1EAU. tGAZEJN rmindering DONDERDAG 8 MAART 11. P.'s ROMA-PUDDING AU. RK" mes- en enwerk. vagen edingen nvragen bode atschappij m ari No57: GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON De burcht van het geluk. BINNENLAND DEN loom, pijn in ïijnselen wij le beroemde KEN, specia- r (reumatische oende om de VAN AKEN 60 cent. ME, postbox, sten. OUD. >orten en voorradig, lage. ijzen, revelend, TEVENS. OEST en slijm- s, asthma -, keel- en ingen ge- L.A.JV" ia Wortel- Pekela. Te per flacon s van Wor- n. ed als nieuw, raat 3 (bov.) ■SAKKERS. als noodhulp pEDIENDE. ureau „Vliss. tsch meisje, aaien, zoekt hulp in de hulp bij kin- 92, bureau half April of ;en voorzien, jaar. Adres n 40. b.-Rotterdam ;en plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. r. nu. T. Solt T.a. uur Tm. MI 8 8 8 8 betomen tl 923 Tranep. en Exp. S. VOS, Tel. HOORN, Tel. 163 IRHODT, Tel. tol ÏBNHEK,TeL8«. VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco éjor het geheele rijk 2.50. Week-abon- uementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per i gei Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1,70, Iedere regel meer 26 cent DIENSTPLICHT. Oproeping tot den werkelijken dienst. De 'Burgemeester van Vlissingen, gelet op de aanschrijving van den heer Comman dant van het 14e Reg. Inf.. dato 9 Februari 1923, no. 43 M, roept bij dezen op tot den werkelijken dienst op grond van art. 32 der Dienstplichtwet Pieter Cornells Timmer man, gewoon dienstplichtige der lichting 1922, lotingsnummer 31 uit deze gemeente, en behoorende tot het 14e Reg. Inf., 2e School-compagnie en gelast hem om op 20 Maart 1923 bij zijn korps te Middelburg aanwezig te zijn. V)i9singen, 8 Maart 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten, dat bïi hen is ingekomen een verzoek van Joannes Marinus Doornebos, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor het per ceel Koudenhoek no. 9 dat vanaf- heden gedurende veertien da gen 'tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingediend bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, 8 Maart 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN: De Secretaris', F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag. Toelage aan onderwijzers. Jachtwet. 't Is moeilijk de details te beoordee- len van het ontwerp in zake de toelage, maar dit begrijpen wij ervan dat de minister min of meer op zijn beloften terugkomt en in elk geval het zaakje' afschuift op de gemeenten, aan wier welwillendheid de onderwijzers dan zijn overgeleverd. En dus is het te begrijpen dat de heer Gerhard bijvoorbeeld! de lasten op het Rijk wil leggen en dat an dere leden de uitkeering der toelage tof een plicht willen stellen voor de ge meenten. In allerlei toonaarden is dit gezegd door de heeren Gerhard, Kete laar en mej. Westerman van links, de heeren Van der Molen en Bulten van rechts. Minister De Visser zegt, dat hij pre cies heeft nageleefd wat hij heeft be loofd nl. het openen van de gelegen heid dat de gemeenten toelagen kun nen geven. Verder ging zijn belofte niet en verder gaat zijn ontwerp niet. Het verbaasde hem dus dat de Kamer nu verder wil gaan. De gemeentebesturen hebben geen enkele verplichting ten opzichte van de onderwijzers en dus is het absurd nu een verplichting op te leggen. De minister weigerde pertinent om verder te gaan en dreigde schor sing der beraadslaging te zullen vragen Roman van F. ARNEFELD. 