1000 150 25 OLDO 3 MAART Eerst® Blad Uiiiaiefirma 1. HS Ei f UK !r Jaistait SS, Vlissiip. Tal. latere. IS. Poshluini 662S7 Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Kfifr^qnn GEMEENTEBESTUUR GELOBELEGGEN. FEUILLETON De burcht van het geluk. Beursbeschoiiwingen TABAK ABONNEMENTSPRIJS Voor Viissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers Scent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. «JIUU een ongeluk. 1PUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bsstaat uit 2 bladen ALGEMEENE POLITIEVERORDENING. Burg. en Weth. van Viissingen maken bekend, dat de op 11 Februari jl. in wer king getreden nieuwe algemeene politie verordening voor Viissingen in druk is verschenen en dat deze, zeowel in haar geheel, als voor elk onderdeel afzonderlijk, ter gemeente-secretarie (3e afdeeling) voor het ipabBek verkrijgbaar wordt gesteld te gen den prijs van ƒ0.50 per 8 bladzijden. Viissingen, 12 Februari 1323. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Neen, we zullen ons niet begeven op het terrein van onzen financieeien over zichtschrijver, noch ook het gebied be treden van den commissionair in effec ten, wanneer wij hier eenige opmerkin gen willen ten beste geven over de wijze, ja, de kunst van beleggen. Want inderdaad het is een kunst, en wel een zeer moeilijke, die gave om zijn bezit hetzij groot of klein, zoo te beleggen, dat men er zooveel mogelijk genoegen en profijt, en zoomin mogelijk verdriet en spijt van heeft. Dit laatste helaas heeft zoo menig een, heeft zelfs een groot percentage van het welgesteld of bezittend deel van ons volk maar al te zeer in de laatste jaren ondervonden. Wij denken hierbij o.a. aan de vele honderden millioenen Nederlandsche guldens die in den Rus- sischen put verdwenen zijn, om er, naar menschelijk inzicht, wel nooit meer uit te voorschijn te komen. Maar niet alleen in „Russen", in tal van andere buitenlandsche ondernemingen, op staats- of particulier gebied, in niet minder groot aantal binnenlandsche bedrijven, zijn in de laatste jaren ont zaggelijke sommen verloren, en verlo ren door hen, die geenszins, kapitaal krachtig" waren, gelijk de vakterm luidt. Meestentijds toch zijn het de „kleine iuyden" geweest, die zoo niet al hun hehben-en-houden, althans hun meestal zuur en moeitevol verdiende spaarpenningen verloren hebben, om ze nooit meer terug te zien. Hoe komt het toch, mag men zich afvragen, waarom het juist die betrekkelijk weinig bezit tende klasse van beleggers is geweest, die naar verhouding, er het slechtst bij de verschillende catastrophen is afge komen, die op financieel en economisch Roman van F ARNEFEtLD. 6) Meer dan genoeg was het glim lachende antwoord, maar de prinses dacht in stilte de voornaamste reden, daf tante Cfemy u moet helpen om uw proces te winnen, hebt ge natuurlijk aiet genoemd. Ik zal dus de Obronsky- sche meisjes morgen vroeg mijn auto zenden, die ze zoo gloeiend hebben bewonderd, voegde zij er aan toe. Mooi. En tracht ze wat uit te rus ten, opdat wij ons niet met haar bla- meeren, als iemand komt. Ebereichen zei van morgen, dat hij misschien mor gen met zijn vrouw en den jongen Dol ling komen wilde. Ah, graaf Ebereichen is bij u ge weest, papa Ja, hij heeft zijn hart voor mii uit gestort. Over Thassilo Vertel toch, papa. Dat interesseert mij vreeselijk. Is het waar, wat men fluistert over zijn ver houding tot een tooneelspeelster Helaas En de historie heeft reeds een zeer droevig slot gevonden. Thas silo Ebereichen, de stamhouder van een oud geslacht, heeft zich niet ont- atea, positie, ouders en vaderland ter- wMle van die persoon op te geven. On danks zijn ouders is hij in alle stilte met haar getrouwd, en eergisteren zijn ze naar Zuid-Amerika vertrokken. gebied naast de staatkundige in de laatste jaren gewoed hebben Dan moet het antwoord luiden uit onvoorzien ongeluk eenerzijds, maar anderzijds niet minder uit gebrak aan inzicht, en eenvoudig begrip van wat beleggen is en eischt. Velen vragen toch dikwijls het eerst naar een zoo groot mogelijk gewin, een zoo groot mogelijk genot van hun belegging, in- plaats van voor alles naar de soliditeit der'onderneming, staat of maatschappij te vragen, aan welke men zijn