ivo 64 VRIJDAG 16 MAART gemeentebestuur binnenland >1923= VLISSLNGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Vonr Vlissingen en gemeenten op Wal- ,.,/ren 2.20 per drie maanden. Franco or het 'geheele rijk 2.50. Week-abon- aomenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van j_4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent; bij abonnement spe cific prijzen. Reclames 52 cent per gel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1 —6 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent STORTPLAATS VOOR PUIN. Burg en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis, dat het terrein ge leoen nabij het voormalige fort „De Nolle" mte ingang van 19 Maart a.s. niet meer als stortplaats voor puin mag worden gebe zigd, doch hiervoor moet worden gebruikt liet hiervoor bestemde terrein aan den Nieuwen Middeiburgschen weg. Vlissingen, 15 Maart 1923. Burg en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. kameroverzicht. Eerste Kamer. Indische Begrooting. Hoewel een kwart deel van het jaar al voorbij is en .de begrooting voor indië voor dat deel al is opgeteerd, doet de Eerste Kamer de behandeling op haar dooie gemak af met een zeld zaam talent van herhalingen. De gan- sche ochtendvergadering is in beslag genomen door het slot van de rede van den heer Idenburg, die de inkomsten belasting noodzakelijk wil verhoogen, als middel om het noodige .geld te ver- krlgen. Daarnaast mag de industrie niet meer belast worden, omdat zij de con currentie niet meer kan volhouden. O.a. ■is dit het geval met de suiker, die haast onmogelijk de concurrentie kan door zetten .Na den heer Idenburg de heer Wi- baut, die in socialistischen toonaard financieele bespiegelingen, hield. Nooit in Indië geweest, maar toch precies op de hoogte. Het kapitaal achtte hij een vloek voor Indië. Minister De Graaft heeff medege deeld dat hij een artikel inzake de zen ding heeft ontvangen en aan den Gou verneur-Generaal heeft gezonden om advies. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag. De heer Brautigam heeft ne Kamer verlof gevraagd om aan de regeering vragen te mogen stellen over de belem meringen van de scheepvaart op het Duitsdhe gedeelte van den Rijn, zoo mede over de moeilijkheden die de Ne- derlandsche handel in het bezette ge deelte van Duitschland ondervindt. Wijziging der jachwet. Zes amendementen wanen ingediend op artikel 54, dat de voorwaarden voor het dooden van schadelijk gedierte re gelt. De heer Weitkamp wil de beslis sing over het gebruik van vallen enz. overlaten aan de schade-commissie. De Commissie van Rapporteurs wil de ko- nijnenstriikken verbieden. De heer Fruij- fien wii de jachtgerechtigden het recht tot dooden van schadelijk gedierte ge ven. Mevrouw BakkerNort wil alle instrumenten verbieden, d'ie de dieren niet onmiddellijk dooden of levend van gen. De heer Dresselhuijs wil bij Ko ninklijk besluit vaststellen welke dieren als schadelijk zijn te achten en ten slotte wii de heer ÏDuymaer van Twist het dooden en opsporen op Zondag verbieden. Later vulde de heer Duymaer dit amendement aan met de mededee- ling, dat dit verbod alleen geldt voor schietgeweer. Het resultaat van de nogal verwarde discussie en stemming was, dat het Zondagsverbod werd aangenomen en dat ook het amendement-BakkerNort werd aanvaard, echter voor de helft be dorven door de aanneming van het amendement-Weitkamp, dat'het gebruik van strikken toch weer mogelijk maakt, zii het met goedkeuring van den minis ter, gehoord de schade-commissie. Fei telijk paste dit amendement