1ST SunlightZeej? WOENSDAG 28 MAART szeressen. NO 74 m uvwt BINNENLAND FEUILLETON De burcht van het geluk. Stads= en Provincienieuws in de Matinée. ikort wederom vele lezeressen ïaar de laatste jwe mode voor de kinderen, aandacht op Modeblad oopen prijs bij ie is verkrijg en abonnement at van 6 num- cents, franco kennismaking maken, ontvan- 1000 nieuwe n behoeve van e aanvraag heb- nen aan Uitge- ij „Neerlandia" etzeep cadeau uks prima zeep rnstig bekende iebrs. Dobbel- erstaand bestel- ermelde daarop mze courant. Modeblad wordt igideerd, bevat aantal van de i voor Dames- ng in elk genre, en fraaie hand en gratis Knip- stelt van alle te patronen ver- beste modeblad, verschijnt en is len te verkiezen buitenland ver etijdschriften. schrijft Het' lad voor zijne ïkort een en Wedstrijd rden uitgeloofd e prijzen PRIJS een eerste ACHINE op aanvraag Bureau van dit UITGEVER. BI LJ ET. kende, kennis bende van de aar te noteeren HET NIEUWE (2de uitgave) js van 95 cents per post f 1.25) eau een Luxe- ep. [oogachtend, te vullen den courant. psel te zenden rs-Mij. „Neer- cht, ter controle lOOOabonné's. an gefrankeerd 2 ets., overeen- n. Besluit van jrt. 3, 1, sub. me gevraagd een BADKUIP. er W. E., bureau t". Idelb. - Rotterdam elegen plaatsen. VN PASSAGIERS EN EN VEE. f. Bon tl. ut art t. nu t.s, ut 38 te bekomen EENHOORN, Tel. 163 Tel. tol .BXJITENHEK.Tel.81». VLISSINGSCHE COURANT De regeering en de zomertijd. Waf minister Ruys de Berenbrouck bezielt ten opzichte van den zomertijd, wordt hoe langer hoe meer een raadsel, schrijft de „Haagsche Post". Eerst laat hij zich in een aangelegen heid, die nagenoeg het geheele land in beroering brengt, de leiding volslagen „jt handen nemen door een figuur als de heer Braat. En dan, als in de Tweede Kamer de teerling reeds geworpen .is, blijkt, dat er omtrent deze zaak een officieel rapport is uitgebracht, dat ech ter zorgvuldig voor het vulgus profa- num werd geheim gehouden. De Eerste Kamer bericht hem vervolgens zeer te recht, dat zij over een zoo in het dage- lijksc'h leven ingrijpende zaak niet wil beslissen op de magere gegevens welke haar worden verstrekt. Goed, zegt de minister, hier hebt ge ze dan. En ziet, hijkomt te voorschijn met zulk een collectie niets zeggende mededeelingen, dat het eenvoudig hemeltergend is. Wenscht hij in den stijl te blijven van de jammerlijke toelichting des heeren Braat, of ziet de premier onze Eerste Kamer aan voor zulk een collectie se niele afgetakelden, dat hij haar met dit belachelijke rapport-kluitje meent in het riet te kunnen sturen Wij mogen ver wachten, dat onze Senaat zijn -gevoel van eigenwaarde tegenover zulik een behandeling op de meest energieke wij- ie zal uiten. Inwisseling van zilverbons. De minister van financiën brengt ter algemeene kennis, dat, ingevolge het Kon. besluit van 13 Maart 1923 de 'in— getrokken zilverbons van 2.50 (model 1915), alsmede de ingetrokken zilver- bons van 1 (model 1916), alsnog tot en met 31 December 1923 ter inwisse ling kunnen worden aangeboden ten kantore van het Agenschap van het ministerie van financiën te Amsterdam (Heerengracht 34446). Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezon den met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender. Ter bevorde ring van een spoedige afdoening zullen de' inzenders goed doen bij de bons te voegen een, behoorlijk gefrankeerd en aan hen zelf geadresseerd, formulier van een postwissel ten beloope van het be drag der door hen ingezonden zilver bons. Uit het bovenstaande blijkt, dat de gelegenheid tot inwisseilng niet meer wordt opengesteld ten aanzien van de ingetrokken zilverbons van 1, 2.50 en ƒ5 van den ouden vorm (model 1914) en dat op het oogenblik nog alleen in omloop zijn de zilverbons van 1 en 2.50 van het nieuwste type. Van de laatstbedoelde zilverbons, welke dus niet behoeven te worden ingewisseld, dragen de bons van 1 de dagteekening van 1 Februari 1920, terwijl de bons van 2.50 zijn gedagteelkend 1 Juli 1918 of later. Tegen de Tabakswet De Eerste Nederlandsche Bond van kleinfabrikanten in de sigaren-industrie heeft te Amsterdam een vergadering gehouden tegen de Tabakswet en de volgende motie aangenomen „Het congres, zeer teleurgesteld, dat vele leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die beloofd hebben, te zullen medewerken, de Tabakswet in haar huidigen vorm te doen intrekken, daarvan niets hebben doen blijken doet bij deze de regeering weten, dat, van de uitvoering der Tabakswet af, Roman van F. ARNEEELD. 