WOENSDAG 21 MAART No68 GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON De burcht van het geluk. BINNENLAND GRATIS een zakje A.J.P.'s Grenaüinesaus in ieder pakje A.J.P's Aman deltjespudding. Tijdelijke Reclame. ■BaBHKBBns Reel. -0-5 SCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- 2.20 per drie maanden. Franco or hét geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- ivcmenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van i4 regels 1.10 voor iedere rezeJ meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per i gel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, tedere regel meer 26 cent. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 27, 28 en 29 Maart 1923 nabij het werk „Ronduit", Zuiderzee, Naarden. schietoefeningen zul len worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente ter '"vfssingen, 21 Maart 1923. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES. L.B. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft het wetje tot wijziging der wet op de ridderorden aangenomen met 30 tegen 4 stemmen. De heeren Van der Hoeven, Smits, De Gijselaar en Douwes stemden tegen. Ridders betalen dus voortaan hun eigen knoopsgat-versiering. Vervolgens werd een aanvang ge maakt met... de algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting 1923, waarbij de heer De Vos van Steenwijk inzette'met de bespiegeling over de op lossing der Kabinetscrisis. Als we ons wel herinneren was dit verleden Juli. 'Het onderwerp is dus niet gloednieuw. Daarna de heer Van Lanschot. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag. Postbegrooting. Minister Van Swaaij wil van tarief- verlaging niet weten, vooral niet omdat niet te wachten is dat het verkeer noe menswaard zal toenemen. In het aller gunstigste geval dat men zich stelde een geringe verlaging der tarieven en een flinke toeneming van het verkeer kost het nog ruim vijf millioen gulden aan de schatkist. De minister overweegt dus alleen een proef met verlaging van het stadsport. We moeten dus maar afwachten. Inzake de befaamde geheime circu laire over de afvloeiing van het perso neel, deed' de Minister eenige merk waardige mededeelingen. Toen zijn aandacht op die circulaire werd geves tigd, was hem daarvan niets bekend'. Ook den waarnemenden directeur-gene raal was niets' bekend. Het bleek nu dat één der inspecteurs op eigen houtje een dergelijke circulaire had uitgevaardigd, nadat een bespreking van den direc teur-generaal met de inspecteurs had plaats gehad en daarbij besloten was ddt deze aan de onder hen ressortee- rende directeuren mededeeling van het resultaat zouden doen Deze inspecteur voegde daar echter opvattingen aan toe die de Minister niet kon goedkeuren. Onmiddellijk heeft de Minister zijn op vatting uiteengezet en hij meende dat daarmede de zaak uit kon zijn. De zaakStürkopp liet de Minister rusten omdat 'die in onderzoek is. Hij kon alleen, toezeggen dat hij bereid was Roman van F. ARNEFELD. 19) Edeltrud verklaarde glimlachend De eerste woorden van elk stuk hebben betrekking op toiletten, die mijn kleer maker voor mij vervaardigt. De daarop volgende kleuraanduiding doelen op daarbij passend schoeisel en de noodi- ge kousen. Maar jij barbaar, weet ze ker nog heelemaal niet, dat de bonte schoen uit meerkleurig leer tegenwoor dig mode is Neen, dat wist ik niet. En daarmee "d jij hier op Dreisenstein rond lopen Nu, voorloopig zullen zij furore maken bii onze weketijksche dans avonden. .Hoor eens, Edeltrud, bevallen je eigenlijk üanslesavonden zoo uit stekend