|3B JR. MAANDAG 26 MAART SUNLIGHT-EN VIM- CADEAUX SUNLIGHT EN VIM. BON. No7:2- •g Hsatscbsppij m 3RG anufacturen! Brieven uit de Hofstad FEUILLETON De burcht van het geluk. BINNENLAND SSS&P 61i 9 jAlhambra". Idelb. - Rotterdam elegen plaatsen. ,T. KM. I.B. »»r 8 8 T. ROU ra. uar 8 8 te bekomen V. Tranap. en Exp. ven G. VOS, T#l« EENHOORN, Tel. 153 >3TERHOUT, Tel. joi TTTTENHEK, Tel.83*. der vorige naf en, zullen U rofiteeren. ed Allover j 2 cent 89 ct. etts voor .breed 42 ct. s, Karpetten, :nz. voor E-PRIJZEN. kens 44 ct. n. i clientèle VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- dieren 2.20 per drie maanden. Franco dror het geheele rijk 2.50. Weekabon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per i gel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70, Iedere regel meer 26 cent. Dorpsvereenigingen. Het is een eigenaardig verschijnsel, dat een groote stad zich splitst in wij ken en gedeelten, die min of meer een zelfstandig geheel vormen. Dit wordt temeer geaccentueerd' door de oprichting van vereenigingen, die zich ten doel stélen de belangen van de bewoners van die wijken te behartigen. Het rs te begrijpen, dat dergelijke aparte ver eenigingen ontstaan, want het valt niet te ontkennen, dat de ééne wijk wel eens nader aan het hart van het gemeente bestuur schijnt te liggen dan de andere. Een stad als Den Haag lijkt veel op een conglomeraat van dorpen en ieder dorpje heeft eigen belangen. Zoo licht valt er in zoo'n dorpje iets te wenschen of te klagen en wie zal dat met meer succes doen dan een veTeeniging. Eén der vereenigingen van dien aard heeft bijvoorbeeld de aandacht gevestigd op de nadeelen die aan de groote portieken van de nieuwerwetsche woningen zijn veibonden. Dikwijls zijn die portieken de ingang van een zestal woningen. Feitelijk is een portiek een steenen trappenhuis en daardoor valt het huis buiten de eigenlijke woningen. Het lijkt een aardig systeem. Befaamd zijn de tramruzies in de Amsterdamsche hui zen. De menschen van twee hoog loo- pen de trap af van de bewoners van één hoog en dat loopen alleen is reeds een bron van misère. Nu heeft men in Den Haag dit euvel trachten te voor komen, door het trappenhuis buiten te maken. Maar helaas heeft dit andere conveniënten. In de eerste plaats is nu de trap voor iedereen toegankelijk, het geen dé portieken doet worden tot schuilplaatsen voor hen die tegen een regenbui beschutting zoeken in de tweede plaats is het trap-loopen een jeugd-vermaak, dat voor de bewoners niet aangenaam is en ten slotte worden in de duisternis der avonden en der nachten de portieken wel eens benut voor doeleinden waarvoor ze allerminst bestemd zijn. Een vreestachtige bewoon ster, die 's avonds laat thuis komt, kan onthutst worden door de aanwezig heid van een minnend paartje in de portiek, dat daar nog juist, even een belangrijk discours had te voeren 's Morgens ontwaren de bewoners wel eens, dat eenzame nachtwandelaars zich tijdelijk in de portiek hebben opge houden en daar stoffelijke blijken van hun aanwezigheid achterlieten, daarbij het min-illustre voorbeeld volgend van honden, die voor de portieken ook een zwak schijnen te hebben... Waarlijk, de inconveniënten zijn vele en misschien is er slechts één, zij het dure oplossing voor, die althans voor de avonden en de nachten succes heeft, nl. het aanbrengen van verlichting. Het was dan ook dat, wat door de wijk-ver- eeniging werd gevraagd. Roman van F. ARNEpELD, 21) O, en het was zoo mooi, bewonderd te worden Tot nu toe had zij dat ge noegen nog eigenlijk niet gelkend. Het was goed, dat Prosper nog tijd' nam voor dfe beslissing. Voor zij zich voor altoos aan hem verbond, wiide zij toch