heelemaal niet meer in het systeem, maar drijven van enkele leden maakte de aanneming mogelijk. Het amendement-Dresselhuijs nam de minister over. Aangenomen werd een amendement- "iemstra, dat de leden der schade- commissie wil laten benoemen door den minister, op aanbeveling van de Land- bouw-organisaties. De minister had daartegen nogal bezwaar, omdat daar door de jacht-belangen in het nauw zouden komen, maar de Kamer wilde bet zóó. Van de overige amendementen ver melden wij er één, dat verworpen werd. Wanneer de grondgebruiker niet vol- oende zorgt voor de verdelging van het schadelijk gedierte, kan de minister aan een ander de bevoegdheid geven tot verdelging over te gaan. De heer Ebets wenschte die bevoegdheid te verleggen naar de schade-commissie. Dit ontried de minister ten stelligste, omdat het hier een zeer belangrijk punt gold, dat niet aan een onverantwoordelijke com missie kan worden overgedragen. De minister verklaarde dit amendement on aannemelijk, waarna de Kamer hef te recht verwierp. Het ontwerp is afgehandeld. Het eenige punt van belang dat er in gewij zigd is, betreft de afschaffing van de lange jacht. De tweede lezing heeft later plaats. De rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der mid delen (hoofdsom en opcenten) over Je maand 1923, invergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1922. Febr. 1923 Febr. 1922 Grondbelasting 433.257.54 f 357.810.32 Pers. belasting 1.394.470.90 975.253.43 Inkomstenbe!. 10.681.853.06 8.623.576.08 Div.-en tantbel. 3.322.475.80 659.365.11 Vermogensbel. 446.471.5S 875.220.30 Suiker 3.237.382.97 2:919.265.35 Wijn 44.073.35 53.799.11 Gedistilleerd 3.838.705.17 «4.958.723.55 Zout 122.953.94 96 017.55 Bier 257.076.18 308.011.36 Geslacht 745.502.49 685.001.44 Tabak 1.414.693.69 Bel. op speelkaarten 9.452.75 7.227.76 Zegelrechten 1.421.815.90 1.148.500.68 Registr.rechten 1.417.721.71 2.133.651.78 Succ.rechten 3.171.583.02 2.582.940.47 Bel. goud-zilver 72.428.28 70.839.52 Essaailoon 70.82 81.49 Statistiekreeht 257.835.13 269.173.07 Domeinen 162.889.24 111.769.38 Staatsloterij 170.998.76 170.303.31 Jacht en visscherij 334.75 329.25 Loodsgelden 250.087.11 209.474.15 Mijnen 68.807.79 72.337.99 Totaal 35.915.105.09 30.138.215.34 De begrooting van oorlog. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de afdeelingn der Eerste Kamer, meent de minister ten aanzien van het vraagstuk of en in hoever 's lands veiligheid door bewape ning wordt gediend te kunnen volstaan met de opmerking, dat ook hij den oor log een der grootste rampen acht, die volk en land kunnen treffen, en dat alle poging, die wordt of kan worden aan gewend om de mogelijkheid van den oorlog te beperken, steun .verdient. Ech ter mag dit de verantwoordelijke regee ring niet leiden tot ontwapening, reeds omdat zooals door verschillende le den wordt opgemerkt - van feitelijke ontwapening nergens .blijkt en. ook ons land -derhalve gedwongen zal zijn een weermacht te onderhouden tot beveili ging van onze nationale zelfstandigheid en tot het vervuilen van de plichten, die op ons als lid der Statengemeenschap rusten. Op grond van dezelfde overwegingen zal de kracht van de weermacht niet mogen dalen beneden het minimum, waarbij de haar toegedachte taak nog naar behooren -kan worden vervuld. Eene verder gaande vermindering der bewapening zou een onmiddellijk en niet te verantwoorden gevaar voor onze eigen veiligheid en voor de verhoudin gen in West-Europa beteekenen. Het gezantschap bij den Paus. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer in zake de begrooting van buitenlandsche zaken zegt de mi nister aan te nemen dat de leden, die de wenschelijkheid uitspraken, dat op dezen gezantschapspost een protestant zou worden benoemd, daarmede niet bedoekten zich uit te spreken voor een vervanging van den tegenwoordigen ti tularis. die getoond heeft op dezen póst uitnemend op zijn plaats te zijn. In be ginsel is echter de benoeming van een protestant tot gezant bij den Pauselij ken Stoel niet uitgesloten te achten. Wijziging van de Pensioenwet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp strekkende tot wijzi ging van de pensioenwet 1922. De voornaamste wijziging is, dat wordt voorgesteld om als personen in lossen dienst aan te merken hen wier diensttijd slechts 12 maanden of korter duurten om- wanneer gezamenlijk militair- en burgerlijk -pensioen de ge stelde limiet zou overschrijden, het bur- gelijk pensioen in een zoodanige rede in -te korten, dat wanneer ook het militair pensioen in gelijke rede wordt ingekort de limiet wordt bereikt. Grensbewaking. Een wetsontwerp is ingediend tot verhooging der justitie-begrooting 1923 met 600.000 voor meerdere kosten der grensbewaking. Blijkens de memorie van toelichting was bij het opmaken der begrooting er van uitgegaan, dat de toestanden zich wel1 zoodanig in gunstige richting zou-- den ontwikkelen, dat tegen het midden van 1923 de 300 man- politietroepen aan de grens zouden kunnen worden ge mist. Sindsdien is in de ontwikkeling der toestanden geen gunstige keer geko men. Integendeel is een verergering in getreden, die de regeering onlangs heeft genoodzaakt, de politietroepen aan ,de grens rnet ruim 100 man uit het binnenland tijdelijk te versterken. Re delijk uitzicht, dat omstreeks het mid den van het jaar de bijzondere maat regelen inzake de grensbewaking zul len kunnen worden beëindigd, kan dan ook .bezwaarlijk méén aanwezig worden geoordeeld. Zelfs is te duchten, dat de tijdelijke versterking der 300 man uit het binnenland een meer blijvend ka rakter zullen moeten verkrijgen. Daarmede is dus de noodzakelijk heid gegeven om den bedoelden be- grootingspost te versterken, opdat de regeering in .de gelegenheid is, indien de omstandigheden niet, zooals nau welijks gehoopt mag worden, ten gun ste weilden, de dien overeenkomstig vereischte maatregelen ook verder te treffen. Actie tot behoud van den zomertijd. Het aantal adhaesie-betuigingen door het Comité van. Actie tot beiioud van den Zomertiid ontvangen, was Woens dagavond tot 370.000 gestegen. Er komen ook bewijzen van instem ming van het platteland, onder voor waarde evenwel, dat de aanvang van den zomertijd op zijn vroegst op half April wordt 'gesteld. Een der oprichters van de N. K. P. in een te Utrecht gehouden ledenver gadering van de R. Kath. kiesvereeni- ging Utrecht is het beroep van den heer F. W, Swane om weder als Lin van de vereeniging te worden toegelaten na uitvoerige duscussies afgewezen met 100 tegen 22 stemmen en 5 in blanco. Hongaarsche onderscheidingen. Tot de 200 Nederlanders, aan wie de Hongaarsche regeering, omdat zij zich jegens Hongarije verdienstelijk hebben gemaakt, een onderscheiding uitreikt, behooren -de ministers Ruys de Beeren- brouck en Van Kantefeeek, onze con sul-generaal te Boedapest, vijf Neder- landsche bisschoppen, -de voorzitter van de vereeniging Nederland-Hongarije, baron van Vredenburch, de geestelijke zielzorger der Hongaarsche kinderen in Nederland, <1 r. N. Knebel, ieden van comité's ter behartiging van de belan gen -der Hongaarsche krijgsgevangenen en verzorging der Hongaarsche kin-de