DONDERDAG 29 MAART No75 GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads= en Provincienieuws Alle flauwe gerechten 1923» VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS i Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco f.jor het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- liementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Mionderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per i gel Dienstaanbiedingen en dlenstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, Iedere regel meer 26 cent OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van vlissingen op Vrijdag 6 April 1923, des namiddags 2 uur. I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Te verleenen ontslag Aan den heer J. Lefèvre, als onder wijzer aan de gemeente Handelsherha- /ingsschool, met ingang van 1 April a.s. IV. Benoemingen 1. Van een onderwijzer aan school C, aan de Groote Markt (vacature-Tous- saint). De voordracht luidt 1. J. de Jonge te 's-Heer Arendskerke 2. J. van Graafeiland te Vlissingen 3. A. Lou- werse te Vlissingen. 2. Van een onderwijzer aan school K (Centrale 7e klasse-school) aan de Bouwen E.woutstraat (vacature-Holle- brands). De voordracht luidt 1. F. de Meijer ie Hansweert 2. J. de Jonge te 's Heer Arendskerke 3. J. Adolfs te Vlissingen. 3. Van een tijdelijk onderwijzer aan de Handelsherhalingsschool (vacature- Hojlebrands) (cursus 1922/1923). De voordracht luidt 1. J. Butler, hoofd school K alhier 2. Tj. Bakker, onderwijzer O.U.L.O. school alhier 3. W. Spinnaaij, onderwijzer school D al hier. 4. van vier leden der schattingscom missie der Rijksinkomstenbelasting. 'De aanbeveling luidtW. L. Huson, J. J. Krijger, J. Loois Azn. en G. van de Putte. 5. a. Van voorzitters, leden en plaats vervangende leden van de hoofdstem- bureaux voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad' voor het tijdvak van 1 April 1923 tot en met 31 Maart 1927. b. Van voorzitters, plaatsvervangende voorzitters, leden en plaatsvervangende leden in de stembureaux voor de ver kiezingen van leden van de Provinciale Staten van Zeeland en van den gemeen teraad voor het tijdvak van 1 April 1923 tot en met 31 Maart 1927. 6. Met intrekking van het Raadsbe sluit d.d'. 29 December 1922, no. 18, den heer R. P. Goettsch definitief te benoe men tot leeraar in Geschiedenis en tot tijdelijk leeraar in Staatsinrichting en Staathuishoudkunde aan de Hoogere Handelsschool. V. Te behandelen punten 1. Nader voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van het adres van het hoofdbestuur der Schippersvereeniging „Sehuttevaer", betreffende betere ver lichting aan de Engelsche Kade. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aanleggen van electrische verlich ting in het gemeentehuis en in het po litiebureau. 3. Idem tot onderhandschen verkoop van gemeentegrond a. aan A. Ie Roy, 45 M\ a 15, aan den Koudekerkschen weg b. aan J. Post q.q., 105 M". a 7, aan de Van der Manderestraat c. aan J. Post q.q., 201 M\ a ƒ7, aan de Van der Manderestraat d. aan Th. J. Swenne 96.25 M\ a 7, aan de Van der Manderestraat. 4. idem tot wijziging van het raads besluit d.d. 29 December jl. tot ver koop van grond aan J. Post q.q. 5. Idem tot weder verpachting aan B. Hoogesteger te Oost- en West-Sou burg van een perceel weiland, nabij de Keersluis. 6. Idem tot vaststelling van een be sluit der thans van kracht zijnde ver ordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd. 7. Idem tot den verkoop der beerstof- fen van den Reinigingsdienst aan L. Schipper te Leiden a ƒ1.50 per M". 8. Idem naar aanleiding van de mo- be-Van Hal, betreffende verlaging van het schoolgeld aan de Handelsherha- 'ingsschool. 9. Idem tot wijziging der gemeente- •begrooting, dienst 1923, naar aanlei ding van een schrijven van Ged. Staten en tot het afleggen der daarin bedoelde verklaring. 10. klem tot wijziging der igemeente- begrooting, dienst 1922. '1. Idem tot het verleenen van een erediet van ƒ300 per week aan het Burgerlijk Armbestuur, tot eind April, wegens ondersteuning van te werk ge stelde werk'lloozen. 