen en miliioenen, in de magazijnen nog opgelegd, zijn ook niet naar eisch. Drie- tot vier honderdduizend projec tielen en ladingen van verschillend kali ber moeten aan de a-rtillerie—inrichtin gen weder worden gesloopt, naigezien enz., alvorens (bruikbaar te zijn, of bruikbaar zonder kans op eigen schade. Duizenden kardoeshulzen, reeds benut tot samenstelling van ladingen en over tal van magazijnen in ons land ver spreid, moeten terug naar de Hemtorug en daar weder worden verbeterd. Meerdere honderden mitrailleurkarren bleiken na af,levering aan den troep" zóó weinig (bruikbaar, d-at tot beproeving van een nieuw model Ikar werd overge gaan. (De ingevoerde kar was niet af doende beproefd.) Vierhonderd ton materiaal werd aan geweerl-oopen verwerikt. Daarna kwam bij toeval uit, dat. het daartoe niet was •geëigend-. Een fabriek met 300 tot 400 man was gedurende ongeveer een jaar niet-pro- duceerend in bedrijf, omdat twee lei dende figuren, daar door de directie saamgebracht, elkaar niet verstonden, terwijl deze zelf noch leid-ing gaf, noch -ingreep, trots meermalen gedaan ver zoek. Ruw weg is deze schade te begrooten op ten minste 15 m-ill-ioen guiden, de kasten van herstelling inbegrepen. Hierbij komen tot aanmerkelijke be dragen de steeds doorloopende uitga ven voor -opslag, bewaring, onderhoud, transport, enz. van het materieel. Daar toe moge onder meer verwezen worden naar het artikel 25 der verschillende oorlo-gsbegrootinigen. Het materieel kan min-bruilklbaar en ondeugdelijk onder het zegel van ge heimzinnigheid niet blijven liggen. Wat-is economisch nu het meest aan bevelenswaard, ook in aanmerking ge nomen rente-iverrekening Dat -het materieel deels of geheel wordt ge- De gravin schrikte even op. Wat moet dat beteefcenen Heb jij bepaalde reden voor die woorden Dat niet, maar mijn gevoel zegt mij Ach zoo, bloot jouw gevoel. Dit wil zeggen, jouw afgunst. Nu, laat ik je dan ook wat zeggen. Ook ik was eenmaal jong en zoo tamelijk in jouw eigen positie, dat wH zeggen, van voorname familie, maar arm, zoodat ik gedwongen was naar een goed huwelijk uit te zien. Maar in -mijn tijd zou het in geen welopgevoede dame opgekomen zijn, de concurrentie van een dame van gezelschap te vreezen. Daarvoor had den wij te veel zelfvertrouwen en trots. Want wij wisten, wat wij waard waren, en wij verstonden het ook, ons te doen gelden, als het er op aan kwam. Jij, die je anders steeds over de verouderde begrippen van je grootmoeder vroolijk maakt, zoudt ten minste datzelfde moe ten kunnen doen. Met betrekking tot de middelen daartoe leg ik je geen dwang op. Maar Dieten blijft. En nu wil ik -over dat punt verder niets van je hooren. Zonder te antwoorden stond Tinti op en verliet de kamer. Zij doodt mij nog met haar trotsch, brutaal karakter, kreunde de gravin, haar tooorn-ig naziende, maar weerde terstond daarop Agnes barsch af, die haar wilde troosten. Laat mij. 1-k heb geen troost noo dig. Al is Tinti een liefdelooze egoïste, zij is toch de verstandigste van jullie drieën en de eenige, die echt T-itz- Obronslky's bloed in de aderen heeft. sloopt, en de afivaL te -geide gemaakt, e.q. voort-s materiaal- van nieuw model wordt vervaardigd, ook als deels pro ductieve werkverschaffing Of dat het materieel wordt hersteld In dit -geval -in welk tempo Er is bij. eenigerlei beslissing rekening te -houden met levensduur, gebruiks waarde en verbruilks-factoren van het materieel. Hoe moet voor een ander het benoo- digd, geldsbedrag worden gevonden Wat moet ten slotte geschieden om het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen gezond te ma-ken VLISS1NGEN, 30 