10) Je bent een gans, T.herese. Als er niet genoeg is, betaalt men later. Ik denk, dat de naam Titz-Obronsky de menschen er wel goed voor zal zijn. Zeg het nu terstond' aan de gravinnen en stuur juffrouw Dieten bij mij. Maak voort. Het rijtuig houdt reeds stil. De meid verdween. Gravin Clemen tine scheurde een kastdeur open en haalde haar reeds zoo dikwijls herstelde zijden japon voor den dag, die zij baastin aantrok. Daarbij dacht zij, met genoegdoening hij vernedert zicli dus, mij in Hagern,bach op te zoeken, de trotsche Joachim. Wist ik maar, wat hij van mij wil Want voor niets komt hij niet. Dat zwager Rothensteins benoe ming tot minister hem tot zooveel vriendelijkheid dringt, lijkt heelemaal niet op hem. Juist toen zij haar beste kanten mutsje op het hoofd zette, kwam Diana van Dieten. Uwe doorluchtigheid verlangt... Ja, lieve Diana, zei de gravin, die betooverend vertrouwelijke beminne lijkheid kon vertoonen, als zij iets wil de, u vindt mij in de grootste verlegen heid. Wij, hebben familiebezoek gekre gen en ik vermoed, dat de heeren aan tafel zullen, blijven. U weet we', hoe slecht het voor 't oogenblik met dienst als een der vèr-strekkende amendemen ten zou worden aangenomen. Dat ulti matum werkte flink alle amendemen ten werden ingetrokken en het ontwerp werd ongewijzigd zonder stemming goedgekeurd. Belangrijker was het ontwerp, tot wijziging der Jachtwet, dat thans ein delijk aan de orde is. De bestaande Jachtwet is meer dan een halve eeuw oud en zeer verouderd. Herhaaldelijk is op herziening aangedrongen tot den slotte een speciale staatscommissie is ingesteld, die een zeer lijvig rapport en een omvangrijk ontwerp indiende, waarvan niets meer is terug te vinden in het wetsontwerp. Het doel isde belangen van den landbouw zoo min mogelijk te schaden met de instandhouding van het wild ten behoeve van de jachtsport. Op zichzelf is dit al een puzzle en heel mooi zal de oplossing daarvan wel nimmer zijn. In de eerste plaats gaat liet om het jacht- recht, dat nu aan den grondgebruiker wordt toegekend. Daardoor is de toestand geheel ver anderd, want daardoor is degene die schade kan ondervinden van het wild, ook degene die liet jaohtrecht kan uit oefenen. Het belang van het behoud van het wild voor de jachtsport zal wel nimmer zijn te vereenigen met dat van den landbouw en dus zal hier altijd een compromis moeten worden getroffen. De heerlijke jachtrechten worden dus afgeschaft en de grondgebruiker krijgt het jachtrecht. Nietig is elk beding van een pachtcontract, waarbij dat recht word voorbehouden aan den grond eigenaar. De grondgebruiker kan zijn recht overdragen aan een ander, maar ats dit schadelijk voor zijn teelt blijkt te zijn, kan hij te allen tijde bij den kantonrechter vernietiging van deze overeenkomst vragen ên dat wel op kort geding. De tegenwoordige bezitters van hef jachtrecht worden schadeloos gesteld door een regeling die in 30 jaar af loopt. Iedere grondgebruiker moet om te jagen een jachtacte hebben, die hem niet onthouden kan worden, behalve in ueval van misbruik. Ten slotte kan de minister nog andere grondgebruikers machtigen op den grond van een an der te gaan jagen als nl. blijkt, dat de ze andere zelf niet voldoende waakt voor de onschadelijk-making van her wild. Over dit nieuwe systeem zal de Ka mer nu hebben te oordeelen. Vandaag hebben de heeren De Boer en Hiemstra het stelsel in het algemeen toegejuicht maar daarmede is het de bat over de typische puntjes, die in dit ontwerp aan den dag komen, nog niet van vee! belang. Er zullen nog wel an dere stemmen klinken. Het Koninklijk Bezoek aan Delft. Uit Delft wordt aan het persbureau Va-z