12. Idem tot wijziging van het besluit waarbij aan J. J. Blankert eervol ont slag werd verleend als onderwijzer aan school A. 13. Idem tot vaststelling van het ko hier der Straatbelasting, dienst 1923 en van een suppletoir kohier der zakelijke belasting op het bedrijf, dienst 1922. 14. Idem inzake tijdelijke belegging van kasgeld. Voor den zomertijd. Te 's-Gravenhage is een comité van actie opgericht voor het behoud' van den zomertijd. Dit comité zal een zeer krachtige actie voeren en heeft reeds stapels adhaesie-betuigingen ontvan gen, Men hoopt dat, in samenwerking met het Algemeen Comité te Amster dam, een zoo overstelpend aantal handteekeninigen zal worden verkregen, dat de Eerste Kamer overtuigd zal wor den dat de groote meerderheid der in gezetenen op het behoud van den zo mertijd .grooten prijs stelt. Reizen naar Duitschland. Volgens mededeeling van het Duit- sche verkeersbureau hebben eenige da gen geleden te Berlijn en te Bamberg besprekingen plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van de regeering en regeering en van den Hotelbond, als mede van de Duitsche badplaatsen in verband met de reizen van buitenlan ders naar Duitschland. Van de zijde der hotelhouders en der badplaatsen werd heftig geprotesteerd tegen het plan van de Rijksregeering om slechts in dringende gevallen een visum voor een bezoek aan Duitsche baden te ver leenen en slechts dan, wanneer in het buitenland geen soortgelijk bad aan wezig is. De belanghebbenden zeiden, dat deze bepaling den ondergang beteekent voor de Duitsche badplaatsen en een onder steuning van het buitenland ten koste van talrijke Duitsche bedrijven. De regeering heeft na deze bespre kingen de bezwarende bepalingen op geheven. De reisvergunning zal nu voortaan verstrekt worden tegen over legging van een medisch attest. Militaire weduwenwet. Door het hoofdbestuur van den Alge- meenen Militairen Pensioenbond is aan de ministers van oorlog en marine een adres gezonden, waarin verklaard wordt, dat in verband met de voorge nomen wijzigingen der militaire wedu wenwet 1922 ter voorziening in de be hoeftige omstandigheden der weduwen en weezen van vóór 23 Januari 1909 gepensionneerde of voor 1 Juli 1909 overleden militairen van land- en zee macht .beneden den rang van officier, alsmede der voor 1 Januari 1918 ge pensionneerde weduwen en weezen, een wijziging van bovengenoemde wet ten zeerste op prijs zou worden gesteld. Genoemd' bestuur merkt voorts op, dat voordien ook reeds door de commis sie die destijds opdracht had een ont- werp-weduwenwet samen te stellen, werd voorgesteld, deze weduwen in de wet op te nemen (art. 57 van het ont werp der commissie). Omdat vermoed wordt, dat in de Kamers van volksvertegenwoordiging een meerderheid gevonden zal worden voor een dergelijke voorziening, ver zocht het bestuur de overgangs- en slotbepalingen der genoemde wet aan te vullen met het volgende artikel Aan de niet hertrouwde weduwen en de weezen beneden den leeftijd van 18 jaren, van voor 23 Januari 1909 gepen sionneerde of voor 1 Juli 1909 overleden militairen van land- en zeemacht, als mede zij, aan wie voor 1 Januari 1918 pensioen werd verleend', op grond van de weduwenwet 1909, wordt ten laste van hef fonds toegekend het pensioen, waarop zij op grond van deze wet aan spraak zouden hebben gehad, indien ,die militairen waven gepensionneend' of overleden op of na 1 Januari 1918. Bestrijding der tuberculose. Op liet natuur- en'geneeskundig con gres, dat de volgende weak te Maas tricht wordt gehouden, zal de voorzit ter, prof. Sprondk, een openingsrede houden, waarin hij een ontdekking zal bekend maken, betrekking hebbende op de immuniteit tegen tuberculose. Het bioscoopgevaar. Uit de kringen van het bioscoopbe drijf kwam het Ned. Correspondentie- bureau. een gerucht ter oore, dat de 'kwestie van het bioscoopgevaar eer lang weder bij het Parlement aanhangig zou worden gemaakt, hetzij door een initiatiefvoorstel van een of meer leden der Tweede Kamer, dan wei door een nieuw regeeringsvoorsfel. Te bevoegder plaatse konden hierom trent geen inlichtingen worden ver kregen. Weer een Zeeuwsche vereeniging. Op initiatief van de heeren Heijblom, dr. Wagenmaker en mr. dr. Boldermans, is te Haarlem de Zeeuwsche