MAART. Gemeenteraadsverkiezingen. Gisterenavond werd in „de Oude Vriendschap" een vergadering gehou den, waarin besloten werd een comité van actie te vormen voor een candida- tuur van den heer Staverman voor den gemeenteraad'. -Dit comité werd samen gesteld uit 8 personen. Daar het alleen de bedoeling is van het comité dr. Staverman als raadslid te behouden, werd besloten, dat op de in te dienen candidatenlijsten alleen zijn naam zal voorkomen. in de drie kieskringen zal een lijst- Staverman worden ingediend. Door den Nationalen bond voor be zuiniging zal hier candidaat worden,ge steld voor den gemeenteraad de heer J. L. van der Harst, notaris. Te Middelburg zal candidaat worden gesteld de heer A. Jeronimus. Steun voor Joodsche vluchtelingen uit Rusiand. Het comité, dat zich gevormd heeft om geilden in te zamelen tot steun van de Joodsche vluchtelingen uit Rusland en Ukraine, verzoekt ons, onder dank zegging aan de burgerij, voor haar of fervaardigheid, te willen mededeelen dat deze collecte 340 heeft opgebracht. De heer J. J. Kliijberg, Walstraat, heeft heden aan zijn bekende schoen magazijnen een speciale afdeeling schoenen van de fabrieken van Van Schijndel en Holandia schoeisel ver bonden. Men zie achterstaande advertentie. De Statenverkiezing. De Nationale Bond voor Bezuiniging, afdeeling Zeeland, heeft besloten indien de beide door haar gestelde candid-aten, voor wie lijsten zijn ingeleverd in 4 ,van de 7 kieskringen, gekozen mochten worden en er -in de Statenvergadering voorstellen aan de oude komen, waarbij het gaat zuiver rechts tegen tinlks, een hunner rechts en de andere links zal stemmen. Men schijnt te meenen dat op deze wijze zooiwei personen van rechts als van links op de cand-idaten van den bond zullen stemmen, maar men zegt er niet bij [wat er zal gebeuren als slechts een -der heeren, iwat nog zelfs lang niet zeker is, zal worden gekozen. Gemeenteraad te Goes. De gemeenteraad- te Goes heeft naar aanleiding van het adres inzake het vloekiveibod, met 7 tegen 4 stemmen aangenomen een voorstel van den heer Van Melle, waarin Burg. en Weth. ern stig in overweging, wondt gegeven of niets kan worden gedaan tegen het Jullie anderen bukt altoos laf, als ik iets zeg, en Amaranth huilt terstond. Tinti al-leen heeft moed. Een kwartier later liet Diana vragen, of de gravin haar kon ontvangen. Zij werd dadelijk binnen gelaten. Ik kom uwe doorluchtigheid mijn ontslag vragen, zei ze, nadat zij -de gra vin begroet en naar haar toestand ge vraagd had. Maar de gravin viel haar terstond in de rede Lieve Dieten, -ik weet alles en wei ger je het gevraagde ontslag. Laten we niet meer over die afschuwelijke grap spreken, die de een of andere onbe schaamde zich tegen u heeft veroor loofd. Het is jammer en ik begrijp dat u verontwaardigd is, maar de zaak is voor u h-eelemaai geen reden om ons te verlaten. Ik meende het uwe doorluchtigheid verschuldigd te zijn, vooral omdat gra vin Tinti-. Weer viel de gravin haar in d-e rede Mijn kleindochter is jong en oner varen. Het komt er niet -op aan, hoe zij de zaak beschouwt, maar we! hoe ik ze opvat. Naar mijn meenin-g zou u een fout begaan, ais u thans Hagern-bach wilde veriaten. Men zou dat als een vlucht beschouwen, en ais... schuld bekennen. Ik moet toegeven, dat ook ik de zelfde gedachte had. Mijn besluit sproot alleen voort uit den wensch, uwe door luchtigheid' niet in ongelegenheid te brengen. Want daar de -gravinnen toch geleide bij het uitgaan behoeven... INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Alle soorten van T.B.C., zooals long-, gewrichts-, buik-, beender- tuberculose etc., ongeacht in welk stadium of de ziekte