1000 150 100 25 [DRAGON DINSDAG 13 MAART No 61 >1923 üiigaveFirma F. VAK SE VELBE jr.,Wolstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen rnn J! MMlfl GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON De burcht van het geluk. Stads- en Provincienieuws A. J. P.'s EIERPUDDiNG 61e Jtauurtfauoui VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels 1.10voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. (JU3J een ongeluk. UUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt ingevolge art. 44, tweede lid van het Dienstplichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Marine bij beschik king van 10 Maart jl. no. 163 van den dienstplicht met ingang van 16 Maart 1923 voor één jaar is vrijgesteld wegens kost winnerschap, de in deze gemeente in het verlofgangersregister ingeschreven dienst plichtige uit de gemeente Oost- en West- Souburg, lichting 1922 Adriaan Schout Velthuijs. Tegen deze uitspraak kunnen vanaf he den binnen tien dagen bij de Kroon in be roep komen, de ingeschrevene wien de uit spraak geldt, elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of de wet tige vertegenwoordiger. "Het verzoekschrift, dat met redenen om kleed moet zijn, moet worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer ge meente. De Burgemeester zorgt voor de doorzen ding van het verzoekschrift. Vlissingen, 13 Maart 1923. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. SCHULDVORDERINGEN. Herinnering aan het tijdig indienen van schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelezen de circulaire van den Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, van den 6 Maart 1923, A. No. 38, le afdeeling B herinneren de ingezetenen aan de wet van 8 November 1815 (Staatsblad no. 51) volgens welke alle vorderingen ten laste van het Rijk, het dienstjaar 1922 betref fende, vóór of op den 30 Juni 1923 bij de betrokken administratiën, door welke de bevelen tot het doen van werken, leverin gen enz. uitgegeven zijn, moeten zijn inge diend, alsmede dat de bij genoemde wet gestelde termijn van verjaring volgens art. 125 der Provinciale- en art. 228 der Ge meentewet, ook op vorderingen ten laste van de provincie en gemeente van toepas sing, is deelen voorts mede, dat Zijn excellentie de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw verzocht heeft, de vorderingen ten laste van genoemd Departement vóór 1 Mei a.s. in te zenden, of, indien dit niet kan geschieden, daarvan tijdig opgaaf te doen wordende mitsdien de belangheb benden aangemaand om den uitersten ter mijn niet af te wachten, maar hunne reke ningen en verdere bewijsstukken ten las te van het Rijk, de provincie of de gemeen te voor het dienstjaar 1922, ter plaatse waar het behoort, ten spoedigste in te dienen. Vlissingen, 12 Maart 1923. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. Directeur-generaal posterijen. Naar „de Avondpost" met zekerheid verneemt, zal de hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage, de heer P. van Roman van F. ARNEFELD. Prosper zelf scheen weinig ingeno men met deze nieuwigheid. Hij was nooit een bijzonder vriend van dansen geweest en nam nu ook slechts zooveel er aan deel, als zijn plicht als zoon des huizes hem oplegde. Waar het maar mogelijk was, liet hij. de jeugd dansen en voegde zich bij de ouderen. Misschien had hij, veel ijveriger mee- gedanst, als Diana van Dieten er bij was geweest. Maar zij kwam nooit mee. Of de oude gravin geleidde zelve hare kleindochters, of zij. stelde ze on der de hoede van Edeltrud: Ook "ut Hagernbach was het leven anders geworden, sedert de gravin de ronde som van twee ton voor het boseh had opgestreken. Er waren nu weer werkelijk dienst boden in huis, zelfs had' de gravin overigens alleen uit