Dias gemeld,Naar wij vernemen heeft de kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Delft Maandagavond een samenkomst getad, waarin die kwestie van het bezoek van den koning van Zweden met onze Koningin en Prins Hendrik, jl. Zondagmiddag, een punt van zeer ernstige bespreking heeft uit gemaakt. Men deelde mede, dat bij het kerkbestuur lang geen onverdeelde in stemming met Idit Zondagmiddagbe- personeel bij ons is. Sedert maanden doe ik vergeefsche moeite, flink perso neel te bekomen. Diana onderdrukte een glimlach. Zij wist heel precies, dat de gravin tot nu toe niet de minste poging had gedaan in die richting, omdat zij geschoold per soneel eenvoudig niet kon betalen. Gravin Clementine vervolgde haastig: Op Knauer kan men zich verlaten. Maar Tlhérees en Trine... kortom, ik wou u vriendelijk verzoeken, een beetje de leiding op u te nemen. Nietwaar, u doet mij dat genoegn Met plezier, doorluchtigheid, zei Diana vriendelijk. maar in toon en hou ding kwam wonderlijk fijn en duidelijk een stom vervolg tot uitdrukking Ik doe het 'terwüJe van u. Tot mijn werk zaamheden behoort dit huishoudster- werk echter niet. De gravin, klopte haar glimlachend op de wang. U is een lief meisje, beste Diana, ik zal deze vriendelijkheid niet verge ten. Och toe, kij;k ook Therese een wei nig op de vingers. Haar kookkunst is helaas zoo 'gebrekkig. Hier zijn de sleu tels van de linnen- en zilverkast. Was Wet damast met he,t ingeweven wapen maar niet zoo beschadigd. Ik vrees, dat het nauwelijks te gebruiken zal zijn. Nu, u zal wel; zien t— Hoe laat wenscht uwe doorluch tigheid,, dlat zal worden opgediend Uiterlijk om twee uur. En wat ik nog wilde zeggen, een beetje bij het toilet wil u de gravinnen zeker wel be hulpzaam zijn Er is mij veei aan ge zoek, waarbij de hooge gasten o.m. het gebouw der Nieuwe Kerk betraden, bestaat. De Huurwetten aangenomen. De wijzigingen in de Huurcommissie- wet en de Huuropzeggingswet, welke door de Tweede Kamer zijn aangeno men, behelzen in hoofdzaak het vol gende De huurprijs eener woning mag zon der toestemming van de huurcommissie verhoogd worden met 50 pet. boven den huurprijs van 1 Januari 1916. Een huurcommissie wordt ingesteld in iedere gemeente, waar Burg. en Weth. of Gedeputeerde Staten zulks noodig achten, behoudens en deze bepaling is nieuw de toestemming van den minister van arbeid, handel en nijverheid. Een 'huurverhooging wordt, krachtens art. 5 alleen toegestaan le. Indien de huurprijs, dien de ver huurder zonder tussehenkomst der huurcommissie mag bedingen, blijft be neden de normale huurwaarde op 1 Januari 1916, vermeerderd met 50 pet. 2e. Indien hoogere uitgaven of ingrij pende verbeteringen en veranderingen de huurverhooging wettigen. Aangenomen is een amt ndement-Oud om voor verwaarloosde woningen de huurverhooging niet toe te staan. Mede is aangenomen een gewijzigd amendement-Hermans om voor bepaal de gemeenten met groofen woningnood de vrije percentages te bepalen op on derscheidenlijk 40 en 30 pet. De opheffing der huurcommissies wordt voorzien bij een nieuwe bepaling, toegevoegd aan art. 13 welke behelst, dat 'bij algemeenen maatregel van be stuur regelen kunnen worden gesteld ten aanzien van de opheffing eener huurcommissie door Burg. en Weth. Art. 15, bepalende, dat de huurcom- siewet vervalt zes maanden na den dag waarop de regeering den Raad van State gehoord, ,,za! hebben verklaard, dat de tegenwoordige buitengewone omstandigheden hebben opgehouden te bestaan" is veranderd in dien zin, dat de regeering kan verklaren