DONDERDAG 15 MAART No 63 fiEMEENTEBESTUUR FEUILLETON De burcht van het geluk. BINNENLAND Stads- en Provincienieuws Niet alleen liinderen gTafgie%eten eol au» - ••••'- VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRijS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- ,h „n ƒ2.20 per drie maanden. Franco 'r"l)ét geheeie rijk: ƒ2.50. Week-abon- „tmenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. yan i_4 regels 1.10 1 voor iedere teecl meer 26 centbij abonnement spe ende prijzen. Reclames 52 cent per gei Blensteanbicdingen en dienstaanvragen van i_5 regels 65 centiedere regei meer 3S cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70, Iedere regel meer 26 cent drankwet. Burg en Weth. van Vlissingen, gelet op art 37 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Gom- mert de Visser, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor het perceel Boulevard Bankert no. 106 dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingediehd bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, 15 Maart 1923. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B De Secretaris, F. BISSCHOP. KA~M EROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag. Jachtwet. Vandaag werd er geloofd en gebo den over den prijs van de jaciht-acten. Voor de groote jachtacte vraagt de minister ƒ30, de middelsoort ƒ15, de kleine f 10. De heeren Hiemstra en Braat boden voor de goedkoopere acte nog minder. Hierbij werd tevens gede batteerd over het wreede van de z.g. lange jacht met lange honden. Vele leden achtten deze sport als een mis dadige sporteen jacht die niet ten doel heeft schadelijk wild te dooden maar als een hartstocht om te schieten en te dooden. Zelfs het vrouwelijk ge voel en de vrouwelijke zachtzinnigheid kwamen naar voren de dames Groene- weg en Van Dorp waren tegen deze verfoeilijke sport. De minister was het daarmede niet eens. De jadht Is in alle vormen een sport en de lange jacht is niet veel wreeder dan eenige andere jacht. Als men alleen maar de bedoeling had het gedierte te dooden, dan moest men al leen met chloroform werken. De minis ter ontried dus het amendement, maar de Kamer aanvaardde het met 60 tegen 18 stemmen, zoodat de lange jacht ver boden is. Er was bij deze beslissing eenig applaus in de Kamer. In de prijzen der acten kwam slechts zeer geringe verandering. De acte voor jacht op waterwild werd op ƒ5 ge bracht. Het nachtelijke jagen op ganzen en eenlden is een uur ingekort. Bij de te genwoordige Jachtwet is deze jacht toegelaten, een half uur na zonsonder gang en een half uur voor zonsondtr- gang en een half uur voor zonsonder- mijnen tot een vol uur verlengd, maar op verzoek van de heeren DresseKhuijs en Duymaer van Twist is het weer tot een half uur ingekort. Na een half uur is het 's avonds te donker om de eieren te onderscheiden. Voor dit argument zwichtte de minister. Roman van F. ARNEFELD. 15) Waarom zou Edeltrud er tegen zijn Lammetje, dat is toch duidelijk. Als hij trouwt en zelf kinderen heeft, moeten Edeltrud's jongeins zich, met het vaderlijk vermogen tevreden stellen. Amaranth, zette een verbaasd gezicht. tDat is waar. Daar heb ik heete- maal nog niet aan gedacht. Maar weet je, Tinti, Prosper zou mij. als man niet bevallen. Waarom niet? Het is een knap man, een onberispelijk edelman en on metelijk rij.k. Dat is toch niet alles in het leven. Dat alleen kan een vrouw niet gelukkig maken. Hij. is zoo koel daarbij, Tinti. Hij