ZATERDAG ÏO MAART Eerste Blad GEMEENTEBESTUUR EERETEEKENEN FEUIUJËTQN De burcht van het geluk. Beursbeschouwingen BINNENLAND Dit nummer bestaat uit 2 bladen ALGEMEENE POLITIE VERORDENING. Btusg. en Wefh. van Vtissiagen maken bekead, dat de op 11 Februari jl. in wer king getreden nieuwe algemeen» politie verordening veer Vliasingen in druk is verschenen en dat deze, zoowel in haar gfefieei, als veer elk onderdeel afzonderlijk, tér gemeente-secretarie |3e afdeeling) voor iifet publiek verkrijgbaar wordt gesteld te- gén den prijs van ƒ0.30 per 8 bladzijden. TBssingen, 12 Februari 1923. Bnrg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Wij hebben dezer darren een waren stortvloed van huMigingsbewijzen over een deel onzer landgenoofen zien neer- strttoBien. Sommigen, die er bet geduld eener nauwgezette natelling voor heb ben overgehad, verzekeren, dat hef niet minder dan 600, zegge zeshonderd Ne derlanders overkomen is, door de Bel gische regeering een eerbewijs te heb ben thuis gestuurd gekregen. We heb-, ben het aantal dier gelukkigen niet na geteld en moeten het er derhalve voor Houden, dat dit cijfer van zesmaal hon derd wel ongeveer met de werkelijkheid overeenkomt. Ook wanneer we van die honderden, de reeds overledenen, want de verdiensten, weshalve het eerbewijs is uitgereikt, dateert uit de oorlogs jaren, en sedert dien tijd zijn alweder eenige jaren verloopen, alsook de uit anderen hoofde niet meer aanwezigen aftellen, dan resteert toch een respec tabel aantal. Meer nog naar verluidde, zou nog een aanvullende lijst te wach ten zijn, daar de eerste blijkbaar niet volledig, althans niet afdoende moef opgesteld zijn, dat er niemand vergeten zou zijn. Ook dezen dus, en naar ver moed wordt, is hun aantal alweder hief gering -zullen binnen eerrigen tijd zulk een eerbewijs aan hun adres verzonden krijgen. Op zichzelf misgunnen wij deze met een buiferrlandsche orde, beridderden, gedecoreerden, be-ordenden allerminst het genoegen, hun wel wat verouderde, maar blijkbaar nog niet gansch verge ten verdienstelijkheid bij de gelegenhe den van jaren reeds geleden betoond, beloond te zien. Velen zijn er, hoe dan ook, recht-gelukkig mede, een geluk, dat men hun van harte gunnen mag. Bovendien zijn er onder die honderden inderdaad verscheidene, die zich ook bepaald recht verdienstelijk gemaakt hebben, al valt niet te ontkennen, dat er niet minder velen ziin te noemen, die .zich evenzeer bijzonder indertijd be ijverd hebben, maar nochtans geen blij ken van ofticieele erkentelijkheid moch ten ontvangen, lntusschen, de stroom der eerbewijzen is er even groot om, en zoo we ons niet bedriegen, staat bin- Roman van F. ARNEFELD. 12) Juist zoo. En die een uitzet moe ten hebben en in de wereld moeten worden gebracht, opdat zij gelegenheid vinlden, een goede partij te doen. Daar voor heb ik het geld noodig, dat jij mij voor het bosch wilt geven, veel noodi- ger, dan om Hagernbach te verfraaien, jk ben niet blind, beste Achim, de meis jes zijn geen schoonheden wij zullen wellicht een paar jaar in de wereld moeten leven, voordat ik ze verzorgd heb. Hm, je bent dus werkelijk van plan, met haar naar Weenen te ver huizen Dat was voor Iden herfst trouwens al vastgesteld. Maar misschien ga ik eerst nog met ze maar een modebad, daar zijn menigmaal gunstige gelegen heden... Waarom wil je bepaald met ze in den vreemde gaan vroeg de hertog, zijn scherpe oogen vol beteekenis op de gravin vestigende. Is er onder de buren niemand,, die je goed genoeg zou zijn als toekomstige voor je kleindochters Uitmaal dwaalde zijn