ZENA jltw* s VRIJDAG 23 MAART NoT O 61e Jaesrimitf 19331 meisje flowwrt GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads= en Provincienieuws A. J. P.'s EiERPUDDING t IEIJN, Paul Kruger- tiddelb. - Rotterdam gelegen plaatsen. /AN PASSAGIERS REN EN VEE. T. «Uil r. Bun aart T.i. im tij. uw 8 8 8 8 fciea te bekomen p. EENHOORN, T«l. 163 XJSTERHOUT, Te', rot ,EOITENHEK,Tel.8ll. VUSS1NGSCHE VASTSTELLING DER KIEZERSLIJST. Bare en Weth. van Viissingen maken bekeixk dat de op 22 dezer vastgestelde ti)sf aanwijzende de inwoners der ge- fmèente die tot het kiezen van leden van de 'Tweede Kamer, van de Provinciale Staten ■n van den Gemeenteraad bevoegd zijn, van heden af tot en met den 21 AprilI a.s. 00 de Gemeente-Secretarie (2e afdeeling) voor een ieder ter inzage ligt en tegen betaling der. kosten in afschrift verknjg- ^dit'tot en met den I6den April a.s. een ieder bevoegd is om bij het Gemeente bestuur verbetering van deze kiezerslijst te 'iiraeèn op grond, dat hijzelf of een ander, in strijd mef de wet, daarop voorkomt, met voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt 1 Viissingen. 23 Maart 1923. D- Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. kameroverzicht. Eerste Kamer. Vergadering van Donderdag. Algemeene beschouwingen. Langzaam en saai-vervelend zette de Kamer haar langdradige bespiegelingen over de Staatsbegrooting voort. Nu was Set de heer De Gijzelaar die financieele l&eschouwingen hield. Hij wenschte ook al een andere politiek en conversie der leeningen. De heer Van Embden had het vooral over de bezuiniging op militair gebied, waarop hij 50 millioen wil snoeien. Hij idiende een motie in, waarin de regee- trng wordt uifgenoodigd een staats- eommissie te benoemen, met opdracht, te onderzoeken wat voor geheel van militaire middelen kan worden verkre gen met een jaarlijksch bedrag van dertig millioen. Alweer handelspolitiek. Ditmaal van een professor In de economie, den heer Diepenhorst Theoretische filosofie. Is de richting van de protectie en dus drong hij bij de regeering aan op krachtiger maatregelen in die richting. De heer Idenburg wenschte de staats- loterij af te schaffen. Er was op het 'l oogertblik zooveel speelwoede, dat de regeerrng krachtig moest optreden daartegen en zelf een voorbeeld geven. Overigens bestree-I deze afgevaardigde de militaire beschouwingen van den heer Van Emden en diens motie, waar in hij een dwaas stelsel van militaire voorzorg zag. Ook met de financieele beschouwingen van de heeren Wibaut en Van Emden was 'hij het niet eens. 1 De welvaartspolitiek stelde hij daar- I tegenover en hij steunde de regeering, 9 ietgeen hem ten slotte bravo's be- ■3 zorgde. Het einde dezer beschouwingen is nog aiet in 't zicht. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag. De Rijnvaart, teder kent uit de dagbladen de misère I van de Rijnvaart, als gevolg van de be- f zetting van het Roergebied. Vele be- ■J langen van ons land zijn nauw verbon- 5 den met dit gebied, waar tienduizenden Nederlanders hun werk vinden of waarvoor zij werken. De arbeid is ver- i stoord en ons economisch leven lijdt er I onder. De toestand is onzeker en wat vooral ernstig is, is de onzekerheid omtrent ietgeen er nog gebeuren kan. Weet de minister daar iets van Er gaan allerlei geruchten over de ontruiming van het Roergebied, maar niemand weet het ware. Het was vrijwel onmogelijk den inter- pellant, den heer Brautigam, te volgen, omdat hij met den rug naar de tribune stond en zijn dof geluid niet tot ons doordrong. Wij geven hier dus zijn vra gen, die wei voldoende zijn opvattingen zullen weergeven 1. Kan dé minister, uit ambtelijke hem ten dienste staande gegevens mededee- len of