GroningerTareiiTahak UITVOERING gemengd nieuws advertentiEn - LIEFTINCK's pond Roode Toren Tabak! Laud= en Tuinbouw UITSPANNING DOOR INSPANNING Publiek Verkoopen, Vraagt Uw Winkelier de Firma J. J. LAGAAY, - Hendrikstraat 36, - Vlissingen. gaat doen, Donderdags Enschedé be zoekt, Vrijdags Leeuwarden en Hartin- gen neemt en zich Zaterdags, om vroeg klaar te wezen tot een retourtje Den Helder bepaalt. Aanbevelenswaardig daarentegen ware een verlaagd tarief voor groote verbruikers zooals vroeger de kilome- terboekjes. Iets dergelijks zou men bij de tram ook in kunnen voeren, bijv. knipkaarten voor 150 of 200 ritten te gebruiken binnen één maand en tegen 5 cent per rit. Daar zou van commer cieel standpunt misschien wel iets voor te zeggen zijn. De autobus naar Watergraafsmeer verheugt zich ook nog steeds in groote belangstelling. Dat de meeste busklan ten niet meer worden toegelaten is de laatste mop. Zooals men weet. wordt deze auto-omnibus gewoonlijk de kraaienbus genoemd (wijl de aanspre kers de beste klanten zijn), de bus klanten zijn dus „kraaien" en deze hebben de reputatie de boel te „be vuilen". Het tegenwoordige geslacht heeft er geen notie van, waarom de heeren be dienaren der begrafenisfondsen met kraaien worden vergeleken. Maar wan neer we weer eens op het tooneel een ouderwetsche kraai, met steek, korte broek en lamfer voor ons zien, liefst lichtelijk onder den invloed, ja dan gaat Ons een licht op. De Amsterdammer is van nature conservatief. Blijft hangen aan zijn oude gebruiken, gewoonten, denkbeel den. En komt hij ook gedurende zekeren tijd onder invloed van een nieuwigheid, dan keert hij toch spoedig tot zijn eerste liefde terug. Zoo is het' aantal Amsterdammers en Amsterdamsche dames dat de 5-uur- thee in daarvoor ingerichte gelegenhe den gebruikt, in vergelijking met Den Haag, zeer gering. Maar „Bars", waar de heeren zich voor de toonbank ver dringen of het weggegeven -wordt, ja die zijn er genoeg. De groote café's on dervinden zooveel concurrentie van die bars, dat b.v. „Het Gouden Hoofd" op het Rembrandtplein nu ook al zijn bit tertje is gaan verkoopen voor 20 cent, precies denzelfden prijs, dien men in een klein tapperijtje in de Jordaan be taalt. Verdwenen zijn neen waren de Icleine café-chantants, zooals Tivoli, Victoria, Pitteresque, de zaken van Zincken, enz. Dat gedoe was uit den tijd, meende men. Men kreeg twee groote variété-theaters„Carré" en „Flora", die als zoodanig niet meer rendeeren. In de bioscoop-paleizen haalde men de variété-artisten weer naar binnen, dat deze de bioscoop nog in 't leven zou kunnen houden, maar het sterkste is dat men in verschillende café's, waar men 't eerst een paar jaar met een strijkje geprobeerd had (o.a. in twee café's in de Ferdinand Bol straat) nu weer de onvervalschte ko mieken en chanteuses kan hooren. Wat gehalte betreft, ziin deze laatsten er bij vroeger vergeleken, we! op vooruitge gaan ïk hoorde tenminste in een dezer gelegenheden een goede zangeres en een verdienstelijke diseuse. En waar door de invasie van Duitsche artisten in de duurdere gelegenheden in onze drie hoofdsteden de salarissen zeer gedrukt worden, vinden artisten van naam het ook volstrekt geen schande meer in deze moderne café-chantants op te tre den. Waarom ook? Henri Ter Hall heeft toch ook wel met succes in ,.Pit- toresque" in de Reguliersdwarsstraat gewerkt; later bij „Paerl in de Vic" (Victoria in de Nes) en hij is toch in de Kamer gekomen Maar waar onze burgemeester zoöals men weet tot de anti-revolutionnaire partij behoort, moet hem hulde gebracht wofden voor de liberaliteit, waarmee hij tegemoet komt aan hetgeen door andersdenkende ingezetenen wordt ge- ■wenscht. Want zonder ziin toestemming zouden deze café-chantants hier niet bestaanbaar zijn. Dat de heer De Vlugt daarmee mis schien of liever hoogstwaarschijnlijk beoogen zal den smaak van 't publiek van den bioscoop-onzin af te leiden is een tweede. En ik voeg er bij. 