blik als toevallig naar de jongelieden, die lachend op de tuinbank zaten. Het hart der gravin, klopte van blijde verrassing. Prosper... Dacht hij daar aan r Daarom was hij naar Hagernbach gekomen Daarom stelde hij haar nenkort ons opnieuw een stroom maar kleiner dan van Zweedsche eereteekenen te wachten, en wel naar aanleiding van het jongste vorstelijke bezoek, dat van koning Gustaaf. Dan nog komt over enkele maanden de ge bruikelijke „lintjesregen" neerdalen, zoodat, als niet alle teekenen bedrie gen, dit jaar ons land minstens een kleine duizend nieuwe geridderden of gedecoreerden meer zal teilen. Nog maals, wij verheugen ons met de blijden en gunnen allen hun vreugde mits, en hierop komt het dan aan, er aan deze wijze van officieels erkentelijkheid geen averechtsche conclusiën worden ge hecht. Wij meenen deze conclusie, waarvoor maar al te vaak gelegenheid is, te trekken dat de beridder den zonder onderscheid het eerbewijs terecht verdiend hebben, en alle voor- bjjgeganen, dat eerbewijs minder of niet hebben verdiend. Men mag er de kanse larijen der diverse legaties geen verwijt van maken, maar toch, als men eens kon zien achter de schermen, hoe vaak zulk een decoratie-verleening gepropo neerd wordt en tot stand komt, waar van het soms afhangt of men wel, dan of men niet, in aanmerking en op de lijst komt, De eerbied voor de waarde eener onderscheiding, zou er ongetwij feld leelijk mee in de knel' kunnen ko men. Ons dunkt, dat zoo in liet algemeen gesproken, maar luttel1 waarde gelegen blijkt in het „en gros" beridderen van honderden tegelijk, de toekenning van een onderscheiding aan een enkele, wat dus metterdaad een „onderscheiding" is, wel degelijk waarde en groote waar de kan hebben. Doch meestal gaat het dan daarmede zóó, dat de roep en de roem, de erkenning en de waardeering van den betrokkene, de officieele er kenning reeds lang vooruitgesneld is, en zij veelal als een overbodigheid ach ter de algemeene opinie aan komt suk kelen. Toch, zulk een officieele erken ning van groote verdienste heeft wel degelijk haar reden van bestaan be vestiging en bekroning atB zij is, van wat de geest der medeburgers, de ge meenschappelijke waardeering, de op rechte burgerzin, als loffelijk en grootsch heeft onderkend en aangewe zen. £n zoo zij uitblijft? 'Geen nood 1 Want nog immer gaat verre uit bo ven alle van buitenaf komend huldebe toon, dat waarachtige eereblijk voor ons harf, dat schoonste aller eereteeke nen voor onzen geest, hetwelk gelegen is in de voldoening voor ons zeiven en de erkentelijkheid van soms, o zoo wei nigen, gewerkt en gewaakt, geijverd en gezwoegd te hebben naar beste krach ten en inzicht om het welzijn van allen, die onzen levensweg kruisten, hetzij in de stille binnenkamer onzer woning, hetzij daarbuiten op hef woelige wereid- tooneel. Dat is geen decoratie, welke op het kleed gedragen en zichtbaar is, maar het is het eereteeken, dat, geluk kig nog velen onzer in deze moeilijke en ernstige tijden waard zijn onzichtbaar te mogen dragen in hun harf. grootmoedig een schitterende zaak voor Ze zijn arm... ik kan geen huwe lijksgift geven... wrong het zich einde lijk van haar lippen. Een uitzet is alles, wat ik ze geven kan. De hertog keek glimlachend eene zwaluw na, die over het dak van het slot streek. Er zijni toch hier in den omtrek ook families, die in de gelukkige om standigheid verkeeren, niet op geld te moeten zien, maar veel waarde hechten aan een ouden naam, zei hij langzaam. De gravin, Idde nog altoos verbluft was van de mogelijkheid, dat een harer kleindochters