er in het bezette gedeelte van Duitsdhland allengs gevestigde toe standen zijn ontstaan, of dat er ver anderingen te wachten zijn, die kunnen leiden tot opheffing der moeilijkheden, dan wel tot verscherping van maatre gelen 2. Zijn pogingen ondernomen, of is de minister alsnog bereid pogingen bij de Fransohe en Belgische regeeringen ondernemen, om hen te bewegen, den eisch, dat vergunningen voor in- en uit voer van goederen in het bezette gebied door personen van Duitsche national i- eit moeten worden aangevraagd, te la ten vallen 3. Is door den minister de aandacht oer rransclie en Belgische regeeringen gevraagd voor hunne verplichtingen, oortgekomen uit hunne toetreding tot de Herziene Rijnvaartakte en tot welk esuiaat heeft dit optreden van den minister geleid N^»vrijlaten dezer dagen van de derlandsche schepen te Mannheim t„_ ^"wijzing, dat voor den doorvoor- handel naar en vpn het onbezette deel vanDuitschiand en andere landen alle regelen van storenden aard zijn opgeheven en kan worden aangenomen, dat de doorvoerhandel verder zal kun nen geschieden overeenkomstig en on der de waarborgen van den inhoud der artikelen 5, 6, 7, 8 en 9 der Herziene Rijnvaartakte? 5. Heeft de minister aangedrongen op handhaving van het recht van vrije scheepvaart, voor schepen van alle na tiën, als gewaarborgd in artikel 1 der Herziene Rijnvaartakte en van de spe ciale rechten voor de schepen der oeverstaten, voorzoover deze tot de Rijnvaart behooren, en, zoo ja, wélk resultaat hebben deze stappen van den minister opgeleverd 6. Is de minister bereid zich in ver binding te stellen met de regeeringen van andere staten, wier belangen met de Nederlandsche overeenkomen, teneinde te geraken tot een gemeenschappelijk optreden bij de Fransche en Belgische regeeringen, waarbij deze worden uit- genoodigd de bepalingen der Herziene Rijnvaartakte te eerbiedigen en hunne loyale uitvoeringen mogelijk te maken Gelijk te verwachten viel, kon de mi nister verklaren, dat de Nederlandsche regeering zich overal waar dit noodig was, heeft aangegord ter verdediging van de Nederlandsche belangen. Die pogingen waren niet vruchteloos en er is in het regime een wijziging gekomen, die voor ons land van -belang is. Het streven der regeering was, beweging te brengen in wat vastgeloopen was. En dat is haar grootendeels gelukt. De goederen, die onder het Duitsche tarief vrij waren, zijn nu ook vrij. Een regeling is getroffen voor de reizende goederen en voor de loopende contracten. Men is nog bezig te onderhandelen over het herstel van het oude Duitsche tarief, waardoor de heffing van 10 weer komt te vervallen. Er zijn drie soorten goederen, nl. die, welke vrij zijn en vrij blijven - die welke onder het oude regime zijn aanvaard en ten slotte die, welke onder het nieuwe regime zijn aanvaard. Voor alle drie deze soorten zijn nu regelingen getrof fen. Aan voorspellingen kon de minis ter zich niet wagen. De regeering bleef diligent zij aanvaardt de verklaring, te Brussel afgelegd, dat de bezetting niet verder zal worden voortgezet en dus vreesde de minister geen verscherping in den toestand. Waar dit noodig was, trad de regeering op. om de regeeringen te wijzen op de Rijnvaart-akte en het succes is niet uitgebleven. Vele schepen zijn vrijgelaten en onze consuls staan gereed om ieder te helpen die bemoei lijkt wordt in zijn arbeid. Overigens kon de minister slechts de hoop uitspreken, dat de toestand spoe dig zou verbeteren. Hij had geen voor stelling omtrent het tijdstip daarvoor. Geheel misplaatst hield de heer Dres- selhuijs een tweede interpellatie, die niets met de eerste had uit te staan. Hij wenschte te weten wat de volkenrechte lijke positie van