heeft een manier om met jou te Pfaten, zoo zuiver kameraadschappe- 'ijh dat ik daarmee niet tevreden zou zijn. En dat hij. zoo lang overlegt, vind ik niet flink. Ik denk, als een man lief beeft, moet het heel anders zijn... ter stond aLles in orde, vurig... Je bent een dwazin, viel Tiniti de zuster in de rede en ging naar het ven ster. Zij was zeer -rood geworden, een sombere .plooi kwam op haar voor hoofd. Amaranth kwam verschrikt haar na en legde den arm om haar hals. Ben je boos op mij, Tinti Ik .Zeer geruimen tijdi is het over allerlei onbeduidendheden onderhandeld, waar van het meeste weer werd ingetrokken. Iets belangrijker werd het debat bij art. 54 over de voorkoming van scha den. Hierbij was aan de ordeide kwestie van de toelating der strikken. De re- geering wenscht die tot te laten, de Commissie van Rapporteurs had1 be zwaar. Wederom kwam het zachte vrouwen gemoed in opstand tegen de wreedheid. Mevrouw BakkerNort wensdhte ab soluut verbad van het gebruik van klemmen, vallen, beugels en strikken, oindat dit moordinstrumenten zijn. Bij dit artikel kwam ook aan de orde een amendementDuymaer van Twist, om het opsporen en dooden van scha delijk gedierte op Zondag te verbieden. De heer Duys zeide dit niet te begrij pen, omdat op Zondag wel de burger wachten zich mogen oefenen in het dooden van menschen. Over die strikken en vallen werd men het niet -eens, want volgens de land- bouw-specialiteiten zijn ze onmisbaar voor den landbouw, omdat geen andere middelen afdoende ;zijn tegen het scha delijk gedierte. De minister had geen bezwaar tegen het verbieden van strik ken en, het alleen-gebruik toe te staan na goedkeuring van het hoofd der po litie, gelijk de Commissie van Rappor teurs wil. Het Zondagsverbod wees de minis ter niet af, maar hij begreep niet waar om op Zondag geen val gesteld mag zijn. Daardoor wordt tocli geen men- solien-arbeid vereischt. De discussie gaaf morgen weer voort. Nederiandsch-Belgische kwestie. In de memorie van antwoord op het voorioopig verslag der Eerste Ka mer in zake de begrooting van. buiten- landsche zaken zegt de minister dat hij geen inlichtingen kan geven over het geen in de parlementaire commissie voor buiten,landsehe zaken in België ge zegd is geworden, voor zoover niet een officieel communiqué ter beschikking staat. Op de vraag hoe het staat met de verhouding tusschen den Belgischen en den Nederlandschen loodsdienst kan de minister geen ander antwoord geven dan dat in die verhouding geen wijzi ging is gekomen, De Eerste Kamer en de zomertijd. In het Kameroverzicht in ons vorig nummer heeft men kunnen lezen dat de Eerste Kamer besloten heeft het wets voorstel van den beer Braat tot af schaffing van den zomertijd niet in de afdeelingen te doen behandelen, alvo rens van den, minister van binnenland- sche zaken en landbouw te hebben ont vangen een verkort rapport, opgemaakt uit het groot aantal stukken en gege vens, dat de minister aan de Kamer heeft overgelegd na de behandeling van het wetsvoorstel in de Tweede Kamer. Dit besluit van de Eerste Kamer heeft bij degenen, die thuis zijn in de parlementaire keuken, aldus schrijft het „Hbl.", de gedachte gewekt, dat onze Senaat op deze wiize het wetsvoorstel voorioopig, althans voor dezen zomer, onschadelijk wilde maken. De centrale afdeeling der Kamer (waarin zitting hebben de heeren ldenburg, Van Bas ten Batenburg, Gilissen, De Gijzelaar dacht maar zoo, hoe i k zou wenschen bemind