100 25 VIM MAANDAG 5 MAART 61e Jaasriang1 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir Jalslraat 58, Vlissingen. Tel. Inters. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Knn wn GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON De burcht van het geluk. EE)l«ÏIG,;VM"OP EEft VOffllÊEa D0EK,ETO WVEfl Ett UW ifSSEft BLIMEfl AIS MW. 1923=» VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70.—Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ1.10 voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens- I lange ongeschikt heid tot werken. tlUU een ongeluk. tlUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. I gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de artikelen 6, 7 en 12 der Hinderwet, ge ven bij dezen kennis, dat bij hun besluit d.d. 28 Maart 1922, nr. 702/255, 3e afdeeling, aan W. A. Pelle, alhier en O. Vermeulen te Ostende (België) vergunning is verleend tot het oprichihten van een inrichting voor het conserveeren van visch, schaal- en schelpdieren, waarin zullen worden ge plaatst 2 electro-motors van 1 l/o P.K., een steriliseerketel, een felsmachine en een centrifuge, voor een proeftijd van één jaar, in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie D no. 1819 (ged.) aan de Baljuwstraat no. 10 dat thans bij hen is ingekomen een ver zoek van W. A. Pelle en O. Vermeulen, om hun na afloop van dezen proeftijd voor deze inrichting een definitieve vergunning te verleenen dat dit verzoek met de bijlagen, te be ginnen met Maandag den 5 Maart 1923 op de Gemeente-Secretarie, 3e afdeeling, ter visie zal gelegd worden en dat den veer tienden dag na dien, zijnde den 19 Maart 1923 ten gemeentehuize, des namiddags ten 3 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten dier inrich ting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijdstip, ter Gemeente- Secretarie, 3e afdeeling, van de terzake in gekomen schrifturen kennis kan worden genomen. Vlissingen, den 3 Maart 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Het bezoek van den Koning van Zweden. Na het bezoek aan Rotterdam volgde Zaterdagmiddag een bezoek aan 's- Gravenhage. Het was even half twee toen de Koninklijke .trein het station binnenreed. Het vorstelijk gezelschap met hun gevolg bevonden zich in een viertal salonrijtuigen. Terwijl de kapel het Zweedsche volkslied inzette, verlieten de Koning van Zweden, de Koningin en de Prins het rijtuig en werden allereerst de plaatselijke autoriteiten aan Koning Gustaaf voorgesteld. Een inspectie van de eerewacht volgde, waarna de vorsten zich door de wachtkamers naar buiten begaven, waar zij met hoerageroep be groet werden. Vervolgens namen de Koning, Koningin en Prins in een a la Daumont bespannen rijtuig plaats en voorafgegaan door de auto's van den burgemeester en den hoofdcommissaris, gevolgd door een bereden eere-escorte Roman van F. ARNEFELD. 7) Nu stonden ze in Edeltruds kamer, waar de wanden met lichtblauwe zijde behangejn waren, waar dikke tapijten den vloer bedekten, Waar herders en herderinnen lachend van het plafond naar beneden keken en een overvloed van Venetiaansche spiegels en snuiste rijen te vinden was. Titti's wangen gloeiden en haar oogen schitterden, toen zij al die pracht zag. Amaranth, was er geheel door be drukt. Alleen Agnes keek onverschillig rond. Al wat zij zag scheen haar over bodig en een hoekje van het Hagern- bacher park mooier dan dit sprookje uit de duizend en één nacht. Bevalt het jullie bij mij vroeg Edettrud glimlachend, Het is heerlijk kwam het van Titti's tippen. Nu, ik zal je later nog mooier vertrekken op Dreisenstein laten zien. Maar nu een paar ronde woorden, kin deren. Alle respect voor je grootmoe der, maar het is treurig, zooals zij je laaf rondloopen. Je behoeft daarover niet rood te worden. Zij is een oude dame, die zich om de mode niet veel bekommert. Op Hagernbach is immers eigenlijk alles goed genoeg. Maar om dat ik hoop, dat jullie heel veel op Dreisenstein komt, zou ik je ook in het goede licht willen doen uitkomen. De kunst, wat van zichzelf te maken, is voor een vrouw onontbeerlijk Heb ik