ren en zes journalisten. Stads= en Provincienieuws VLISSINGEN, 16 MAART. Regeerings-jublleum H.M. de Koningin. Gelijk bekend heeft zich destijds in ons land gevormd een Nationaal Comité voor het inzamelen van gelden voor een huldeblijk, aan te bieden aan Hare Ma jesteit de Koningin bij gelegenheid van Haar 25-jarig regeeringsjubileu-m dit huldeblijk zou dan bestaan in de res tauratie van het Koor der Nieuwe Kerk te Del'ft, alsmede in een klein particu lier geschenk. Intusschen zou de Zeeuwsche bevol king het wellicht op prijs stellen, daar naast (doch niet in wedijver daarmede) van hare bijzondere genegenheid jegens het Vorstenhuis te doen blijken. Dat Hare Majesteit blijken van genegenheid ook uit onze streken zal waardeeren, valt stellig te verwachten, mits het ge schenk niet van kostbaren aard zij, doch zijne waarde ontleent aan de omstan digheid, dat arm en rijk, groot en klein in dit gewest voor een gering bedrag zal hebben bijgedragen. De .burgemeesters dér verschillende gemeenten betuigden in beginsel hun sympathie met dit p;an. Een algemeen comité vormde zich, waarvan deel uit maakten de heeren P. Dumon Tak, C. A. van Woelderen, jhr. W. Z. van Teij- lingen, G. A. Hajenius, P. S. Buteux, J. N. El-enbaas, J. W. A. Stiite, P. W. Maarievel'd, E. Buzeijn, K. J. A. G. ba ron Coliot d'E.scury, F. J. L. M. van Waesberghe, C. ljsebaert, (als plaats vervangers der -drie laatstgenoemden waren aangewezen de heeren A. Woi- fert, P. L. de Wael en J. Truijman, res pectievelijk burgemeester van Hoek, Stoppeldijk en Boschkapell-e). C. J. Boogerd, J. C. van der Have en A. F. Hanssens, respectievelijk burgemeester van Middelburg, Vlissingen, Oostka- pelle en Serooskerke (W.), Goes, Oost en West-Souburg, Kruiningen, Colijns- pfaats en Kats, Biervliet, Èede, Honte- nisse, Hulst, Sint-Jansteen, Kerkwerve, Oosterland en Stavenisse. Onder leiding van den Commissaris der Koningin had in den loop der vo rige week met leden van dit comité een conferentie plaats in het gebouw der Provinciale Griffie. Verschillende denkbeelden, welke aan de hand waren gedaan, werden daarbij besproken, en ten -slotte werd men het er over eens dat het huldeblijk zou be staan uit een album, bevattende de na men der deelnemers, voorzien van een opdracht, verlucht en versierd met ka rakteristieke photo's uit zoo mogelijk alle gemeenten. Om de deelname zoo algemeen mogelijk te maken, zal ze worden opengesteld voor alle personen die den- leeftijd van 10 jaren hebben be reikt ten einde de kosten van een en ander te"bestrijden, zal el-k, die wenscht mede te werken, 10 cent storten, welk bedrag, naar wel mag worden aange nomen, voor niemand, een bezwaar zal ziin. Het eigenaardige is. dat op deze wijze waarschijnlijk het overgroote dee!' der bevolking in het album een plaats zal vinden. De burgemeesters zijn ui.tgenood-igd. zich te belasten met de inzameling der lijsten. Op de zooeven genoemde conferen tie werd de Commissaris der Koningin bereid gevonden het eere-voorzitter- schap van hef Uitvoerend Comité te aanvaarden dit comité is samenge steld uit vertegenwoordigers van de verschillende ohderdeelen der provincie en bestaat uit de heeren P. Dumon Tak, voorzitter (voor Walcheren), j. N. Elenbaas (voor Noord- en Zuid-Beve land), j. C. van der Have (voor Schou wen en Duiveland), K. j. A. G. baron Coliot d'Escury (voor Oostelijk Zeeuwsoh-Vlaanderen), E. Buzeijn (voor Westelijk Zeeuwsch-VPaanderen) en A. F. Hanssens (voor Tholen en St. Philipsiand), terwijl als secretaris-pen ningmeester zal fungeeren mr. L. j. A. van der