praktische over wegingen een tuinman aangesteld. Onverwacht komende gasten brach ten het huis niet meer in angst, en de kleenen werden niet meer als vroeger door de dorpsnaaister, maar h een Berlijnsdhi modehuis gemaakt. Daarbij had Tintj de leiding. Slechts één ding ,had de gravin ver geten Knauer zijn sedert zes maanden achterstallig loon te betalen en eenige rekeningen te voldoet», die haar reeds 't Sant, dezer dagen worden benoemd tot directeur-generaal der posterijen en telegrafie. De actie om den zomertijd. Te Amsterdam is een vergadering gehouden van het comité van actie tot behoud van den zomertijd. Daarin werd het centraal bureau van actie definitief samengesteld in opdracht van de vergadering heeft het centraal comité een uitvoerig tele gram gericht tot den minister var» bin- nenlandsche zaken, waarin het dezen verzoekt, gunstig te Willen beschikken op de vraag van hei Kamerlid. Van der Waerden betreffende de, publiceering van de vat» regeeringswege ingestelde enquête bij gemeentebesturen e. a. lichamen inzake den zomertijd, en wel, omdat het centraal bureau van actie tot behoud' van den zomertijd van meening is, dat het publiek in staat ijioet wor den gesteld, die gegevens te beoor delen. Onze Nederlandsche stoomvaartlijnen. Reeds geruimen tijd geleden kwamen aan „de Tel." geruchten ter oore ten aanzien van belangrijke wijzigingen in de exploitatie van eenige. onzer stoom vaartlijnen. Ofschoon uit der» aard der zaak de betreffende directies zich iim dit stadium der onderhandelingen niet of slechts vaag over de kwestie wenschen uit te laten en wijzigingen ook inder daad nog mogelijk zijn, geven, later in gewonnen informaties aan het blad toch aanleiding eenige voorloopige me- dedeel'ingen over deze belangrijke aan gelegenheden te doen. Naar men aan het blad uit scheep- vaartkringen mededeelde, zou worden overwogen de Holland-Zuid-Afrika-lijn en later de Hollandsehe Stoomboot Mij. onder beheer te brengen van Wm. Mul ler Co. te Rotterdam. De Kon. Hol!. Lloyd zou onder beheer komen van Wm. iMü'lier Co., Nievelt ■Goudriaan en de Holland-Amerika-lijn. Ten slotte zou het de bedoeling zijn de route Rotterdam'Kaapstad van de Holiand-Zuid-Afrika-iijn te wijzigen in AmsterdamKaapstad. Gelijke arbeid, gelijk loon. De strijders voor de rechten der vrouw vragen gelijke kan-ser» zoowel voor de vrouw als voor den man ge lijk loon voor gelijken arbeid. De vrouw mag niet minder kans hebben op een betrekking de vrouw mag niet, zoo zij de betrekking heeft, minder loon ontvangen. Wat ons in den strijd over deze punten onophoudelijk treft zegt de (Nederlander" is dat men de hoofd zaak terziji laat. De hoofdzaak is toch of de vrouw gelijken arbeid levert en leveren kan. Zoo neen, dan is de eisch vervallen, omdat de grondslag en voor onderstelling daarvoor ontbreekt. Een merkwaardige statistiek geeft r»u inlichtingen op dit terrein: die toch wel leerzaam mogen Iheeten. Er is namelijk herhaaldelijk waren aangeboden. Diana, die mu veel. vrijen tijd h?d, daar haar geleide zelden, naar Dreisen- stein zelfs nooit verlangd werd, stelde in stilte op de lijst van karaktertrekken harer meesteres een nieuwen trek vast gierigheid. Want hoewel er geen dringende re den meer voor toestond en de gravin naar buiten volgens haar stand optrad, bleef zij tehuis spaarzaam tot schraap zuchtig toe. Elk ei werd berekend, de suiker der keukenmeid werd zorgvuldig toegemeten, het broodrantsoen van het grooter aantal dienstboden precies vastgestelde en de nieuwe tuinman kreeg opdracht, alle ooft era groenten, die niet beslist noodig waren voor de huishouding, tegen de hoogst mogelijke prijzen in de stad te verkoopen. Schraalhans bleef keukenmeester ais men alleen was. Tinti ergerde zich daar verschrikke lijk