't is m... een verstandiger bestrijding dan aller lei moeilijk consequent uitvoerbare wet ten. H. H. Jr. Wat iedere maand te doen geeft. (Ie helft Maart). Maart heet Lentemaand, hetgeen niet zeggen wil, dat zij' altoos lieflijk is. Het tegendeel is vaak het geval, ook al volgt zij als van ouds de traditie om negen zomersche dagen te leveren. „Kom ik door Maartje dan leef ik nog een jaar tje", zegt de oude van dagen of zwak ke van gestel. Maart blijft echter de maand, dat alle werkzaamheden buiten, in den hof, op den akker en in de weide worden hervat. Men zaait Maartsche onder de rogge, klaver voor groenvoer en hooigewassen, of wel andere halm gewassen voor groenvoer men poot vroege aardappels. Maartegerst, een 4-rijig wintergerstras, kan thans nog gezaaid worden, het gewas zal wat la ter dan bij vroegere zaaiing rijp zijn. De streepenziekte veroorzaakt soms wel schade aan de gerst, als voorbehoed middel is zeer aanbevelenswaardig een behandeling van het zaad met koper vitriool, als bij zaaitarwe wordt toege past. Mansholt's gerst II kan voor Maartegerst worden aanbevolen. Per Hectare gebruike men 1)4 tot 2 H.L. zaaizaad. Van Von Lochow's Petkuser zomerrogge, welke de oude landrassen te boven gaat, zaait men uit 120130 K.G. per H.A. vroeg zaaien, is ge- wenscht. Men schaffe om de 2, 3 jaar wat nieuw zaaizaad aan van elders, van een vereenïging tot verbetering van zaaizaad, of een vertrouwd kweeker- handelaar. Men kan echter Pe(kuser of origïneele koopen; de eerste geeft soms nog beter oogsten dan de origineele Petkuser. Haver zaait men, indien het ploegen vóór den winter is geschied en de gesteldheid van den akker het toe laat, ook in deze maand. Als regel ge ve men behalve op zeer vruchtbare gronden ook Chili bij het zaaien. De rijkslandbouwconsulent voor Limburg, de heer De Gier, geeft terecht als re cept voor de haverteelt „Vroeg zaaien, Chili en rijenteelt Geef nu, op uw akker en in den tuin, als kalibemesting bij aardappelen, erwten en boonen, en ook in den boomgaard oatentkali 400 tot 800 H.L. per H.A. geen 40 kalï- bemestïmgszout, hiervoor is de tijd voorb.ijaanwending van dit zout geeft minder smakelijke eetaardappels en minder zetmeelrijke fabrieksaardap pels. 't Wordt nu tijd- om uw bloemen te verpotten ze de planten, welke in kleine potjes staan in grootere, begiet de aarde eerst goed, opdat de kluit om de worteltjes blijve. Na het verpotten moeten de plantjes weer onder glas ge bracht worden, niet te ver van het glas, anders schieten zij te hoog op. Het stekken van planten in een bak doet men in Maart, na den bak door ruïgen paardemest te hebben verwarmd. In deze maand kunnen ook de voorjaars- perken voorzien worden van planten (vergeet-mij-nietjes), welke in Augus tus of September gezaaid zijn. Ontdek geleidelijk, dus niet in een keer, uw bolgewassen van het blad. Leg nu zon der schroom uw doperwten maak met den schoffel gleufjes van 3 a 4 cM. diep en leg daarin de erwten op 2 a 3 cM. afstand. Tegelijk met de vroege kunt ge de latere soorten, de volgers, leg gen. Ook capucijners en peulen kunnen nu in den grond. Tuinboonen kunnen direct op de plaats gepoot worden, of thans uitgeplantin het laatste geval zijn ze iets vroeger eetbaar. Men korte de wortels wat in en plante ze niet te dicht op elkaar, in dit geval zouden ze spichtig opgroeien en lang niet zooveel boonen leveren. Bloemkool kan nu uit den bak in den kouden grond worden overgebracht 1 voet van elkaar. Goed gieten na het planten I Ook in den zomer en dan tevens gieren met gier van ouden koemest. Ook zijn ze dankbaar voor kalkpuin, dat een goed middel -is tegen den worm, die vaak aan den wortel knaagt Zie eens in uw wor- telbak, of er al verplanfbare slaplanten tusschen staan de soort broeigeel is in den regel thans goed om te worden verplant zet de planten in goed be mesten grond op onderlingen afstand van een voet In het Hofje van Nijverheid aan den Zuid-Oost Buitensingel te 