WOENSDAG 7 MAART (SEMEENTEBESTUUR FEUILLETON De burcht van het geluk. BINNENLAND GRATIS een zakje A.J.P.'sGrenadinesans in ieder pakje A.J.P's Aman deltjespudding. Tijdelijke Reclame., rjawtufjumm. J. II—mil Reel. 0 5 1923^ HINDERWET. Burg. en Wetii. van Vlissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter open bare kennis, dat bij hun besluit van 3 Maart 1923 aan de American Petroleum Compny te Rotterdam op de daarbij gestelde voorwaarden vergunning is verleend tot bet oprichten van een petro- leumbergplaats op het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlisingen sectie B no. 1378, plaatselijk gemerkt Lampsensstraat hoek Singelweg. Vlissingen, 5 Maart 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag. Huurwetten. Na vele dagen werd heden de discus sie over de wijziging der Huurwetten voortgezet. Het amendement van den heer Oud, om de gelegenheid te laten dat de Huurcommissie het percentage iager stelt dan 50 omdat het onder houd der woning wordt verwaarloosd, is met 44 tegen 16 stemmen aangeno men. Veel zal dit amendement niet te beduiden hebben. Een amendement-van Rappard, om de fabriekswoningen buiten de wet te brengen, omdat deze woningen noodig zijn voor de arbeiders der onderneming, heeft nogal wat stof opgejaagd. De ar beider die uit den dienst wordt ontsla gen, wordt ook dakloos gemaakt De minister had tegen dit amendement be zwaar en de overgroote meerderheid der Kamer wees het af. Allerlei onge- wenschte gevolgen verwachtte men van dit amendement. De heer Van Gijn heeft zijn amende ment, om het percentage van 50 ge leidelijk te verhoogen tot 60 en nog later tot 700 ingetrokken, bij gebrek aan steun. Het laatste amendement op deze wetsontwerpen was van den heer Her mans, die alsnog de gelegenheid wil laten dat een afwijkende regeling mo getijk is voor nader aan te wijzen ge meenten, zoodat dit percentage niet onmiddellijk wordt bereikt De regee ring heeft bij de algemeene beschou wingen reeds gezegd, dat zij hiertegen geen overwegend bezwaar kan hebben. Hef amendement laat de wet onveran derd en geeft alleen de regeering de bevoegdheid hier of daar, waar dit noodig is, een overgangsbepaling te treffen. Daartegen kon de regeering zich moeilijk verzetten, maar zij wenschte het vrije percentage op 40 te stellen en niet op 35, gelijk de heer Hermans wenschte. t)e voorsteller was gedwongen dit wel te doen, omdat de minister anders van de bevoegdheid geen gebruik zou maken. Het amende ment werd aangenomen met 43 tegen 27 stemmen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 51 tegen 19 stemmen. De socialis ten, vrijzinnig-democraten, mej. Katz, Smeenk stemden tegen. De rest altega- der vóór. Een wijziging der Radenwet beoogt eenige bezuiniging en de organisatie van de Raden van Arbeid, o.a. door sa menvoeging van de verzekeringsraden te 's-Gravenhage en te Arnhem, en door afschaffing van het stelsel der plaats- Roman van F. ARNEFELD. 9) De trotsche toon, waarop zij die woorden sprak, gaf Edeltrud een blijde genoegdoening, want zij zag, hoe Pros- per's voorhoofd zich rimpelde en hij Tinfi teleurgesteld aanzag. Als ziji eens wist, hoe hij.trotsch- heid haat en hoe voorzichtig men met zulke uitingen bij hem moet zijn, als men hem wil bevallen, dacht zij bevre digd., Maar ik zal wel oppassen, haar daaromtrent in te lichten. Op den rit naar huis voelde Tinti, dat Prosper niét meer zoo hartelijk was als eerst, en zij, brak zich vruchteloos hef hoofd, wat toch wej de reden zijn mocht. Ook de rest van den dag bleef hij verstrooid en deed niet de