Mij? De prinses zette zich stijf terecht en nam eene afwijzende houding aai. Ik vind ze krankzinnig vervelend. Maar jouw aangebedene dwingt er ons immers toe Het heeft haar behaagd, te bevelen en jouw galante vader haast te zich, te gehoorzamen. Mijn aangebedene Het woord Weef Prosper in de keel steken van lachen. Mag ik eerbiedig een nadere verklaring verzoeken, wie UEdele daar- het rapport te publiceeren zoodra het verschenen is. Er is zooveel over deze zaak geschreven en gesproken, dat het alleszins gewenscht is deze zaak in het openbaar af te handelen. De kwestie van de gehuwde ambte naressen liet de Minister doodleuk rus ten, omdat dit een punt is van alge meen regeeringsbeleid. Wat voor alle bedrijven moet gelden geldt ook voor de post. Overigens waarschuwde de Minister voor de gevolgen van een a! te dwingend optreden tegen de gehuwde ambtenares. Tegen de instelling van een commis sie die reorganisatie van het gansche bedrijf wil overwegen, had de Minister op dit oogenblik bezwaar. Er zijn 2800 voorstellen ingediend en die moet het hoofdbestuur eerst eens bezien. De motieVan Braambeek, die we derom opheffing van den port-vrijdom wil, ondervond bij den Minister geen bezwaar. De discussie over ide postbegrooting nam onverwachts een eigenaardige wending. De heer Beumer toch diende een motie in om uit te spreken, dat bij de afvloeiing van personeel de gehuw de vrouwelijke ambtenaar het eerst voor ontslag in aanmerking moet ko men. Afwijzende ihet verzoek van den heer Ketelaar om deze motie later te behandelen, besloot de Kamer tot on middellijke behandeling. Dit ontketende natuurlijk een debatje, waaraan de ver dedigers van de vrouwen deelnamen. Feitelijk gold het hier een principieele kwestie die met de post niets te maken heeft en mej. Groeneweg had geen on gelijk, dat dit punt bij de algemeene beschouwingen over de staatsbegroo ting had behandeld moeten worden. Wanneer bij de post een uitspraak is gedaan, kan men niet anders doen dan dezen maatregel bij andere bedrijven door te voeren. Het meest bezwaar heeft men tegen den algemeenen regel het dienstbelang moet de richting be palen en daarom moet ieder geval op zich zelf worden bezien en beoordeeld. Minister Van Swaaij ontried de motie omdat zij hem te ver ging en niet los te maken was van het overige rijksperso neel. De minister achtte het niet ver standig zóó ver te gaan. De Kamer verwierp deze motie met 48 tegen 20 stemmen. Vele leden van rechts stemden tegen deze motie voor namelijk omdat die te incidenteel was ingediend, gelijk mej. Kats verklaarde. Haar ging de bedoeling ook te ver. Vóór de motie stemden alle antirevolu tionairen, de christ.-h.ist. Tilanus en de Katholieken Juten, Dekkers. Rutten, Ament, Fruijtier, Michielsen en Bomans. De begrooting is afgehandeld, waar na aan de onde kwam het ontwerp Duijs c.s., tot wijziging der -Registratie- wet 1917. De bedoeling daarvan is de zgn. veilingsrechten af te schaffen. De Regeering wil hetzelfde mits zij uit an dere bron de zes ton terugkrijgt die zij moet derven. Zij wil die vinden uit af schaffing van de vermindering der over drachtskosten van onroerend goed bin nen den wettelijken termijn. De heer Duijs trok zijn ontwerp in ten gunste van dat der Regeering. De zomertijd. De hoefijzer-correspondent van het „Hbld." schrijft De heer Van der Waerden heeft mi nister Ruys gevraagd, of hij een rapport wilde doen samenstellen uit de inzake den zomertijd verstrekte gegevens. „Ja" antwoordde de minister. En hij heeft den voorzitter der Tweede Kamer mee bedoelt De