VRIJDAG 9 MAART JES aagd tlbode Maatschappij vu wart No58 1923 GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON De burcht van het geluk. BINNENLAND A. J. F.'s ESERPUDD8ESG Stads= en Provinciemeuws JSSINGEN. .m. ft n.m. 6.14 eden, Openbare ringen enz. ren avond bios- vang 8 uur. en Zondagmid- ïlijfcs bioscoop- ►nds 8 uur. en Zoadagmid- Soirée-amusantje7 ,Mada!on", Cón- nigjng „ApoIIo", p", 8 uur. -oot bal-masqué, n", 8 uur. p.m.5IJ/o korting IFECTIE ITRICE )ZE of iemand :gen is Bier te en voor eigen aal niet noodig. ilegenheid om, t, een eigen zaak ieven letters K. iss. Courant". ?ONK te West- t tegen Mei een delb. - Rotterdam legen plaatsen. M PASSAOfERS ■N EN VEE. T. Uit. T.a. m 8 8 T. BOlt TE. MI 8 8 te bekomen: r. Transp. en Exp* ren G. VOS, IENHOORN, Tel. 163 STERHOUT, Tel. [01 UITENHEK, Tel.813. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco djor het geheele rijk 2.50. Week-abon- ucmenten 17 £ent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent; bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per r gel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1-5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat de Keuringsraad voor de inge schrevenen voor den dienstplicht, lichting 1924, dezer gemeente zitting zal houden te Vlissingen in het Militair Hospitaal, Ko renstraat, op Maandag 19 Maart 1923, v.m. 10 uur," voor de nos. 1. tot en met 25 Alphabet Reg. Idem idem n.m. ten 1 ure, voor de nos. 26 tot en met 45, idem. Dinsdag 20 Maart 1923, v.m. 10 uur, voor de Nos. 46 tot en met 70, idem. Idem idem n.m. ten 1 ure, voor de nos. 71 tot en met 90, idem. Woensdag 21 Maart 1923, v.m. ten 10 ure, voor de nos. 91 tot en met 115, idem. Idem Idem n.m. ten I ure, voor de Nos. 116 tot en met 135, idem. Donderdag 22 Maart 1923, v.m. ten 10 ure, voor de nos. 136 tot en met 160, idem. Idem idem n.m. ten 1 ure, voor de nos. 161 tot en met 180, idem. Vrijdag 23 Maart 1923, des v.m. 10 uur voor de overigen. Wie voor den Keuringsraad moeten verschijnen. In het algemeen is ieder, die voor den dienstplicht is ingeschreven en behoort tot bovengenoemde lichting, verplicht op de hierboven aangegeven plaats en tijd voor den keuringsraad te verschijnen. Gelijke verplichting rust op den ingeschrevene van de daaraan voorafgaande lichting die ten vorige jare bij de keuring tijdelijk onge schikt is verklaard. Aan den voorzitter van den Keurings raad kan worden verzocht om het onder- zoele bij een anderen Keuringsraad te on dergaan. Dit verzoek kan on gezegeld zijn doch moet gefrankeerd verzonden worden. Desgewenscht kan hij het verzoekschrift ook indienen bij den Burgemeester, die alsdan zorgt voor de verzending. Op den ingeschrevene, die bij de thans te houden kéuring tijdelijk ongeschikt wordt verklaard, rust de verplichting om het volgend jaar opnieuw voor den keu ringsraad te verschijnen. Hij die voor den keuringsraad verschijnt, is verplicht zich aldaar aan een onderzoek naar zijn lichaamslengte en zoo noodig, aan een geneeskundig onderzoek te onder werpen. Het staat den ingeschrevene vrij bij de keuring een geneeskundige verklaring om trent de lichaamsgesteldheid over te leg gen, opdat de keurende geneesheeren daar mede rekening kunnen houden. Vlissingen, 8 Maart 1923. De Burgemeester van Vlissingen, VAN WOELDEREN. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag. Jachtwet. Van alle zijden wordt instemming betuigd' met den grondslag van het ontwerp-Jachtwet en vooral de agra riërs zijn in hun nopjes. De heeren Van den Heuvel en Weitkamp waren de extase nabij. De laatste had het over de ,,Arbeitsfreud»e;' van de boeren die door de konijnen wordt weggegeten. H) Roman van F. ARNEFELD. De glaswanden waren door planken verduisterd, en waar eens ihyacinthen en crocussen op smalle randen het voor- (I jaar bloeiend ontvingen, lagen nu de treurige overblijfselen van het mooie eoft, dat niemand meer verzorgde. Een paar dozijn half verdroogde appels, waf winterperen en een korf noten, dat was zoo tamelijk alles. Lieve tijd^ wat eert armzalig des sert voor verwende monden, dacht Diana, de beste vruchten uitzoekend. Daar ging plotseling de deur open en Prosper stond voor haar. Excuus freule, dat ik u hier zoo zonder meer overval, maar ik voel be hoefte, mij, bij u te verontschuldigen, voordat ik officieel aan u word voor gesteld. Diana boog hoffelijk en richtte den blik van, hare merkwaardig donkere, glanzende oogen rustig op hem. Te verontschuldigen Waarvoor, doorluchtigheid Voor mijp uitroep, toen ik u on langs onvermoed in het bosch ont moette. Ik riep onwillekeurig Diana. Ik wist natuurlijk niet dat u zoo heet, en het woord als een ongehoorde driest heid moest opvatten. Flet was alleen een onwillekeurige gedachtenverbinding. Hij gaf een lang verhaal van de misère die uit het jachtredht zooals het nu be staat, voortkomt. Na hem jubelden nog de heeren Bierema en Bakker, Wintermans en Van Voorst tot Voorst, Ebels, en de dames Van Dorp en BakkerNort. Zij zijn behalve mej. Van Dorp sterk vóór het ontwerp Ze willen het jachtvermaak wel houden, mits de landbouw geen schade lijdt en lijden kan. De eerste die tegen het ontwerp was, was de heer Kolkman, die vóór de re geling van het jachtrecht de oplossing van het paehtvraagstuk noodig acht. Overigens was deze jacht-vriend zeer boos over het feit dat het „smerige" konijn naast de haas en de edele fasant een plaats kreeg. Het was alles over drijving meendle hij die dit ontwerp tot stand bracht. Waar een matige wildstand bestaat, is van schade geen sprake, meende hij. Een fazant is een gewone kip, die pre cies hetzelfde doet als een kip maar niet als nuttig dier wordt geapprecieerd. De boeren klagen over fazanten en laten dikwijls fazanten-eieren uitbroeien door de kippen. Maar het konijn, dat is een gemeen dier, meent de heer Kolkman, eri dat moet verdwijnen. Deze jacht-liefhebber achtte het na tuurlijk een schandaal dat het jacht recht aan den eigenaar is ontnomen. In den heer Van Rappard, die anders de boeren dloor dik en dun verdedigt, schijnt de jager toch nog de voornaam ste plaats in te nemen. Hij was het grootendeels met den hee; Kolkman eens en meende ook dat men overdreef omdat men alle wild gelijk stelde met schadelijk wild. De fazant behoort z. i. tot de nuttige dieren, hetgeen, uit het ornithologisch onderzoek is gebleken. Vóór alles dus moet de jager kunnen blijven jagen, wat de heer Kolkman al 40 jaar deed. Mevrouw BakkerNort verdedigde het siandpunt der dierenbescherming tegenover de jachtsport. Ze wees daar bij op bet gemeene van de strikken. De minister waarschuwde tegen ge neraliseeren niet alle wild is schade lijk, niet alle jagers zijn te laken. Som mig wild bederft het voor de andere sommige jagers den naam van allen. Het konijn is inderdaad van vee! de schuld en de Minister meendie dat het wetsontwerp de gelegenheid geeft tot bestrijding van dit dier. Juridisch is dus het ontwerp zóó dat de "gebruiker" op zijn land kan laten jagen wie hij wil en zóóveel als hij voor zijn land' gewenscht acht. Het belang van iden grondgebrui ker staat vóórop en de jacht mag niet verder gaan dat dit belang toelaat. Maar daarnaast eischt het belang van andere gronden dat de jacht niet