VIM voo e jaarsschgohmmr /IET ZORG TEGEMOET TE WOENSDAG 14 MAART No62 6I0 BINNENLAND Stads= en Provincienieuws GEER ÏLÜ1SVR0W BEHOEFT ZIER, "VtM" HELPT BAAR 5HEL £11 GEMAKKEiyJK DOOR AL HET WERK BEE 11'* OVERAL VERKEtyGBAAR IH PRACTISCHE 5TÜOOIBüSSEtf DE LEVER'S ZEEP M? VLAARDI MGFtf GRAIIS een zakje A.J.P.'s Greuadinesaus in ieder pakje A.J.P's Aman deltjespudding. Tijdelijke Reclame. ■nuBBB Reel. -0-5 VLISS1NGSCHE COURANT abonnementsprijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- f 2.20 per drie maanden. Franco "t hét geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- féfiLten 17 cent, alles bi] voorwtbetahng. Afzonderlijke nummers 5 cent advertentie-prijs. Van 1_4 regels 1.10 voor iedere „eel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per gei Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 'i—5 regeis 65 centiedere regel meer J3 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, Iedere regel meer 26 cent KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag. Jachtwet. .Tusschen Vrijdag en nu heeft de mi nister een juridischen knoop gemakke lijk doorgehakt. Moeilijk is het te om schrijven wie de „gebruiker" is van grond. Om dit nu te ontgaan laat de .minister een definitie achterwege, zoo dat eventueel de rechter d'it heeft uit te maken. Over de vraag wie het jacht- recht zal bezitten werd verder gediscus sieerd. De regeering geeft het den grondgebruiker, de Commissie van Rapporteurs aan den eigenaar, met voorkeur van pacht voor den gebrui ker de heer Oud aan den eigenaar, maar met automatische overdracht bij pacht aan den gebruiker de reer Van Schaik aan den eigenaar en als die het niet wil hebben aan den gebruiker, zoodat deze geen anderen jager dan den eigenaar op zijn grond heeft te dul den. De minister, die Vrijdag het amen dement van de Commissie van Rappor teurs het minste vond, vond nu het amendement-Van Schaik weer het aller minst,, ook al omdat dit juridisch het best ipfelkaar zit. Het jesul'taat laat zich begrijpen de Kamer*vereenigde zich met het stelsel- Van Sijhaik. Het recht blijft dus bij den eigenaar, die het kan overdragen aan den gebruiker, maar slechts aan een derde;® indien de gebruiker daartegen geen jïezwaar heeft. Nog werd hierbij aanggfiomen een amendement-Ament, dat 'de jachtvergunning nooit langer ■dan^drie jaar mag duren. De minister aflïtte die bepaling volmaakt overbo dig, maar de Kamer scheert er iets in te zien. Natuurlijk is die bepaling nut teloos, want niets verhindert onmiddel lijk twee vergunningen die op elkaar volgen, te verleenen. In een vroeger ontwerp heeft de re- geering voorgesteld jachtschappen in te stellen, die voor de uitoefening en het beheer van de jacht dienen zouden. La ter is dit instituut weer verdwenen^ om dat de zelfstandigheid van dergelijke instituten niet geheel overeenkomstig ons recht is. Natuurlijk heeft zoo'n in stituut nut, maar misschien is de orga nisatie wat tp grootsch voor het doel. Nu kwam de heer Dekkers met het voorstel om de jachtschappen toch in te stellen. Met name zou aan het stroopen een einde zijn te maken, indien een speciaal jachtbestuur daartegen waakte. De grondgebruikers zouden in een jacht- schap een soort organisatie krijgen, die de jaeht-aangelegenheden behandelt en beheert. Het is iets geheel nieuws en te begrijpen is dat verschillende bezwaar er tegen hadden dat zonder voorberei ding zooiets werd aangenomen. Daar om gaf de heer Dresselhuijs in overwe ging dat de regeering dit punt zelf zou regelen. De minister verklaarde zich daartoe bereid, mits de afhandeling van deze wet daarop niet behoefde te wach ten. Dankbaar voor deze toezegging trok de heer Dekkers ziin voorstellen in. Nog werden verschillende amende menten om hals gebracht, die van min der beteekenis waren. Kinderen bene den 18 jaar mogen niet meer mee op de jacht. De regeering stelde de minder jarigen geheel vrij, maar de Commissie van Rapporteurs wist deze bepaling op genomen te krijgen. Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdagavond. De voorzitter deelde mede, dat de centrale afdeeling besloten heeft het ingekomen wetsvoorstelBraat be treffende den zomertijd morgen niet in deafdeelingen te doen onderzoeken, omdat zij van oordeel was, dat dit wetsvoorstel in onvoldoenden zin was toegelicht en omdat zij de Kamer in de •gelegenheid wilde stellen kennis te ne men van het bundeltje verslagen en stukken, dat de minister van binnen- ïandsche zaken en van landbouw daar bij in de Tweede Kamer heeft overge- Jedg en dat het wetsontwerp vergezelt. Vandaar dat zij den minister heeft ver zocht een resumé daarvan te maken, ter vergemakkelijking van de kennisneming van den inhoud. Besloten is dus met ihet afdeelings- onderzoek te wachten totdat deze na dere inlichtingen zullen zijn ingekomen. Overigens zullen de verschillende ingekomen wetsontwerpen, waarvan den leden op 8 en 12 dezer is kennis gegeven, morgenochtend om II uur in de afdeelingen worden onderzocht, met uitzondering van het wetsontwerp tot wijziging van de Huurcommissiewet en de Huuropzeggingswet, omdat de gege vens daaromtrent de Kamer te iaat be reikt hebben. Hedenmiddag 2 uur zal in openbare vergadering de Indische begrooting worden behandeld- en indien deze zal zijn afgedaan, vervolgens het wetsont werp tot wijziging der Stoomwet en verschillende kleinere wetsontwerpen. De vergadering werd verdaagd tot hedenmiddag 2 uur. De zomertijd. Het comité tot behoud van den zo mertijd te Amsterdam heeft in totaal ongeveer 320.000 adhaesie-betuigingen met zijn streven ontvangen. Gemeente besturen en corporaties kunnen hun bijvalsbetuigingen nog inzenden tot het adres aan de Eerste Kamer wordt ver zonden. De Justitiebegrooting. Aan de memorie van antwoord op ihet voorloopig verslag der Eerste Ka mer over de justitiebegrooting ontlee- nen wij de mededeeling van den minis ter, dat de staatscommissie-Limburg zich bezig houdt met de herziening van het huwelijksgoederenrecht, waarom trent de minister voorstellen verwacht. De commissie heeft reeds een wets voorstel tot wijziging van het wissel recht ingediend bij den minister, van een strekking als weergegeven in de vlugschriften der Vereeniging voor Handelsrecht. De minister werkt voorts aan een her ziening van de wetgeving op de naam- looze vennootschappen. De minister hoopt spoedig een nieuw wetboek van Burgerlijke Rechtsvorde ring en invoeringswet van het Wetboek van Strafrecht te kunnen, indienen. Ook de voorstellen der staatscommis sie in zake de wet op de coöperatieve vereenigingen zal de minister te zijner tijd in nadere studie nemen. Hef ver slag dier staatscommissie zal hij open baar maken. De vraag of, ter bestrijding van ex cessen op het gebied der zoogenaamde pre-mieleeningen, een wijziging in de bestaande wettelijke bepalingen noodig zal zijn, wordt door den minister van justitie aan een nauwgezette overwe ging onderworpen. Het resultaat daar van kan thans nog niet worden vast gesteld. De (firecteur-generaal der posterijen en telegrafie. Tegelijk met het bericht van de „Avondpost", dat de Haagsche hoofd commissaris van politie, de heer van 't Sant, binnenkort zou worden be noemd tot directeur-generaal der poste rijen en telegrafie, bevatte