23) Diana's gelaat werd doodsbleek. Zij zag aller oogen vragend, op zich ge richt en ten overvloede vroeg ook nog Tinti, die in de buurt zat onschuldig Nu, wat staat er dan op Mag men dat niet weten Graaf Heider wilde het papier terug nemen, blijkbaar om het te vernietigen. Toen echter rees Diana, terwijl het bloed haar naar de wangen stroomde, verontwaardigd op. Zeker, de heele -weretdi mag we ten, welke schrikkelijke beleediging een ellendeling mij durfde aandoen. Oordeel zelf, gravin. Zij reikte Tinti over de tafel het pa- fer." Daarbij trof haar vernietigend jammend toornige blik Prosper aan tinti's zijde, die haar ontsteld aan gaande. Tinti las. Allen zagen, hoe een spot tende trefk om hare lippen vloog en een minachtende blik Diana trof. Toen zei ze luid, terwijl haar vingers het papier in kleine stukjes scheurde, die zij onver schillig op den grond wierp u behoeft zich werkelijk niet zoo °P te winden, beste Dieten. De een of ander heeft een flauwe scherts willen uithalen. Zeker, zoo zal het zijn, trachtte een toestand voor de belanghebbenden is geboren, die hun met algeheelen on dergang bedreigtis verder van mee ning, dat, waar deze wet wel wat baten in de schatkist kan brengen, het niet geoorloofd mag zijn dat daardoor het geluk van duizenden burgers, onder wie een 3000-tal klein-fabrikanten, bpgeof- ferd moet worden en doet tevens een krachtig beroep op de volksvertegen woordiging, om ten spoedigste het banderollestelsel te niet te doen". Deze motie zal gezonden worden aan den minister van financiën en de leden der Eerste en Tweede Kamer. Opbrengst posterijen en telegrafie. De opbrengst der posterijen bedroeg over de maand Februari f 3.409.630 te gen 3.152.271 in Februari 1922. De telegraaf bracht resp. 343.061 en ƒ535.734 op en de telefoon ƒ930.503 en 1.116.358. Bij de beoorüeeling der cijfers voor wat de opbrengst der telefoon betreft, moet er rekening mede worden gehou den, dat de ontvangsten wegens abon nement over het eerste halfjaar en we gens verhuurde geleidingen over het eerste kwartaal in de opbrengst van de .maand Januari en in de opbrengst van het loopende jaar werden opgenomen. „Het Gouden Kalf'. In verband1 met de uitspraak van de Rotterdamsche rechtbank in de zaak van het O. M. tegen den heer J. Soudyn, hoofdagent van de Hollandsche Crediet- bank, waarin opgenomen de Rotter damsche Handels- en Landbouwbank, waarbij de heer Soudyn wegens over treding der Loterijwet werd, veroor deeld tot 100 gulden boete subs. 14 dagen hechtenis, heeft de bankdirectie besloten, de uitgifte van premie-leenin gen te staken, tot de Hooge Raad in hoogste instantie zal hebben beslist. De Maandag van de pers gekomen 40ste Rotterdamsche Premieleening zal de laatste leening zijn, die -door de Bank vóór de eindbeslissing van ons hoogste rechts-college wordt uitgegeven. Hoe wel de bankdirectie overtuigd is, dat ■deze eindbeslissing ten gunste van de Bank zal zijn, heeft zij thans reeds me degedeeld, dat zij zich onvoorwaardelijk pan de jurisprudentie van den Hoogen Raad zal onderwerpen, wanneer dit college het vonnis der rechtbank zal bekrachtigen, in welk geval de afdeeling premieleeningen wordt geliquideerd. Het weer in Februari In het gebied ten Z. en W. van het Iberische schiereiland tot voorbij de Azorert werden gedurende de geheele maand hooge drukkingen aangetroffen een ander belangrijk gebied strekte zich van af Iden 6den over de omgeving der Oostzee uit. West-Europa was meeren- deeis1 onder den invloed van een vrij groot aantal depressies, vooral in de tweede helft der maand. H. t. 1. waren Z.O.