hetzij ten aanzien van alle gemeenten, hetzij ten aanzien van bepaaldelijk aan te wijzen gemeenten, „dat de omstandigheden het voortbestaan der wet langer dan zes maanden na de dagteekening van Ons besluit niet noodig maken." Voor die gemeenten houdt de wet rut afloop van genoemden termiin op te gelden en ver valt de huurcommissie. De bij haar in gevolge de Huuropzeggingswet op dat oogenblik nog aanhangige zaken doet zij echter onverwijld af. In de Huuropzeggingswet is een nieuwe bepaling opgenomen krachtens welke in gemeenten zonder huurcom missie, de kantonrechter des noodig in de plaats van de 'huurcommissie treedt. Van zijn beslissingen is geen beroep toegelaten behoudens voorziening in cassatie in het belang der wet. Opheffing van het toelatings-examen tot de Kon. Militaire Academie. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend strekkende tot wii- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. worden rijst- en meelspijzen met A. J. P's Frambozen-Saus er over. Een halve liter saus van een pakje a 7^ ets. 5 tegen, dat zij er goed, uitzien. Maar nu mag ik den hertog werkelijk niet langer laten wachten. Diana gingt den sleutelbos in de hand, de trap af. Kamermeisje en huishoud ster, dacht zij,, van pret glimlachend. O, Diana, wat verrassingen zult ge in dit dtoorluchtig, rijksgrafelijk huis nog be leven Als dat uwe broeders eens wisten. Van de diensten als kamermeisje zou zij echter verschoond 'blijven. Tinti en Amaranth waren reeds gereed en be keken zich in den spiegel, toen Diana binnentrad. Beiden droegen ivoorwitte japonnen van crêpe de chine met rose ceintuurs, daarbij de koralen, die Edel- trud ze geschonken had. Haar kapsels waren onberispelijk, want Tinti. die ook in dit opzicht groote handigheid toonde, kapte de zuster sedert een week precies naar het voorbeeld van het kamermeisje van Edeitrud. Zij hadlden beiden van haar zakgeld kruipennen gekocht bij den kramer in het dorp en zoo brachten zij in den nacht het haar in de mooiste golvinge.ni Met van opwinding blozende wangen en vol verwachting stralende blauwe oogen leken zij inderdaaid aardig. Maar Agnes had niets gedaan om zich mooi te maken. Zij, diroeg een eenvoudigen stofmantel en stond op het punt, de kamer te verlaten. Haar blik was on rustig opgewonden. U wil weg, .gravin Agnes vroeg Diana verbaasd. Ja, ik ga met Trine, naar het dorp. Zij moet zooveel inkoopen en koopt ziging van de wet van 21 Juli 1890 tot regeling van het Militair Onderwijs bij de landmacht, voorzoover daarbij de opleiding van den officiersrang en de •hoogere vorming van den officier zijn betrokken, zooals die wet laatstelijk is gewijzigd bii de wet van 27 October 1922. In verband met de hooge kosten voor het toelatingsexamen tot de Kon. Mil. Academie en den toestand van 's lands financiën, terwijl voorts de tegenwoor dige regeling voor het afleggen van het eindexamen der hoogere burgerscholen ten overstaan van een commissie voor extraneï goed voldoet en alleszins ge legenheid biedt aan hen, die deze scho len niet bezochten, om door het succes vol afleggen van dat eindexamen te toonen, dat zij de vereischte geschikt heid voor toelating to^ de K. M. A. be zitten, komt het, blijkens de memorie van toelichting, de regeering niet ge- wenseht voor, het afzonderlijk toela tingsexamen te handhaven, te meer niet, waar bij de wet van 1 Maart 1920 art. 123 der Hooger Onderwijswet regelende het afzonderlijk toelatings examen tot de Technische Hoogeschool ook is ingetrokken. Het onderhavige wetsvoorstel heeft