Nederland is ten op zichte van de bezetting van het Roer gebied. Dit is natuurlijk een prachtig punt voor debat, maar staat buiten de praktijk en stond buiten de interpella tie. Men moet zich steeds bepalen tot protesten en daarop wees de heer Colijn terecht. Steeds weer wordt ons recht geschonden en daartegen kunnen wij alleen onze stem verheffen. Minister Van Karnebeek achtte de vraag van den heer Dresselhuijs zeer belangrijk, maar tegenover het dagelijksch beleid ten slotte er één van tweede orde. De interpellatie eindigde zonder eeni- ge motie of iets dergelijks. Nog werd een uurtje gepraat over het Sdh oenenwetje. Vandaag was het de felle tegenstan der Vliegen, die het principe van het ontwerp bestreed. Het tamelijk on schuldige ontwerp is op zichzelf een belangrijke beslissing ten nadeele van den vrijhandel en ten gunste van pro tectie. Van protectie moet de socialis tische groep niets weten. De salarissen van het rijkspersoneel. Het ILcJ. der Tweede Kamer, de heer Suring richtte tot den minister van fi nanciën de volgende schriftelijke vraag: Is het juist, dat, tengevolge van een opdraoht van den minister tot herclas sificatie der gemeenten in zaïke dé sala- rieering der ambtenaren, door de cen trale commissie voor georganiseerd overleg i-n ambtenaarszaken een rang schikking der gemeenten in vijf klassen wordt voorbereid? Is de minister bereid, ten einde aan de ongerustheid' in ambtenaarskringen een einde te malken, aan de Kamer mede te deelen, welke ten deze de voorne mens van Zijn Excellentie zijn Jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek. Naar het „Vad." verneemt is de oud minister van buitenlandsche zaken en oud-Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, lid van het bestuur der Carnegie-stich- ting, ernstig ongesteld'. Met het oog op zijn hoogen leeftijd jhr. v. Karnebeek is 87 jaar baart dit zorg. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman lijdt aan bronchitis, die aanvankelijk verergerde, doch waarin thans'een gun stige keer gekomen is. Wel moet hij nog het bed houden, maar de dokter kon in uitzicht stellen, dat de patiënt spoe dig weer een uurtje het bed zal mogen verlaten. De R. Kath. Universiteit. De vestiging van de R. Kath. Uni versiteit te Nijmegen is thans verzekerd. Ged. Staten van Gelderland' hebben enkele wijzigingen voorgesteld in het besluit van den gemeenteraad te Nij megen, met welke wijzigingen zoo wel Burg. en Weth. van Nijmegen als het bestuur der St. Radboudstichting zich vereenigen. Dit gewijzigde voorstel zal ongetwij feld door den raad worden goedge keurd en is dan de oprichting van de R. Kath. Uuniversiteit verzekerd. Een anti-rev. partijdag. In .Musis Sacrum" te Arnhem is een drukbezochte anti-revolutionaire partij dag gehouden, onder leiding van den voorzitter van het provinciaal comité, den heer Fr. Kortlang J.Ezn. De heer C. Smeenk, lid der Tweede Kamer, spralk een inleidend wtoond. Voorts heeft prof. mr. P. A. Diepenhorst een rede gehouden over „De oude strijd", waarin hij de overeenkomst fusschen den verkiezingsstrijd van 1922 en de thans komende schetste. De heer H. Colijn heeft vervolgens gespreken „Tof eenheid geroepen", en na een uiteenzetting van de algemeene internationale verwarring gewezen op de verschillende sfroomingen in eigen kring. Spneker besloot met een oproep om de eenheid weljke ligt in Gods woord te zoeken in gezin en maat schappij door Gods woord voor te staan. IN MEMORIAM. Gisteren overleed in' den ouderdom van 64 jaren te zijnen huize te Middel burg de heer P. C. Gilde, onderwijzer aan de Rijksnormaallessen alhier. Hij heeft een" tiental jaren die betrekking met bekwaamheid, nauwgezet, lust en ijver vervuld, de