1000 25 MAANDAG 12 MAART c;nn Qfin 150"::!,: loo IVoGO UitgeveFirma F. VAN DE VELDE Irjalstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, oitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND FEUILLETON De burcht van het geluk. Schoonmaak, zortdef m aar dalT geen schoonmaak De Li iVk VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4,70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. UUU een ongeluk. UUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De Zomertijd. In een adres aan de Eerste Kamer zegt het hoofdbestuur der Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, dat het met groot leedwezen heeft kennis genomen van het besluit der Tweedie Kamer, waarbij is aange nomen het initiatief-voorstel van de heeren Braat en De Boer tot afschaf fing van den zomertijd. Het heeft zich herhaaldelijk overtuigd, door behande ling van dit onderwerp in de departe menten der maatschappij, hoezeer de zomertijd in de kringen van nijverheid en handel op prijs wordt gesteldi Nu heeft het hoofdbestuur wel vernomen, ■dat onder de landelijke bevolking veler lei bezwaren tegen den zomertijd be staan, doch het heeft niet den indruk gekregen, dat deze niet op andere wijze weg te nemén of althans aanmerkelijk te verminderen zouden zijn dan door afschaffing van dien zomertijd. Adressante meent dan ook, dat het op den weg der regeering ligt deze zaak nog eens grondig te laten onderzoeken door een commissie, waarin de hoofd belangen van beide zijden vertegen woordigd zijn en uit welker verslag algemeen kan blijken, hoe de verschil lende voor- en nadeelen zich verhou den. Voldoende gegevens ontbreken tot dusver. Het hoofdbestuur vertrouwt, dat de Kamer bedoeld initiatief-voorstel zal verwerpen en daardoor de regeering alsnog de gelegenheid zal geven tot voorbereiding eener regeling van het tijd-vraagstuk, die meer rekening houdt met de verschillende belangen, welke daarbij zijn betrokken. Als mogelijke oplossing meent adres- sante te moeten vermelden een rege ling van „zonnetijd met zomertijd", waarbij wij. als regel den West-Euro- peëschen tijd zouden hebben, overeen komend met dien van België en Enge land, en des zomers den Midden-Euro- pe-sóben tijd. Land- en tuinbouwers zouden hierdoor eenige tegemoetko ming krijgen op hun bezwaren, daar des 'zomers de klok gedurende den zomertijd slechts 40 minuten zou ver- loopen in vergelijking met den Am- stërdamschen tijd en daarentegen ge durende de wintermaanden 20 minuten achter. Ook zou Nederland zich daardoor eindelijk aansluiten bij de internationale regeling, -die de aarde fn tijdgordels heeft verdieeld en ons land in die van West-Europa heeft geplaatst. Nederland en België. In het gebouw van de Belgische le gatie, aan den Langen Vijverberg te 's- Gravenhage, is Zaterdag bij den gezant, prins Albert de Ligne, aan ruim honderd Hagenaars, dames en heeren, die zich in de oorlogsjaren verdienstelijk hadden gemaakt voor de Belgische vluchtelingen, de ondersciheidingsteeke- nen uitgereikt, welke hun door den ko ning van België als bewijs van erken Roman van F. ARNEFELD. 13) De trotsoh' neerbuigende toon van deze vraag verjoeg de rozen van Diana's wangen en drukten haar weer geheet neder in de ondergeschikte positie. Zeker, doorluchtigheid, gaf'Mj' afgemeten ten antwoord. Zijn vader was een neef van mijn moeder, Ernst Markhof is de speelkameraad van mijn jeugd. Mag ik mij de vraag veroorlo ven, in welke positie ihij ini uw 'dienst (reedt Als gouverneur van mijn kleinzoon Achim. Ik verheug mij nu dubbel over deze aanstelling, daar zij u gelegen heid geeft in onze kringen een bevriend element te vinden, waardoor u zich stellig zeker minder geïsoleerd zult gevoelea Tinti straalde van genoegen. Dat gun ik haar Daar zal ze nog lang aan denken. Maar Prosper, wien zij deze woorden toefluisterde, zat onbeweeglijk en keek somber voor zich. Zou. zij deze beleediging stilzwijgend zich laten welgevallen Hij hoopte bij na, dat zij zijni vader een scherpe te rechtwijzing zou geven. Om Diana's lippen speelde slechts een stil ironisch glimlachje, toen zij antwoordde telijkheid voor hun, betoonde toewijding waren toegekend. De gezant en zijn echtgenoote, prin ses de Ligne, ontvingen de genoodigden in hun ontvangstsalon, in tegenwoor digheid van. den gezantschapsraad graaf de iRomrée de Vichenet, den se cretaris der legatie, baron Kervyn de Meerendré, den attaché consul-generaal L. Nemry, met hun echtgenooten, den vice-consul G. Kervyn de Meerendré, den militairen attaché kolonel Schmit en den kanselier, den Iheer J. Borre- mans. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. minister van staat, Cort van der Linden, generaal Snijders, generaal Rost van Tonningeni, dé Tweede Kamerleden Dresselhuys en Deckers, enz. De gezant en prinses de Ligne onder hielden zich op aangename wijze met de aanwezigen, terwijl een orkest mu ziek ten gehoore bracht. Slechts enkele genioodigden waren verhinderd de uit reiking bij. te wonen. Alvorens hiertoe over te gaan, heeft de gezant op zeer hartelijke wijze, uit naam van de Belgische regeering, allen dank gezegd voor 't geen zij geduren de de moeilijke jaren tusschen 1914 en 1918 voor zijn landgenooten hadden gedaan. Hij. bradht in herinnering, hoe de Nederlandsche regeering, wier lei ding in dien tijd was toevertrouwd aan den heer Cort van der Linden, alsmede aan het Nederlandsche Roode Kruis, welks voorzitter de Prins der Neder landen is, de militaire autoriteiten, wel ke onder bevel stonden van generaal Snijders, regeerings-, provinciale en stedelijke overheden, zoowèi als parti culieren met elkander hadden gewed ijverd in de zorg voor het ontvangen, huisvesten, voeden en verplegen van die Belgen, die hun toevlucht hadden moe ten zoeken in Nederland. Voor deze milde gastvrijheid, die in de geschiedenis haar weerga niet vindt, zijn wij, Belgen, u diep erkentelijk. Wanneer hij thans het genoegen had, een aantal Nederlanders een tastbaar bewijs te overhandigen van de erkente lijkheid van zijn land, dan werd zijn vreugde hierover eenigszins versom berd door het gevoel, dat allen, d,w.z. ieder van hen, die diensten aan zijn land hadden bewezen, niet persoonlijk voor hun moeite beloond werden. Dit was helaas niet mogelijk, maar de ge zant was er van overtuigd, dat allen dit zouden begrijpen en dat zij, zich geëerd zouden gevoelen in iden persoon van den eminenten staatsman, die de hoog ste onderscheiding had ontvangen, welke de koninklijke gunst hem kon verleenen, t. w. het grootlint van de Leopoldsorde. Nadat de gezant nogmaals allen zijn bartel ij ken en oprechten dank had. be tuigd, reikte hij. aan minister Cort van der Linden de hem toegekende onder scheiding over, Deze dankte den ge zant voor de woorden, welke hij had gesproken, en verklaarde die woorden te aanvaarden voor zijn land.. Door applaus gaven de aanwezigen hun instemming met deze woorden te iIk dank uwe doorluchtigheid voor de vriendelijke belangstelling, die Ik wel weet te waardeeren. Maar ik heb mij tot nu toe volstrekt niet geïsoleerd gevoeld, wel wetend, dat een niets als ik, zich bepaald niet „voelen" mag, ais het leven ze tusschén machten van zulke beteekenis brengt. Op de huisreis zei Prosper tegen zijn vaderWaarom hebt u dat gedaan, papa Ik heb mij voor u geschaamd Het is een edelman onwaardig, een onbeschermd, meisje op deze manier te deemoedigen. Ik vrees, dat freule van Dieten bovendien toch al geen rozige tijden op Hagernbacti. doorleeft De hertog leunde behagelijk in de kussens achterover. O, zoo, je meent mijn terechtwij zing van die freule van Dingsda Daaraan heb je zelf schuld, mijn waar de. Je hebt immers met je overdreven wooiiden haar letterlijk een triomf over haar meesters 'bereid, wat ik minstens niet tactvol vond. Ik zei slechts de waarheid met betrekking tot hare broeders. Mijn beste Prosper, de waarheid is in zulke gevallen slecht ter plaatse. Deze persoon heeft iets in de oogen, wat mij niet bevalt, iets hoogmoedigs, eerzuchtigs, dat beslist niet bij hare betrekking past Jij hebt haaf met je woorden on opzettelijk