prinses knipoogde, zooals zij al toos deed, als zij niet wilde, dat men een innerlijke aandoening uit Ihaar oogen zou dezen. Daar jij de „aangebedene" afwijst, had ik liever moeten zeggen, je „toe komstige". Oho, dat wordt nog al mooier 1 Ben je do), Edel Wanneer en hoe heb ik dan de bedoeling te kennen gegeven, mij te „veranderen", zooats onze oude keukenmeid- Louise zoo mooi zei, toen zij met haar boschopzichter trouwde De prinses lachte plotseling verge noegd. Moet men dat dan eerst zeggen Zijn de feiten niet voldoende, dat het papa's grootste wensch is en jij en Tinti hem vriendelijk zijit tegemoet gekomen Wordt jij door de lieve tante Clemy niet reeds als een zoon onderscheiden en maakt papa z'n toekomstige schoon dochter niet naar alle regels der schoonvaderlijke galanterie het hof? Geloof jij^ dat ik zonder dezen bijzon- deren achtergrond in alle dwaasheden der goede Tinti zou toestemmen Prosper staarde haar verdwaasd aan. Het was, alsof ieder woord van haar hem een sluier voor de oogen wegrukte. Hij begreep plotseling vee] op Dreisen stein en -Hagernbach, dat hij tot nu nauwelijks had opgemerkt. Hij begreep ook mét schrik, dat hij zich een net over het hoofd had laten werpen. Een net, waaraan sedert Jang van beide zij- het rapport gezonden. Wij hebben de enkele kolommen van dit rapport door gelezen en moeten zeggen wij begrij pen niets van deze publicatie, die niets bevat, waaraan men eenig houvast heeft, noch pro noch contra den zomer tijd. Is dit nu de hoofdzaak van de ge gevens, waarop de Tweede Kamer heeft geoordeeld Is dit de kern van het „ontzaglijk dossier" waarvan de heer Gerretson gewaagde in de vergadering van 1 Maart? Het lijkt onmogelijk. Trouwens, die afgevaardigde sprak van „een enquête" en van antwoorden der Commissarissen van de Koningin, waarin het oordeel van elke gemeente was weergegeven. Dat is waf we weten moeten. Maar hoe kwam de heer Ruys dan voor den dag met zoo'n raadselachtig onbenullig rapport? We hopen dat de Eerste Kamer hier mee geen genoegen zat nemen en, in deze lichtquaestie meer iicht zal vragen. Subsidie voor verzorging van voogdij kinderen. De minisier van justitie heeft aan de vereenigingen en instellingen, welke zich belasten met de verzorging van voogdijkinderen, medegedeeld, dat we derom gelden beschikbaar zijn om fi- nancieelen steun te verleenen in de al gemeene onkosten dier instellingen. Ten einde te kunnen beoordeelen in hoeverre bedoelde vereenigingen, stich tingen of instellingen voor deze subsi die in aanmerking komen, vraagt de minister verschillende gegevens uit de exploitatierekeningen. Daarnaast wor den gegevens gevraagd omtrent de uit gekeerde salarissen, waarbij voor het interne personeel de geschatte kosten voor inwoning en andere emolumenten in een geldswaardig bedrag uitgedrukt moeten worden opgegeven. Door den minister worden de gege vens voor 10 April a.s. ook voor heit geval de instellingen niet in aanmerking wenschen te komen voor de uitkeering, tegemoet gezien en invulling van een verstrekt formulier gevraagd ten aan zien van hef aantal verpleegden en de verpleegdagen. De ex-Duitsche keizer. Een officieete mededeeling van Huize Doorn meldt, dat de echtgenoote van den ex-,keizer aan het einde dezer week met haar drie kinderen van Doorn naar haar bezitting, het slot Sabor, in Silezië zal afreizen, om bij haar twee oudste zoons het Paasch- en Pinksterfeest door te brengen en om te zorgen, dat baar drie kinderen, die op Doorn wonen, niet aan hun vaderland ontwennen. Na Pink steren keert zij, tot Huize