gang naar Viissingen was hem een genoegen. Voor hij ruim een jaar geleden door de ernstige ziekte werd aangetast, die hem ten grave heeft gesleept, verzuimde Blij bijna nooit, hij was steeds op zijn post. Hij was be mind door allen, die met hem in aanra king kwamen. Hij was iemand, die steeds het goede beoogde, nooit den ikwaden (kant uitwilde, immer bereid, al was het met eenige opoffering zijner zijds, de goede verstandhouding fe be waren. Gaarne waren hem na een zoo welbesteed leven eenige jaren van wel- vendiende rust gegund, helaas het heeft niet zoo mogen zijn. G. JURRY. Directeur der R. N. L. Viissingen, 23 Maart 1923. VLISSINGEN, 23 MAART. Bezoek var. Engeischen aan ons land. De Manchester Municipal Day Trai ning College Party zal een bezoek aan ons land brengen. Den 30sten dezer zal ze te Viissingen aankomen bezocht zullen worden Dordrecht, Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden, Haarlem en Amsterdam. Een volkskleedingmagazijn. Morgen wordt in het Groenewoud no. 68 een volkskleedingmagazijn geopend. Een zeer uitgebreide collectie vakklee- ding, confectie, ondergoederen en mo de-artikelen in verschillende qualiteiten is daar in voorraad. Men staat ver baasd over de zeer goedkoope prijzen en het is dan ook wel te verwachten dat dit magazijn met succes den concurren tiestrijd zal kunnen aanbinden met de z.g.n. vliegende winkels. Bij de opening van dit magazijn is een prijsvraag uitgeschreven, waaraan iedereen kan meedoen en waarover in een advertentie reeds bijzonderheden zijn medegedeeld. in het Concertgebouw aan de Emma- straat wordt Maandag a.s., des avonds 8 uur, een openbare vergadering gehou den, waarin de heer C. Sormani als spreker zal optreden imet het onder werp „Ontwaakt verworpenen der aarde." Voor het examen nuttige handwer ken is te Rotterdam geslaagd mej. J. E. Jurry alhier. Aan den heer E. J. Vandierendonck, Belgisch zeeloods alhier, is door den minister van verdediging in België de herinneringsmedaille met kroon van den oorlog 19141918 toegekend, voor de gedurende den oorlog aan zijn land bewezen diensten. Staatkundig Gereformeerden. Voor de afdeeling Waicheren van de Staatkundig Geref. Partij trad gisteren avond in de geheel met belangstellen den gevulde groote zaal van het Schut tershof fe Middelburg als spreker op ds. G. H. Kersten, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp „Wat is er van den nacht". Na opening met gezang, lezen van een bijbelhoofdstuk door den voorzitter en gebed van den spreker, wees deze op de beteekenis van het bijbelwoord „Wachter wat is er. van den nacht". En al zijn deze woorden reeds voor 2600 ja ren gesproken, ze zijn ook op deze tijden van toepassing. Vooral op geestelijk gebied zijn de menschen gezonken. Alen gelooft niet meer aan den levenden God, men rekent niet meer met hemel en hel. Ook b.v. het Duitsche volk vergeet heil te .zoeken bij God. maar ook Nederland is van het rechte pad afgedwaald. Zie de Zondagsontheiliging, de volle biosco pen en schouwburgen, terwijl de kerken steeds lediger worden. Ook op politiek terrein is men te ver van de waarheid afgedwaald en hef was dan ook meer dan tijd om verza melen te blazen, waf leidde tot de op richting van de Staatkundig Geref. partij. Besprekende* de kwestie van ver- eenigbaarheid van het predikambt en het Kamerlidmaatschap, meende spr. dat de practische zijde van het vraag stuk moef worden opgelost door de.i predikant zelf en zijn kerkeraad en wat betreft de principieele kwestie, de be zwaren op dien grond naar voren ge bracht, bestrijdt ds. Kersten en hij vraagt of hij uit zijn predikambt ont zet moef worden uit dankbaarheid voor hetgeen bij tot na toe presteerde. Spr. wees