DRAGON™ DINSDAG 20 MAART binnenland feuilleton De burcht van het geluk. No67 61c «SAWiiAiig1 1923= VL1SSINGSCHE COURANT ABONNKMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- rfn-reii2.20 per drie maanden. Franco ,)r het geheele rijk: 2.50. Week-abon- ucmenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van i_4 regels 1.10 voor iedere ,-eztl meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per r gel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 53 cent. bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent De Koninklijke familie. De Koninklijke familie zal van Zater dag 24 dezer af eenigen tijd het land- goS) ,den Ruygenhoek" te Schevemn- gen gaan betrekken. De zomertijd. De heer Ruys de Beerenbrouck, mi nister van binnenlandsche zaken en landbouw, heeft op de vraag van den heer De Vos van Steenwijk, betreffende vervroeging van den wettelijken tijd met een uur, het volgende geantwoord Gelijk bekend', placht de regeering, waar het golld de vaststelling van het begin en liet einde van den zomertijd, vooral rekening te houden met de eischen van het internationaal spoor wegverkeer. Thans bestaat nog geen zekerheid welke die eischen zullen zijn en in afwachting daarvan, is het onmo gelijk een beslissing te nemen. Overi gens mag er zeker wel de aandacht op gevestigd worden, dat nu een initiatief voorstel tot afschaffing van den zomer tijd ter tafel ligt van de Eerste Kamer, het voor de regeering wel moeilijk is een beslissing te nemen. Immers mocht dit voorstel wet worden, dan zou daar mee een eventueel Koninklijk besluit tot instelling van den zomertijd automa tisch ongedaan gemaakt zijn, wat tot groote moeilijkheden met name voor 't spoorwegverkeer zou leiden. De minister van binnenlandsche za ken en van landbouw heeft thans per brief aan de Eerste Kamer verschillende gegevens omtrent den zomertijd ver strekt, zijnde hef resultaat van het ver zoek van dien minister aan Ged, Staten der onderscheidene provinciën, om eenige gemeentebesturen in hun gewest uit te noodigen, zoo na mogelijk onder cijfers mede te deelen den invloed, wel ken de zomertijd heeft uit het oogpunt van besparing van kolen en kunstlicht, terwiji tevens de zienswijze van Ged. Staten werd verzocht omtrent de vraag of het aanbeveling zou verdienen dat „zomertijd" hetzij facultatief wordt ge steld in dien zin dat gemeentebesturen, die daarop prijs stellen, vervroeging van den wettelijken tijd met een uur zouldcn kunnen toepassen gedurende eenige maanden in het jaar, hetzij alleen wordt ingevoerd voor de meer stedelij ke gemeenten. Het facultatief stellen wordt door Ged. Staten van Noord-Brabant ontra den. Het eindoordeel van Ged. Staten dier provincie is, dat de aan den zomertijd verbonden voordeden grooter zijn dan de daaruit voortvloeiende naideelen zijn. In de provincie Gelderland, waar het onderzoek zich over 15 landelijke en tsedelijke gemeenten heeft uitgestrekt, ontraden Ged. Staten het facultatief stellen. Het oordeel van Ged. Staten van Roman'van F. ARNEFELD 18) Hij hield haar nog altijd hij de han den zij waren beiden zoo verzonken in de herinneringen van het verleden, die de naam iRotau hald opgeroepen, dat zij niet bemerkten, dat er een auto kwam aansnorren. Eerst toen de signa len van den hoorn klonken, gingen zij werktuigelijk achteruit. Maar Achim had heit al lang gemerkt en riep luid Oom Prosper 1 Oom Prosper 1 waarop de auto stil hield. Het was werkelijk Prosper, die van een bezoek op Wildenau naar Dreisen- stein terugkeeilde. Diana was haastig