te wordenc Het is misschien dwaas, lieve, lieve Tinti, wees toch niet boos. Tinti schudde ongeduldig den arm der zuster van zich af. Boos ben ik niet. Daarvoor is het immers veel te dwaas. Maar ik had. graag, dat jij je toekomstig bezig hield met je eigen aangelegenheden. Of juist jouw uitverkorene, de jonge Dotting, jou zoo hartstochtelijk zal liefhebben, zou Ik sterk betwijfelen. Amaranth brak in helder lachen uit. Dolling. De arme dwaas is im mers waanzinnig op jou verliefd. Toch zal hij jou trouwen, als hij ziet, dat ik niet te krijgen ben. Mij... Amaranth .kon niet ophou den met lachen. Jij. bent kostelijk. Daar zijn toch twee voor noodig. Maar dat zul je toch niet voor mogelijk Ihouden, dat ik Dolling ooit... o, Tinti. Denk je dan, dat ik zoo'n smaak heb? Nu, van smaak was toch ook geen sprake, zei Tinti ernstig en keek de zuster oplettend aam, maar voor mij behoef je toch niet te veinzen. Wij. zijn immers onders ons. Ik veins toch niet. Ik begrijp maar niet, hoe jij op dat bespottelijk iidee komt. Kom, je bent toch niet blind. Je moet het toch wel al lang gemerkt hebben. Wat? Wat dan? stotterde Ama ranth verbleekend en de zuster tusschen lachen en schreien aanziende. Dat zij. Dolling voor jou bestemd en. De Waal Malefijt) heeft echter, ge lijk wij van een haret leden vernemen, geenszins deze bedoeling, maar be vorderde het besluit, dat Dinsdag avond genomen is, alleen omdat het in den geest der Eerste Kamer ligt een wetsvoorstel, waartegen zooveel verzet is gerezen in breede'lagen van het volk, zeer ernstig te overwegen. Dit is juist in liet onderhavige geval zoo prijzens waardig, omdat niet ten, onrechte zoo wel in als buiten, de Tweede Kamer de klacht is gehoord, dat dit wetsvoorstel op onvoldoende gegevens berust. De bedoeling der centrale afdeeling moet het wezen, om, wanneer het gevraagde overzichtelijke rapport van den minis ter van binnenlandsche zaken en land bouw is ingekomen, jiet wetsvoorstel in de afdeelingen aan de orde te stellen. Intusschen willen wii er op wijzen, dat hiermede toch nog heel wat tijd kan heengaan, zoodat het volstrekt niet buitengesloten moet worden geacht, dat het wetsvoorstel, zij het ook volstrekt onbedoeld, te laat in openbare behan deling komt, om nóg dit jaar, indien aangenomen, van kracht te kunnen wezen. In ieder geval heeft het Amster- damsche comité van actie thans weer eenige weken tijd gekregen, om nog meer handteekeningen te veizamelen van voorstanders van den zomertijd. De begrooting van waterstaat Blijkens de memorie van antwoord op het voorioopig verslag van de af deelingen der Eerste Kamer over hoofd stuk waterstaat, behoort een streng doorgevoerde bezuiniging, zooals die thans geboden is, zich niet alleen op de toekomst te richten, doch ook op het lieden. Daarom is en wordt bii de reeds in uitvoering of voorbereiding zijnde werken nagegaan, of deze wellicht voor uitstel of beperking vatbaar zijn, terwijl voorts zooveel mogelijk opdracht wordt gegeven de plannen zoodanig te her zien, dat de goedkoopste constructie- wijze wordt verkregen. Het streven is derhalve om zooveel mogelijk te vol staan met wat strikt noodig of onver mijdelijk is en wat zonder directe scha de voor het heden of buitengewone fi- nancieele bezwaren voor de toekomst verzuimd kan worden. Op bezuiniging op het gebruik van rijksdienstvaartuigen was 's ministers departement reeds -eruimen tijd be- dacht. Reizen naar Duitschiand. De heer Ter Hall heeft