-lijike en in de tweede deltade ook O.-lijke winden veel talrijker dan ge woonlijk en was de luchtdruk gemid deld 7 m.M. lager dan de normale. Gemiddeld over de geheele maand was de temperatuur slechts een weinig boven normaal in de eerste dekade bijna 4 1 er boven, daarentegen in de tweede 3 er beneden. De dagelijksche schommelingen waren over het alge meen vrij gering. Van den 13den tot den 21sten Ikwam dagelijks vorst voor den 14en en van den 17den tot den 20sten bleef zelfs de temperatuur op vele plaatsen (behalve in Limburg) den geheelen dag beneden het vriespunt. Den 18den werd te Avereest een mini- ooik gravin Ebereiehen, die het voorval buitengewoon pijnlijk vond, gerust te stellen. Men stelde zich daar dan ook voorloopig mee tevreden en deed moeite Diana's verstoord gelaat niet verder te zien. Alleen Prosper vroeg zacht aan zijn buurvrouw Wat stond in het briefje Was het inderdaad slechts een scherts? Stellig niet, klonk Tinti's even zachte antwoord. Het was een zeer ernstig gemeende uitnoodigin,g voor een samenkomst, waarschijnlijk van haar neef, uw gouverneur. Ik verdacht die twee al lang. Zij treffen elkander meer malen heimelijk. Op het briefje stond op de bewuste plaats. Ilk wilde haar natuurlijk te hulp ikomen, maar het is een pijnlijke geschiedenis. Ilk vrees, dat Heider niet zal zwijgen. Prosper antwoordde niet. Toen hij later, nadat de tafel was opgeheven, toevallig voorbij Diana kwam, keerde hij haastig het hoofd af, om haar niet te moeten aanzien. Er lag zoo'n trofsche minachting in die beweging, dat alles in haar er wild tegen in opstand kwam. Somber staarde zij- hem na. Dus ook dat nog. Hij waagde het, den domme te spelen, na wat hij haar had. aangedaan Want alleen Prosper kon dat briefje hebben geschreven. Hij, die haar met de jachtgodin Diana in Hochweid had ver geleken, die van hare morgenritten wist en haar reeds eens tot een tweede sa menkomst had uitgenoodigd. Zij gevoelde stekende pijn bij die mum van - -12.7 bereikt. De hoeveel heid neerslag gemiddeld over het ge heele land bedroeg 54 tegen 40 m.M. normale maandsom. in Zuid- en Noord- Holland waren de afwijkingen gering in de drie zuidelijke provincies daaren tegen vrij groot (64 tegen 38 m.M.) Van den 17den tot 19den had, over een groot deel van het land sneeuwval plaats. Het aantal uren met zonneschijn gemiddeld over de vijf hoofdstations bedroeg 40'/2 tegen 62 uren normaal in Februari de drie dekaden telden resp. 16, 14>/2 en 10 uren. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Niettegenstaande de uitvoering van de verschillende bouw- en grondwerken in deze gemeente is het gebleken, dat niet alle werkloozen daarbij arbeid kon den vinden. Meerdere Vlissingsche werkzoeken den klopten tevergeefs bij aannemers van werken aan, daar waar werklieden van elders werden aangenomen. lntusschen, wat ook de reden moge zijn van omstandigheden, welke wij gaarne anders zouden hebben gezien, de noodzakelijkheid noopte ons er toe maatregelen te nemen, dat door de ge zinnen van werkloozen geen gebrek werd geleden. In overleg met eenige leden uwer vergadering werd verbinding gezocht met den Armenraad en het Burgerlijk Armbestuur, waardoor ondersteuning van de betrokken gezinnen reeds ter stond kon plaats hebben. Deze ondersteuning werd echter niet gegeven zonder daarvoor arbeid te presteeren, in den vorm van houtzagen en -hakken. Onder voortdurend toezicht worden kie menschen aan den arbeid gezet op een terrein naast de Groente- en Fruit veiling, tegen een ondersteuning, welke door het Burgerlijk Armbestuur, in ver band met de samenstelling van het ge zin, is bepaald' en ook door deze in stelling uit hare middelen wordt ge kweten. Alhoewel deze noodmaatregel, uit den, aard der zaak, van zeer tijdelijken aard kan zijn, is toch de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur niet op een dergelijke wekelijksche uitkeering van circa 300 berekend, zoodat het bestuur