verkeert, kunnen vlug, goedkoop en afdoen de genezen worden door een nieuwe, zeer eenvoudige behan deling, welke het volgen van een Sanatoriumbehandeling geheel overbodig maakt In enkele jaren werden reeds meer dan 10.000 personen daarmede met groot succes behandeld zoowel in bin nen- als buitenland en het aantal dankbetuigingen van genezen per sonen is legio. Allen die belang stellen in deze behandeling zullen wij gaarne gratis inlichtingen verstrekken, mits men ons slechts onderstaande coupon inzendt. Knip de coupon heden uit en zendt ze ons omgaand in. Uw aan vrage wordt terstond behandeld. JACKSON INVSCTA Co. Ltd., Keizersgracht 52, Amsterdam. Coupon No. 524. Gelieve mij gratis inlichtingen te verschaffen betreffende de nieuw ste manier vanT.B.C.-bestrijding. onbeschaamde en openlijke vloeken. Na breedvoerige discussie werd naar aanleiding van een verzoek'.der Geref. vereeniginig voor drankbestrijding met 6 tegen 5 stemmen bes-loten geen ver gunning voor verkoop van sterken dra-nik toe te laten in ihet gemeentege- bouiw „Het Schuttershof". Door d-en wethouder Van den Bout en het oudste raadslid, -den heer Duvekof, werd de burgemeester, de heer Ha-jenius geluk gewenscht met zijn herstel na langdurige ziekte. SOUBURG. De heer C. Ebert, door het hoofd stembureau als gemeenteraadslid aan gewezen, heeft deze benoeming niet aangenomen. Als opvolger wordt nu de heer A. Lasoe benoemd. De anti-revolutionaire kies-vereeni- ging heeft in volgorde de volgende per sonen candidaat gesteld voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing J. Suur- mon-d Pz., A. Melis, A. Arendse Sr., A. Loner, A. 1. Haartsen en L. Geschiere. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Koude- ikenke -ds. E. Raarns te Hoek te Nietiw- Vennep ds. H. W. J. C. Hanselaar te Heerjansdam. Bedankt voor St. Annaland ds. J. Bus te Ouddorp voor Nijega-Elahui- zen ds. J. F. Th. van der Linde te Wis- sekerke. Geref. Kerken. Beroepen te Baarland de heer C. van der Woude, cand. te Sneek. Ambachtsschool te Middelburg. Bij de mededeeling der bevordering der leerlingen van de Ambachtsschool te -Middelburg heeft de voorzitter der onderwijscommissie, de heer dr. H. Ja- pikse er gisteren op -gewezen, dat de school bezocht werd door 177 leerlin gen, van wie 100 uit Md-del'burg zelve. Tot de eerste klasse werden veten toe gelaten, maar anderen moesten worden U zal mijn kleindochters als steeds vergezellen, beste Diana, en daarbij kalm uws weegs gaan, zonder u om iets te bekommeren. Op die manier zal het gepraat het spoedigst uit zijn. Denk niet meer aan de zaak. Diana kuste de haar toegestoken rechterhand vol werkelijke dankbaar heid. Juist hier, waar zij allereerst on geloof en trotsche krenking gevreesd had, ontving men haar nu zoo goedig. Zij- vroeg in stilte de gravin vergiffenis voor veel, dat zij haar tot verwijt had -gemaakt. Neen, zij waren toch niet al len- liefdeloos en trotsch, zooals zij nog voor een uur had- gedacht. HOOFDSTUK XV. Gravin Wildernich zat met Edeltrud en den hertog van Abelsperg in het park van Dreisenstein. Zij was op een kleinen rondrit voor het afleggen van bezoeken en had op Dreisenstein laten stil houden, om met haar „lieve Edel" een oogenblikje te babbelen. Er was zooveel te vertellen en te vra gen, waartoe het tochtje naar het Udo- hol aanleiding gaf. Op alle goederen der buren spra-k men er over, naar de gra vin, bekend als een der spraakzaamste dames, verzekerde. Daar was dan die merkwaardige historie met -de -gezel schapsdame van Hagernbach. Een knappe verschijning, maar... gevaarlijk, naar ik vrees. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1