's-Gra- venhage is een gezin op straat gezet. De man, vrouw en vijf kinderen. De oorzaak der uitzetting ligt in een con flict tusschen den bewoner en den eigenaar der hofjeswoningen. Het uitgezette gezin heeft den eer sten nacht een onderkomen gevonden in het politiebureau Nieuwe Haven. Doch dat mocht slechts één nacht. Het bureau, zoo werd gezegd, is niet op het verblijf van zulke groote gezinnen in- der ZANGVEREEMGINO te OOST- EN WEST-SOUBURG in „Rehoboth" op WOENSDAG 7 MAART a.s., des avonds om acht uur. Toegang a 40 cent per persoon. Notaris PAAP zal op Dins dag 13 Maart 1923, des avonds 8 uur, in „De Oude Vriendschap" aan de Breestraat No. 6 wegens vertrek van den eigenaar 1. het Winkelhuis met Bo venwoning, Erf en Tuin aan den Steenenbeer no. 1, groot 193 centiaren. In eigen gebruik en 1 Mei te aanvaarden. Inmiddels uitdehand te koop. Nadere inlichtingen geeft ge noemden Notaris PAAP. VOOR van den prijs een SWAN VULPENHOUDER als U maar zorgt dat WIJ uw oude pen krijgen. Het merk is onverschillig. Vliss. Boekhandel v/h DE VEY MESTDAGH. gericht. Bovendien konden ze er over dag niet blijven. Uit medelijden heeft toen-een buurvrouw in het hofje twee kinderen bij zich in huis genomen. De stakkers waren echter nog geen twee uur daar, toen een opzichter en familie lid van den hofjeseigenaar verscheen, met de bedreiging dat, indien ze die kinderen niet wegstuurde, ook haar de huur zou worden' oipgezegd. Ook een anderen bewoner van het hofje, die een kind tijdelijk tot zich nemen wilde, is, naar .hij schriftelijk aan „het Volk" ver klaarde, in dat geval met uitzetting bedreigd. Een o n e e r 1 ij k e dienst- We hebben met een enkel woord melding gemaakt van de aanhouding van de 27-jarige Jantje K., tot voor eenige dagen dienstbode bij den bur gemeester van Ruinerwold. Ongeveer een iaar geleden ontving de landbouwer A. Keizer te Ruinen een brief, inhoudende de bedreiging, dat, wanneer K.'s zoon met een 'zeker meisje naar 's Heerenbroek vertrok, binnen twee dagen het huis van K. in brand zou staan. Het vermoeden van deze briefschrijverij viel op Jantje, waarom ze eenïgen tijd geleden door den ge meenteveldwachter Kloostra te Ruinen voor déze kwestie in verhoor werd ge nomen. Jantje ontkende echter hard nekkig bedoelden brief geschreven te hebben. Maar thans heeft ze bekend, dat zij de schrijfster van dezen brief is geweest.' Verder heeft ze aan de politie te Ruinen verklaard, zegt de „Mepp. Ct." een brief, die ongeveer een 14 dagen ge leden door mevr. Buiten, logeerende te Haren, aan .haar echtgenoot, den bur gemeester van Ruinerwold, werd ver zonden, te hebben onderschept. Toen Jantje jl. Zaterdag voor den veldwachter te Ruinen verscheen, viel het dezen op, dat zij dikker gekleed was dan gewoonlijk. Dit leidde tot de ont dekking door den veldwachter, dat Jantje z.ich ook had schuldig gemaakt aan diefstal. Wat bleek namelijk? Dat zij onder haar blouse een dito tweede droeg. Jantje bekende, deze laatste blouse gemaakt te hebben uit een over hemd, welk overhemd ze, volgens haar mededeeling, indertijd gestolen had van den landbouwer Weide te Ruinerwold, toen ze daar nog in dienstbetrekking was. Tevens verklaarde ze, zich bij de zen landbouwer schuldig gemaakt te hebben aan vernielingen, door een nieuwe overjas stuk te snijden, aan diefstal en verduistering van geld. Ze ontvreemdde W. nj. een sporthemd, terwijl ze van dezen geld verduisterde, toen zij voorgaf het geld, ontvangen voor de voor W. te Meppel verkochte eieren, verloren te hebben. W. heeft destijds geloof geslagen aan die mede deeling. Hij gaf Jantje toen 10 terug, omdat het meisje zeide, dat zij bij be doelde gelegenheid ook geld van haar zelf afkomstig, verloren had. Het geld van W. belegde Jantje op de spaarbank te Ruinen. Op soortgelijke wijze, als hierboven aangehaald, verduisterde Jantje geld ten nadeele van den burgemeester van Ruinerwold. 