het „Vad." het volgende berichtje Vandaag ging het hardnekkige ge rucht dat de hoofdcommissaris van po litie in Den Haag, die met vacantie in Italië is, vandaar op de vraag van den minister van waterstaat, of hij een be noeming tot directeur-generaal der pos terijen zou aanvaarden, bevestigend had geantwoord. Noch zijn familie, noch de waarne mende hoofdcommissaris, noch de toe gevoegde commissaris, noch de poste rijen zelf, is daar echter iets van be kend. Ten slotte deelde de minister van wa terstaat ons mede, dat het nog niet zoover is. De „Avondpost" handhaaft ten volle wat zij schreef, maar begrijpt dat de minister van waterstaat heeft gezegd, dat het „nóg niet" zoover is. Het blad meent met zekerheid te kunnen zeggen, dat het binnenkort zoover zal komen. De „Avondp." kan eraan toevoegen, dat er „bij de posterijen" trouwens wel degelijk over gesproken en gesput terd wordt, omdat de heer van 't Sant indertijd bij de post is geweest in een zeer ondergeschikte positie. Pensioenkortingen. De kortingen voor eigen pensioen en voor dat van weduwen- en weezen, moeten ook betaald- worden over de tijdperken gedurende welke de belang hebbende met verlof buiten bezwaar der schatkist is evenals zulks bij verlof met bezwaar der schatkist het -geval is. Nijverheidstentoonstelling. Van 25 Augustus tot en met 9 Sep tember a.s. zal te Rotterdam een nij- verheidstentoonstellinig van de in Ne derland gevestigde industriën worden gehouden, welke tentoonstelling ten doel heeft, meer bekendheid te geven aan de in Nederland gevestigde inrich tingen vam nijverheid en een beeld ge ven van de ontwikkeling der Neder- landsch nijverheid- gedurende de laatste kwarteeuw. De tentoonstelling gaaf uit van de vereeniging „Nederlandse!) Fabrikaat", en wordt georganiseerd door de afdee ling Rotterdam dier vereeniging. Voor deze tentoonstelling is beslag gelegd op het geheele Doelencomplex. Uit alle deelen van het land is groote belangstelling gebleken. Er wond-t sa mengewerkt met het comité ter herden king van het regeeringsjubiieum van H. M. de Koningin. Volksbond tegen drankmisbruik. De algemeene vergadering dezer ver eeniging zal dit jaar den 24en Juli te Zutfen gehouden worden de afdeeling aldaar herdenkt dan tévens haar 25- jarig bestaan. Onder -meer zullen voor stellen behandeld worden betreffende de oplichting van jeugdafdeelingen, en, door de plaatselijke afdeelingen te voe ren actie, tot liét in het leven- roepen van een politieverordening, waarbij het verboden is personen in tapperijen toe te laten, -die meermalen wegens dron kenschap veroordeeld zrju. Onderlinge aansprakelijkheid. Naar van bevoegde zijde aan het „Hbld." wordt medegedeeld, ligt het in de bedoeling van der, minister van arbeid, handel en nijverheid, om te be vorderen, dat van de bedrijjsvereeni- gingen, welker statuten, bepalen, dat de leden der vereeniging onderling aan sprakelijk zijn voor de schulden der vereeniging en dat de aansprakelijk heid van een lid nog gedurende een jaar na zij.n uittrerjgn-blijft bestaan, geen hoogere zekerheid zal worden gevorderd: dan een derde van het be drag, dat de Bedrijifsvereenigingen in gevolge art. 1 van het Kon, besluit van 26 Januari 1923 aan zekerheid zouden hebben te storten, tot een maximum van een honderdduizend gulden. Indieni dus bijv. het bedrag van de zekerheid over eenkomstig art. I van bedoeld Kon. be sluit voor een Bedrijfsvereeniging z-ou bedragen 90.000 gulden, zal dat bedrag tot een derde daarvan, derhalve tot 30.000 gulden worden teruggebracht. Zakelijke bedrijfsbelasting afgeschaft. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten de zakelijke belasting op het bedrijf af te schaffen, welke afschaf fing wordt geacht te zijn ingegaan 1 Januari 1923. Het besluit kon. eerst nu worden genomen, omdat pas onlangs de oKninkiijke -goedkeuring op de ver ordeningen tot heffing en invordering van deze belasting over 1922 is afge komen. De belasting heeft d-us maar één jaar ge-golden. Leger des Heils. Het Leger des Heils bericht ons, dat de stichting haar jaarfijksche Zelfver- iooohenin-gs-Aanvrage houdt van 24 Maart tot 7 April a.s. Deze Aanvrage brengt voor de Heils soldaten een paar weken, van extra in gespannen arbeid mede, daar zij er dan op uittrekken om gelden voor hun werk bijeen te brengen. Bovendien geven zij zelf (en- -de meesten hunner beihooren tot de arbeidende klasse) niet onbe langrijke bedragen, die velen hunner ten deele bijeenbrengen door zich het een of ander voedings- of genotmiddel ge durende d-ie week te ontzeggen. Daar aan ontleent de Aanvrage haar naam. De opbrengst dezer Aanvrage komt voor de eene helft het werk in Neder land ten goede en voor het andere deel aan den Zendingsarbeid. Uit het Cen- traalfonds hiervoor subsideert het Le ger het werk op de onderscheiden zen- dingsvelden.Alle landen waar het Leger des -Heils arbeidt, dragen in dit fonds hun deel van de Z.V.-Aanvrage bij. Wat d-it beteekent, worden wij gewaar als we bedenken, dat de opbrengst dier Aanvrage in 1922 bedroeg, in ronde cij fers bijv. in Groot-Brittan-nië en Ierland 1500.000 Noord-Amerika - 387.000 Zweden - 135.000 Zwitserland - 1)7.000 Nederland- - 48.000 Zuid-Amerika - 165.000 Nieuw-Zeeland - 600.000 Ned.-Indië - 80.000 Denemarken - 54.000 Australië - 436.000 België frs. 29.000 Canada 810.000 DuitscMand in 1921 Mark 214.168.28 Frankrijk frs. 90.000 Italië Lire 20.000 -De groote wereldorganisatie heeft die gelden ook meer dan noodig. Ook de arbeid- in Nederland -heeft dringend be hoefte aan steun, en het hoopt d-ien -bij de komende Aanvrage ruimschoots te erlangen. Het hoofdkwartier te Amsterdam zendt gaarne aan ieder, die het aan vraagt, een exemplaar toe van zijn staat van inkomsten en uitgaven. VLISSINGEN, 14 MAART. Onze haven. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer in zake de Water- staatsbegrooting zegt minister Van Swaay, dat hij uiteraard rekening zal INGEZONDEN W5EDEDEELINGEN FABRIKANTEN VAN LUX LN TWINK houden met het door de'Tweede Kamer uitgebracht votum. Hoezeer wellicht thans eenige neiging bestaat gebruik van Vlissingen als aan loophaven te maken, is het toch, naar hij meent, nog geenszins zeker, dat de verwachtingen inderdaad zullen- worden verwezenlijkt. Intusschen zou, wanneer de noodige fondsen worden beschik baar gesteld, de uitvoering zoodanig kunnen worden geregeld, dat de werken in vier jaar gereed zouden kunnen zijn. Onder het voorbehoud van het be schikbaar zijn der benoodigde gelden zai de bouw van den kaaimuur 2% jaar vorderen. Wellicht zou een deel van de haven, nl. dat nabij het Zuidelijk einde van den kaaimuur reeds 2 jaar, nadat met den bouw van den muur is begon nen, in gebruik worden genomen- Er zal naar gestreefd worden dat met het bouwen van den muur in 1923 kan worden aangevangen. Dt kosten van de havenverbetering worden thans op f 5.400.000 geraamd. In die kosten zijn niet begrepen die voor het aanbrengen der aansluitingen van deze sporen aan het bestaande -spoor wegnet, evenmin als de kosten van de outillage van de haven, daargelaten voor wiens rekening een en ander zal moeten komen. In totaal schijnt der halve een uitgave tusschen 6 en 7 mil- lioen gulden met de tot standkoming gemoeid te zullen