over. Maar de gravin zette haar. toen zij op een mooien dag lucht gaf aan die ergernis, kras terechtTot nu toe was sparen voor ons noodzake lijk., Thans is Ihet wijze berekening. Hagernbach zal langzamerhand, weer een goed worden, dat iets opbrengt. Ik heb geem lust, later van onderstand te leven of mijn levensavond even zorgvol nis tot heden door te 'brengen. Ach zoo, voor u zelf spaart ge zei Tinti langzaam. Daarom wordt hef geld in botermachines en zaad belegd ik dacht, waar oom Joachim u het bosch heeft afgekocht, dat wij nu ten minste hoop hadden op een kleinen bruidschat. een publicatie verschenen behelzende de verzuimen bij het onderwijzend perso neel te Amsterdam. Dat de vrouw voortreffelijke onder- wijsgaven heeft, as bekend. Staat zij. d,us met dei» man op één lijn Of moet men ook op de verzuimen letten Het is toch wel bekend, hoezeer het verzuim door de onderwijzers den re- gelmatigen gang van het onderwijs remt Volgens bedoelde statistiek nu ver zuimden in 1922 wegens ziekte de mannelijke en de vrouwelijk onderwijs krachten' van dezelfde rubriek mannen 2.1 vrouwen 3.2 9.0 5.9 5.4 6.3 1.1 2.5 4.7 4.3 2.0 3.0 1.0 1.4 Dit beduidt gemiddeld een verhou ding van 2 tegen 3. De vrouw is krach tens haar gestel dus niet bij machte denzelfden arbeid te verrichten. Dit is één. Er is echter een tweede De eisc'h der gelijkhêid vraagt óok, dat .gehuwde en ongehuwde vrouwen op één lijn wor den gesteld. Of de echtgenoote en moe der werk 'buitenshuis zal doen, „moet zij zelf weten". Er zij gelijk recht voor allen. Ziehier, hoe het in feite met de gelijkheid staat Van de verzuimen we gens ziekte door vrouwelijke leerkrach ten komen op rekening van, aanstaande gezinsvermeerdering in 4 rubrieken 10 en 11 en 17 en 30 van het geheel der verzuimen. Op rekening van de zorg voor het gezin komt zóóveel, dat in dezelfde rubriek van vrouwelijke leerkrachten ongehuwden 4.9, gehuwden zonder kinderen 23.5 verzuimen. In een an dere rubriek zijn deze cijfers 5.3, dan 5.5, dan 10.9 in een'derde 1.8 en 3.7 en 24.6 Moeders doen dus, als officieele leer kracht aangesteld, één tiende, ja zelfs één vierde van haar ambtswerk niet Men kan de cijfers vinden in een uit gave van de afdeeling onderwijs te Am sterdam. Zeggen zij niet zeer duidelijk, dat. men in het belang van de school per sé moet zeggen „geen gehuwde on derwijzeres De nieuwe Katholieke partij. De heer F. W. Swane. voorzitter van de Nieuwe Katholieke Partij, zendit de volgende mededeelingen aan het pers bureau Vaz Dias Herihaaldelijk wordt de vraag gesteld, of de Nieuwe Katho lieke Partij nog voortbestaat. Hierop kan dit antwoord worden gegeven De partij is niet opgeheven en zij bestaat dus steeds voort. De vergadering van het Centraal Comité is van meening dat zoolang door een reorganisatie der kiesvereenigingen van de R. Kath. Staatspartij niet redelijke waarborgen verkregen zijn, dat met de politieke en economische inzichten van groote min- Dan heb jij je deerlijk vergist, antwoordde de gravin droogjes. Je krijgt een uitzet, de rest van het geld behoort mij. En vindt u 'het een rijksgravin waardig, kool te verkoopen, groot mama De meesten onze» standgenooten doen het tegenwoordig. Bovendien be grijp ik niet, wat dat jou aangaat Jouw recht is het een goede partij te doen het mijne, voor een behageiijken ouderdom te zorgen t— Ik zou me dood schamen, ais ze in Dreisensteira of op Neu-Dansberg gewaar werden, hoe armzalig wij hier leven. Ik moet je ernstig verzoeken, Tinti, je niet -zoo brutaal in mijn aan gelegenheden te mengen, antwoordde de gravin streng, ik doe alles om jou plannen (e bevorderen. Omdat ge ons zoo spoedig moge lijk kwijt walt wezen voer de klein dochter toornig uit. Gelooft u, dat wij alle drie al niét lang