geen gelijk Heelemaal. Maar wij weten niet, van het 2e regiment huzaren, zwenkte de stoet van de Rijnstraat den Bezui- denhoutschen weg op. tntusschen don derde het geschut en werden 51 saluut schoten gelost door een op het Malie veld gestationneerde batterij. Hoewel het aantal toeschouwers grooter was dan bij het bezoek van den Japanschen kroonprins, was di.t toch bij lange na niet zoo talrijk als bij vorige koninklijke bezoeken. Overal langs den weg ston den de kijkers, soms eenige hagen dik, maar van gedrang, behalve op het eindpunt, was geen sprake. Voor het Koninklijk Paleis stond eveneens een eerewacht ter sterkte van 100 man opgesteld van de 2e school voor verlofsofficieren der infanterie uit Breda, die bij aankomst der vorsten, de militaire honneurs bewees, terwijl de Koninklijke Militaire Kapel het Zweed sche volkslied speelde. Na de inspectie trad het Koninklijk gezelschap het Paleis binnen en kort daarop verschenen Koning, Koningin en Prins op het baicon, waarover groo- te roodfluweelen hermelijnen kleeden waren gehangen. Eenig gejuich weer klonk, de Koning salueerde en daarmee was de plechtigheid afgeloopen. Om 4 uur reden de vorsten uit voor een bezoek aan het Mauritshuis, waar de Koningin aan haar gast enkele bij zondere werken liet zien. Daarop volgde nog een bezoek aan het Vredespaleis. Na een intiem familie-diner ging het geheele gezelschap naar 'het door het gemeentebestuur aangeboden concert in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen, waartoe het Residentie-Or kest, onder leiding van dr. Peter van Anrooy en mevrouw G. van 't Sant- Jonsson. sopraan, hun medewerking verteenden. De groote zaal was geheel gevuld met genoodigden, w. o. zich zoo goed ais alle vooraanstaande regeerings- en gemeentelijke autoriteiten bevonden, en tal van buitenlandsche diplomaten. Te kwart voor negen kwamen de Koningin, de Koningin-Moeder, de Prins en koning Gustaaf aan het ge bouw aan, waar zij werden ontvangen door den waarnemend burgemeester, den heer Van Vuuren, die een wel komstwoord tot den Zweedschen ko ning richtte. Zoowel de Koning als de Koningin dankten voor de aanbieding van het concert en begaven zich ver volgens naar hun zetels. Nadat het Re sidentie-Orkest de Zweedsche en Ne- derlandsche volksliederen had gespeeld, nam het concert een aanvang. In de pauze lieten de vorstelijke bezoekers zich den dirigent en mevrouw Van 't Sant voorstellen, benevens enkele auto riteiten. De koning onderhield zich in 't Zweedsch met mevrouw Van 't Sant, aan wie later namens het gemeente bestuur voor hare medewerking een halssieraad werd aangeboden. hoe wij het moeten aanvangen, riep Tinti vol vuur. Wij zien thuis niemand, wij hebben niet eens een modeblad. O, als je wist hoe wij daarnaar verlan gen... brak zij blozend af. Edettrud echter antwoordde kalm Om mooi te zijn, zeg hef maar eer lijk, Tinti. Ik zie, je bent een verstan- dik meisje. Daarom zal je het mij niet kwalijk nemen, als ik in dat opzicht wat raad geef, nietwaar? Dankbaar zullen wij je zijn De oogen der prinses gleden glim lachend over de drie meisjesfiguren. Dus ten eerste mag je het haar niet zoo glad over het hoofd leggen. Dat geeft een armzaligen indruk, vooral als het gelaat lang en smal is. We hebben ons haar gekregen, opdat wij ons een lijst voor het gelaat er van maken. Ten tweede ben jullie te slank... Maar dat is toch modern viel Tinti schuchter in. Zeker, maar met maat. Een vrouw van smaak moet er naar streven, voor heil oog mooie lijnen te laten zien. Hoeken zijn nooit mooi... Maar als wij nu eenmaal zoo ma ger zijn 1 meende Amaranth kleintjes. Je moogt niet zoo veel aan sport doen, moet veel melk drinken, eiken dag een paar uur op de sofa rusten en veel chocolade eten. Van chocolade houd ik veel. Grootmama zal-, ons er nooit koopen 1 Dan krijg je ze van mij. Ik heb een heelen voorraad. Hier, zie eens De prinses opende een kast en wees op een overvloed van chocolade in alle mogelijke vormen en verpakkingen. Dat is mijne .winst, als ik met mijn schoon vader des avonds een partijtje speel. Alles, wat ik hem afwin moet in cho De