zich genoodzaakt heeft gezien voor de ze uitgaaf een buitengewoon crediet aan te vragen. Daar deze maatregel van, naar wij hopen, korten duur moge zijn, komt het ons gewenscht voor het verzochte cre diet voorloopig tot het eind van April toe te staan, waarna in uwe volgende vergadering kan worden overwogen, of tot verlenging daarvan moet worden overgegaan. In een overgelegd adres ver zoekt de heer J. Post q.q. alhier, om in koop te mogen ontvangen een perceel bouwgrond, in eigendom loebehoorende aan de gemeente Vlissingen, ter opper vlakte van 105 M\, gelegen aan de Van der Manderestraat, met het doel om op dezen grond een woning te bouwen. Tegen de inwilliging van dit verzodk bestaat bij ons college geen bezwaar, terwijl de prijs voor dezen grond over eenkomstig het advies van het grond bedrijf is te bepalen op 7 per M". Derhalve stellen wij uwe vergadering voor aan adressant den verlangden grond in koop af te staan tegen een koopsom van 105 X ƒ7 ƒ735, ten bate van het grondbedrijf en voorts op de gebruikelijke voorwaarden, met be- gedachte. Hoe had zij zich in hem vergist, toen zij hem voor een uitzondering onder zijn standgenooten, voor een goed en waarlijk edel Ikarakter had aangezien. Slechter dan allen was hij. Want zijn oogen logen en elk warm woord uit zijn mond was bedrog. Diana ontdekte plotseling, dat zij al leen was. De anderen waren al lang weer in het bosch en niemand, zelfs Markhof niet, had zich om haar be kommerd. AMeen gravin Ebereiehen stond nog in den burchthof, waar de bedienden alles in manden pakten, en deelde hare bevelen, uit voor den terugtocht. Diana wachtte tot zij gereed was en ging toen tot haar. Mevrouw de gravin, ik kom u om uwe bescherming en uwe hulp vragen tegen hetgeen mij in uw huis wederva ren is, zei ze opgewonden. De gravin, die anders tegen ieder buitengewoon goedig was, maar ter sfond na het verlaten van de tafel van graaf Heider opheldering omtrent den inhoudi van het papier had gevraagd, keek haar verbaasd aan. U bedoelt die scherts Het was geen scherts. Ik moet er op aandringen, dat wordt vastgesteld, wie die infame regels op mijn plaats legde en... wat hem daartoe recht gaf. IWat denkt u wel, freule van Die ten, antwoordde de gravin droog. Als u zelf toegeeft, dat het geen scherts was, dan hebt u toch alle redenen, de zaak INGEZONDEN MEDEDEELINGEN jlfcca fbetje/t h beter om voor dit wB5cbjeSvnligbt"2eP te nemen,don ben ik tenminste Sekecdat't goed mooi blyffc. Pe Lcver'J ^epmyYIeordirgen Fabrikanten van Lifebuoy en Lu*. paling, dat het op het terrein aanwezige overtollige zand, eigendom van de ge meente 'blijft. VUSS1NGEN, 28 MAART. De studiereis voor de outillage van onze haven. Wij ontvingen een exemplaar van „Göteborgs Handels- och Sjöfarts Tidning", waarin uitvoerig melding ge maakt wordt van het bezoek van den burgemeester en den directeur van het havenbedrijf aan de Zweedsche haven stad Gothenburg. Uit dit artikel blijkt, dat waar onze landgenooten destijds hebben geholpen om de haven Gothenburg aan te leggen, als een bewijs van erkentelijkheid daar voor Gothenburg al het mogelijk zal doen om de plannen tot uitbreiding van onze haven te steunen. De heeren Van Woelderen en Boom hebben de inrichting van de haven te Gothenburg bestudeerd om daarmede hun voordeel te doen voor onze ge meente. Zeer uitvoerig hebben zij te genover een verslaggever van het bo vengenoemde Zweedsche blad de voor deden van onze haven uiteengezet. In het nummer van 22 Maart van bovengenoemd blad wordt dit uiteenge zet en in het nummer van 23 Maart van dezelfde courant hebben de heeren Van Woelderen en Boom hun bewondering uitgesproken voor de jubileums-ten toonstelling te Gothenburg en beloofd voor deze tentoonstelling reclame te maken. Het schijnt in het voornemen te lig gen er een bijzoitderen stoombootdienst van Rotterdam en Amsterdam naar Gothenburg voor in te richten. dood te zwijgen, zooals ik wilde doen. Mevrouw de gravin, mijne eer eischt... U wil ons toch niet opdringen te