er op, dat de verkiezingen voor de Staten niet minder belangrijk zijn dan die voor de Kamer en den Raad, vooral ook in verband met de verkie zing van leden der Eerste Kamer. Verder wees ds. Kersten er op, hoe revolutie alleen te keeren is door Gods Woord. Een revolutie bedoelt de vrij making van het volk van de maoht der souvereiniteit. Daarvan zijn uitingen socialisme, nihilisme, anarchisme, bol sjewisme, alle loten van eenzelfden stam. Men moet voor de afgedwaalden bid den, maar niet met hen gaan, neen hen bestrijden. Men vergete echter niet, dat men steeds bloot staat aan het revolu- tïegevaar. Men moet kracht zoeken in het Evangelie, maar dan is er ook geen plaats voor belangenoartijtjes en spr. bedoelt hier den plattelandersbond. De ze bond staaf bijna steeds links, maar er is een rechtsche fractie die wel ge tracht heeft met de St. Geref. partij sa men te gaan, maar dit kan niet, zoolang niet het belangenstandpunt wordt ver laten en gebroken met de linksche plat telanders. Sprekende over de R. Katholieken zegt spr. dat Rome van jaren her de vijand van ons volk is, reeds vqnaf den 80-jarigen oorlog. Rome heeft zich sreeds tegen de hervorming verzet, wat haar recht was, daar die hervorming voor haar gelijk stond met een revolutie. Het samengaan met Rome keurt spr. sterk af en daarom mag hef processie verbod niet worden opgeheven, mag hef gezantschap bij den Paus niet worden gehandhaafd, want al noemt men dit maar een luisterpost, men erkent er toch de macht van den Paus mede. Dat de opheffing niet plaats had is de schuld van de antirev. partij. Het pro- testantsche karakter van ons volk wordt reeds in de wetgeving erkend als men gebruik maakt van God's woord, maar men moet verder gaan, men moet de staatsloterij afschaffen, de Zondags wet verscherpen, opdat de Zondag niet langer een zondedag zij. Volgens spr. wordt het moraal geschaad door de werkloozenverzorging, wat leidt tot misbruiken. Ook de invaliditeitswet acht spr. niet noodig en bovendien wijst hij op de hooge kosten voor ambtena ren enz. De sociale wetgeving is met één voet staan op den weg van het staatssocialisme, als men zoo verder gaat zou de staat wél kunnen gaan zeg gen hoe onze kleeren, hoe ons voedsel moet zijn. Men is veel te ver gegaan met de invoering van den 8-uren dag, evenals met den leerdwang, die de vrij heid der ouders aan banden legt. Men spreekt nu van soepeler toepassing, maar wat blijft er dan van de wetge ving over. 'Spr. komt nu vanzelf ook tot den vaccinedwang en meent dat de Staat van het lichaam moet afblijven, dat hij niet het recht heeft een bepaalde ge neeswijze voor te schrijven. Doktoren ontkennen dat de vaccinatie gevaarlijk is, maar spr. kent en noemt voorbeel den van sterfgevallen korten tijd na de inenting. Als hem wordt toegevoegd beter een dan 1000, dan zegt hij „maar niet de mijne." Als men geen toestem ming kan krijgen kinderen zonder vac cinatie naar schoot te zenden, dan moet INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. met vruchten DE FIJNE PAASCHPUDDING men hen liever thuis houden dan zich over te geven. Inzake het onderwijs bepleit spr. on derwijs zonder inmenging van de over heid. Hij spreekt van onze scholen met onze onderwijzers. Men heeft de gelijkheid van het on derwijs gekocht voor het vrouwenkies recht, maar dit recht strijdt met God's woord en stoelt op liet liberalisme. In dit verband wijst spr. op Spreuken 31, en zegt, dat de vrouw thuis behoort en moet staan aan de binnenzijde van het teven. Nogmaals bepleitende een zui vere toepassing van het Evangelie, ook op staatkundig gebied, opdat het volk komt te staan onder den potentaat der potentaten, eindigde spr. Na het zingen