minste poging den jongen Dolling bij Tinti de loef af te steken. Toen men naar Dreisenstein terug kwam, waren de Ebereichens met hun neef reeds aangekomen en graaf Dol ling was van het eerste oogenblik af aan zoo door Tinti bekoord, dat hij nauwelijks meer van hare zijde week. Zij flirtte met hem, rnaar men merkte duidelijk, dat het siechts was om Pros per ijverzuchtig te maken, een doel, dat zij niet bereikte. Hij had zich naast de oude gravin Ebereicihen, een waardige, ietwat melancholieke dame, gezet, die met Agnes praatte en hij bemoeide zich aan het gesprek der bei.de dames deel vervangende voorzitters van de Raden. Van enkele ziiden, o.a. van den heer Rutgers, werd de opmerking gemaakt, dat de Radenwet veel te veel bureau cratisch gaat werken en de Raden van Arbeid staatsdiensten worden in plaats van eigen organisaties hetgeen de minister ontkent. Ten slotte is dezen dag een aanvang gemaakt met het wetsontwerp tot toe kenning van bevoegdheid aan gemeen teraden tot het verleenen van een toe lage ten laste van de gemeente .over de jaren 1919, 1920, 1921 en het eerste kwartaal 1922 voor werkzaamheden welke aan onderwijzers buiten den ge wonen schooltiid waren opgedragen. Uit dit ontwerp is niet wijs te worden hoe deze regeling is. De heer Winter- mans zette dat uitéén. Voor het behoud van den zomertijd. In de te Utrecht gehouden vergade ring van (het bureau voor sociale actie ten dienste van handelsreizigers en handelsagenten in Nederland, is met algemeene stemmen besloten, een adres te zenden aan de Eerste Kamer, om aan te dringen op verwerping van het initia tief-voorstelBraat c.s., terzake de af schaffing van den zomertijd. In beginsel werd besloten steun te verleenen aan een eventueel te vormen agitatie-comité voor het behould, van den zomertijd. Afscheid burgemeester Zimmerman. In een daarvoor speciaal belegde raadsvergadering nam mr. A. R. Zim merman, burgemeester van Rotterdam, die de functie van commissaris-gene raal van den Volkanbond definitief aan vaart! heeft, gisterenmiddag officieel afscheid van den .raad van Rotterdam. De heer E. de Korver hield als oudste raaldslid een rede, waarin hij er op wees, dat (de burgemeester zich gedu rende zijn burgemeesterschap voor- en tegenstanders geschapen heeft. Velen hebben hem vereerd, meer misschien gehaat maar liefde en haat, beide zul len getuigen van de kracht van zijn persoonlijkheid. Spreker eindigde zijn •rede met de wooitden „U kunt ervan overtuigd zijn. mijnheer de burgemees ter, dat de Rotterdamsche burgerij mei belangstelling uw daden en leven zal blijven volgen." Hierna volgde een- rede van den bur gemeester, waarin hij o. a. het volgen de zeide Zonder ophouden heeft de beharti ging van (de Rotterdamsche zaak mijn zorg, mijn arbeid en mijn toewijding ten volle in beslag genomen. Deet te hebben in een leidende functie in het bestuur .eener stad, waar een zioo aan zienlijk deel van het wereldverkeer zich samentrekt, dat eischt de volle werk kracht. Wie aldus het oog richt op de schoonheid van zijn roeping, hem wondt ook de kracht gegeven om den last te dragen. Zoo mag ik dan heden God danken, dat Hij mij na zoo lang en zwaar besogne die sterkte en, den moed heelt doen behoude'n om mij opnieuw aan een groote publieke taak te wijlden. Dankbaarheid .is het gevoel, dat he den in mijn gemoed het meest naar voren dringt. Mijn eerbiedigen dank breng ik in de eerste plaats aan H. M. de Koningin, die mij op jongen leeftijd in dit ambt heeft geroepen, mij daarin herhaaldelijk heeft bevestigd' en mij altoos haar vertrouwen