braak blijft liggen. Voor al die gevallen waakt (het ontwerp. Met dlit weinigje volstond de Mi nister. De huurverhoogingen van met rijksvoorschot gebouwde woningen. Op de vragen van, het lid van de Eerste Kamer, den heer Haazevoet, betreffende die huurverhoogingen der met rijksvoorschot gebouwde wonin gen, heeft de minister van arbeid, han del en nijverheid o.m. geantwoord Dat er een tijd kan komen, in welken de woningnood sterk vermindert, en dat de reproductiekosten van woningen zoo laag zullen zijn, dat ook de daar mede verband 'houdende huren iager Uwe verschijning geleek zoozeer op een schildering in ons jachtslot... maar het was mij later buitengewoon pijnlijk... Diana's blik, die steeds even rustig, maar onafgewend op hem gericht bleef, bracht hem zichtbaar in verwarring. -Uwe doorluchtigheid maakt zich onnoodig zorg. Ten eerste heb ik op dien uitroep heelemaal niet gelet, en ten tweede, ik ben immers maar een een voudige gezelschapsjuffrouw en heb geen aanspraak... Elke dame heeft er recht op, eer bied en achting van de mannen te eischen, viel Prosper haar levendig in de rede. Maar het zal mij gelukkig ma ken, te weten, dat u mij vergeeft. Dat is al lang geschied,, voor zoo ver er tenminste iets te vergeven is. Overigens moet ook ik uwe doorluch tigheid om verontschuldiging verzoe ken. Ik vrees, dat ik destijds wat kort aangebonden- was. Ik wist niet, wien ik voor mij had... U liet mij helaas geen tijd, mij voor te stellen. Ik ihad haast en was bezorgd, niet tijdig thuis te komen. Mevrouw de gra vin weet niets van mijn morgenritten, ik vrees, dat zij ze niet goed, zou keuren. Maar bij: mijn hartstocht voor het rij den, kon ik de verzoeking niet weer staan. U is een liefhebster van rijden, freule J— Helaas. Het zit waarschijnlijk in het bloed. Mijn vader was ruiterofficier en mijn beide broeders dienden bij de kunnen zijn dan de thans bedongen huren, en dat die omstandigheid, offers van de overheid zal vragen met betrek king vooral fot de in latere tijden ge bouwde woningen, valt wel te voor zien. Het ziet er nog niet naar uit, dat dit spoedig is te verwachten. Dat onder andere omstandigheden wellicht anders zal worden gehandeld is geen norm voor toetsing van het beleid onder de tegenwoordige omstandigheden. Eerst wanneer in de toekomst de bouwkosten stabiel zijn geworden, kan worden vastgesteld de grootte van de extra bouwkosten ten gevolge van de crisis en de grootte van de daarmede g paard gaande crisisbijdrage. En eerst d,an zal overwogen kunnen worden de wenschelijkheid van af schrijving met daarmede correspondee- rende maatregelen omdat die afschrij ving eerst dan practisch uitvoerbaar zal zijn. Mr. M. J. C. M. Kolkman. Mr. M. J. C. M. Kolkman, lid van de Tweede Kamer, oud-minister van finan ciën, wordt vandaag 70 jaar. In ver schillende katholieke bladen worden artikelen aan den jubilaris gewijdhet „Centrum" schrijft o.m. Het feit verdient een afzonderlijke vermelding en de jarige een bizonderen gelukwensch van katholiek Nederland. De heer Kolkman moge in den laatsten tijd minder op den voorgrond zijn ge treden, hij behoort nog steeds tot een der meest bekende figuren in onze par tij en in de Kamer, en hij kan wijzen op een dienststaat, welke hem aan spraak geeft op de warme erkentelijk heid van geestverwant en landgenoot. Het is al bijna veertig jaren geleden, dat mr. Kolkman zitting kreeg in de Tweede Kamer, en al zeer spoedig deed hij zich'daar kennen, als een persoon lijkheid, als een man met eigen kijk en eigen oordeel, als een goed toegerust strijder, die slagen kon toebrengen en slagen kon afweren, ais