Harst, hoofdcommies ter Pro vinciale Griffie van Zeeland. Stortplaats voor puin. Wij vestigen de aandacht op de be kendmaking van Burg. en Weth. dat vanaf Maandag a.s. het voormalige fort ,,-cie Nolle" niet meer ais stortplaats voor puin mag worden gebezigd, doch dat hiervoor moet worden gebruikt het hiervoor bestemde terrein aan- den ■Nieuwen Middeiburgschen weg. Voor het te 's-Gravenhage gehouden vakexamen voor surnumerair der di recte -belastingen, invoerrechten en ac cijnzen zijn o.m. geslaagd onze vroege re stadgenooten, de heeren j. Tichel man en H. F. van de Velde. De scheepsramp. Het Engelsche stoomschip „Merville" dat op 20 mijt van de Steenbankboei bij Oostelijken storm is gezonken, was 1035 bruto en 538 netto tons groot en in 1903 gebouwd.. Het behoorde aan de Yorkshire Coal and Steam Shipbuilding Company te Goole. Er waren 14 man aan boord van genoemd schip, waarvan er, zooals ge meld, slechts twee gered zijn, zoodat deze ramp vermoedelijk aan 12 man (het leven heeft gekost. Een verslaggever van het „Hbld. van Antwerpen" is nadat het Noorsche stoomschip „Frithjof Ei.de" met de twee geredde schipbreukelingen te Antwer pen was aangekomen, aan boord ge gaan, teneinde bijzonderheden omtrent deze ramp te vernemen. De kapitein van het Noorsche stoom schip was echter zoo onhebbelijk dat het voor den verslaggever niet moge lijk was de geredden te spreken. De moeite van den verslaggever werd evenwel toch met het gewenschte suc ces bekroond, want de loods Corthout deelde in korte woorden mede wat er was gebeurd, na vooraf gezegd te heb ben dat de kapitein zich deed veront schuldigen voor de brutale manier waarop hij zich had aangesteld. Als hij eet, wil hij- met rust gelaten worden, ha!d. hij later gezegd; Het schip dat vergaan is, is de En gelsche stoomboot „Merville", varende met een lading kolen van Goole naar Gent. Donderdagmorgen rond half drie, bij zeer donkeren nacht en geweldige zee i§ de „Merville", op -het oogenblik dat het schip op dertig mijlen was van Westkapelie, door 'geweldige zware zeeën geteisterd geworden. Het schip werd voortdurend heen en weer gesla gen en het was uiterst moeilijk stuur te houden, terwijl voortdurend de zee over het dek heen ging. Door de opvarenden wend. besloten, het behoud van hun leven in de red- dingsbooten. te gaan zoeken. Doch er kon enkel van één reddingsboot gebruik gemaakt wonden, daar de andere boot tengevolge de zware slagzij- van het schip niet kon uitgezet worden. De veertien opvarenden van het schip na men dus plaats in de eene boot en het ranke vaartuig met de veertien men- schenlevens dobberde op de hooge zeeën, om het volgende oogenblik in de diepte weer te verdwijnen. Met eiken golfslag bestond, het gevaar, dat de boot voor goed onder de eene of andere ■golf zou verdwijnen. Het was rond vijf ure 's morgens dat de „Frithjof Eide" ter plaatse der ramp kwam, waar de „Merville" was ver gaan. Er werd. ih-ulpgeschreeuw waar genomen, doch er werd niets gezien. INGEZONDEN .MEDEDF.ELINGEN. L 1 P.'s ElERPOEDiNG met vruchten DE FIJNE PAASCHPUDDING De kapitein, hoe barsch hij ons ook heeft behandeld, gedroeg zich als een echt zeeman, en besloot het stuur van het schip te wenden en terug de plaats af te zoeken, waar het hulpgeschreeuw was waargenomen. Toen bemerkten zij een omgeslagen boot, waarop vijf menschen vastge klampt zaten. (^ogenblikkelijk werd een boot uitgezet en slechts na bovenmen- sche-lijke inspanning gelukten de moe dige zeelieden er in de omgeslagen boot te naderen. Helaas, van de vijf op varenden die ze eerst gezien hadden, waren