goedgunstiglijk .te nemen. Naar Tinti vloog geen blik. Edeltrud haaide verlicht adem. Ge lukkig, dat gevaar scheen te zijn be zworen. Of had zij slechts zich inge beeld, dat er een gevaar bestond Toen de gasten vertrokken waren en men na het avondeten gezellig babbe lend aan den haard zat, vroeg de hertog plotseling je hebt ons nog heelemaal niet gezegd, Prosper, hoe je de nichtjes bevallen zijn. O, heel goed, klonk het onverschil lig gegeven antwoord. En welke bevalt je het best Daar heb ik werkelijk nog niet over nagedacht. Agnes lijkt miji een degelijk aangelegd karakter, terwijl Amaranth geest en gemoed heeft. ik dacht, dat Tinti jé meer beviel dan de twee anderen. Je hebt ie toch het meest met haar bemoeid, tenminste tot de Ebereichens kwamen en die on- noozele Dolling haar zoo duidelijk het hof maakte. Tinti kan heel amusant zijn, maar een goed hart schijnt ze niet te hebben. Daarin heeft Prosper gelijk, viei Edeltrud in. Dat heb ik vandaag ook opgemerkt. Bovendien wil zij onvoor waardelijk heerschen. Overigens moet ik erkennen, papa, dat de jonge Dolling volstrekt niet zoo'n onnoozeien indruk maakt. Daar hij een van de schitterend ste partijen mag heeten, was 'hij voor Tinti... Een donkere blik uit de arendsoogen van den hertog Jegdè haar het zwij gen op. Waarom was je in het laatst zoo heeft betoond, voorts aan de Koningin- Moeder, die mij meer dan een bewijs van haar goedheid schonk en aan den Prins-Gemaal, diie mij zoo vaak met zijn toenadering heeft vereerd. Dank ben ik ook schuldig aan de op volgende regeeringen, aan den Com missaris der Koningin en het Provin ciaal bestuur en aan u, leden van den gemeenteraad, aan u, maar tevens aan allen, die vroeger uw plaatsen innamen, aan den secretaris der gemeente en, aan allen, die in hooger of langer rang (de gemeente dienden en dienen. Ook dank ik de mannen van de pers. Wie onver moeid onze vergaderingen bijwonen en met wie ik ook daarbuiten zoo dikwijls aanraking had. Ik uit voorts mijn er kentelijkheid aan de Kamet van Koop handel en aan alle personen en bestu ren, commissies en colleges, met wie ik in ambtelijke aanraking kwam of waarin ik zifting had. Mi] wachten te Weenen moeilijke plichten, maar ik heb de overtuiging, dat de arbeidi te Weenen nuttig is. En ik wortli er bij gedragen dóór het besef dat er een uitweg moet worden gevon den uit den jammer van het heden. Bovendien vind. ik bevrediging in de overtuiging, dat ook mijn vaderland nauw betrokken is bij het ontstaan van betere toestanden, en dat het herstel van het wereldverkeer afhankelijk is van het herstel van Europa, en dat ik, mij aan hef laatste wijdend, middellijk medewerk aan de wederopleving van een der eerste middelpunten van dat wereldverkeer Rotterdam. De Rotterdamsche correspondent van het „Hbld." meldit De gelegenheid, door den scheiden dien, burgemeester gegeven om van hem afscheid te nemen, is in hooge mate benut door de burgerij in al haar gele dingen. Zelden zal wel de Groote Bur gerzaal een zoo gemengd beeld getoond (hebben als gisterenavond. Niet alleen dames en heeren uit de hoogere kringen der stad, maar bijna zouden wij zeggen voor het overwegende deel personen uit die categorie onzer samenleving, die niet in de eerste plaats daarvoor in aanmerking zouden komen en zich er in gewone omstandigheden misschien zelfs niet thuis zouden voelen, vulden de zaal. Blijkbaar spontaan waren al Ideze menschen het stadhuis binnenge gaan om afscheid van hun burgemees ter te nemen. Wel een bewijs, dat deze niet zoo hoog in zijn wapens was als zekere kringen