een- gevat de bater en een geestig spreker. In de veelbewogen jaren, welke op de Grondwetsherziening van !887 voor onze partij en hare Kamerfractie volg den, trad de heer Kolkman gaandeweg sterker op den voorgrond. Hij was een trouw vriend en onverschrokken mede stander van dr. Schaepman. Toet» om streeks 1900 de leerplicht tot een strijdvraag was geworden en in ver schillende onzer bladen tals iets heel verschrikkelijks wend afgeschilderd, had hij den moed uit volle overtuiging aan, de zijde van den „doctor" vóór het desbetreffende ontwerp te stemmen, waardoor dit tot wet kon worden ver heven. En dit geval was niet het eenige, waarin mr. Kolkman zicih, deed kennen als „Schaepmaniaan", beter gezegd als voorstander van de politieke richting onder ons, welke in Schaepman haar grooten baanbreker en wegbereider vond. Parlementair in den besten zin van het woord, is de thans zeventigjarige ook steeds eeni zeer gewaardeerd en gaarne gezien redenaar geweest in kie zers- en volksvergaderingen. Waar hij het spreekgestoelte besteeg, trok hij volle zalen en boeide hij zijn gehoor van het begin tot het einde. En dat hij niet enkel een man was van het woord, maar ook van de daad, toonde (hij als minister en in de andere hooge ambten, welke hem werd-en toevertrouwd. Generaal Snijders over ontwapening. In een, bijeenkomst van de Amster- damsche Studentenvereniging voor sociale lezingen, heeft de oud-opper bevelhebber van land- en zeemacht, cavalerie. Maar uwe doorluchtigheid vergeet idie gravinnen. Dat hindert n,iet. Wij spelen woor denraden, ze hebben mij juist wegge zonden. Deze gelegenheid kwam mij zeer gewenscht, n;u ben ik er dubbel blij, over, daar ik u anders in tegenwoordig heid mijner tante dloor mijn veront schuldiging in verlegenheid, gebracht zou hebben. Nu echter blijft deze toe vallige ontmoeting voortaan ons ge heim. U is werkelijk niet boos meer op miji? Dat was ik nooit, doorluchtig heid. Diana had het mandje met de appels in den arm. Maar, of het fe zwaar werd voor haar handen, of dat zij het achte loos vasthield, het wipte plotseling om en die appels rolden over den grond. Beiden bukten zich haastig om ze op te rapen, waarbij de prins meer han digheid toonde. Toen hij den laatsten appel in het mandje zou leggen, trok hij plotseling de hand weer terug. Neen, deze niet... die zal mijn loon zijn voor het opzoeken, mag ik Hij maakte een beweging, hem in zijn zak te bergen. Diana glimlachte. Ik heb niets toe te staan. De ap pel is niet mijn eigendom. Maar u hebt ze uitgezocht, freule. Eet uwe doorluchtigheid zoo gaar ne appels schertste Diana ontwijkend. Hartstochtelijk graag. 'Buiten in het park riep nu Tinti's heldere stem zijn naam. generaal C. J. Snijders, gesproken over ontwapening. Spreker noemde oorlog het slechtste middel om een geschil te beslechten. Zoolang echter het onrecht blijft, zal daartegen een rechtmatige verdediging noodig zijn. Aan het slot van zijn rede resumeerde spreker zijn meeningen in de volgende stellingen' De oorlog is 'n onuitroeibaar kwaad. Menschen en volken behooren niette min fe streven naar het zeldzamer ma ken van den oorlog en de vermijding van oorlogsaanleidingen, door 1. een eerlijke vredesactie, gericht op verbroedering der volken en ontwikke ling van hun gemeenschapsgevoel 2. bestrijding van elk werkelijk mili tarisme. d.w.z. van elke agressieve or ganisatie der krijgsmachten. De bewa pening bepale zich striktelij.k tot het geen iedere staat noodig heeft ter ver zekering van eigen veiligheid tegen aanvallen van buiteni De bewapening van Nederland is alreeds teruggebracht tot het