Koning van Zweden ging telkens voor met zijn applaus. Met groote inge nomenheid werd het programma ge volgd. Omtrent het bezoek Zaterdagmiddag gebracht aan Rotterdam wordt het vol gende gemeld Van het Stadhuis wapperde de Ne- derlandsche vlag op het hoofdgebouw, de Zweedsche vlag en de Koninklijke Standaard van de vleugels van tiet baicon hing een tapijt af. Bij de nadering^van den stoet ont stond op den Coolsihgel een ld'eine op schudding door eenige leden van het Werkloozen Agitatie Comité, die deze gelegenheid wilden aangrijpen om een relletje te verwekken, door de Interna tionale te zingen. De politie was er ech ter terstond bij om deze manifestatie te bedwingen. Zij dreef de W. A. C.-ers uiteen en had zonder veei moeite de or de hersteld, zoodat het rustig was, toen de automobielen voor den hoofdingang van het Stadhuis stilhielden. Er was een groote menigte op den CooTsingel en de politie, te paard en te voet, zorgde voor de vereischte afzet ting, waarbij zii geen zware taak had, dank zij de medewerking die zij bij 'het publiek vond. Het tram- en verder rij- verkeer bleef op den breeden Coolsin- gel gehandhaafd. In de vestibule van het Raadhuis werden de bouwmeesters van dit mo numentale gebouw, prof. H. Evers en architect Kok aan de hooge bezoekers voorgesteld, waarna een rondgang door de voornaamste zalen werd ge maakt. In de leeskamer van de Raad zaal was een luchtfoto van de Rotter- damsche haven tentoongesteld. De rondwandeling eindigde in de groote burgerzaal, waar bii het binnen treden het orgel het Zweedsche volks lied en liet Wilhelmus deed hooren. In de zaal wachtten verscheidene leden van den gemeenteraad1 het gezelschap op en hadden weer de noodige voorstel lingen plaats. Nadat de vorstelijke per sonen en het gevold op de voor hen be stemde zetels hadden plaats genomen, nam burgemeester Zimmerman het woord om de vorstelijke personen in het Fransch welkom te heeten. waarop Koning Gustaaf met eenige vriendelijke woorden antwoordde. De steenkool voor Nederland uit hét Roergebied. De Steenkolenhandelsvereeniging te Rotterdam deelt aan het Haagsche Correspondentiebureau op navraag het volgende mede omtrent de berichten, welke Havas nog steeds verspreidt over het verstrekken van treinen met steenkool uit het Roergebied naar Ne derland. Deze berichten zijn, naar de Steenkolenhandelsvereeniging, die zoo als men weet de importeur dezer kolen colade worden uitbetaald. Ik zal door het kamermeisje jullie een pak laten terecht maken. Geen dank kinderen, je bekort mij heelemaal niet Zij gingen in de aangrenzende ka mer, die als kleedkamer diende. Het kamermeisje wachtte reeds met een met kanten bezetten kapmantel in de hand bij de tafel, waarop een menigte van gouden flacons, doosjes en flesch- jes stonden. Tinti werd in den armstoel gedrukt en kreeg den friseermantel om de schouders. Kap het haar van de gravin, Betty, zei de prinses. Wij snuffelen onderwijl wat in de kasten, om een sieraad te zoeken, dat bij de frisuur past. Ama ranth hielp haar daarbij en verloor bij de verrukking over al het moois hare schuchterheid. Elk oogenblik paste de prinses haar en Tinti iets een glanzend zijden lint, een agraffe, een hanger, een kant strookje, fonkelende spelden of schitte rende ringen. En telkens klonk het Och, houd het toch, het lijkt je zoo mooi. en ik ben je dankbaar, dat je mij van dat goed verlost. Men koopt zoo veel in een luim van het oogenblik en draagt het dan toch noo-it. Tinti's frisuur viel schitterend uit, en ook Amaranth leek er veel beter door. Beiden herkenden zich nauwelijks, toen zij voor den grooten spiegel stonden en er verbluft in keken. Edeltrud had mooie kanten kragen om de hoekige schouders en in goud gevatte koralen hangers om de slanke halzen gelegd. Over Tinti's voorhoofd lag een diadeem van koraal, die in het haar verdween. Amaranth droeg kleine koraalspelden. Het teere vleeschrood der koralen ontnam de gezichten het kleurlooze en de smaakvolle frisuur INGEZONDEN MEDEDEELINGEN VERKfty&BAACE IM PRACTISCHE 5T&OOIBU5SEM CABH1KANTCN VA H OE TEVERT5 ZEERW* VLAARDirtOEFi— is, verzekert, geheel