het wel eens wilden d,oen voorkomen en dat hij den weg gevonden heeft óok tot het hart der bevolking. Deze geheel onverwachte demonstratie moet voor burgemeester Zimmerman een ware voldoening zijn geweest. Het was hierdoor zoo vol, dat men in den aanvang den man, wien We huldiging gold^ en die ook nu voor ieder een vriendelijk en waandeerenid woord had, niet naderen kon. In de hooge zaal werd een fraai mu ziekprogramma uitgevoerd, terwijl de welvoorziene buffetten het scheiden voor velen moeilijk maakten. Weer buurtverkeer op de spoorwegen. Met ingang van 1 April a.s. zal op enkele baanvakken der Nederlandsche spoorwegen bij wijze van proef het buurtverkeertarief wederom worden ingevoerd. De prijs der buurtverkeer-vetourkaar- ten, welke zullen woéden uitgegeven voor le, 2e en 3e klasse en op den dag der afgifte geldig zullen zijn in de trei nen, die voor buurtverkeer zullen wor- stil richtte de hertog zich nu tot zijn zoon. Het zou mij spijten, als Tinti, voor wie ik veel sympathie koester, zich door je Opvallende veronachtzaming gekrenkt heeft gevoeld. Of had je ge kibbeld Heelemaal niet, papa. Voor zoo lomp, te kibbelen met een jonge dame, die onze gast is, ziet u mij niet aan, naar ik hoop. Ik was alleen maar moe de. U moet bedenken, dat ik ai van drie uur af vanmorgen op ben. Juist. Ik vergat dat. Bovendien kun je die. kleine nalatigheid wel weer goed maken, als je binnenkort bezoek aflegt op Hagernbach. Want dat zul. je spoedig moeten doen. Zeker. Ik ga er in de naaste dagen (heen, antwoordde Prosper levendig. Mooi, zei de oude heer, en dan neem je mij mee. Ik wil de uit ook mijn opwachting niaken, en, wa.t haar wel licht nog veel liever is, haar een voor stel doen, dat geld inbrengt. Het was al lang mijn plan, haar het Hagern- bacher bosch af te- koopen. Maar nu naar bed, mijn jongen. De slaap drukt je immers de oogen reeds toe. Prosper stond op en nam afscheid van zijn vader en schoonzuster. Edeltrud, die het gesprek in de grootste spanning was gevólgd, maakte een koele buiging voor haar schoon vader. U excuseert, dat ook ik mij ver wijder, papa. Ook ik ben moede, zeide ze kort. In trotsche houding, maar in stilte buiten zichzeive van opgewondenheid, ging zij heen. Zij had plotseling begre- den aangewezen, bedraagt ongeveer anderhalf maal den gewonen enkele- reis-prijs. Vermoedelijk zullen nog goedkoope treinen worden ingelegd) van Eindho ven, Vlissingen en Helder naar Rotter dam en terug en van Nijmegen, Arn hem en Hengelo naar Den Haag en terug. Nadere bijzonderheden omtrent den loop dezer goedkoope treinen zuilen t.z.t. idoor aanplak- en strooibiljetten aan de stations ter kennis van het pu bliek worden gebracht. Het contact tusschen de rechtsche partijen. De anti-rev. Rotterdammer" citeert het artikel van „de Maasbode" ook door ons opgenomen over de sa menwerking der drie rechtsche fracties, geschreven naar aanleiding van het gevallen Kamervotum betreffende het ontwerp-Bioscoopwet en voegt daar aan het volgende toe Het contact tusschen de rechtsche fracties hapert ziet hier de droeve waarheid, welke geconstateerd wordt. Aan welke oorzaken het onvoldoend overleg moet worden geweten, valt hier niet te onderzoeken. Wei mag met ernst worden aange drongen op eene houding, welke met terzijdestelling van alle persoonlijke gevoeligheid, meer. harmonieus verband zoekt te vestigen. Blijft die uit dan gaan wij een pe riode van politieke malaise tegemoet, welke ook de kracht der anti-revolutio naire partij moet ondermijnen. Vaststelling van maximumprijzen door gemeente-besturen. Door den Hoogen Raadi is de Helder- sche melksiijter, die zich niet stoorde aan den idioor het gemeentebestuur vast- gestelden prijs, veroordeeld tot één gulden boete, nadat hij door den Alk- maarschen kantonrechter zoowel als door de rechtbank aldaar vrijgesproken was van de hem ten laste gelegde over- schrijüSng van den van gemeentewege vastgestelden maximum melkprijs. 