zijn. Treinverbindingen. Blijkens de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de afdee lingen der Eerste Kamer over hoofdstak waterstaat wordt het mogelijke gedaan, om aan den wensch tot verbetering van de aansluitingen naar België tegemoet te komen. De te 7 u. 3 m. voormiddag uit Vlissingen vertrekkende sneltrein za] geen dadelijke aansluiting naar België kunnen, verkrijgen. Deze trein kan -gewijzigd worden in verband met de provinciale bootverbindingen van Zeeuwsch-Vlaanderen te Vlissingen en te Vlake, terwijl Het overleg met d^ Bel gische spoorwegen, om den trein uit iRoosendaai te wijzigen, geen resultaat heeft opgeleverd. Een uitslaande brand. Gisterenavond omstreeks half twaalf is door onbekende oorzaak brand uit gebroken in een pakhuis op het Boter- plein, toebehoorende aan, den koopman De Ruijter, In dit pakhuis waren bene den geborgen de kraampjes van de marktkooplieden. Op de eerste verdie ping is een timmermanswerkplaats ge vestigd, terwijl op de tweede verdie- ping'manufacturen, speelgoed enz. wa ren opgeslagen. De brand is uitgebroken op de eerste verdieping. Toen -de politie gewaarschuwd was, ging deze er onmiddellijk met den slan genwagen been, doch het bleek haar dat de brand zoo ernstig was, dat de brandweer gealarmeerd moest worden. Intusschen was de spuit van de in de nabijheid gelegen kazerne ter plaatse verschenen en deze -gaf weldra water. Toen de brandweer met de beide mo torspuiten- enorme watermassa's wierp was het gevaar spoedig geweken, hoe wel de brand door den grooten von kenregen een angstig aanzien had. Aan de linkerzijde van het brandend pakhuis zijn bergplaatsen gelegen van petroleum en hout, zoodat het de taak der brandweer was voor uitbreiding van den brand te zorgen. Zooals reeds gezegd slaagde de brandweer daarin in alle opzichten. De motorspuiten hebben den feilen brand in een min-imum van tijd gebluscht. Om kwart over twaalf was dan ook reeds alle -gevaar geweken en om I uur kon de brandweer inruk ken. De slangenwagen van de politie bleef echter om zoo noodig t„ kunnen nabiusschen, wat tusschen 4 en 5 uur hedenmorgen nog noodig is geweest. De kraampjes van de marktkooplie den hebben betrekkelijk weinig schade geleden en ook de belendende gebou wen kregen slechts geringe waterscha de. Een schoorsteenbrand. In de Dijkstraat is gisterenavond een schoorsteenbrand ontstaan, welke door de politie is gebluscht geworden met enkele emmers water. Christ. Patroonsvereen. „Boaz". Gisterenavond herdacht de Christe lijke Patroonsvereeniging ,,-Boaz" al hier in het Militair Tehuis haar 10-jarig bestaan, onder voorzitterschap van den heer A. Huso.ni. Na opening op de ge bruikelijke wijze sprak de voorzitter een openingswoord en herinnerde daar na aan de oprichting der vereeniging op 13 Maart 1913, en wees er op dat reeds in 1894 een afdeelin-g „Boaz" -hier ter stede werd opgericht, die -later weer ophield te bestaan. Hoewel, het bestuur dankbaar op -de afgeloopen- ja ren mag terugzien, is het niet voldaan, daar nog zoovele Christenpatroó-ns zich aan hun roeping onttrekken en ook de belangstelling der leden te wenschen overlaat. Spreker sprak de hoo-p uit, dat in de komende jaren de vereeniging onder Gods zegen moge toenemen in bloei en innerlijke -kracht. Tenslotte richtte de voorzitter zich nog tot de afgevaardigden van de afdeeling van „Patrimoium". er op wijzende hoe noo dig het is dat vooral in dezen tijd de Ohristenpatroon en -arbeider samen werking zoeken op het terrein van het sociale ieven. Hierna gaf de secretaris, de heer J. J.

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1