natuurlijk zoo te zeggen in den kring van gelijkgerechtigden getrokken. Dat moest ik goeidimaken, feeds terwiile van tante Clemy, die hef stellig kwalijk nam. Het heeft trouwens kennen, waarna de gezant aan generaal Snijders het grootlint van de kroonorde uitreikte. Prins de Ligne deelde voorts mede, dat hij, reeds aan den prins de medaille van koning Albert had. uitgereikt. Dat zelfde had hij dezer dagen gedaan aan den minister-president, jhr-, mr. Ruys de Beerenbrouck, die in de oorlogsjaren Commissaris der Koningin in Limburg was, en aan minister Van Karnebeek, die toen burgemeester van Den Haag was. Verder was aan jhr. Loudon, des tijds minister van buitenlandsche zaken, thans gezant te Parijs, ihet grootlint van de Leopoldsorde toegekendi, dat hem op zijn post zou worden overhandigd door den ambassadeur van den Belgi schen koning, in alfabetische volgorde werdeni hierop de aanwezigen opgeroe pen om uit handen van den gezant, met een handdruk en diens gelukwenschen, de étuis met ridderorden en medailles in ontvangst te nemen. Na afloop der plechtigheid werd de thee rondgediend en werden verver- schingen gebruikt. Het vertrek van mr. Zimmerman uit Rotterdam. Rotterdam heeft op de meest harte lijke wijze zijn burgemeester uitgeleide gedaan. Met den, Parijschen trein van 9 uur vertrok mr. Zimmerman gisteren morgen van het station D. P. om zich via Parijs en Genève naar Weenen te 'begeven. Reeds lang te voren had, een groote menschenmassa post gevat voor het station. Het korps bereden politie was ondier leiding van zijn commandant als eerewacht opgesteld. En op het per ron stond de muziekvbreeniging „Her mandad" om den vertrekkeniden burge meester op vroolijke wijze uitgeleide te doen. Het mag zeker wel apart vermeld worden, dat zoovee! de bereden politie als de leden van „Hermandad" geheel vrijwillig dezen eereplicht vervulden, aldus meldt „de Courant". Toen de auto van mr. Zimmerman 't Stationsplein opreed weerklonk een spontaan gejuich. Even poseerde hij voor de fotografen en cinematografen en daarna begaf hij zich naar de eerste klasse wachtkamer, waar zich vele vooraanstaande ingezetenen bevonden met hoodfambtenaren der gemeente en andere functionarisen. Wij merkten C.a. op de heeren A. C. Mees, P. R. Mees, Bern. E, Ruys, directeur van den Rot- tendamschen Lloyd, E. P. de Monchy, oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel, Sirks, hoofdcommissaris, C. van de Pol, commissaris van het verkeerswezen, A. Voogd, voorzitter van de Rotterdamsehe Journalistenver- eeniging, mr. Peiffer, waarnemend se cretaris der gemeente. Ook was aan wezig het personeel, dat ten stadhuize verbonden was aan den dienst van den burgemeester, waarvan velen zeer on der den indruk waren van het naderend afscheid. De zaakgelastigde van Oos tenrijk was uit Den Haag overgekomen om mr. Zimmerman uitgeleide te doen. Er werd weer spontaan gejuicht toen mr. Zimmerman zich naar de gereser de freule niet geschaad, daar mag jij je op verlaten. - Diana gedroeg zich eenvoudig onbeschaamd zei Tinti des avonds, toen zij met Amaranth de gravin goe den nacht wenschte. Hebt u gemerkt, grootmama, hoe zij zich letterlijk vroo- lijk maakte over oom Joaclhim, toen hij haar terechtwees ik, in uwe plaats, zou haar eens op 'haar nummer zetten Och, Iaat maar Tinti. suste de gravin. Daar komt nog wei eens gele genheid voor. Vandaag kan ik haar niets zeggen, want zij heeft ons door haar flink ingrijpen voor heel wat ver nedering aan tafel gespaard. Zij schijnt groote huishoudelijke talenten te heb ben, die wij juist in den komenden tijd heel best kunnen gebruiken. Bovendien heeft de hertog haar voldoende terecht gezet. Terzelfder tijd stond Agnes voor Diana. Lieve Diana, ik moet u zeggen, hoe groot ge mij vandaag verschenen bent in uw echt christelijken deemoed, die ons allen een schitterend voorbeeld gaf riep zij, bewonderend. Ik zou willen zijn als gij 1 En ik zou van nu af uwe vriendin willen zijn. Mag ik Hef trok om Diana's lippen. Van harte gaarne, gravin. Maar ik