geld toe vertrouwt. Hoog rendement en hooge soliditeit gaan, zoo ooit, dan zeker toch hoogst zelden samen. En toch wil men die zeldzame uitzondering tot re gel maken, met het gevolg, dat het meestentijds al spoedig spaakloopt, met het groote rendement. Lekker eten en goed slapen, gaat bij belegging veel. minder op, dan in het gewone leven. Wie „rustig slapen" wil, stelle zich met geringere, maar dan ook betrouw bare profijten tevreden, wie „lekker eten" prefereert boven gemoedsrust, aanvaarde dan ook al de risico van zijn averechfsche zienswijze. Maar er is meer dat bij de goede kunst der belegging kijken komt, en maar al te vaak over het hoofd gezien wordt. Dat is de goede, juiste verdee ling der belegging. Wie al zijn eieren in één mandje legt, zal als hij struikelt, niet veel over houden. En toch zien we deze eenvoudige, gulden waarheid, waar het geldbelegging betreft, menig maal totaal verwaarloosd worden. En dat wel in het bijzonder door hen, die heusch niet veel te verliezen hebben of wagen mogen. Menschen die na moei lijk en hard werken een kapitaaltje van 10 duizend gelden vergaard te hebben, dit of in zijn geheel of voor negen tiende in één fonds beleggen, zijn waar lijk niet zeldzaam. En de noodlottige gevolgen blijven meestal niet uit. Daar om, hoe klein ook het bedrag mag zijn, dat ter belegging dient, steeds worde daarbij een gelijkmatige verdeeling over zoo veel mogelijk ondernemingen enz. in het oog gehouden. Nimmer kan bij de catastrophe de kans groot zijn, opeens alles kwijt te raken. Boven dien schrome men niet ook bij zijn be leggingen aan ons eigen land te den ken. Oppervlakkig kan dit vreemd klin ken, doch metterdaad is geen enkel volk ter wereld gebleken zoo belust op buitenlandsche denken wij maar eens aan Amerikaansche effecten te zijn, dan het onze. En menigeen zal met een gerust hart duizenden in bui tenlandsche ondernemingen steken, waarvan hij weinig of niets weet, en nooit iets van nabij gezien heeft, en toch geen 500 aan zijn buurman of een kennis voor diens zaak willen lee- Onmogelijk Is hij dan krankzin nig? Het schijnt zoo. Die arme Ebereichens Voor een jaar verloren zij den bloeienden jong- Sten zoon door den dood en nu dit Ja, nu staan zij in 'hun ouderdom alleen en weten, dat hun schoone majo raat om zoo .te zeggen in vreemde han den overgaat, als zij sterven. Verschrikkelijk. En wie zal Neu- Dansberg nu eens krijgen De jonge graaf Dolling. Hij is de naaste rechthebbende er op. Koertje Maar die is zoo onnoo- zel. De heele wereld maakt zich vroo- lijk over hem. Ondanks zijn vijf en twintig jaar moet hij nog met tinnen soldaatjes spelen Dat deed de echtgenoot van de groote Catharine van Rusland ook Maar het is altoos een droevig surro gaat voor den intelligenten, levenslus- tigen Thassilo De hertog verzonk in droef gepeins. Eindelijk richtte hij zich op. Wat ik nog wilde zeggen, lieve EdelAchim heeft gedurende je afwe zigheid me.t de jongens van den koetsier gespeeld. Dat weet u dus toch juffrouw Muiier heeft het mij berouwvoi verteld. Achim heeft het haar weer afgebedeld. Zij hoopt echter, dat u het niet gemerkt had. De goede Mulder is onder ons gezegd een 'schaap. Goedmoedig, •trouw en toegenegen, maar zonder veerkrachtde levendige jongen is haar al lang ontgroeid. Wij moeten daarin nen. Ook van deze misplaatste voorlief de voor al wat uitheemsch is, is menig een te onzent de dupe geworden. Ons dunkt, dat bij gebleken levensvatbaar heid, bij voldoende zekerheid en solidi teit, de vaderlandsche ondernemingszin dient vóór te gaan, waar het geldt te zoeken naar goede beleggingsobjecten. Ware dit altoos betracht, menig bedrijf zou hier kunnen prospéreeren, dat nu kwijnt of te niet gegaan is en menige geldbelegger zou er wèl bij gevaren hebben, die nu zijn kostbaar bezit heeft zien teloor gaan in Russische, Hon- gaarsche of Italiaansche sporen, bui tenlandsche staatspapieren, uitheem- sche industrieele bedrijven, exotische mijnbouw-ondernemingen 'enz. enz., te veel om op te noemen. Nu moge, door de bittere ervaring der laatste jaren geleerd, die misplaatste voorliefde heel erg op de proef gesteld zijn, verdwenen is ze nog geenszins geheel. Voor elke goede geldbelegging rs een ruime