vereeniging „Zeelandia" opgericht. Er traden dade lijk 60 personen tot de vereeniging als lid toe. De vergadering werd geleid door den heer Eijk, oud-voorzitter van de vereeniging „Zeelandia" te Rotter dam, die een rede hield over het ont staan der Zeeuwsche vereenigingen. vlissingen, 29 maart. Voor het Duitsche kind is bij mevr. Van Woelderen ingekomen van Onbe kend, 5, busje van den heer S. ƒ3; te samen met de laatste opgave 97.50. Er zijn met het transport van 23 Maart 5600 kinderen, in Nederland gekomen. Daarvan vallen op Zeeland maar 15. Wie geeft zich voor het vol gend transport van 20 April op aan bovengenoemd' adres voor een der arme ondervoede kleintjes Een tochtje naar Folkestone en omgeving. Evenals het vorige jaar geschiedde met een aantal leden der Nederl. Reis- vereeniging heeft de heer A. A. Noest Jr. gisterenavond met een aantal leden van liet Nut, die wel in grooter getal hadden kunnen opkomen, een tochtje gemaakt naar het Z.O. gedeelte van Engeland. Op zeer aangename wijze teekende, met behulp van verschillende duidelijke lantaarnplaatjes, de spreker ons het leven aan boord van een der geriefelijk ingerichte booten der Maat schappij „Zeeland", waarbij er ditmaal aan herinnerd werd, dat de reis ge schiedde met de dagboot, terwijl men voor die korte uitstapjes geen soesah heeft met paspoorten, daar de gebrui ker dezer biljetten slechts een bewijs van Nederlanderschap noodig heeft. Nadat, zooals we zeiden, op onder houdende wijze de overtócht was be sproken en tal van foto's van de inte ressante kust en van het va-et-vient rond muziektenten en dergelijke waren getoond', maakte spreker met ons eeni ge uitstapjes, waarbij hij, gelegenheid kreeg, te wijzen op het eigenaardige van den Engelschen Zondag en op het verschil tusschen de Nederlandsche en Engelsche manier van het betalen onzer consumptie. Bij een uitstapje naar Can terbury per grooten toeristenwagen, bracht de heer Noest o.a. dê ïegende ter sprake van een der galerijen van de Kathedraal, waar hef, volgens dé over levering spookt. Andere vroolijke epi soden wisselden het zakelijke af en we herinneren ons b.v. nog die van het ver schuiven eener kerk, die door een of andere oorzaak een uit het tood ge^ raakten toren had gekregen, waarbij ongelukkig de jassen der verschuivers onder de muren waren geraakt. Minder vroolijk stemde ons de opgestapelde schedels in een crypt, terwijl eenige lichtbeelden van voor gevallenen in den wereldoorlog opgerichte monumenten ons deze gebeurtenis voor de oogen bracht. Tal van andere bezoeken wer den aangegeven, waarbij spreker gele genheid kreeg ons te onderhouden over een bodemverschuiving, die een land huisje eenige tientallen meters dichter bij zee bracht, maar, waarbij ons ook een kijkje gegeven werd op verrukkelij ke bosch- en strandpartijen. We gelooven wel, dat de aanwezigen dankbaar kunnen zijn voor de inlichtin gen, die de heer Noest ons op onder houdende wijze heeft gegeven. De gemeenteraadsverkiezingen. De heer J. B. Tonrnooy, die voor de R. Kath. partij in den gemeenteraad zit, heeft voor een herkiezing bedankt. De anti-rev. kiesvereeniging te Mid delburg heeft als candidaten gesteld de heeren mr. A. A. de Veer (aftr.), J. A. Vertregt (aftr.), Chr. Hondius, A. D. Littooij, C. W. van der Kuip (aftr.), W, A. den Hollander, J. Boiier, J. Olthoff, P. Ton (aftr.), J. W. Kögeler en P. Roth. Door de christ.-historische kiesver eeniging te Middelburg werden gesteld de heeren H. Streefkerk (aftr.), mr. H. van der Beke Callenfels, L. A. van der Harst, W. F. van Meerendonk, mr. H. F. Lantsheer, .mevr. De Visser, geb. Borgman en dé heeren C. Joziasse Wz. en D. de Vries. Dinsdagavond' hield' de Vereeniging voor lager onderwijs op Geref. grond slag alhier een 'goed 'bezochte jaarver gadering, onder voorzitterschap van den heer G. van de Putte. Na opening brachten de secretaris en de penning meester hun jaarverslag uit, welke ver slagen getuigden van den (bloei en gun- stiigen toestand der schooi. In de plaats van den heer De Vos, die wegens veie werkzaamheden ontslag had genomen als bestuurslid, werd ge kozen de heer C. D. van Noppen Jr., die die benoeming aanvaardde. Door den secretaris der vereeniging, den heer G. van Westen, werd een re feraat gehouden over „De wijsheid van Christus en de wijsheid van Salomo", waarop een drukke gedachtenwisseling volgde. Ds. P. Ch. van der Vliet eindigde rnet dankzegging. Voor het examen als eiectro-technisch ingenieur is te Bingen geslaagd de heer P. J. van Aartsen alhier. Voor het examen voor derden stuur man is geslaagd de heer F. van der Weijde, leerling van de De Ruyter- schooi. Bijbetrekkingen. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad van State, afdieeiing .voor de geschillen van bestuur, is o.m. voor legging gedaan van de volgende Ko ninklijke besluiten Mef vernietiging van een besluit van Ged. Staten van Zeeland werd alsnog aan A. van den Ende, onderwijzer eener bijzondere lagere school te Middelburg de vrijstelling verleend voor het blijven waarnemen der betrekking van kassier bij de Coöp. Volksspaaitbank en Voor schotbank voor Zeeland te Middelburg. En aan P. J. Roozen, hoofd der R. K. school te Eede alsnog de vrijstelling verleend voor de waarneming der foe- tie'k'king van Ikassier der Boerenleen bank te Eede. SOUBURG. Dinsdagavond' hield de Gref. Jonge- lingsvereeniging „Repos Aileursl" haar 31e jaarvergadering. Met het zingen van Ps. 118 1 en gebed en het lezen van Ps. 103 werd de vergadering door den voorzitter geopend en sprak een openingswoord, waarin hij deed uitko men het verlies dat de vereeniging heeft geleden door het overlijden van haren eere-voorzitter. De jaarverslagen van secretaris, penningmeester en bibliothe caris toonden aan, het werken der ver- eenigng. Met eenige voordrachten en een onderwerp „Coöperatie en Midden stand-" werden de werkzaamheden voor deze vergadering ten einde gebracht, Woensdag vergaderde de afdeeling Souburg van den Nationalen Bond voor Plaatselijke Keuze in het lokaal van de School met den Bijbel. Voor „het Groe ne Kruis", namen zitting de heeren W- Blaas, M. Arendse en A. v. Veen voor den Chr. Nat. Werkmansbond de heeren P. Roelse, H. Vader en F. Baljeuvan de Chr. Jongelingsv. „Weest Getrouw" was geen bericht ingekomen. De voorzitter, de heer J. Willemse Hz. opende de vergadering op de gebrui kelijke wijze. Het reglement voor de af deeling werd vastgesteld Ingekomen was een schrijven van „den Raad van Negen", waarin de aan dacht wordt gevestigd op de hernieuw de indiening van het initiatief-voorstel- Rutgers in de Tweede Kamer, met ver zoek voor het wetsontwerp opnieuw propaganda te maken, zoo mogelijk door een motie, waarbij de wenschelijk- heid wordt uitgesproken van de aan neming van het voorstel. Hiertoe werd besloten. Overeenkomstig art. 3 van het huis houdelijk reglement van den Bond zal een ruish. reglement van de afdeeling aan. den secretaris van den Bond wor den gezonden. De penningmeester, de heer M. Arendse Mz. 2al zoo spoedig mogelijk de contributie a 25 cent van de indivi- dueele leden-innen. Aangezien dit jaar de afdeeling is opgericht, is men voor 1923 geen uitkeering aan de bondslcas verschuldigd. Medegedeeld werd, dat het orgaan van den Nationalen Bond voor Plaat selijke Keuze in vele gezinnen is ver spreid. Enkele nieuwe leden traden toe. In de openbare school te Souburg werd gisterenavond een ouderavond gehouden, waaraan een openbare les verbonden was. Er was veel belangstelling van de zijde der ouders. Wegens vertrek van den heer W. Koster werd ais lid der oudercommissie gekozen de heer F. van Eenennaam. Zooals uit achterstaande advertentie blSjkt, wordt Zaterdag a.s. de groote tentoonstelling van pluimvee en konij nen, die te Souburg gehouden wordt, geopend. Als prijzen, aan deze tentoon stelling verbonden, werden een groot aantal medailles ter beschikking ge steld. Ruim 300 inzendingen zijn toe gezegd. Een verloting, ten bate van „Het Groene Kruis", is aan deze ten toonstelling verbonden. De opening zal geschieden door den eere-voorzitter, den heer P. S. Buteux, terwijl het muziek korps van Ritthem aan deze opening opluistering zal geven. koudekerk e. De kiesvereeniging gemeentebelang te Koudekerke stélde voor den gemeen teraad candidaat de heeren J. A. Con tant (aftr.), J. Verhage, J. C. de Koster en dr. J. J. van