Doorn terug. Van een reis naar Korfoe is geen spra ke. De echtgenoote van den ex-keizer bezocht Maandag stand 175 op de Jaar beurs te Utrecht. Drankbestrijding. Naar wordt gemeld worden door „Enkrateia", bond' van Prot. Christelijke drankbestrijdersvereenigingen en de Nat. Chr. Geheel Onthouders Vereeni- ging, pogingen in het werk .gesteld om de georganiseerde kerken meer dan tot dusver te betrekken in den strijd tegen het alcoholisme. Er zal een commissie worden ge vormd, uit bekende mannen en vrouwen op kerkelijk gebied, die de zaak ter hand zal nemen. Zij zal aan de Synoden van verschillende kerken een brochure zenden van de hand' van ds. Van Kre velen, waarin iets over het werk der kerken in Amerika op dit terrein wordt verteld1, en waarin enkele lijnen wonden aangegeven, waarlangs ook ten onzent moeilijk te ontsnappen zou zijn. En jij meent... Tinti is het daar mee eens... koestert reeds hoop?... Daar valt wel niet aan te twijfelen. Zij is er verzot op. hier als meesteres binnen te trekken. Ik ben overtuigd^ dat zij je aanzoek van den eenen dag op den anderen verwacht. Ik vond onlangs tante Clemy reeds bij een hoop prijs couranten en monsters linnen. We! ruimde zij alles vlug op, toen ik kwam, maar haar glimlach zei genoeg Prosper kreunde. Maar ik heb daaraan nooit ge dacht Ik wil niet met Tinti trouwen Dan had je niet zoo bereidwillig op papa's plan moeten ingaan Maar ik had er geen vermoeden van 1 Hij sprak zoo onschuldig met mij. Dat hij jouw wat verstrooiing bezor gen wilde en zelf naar jeugd en gezel ligheid op Dreisenstein verlangde. Ik loocihen ook heelemaal niet, dat dit ver langen mef mijn eigen wenschen sa menviel en dat ik mij heel gaarne met Tinti onderhield. Maar ik zag in haar slechts de nicht en een vroolijk kame raadje Dat ziet er inderdaad slecht uit, zei Edeltrud met ernstig gezicht, hoe wel in haar alles vol heimelijke vreugde en jubel was. Zij had het gesprek op zettelijk op dit onderwerp gebracht, want zij witde toch eindelijk zekerheid hebben omtrent Prospers bedoelingen, den gesponnen was, dat fhij in zijn een voud niet had begrepen en waaruit nu de kerken de Christelijke drankbestrij ding zouden kunnen steunen. Het comité voor Inwendige Zending heeft ook reeds zijn medewerking toe- gezegd. Die drie ondeugende telefonisten. Toen Koning Gustaaf Amsterdam be zocht, was er een rijkstelefonistetje dat om te kijken, haar tijd vergat en te laat in de zaal verscheen. Zij trachtte zich te verontschuldigen door te zeggen, dat zij verlaat was doordat zij ten gevolge van de politieafzetting het postkantoor niet tijdig Ihad kunnen bereiken. Dit malle excuus werd niet aanvaard, zoodat er op de gebruikelijke wijze rapport werd opgemaakt. Voor de aardigheid zei ze tegen haar collega's, dat ze den Zweedschen Ko ning zou opbellen. De daad bij het woord voegende riep ze het paleis op, maar ervoer, dat het nummer veran derd was. Een der andere meisjes aan de tafel riep echter, dat ze een kennisgeving had gelezen, waarin het nieuwe nummer stond aangegeven. Ze verklaarde dat zij dan wel zou opbellen. En ze deed het. Uit nieuwsgierigheid schakelde een derde telefoniste zich op het gesprek in, benieuwd om te hooren, wat koning Gustaaf zou zeggen. Er gebeurde ech ter nietsde meisjes giechelden een beetje en achtten het toen maar raad zaam de verbinding te verbreken. En nu komt het booze de gemeente- telefoon had in die dagen opdracht alle gesprekken met het paleis te beluisteren, zoodat ook deze verbin ding ter liarer kennisse kwam. Zij zag de zaak buitengewoon