teruggetreden, toen het rijtuig remde en beantwoordde Prospers zwijgenden groet met een even zwijgenden hoofdknik. Adieu, Ernst 1 zei ze kort en ver volgde haar weg. Zij hoorde nog hoe de pnns haar neef koel tot instappen uit- noodiglde, hoe Achim vroeg, naast den chauffeur te mogen zitten en hoe toen de auto wegreed. Weinige minuten later, bij de eerste huizen van het dorp, ontmoette zij Afines, die heel verschrikt was, toen zij hoorde, dat grootmama lijdende was en haar reeds ongeduldig wachtte. Agnes zelve zag er ook ellendig uit. vertelde Diana, dat zij sedert den middag niets gegeten had en onafge- ZuidrHolland is. dat algemeen de voor keur wondt gegeven aan uniformiteit in de tijdsaanwijzing voor het geheele land. In Noord-Holland is, om aan de be zwaren van de boeren tegemoet te ko men, de vraag gerezen of aansluiting ware te zoeken bij de praktijk, zooals die zich gaandeweg reeds in verschil lende plattelandsgemeenten 'heeft ont wikkeld, door nl. met behoud van de algemeene vervroeging van den wette lijken tijd voor het geheele land, aan de besturen van de gemeenten de vrij heid te laten om daar, waar daarop prijs wordt gesteld, het openbare leven te 'blijven richten naar den zomertijd, en derhalve de schooluren, markten, open stelling van de secretarie e.d. geduren de een zekeren tijd van het jaar met een uur te verlaten. Indien het gebruik maken van deze vrijheid zou geschieden in overleg met de belanghebbende groepen der bevol king, dan zou daarin wellicht een mid del kunnen gevonden worden, om met behoud van de hygiënische en andere voordeelen, welke "de zomertijd voor de stedelijke bevolking oplevert, het onge rief, dat daaruit voor de boeren voort vloeit,, zoo niet geheel weg te nemen, dan toch eeniger mate te verminderen. Ged. Staten van Zeeland achten het in verband met de belangen van den landbouw zeer gewenscht, dat de zo mertijd zou worden afgeschaft. De fa cultatiefstelling werd zeer ongewenscht geacht. in de provincie Zeeland hebben zich beslist tegen den zomertijd verklaard de gemeenten St. Annaland, Biervliet, Groede, Haamstede, 's Heer Arendskerke, Hon- tenisse, Kruiningen, Tholen, Wissenker- ke, Zaamslag, Zonnemaire. De gemeente Koudekerke wil den zo mertijd 1 September doen eindigen. Ged. Staten van Utrecht ontraden facultatiefstelling, terwijl het wensche- lijk wordt geacht, den zomertijd voors hands te handhaven. Ged. Staten van Friesland maken in hun advies geen melding van eenige besparing. Voor Overijsei wordt de facultatief stelling door Ged. Staten ontraden, ter wijl zij zich onthouden hebben hun oordeel uit te spreken over de al of niet wenschelijkheid- om den zomertijd te handhaven. Ged. Staten van Groningen ontraden eveneens facultatiefstelling. Mocht „zo mertijd" gehandhaafd blijven, dan zou, volgens hun oordeel, aan de daaraan voor den landbouw en voor andere tak ken van bedrijf, waarin bij het aanbre ken van den fclae arbeid moet worden verricht, verbonden bezwaren tegemoet kunnen worden gekomen, indien de zomertijd voor een korter tijdvak, bijv. van 1 Mei tot 1 September werd inge voerd. Ged. Sitaten van Limburg kunnen fa cultatiefstelling niet aanbevelen. Het „Hbld." verneemt, dat het over zichtelijk uittreksel uit de stukken be treffende den Zomertijd, waarom de Eerste Kamer heeft gevraagd, reeds bij den voorzitter dier Kamer is ingeko men. Ook heeft de voorzitter al het ant woord ontvangen der regeering op de vraag van den heer De Vos van Steen- wijk. Bovendien beeft hij van de regee ring een verzoek ontvangen