aan den mi nister van buitenkan,dsche zaken de volgende vragen gericht 1. Is het den minister bekend, dat de Duitsche consulaten order hebben ge kregen zooveel mogelijk pasvisa in te krimpen, zoodat men alleen onder over legging van bewijsstukken voor drin gende reizen een visum kan verkijgen 2. Zoo ja, is de minister bereid, nu de werkloosheid in ons lanld toeneemt, eveneens een derge,lijken maatregel toe te passen, opdat de arbeid, welke er nog te doen is, door eigen landgenooten kan worden gedaan Salarisverlaging voor rijkspersoneel. Uit ambtenaarskringen wordt mede gedeeld, dat onder het rijkspersoneel algemeen met de mogelijkheid eener salarisverlaging wordt rekening gehou den. Met ingang van 1 januari a.s. ver wacht men een verlaging van 10 Ook in de pensioenwet 1922 en de wachtgeldregeling verwacht men ver hebben. Daarom was ik immers straks zoo boos op grootmama. Omdat Dol- lin.gs rijkdom alle gebreken bij haar doet verdwijnen. En omdat jij anders bent dan ik bijvoorbeeld. En omdat die verzorging jou wellicht geen geluk zal schijnen. Maar ik dacht, dat jij al lang had begrepen^ waarom tusschen Eger- eichens en Hagernbaoh thans zoo'n druk, hartelijk verkeer bestaat. Amaranth was al verde.r teruggewe ken. Spookachtig bleek was haar ge laat In hare blauwe oogen lag zoo'n uitdrukking van eerlijke verontwaardi ging en werkeiijken schrik, dat Tinti wiel merkte, dat Ihare zuster tot nu toe geen vermoeden van de plannen der gravin had gehank Een aandrift van medelijden volgend, wilde zij nu de zuster omarmen. Je moet het niet zoo tragisch op vatten, Amy, zei ze troostend. In onze kringen is het nu eenmaal niet anders, daar hebben* arme meisqes .geen groote keuze. Afdalen tot een rijk parvenu kunnen wij. als rijksgravinneire van Titz- Obronsky niet en per slot van rekening is een schitterende positie naar buiten toch ook wat. En die zou je hebben.... Laat me... viel Amaranth haar in de rede, keende zich plotseling om en snelde de kamer uit. HOOFDSTUK IX. Beneden in het park lag de Meidag als een heeriiik wonder over alles. De weiden stonden in bloei, het beuken- boscln in jong groen, aan de naald- boomen stonden de frissche lichtgroene anderingen, die de ambtenaarspositie slechter maken. Met den pensioenaftrek medegerekend zal voor de salarissen beneden de 4000 na dezen nieuwen maatregel de verlaging \8'/2 be dragen. Mr. A. R. Zimmerman. Bij, Kon. besluit is aan mr. A. R. Zim merman op zijn verzoek, met ingang van 15 Maart 1923, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Rotterdam, met dankbetuiging voor de gewichtige en langdurige diensten door hem al® burgemeester bewezen. „Het Nieuws van den Dag" in andere handen. De N. V. Vereenigde Drukkerijen Roeloftszen-Hübner Van Santen en Gebr. Binger te Amsterdam deelt mede dat met ingang van 15 April de alige- heele leiding van „Het Nieuws van den Dag" in haar handen zal overgaan. De Tielsche candidatenlijsten. Ged. Staten van Getderiand hebben gisteren de beslissing van het hoofd stembureau te Tiel betreffende ongel- dig-verklaring van de lijsten van den Vrijheidsbond gehandhaafd. De revolutie in de bioscoop. De film „de Keten des Doods", be handelende de Russische toestanden na de revolutie, wordt thans vertoond in de Cinema „de Munt", te Amsterdam. In „de Tribune", van jl. Zaterdag werd tegen deze film sterk gefulmineerd en sedert hebben zich enkele inciden ten voorgedaan, veroorzaakt door re volutionairen, die