ernstig in en oogenbiikkelijk werd de Chef der rijks- telefoon gewaarschuwd. Ook deze da me vond de zaak verschrikkelijk. Zij liet de deuren sluiten en verklaarde, dat niemand vertrekken mocht, alvorens de schuldigen zich bekend hadden ge maakt. De daderessen traden met leeuwen moed voor, waarna haar namen den di recteur werden bekend gemaakt. Aanvankelijk beschouwde deze het geval als een „kwajongensstreek", doch later is hij blijkbaar van gedachten ver anderd. Want ongeveer een week na het gebeurde werden de beide meisjes, die het paleis hadden opgebeld, met „bui tengewoon" verlof (zonder salaris) ge stuurd, in afwachting van ontslag. Dit komt dus neer op een schorsing. Nummer drie, die had meegeluisterd werd gestraft met honderd gulden boete en overplaatsing naar een kleiner kan toor. De beide eersten zijn in hooger beroep gegaan de derde durfde dat niet, uit vrees eveneens ontslagen te worden. Het schijnt, dat de oftbellerij gekwali ficeerd wordt als een poging tot ma jesteitschennis, terwijl de geheele af faire strikt geheim gehouden wordt. jammer, dat den koninc niet een en ander ter oóre is gekomen-. Vermoede lijk had deze -democratische vorst wel een goed woordje voor de drie ondeu gende meisjes gedaan. („Tel.") VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgen de voorstellen aan den gemeenteraad gedaan fn een adres verzoekt de heer j. Post q.q. alhier, om in koop te mogen ont vangen een perceel bouwgrond, in eigendom toebehoorende aan de ge meente Vlissingen, ter oppervlakte van 201.25 M*., gelegen aan de Van der Manderestraat, met het doel om op de- die haar niet recht duidelijk waren. Het stond oogenblikkelijik bij haar vast, dat zij hem met alle kracht zou helpen, het dreigende net bijtijds te ontvluchten, vóór de laatste mazen gelegd- werden. Wel moest men zeer, zeer voorzichtig te werk gaan, want hare positie was daarbij uiterst moeilijk. In geen geval mocht de hertog ontdekken, dat zij de hand in het spel had. Bovendien moest alles voorzichtig en zonder opzien ge beuren. Ik ga op reis zei Prosper, plot seling. Dat is de eenvoudigste oplos sing. Dan is de knoop doorgehakt. v— Wat komt in je op riep de prin ses half verschrikt, half onwillig. Ge- weldmaatregelen moet je onvoorwaar delijk uit je hoofd zetten. Je bent reeds te ver gegaan, om als fatsoenlijk rnensch ze nog te kunnen gebruiken. Wilde jij je nu terug trekken, dan was dat een slag in het aangezicht, dien je niet alleen Tinti, maar hare heele fami lie toebracht. Bovendien zou je papa, die het toch slechts goed bedoelde, diep in het hart treffen. Je moet bedenken, dat hij een oud man, en dit waarschijn lijk de laatste groote wensch van zijn léven is. Maar wat zal ik dan doen Help miji toch Edel. Bedenk iets, dat deze beker aan mij kan voorbijgaan. Of behoor jij ook bij de samenzweerders Neen, Prosper, integendeel. Nu, waar jij miji een blik gunt in je binnen ste, wil ik je ronduit zeggen, daf Tinti INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. zen grond twee woningen te bouwen. Tegen de inwilliging van dit verzoek bestaat bii ons college geen bezwaar, terwijl de prijs voor dezen grond over eenkomstig het advies van het Grondi- bedrijf is te bepalen op ƒ7 per M'. Wij stellen derhalve uwe vergade ring voor aan adressant den verlang den grond in koop af te staan tegen een koopsom van 201.25 X 7 1408.75 ten bate van het Grondbedrijf en voorts oo de gebruikelijke voorwaarden, met bepaling, dat het op het terrein aanwe zige overtollige zand, eigendom van de gemeente blijft. In een adres