gevoelen, dat gij ons slechts als een last beschouwt? Lief gehad, zooals andere grootmoeders hare kleindochters, hebt gij ons nooit Wij waren steeds op elkander aange wezen. Ook thans denikt u niet aan ons geluk, doch slechts aan onze verzorging en dat u zelf later genoeg over zal blij ven, om behageiijk te kunnen leven De uilenoogen der gravin vestigden zich groot en verbaasd op de klein dochter, die voor de eerste maal in haar leven waagde haar zulke dingen in ihet aangezicht te zeggen. Maar geen feeder gevoel verzachtte de stijve regelmatig- derheden onder Roomsch-Katholieke kiezers rekening gehouden wordt, een opheffing der partij ontijdig is. Bevre digen de voorstellen van de commissie Barge de N. K. P. in voldoende mate en heeft de reorganisatie der kiesver eenigingen op dien of op een anderen behoorlijken grondslag plaats, dan zal de N. K. P. als politieke partij wel wor den opgeheven. Komt deze reorganisa tie echter niet tot stand, dan zal de N. K. P. ook?ds politieke partij blijven be staan. Staking in de meubelindustrie. Overal waar gisteren de werkgevers in de meubelindustrie de loonsverlaging van 10 hebben aangekondigd, zijn de meubelmakers in staking gegaan. Volgens ingekomen berichten wordt er gestaakt in Amsterdam. Rotterdam Haarlem, Deventer, Groningen, Den Haag en Zaandam. fa Amsterdam waren een negen-tal patroons bij het conflict betrokken. Het aantal stakers bedroeg in de hoofdstad circa 250 man, die gisterenmorgen in een vergadering bijeenkwamen. Naar thans wordt medegedeeld, is de oorzaak van de staking hierin gelegen, dat de patroons na de beëindiging van het oude collectieve contract, gisteren een loonsverlaging van 10 aankon digden en verder bepaalden, dat na drie maanden overwogen zou worden, welke verdere verlaging van het loon dan nog noodzakelijk is, terwijl tevens andere arbeidsvoorwaarden inmiddels bekend zouden worden gemaakt. De Algemeene, de Christelijke en de R. Kath. Meubelmakersbonden hebben als antwooTd op dit besluit der patroons de staking geproclameerd. Het broodgewicht. Met het in werking treden van het broodbeslu.it, in Mei van het vorig jaar, is het mogelijk geworden bakkers ge rechtelijk te straffen wegens aflevering, van te licht brood. Hoe noodig deze stok achter de deur is, aldus schrijft het weekblad „Volks voeding", blijkt we! hieruit, dat thans het broodgewicht te Amsterdam vrijwel normaal is, terwijl vroeger, niettegen staande de controle, de tallooze waar schuwingen en de publicatie van de namen van bakkers ira de couranten, het gemiddelde gewicht van wit water brood 4 a 5 onder den vastgestelden norm bleef, terwijl niet veel meer dan één op de tien bakkers zijn klanten goed gewicht gaf VLISSINGEN, 13 MAART. Regeeringsjubiieum van H. M. de Koningin. Men verzoekt ons onder de aandacht van belanghebbenden te willen brengen, dat de dezer dagen aan de besturen van hier ter stede gevestigde vereenigingen heid van haar koud gelaat.. Eindelijk zei ze Je ziet me zeer verwonderd Tinti, over het gebrek aan fatsoen, dat ik juist van jou niet ge woon ben. Al die dingen, die jij me ver wijf, hebben hier mets te maken, al zijn ze oo zichzelf tot op zekere hoogte juist, wat ieder onbevangen denkende als vanzelf zal begrijpen. In mijne jaren en omstandigheden kan het erfdeel van mij,n zoon slechts een last voor mij be- teekenen. Overigens weet ik niet recht, wat jij met je opmerking over „geluk" bedoelde. Ik denk, op dat punt zijn' we toch tenminste van hetzelfde gevoelen het geluk voor een meisje beteekent eeni goede verzorging N.iet altoos Tinti's, blik gleed naar de vensternis, waar Amaranth zat en zwijgend, met verschrikte blikken luis terde naar deze uiteenzetting. Ik dacht daarbij ook niet aan mij, maar dat, wat voor mij met