eerst nog een volle teug doen uit den beker van genot Terwij! deze gedachten door haar hoofd dwarrelden, speelden hare vin gers met de rozen, die Prosper haar had gebracht en die zij met koketten glim lach in haar ceintuur had gestoken. Het waren zeldzame, prachtige exemplaren, specialiteit van de Dreisen- steiner rozencultuur. De hertog zelf hgd in het laatste oogenblilk gebracht en "'"sper in de hand gedrukt. Die moet Je Tinti brengen. Het zijn de eerste van jfexe soort en vannacht open gekomen, "a'uurlijk mag je niet zeggen, dat ik ze ^"d. juist, dat jij; ze haar geeft, zal haar genoegen doen. Toen Tinti nu met de bloemen speelde, braJk een der schoonste dicht "jj de Ikellk af en de bloed,roode roos viel op het mos van den bodem. Ter stond vlogen een paar heeren Dol- hng voor allen aan er op los en wor stelden letterlijk om de bloem. Een longe graaf Heider was de gelukkige veroveraar. We deelen met opzet eens de erva ring, die met dit stelsel; van woning bouw is opgedaan, mede, omdat men zoo licht geneigd is het voorbeeld, dat in een der hoofdsteden» wordt gegeven, na te volgen, er op vertrouwende, dat men daar het vóór en het tegen rijpelijk heeft overwogen. Het blijkt maar al te vaak, dat dit niet het geval is en dat de architectonische bevliegingen meer invloed hebben gehad dan ,de practische overwegingen. Trouwens dat is toch een crime in de steden, dat men het ar chitectonische stelt boven het practi sche. En was het eerste nu altijd maar heel mooi, maar ook dat is niet steeds het geval. Wij keeren echter terug tot ons uit gangspunt de dorpjes, die samen Den Haag vormen. Inderdaad' hebben de dorpsvereenigingen nut voor de bewo ners. Eén van deze heeft zich onlangs ook gewend tot het hoofdbestuur der Posterijen, om uiting te geven aan haar ontevredenheid» over de inrichting van een postkantoor. Heel goed, niet waar? Het antwoord luidde goedgunstig wanneer de huur van het perceel om is, zal men naar een beter lokaal uitzien en inmiddels zal het aantal loketten worden uitgebreid. Van dit laatste valt wel niet veel te bespeuren, maar de toe- zegging is fraai Een der stokpaardjes van al deze dorpsvereenigingen is de tram. Nu is dat begrijpelijk, want aan de Haagsche tram .mankeert ongeveer alles wat aan een dienst voor een groote stad kan mankeeren. Een ander punt zijn, de boomen. Het beheer van de residentieele plantsoenen is in zeer goede handen. Alleen heeft men een hekel aan mooie boomen. Ais een boom flink is opgegroeid, zijn top punt van bladerpracht heeft bereikt, dan ontdekt ons plantsoen-beheer heel spoedig dat de boom eigenlijk heel erg ziek is en dat zijn dood nabij is. Men wacht daar echter niet op, doch ver haast liever het proces en bakt den boom om. Zoo zijn al verschillende punten van de stad van hun boomen- pracht ontdaan. De laan Copes van Cattenburch, eertijds uitblinkend door zijn geboomte, is thans kaal als een rattestaart. Kort geleden heeft een an dere laan, de Mauritskade, hetzelfde lot getroffen. De dubbele rij boomen is weggehakt en wordt thans vervangen door één rij, ver uit elkaar staande ■kastanjes. Waarom dit is geschied, is niet duidelijk. Plantsoenen heeft .een hekel aan boomen en bemint meer het gazon met bloemjes. Ondanks het ver zet dat telkens tegen dezen» boomen- mooTd ontstaat, gaat men rustig met de uitroeiing voort. In de laatste jaren hebben de bosschen om Den Haag heel wat te lijden gehad van de stormen, maar naast dezen natuurlijken gang van zaken wordt nog een onnatuurlijke gevolgd. Eigenaardig, dat de gemeente raad zich met dit punt nooit ,eens in liet. En zoo ziet men dan maar hoe goed het is, dat er dorpsvereenigingen ko men, die voor het wel en wee