om spoed te 'betrachten met de behandeling van het wetsontwerp van den heer Braat tot afschaffing van den Zomertijd. Hieruit blijkt, dat de regeering het voornemen heeft, met het invoeringsbe- broken bezig was geweest. Er waren zooveel zieken dn Marktleiten, en er was niemand om ze te verplegen, het huis werk te doen en op ide kinderen te passen. Maar dat is toch geen werk voor je, zei Diana ontsteld. Je neemt te veel op je, en zult je zelf nog ziek maken. Ik begrijp niet, hoe de menschen dat van je aannemen, en ik begrijp nog minder, dat de geestelijke het je toe staat. i— Het doet zoo goed, te werken. Je weet niet, hoe kalm en best ik na zulke dagen kan slapen, hoe goed het mij is, als ik eens al het anldere kan vergeten Beschaamd dacht Diana aan hare bittere woorden van straks over den hoogmoed van den adeL -Neen, zij, wa ren toch niet allen gelijk Agnes was een uitzondering. HOOFDSTUK XI. Wat, gaat deze Markhof ook mee naar Neu-Dansberg zei Prosper, van zijn courant opziende, toen de deur zich achter den hofmeester gesloten had en de prinses haar prijscourant weer ter hand had- genomen. Beiden zaten in een kleinen, behage- lijken rooksalon, die naast de eetkamer lag. De ramen stonden open, de sterren hemel fonkelde en de nachtwind bracht aangename koelte in het vertrek. De hertog had zich terstond na het avondeten met dr. Marldvof voor een schaakpartij naar de speelkamer terug getrokken. Edeltrud legde de prijslijst, die ze sluit van den Zomertijd, dat anders in gevolge de wet op den Zomertijd dezer dagen zou moeten worden afgekondigd, te wachten tot de Eerste Kamer over het ontwerp-Braat heeft beslist. Aange- zich de Kamer nu de beschikking heeft over al'le gegevens, waarom zij heeft gevraagd, staat niets meer een spoedige behandeling van het ontwerp in den weg en mogen we erop rekenen, dat de Centrale afdeeling der Kamer het reeds deze week in de afdeelingen aan de orde zal stellen. Bedrijfsorganisatie. De Hooge Raad van Arbeid heeft besloten, den minister van arbeid, han del en nijverheid een schrijven toe te zenden, waarin omtrent enkele con crete punten van het prae-advies van commissie XII over vraagpunten betref fende bedrijfsorganisatie enz. uitspraak wordt gedaan. Een groote meerderheid van den Raad (236) acht een wette lijke regeling, welke de mogelijkheid! opent tot bindendverkilaring van collec tieve arbeidsovereenkomsten, wensche- lijk. Onder de leden, die te dezen aan zien in de minderheid bleven, waren vertegenwoordigers van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel, de Vereeniging van Ned. Werkgevers, de Vereeniging tot behartiging der belan gen van de Limburgsche mijnindustrie en de Scheepvaartvereenigingen Noord en Zuid. De denkbeelden van wettelijke regeling van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie (het ontwerp-Veraart) en van een wettelijke regeling van den ondernemingsraad konden in den Raad geen meerderheid verkrijgen. Wel was een meerderheid (197) van oordeel, dat, afgezien van de genoemde plan nen, de overheid toch in elk geval ge rechtigd is tot het nemen van voor den bedrijfsvrede en de decentralisatie, bij opbouw en uitvoering der sociale wet geving gevorderde maatregelen. Die leden meenden, dat thans bij de wet ware voor te bereiden de instelling van bedrijfsraden in die takken van handel, nijverheid. transport en landbouw, waarvan reeds geruimen tijd sprake is tusschen organisaties van werkgevers en -nemers. Een audiëntie geweigerd. De minister van waterstaat heeft, ook na herhaald