hertogin van Dreisenstein zou kunnen worden, keek met haar uilenoogen steeds weer naar de bank, waar Prosper tusschen de gravinnen zat. Welke zou hij kiezen En wat moést men met de andere twee Ik heb drie kleindochters, begon zij na een poos aarzelend. O, dat komt alles in orde, beste Clemy. Daar is bijvoorbeeld de jonge graaf Dolling, die het Ebereichensche majoraat zal overnemen, voor dien was Amaranth een zeer passende partij. Hij is geen groot licht... maar dat hin dert niet. Des te meer waarde zal hij bij zijn echtgenoote hechten aan geest, en des te onbeperkter zal hare positie zijn. Voor Agnes vindt zich nog wel iemand. Zoo niet, dan was voor haar een plaats ais goedbetaalde stiftsdame gemakke lijk te vinden. Dus Tinrti heeff hij voor zijn zoon op het oog, dacht de gravin tevreden. En hij heeft gelijk. Zij is het best in De politieke depressie. Prij zen der Stapelproducten. De late verschijning der jaarversla gen. De waarheid omtrent de Hotlandsche Stoomboot. De „verrassing" der Koninklijke Hotlandsche Lloyd. De Am- sterdamsche Liquidatiekas een verlies van meer dan 1.200.000. Uit de koersbewegingen ter beurze van Amsterdam is de groote lijn weer geheel verdwenen en daarmede is ook de handelsomzet belangrijk ingekrom pen, zoodat voor den beursman allicht weer een tijd van malaise in het ver schiet ligt. De politieke toestand, waar aan men zich, wegens de sterk verbe terde situatie der koloniale onderne mingen, eenigen tijd onttrokken had, begint op de beurzen weer zwaarder fe wegen, nu de meest moderne oorlog tusschen twee cultuurvolken klaarblij kelijk „to the bitter end' moet worden uitgevochten. De uitbreiding der Fran- sche bezetting en de redevoering van minister Cuno leveren het bewijs, dat aan geen van beide zijden van eenig toegeven sprake is, terwijl van Engel- sche zijde de verzekering werd gedaan dat op interventie niet mag worden ge rekend. Lord Curzon moge nu dezen Ruhroorlog euphemistisch als een der „zwarte plekjes" op den overigens ge- zuiverden internationalen „lappende ken" qualificeeren, het gevaar blijft bestaan en dreigt grooter te worden dat uit het Fransche avontuur voor heel Europa nieuwe moeilijkheden zuilen voortspruiten. Dit vooruitzicht noopt de laatste dagen tot meerdere bedacht zaamheid bij het uitvoeren van beurs orders, ook al heeft de Markenkoers zich deze week nog een, percentsgewijs niet onbeduidende, fractie omhoog we ten te werken, vermoedelijk dank zij den steun, welke nog steeds van de zijde der Rijksbank geboden wordt. Dat de wis selkoersen niet verder inzinken, be waart de beurzen dusver voor een flau we stemming, maar de contramine is ijverig in de weer om op de locale af- deelingen haar aanvallen te richten. En het is voor den serieuzen fondsenhouder een gelukkige omstandigheid dat de economische factoren, welke tot de jongste koersrijzing den stoot gaven, tot dusver nog niet zijn verdwenen. Wel is voor suiker een lichte reactie ingetreden en schijnt de manipulatie van de Cuba-noteering door New-York- sche draadtrekkers voorloopig uit te zijn, de prijs van het product kan zich vrij goed handhaven en ernstige sta tistici, als dr. Prinsen Geerlings, blijven de vooruitzichten der suikerproducen ten gunstig achten. Ook van andere ar tikelen en producten blijven de prijzen vast. Rubber beweegt zich oin een prijs van 85 a 90 ct. per pond, katoen is in New-York tot 31 dollar-cent per Am. pond opgeloopen' en noteert thans meer dan 100 hooger dan anderhaifjaar geleden, koper is vast op 17 dollarcent het Am. pond, terwijl liet twee maan den geleden nog 