dan ook ten doel, om het toelatings examen tot de K. M. A. te doen ver vallen. De Rotterdamsche burgemeesters- vacature. Naar „de Tel." verneemt, zou mr. dr. E. van Ketwich Verschuur, burgemees ter van Groningen, ernstig in aanmer king komen om tot burgemeester van Rotterdam te worden benoemd. Posterijen. De minister van waterstaat deelt in zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag ider Tweede Kamer betreffende de begrooting der posterij en 1923 o.m. het volgende mede De opmerking als zoude voor de af vloeiing van het overtollige personeel, een commissie, bestaande uit hoogere ambtenaren, ter voorlichting van den minister zijn benoemd, moet op een misverstand berusten. Vermoedelijk be staat bij de hier aan tiet woord zijnde leden verwarring met hef door den toenmaligen directeur-generaal Wester- velö ingestelde zgn. informatiebureau, hetwelk echter reeds in Juli 1922 weder is ondergebracht bij de 4e afdeeling van het hoofdbestuur, waartoe het be hoorde en waarvan het slechts tijdelijk was losgemaakt Met de afvloeiingsre- gelen van het overcompleet personeel heeft en had dit bureau uiteraard geen bemoeienis. Van een voornemen om 338 commiezen-titulair en 414 kantoor bedienden te ontslaan:, doch slechts zeer weinig commiezen en hoofdcommiezen is den minister niets bekend. Verwacht wordt dat de benoeming van een directeur-generaal binnen» en kele weken zal kunnen geschieden. IMet de opheffing van kleine hulp kantoren wordt met de noodige omzich tigheid te werk gegaan. De meening, dat die opheffing aanleiding zou geven tot veel ongerief in de daarbij betrok ken gemeenten, wordt door den minis ter niiet gedeeld. Met de vervanging van hoofdkanto ren door hulpkantoren kan slechts ge leidelijk worden voortgegaan. Daarbij, dient met verschillende factoren reke ning ie worden geh-ouden. De minister is niet bereid, om althans voorloopig, tot verdere beperking van den Zondagsdienst in de steden over te zeker slechte waar. Nu ga jjc met haar naar de pastorie, waar juffrouw Mat- teis, de zuster van den geestelijke, ons stellig met raad en idaad zal bijstaan. Maar wat zal de gravin daarvan zeggen» Een zacht lachen, dat de onschoone trekken wonderlijk verhelderde, gleed over Agnes' gelaat. Ik geloof, dat men mij niet zal missen, en vóór tafel ben ik terug. Zij ging. Ook Diana ging aan het werk, om tafelgoed en zilver uit te ge ven, het fijne porselein gereed te zetten en Knauer, die in den, mooien haard van de zaal een reusachtig vuur aan legde, om voorjaarsbloemen in Ihet park te zenden. Want na eenig overleg had zij toch het mooie damast gekozen, waarvan zij de beschadigde plekken met bloemen- ranken wilde bedekken. Plotseling luisterde zij verwonderd. Door het openstaande venster klonk een vroolijke mannenstem, die haar bekend voorkwam. Nieuwsgierig ging zij naar het raam. Over het grint daar beneden ging prins Prosper, rechts en links eene der nich ten. Alle drie lachten luide over een geestighid, die Prosper zoo juist had verteld. Diana stond» onbewegelijk en keek als vastgebannen naar beneden. Dat was dus de zoon van den hertog van Abelsperg, waarvan Tinti dê laat ste dagen zoo druk »gesproken had. Zij herkende in 'hem terstond den jager weer, die haar destijds achter Hochweid den» rechten weg had gewezen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. smaakt als room. Als uw kleine lijdt aan huidjeuking, smetten, huidnoos, uitslag of een schrale huid», gebruik dan Foster's Zalf. Deze zalf behoort in ieder huishouden met kinderen aanwezig te zijn. Zij is uitste kend .tegen ringworm, insectenbeten, eczeem en roode tiond. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a 1.75 per doos. 9 gaan. Compensatie door uitbreiding van het aantal bestellingen op Zaterdag avond en Maandagmorgen zou in de steden niet mogelijk zijn. Aanleiding om den prijs van de Zon dagszegels hooger te stellen, bestaat, gezien het geringe gebruik dier zegels, niet. Bezuiniging bij de post. Naar aanleiding van de tot het per soneel gerichte uitnoodiging om mede te werken aan mogelijk geachte bezui niging op de exploitatie der posterijen, telegrafie en telefonie, ziin 2873 voor stellen, betrekking hebbend» op ruim 700 onderwerpen, ontvangen. De direc teur-generaal heeft een commissie in gesteld om deze voorstellen aan een nauwkeurig onderzoek >te onderwerpen. Er zijn reeds circa 80 meer of minder belangrijke wijzigingen ingevoerd. PREMIEVERLAGING ONGEVALLEN WET. Zooals bekend, is bij Kon. besluit d.d. 10 Februari 1923 voor alle bij de Rijksverzekeringsbank aangesloten werkgevers een tariefverlaging inge voerd met ingang van 1 Januari 1923. Vanaf dien datum zal de premie per één gulden loon zooveel maal 0.0008 gulden bedragen als het gevarencijfer eenheden bevat. M Het volgend voorbeeld ter toelich ting Aanvang verzckeringsplicht 1 April 1922. Loon over het tijdvak 1 Januari1 Juli 1923 1500 'Gevarencijfer 5. Premie bedraagt 1500 X 5 X ƒ0.0008 ƒ6. Een premieverlaging dus van 20 Bovendien is bij Kon. besluit d.d. 1 Februari 1923, no. 39, bepaald, dat voor de werkgevers, die op 31 December 1921 voor risico der Rijksverzekerings bank waren verzekerd, het tarief van het kalenderjaar 1923 met 25 extra wordt verlaagd. Voorbeeld Aanvang verzekeringsplicht 1 Ja nuari 1912. Was altijd bij de Rijksverzekerings bank aangesloten. Gevarencijfer 5. Loon over het tijdvak 1 JanuariI Juli 1923 1500. Premie 1»500 X 5 X ƒ0.0008 6 verminderd met 25 4.50. Deze extra verlaging van 25 is dus niet toepasselijk op de werkgevers, wier bedrijven in den loop van 1922 door de wetswijziging verzekeringsplichtig zijn geworden. De extra verlaging is echter wel van toepassing voor den opvolger in een bedrijf, indien dit bedrijf op 31 Decem- Voelde Prosper deni nieuwsgierigen blik, die onophoudelijk op hem rustte Hij zag plotseling op en bleef onwille keurig staan, terwijl zijn flink mannelijk gelaat rood werd en zijn hand naar den hoed greep. Maar voordat hij een groet kon bren gen was Diana van het venster verdwe nen. Toen zij een uur later naar de broeikassen »ging, die, sedert men op Hagembach geen tuinman meer kon houden, als bewaarplaats van ooft ge bruikt werden, zag zij, de gravin met haar gast op een tuinbank zitten. Ook de hertog en de gravin wandelden druk pratend tussclhen de oude zandsteen- figuren heen en weer, die in een stijven halven kring om een verweerd water bekken; stonden. Het spiegelend water vlak en de kunstige waterstralen waren reeds lang verdwenen. Het waas van verdwenen pracht en grootheid, diat overal in Hagembach melancholisch op den bezoeker werkte, omving ook Diana, toen zij in de broei kas naar vruchten voor de tafel zocht. Hier hadden wellicht de kronen van kostbare palmen boven kleurrijke aza lea's, rhododendrons en camelia's ge wuifd en het ooft aan de leiboomen buiten, door zorgzame tuinmanshand gekweekt, was stellig waardig geweest, de tafel der Titz-Obronsky's te sieren. Thans had Knauer in de leege, koele ruimten op stroomatten aardappels en maïskolven gespreid. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1