aandringen, geweigerd een audiëntie te verleenën aan het bestuur van den Centralen Bond van post-, te legraaf- en telefoonpersoneel, ter be spreking van de aangebrachte ver slechteringen in de dienstvoorwaarden op grond van de overweging, dat de wijzigingen vóór de totstandkoming zijn besproken in de daarvoor aange wezen commissie van overleg. De onderwijzersopleiding. Nu het vast staat, dat van de onder wijzersopleiding, zooals die geregeld is in de wet van 1920, niets zal komen, doet „De Standaard" de volgende voor stellen voor opleiding, die zeer aanne melijk schijnen in de gegeven omstan digheden De A-onderwijzeres bezoekt eerst de Ulo-school en als ze daar een diploma heeft behaald, krijgt ze twee jaar uit sluitend vakopleiding dus allereerst opvoed- en onderwijskunde, dan wat nocudig is om als spelleidster op te tre den alsook onderwijs in zingen en handenarbeid. De twee klassen krijgen óf in de morgen- óf in de middaguren onderwijs, daar de leerlingen zich halve dagen in de praktijk moeten oefenen. Er is dus heel weinig lokaliteit nood'ig en ijverig bestudeerd had en waaruit ze dit en idat wilde aanteekenen, weer uit de hand' en keek haar zwager verbaasd aan, Je hebt uit de uitnoodfging van de gravin toch gezien, dat zij speciaal ook Achim gevraagd heeft. De Witde- nauer kinderen komen eveneens. Men wil de kinderen boven bij de ruïne een verrassing bereiden, schijnt het. Daarvoor behoef je toch den gou verneur niet mee te nemen 1 Achim is niet meer zoo klein, dat wij beiden niet op hem zouden kunnen passen. Ik dank je. Ik ben stellig een goe de moeder, maar dien levendigen jon gen op een zoo gevaarlijk terrein als de Dansberger ruïne op te passen, zou wezen zich van allen gezelligen omgang berooven. Waarom zal ik dat doen. waar dr. Markhof toch hier is Als hij niet mee reed', konden wij jouw coupé nemen en veel prettiger rijden, dan nu in de groote auto, waar op men als het regent, slechts een nood^ kap kan aanbrengen. Och, het regent niet. Bij dit be stendige mooie weer 1 Denk je niet, dat men het in Neu- Dansberg indringerig zal vinden, als wij den burgerlijken gouverneur in den intiemen kring introduceeren. Edeltrud keek steeds meer verbaasd. Toen lachte zij spottend. Het schijnt mij dat je drukke bezoeken op Hagernbach je al door tante Clemy hebben doen aansteken. Je was anders toch niet zoo. iIk dacht alleen aan de Ebereichens en de Wildenauers, antwoordde Pros- het aantal leeraars of leeraressen is heel beperkt. En toch krijgen we op deze manier onderwijzeressen, die to' hun zestiende jaar met allerlei jongelieden hebben omgegaan en die in wat men noemt algemeene ontwikkeling, hooger staan dan de tegenwoordige onderwij zeressen. Voor de onderwijzers en onderwij zeressen der school voor gewoon lager onderwijs zou geëischt kunnen worden het einddiploma H. B. S.. Gymnasium of Lyceum en daarna twee jaar uitslui tend vakopleiding. Ook daarvoor zou heel weinig lokaliteit no.odig wezen, daar ook deze leerlingen zich halve dagen aan de praktijk van het school houden zouden moeten wijden. Het aantal hoogere burgerscholen, gymna sia en lycea is reeds zoo groot, dat uit breiding niet noodig is, tenzij op plaat sen, waar ze om andere redenen toch zouden moeten komen. Ook het aantal leeraars voor zulke inrichtingen be-- hoeft slechts heel klein te zijn voor opvoedkunde, zang en handenarbeid. We krijgen hierdoor het groote voor recht, dat de onderwijzers tot hun 18e jaar in gezelschap van allerlei jongelie den kunnen blijven en op hun 20e jaar op hooger