't ls nl. een keer gebeurd, dat toen Jantje boodschappen deed vpor mevr. Buiten te Ruinerwold, ze deze mededeelde, het overgehouden geld een bedrag van ongeveer 7 verloren te hebben. Thans is aan het licht gekomen, dat Jantje ook dit geld ten eigen bate heeft aangewend. Van al deze feiten is door de politie proces-verbaal tegen Jantje opgemaakt. Bij de politie te Utrecht heeft zich aangemeld een 23-jarig los werkman, wonende te Amersfoort. Hij deelde me de, dat hij gedurende de maanden Fe bruari, Maart en April 1922 gelden had verduisterd ten nadeeie van de afdee- ling Amersfoort van den Algem. Ned. Stratenmakersbond, waarvan hij pen ningmeester was. Het dictee van Napo leon. Zekere Serin was, aldus „de Avondpost" in de dagen van Napoleon 1 werkzaam aan het departement van oorlog. Op zekeren dag werd hij op de Tuilerieën ontboden, waar hem werd gezegd, dat hij wegens zijn fraai hand schrift was aangewezen om een der secretarissen van den keizer te vervan gen. De man vertelt zelf, hoe verheugd hij was over deze onderscheiding. Hij zou heel nabij, den keizer zijn. Men leidde mij bevend in het werkvertrek van Napoleon, die alleen, met groote passen op en neer ging. Zoodra hij mij opmerkt, wijst hij mij een stoel aan bij een bureau in een hoek van een ven- Ster. Dan 'begint hij weer op en neer te loopen, zonder op mij ,te letten. Wel hoorde ik, dat hij korte afgebroken woorden tusschen z'n lippen murmel de. Hij scheen buitengewoon slecht gehumeurd en uit bescheidenheid deed ik mijn best om op zijn uitroepen geen acht te slaan. Ik wachtte geduldig op een order. Eindelijk kwam de keizer op mij aangestevend, ik greep naar mijn pen. en m'n hoofd weggedoken tusschen de schouders, voelde ik hem heel dicht bij me. Lees me den boel o.p Oplezen, wat oplezen, sire Wat ik u zoo juist gedicteerd heb. Gedicteerd... stamelde ik. Ik wist van niets... ik heb niets opgeschreven. ik meende... Als de bliksem op het paleis had ge slagen dan was dat zeker niets ge weest bij den kreet van toorn en drift, welke mijn verklaring afbrak. Ik heb me nooit meer kunnen herinneren hoe ik buiten het paleis ben geraakt, hoe ik weer op straat ben gekomen, hoe ik mij heb opgeborgen in mijn klein kamertje en veertig jaren later kon ik nooit de Tuilerieën voorbij komen, zonder dat er een huivering door mijn leden voer. De gemeente Boisschot, bij Aar schot (België) is in opschudding ge bracht door een drama ,dat onder de volgende omstandigheden plaats had. Eenige dronken dorpelingen kwamen eens danszaal binnen gestormd en zochten twist met dansers spoedig ontstond een vechtpartij. Een 21-jarig meisje, ziende dat haar vrijer door een der aanvallers bedreigd was, wilde tus schen springen, maar zij werd'door een messteek in de borst getroffen en viel doodelijk gewond en zwaar bloedend neer. Toen vluchtten de aanvallers de zaal uit. Een onderzoek begon en een jongeling werd aangehouden, zekere V„ die echter ontkent, den steek te heb ben toegebracht. Dezer dagen werden de talrijke voorbijgangers in een drukke straat te Barcelona niet weinig van streek ge bracht door het verschijnen van een grooten leeuw, die zonder aandacht te schenken aan den schrik en ontsteltenis welke hij overal teweeg bracht, kalm en waardig zijn weg in het midden van de straat vervolgde. In een oogenblik was er, behalve de leeuw zelf, geen levend wezen meer in dit anders zoo drukke stadsgedeelte te bekennen. De meesten hadden een goed heen komen gezocht in de winkels en de café's, terwijl anderen boven op een tram waren geklommen. Dit scheen de toorn van den koning der dieren te hebben opgewekt. Hij stiet een huive ringwekkend gebrul uit en begon de tram, die met een flink vaartje uit zijn gevaarlijke nabijheid trachtte te komen, op een drafje te vervolgen. Even daarna ontdekte het d'ier een klein kind, dat voor de deur van een woning zat te spelen. Dit wekte blijk baar zijn nieuwsgierigheid op. Hij bleef plotseling staan en liep dan'op het kiml toe. Blijkbaar viel het kind hem bij nadere