14 ct. noteerde en de groote kopermaatschappijen in Ameri ka den kostprijs tot 11 ct. hebben kun nen terugbrengen, voor ijzer en staal schiint de vraag in de Ver. Staten over weldigend te zijn, zoo zelfs dat de groote Steeitrust gpen orders rr.eer aan neemt en gelijk we een vorig maal schreven, komen ook uit Engeland over den toestand der industrie zeer bemoe- staat, z-oo'n hooge plaats In te nemen. Knatter verscheen en meldde op zijn plechtige manier Doorluchtigheid, er is gedekt. De hertog bood zijn nicht <ien arm. Wij zijn het dus omtrent onze zaken eens, zei hij goedgeluimd, en ik moet bekennen, dat de wandeling mij hongerig heeft gemaakt. Ik hoop, dat onze komst je geen last heeft verooor- zaakt. Wij zijn voor een lepel soep zeer dankbaar. Veel meer zult ge vandaag ook niet vinden, beste Joachim. Als ik had geweten, dat je mij de aangename ver rassing van je bezoek wilde bezorgen, had ik beter voorzorgen getroffen. Maar wij leven heel eenvoudig... Waarvoor die verontschuldiging Onder familie maakt men toch' geen complimenten. Wij zijn met alles te vreden. Ondanks die verzekering besteeg de gravin niet zonder hartkloppen de stoep 'naar het tcras, vanwaar een glazen deur toegang gaf tot de eetzaal. Maar zij haalde verlicht adem, toen zij een blik over de rijk en smaakvol gedekte tafel wierp. Een dankbare blik vloog naar Diana, die bescheiden aan het benedeneind, stond. De hertog volgde 'haar blik. Aha, dat is de freule van, Dingsda, waarvan Edeltrud vertelde. Een knap meisje Een zeer bruikbare kracht, ant woordde de gravin. Daarna stelde zij Diana aan de gasten voor. Ook Agnes was intusschen voor den dag gekomen, zij verontschuldigde haar wegblijven digende berichten. Zoo bezien is er dus geen aanleiding om een ernstige koers- inzinking te verwachten. Na de jongste hausse is het verklaarbaar dat men vooreerst op zien komen speelt. Hierbij valt er op te wijzen dat men, wat ons land betreft, nog slechts een enkel jaarverslag over 1922 bezit. Dat is een euvel, waarvan niet licht te veel kan worden gezegd, want het schept de mogelijkheid dat ingewijden hun voorwetenschap benutten tot het uit voeren van beurstransacties, welke voor het gros der fondsenhouders na- deelig zijn. 'Het is een opmerkelijk feit dat van groote Amerikaansche onder nemingen, als de Steel Trust, en van vele andere industrieele- en spoorweg bedrijven in de Ver. Staten, voorts ook van de groote Underground Sporen te Londen, de exploitatie-uitkomsten over 1922 reeds eenige weken geleden be kend gemaakt zijn en men ten onzent op die van zooveel kleinere zaken nog steeds zit te wachten. Men kan wel in hef algemeen aannemen dat ook in ons land de economische toestand beter wordt, maar of ook de positie van een bepaalde onderneming thans mindeT slecht mag worden beoordeeld dan ver leden jaar, weef men toch feitelijk niet. Daarvoor moet men het verslag over 1922 kunnen inzien en kennis nemen van wat de directie over den toestand van het oogenblik daarin mededeelt. Dat hiermede zoo lang wordt gewacht kan tot groote teleurstellingen leiden, daar in dezen tijd de atmosfeer ter beurze met allerlei onzuivere geruchten en voorspellingen geladen is. Een voorbeeld hiervan vindt men in waf we de vorige week over de -Hol- landsche Stoomboot Mij. mededeelden; een financieel blad had naar den stand van zaken geïnformeerd en allerlei moois vernomen. Maar het bleek dat het blad onjuist was ingelicht door „één der beambten", die zulks waar schijnlijk niet zonder oogmerk deed, en dat integendeel de positie der Holland- sche Stoomboot gedurende