peil staan dan het gros der tegenwoordige onderwijzers. Aan enke le van dezer scholen kunnen cursussen verbonden worden voor vreemde talen, enz., ten dienste van hen, die de Ulo scholen willen dienen. De HoIIand-Amerika lijn. Het zal den 9en April a.s. 50 jaar geleden zijn, dat ide Koninklijke goed keuring werd verleend op de voorioo- pige acte van oprichting der Neder- iandsch-Amerikaansche Stoomvaart maatschappij. Het feit van dezen vijftigsten ver jaardag is voor de Rotterdamsche ha ven van beteekenis er is een onmid dellijk verband tusschen den opbloei van Rotterdam en van de N. A. S. M. Met den verbeterden toegang naar zee heeft de vaste stoomvaart op Ame rika zich ontwikkeld en aldoor heeft bij de uitbreiding van Rotterdam's haven bassin de N.A.S.M. haar ontwikkeling kunnen voortzetten. Zij is thans de grootste stoomvaart onderneming van ons land en haar vermaardheid van welingerichte, snelle en zekere verbinding over den Oceaan gaat de wereld door. De beide stichters der N.A.S.M, de heeren dr. A. Plate en jhr. Otto Reuch- lin, beltven beiden nog het vijftigste jaar van hun kind. Onder de firma Plate, Reuchlin en Co. begonnen zij. in 1872 met een „di recte geregelde stoomvaart op Ameri ka" voor het vervoer van goederen en landverhuizers. Zij begonnen in het klein, met twee scheepjes van 1700 ton, de „Rotterdam" en de „Maas" en in het eerste jaar ver dienden zij 8 van :het bedrijfskapi taal, na behoorlijke afschrijving en reserve. Toen werd in den aanvang van 1873 de firma Plate, Reuchlin en Co. omge zet in de N. V. Nederlandsche Ameri- kaansche Stoomvaartmaatschappij en 5 belangrijke Rotterdamsche firma's be lastten 'zich met de uitgifte van twee millioen gulden in het maatschappelijk kapitaal van 6.000.000, die grif vol- teakend werden. De broeder van Koning Willem. III, Prins Hendrik, nam het beschermheer schap op zich en de bekende Rotter damsche burgemeester Joost van Vol lenhoven werd eere-voorzitter van den raad van commissarissen. per, een kleur krijgend, Die zijn toch ook niet zoo. Tante Clemy staat heelemaal alleen met haar oude vooroordeelen. De moderne tijd dwingt ons overal tot concessies, be paald bij geleerden maakt men gaarne uitzonderingen. Zelfs jouw valder doet het tegenover dr. Markhof. Ook jij be handelde hem tot heden als zijns gelij ke. Wat heb je plotseling tegen hem, Prosper Tegen hem hebben Heelemaal niets. Maar hij is mij niet sympathiek, was Prospers harde antwoord. Dat doet mii leed om Markhof, want ik houd hem voor een uitstekend karakter. Maar je behoeft je immers niet met hem te bemoeien, als hij je niet bevalt. Hij zal morgen meest bij de kinderen zijn en zich voor het overige waarschijnlijk met zijn nicht, de freule van Dingsda, bemoeien. Prosper keek vragend op. Zal freule van Dieten de partij ook meemaken Ja. als juffrouw van gezelschap. Tante Clemy is ziek en kan de klein dochters niet begeleiden. Hoe weet je dat Achim vertelde het mij, toen ik hem goeden nacht zei. Hij en Markhof hebben vandaag Amaranth in het bosch ontmoet en haar toen naar Hagernbach vergezeld. Daarbij ontmoetten zij Die ten. die het tegen Amaranth zei. Prosper keek somber voor zich. Dat vergezellen schijnt een lieve- lingssport van dien dr. Markhof te zijn. Ik in jouw plaats zou hem verbieden, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroor zaakt door leverstoornissen. Foster's Maagplllen zullen 'het kwaad spoedig overwinnen. Zij. wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het genezen van galzucht, verstopping en