der Harst. in de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd mededee ling gedaan van een schrijven van den ingezonden mededeelingen. eet ieder met graagte met A. J. P's Frambozen-Saus er over. Een halve liter geeft een pakje van 7 M ets. 6 heer dr. J. J. van der Harst, waarin hij met ingang van 1 Juni eervol ontslag verzoekt als gemeente-geneesheer. Od voorstel van Burg. en. Weth. werd het ontslag op de meest eervolle wijze verleend', onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Tot leden der schatfings-commissie voor de directe belastingen werden her benoemd de heeren H. P. baron van der Borch van Verwolde, J. A. Contant, A. de Lange en C. Boone, allen aftredend. in de instructie voor den secretaris wordt bepaald, dat aan hem jaarlijks 2 weken verlof kan worden verleend. De secretarie zal voortaan .alleen des Za terdagsmiddags gestoten zijn. De vrije Donderdagmiddag vervalt. Een wijziging werd gebracht in de verordening op de inkomstenbelasting. Voortaan zal 'voor weduwen, weduw naars, gescheiden van echt en verdere zelfstandig huishoudenden dezelfde af trek worden toegepast als voor gehuw den. Voor het vaststellen van het percen tage van den hoofdelijken omslag acht de voorzitter het gewenscht inlichtin gen te vragen bij den inspecteur der rijksbelastingen. Bij de rondvraag vroeg de heer Con tant of er voor het a.s. jubileum van H. M. de Koningin ai maatregelen ge nomen zijn om de kinderen een aanden ken. te geven. De heer Sanderse wees op den toe stand van de wegen, die in onderhoud zijn bij Middelburg en de bewoners van Koudekerke bijna het naar buiten, ko-;. men beletten vanwege het teruglbopend water in de huizen. voorstellen aan den gemeenteraad. Tegen de definitieve benoeming van den heer R. P. Goettsch tot Idtriar in de Geschiedenis, de Staatsinrichting en de Staathuishoudkusde aan de Hoogere Handelsschool alhier met ingang van den len lanuari jl., bestaat bij Z. Exc. den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen in zooverre bezwaar, dat deze zich ook uitstrekt over de vakken Staatsinrichting en Staathuis houdkunde, waarvoor de heer Goettsch geen wettelijke bevoegdheid heeft. Tegen continuatie als tijdelijk leeraar voor deze vakken bestaat geen be zwaar. Wij hebben derhalve de eer U voor te stellen in te trekken het desbetref fend raadsbesluit van 29 December 1922, no. 18 en te rekenen met in gang van 1 Januari 1923 den heer Goettsch definitief te benoemen tot lee raar in de Geschiedenis en zijn tijdelij ke benoeming voor Staatswetenschap pen te continueeren tot 31 Augustus 1923. kerk- en schoolnieuws. Geref. Gem. Bedankt voor het be roep naar Riliand-Bath ds. H. Kieviet te Veenendaal. Rijksnormaallessen. Tot de eerste klasse der rijksnor maallessen te Vlissingen zijn toegela ten de mannelijke 'kweekelinigen Johan Anth. van der Welle te Middelburg, en R. Ten Poorten, Gerardus Johs. Stroo, Sipke Cupido en Jacob Sohier, allen te Vlissingen en de vrouwelijke kweeke- lingen Maatje Minderhoud te West- 'kapelle, en Anna Lodder, Maria N. van Maris, Sara 'El. van Damme, Jacomijna Joha. Lems, Klaziena Al. Swart en Cor nelia Maria van Petegein, allen te Vlis singen. I— Voor het examen nuttige hand werken zijn te Rotterdam geslaagd de dames J. J. Kort, alhier S. J. A. Fanoy, E. C. Heuseveldt, en M. J. Kaile, allen te Middelburg, C. J. van Puffelen te Bresikens en M. R. Zwartelé te St. Jan- steen. De Ambachtsschool te Middelburg. Hedenmorgen had in een der lokalen van bovengenoemde school de jaarlij'k- sche bijeenkomst plaats van de com missie voor .het onderwijs, onderwijzend personeel, leerlingen en ouders van leerlingen, waarin de mededeeling werd gedaan van wie bevorderd zijn en aan wie een diploma kon worden uitgereikt. Zij, .bij wier naam geen woonplaats wondt 'genoemd', wonen te Middelburg. Achter de namen wordt gemeld wie een prijs kreeg voor praktijk, theorie, of ylijt en gedrag, resp. door een p, een t of een v. Van de eerste naar de tweede .klasse werden bevorderd. Afdeeling timmeren St. Francke, Oostkapeiie J. Griep, W. Hubrechfse, S, C. Jansen, J. Kesteloo, Koudekerke,

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1