'Door den minister van landbouw,, den heer Van IJsseistei.jn, werd in den winter van 1920 aan de gemeentebestu ren een circulaire gericht, waarbij werd gezegdi, dat het stellen van maximum prijzen niet bepaald van den minister behoefde uit te gaan, doch gevoegelijk tot de competentie van de gemeente besturen geacht kan worden te behoo- ren, zulks in verband met art. 135 der Gemeentewet. Hef al of niet juiste van een dusdanig standpunt is reeds meerdere malen in twijfel.getrokken; de Hooge Raad blijkt in dit geval aan de Heldersche veror dening betreffende (den maximalen melkprijs, bindende kracht toe te kennen. Het Nederlandsch Persmuseum te Amsterdam. in een dezer dagen gehouden verga dering van de stichting „het Neder landsch Persmuseum", is medegedeeld, dat de pogingen om het museum in de naaste toekomst in eigen gebouw onder te brengen, geslaagd zijn. Dank zij de medewerking van het gemeentebestuur van Amsterdam en den financieelen steun van vete dag bladdirecties, de vereeniging „de Ned. Dagbladpers", den Ned. Journalisten kring, de Amsterdamsche Pers, bene vens een aantal particulieren, is de pen, wat den hertog bewoog, vrede niet Hagernbach te sluiten. Het is schandelijk, dacht zij ver bitterd, en mij heeft hij nog daarbij gebruikt, om, zonder dat ik het ver moedde, zijn plannen in de hand te werken. Maar wij zijn nog niet aan het einde. Als het mij gelukt, Prosper tegen Tinti in te nemen en haar in Dolling's armen te drijven, dan zal mij dat een vergelding er voor zijn, dat hij mij ais blind werktuig wilde gebruiken. In de eetkamer dacht intusschen de (hertog, terwijl een lichte glimlach om zijn smalle lippen speelde Zij zal zich er wel in schikken, als zij merkt, dat het mijn onverzettelijke wil is. Ik zal haar op andere wijze schadeloos stellen voor wat ik haar moet ontnemen. HOOFDSTUK VI. Op Hagernbach heerschte groote ver warring, alles liep dooreen ais in een gestoorden mierenhoop, toen men het hertogelijk rijtuig van de straat af de lindenallee, die naar het slot voerde, zag inslaan. De gravin, die juist met de meid in een der bovenkamers stond en haar zuchtend de rest van haar huishoudgeld neerlegde, had bij een toevailigen blik het eerst het rijtuig bemerkt. De schrik was haar in de leden gevaren. O, de hertog zelf en zijn zoon, fluisterde zij, terwijl een stroom van gedachten door haar hoofd vloog. Noch ;zij zelf noch hare nichten waren gekleed voor zulk bezoek. Men droeg des voor middags om de betere kleeren te spa ren steeds zeer eenvoudige, door de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. stichting sinds 7 Januari j.l. huurster van het aan de gemeente toebehoorend gebouwtje van het voormalig Koren- metersgilde op de N. Z. Kolk te Am sterdam. Men is thans bezig het schilderachtig 17e eeuwsch gebouwtje inwendig te restaureeren en voor zijn nieuwe be stemming ,in te richten met eerbiediging natuurlijk van het historische karakter. Het ligt in het voornemen van het bestuur over eenigen tijd het nieuwe huis van (het Ned. Persmuseum met een tentoonstelling te openen. Het nieuwe contract in de typografie. De secretaris van het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Typografenbond