maag kwalen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 10 A. i. P.'s EiERPUDDIMG met vruchten DE FIJNE PAASCHPUDDING Moeilijke jaren heeft de N.A.S.M. er vele gekend niet in het minst in den oorlogstijd maar met de haar eigen energie is zij ze 'te boven gekomen. De N.A.S.M. beschikt thans over een groote vloot de passagiersschepen „Rotter dam" 24.149 ton, „Nieuw-Amsterdam" 17.149 ton, „Noordam en „Rijndam" 12.500 ton, „Maasdam", „Edam" en „Spaarndam" en „Leerdam" 11,800, „Volendam" en eerlang de „Veendam" 15.000 ton. De „Statendam" 32.000 ton, staat op stapel. Tot deze categorie be hoort ook de „Warszawa" 4300 ton. De „Noordam" is echter door een Zweedsche maatschappij in charter overgenomen en zal wei niet in de vloot der N.A.S.M. terugkeeren. Voorts de vrachtschepen „Zaandijk" 4489. „Ziildijlc" 4900, „Soestdijk" 6445, „Amsteldij.k" 6435, „Sloterdijk" 6424, „Maartensdijk" 6483. „Gorredijk" 6483, „Beukelsdijk" 6801, „Waaldijk" 5011, „Poeldijk" 4226, „And'ijk" 6292. „Som- melsdijk" 6315, „Maasdijk" 6055, „Zui- derdijk" 5208, „Noorderdijk" 6550, „Westerdijk" 8261, „Veendijk" 6874, „IJseldijk" 7517, „Schiedijk" 7040, „Moerdijk" 7100, „Eemdijk" 7678, „Kin derdijk" 7676, „Vechtdijk" 10.380, ,,Stadsdij,k" 10900, „Burgerdijk" 10.052, „Blijdend'ijik" 10052, „Binnendijk" 10052 „Blommersdijk" 10052, „Breedijk" 10052 en later de „Bosehdijk" 10052. „Beemsterdijk" 10052. „Gaasterdijk" 12000, „Grootendijk" 12000, „Dintel- dijk" 12000 en „Drechtdijk" 12000. En kele oudere vrachtschepen zijn intus- schen weer verkocht. Zoo is uit de kleine onderneming van Plate, Reuchlin <S Co. deze machtige maatschappij gegroeid, met een in de Nederlandsche reederij ongeëvenaarde kracht van middelen. En al gaan we onzekere en vermoe delijk nóg onvootidieeliger tijden tege moet, uit haar historie is wel gebleken, hoe uit allerlei misère de N. A. S. M. steeds met eere is omlhoog gekomen en zij zai, met haar vele bedrijfsmogelijk- héden, ongetwijfeld ook uit dezen tijd van inzinking het forsche hoofd weten op te steken. Stads* en Provincienieuws VLISSINGEN, 20 MAART. Zenuwachtige kinderen. Dit onderwerp bleek zoozeer de aan dacht getrokken te hebben van de ouders der leerlingen, die de scholen E, H, 1, K en U. L. O. bezoeken, dat, toen het aanvangsuur der lezing van dt. J. met Achim zich zoo ver van Dreisen- stein te verwijderen. Het kind wordt daarbij zeer vermoeid. Ik trof beiden dicht bij Marktleiten aan, toen ik toe vallig dien weg langs kwam. Was dat niet zoo geweest Dan had Markhof in Marktleiten een rijtuig genomen voor de huisreis, zooals zijn plan was. Je kunt gerust zijn, idat Achim in elk opzicht bij hem veilig en zeker is, voltooide Edeltrud rustig. Prosper zweeg. Terwijl de prinses haar prijslijst weer opnam, begon hij door de kamer heen en weer te loopen. Na een poos bleef Prosper staan bij het tafeltje, waaraan zijn schoonzuster haar aanteekeningen maakte. Wat schrijf je daar toch eigenlijk zoo druk Zij schoof hem haar blok toe. Half luid las hij Bij het zwarte zacht nijl- groen met zwarte gesp van agaat. Ge vleugelde kous met opstijgende vin boven de hiel. Bij- het bruine warm citroengeel met reebruine gesp met topazen bezet. Lookgroene kous met spiraalvormige zijden banöjes van af den enkel. Bij het groene rood en rus- sisch groen. Gedreven zilvergesp. Me- daillonvormige rozetten op de mat- blauwe kous Prosper keek zijn zuster aan. Ik begrijp geen woord er van Wat beteekenen die geheimzinnige slagwoorden (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1