verzoekt de heer B. Hoo- gesteger te Oost- en West-Souburg het perceel bouwland, gelegen nabij de Keersluis, kadastraal bekend gemeente Vlissingen sectie B no. 824, groot 23.20 Are hetwelk tot 30 September 1923 aan hem is verpacht wederom voor den tijd van zeven jaren van de ge meente te mogen pachten voor een pachtsom van 50 per jaar. Aangezien de geboden pachtsom bil lijk kan worden geacht, hebben wij de eer U voor te stellen, overeenkomstig het advies van de commissie voor het Grondbedrijf, genoemd perceel weiland op de gebruikelijke voorwaarden voor een pachtsom van f 50 per jaar aan adressant te verpachten. Het kpmt ons, evenais evengenoem- de commissie, echter gewenscht voor, den tijd der verpachting niet op zeven jaren te bepalen, doch deze, zooals voor reeds vroeger verpachte percee- len, op 25 November 1926 te doen ein digen. •Je Aan den heer J. J. Blankert werd, met ingang van October 1921, eervol ont slag verleend als onderwijzer aan school A, daar zijn gezondheidstoestand grond opleverde tot toekenning van pensioen. Dit pensioen werd hem verleend oyereenkomstio de destijds van kracht zijnde wettelijke bepalingen. Ingevolge een overgangsbepaling der vanaf 1 Juli 1922 geldende nieuwe pen sioenwet worden de na 1 Januari 1920 toegekende pensioenen herzien over eenkomstig ide nieuwe voorschriften en de bedragen dier pensioenen verhoogd indien de uitkomst der berekening zulks vordert. Nu doet zich ten aanzien van den heer Blankert het geval voor, dat onder de oude wet het pensioen der onderwij zers werd berekend naar den grond slag over de laatste twaalf maanden aan het ontslag voorafgaande, terwijl volgens de nieuwe wet voor alle perso nen in overheidsdienst het pensioen wordt vastgesteld naar het gemiddelde der grondslagen over de laatste drie jaren. Waar de bezoldiging van vele onder wijzers en rijksambtenaren met ingang van 1 Januari 1920 belangrijk is ver hoogd, zou voor hen het voordeel wel ke de gunstiger pensioenbepalingen ■der wet 1922 Ihun biedt, door genoemde omstandigheid te niet worden gedaan. Ook hierin heeft de nieuwe wet voor zien. Art. 143 dier wet bevat een bepa ling, dat voor ambtenaren, die tusschen 17 November 1921 (datum der aanne ming van het wetsartikel door de Twee mij heelemaal ongeschikt lijkt, eens hertogin van Dreisenstein te wezen. Zij is innerlijk koud" en hoogmoedig, zooals tante Clemy, wier verjongd evenbeeld zij is. Bovendien is zij buitensporig ge ëmancipeerd, tot de grenzen van goe den smaak en heerschzuChtig. Nooit zou zij een goede, tee de re echtgenoote worden, zooals jij die verlangt, doch slechts er op uit zijn, in de samenleving een rol te spelen en door hare bizarre invallen van zich te doen spreken. Met die eigenschappen moet ze een man hebben, die haar blindelings bewon dert, zich heelemaal aan haar onderge schikt maakt en met haar in de residen tie gaat leven. Daar is haar milieu. Dreisenstein zou haar juist zooveel schuldig blijven als zij aan Dreisen stein Kan jij dat papa niet aan het ver stand brengen? Papa is de man niet, die zich door iemand wat begrijpelijk Iaat maken. Bovendien was je daarmee van je ze delijke verplichtingen jegens Tinti niet ontslagen. De heele wereld heeft ge merkt, wat er gaande is. Niemand zou je gelooven, dat jij onbewust had me- degespeeld. Je kunt Tinti niet blamee- ren, of men zegt, dait jij met haar hebt gespeeld', en haar ter elfder ure hebt verlaten. De hemel beware me, dat ik het arme meisje zoo'n smaad zou aandoen. Maar dan (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1