bericht, dat nadat verschillende afdee- lingen verzocht hadden alsnog tot tee kenen van het collectief contract over te gaan, het hoofdbestuur besloot een nieuw referendum uit te schrijvemunet «vies tot teekenen. De gisteren vastgestelde uitslag der gehóuden stemming is, dat waren uit gebracht 4171 stemmen, waarvan 3512 vóór, 561 tegen en .98 blanco of van onwaarde. (De vorige stemming gaf een totaal van 6554, waarvan 2860 vóór, 3501- te gen en 193 blanco of van onwaarde). Door de laatste stemming is het hoofdbestuur dus machtiging gegeven tot teekening van het contract. Invoer van ondeugdelijke en schadelijke waren. In het „Maandblad tegen de Verval- schingen" komt de redactie op tegen den onbelemmerden invoer van concur- reerende, buitenlandsche producten.'die vervalscht of ondeugdelijk blijken te zijn.' Wij hadden wederom gelegenheid dit te constateeren, schrijft dr. Van Hamel Roos, o.a. bij salmiak-drop-pastilles, dil in groote hoeveelheden uit Dultschiand hier ingevoerd zijn geworden, en een gehalte aan schier waardelooze onop losbare stoffen vertoonden van 353& Waar onze Warenwet de fabrikan ten en handelaren hier te lande terecht dwingt, zich tot zekere normen van samenstelling te bepalen, is (het toch in derdaad een ongehoord feit, dat de in voer toegestaan wordt van allerlei arti kelen uit het buitenland, die den wette- lijken toets absoluut niet kunnen door staan. Wij noemen ten deze nog de vele loodhoudende huishoudelijke arti kelen, die hoewel schadelijk voor de gezondheid, toch evenals zoovele ande re af te keuren artikelen, (o.a. de sterk tinhoudende in onvernist blik geconser veerde zure vruchten) vrij onze grenzen passeeren, en zich in taiiooze winkels nestêlen, waardoor het werk der keu ringsdiensten, natuurlijk geheel onnoo- dig, belangrijk wordt verzwaard. Wij, vragen in het belang van ons volk, zoo wel uit een economisch als hygiënisch oogpunt, met den meesten aandrang aan onze regeering Waar blijft de toepassing van art. 16 der Warenwet, inhoudende verbod van invoer van arti kelen in het belang der volksgezond heid terwijl uitdrukkelijk in de memorie van toelichting gezegd wordt „Wering van knoeierij In het binnen dorpsnaaister vervaardigde kleeding, die ook niet recht scihoon meer was. Noch de eetzaal, noch de groote ont vangzaal was verwarmd, daar er eerst des namiddags gestookt werd. t— Als zij aan tafel bleven, dat zou verschrikkelijk zijn, dacht de gravin wanhopig. Ten eerste is het beste tafelgoed juist in de wasch en ten tweede, wat zal ik ze voorzetten, waar onze voorraadskamer zoo tamelijk leeg is En daarbij dit ongeschoolde mon ster, dat zich keukenmeid noemt. En het is toch tamelijk waarschijnlijk, dat zij blijven. Op een fatsoenlijk ontbijt zullen ze tenminste rekenen. Dat is hier im mers algemeen gebruik,, als buren, wier bezittingen meer dan een uur rijden van elkaar liggen, elkaar bezoeken. Je moet ons dn elk geval voor een fatsoenlijk middageten zorgen, Therese, zei ze luid. De heeren blijven waar schijnlijk aan tafel. Een goede bouillon, visch als voorspijs, gevogelte en een zoete spijs. Ten slotte waf ooft. Stuur terstond de meid naar het dorp. Past beiden flink op, dat niets verkeerd gaat. Knauer moet terstond de groote zaal en de eetzaal verwarmen. Vlug. Waarom kijk je mij zoo aan De meid keek haar met een dom ge zicht aan en staarde op het geld. in hare hand. Doorluchtigheid, als ik zoovee! moet inkoopen, heb ik geen geld ge noeg. De gravin keerde haar boos den rug toe. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1