der wij ken waken. Er is maar één opzicht waarin de wijken in een stad grootelijks verschillen van heusche dorpen en nl. hierin, dat de bewoners van een dorp elkaar alle plegen te kennen, terwijl in een stadswijk men elkaar heelemaal niet kent. Dit lijkt misschien vreemd, maar het is zoo, dat men jaren onmid dellijk naast elkaar woont en zelfs de namen niet kent. Dit heeft zijn goede zijde, want 'het maakt, dat er vrede op Mag ik ze behouden vroeg hij Tinti meteen vurigen blik. Deze, die in stilte alle heerlijkheid van deze welsprekende huldiging ge noot, aarzelde. De roos was toch ootk een hulde en was van Prosper... wat zou hij zeggen, als zij; ze wegschonk Zou hij dat niet als minachting voor hem zelf en voor zijne hulde beschouwen Zij keek naar hem om. Hij was ach tergebleven en Liep aan het einde van de rij naast Diana van Dieten, met wie hij druk in gesprek was. Tinti's blik werd somber. Zij gevoel de steeds instinctieve ergernis, als een der heeren op Diana lette. Vooral prik kelde haar diit als Prosper het deed. En hij deed het dikwijls. In het volgende oogenblilk wendde zij zich glimlachend tot graaf Heider. Ja, graaf Heider, u mag de roos behouden, maar slechts onder ééne voorwaarde u moet ze verdienen Met duizend genoegens Zeg mij, waarmee gravin. Ik ben tot alles be reid... voor u. Tinti glimlachte half boosaardig, half geheimzinnig. Dat zal ik u later zeggen, als wij boven bij de ruïne zijn. Het is een ge heim, dat ilk slechts u aanvertrouw HOOFDSTUK XIII. Het eerste deel van het programma was gelukkig afgewerkt. Men had de ruïne bereikt, de muildieren waren af geladen en hun last onder luid hallo der kinderen en onder toezicht van het dorp blijft. De wijkvereenigingen brengen missdhien de bewoners dichter tot elkaar en ook dat heeft misschien een voordeel naast het te vreezen na deel. Tegenwoordig zijn in Den Haag de provinciale vereenigingen zeer in trek. Groningers, Limburgers, Zeeuwen en Friezen zoeken elkaar op om een soort bloed-verwantschap van provinciale natuur te zoeken» en te kweeken. Of dit een goed .systeem is valt altijd nog eenigermate te betwijfelen, vooral als het de bedoeling is het provinciale dia lect in stand te houden. Er is reeds te gen overdrijving gewaarschuwd en> het is ook te hopen dat men de vermenging met andere groepen niet kunstmatig gaat belemmeren. Zoo ziet men allerlei combinaties en permutaties in Den Haag, welker be volking nu eenmaal een staalkaart van heel Nederland is. Een beetje een heid in de vreemdsoortige samenstel ling is niet ongewenscht. Vandaar dat wij de dorpsvereenigingen meer toe juichen dan de provinciale. EIBER. Verlenging arbeidstijd voor bakkerijen enz. in de Paasch- en Pinksterweek. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft aan hoofden of be stuurders van broodbakkerijen in alle gemeenten des rijks vergund, dat in afwijking van het bepaalde bij artikel 35 zesde lid, der Arbeidswet 1919 op Zaterdag 31 Maart, Dinsdag 3 April, Zaterdag 19 Mei en Dinsdag 22 Mei 1923 deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag ge bakken of opgewarmd is a. van 7i/2 uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoorigheden, waar in zich de broodbakkerij. bevindt, wordt vervoerd b. van 8 uur des voormiddags af ver kocht wordt of afgeleverd. De minister van arbeid heeft verlen ging van arbeidstijd voor banketbakke rijen toegestaan voor de week vóór Paschen en die vóór Pinksteren, mits de arbeidstijd ligt tusschen 7 uur 's och tends en 8 uur 's avonds. Verzekeringskamer. Bij Kon. besluit van 19 Maart 1923 is bepaald, dat de Verzekeringskamer, bedoeld» in art. 8 der wet op het levens- verzekeringsbedrijf 1922 (St.bld. no. 