metterdaad van hun ne gevoelens wilden doen blijken. Zoo ontving de directie der Cinema „de Munt" een pakje gevuld met paar- dehaar, uit de zitting van een der stoe len in de bioscoopzaal. Een brief van den volgenden inhoud was bijgevoegd „Meneer, ik stuur u dit pakje om u te laten zien dat er nog revolutionaire ar beiders zijn, die den moed hebben ge had door deze daad de Russische film geheel te vernietigen. Als u na dit schrijven niet bereid bent de film te doen verdwijnen, zult u enorme schade daarvan hebben en dan zullen wij u la ten zien dat er binnen deze week geea bioscoop ,,De Munt" meer bestaat. Hopende dat u den verstandigsten weg zult kiezen en de film „Keten des Doods" zat verdwijnen, want de Hol- landsche communisten en revolutionai ren zijn klein, maar hun daden zijn groot. Hierbij zend ik u de stukken van den stoel, waarop ik gisterenavond heb ge zeten voor den prijs van 1- Het was mij wel 10 waard. lederen avond kom ik terug, zoolang u deze film geeft. Een communist van de daad." Ondanks de aanwezigheid van veel politie in burger in de zaal zijn daarna toch nog stoelen stukgesneden. De da ders zijn nog niet ontdekt. VLISSINGEN, 15 MAART. De goedkoope reizen der „Zeeland". De stoomvaartmaatschappij „Zee land", die vorige jaren met de goed koope week-end tickets reeds groot succes had en velen een aangenaam spruiten als opgestoken kaarsen. Over al zong en kwinkeleerde het, overal schitterende kleuren in het heldere zonlicht. Maar Amaranth, die blindelings voor waarts stormde en, zonder het te weten de grenzen van het park spoedig achter zich had, merkte daar niets van. Tinti's openbaringen hadden haar steeds zoo rustig wezen buiten zichzelf gebracht. Niet, dat zij Kurt von Dolling trouwen zou, wond haar zoo op, zij dacht er heelemaal niet aan, dat te doen, maar dat men, zonder haaT te vragen, allee® omdat Dolling rijk was en een ouden naam droeg, het plan had opgevat, haar aan dezen dwazen, on- noozeien man te geven als een koop waar, dat wekte haar grenzenlooze verontwaardiging. Gehik. Ja, wat was eigenlijk geluk Tot "a foe had zij, daar nooit ern stig over nagedacht. Zacht gevoelde zij het als iets schitterends, warms, onein dig schoons, dat ergens in de verte lag en dat nader kwam. eiken dag. Juist den laatsten tijd had zij ver sterkt verlangen daarnaar gevoeld, een onrustige zaligheid van verlangen, zoo als zij als kind te,gen Kerstmis had gehad. Dan klopte haar hart sneller. Het was haar, alsof het nabij, was, heel nabij. Alsof het dicht voor haar stond1, een geheimzinnig omhulde gestalte, die plotseling den mantel liet vallen en een openbaring zou zijn. Dat waren droomen. Dat wist zij. Maar in die droomen had Iheden een koele stem gesproken Geluk is ver- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. meelspijzen niet A. J. P's Fram bozen-Saus er over. Een halve liter saus van een pakje a 7 X cent. 6 reisje naar Folkestone en omgeving deed maken, heeft thaqs die gelegen heid om dit mooie deel van Engeland^* Zuidkust te bezoeken, nog goedkooper gesteld en wel zoo dat tweedaagsche retourbiljetten zonder hotel-coupons eerste klasse slechts 15.50 en tweede klasse 9 kosten, welke biljetten alleen gelden op Vrijdag, Zaterdag en Zon dag. Voor deze reizen zijn geen paspoor ten noodig en is een bewijs van Neder landerschap met portret voldoende. Maar bovendien blijven de week-end biljetten geldig. Deze zijn van verschil lende prijzen. Voor eerste klas booten en A. hotel kosten zij voor 3 dagen 31.50, 4 dagen 40.50 en 5 dagen 49.50 eerste klas boot en B hotel resp. 29.50, 37.en 44.50 tweede klas boot en A hotel 22.50 34.50 en 43.50 tweede klasse boot en B hotel 23.50, 31.