gelooven, vervolgde de gravin scherper, dat een of ander van onze heeren zich zoodanige scherts zou hebben veroor loofd, zonder aanleiding uwerzijds? Nog minder echter kan u van mij ver langen, een eerezaalk te maiken van uw zekere betrekkingen, die mij niets aan gaan. Als ik u een goeden raad mag geven, voegde zij er milder aan toe, want Diana's bleekheid en haar ont- steld gelaat riepen haar medelijden wakker, dan maakt u er verder geen druikte van. Ik zal er voor zorgen, dat men de historie vergeet en u niets verwijt. Daarmee ging zij haar voorbij, naar den uitgang, Diana overlatend aan haar wildstormende gedachten. Markhof, de eenige, die zich haar lot had kunnen aantrekken, deed ooik later geen poging haar te naderen. Want ten eerste was hij zoo verdiept in zijn onderhoud met Amaranth geweest, dat hij van de heele zaak niets bemerkt had, en ten tweede had bij ook nu nog slechts oogen en ooren voor de weetgierige kleine gra vin. HOOFDSTUK XIV. lntusschen had gravin Clementine een slechten dag doorgebracht en er was het engelengeduld van Agnes voor noodig, om hare slechte luim daarover te verdragen. Toen het rijtuig met De gemeenteraadsverkiezingen. De gehouden proefstemming door de leden der R. Kath. Ikiesvereeniging heeft Jen volgenden uitslag gehad I.E. Andriessen 2. H. M. W. L. van Ben- nekom 3. mevr. EngeringSpillner 4. F. M. van Hilst 5. W. J. G. Brans en 6. mej. H. Meijer. Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie wordt morgenavond in „de Oude Vriendschap" een vergade ring gehouden, teneinde te komen tot het oprichten van een comité van actie voor" een candidatuurdr. Staverman voor den gemeenteraad. De S. D. A. P. te Middelburg heeft' tot candidaten gesteld de vijf aftre dende leden, de heeren J. Onderdijk, W. Cornelisse, P. F. Paul, C. van der Weel en mevr. P. Corné—Maljaars en verder de heer J. J. Korenhof, mevr. P. BosschaertHendrikse en de heeren J. Eijff, M. J. Schroevers en. E. de Priester. De loodsenkwestie. Door den Belgischen Zeevaartkundi- gen bond waren Zondagvoormiddag de afgevaardigden der meeste belangheb bende organisaties in congres bijeenge roepen om het vraagstuk van het lood sen op de Schelde te onderzoeken. Het „Hbld. van Antw." zegt, dat thans het Belgische en het Hollandsche gouvernement onderhandelingen hebben aangeknoopt om deze zaak te regelen. Op de vergadering waren vertegen woordigd de Belgische ZeevaartborKl, het Koninklijk Belgisch Zeemanscollege, de Zeevaart en Koloniale Kring van Brugge en de Federatie van Belgische Loodsen. De vergadering verklaarde zich bij eenparigheid tegen de oplossing zooals die door de 'beide gouvernementen voorgestaan wordt, het bedienen door Hollandsche loodsen der schepen die Diana en de gravinnen voor de deur stilhield en Knauer het portier opende, zei hij bedrukt Hare doorluchtigheid gevoelt zich volstrekt niet wel. De pijnen zijn erger geworden, tegen den avond' kwam er koorts- bij. Wij moesten wel om den dokter zenden. Dat ikwam slecht gelegen voor Tinti's plannen. Ten eerste had zij voor eenige „dringende" noodzakelijkheden haar toilettengeld overschreden en wachtte nu op een goede stemming van groot mama om haar dat af te persen. En ten tweede was zij naar huis gelkomen met het vaste besluit, het gebeurde met Diana tot aanleiding te nemen om zich voor goed van haar te ontslaan. Zij was haar nooit sympathiek ge weest, nu echter, waar men meer om gang had en er zoo dikwijls gelegenheid was, voor deze inderdaad knappe per soon in de schaduw te worden gesteld^ was zij haar bepaald onverdragelijk geworden. Bij Prosper had zij nu echter welis waar afgedaan. Zijne vriendelijkheid voor haar, die Tinti reeds zoo menig maal met stille onrust had vervuld, was voorbij, zooals Tinti tot haar tevreden heid had opgemerkt. Prosper had geen blik meer voor Diana over gehad. Maar, zeker was züker, en zoo'n goede aanleiding, Diana van Hagern- bach te verwijderen, zou stellig niet spoedig terugkeeren. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1