van Ps. 72 1 sloot ds. Kersten met dankzegging. N.V. Zeeuwsche Confectiefabriek fe Middelburg. Volgens de in de aandeelhoudersver gadering van bovengenoemde vennoot schap goedgekeurde winst- en verlies rekening over 1922, het zesde boekjaar, van de vennootschap, werd aan con fectie verkocht voor 111.260.91 de onkosten vorderden 90.657.531/., aan intrest werd betaald f 7716.05, zoodat over 1922 een winst werd gemaakt van 12.907.33. Uit de balans biijjkt, dat deze winst is gebezigd voor afschrijving van het verlies over 1921 groot 12.830.65, zoo- dat overblijft 76.65. Verder komt on der passiva voor aandeelenlkapitaal 75.000, blijft 225.000 crediteuren en banlkier 98.640.97, onverdeeld divi dend 463.67, onverdeeld dividend op- richtersbewijzen 12.23 en ziekenfonds perssoneel 365.04. Aan activa worden genoemd hef fa brieksgebouw en inventaris, waarop 16.000 is afgeschreven 102.182.73 grondstoffen en gemaakte goederen opgenomen tegen de dagprijzen 165.438.70, debiteuren 55.274127 vas 23.77 en.onlkosten (.vooruitbetaald en voorraad) 1843.22. SOUBURG. Gisterenavond werd in de Geref. Kerk de jaarvergadering gehouden van den ring Middelburg van Geref. Jonge- iingsvereenigingen. Na de opening door den voorzitter, den heer Brasser uit Viissingen, die allen welkom heette, in 't bijzonder den spreker voor deze jaar vergadering, ds. Van der Vliet uif Viis singen, bracht de secretaris zijn jaar verslag en rapport ringbezoek uit, waaruit bleek dat en in den ring en iti de verschillende vereenigingen ge werkt wordt om te komen tot meerde re kennis der Calvinistische beginselen. Na afdoening der huishoudelijke za ken verkreeg ds. Van der Vliet liet woord om te spreken over „Levensver- diéping". Spreker toonde aan dat geen schepsel hulpbehoevender ter wereld komt dan de mensch. In breede trekken doortinteld met echte humor, teokende hij deze hulpbehoevendheid. Deze klei ne hulpelooze mensch ontplqoit zich, komt allengs tot meer levensverbree- ding en vooral in onzen tijd wordt deze mensch het middelpunt, dat alles naar zich henen trekt. Niet alleen in natuur lijken, ook in geestelijken zin komt deze levensverbreeding uit. Deze levensver- breeding wilde spreker dan ook geens zins veroordeelen, neen veeleer is er in geestelijk opzicht nog een veel te groote bekrompenheid. Er is als Christenen on derling, ook als Gereformeerden, een veel te weinig*elkander begrijpen. Over het steeds breeder zich ontplooiende ieven moet 'het woord Gods schijnen. Want onze vrijheid van denken is niet wat de mensch zegt, maar wat God zegt. Dit komt uit als wij zien wat God zegt over de gierigheid over den mam- mondienst. Gods woord zegt ons hier veel over en de meeste menschen zwij gen over deze zonde, de zonde van on zen tijd. Het leven is breed en God' doel ons dat leven zien. Spreker roept den jongelingen toe geniet het volle rijke breede ieven in Gods wereld, want dit verrijkt het leven, alleen maar, de breedte van het leven mag niet op den troon gezet worden, ten koste van de diepte. Er zijn veelweters, veeipraters, er zijn ook stilte wateren met diepe gronden. Deze laatsten kunnen meer kennen de waarde van het door God geschonken leven. In de mijnen, in 'de diepte zitten de briljanten en het goud, niet in de breedte. Het breede' leven moet wortelen in de diepte. De achteruitzetting van de le vensdiepte maakt hol en arm. Het die pere leven van Godsvrucht en vroom heid moet gevonden worden. Er zijn ondiepe moderne levens die gevaarlijk zijn. De jongelingen moeten bezield zijn met levensernst. Het diepe Godswoord beginsel moet gezocht worden tot ver dieping van het leven. Zoeik Christus

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1