ben helaas niet altoos zoo deemoedig. Toch. gij zijt 'het 1 En toe, noem mij, als wij alleen zijn, slechts Agnes en jij. Ik schat bij de menschen slechts hun innerlijke waarde en hecht heele- maal geen gewicht aan rang en titels. Zij omarmde Diana en brak plotse- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN .eveO laafc veerde coupé begaf. Toen de trein zich in beweging zette speelde de muziek tot afscheid, werd met hoeden en zak doeken gewuifd en wenschte men den vertrekkenden burgervader, die voor Rottendam zooveel beteekend heeft, een goede reis en behouden aankomst. De opvolger van mr. Zimmermann. Het is te begrijpen, dat, nu mr. Zim merman als burgemeester van Rotter dam is heengegaan, talrijke geruchten opduiken omtrent candidaten voor de vacature. Een der plaatselijke bladen gaf dezer dagen een staatje van hen, wier namen in dit verband genoemd worden. Men heeft ze er te kust en te keur. Wat ingezetenen van de Maasstad ling in tranen uit. Jij voelt je niet eenzaam, heb je vandaag gezegd. En ik begrijp datJe bent zoo kalm en rustig gestemd... maar ik O, Diana, snikte zij harts tochtelijk. Veschrikt streek Diana over het gé- laat, dat nat was van tranen. Agnes wat is er Waarom schrei je Agpes keek haar verschrikt aan. Toen streek zij het haar uit de oogen. Ik weet het zelf niet. Altoos voelde ik vrede ini mij, en nu plotseling... komen gedachten... verzoekingen... verlangens. Daarmee verliet zij de kamer. Hoofdschuddend zag Diana Ihaar na. Toen ging zij naar het venster, opende het en boog zich ver naar buiten in den zwijgenden nacht. Troost en rust wil zij bij mij dacht zij bitter. Ach, als Agnes eens wist, wat die uiterlijke kalmte mij kost Zij keek nog lang omhoog naar de schitterende sterren, die zwijgend kun baan volgden. Plotseling gleed in een schitterenden boog eene ster neder en verzonk ach ter de verre bergen. Diana kromp ineen en sloot de oogen, terwijl een donkere blos hare wangen overtoog. Was dat mij een waarschuwing, of... een antwoord? fluisterde zij on bewust. Toen sloot zij het venster en ging in het duister te bed. Maar lang kon zij den slaap niet vatten. Iets nieuws, iets betreft, zijn het notaris G. Vlug, prof. mr. dr. G. W. J. Bruins en mr. Th. Fruin. Uit andere steden is (het een heele rits, nl. de burgemeester van Breda, mr. dr W. G. A. van Sonsbeeck, die van Maastricht mr. L. B. J. Van Oppen, van Groningen mr. dr. E. van Ketwich Verschuur, van Utrecht dr. J. P. Focke- ma Andreae, van Alkmaar mr. W. C. Wendelaar, van Dordrecht mr. dr. J. Wijtema. Voorts de Haarlemsche wet houder mr. J. B. Bomans, de president van het Militair Gerechtshof te Utrecht mr. Van Sandick. De heer J. van der Molen, oud-wet houder van onderwijs, thans burge meester van Renkum, die reeds de Vo rige maal werd genoemd, schijnt het ambt niet te ambieeren. vreemds, dat zij .geen naam wist te geven, maakte taar voortdurend onrustig. Tusschen Hagernbach en Dreisen- stein heerschte druk verkeer. De hertog was onvermoeid in het vinden van voorwendsels om de Titz-Obronsky's naar Dreisenfsein te noodigen of Pros per met een opdracht er heen te zenden. Ook de omgang met de overige bu ren, in de laatste jaren iets veronacht zaamd, werd weer levendiger. Zelden verliep er een dag zonder gasten. Men maakte veel muziek, deed aan sport en maakte uitstapjes. Bijna eiken avond waren de prachtige ontvangzalen ver licht. Tweemaal per week kwam daar de jonge wereld uit de buurt op dans avondjes, die geleid' werden door een dansmeester uit de hoofdstad. Want Tinti, die nog geen dansles had gehad, had eens gezegd, dat zij zoo gaarne die kunst wilde leerea Waarop de hertog, wien dit verlangen zeer ge legen kwam, omdat tiet Tinti en Pros per telkens samenbracht, terstond zijn schoondochter verzocht alle jonge men schen bijeen te zoeken, en een dans- cursus op Dreisenstein op te richten. Zwijgend deed Edeltrud dit, maar was innerlijk verontwaardigd over dit al te doorzichtige spel van haar schoonvader. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1