716), bestaat uit drie leden, en zijn be noemd in die kamer tot lid, tevens voorzitter, L. H. van 't Sant, thans gedelegeerd directeur der te Batavia gevestigde Nederlandsch-Indi- sche Levensverzekering- en Lijfrente maatschappij, wonende te Haarlem tot lid mr. dr. F. Sleutelaar, thans rechter in de arrondissements-rècht- banfc te Amsterdam, en P. C. van der Hiel, thans actuaris van de Amsterdam sche Maatschappij van Levensverzeke ring, wonende te Bussum een en ander onder bepaling, dat bo vengemeld besluit in werking treedt op het tijdstip van inwerkingtreding van bovenaangehaald artikel 8. Een dierentuin te Arnhem. Het ..Hbld." meldt, dat Arnhem ver moedelijk spoedig een dierentuin zal bezitten. De eigenaar van het bekende Dierenpark te 's-Heerenberg, de heer J. BuTger, is met het gemeentebestuur in onderhandeling over een terrein van 10 H. A. aan den Schelmschenweg bij het gravin Ebereichen op de bepaalde plaatsen verdeeld. Die plaatsen lagen een eind achter den ouden burcht on der de heerlijke eeuwenoude boomen van het groote bosch, dat hier begon en zich uren ver over bergruggen en dalen uitstrekte. Natuurlijk waren daarbij ook de voorraadschuurtjes bij het UdohoI ontdekt en met luid gejubel door de fcinddren leeggeplunderd. 'Het gezelschap was verstrooid en dwaalde om de oude muren rond. Er waren kostelijke punten van uit zicht, vanwaar men ver het land in kon zien, een nog goed onderhouden burcht- toren, waarvan men dezen dag een vlag had uitgestoken, en allerlei aardige plakjes op de weide voor >het slot en in oude torentjes, overgroeid met vlier en clematis. In zoo'n tuintje wandelde Edeltrud met vrijheer Horst von Knude langzaam rond, Knude was vérre familie van haar, wiens eerste liefde zij was geweest, en die hartstochtelijk van haar hield. Toen zij Nicolaus Abelsperg koos, was hij gaan reizen en had zich later door zijn interessante 'beschrijvingen uit Oost- Afrika en Indië beroemd gemaakt. Edeltrud had zijn boeken, die hij haar alle toezond, met warme belang stelling gelezen in de stormachtige jaren van ihaar ongelukkig huwelijk had zij soms met bitter berouw gedacht aan den man, die deze weiken schreef en aan wiens zijde zij wel niet zoo'n schitterend» lot, maar daarentegen ze ker een vol geluk zou hebben gevonden. Weergezien had zij hem tot heden, INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN Vanaf heden is onze nieuwe catalogus der Sunlight- en Vim geschenken op aanvraag gratis verkrijgbaar na inzending van onder- staanden bon. Voortaan zullen de geschenken uitsluitend worden verstrekt tegen inlevering van de bekende uitknipsels der Sunlight- doozen en de ronde kaartjes der Vim-bussen, welke op het stroo- deksel zitten. Lux-uitknipsels welke ons vóór 1 Mei bereiken, zullen nog in aanmerking komen voor de geschenken vermeid in den nieuwen catalogusna dien datum worden voor Lux-uitknipsels geen ge schenken meer verstrekt. Het verdient echter aanbeveling de Lux-uitknipsels toch zorg vuldig te bewaren, aangezien binnenkort voor trouwe spaarders van Lux-uitknipsels toch andere, zeer waardevolle verrassingen worden beschikbaar gesteld. De Holl. Sunlight- en Vim-uitknipsels moeten aan ons adres als brief worden opgezonden met een opgave van het aantal uitknipsels, dat men insluit en wat men er voor verlangt. Deze opgave moet vooral niet afzonderlijk, doch bij de uit knipsels worden verzonden. NAAM en ADRES van den afzen der goed duidelijk vermelden. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, Vlaardingen. ALLEEN naam en adres invullen en als DRUKWERK te verzenden in open enveloppe. DE LEVER'S ZEEP MAA TSCHAPPJJ, Vlaardingen Verzoeke mij, naar aanleiding van Uw advertentie in „Viis- singsche Courant" te zenden een Geïllustreerde Catalogus der Geschenken, verkrijgbaar voor de uitknipsels der Hollandsche SUNLIGHT- cartons en ronde kaartjes der VIM-bussen. Naam- Adres en Woonplaats Museumpark van het Nederlandsche Openluchtmuseum, teneinde daarheen zijn verzamelingen exotische dieren over te brengen en er een groot land huis te bouwen. De heer Burgers heeft onlangs zijn verzameling belangrijk uit gebreid door aankoop van de nog in den Haagschen Dierentuin aanwezige dieren. De onderhandelingen met het gemeentebestuur zijn reeds in een ver gevorderd stadium en zullen vermoede lijk spoedig tot een gunstig resultaat leiden. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen weelk, ein digende 23 Maart in Nederland uitge sproken 106 faillissementen tegen 63 in dezelfde wieek van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 23 Maart 1014 faillissementen tegenover 593 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. waar zij hem geheel onverwacht ont moette, nooit. Hij had nog nergens be zoek afgelegd', maar graaf Ebereichen, met wien hij bevriend was, had hem gisteren zelf gevraagd te komen. Zij, vernam, dat hij nu in het vader land wilde blijven en zijn onlangs ge kocht land „Lérchenau" wilde besturen. Zij waren beiden uiterlijk kalm, zooals zij daar pratend van Dreisenstein en van Edeltrud's jongens, naast elkaar voortwandélden. Maar iets weeks, iets liefelijks uit het verleden klonk in hun woorden mee en stemde vooral de prinses weemoedig. Nooit in alle jaren was het haar zoo levendig bewust geworden, dat (het geluk van de vrouw de liefde haar slechts was voorbijgegaan, zonder haar innerlijk te beroeren. Want wat haar voor tien jaar tot Nifci Abelsperg had aangetrokken, wa ren slechts de vage droomen van een wereldvreemd meisje geweest mis schien ook ijdelheid en eerzucht. Maar de man, die thans naast haar ging, was daandoor moede en grijs geworden. Er zijn vorschende blik pijnigde haar. die heldere, warme oogen sto'- vraag En jij Heb jij het gr' vonden, dat je uit mijpe hand smaadi Doch zijn mond f' uit... die vertelde van landen... Edeltrud vc deze ernstige toon bare weemoed, paste op den Wij zu' ze levendig, VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgende voorstellen aan den gemeenteraad ge daan In uw vergadering va» 23 Februari jl. werd' door ons college toegezegd, dat het adres van het hoofdbestuur der schippersvereeniging „Schuttevaer", houdende het verzoek een betere ver lichting aan de Engelsche Kade aan te brengen, alsnog aan den directeur van het havenbedrijf zou worden gezonden om advies. Daarop is door ons het ad vies van genoemden directeur igewon- nen. Deze acht het de eenige afdoende wijze, dat er aan de Engelsche Kade minstens 4 krachtige electrische lampen rond de haven tegen de waterkeering aan, worden geplaatst, waarvan drie aan de Noordzijde en één aan de West zijde. Alvorens deze zaak 'nader ter tafel dat je van den jongen hield. Horst. Hij is thans mijn héele gelulk. Mundy, dien ge straks ook zult zien, is heel anders. Hij is heelemaal niet als een echte jon gen en iik vrees... iemand mét weinig aanleg. Zij vonden Achim bij dr. Markhof en' Amaranth, die een hoop boschbloemen voor zich hadden, waarvan Markhof ijverig vertelde. Ook Diana stond b:' hen. Maar zij luisterde niet, doch k A somber over de bloemen weg na- j&K bosch, aan welks rand Tinti d om zich verzameld had. Diana die zich naar der hare meesteres had - eenvoudige zwart et?' was boos op zich - besten wil den r tegenover Pro Gisteren, en koel h genom' blik m - 'et z»<3 pw -Af* «ïfV* ovists 1> S' ee^ v VA'

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1