— en 38.50. De cou pons voor de B-hotels worden alleen afgegeven tot 30 Juni. Deze biljetten kunnen genomen worden van Vrijdag tot en met Zondag, Maandag of Dins dag van Zaterdag tot en met Maan dag of Dinsdag en van Zondag fot en met Dinsdag. Ook voor deze reizen op genoemde dagen zijn alleen bewijzen van Neder landerschap met portret vereischt. Voor 9 extra voor A en 7.50 per dag voor B-hotels kunnen deze retourbiljetten verlengd worden tot 8 dagen toe, voor houders van geldige paspoorten, die dan op iederen dag van de week zulk een biljet kunnen bekomen en hun reis aanvangen. Vergeten mag niet worden dat het seizoen in Engeland reeds begint met Pasdien en duurt tot September, dus is er meer tijd. voor die reisjes dan hier. Een excursie. Dank zij de welwillende tegemoet koming, betoond' door den directeur der 'bierbrouwerij „de Meiboom", bii de aanvrage tot bezichtiging dezer inrich ting, heeft een aantal leden 'der afdee ling Vlissingen van het N. O. G. gis-' teren-middag een bezoek kunnen bren gen aan bovengenoemde bierbrouwerij, waar hun, onder deskundig geleide van den „Braumeister", d'en heer De Groen, getoond werd de vervaardiging van bier, een drank verkregen uit mout, hop en -water en dat daarna door toevoe ging van gist „vergist" wordt. Ziehier in weinige woorden de geheeie berei ding van dezen drank geschetst, waar van hier ter stede 145.150 H.L. brouw sel kan vervaardigd worden. De deel- genooten aan dit uitstapje hebben in die schijnbaar zoo kleine ruimte, waarin ze onder aanhoudende deskundige leiding meer dan 2/2 uur hebben doorgebracht, kunnen zien, hoe de mout gezuiverd wordt, zoowel van metaaldeelen, die door een magneet worden aangetrok ken, als van stofdeeltjes, die eveneens automatisch verwijderd worden. Ze heb ben kunnen zien, hoe grovere onrein heden als stukjes touw en hout verwij derd worden, terwijl eveneens de afge knaagde of op andere wijze beschadig de korrels nief terecht komen in de zorging. Amaranth lachte bitter en tranen ver duisterden haar blik. Haar geluk zou Do-Hing zijn Nooit. Nooit. Liever zou zij, de wijde wereld ingaan en ziekenverpleegster of iets anders worden. Terstond daarop bleef zij verschrikt staan. Het geluid van een kinderstem klonk in haar oor, Ja, waar was ze toch eigenlijk Niet meer in het park van Hagernbach Verwonderd zag Amaranth rond en, be merkte nu eerst, dat zij diep in het bosch was gekomen, dat tusschen Ha gernbach en Dreisenstein lag. Toen riep ook reeds een vroolijke jongensstem luide Amy, lieve Amy. Hef was Achimv Edeltrud's oudste, die haar vroolij-k tegemoet liep. Ter stond; waren Amaranth's zorgen verge ten. Zij hield hartstochtelijk van kinde ren en koesterde bijzondere voorliefde voor den donkeren, knappen Achim, welke liefde door hem werd beant woord. Er volgde een hartelijke omhelzing. Hoe kom je zoo alleen in het bosch. mijn jongen vroeg Amaranth. Ik ben immers niet alleen. Mijn gouverneur is er ook. Wij bofaniseeren, weet ge. Kijk maar. Zoo veel hebben we vandaag al verzameld. Van de meeste bloemen ken ik zelfs al de ïatijn- sche namen, verklaarde Achim gewich tig, en drukte een bouquet bosch- en veldbloemen in Amaranths hand. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1