beschouwing niet mee, want na het wicht enkele oogenblikken te heb ben bekeken, maakte het dier rechts omkeert en ging liggen op de stoep van een particuliere woning. Men behoeft niet te raden, van waar het dier zoo plotseling was gekomen. In de stad had nl. juist een circusgezel schap een tent opgeslagen en het was duidelijk, dat het dier aan zijn bewakers had weten te ontsnappen. Ijlings werd dan ook de leeuwentem mer van het gezelschap gewaarschuwd en deze vond het dier nog steeds ap de stoep der woning liggen. Gedwee volg de de leeuw daarop zijn meester naar het circus, na twee uur lang de bevoi- king in angst en vreeze te hebben gelaten. De Japansche kat. De staartlooze katten vormen Japan sche merwaardigheden, waarin de rou- risten altijd belang stellen. Japaneezen houden niet van dieren met lange staar ten, omdat deze aan slangen doen den ken, welke zij niet kunnen uitstaan en daarom hakken zij de staart van de kat af, zoodat er slechts een stompje over blijft en dit stompje wordt gewoonlijk breed, wat een eigenaardig schouwspel oplevert. En eerst als de kat van haar staart ontdaan is, wordt ze ais een heilig en geluk aanbrengend dier be schouwd. In dit verband beschouwt men het in Japan ais een compliment wan neer men een vrouw vergelijkt met... een kat. De nieuwste kleuren. Bij de intrede van een nieuw seizoen worden meestal ook een aantal nieuwe modekleuren gelanceerd. Zoo wordt dit voorjaar het groen bijna door alle groote huizen als „de" modekleur aan gegeven. Mén ziet het groen, dat langen tijd uit de gamma der modekleuren verdwenen was, thans zoowel in avond als in middagtoiletten. Dezen winter droegen verschillende bekende actrices toiletten in dezen tint Jeanne Provost en Spinelly Saby Morlay en Mad. Exiane, allen waren zij gekleed in toi letten die geheel groen waren of er mee gegarneerd. Od het oogenblik is er geen avondbiieenkomst of het groen domineert en dit maakt een bijzon der aangenamen en rustigen indruk. Hier en daar ziet men eenige heldere en levendig blauwe tinten verschijnen, vooral in de zijden stoffen zal naast wit en groen veel helder blauw gedra gen worden. Rodier heeft een geheele serie stoffen in pastel-kleuren, terwijl de bekende stoffenfabrikant Meijer meer in de neutrale kleuren blijft waar aan hij alleen een heldere kleur geel toevoegt. Mag men de voorteekenen ge- looven, dan zal 't marineblauw, bijna altijd gecombineerd met een andere kleur grijs of beige, bijzonder in trek zijn. Alleen geen serge, dat schijnt men na zijn jarenlangen dienst moe te zijn. Hiervoor in de plaats komen an dere wollen stoffen, resp. gabardine en crêpe, marocain de laine. Een winkeler -humorist. J. Kort, Warmoesstraat te Amster dam, adverteert alle timmerlieden zijn zagen te koopen, omdat, zegt hij Van alle zagen, die wij ooit zagen zagen, zagen wij nooit zagen zoo zagen als orrze zagen zagen. APOTHEEK GEOPEND. Zondag 4 Maart is de apotheek ge opend van mevr. wed. A. J. van Ocken- burg, Badhuisstraat. ■a z 2 S. 3 -. Roode Toren 60 ets. per half pond v o Paarse 50 *2 Groene 45 o o Blauwe 40 tt i» Bruine 35 In ieder half ponds pak dezer tabak is een kaartje gepakt, zijnde een verkleind 1/10 gedeelte van onze reclameplaat der Groninger Toren Tabak. De 10 verschillende kaartjes, samen vormende de geheele afbeelding, op papier geplakt, kun nen bij Uw winkelier GRATIS worden inge leverd voor De kaartjes kunnen ten kantore der Naaml. Venn, fe Groningen worden geruild tegen andere nummers. 1/ 12 N.V. TABAKSFABRIEK FRANCISCUS LIEFTINCK GRONINGEN. Voor H.H. Winkeliers tegen Fabrieksprijzen te bekomen bij e 1 05 ez C= imm 03 03 CD °o O 3 05 S3 O O 23 v- C/9 05 "O "O O 09 -o 3 "53 O O JSC (39 03 ai O NJ 05 3 09 JSJ i— 03 ex Cfl 05 SZ c 3 ai o - 05 t-» C ca O c EZ ca a 05 5» O 35 05 C/9 09 -*-» k_ JZ T3 Q. O C/3 05 SZ 439 03 ez 05 (39 ez C/3 C/9 05 k— 03 (39 JE co C 05 CO ai "O •a 13 CD i— o O O 05 03 "O

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 3