den laat- sten tijd slechter is geworden. Zoo is het te verklaren dat de aandeelen, eerst opgeloopen tot bijna 37 deze week afbrokkelden tot 24 Het jaarver slag verscheen verleden jaar in Mei ei de speculatie heeft dus no« een paar maanden den tijd om de koersen, als het noodig is. met een misleidende zig zagbeweging naar omlaag te manipti- ieeren. Komt het verslag dan uit, ja, dan- zijn ook de aandeelhouders door de cijfers overtuigd dat hun lieve stuk jes eigenlijk niet veel meer waard zijn, doch wanneer ze dan nog pogen ze te realiseeren, worden ze met een paar armzalige procenten naar huis ge stuurd. Dat is zoo de „meer en meer gebruikelijke" wijze waarop de effec tenbezitter van zijn duiten wordt afge holpen. Een tweede voorbeeld van publieke voorlichting vindt men bij een andere Scheepvaart Maatschappij, de roem ruchte Koninklijke Hollandsche Lloyd, de trotsche creatie van den heer Wil mink, die, naar men zegt, financieel'met haar is ondergegaan. Nadat men de vloot in een razend tempo had uitge breid, om toch maar de Rotterdamsche Holland Amerika Lijn ter zijde te kun nen streven, kwam de val in de vrach ten eri in de prijzen der schepen, was er geen geld meer te krijgen en viel men in handen van bankiers, die thans over het tot der. groote Amsterdamsche ree met een noodzakelijk bezoek aan het dorp. Onze goede geestelijke heeft haar het toezicht over het armhuis en de weezen opgedragen, zei de gravin glimlachend. Dat neemt meestal hare voormiddagen in beslag. Agnes bloosde diep, toen Prosper haar hartelijk de hand drukte en zijne blijdschap uitsprak, haar weer te zien- Schuw, met neergeslagen oogen trad zij terug en koos haar plaats onder aan de tafel naast Diana. Zoo bleef zij gedurende den maaltijd zitten, zonder iets te zeggen. Tinti was des te levendiger. Zij zat tusschen den hertog en Prosper en wist heel handig beider opmerkzaamheid op zich te vereenigen De tafel maakte een prettigen indruk met ihet mooie damast, het oude zilver en de rijke versiering van sneeuwklok jes en bloeiende asparagus. Een aangename warmte en een paar flesschen ouden wijn, die Diana in den kelder had ontdekt, verhoogden de stemming. De hertog was buitengewoon in zijn humeur. Hij betrok zelfs genadig de freule „van Dingsda" in het gesprek, door zich te herinneren, nhar aanleiding van de groote herfstmanoeuvres eens met haar vader in dezelfde woning in gekwartierd te zijn geweest. Dat gaf Diana aanleiding, van. hare familie te spreken, en zij deed het met sterk zelfgevoel. Men merkte, dat zij bijzonder hield van de twee broeders, Rolf en Eberbard, die beiden officier waren. Toen zij over die twee sprak, derij kunnen beschikken. Het vorige jaar was men zoo gelukkig een viertal groote schepen naar Duitschland te kunnen verkoopen en scheen het alsof de geldnood eerst weer geweken was, maar de resultaten zijn in 1922 klaar blijkelijk voortdurend slecht geweest en de credietgevers hebben nu eindelijk gebruik gemaakt van hun recht een hynothecaire inschrijving en scheeps- verband te vorderen. Met andere woor den, ze achten hun blanco credieten niet meer „safe" en nemen tijdig voor zorgsmaatregelen. Het is duidelijk dat, waar de zaak zoo staat, de overige cre diteuren, die geen recht op hypothecair verband hebben, in slechte conditie ko men te verkeeren. En het zal dan ook wel voornamelijk om de standing der emiftenten (Nederlandsche Handel Mij. en Twentsche Bank) zijn, dat men aan de obligafiehouders voor ruim een der de van hun vordering (35 hypothe cair verband aanbiedt. Waarin dan met vrii groote zekerheid