uiterste minimum, dat voor dit doel moet worden gevorderd 3. den opbouw eener georganiseerde rechtsgemeenschap der volken, haar bekroning vindende in een onafhanke lijk en onpartijdig rechtsinstituut, waar in alle cultuurvolken gelijke rechten, hebben en gelijke bevoegdheden uit oefenen, een rechtsinstituut, bekleed met de machf en de middelen om de uitvoering zijner beslissingen fe verze keren of af te dwingen. De tegenwoor dige Volkenbond voldoet in geen enkel opzicht aan Ideze eischen. Wellicht is zijn hervorming op juistere grondslagen in de toekomst denkbaar. Voorslhands geeft de geestesgesteldheid van de groote machten der aardie weinig hoop. Eenzijdige ontwapening van een en kelen staat, besloot spreker, is waar deloos eni zou gelijk staan met zelf moord', wanneer zich een botsing tus- schen naburige staten voordeed. De R. Katholieke Universiteit. Ged. Staten van Gelderland hebben verdaagd de beslissing over het besluit van den gemeenteraad te Nijmegen be treffende de oprichting eener R. Kath. universiteit aldaar. Goedkoope eieren. Een der berichtgevers van het „Hbl." uit het Noorden schrijft Hebben de huismoeders jaren lang te vergeefs gehoopt weer een Paasch- eieren tegen vijf cen,t per stuk te kun nen koppen, dit jaar zal het ongetwij feld lukken, ja, de kans is zelfs groot dat "e nóg goedlcooper uit zullen zija Op f.et platteland in Groningen worden op het oogenblik de eieren ten minste al verhandeld tegen 4 a 5 per 100 stuks en volgens een bericht uit Wes- terwolde liep daar bij, grooten aanvoer de prijs zelfs ai terug tot 3.50 de honderd*. Het gunstige weer werkt groote pro ductie in de hand en de vraag voor export is minder groot dan in vooraf gegane jaren om dezen tijd,, vandaar deze lage prijzen. Openbare dronkenschap te Amsterdam. Verschenen zijn de door het Amster- damsche bureau van statistiek bewerkte gegevens, omtrent het aantal in 1922 wegens openbare dronkenschap opge maakte processen-verbaal. Uit die sta tistiek biijkt, dat het aantal processen- verbaal van 2990 in 1921 is verminderd tot 2925 in 1922. Ook in laatstgenoemd jaar werd het grootste aantal in de omgeving van het Oude Kerksplein en Rembrandtspiein opgemaakt. Prosper maakte een ongeduldige beweging. Toen trad hij vlug naast Diana. Maakt u spoedig weer een mor genrit vroeg 'hij zacht. Diana week terug en staarde hem een «ogenblik sprakeloos aan. Hare oogem, die nu als zwart agaat leken, kregen een toornige uitdrukking. Neen. Nooit weer, zei ze eindelijk koel. Waarom niet Omdat de vraag van uwe door luchtigheid mij daar straks heeft ge leerd,, aan welke verkeerde meeningen ik mij daardoor blootstel. Prosper was zeer verschrikt. Freule, ik wilde toch niet... Verlaat u mij, als 't u blieft, door luchtigheid. Men roept u reeds voor de tweede maal. In uitdrukking en houding een, ge krenkte koningin, keerde Diana hem den rug toe en verliet het vertrek door een kleine achterdeur, die naar den groentetuin voerde. Prosper stond- nog altoos als betoo- verd em keek naar die deur, toen Tinti het blonde hoofd door de voordeur bin nen stak. Ben je hier Wat drommel, hoe kom je toch in dat gruwelijk hok Prosper keende zich langzaam om. Ik dacht, dat hier bloemen waren, zei hij, verstrooide Jij arme. En je vond slechts aard appelen en uien. Neen, ook een appel. En dien INGEZONDEN MEDEDEELINGEN, met vruchten DE FIJNE PAASCHPUDDBMG Naar de dagen der week gerekend, werd het grootste aantal op Zondag opgemaakt, t. w. 660, waarop dan volgt de Zaterdag met 538, de Maandag met 480. De overige dagen wisselen af van 292 tot 380. Opmerkelijk is het, dat bij de man