het begrip geluk sa menvalt, voor ander aangelegde natu ren De gravira stond plotseling op en keek hare kleindochter gebiedend aan. Ik moet dringend verzoeken, dat je je onrijpe wijsheid voor je houdt en je liever eens indenkt, welken eerbied je oudere personen verschuldigd bent. Zorg jij voor je geluk en laat mij voor het andere zorgen. Zij maakte eene beweging met de hand' en keerde zich om. Met frotsch opgelheven hoofd verliet Tinti de kamer. Schuw en bleek sloop Amaranth achter haar aam. In haar kamer gekomen, wierp zij zich snik kend aan Tinti's borst. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. met vruchten DE FIJNE PAASCHPUDDING Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed enz. Foster's Maagpillen genezen verstopping, regelen de lever, maag en ingewanden, en versterken zoodoende uw geheele gestel, Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 10 toegezonden „Vragenlijsten", betreffen de deelneming aan de te Amsterdam en Middelburg te houden huldebetoogingen ter gelegenheid van het aanstaand re geeringsjubiieum van H. M. de Konin gin, na invulling behooren te worden ingezonden niet aan de secretaresse van het provinciaal comité voor Zee land, maar aan den len secretaris, te vens correspondeerend- lid van het dis trictscomité „Vlissingen", den heer C. Dommisse T.Czn., Emmastraat 28, al- hieT. A. G. O. Voor de vereeniging voor Algemeen Geestelijke Ontwikkeling zal Woensdag a.s. in het Concertgebouw, des avonds 8 uur, een lezing met lichtbeelden ge houden worden door den heer mr. G. J. Salm te Amsterdam over hef onder werp: Zijn de hemellichamen bewoond? Een passagiersdienst Vlissingen Ostende. Het bericht in ons vorig nummer be treffende het organiseeren van een dienst tussehen Vlissingen, Brugge en Ostende, eischt in zooverre aanvulling, dat een naamlooze vennootschap is op gericht, welke zich ten doei stelt zulk een dienst in het leven te roepen. Voor dezer» dienst zou gebruik worden ge maakt van de salonboot „Administra teur de Badts". welke boot in 1913 op de werf „Zeeland" te Hansweert werd. gebouwd. Wij zullen binnenkort wel gelegen heid hebben meerdere bijzonderheden omtrent de plannen van deze naamlooze vennootschap mede te deelen, doch kunnen nu reeds verzekeren' dat het bezoek aan onze badplaats er zeker aanmerkelijk door vergroot zal worden. Op Zuid-Beveland wordt druk ge- teekend op een adres aan de Eerste Ka mer, waarin verzocht wordt het voorstel O, Tinti, zij heeft geen hart Zij houdt heelemaai niets van ons Dat ■heb ik al lang gevoeld En ik wist hef al langMaar daarom behoef je toch niet te schTeien, antwoordde Tinti somber. Ik ben zoo ongelukkig Is het niet verschrikkelijk, niemand op de wereld te hebben, die werkelijk van je houdt Laat dat zijn, zooais het wiL klei ne. Wij zuilen ons lot zelf bepalen. Als wij eerst weg zijn van Hagernbach. zijn we alle geholpen. Amaranth keek de zuster onzeker aan. Meen je daarmee, dat jij Prosper Abelsperg trouwen wilt Heb je Pros per lief, Tinti Tinti overhoorde do laatste vraag. Ik hoop tenminste, dat hij genoeg van mij houdt, om spoedig aanzoek om mijne hand te doen, zei ze. Heeft hij jou zijne liefde al ver klaard Neen, maar waartoe zou hij an ders zoo dikwiüs op 'Hagernbach kq- men Op Tinti's gezicht was een pein zende, onrustige uitdrukking gekomen, toen zij, langzaam vervolgde Hij had eigenlijk al lang kunnen spreken. Zijn vader wenscht het, groot mama verwacht heten ik schik mij toch naar al zijn wenschen. Is hij zoo'n koele natuur. Kan hij zijn eerste ver loofde nog altoos niet vergeten Of in trigeert Edeltrud tegen mij Al dikwijls dacht ik, dat hij, op het punt stond', zich te verklaren', en toch zweeg Ihij weer... (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1