opgesloten ligt dat op meer niet te rekenen valt en dat aandeelhouders hun stukken wel tegen den wand konden plakken, indien de beurs nog niet wat medelijden met hen had en er nog 7 a 8? voor wilde beta len. En alweer een verslag is er nog niet, terwijl ook in de thans verspreide circulatie geen cijfers worden gegeven; die zijn uitsluitend voor de „insiders". Het zal ons verwonderen wat er nog van den koers der aandeelen over is als de directie in de maand Mei de vriendelijkheid heeft haar verslag te publiceeren 1 Met twee teleurstellingen zijn we er echter nog niet. Ook van de zijde der bankinstellingen werd ons er een bereid. De Amsterdamsche Liquida tiekas. een zeer hoog aangeschreven in stelling, welke steeds een bevredigend dividend aan haar aandeelhouder-s uit keerde (over 1921 nog 7 heeft blij kens het thans gepubliceerde jaarver slag zoo groote verliezen geleden, dat niet alleen de geheele bedrijfswinst verloren is, maar bovendien nog 600.000 van de Reservekas moest worden overgebracht naar de rekening Reserve voor -Dubieuse Debiteuren. En dat, terwijl de directie het vorige jaar 250.000 voor dubieuse debiteuren re serveerde en toen meende te mogen ge- looven „dat voor verdere reserves uit dien hoofde geen aanleiding bestond". Dergelijke tegenvallers worden op de beurs niet ongemerkt gepasseerd de aandeelen der Amsterdamsche Liqui datiekas, die veertien dagen geleden nog 80 noteerden, vielen tot 76 om zich later iets te herstellen. De overige bankaandeel en ondervonden van deze deceptie den weerslag de dividenden welke worden uitgekeerd, zullen ver moedelijk beneden de verwachtingen blijven. Het nieuwe jaar is onder betere aus piciën ingezet en van verschillende za ken laten de resultaten zich thans beter aanzien, maar over 1922 heeft de crisis op de bedrijven nog een zwaren druk uitgeoefend. Vacantie voor het politie-personeel. Door de Kroon is vernietigd een be sluit van den gemeenteraad- te Arnhem betreffende de regeling van de vacantie voor het politie-personeel. De Kroon overwoog, -dat volgens art. 191, 3e en 4e lid der Gemeentewet, de burgemeester de dienaren van politie zweefde Jraar blik zonderling koel en waarschuwend over Prosper heen. Ge zief. ilt ben niet zoo onbe schermd als ge wellicht denkt, scheen deze blik hem te willen zeggen. En Prosper verstond 't, want hij wend plotseling rood en haastte zich. in het volgende oogenblik te vertellen, dat hij de beide broeders der freule kende, en zich met genoegen den tijd herinnerde, toen zij samen ini hetzelfde regiment dienden en vriendschappelijk met elkan der omgingen. Doc-hi d'at zij een zuster hadden, wist hij niet. Met groote blijdschap heb ik des tijds Eberhard's benoeming tot adjudant van den aartshertog begroet, besloot hij. Diana bloosde van genoegen. Deze woorden stelden haar rijkelijk schade loos voor de ondergeschikte diensten, die zij straks had. moeten verrichten. Nu zou dit trotsche gezelschap toch eindelijk begrijpen, dat ihet geen reden had over haar heen te zien als over de eerste de beste gewone dienstbare. Doch Tinti scheen dat volstrekt niet te begrijpen. Hare lippen vertrokken zich tot een spotachtig glimlachje, en de hertog vond blijkbaar ook, dat Pros- per's woorden Diana's zelfgevoel On- noodig sterkten, want hij zei droog Waar wij juist over uwe verwan ten spreken, freule, zal het u wellicht belang inboezemen, dat ik juist een lid uwer familie in mijn dienst nam. Dr. Ernst Markhof, wiens vader eens uwe moeder Rotau afkocht, is toch familie van u (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1