bezijden de waar heid. Tegen alle recht en billijkheid in en in strijd met de gedane beloften worden door de bezettings-autoriteiten sedert 25 Februari, 12 uur 's middags, alle wagons en schepen beladen met kolen, behoorende aan en bestemd voor Nederlandsehe ontvangers, opgehouden. Naar aanleiding van de vraag om trent de beslissing welke de Commissie van Herstel, na besprekingen met ver tegenwoordigers der Nederiandsche re geering volgens Havas, dezer dagen heeft genomen, werd aan het bureau medegedeeld, dat moeilijk kon worden aangenomen dat na genoemde beslis sing de Fransche en Belgische regeerin deed ze ronder schijnen. Ais je eenmaal getrouwd bent, moet je robijnen dragen. Die zouden nu nog te veeleischend zijn, zei Edettrud, een kus op Tinti's voorhoofd drukkend en tevreden haar werk betrachtend. Jullie ziet er werkelijk bekoorlijk uit, ik zal eer met je inleggen. Toen zag ze naar Agnes om, die den heelen tijd zonder belangstelling aan het raam had gestaan. -Nu ben jij aan de beurt. Gauw. dat we nog voor tafel gereed komen. Ik hoorde straks papa's rijtuig beneden voorrijden. Maar Agnes schudde het hoofd. Ik blijf zoo als ik ben, zeide ze beslist. Oho, bevallen je zusters ie niet vroeg de prinses verbaasd. Wil je ook niet zoo mooi verschijnen als zij Ik stel geen prijs op uiterlijk heden Tinti schoof lachendhaar arm in dien van de prinses. Laat haar. Zij heeft eens weer een aanval van haar zonderlinge neigingen. Laat ons liever nog de ridderzaal van Dreisenstein zien, waarvan je straks sprak. Die moet immers schitterend zijn Zij gingen door een lange rij prachtig ingerichte vertrekken, waarna Edettrud een gebeeldhouwde vleugel deur opende. Hier is zij. Ze wordt slechts bij zeer groote feestelijkheden gebruikt, of als een Abelsperg bruiloft houdt. Met een uitroep van verwondering trad Tinti over den drempel, de anderen volgden. Zij waren in een hooge, wijde zaal, waar heerlijke fresco's aan het plafond mythologische motieven be handelden. De vloer was in kunstige ornamenten uit verschillende houtsoor gen niet de juistheid van het Nederiand sche standpunt zouden moeten erken nen. De Steenkolenhandelsvereeniging deelde op een desbetreffende vraag nog mede, dat de kosten welke dagelijks door het aanhouden van treinen en schepen voor Nederiandsche belangheb benden ontstaan zeer aanzienlijk zijn, zoodat een afdoende regeling dezer kwestie ook uit dit oogpunt zeer ur gent is. De afschaffing van den zomertijd. Het „Hbld. van Antw." noemt de afschaffing van den zomertijd in ons land een bedenkelijk verschijnsel voor de aanhangers van een stelsel, dat stib- aan gaande was de wereld te veroveren. Voor ons, die met het naburige land ten ingelegd. Een prachtige, overoude marmeren schoorsteen nam een groot deel van de smalle zijde in, terwijl langs de lange wanden de portretten van alle Abelspergers van den stamvader tot Prosper in de houtbekleeding gevat waren. Slechts tweemaal werd die lan ge rij van portretten onderbroken door groote kasten, uit geslepen halt-edel gesteenten samengesteld. In de hoeken waren groepen van kostbare wapenen, met goud geciseleerde sabels, geweren met zilver ingelegd, ivorert veldheers staven, en, waarop Edettrud vooral op merkzaam maakte twee schilden door Venvenuto Cellini in brons geciseleerd. Tinti's blik vloog bewonderend door de zaal en bleef dan hangen aan een portret, waarvoor Agnes was blijven staan. Is dat niet neef Prosper? Edettrud knikte. Papa heeft het verleden jaar laten maken. Maar het is hier koel, kinderen, wij gaan. Terwijl zij, door Tinti en Amaranth gevolgd naar den uitgang schreed, stond Agnes met zonderling peinzende blikken nog voor Prospers beeld. Het had haar terstond bij het binnenkomen met tooverkracht aangetrokken en hield haar nu vast. Het lijkt aartsengel Michael, dacht zij. Er gaat iets schitterends uit van die blauwe oogen. Nu, kom ie niet, Agnes riep Tinti spottend van de deur. Je kijkt naar dat portret van Prosper alsof het iets bui tengewoons was. Agnes werd vlammend rood en snelde de anderen na. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1