er nog maar twee overgebleven. De drie anderen hadden, verkleumd van de koude en afgetobt door de zware zeeën, de omgekantelde boot moeten loslaten en waren in de golven verdwenen op het oogenblik dat de red ding zoo nabij was. Volgens de geredden later vertelden is het ook zoo gegaan met andere op varenden. Hun boot was op zeker oogenblik omgeslagen geworden. Velen hunner waren toen reeds den dood -ingegaan, terwijl de enkele overblijven- den zich aan het ranke vaartuig hadden vastgeklampt. Een der geredden heeft tot viermaal toe den kapitein weer te rug op de boot getrokken. De andere had hetzelfde gedaan met den eersten machinist, doch allen, -de een na de andere, zagen ze hen voor hun oogen in de diepte verdwijnen, terwijl de dood met uitgestrekte armen, de ongelukkige schipbreukelingen bleef aangrijnzen, tot ten laatste twee hunner toch gered werden. Beiden werden aan boord allerbest verzorgd, zoodanig dat ze, toen we hen zagen, reeds geheel opgeknapt waren. De vergane stoomboot „Merville" is een schip in 1903 gebouwd en had een bruto tonnenmaat van 1035 ton. De geredden zijn een matroos en een donkeyman; Eerbaarheid aan het strand. Door den Diocesanen Bond van af- deelingen van „Voor Eer en Deugd" in het bisdom Haarlem, is'aan de gemeen teraden van alle badplaatsen in. onze provincie aan die colleges te Vlissingen en Domburg een adres gezonden, waarin wordt verzocht tegen den tijd van het nieuwe badseizoen het daarheen te willen -leiden, dat 1. de bestaande wetten en verorde ningen streng wonden gehandhaafd en o.m. streng toezicht worde gehouden op de veelvuldig voorkomende overtre ding van artikel 239 1,0. Wetboek van Strafrecht vooral op het zgn. stille strand- 2. dat het in iedere gemeente op be paalde, niet onaanzienlijke strooken van het strand, gelegen daar, waar het wandelend publiek zich bij voorkeur ophoudt worde verboden zich uit- of aan te kleeden, zich ongekleed of in badeostuum langs het strand en in de duinen op te houden het zgn, pootjes- baden worde alleen toegestaan aan kinderen) beneden 13 jaar, mits overi gens behoorlijk gekleeid. 3. dat -in iedere gemeente aan het strand besta een afzonderlijke badge legenheid voor mannen en een afzon derlijke badgelegenheid voor vrouwen en dat -geen gelegenheid geboden wor de voor gemengde baden 4. dat in eventuee-l op het strand toe te iaten -kiosken geen onzedelijke lec tuur en plaatwerk worde uitgestald en verkocht. De gemeenteraad- te Domburg heeft besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. Men schrijft ons uit Middelburg In verband met de verlaging van de loonen in -de meubelindustrie is aan de meubelmakers, werkzaam bij de firma Belderok <S Van Roo, ontslag gegeven, zonder opzegtermijn. Van werknemers zijde wordt nl. medegedeeln dat de ge zellen, daar Maandag, zonder dat hun iets gezegd was, aan den arbeid' zijn gegaan. Omstreeks 9 uur werd door een der firmanten gezegd dat het loon met 10 pet. werd verlaagd en men over 3 maanden het loon zou herzien. De werknemers pleegden overleg en be sloten met deze regeling geen genoe gen te nemen. Dit werd aan de werk gevers medegedeeld, waarop deze ver klaarden dan de fabriek om 12 uur te zullen sluiten. Bij Kon. besluit is de waarnemende ontvanger der directe belastingen en accijnzen A. Loose te Breskens, defi nitief als zoodanig benoemd. Tegen het vloeken. Naar aanleiding van een ingekomen adres van -den Nationalen bond tegen het vloeken, heeft -de gemeenteraad te Domburg met 5 tegen 2 stemmen in

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1