nen de meeste processen-verbaal wer den opgemaakt tegen hen, die geen bepaald beroep konden opgeven. Bij de vrouwen waren hef in meerderheid de werden. Het cadeaux-stelsel. Het comité van actie tot bestrijding van het cadeaux-stelsel, samengesteld uit daartoe aangewezen vertegenwoor digers van fabrikanten, grossiers en de kleinhandelaren uit de levensmiddelen branche, heeft aan den minister van justitie een adres gezonden, waarin op het steeds voortwoekerende kwaad van den z.g.n. verkoop met cadeaux wordt gewezen. Dit stelsel, dat in mindere mate reeds lang heeft bestaan, heeft den laatsten tijd' zoodanigen omvang en zulke vor men aangenomen, dat het met recht een plaag voor den reëelen handel en een gevaar voor het koopend publiek kan worden geacht, zeggen adressanten. Zonder in details te treden over de vraag, welke van de vele voorkomende vormen onderstaande eigenschappen in meerdere of mindere mate bezitten, kan, meenen zij, van den verkoop met ca deaux worden gezegd, dat dezea. de speel- en gokzgcht bij het publiek ont wikkelt, b. voor het koopend publiek ten zeerste een oordeel bemoeilijkt om trent de prijswaardigheid van hetgeen gekocht wordt en daardoor c. bevor dert, dat waren van inferieure kwali teit als eerste soort worden verkocht, of het op andere wijze gemakkelijk maakt het publiek te veel te laten betalen, d. met name den handel in levensmiddelen nog in belangrijke mate distribuant doet worden van de meest uiteenloo- pende andere artikelen (huishoudelijke artikelen, aardewerk, boeken, enz.), waarvan deze handel geen kennis heeft en waarvoor hij niet is ingericht. Aangezien nu het comité van meening is, dat meer speciaal op grond van de sub a en c genoemde bezwaren, reeds verschillende van de nu toegepaste stelsels veroordeeld kunnen worden volgens art. 1 van de Loterijwet en art. 328bis van het Wetboek van Strafrecht, zouden zij het op hoogen prijs stellen, wanneer de minister zou willen bevor deren, dat nauwlettend wordt toegezien op een gestrenge toepassing van deze beide wetsartikelen. Een uitvoerige toelichting is bij het adres gevoegd. VLISSINGEN, 9 MAART. Hulp aan Weensche huismoeders. Wij mogen nog wel eens herinneren aan de tentoonstelling van handwerken, welke heden en morgen, des middags van half drie tot half zes, in hotel „Al bion" en Zondag op dezelfde uren in hote] „Zeeland" wordt gehouden. De opbrengst van d/en verkoop dezer handwerken, vervaardigd door Ween- neem ik tot aandenken mee. Hij stak hem nu ook werkelijk in, zijn zak en volgde zijn nicht in het park. HOOFDSTUK VII. De hertog en zijn nicht hadden intus- schen hun gesprek voortgezet. Nu bleef de eerste voor het leege waterbekken sfaan en zei, nadenkend een met mos begroeid beeld beschouwend Die groep hier is heel aardig. Ik wou, dat ik er zoo een op Dreisenstein had. Weet ge, wie die gemaakt heeft Ze moet van Dannecker zijn. Jammer, dat ze zoo verwaarloosd is en d'at het waterwerk niet meer speelt. Ik in uwe plaats zou dat alles laten herstellen... Dat zou een reusachtige som gelds kosten. Maar Hagernbach werd, als men al Hie mooie, oude Hingen in orde maakte, weer die trotsche bezitting van vroeger. Aan geld zou hft je immers niet ontbreken, daar je mijn voorslag omtrent het bosch wi.lt aannemen. Het is toclh' jammer, als van den glans van een oud, historisch slot stuk voor stuk afbrokkelt, totdat het eindelijk voor niemand' waarde meer heelt. Mij dunkt, je was dat al aan je naam verschul digd, Clemy. Je vergeet. Haf ik drie kleindoch ters heb, die... Uitgehuwelijkt zuilen worden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1