blik op de verhoudingen eer ste vereischte dan dienen voorzichtig heid en juist inzicht daarbij hand in hand te gaan en ten slotte komt ma tige eisch aan het profijt gesteld den rustigen grondslag van elke belegging ten goede. Door dit voor oogen te hou den zal men zich voor schade behoe den, en op den duur daarop komt het immers aan zijn inzicht mogen prij zen. Het optimisme aan de winnende hand. Engeland's positie. De Europeesche Staatsfondsen. Oostenrijk's fiérste!. De toestand in ons land. Scheep vaartperspectief. De levendige.en willige effectenmark- ten schijnen eerst weer tot het verleden te behooren, nu de 'kooplust van het publiek aanvankelijk weer is bevredigd en de contramine uit haar schuilhoek is te voorschijn getreden, gelijk dat ge woonlijk na een groote rëzing het ge vat is. Men wil de kat nog eéns uit den boom kijken, liever dan verder op het economisch herstel van ons werelddeel vooruit te ioopen. lntusschem schijnen er toch voor het optimisme meer en meer deugdelijke gronden zichtbaar te worden. Lord Cur- zon, de Engelsche minister van buiten landsche zaken, die den iaatsten tijd van zich deed spreken door zijn groote diplomatieke talenten tegenover de Tur ken aan den dag gelegd, heeft de we reld eens rondgekeken en is tot de con clusie gekomen dat er onmiskenbare teekenen van redres te bespeuren zijn. Met Turkije zal het, naar hij meent, wel 'ini orde komen en in verschillende lan den van Europa begint de toestand merkbaar op te klaren. In Pofen keert verandering brengen. Achim moet on der mannelijke tucht. De prinses keek haar schoonvader verschrikt aan. U wil het arme kind1 toch niet van huis zenden, papa Hij glimlachte. Neen, dat zal ik noch jou, noch mij zelf aandoen. Ook houd ik niet van kostscholen. Wij zul len hem een gouverneur geven, en, op dat een degelijk mensch uit 'hem groeit, natuurlijk een eerste kracht. Ik heb in die richting reeds de eerste stappen gedaan. Juffrouw Mu'Her kan dan voor de komende jaren Mundy verzorgen. En wien hebt u voor Achim op het oog, papa Dr. Ernst Markhof, die Klaus Ebereichen's laatste gouverneur is ge weest. Je herinnert je hem misschien nog Een heel deftig man van zigeu nerachtige schoonheid en met heel goede manieren. Neen, ik kan me hem niet herin neren. Hij was trouwens niet lang op Neu-Darisberg. Een half jaar later na dat Ib ij gekomen was, kreeg Klaus de typhus, waaraan hij bezweek. 'Eber eichen kan dr. Markhof niet genoeg prijzen en staat nog heden met hem in verbinding. Naast deze schitterende aanbeveling vind ik he.t van beteekenis dat hij niet in het typische achterka mertje is groot geworden, dat van de armoede van den huisonderwijzer ver schoond is gebleven. Dr. Marküiof stamt uit een welgestelde familie, is gouver neur uit persoonlijken lust daartoe en de rust weer, in Tsjecho-Slowakije consolideert zich het economisch leven blijkens de stabilisatie van den wissel koers, Oostenrijk wordt door de mo gendheden op de been geholpen en plaatste in enkele dagen een leening van 3.500.000, Italië wordt door een krachtige hand bestuurd en zelfs het beeld van Centraal-Europa is er geen van wanhoop en moedeloosheid, maar van hoop en herstel. Men ziet het, de Engelsche minister is in één woord a la hausse gestemd. Nu is dat tot op zekere hoogte geen wonder, omdat het oordeel over wat men om zich heen ziet ge woonlijk niet -weinig wordt beïnvloed door de omstandigheden waarin men zelf verkeert. En, zooals wij meer dan eens opmerkten, Engeland bevindt zich van alle Europeesche landen in de meest gunstige, of liever in de minst ongunstige positie, dank zij de ouder- wetsche, maar kerngezonde politiek, door zijn regeering ten opzichte van de financiën gevolgd. Het aantal werke- loozen, aanvankelijk zoo schrikbarend groot, mindert in een snel tempo en beliep medio Februari 1.363.800, of 122.000 minder dan op einde 1922. De Engelsche „Economist" becijfert voor 1922 op de betalingsbalans een over schot van 62 millioen, tegen een te kort van 63 millioen over 1921 en een overschot van 193 millioen in 1913, waaruit blijkt hoezeer liet land reeds oo den goeden weg gevorderd is. Het dienstjaar 1922/23, eindigend 31 Maart a.s., waarvoor een overschot van 706.000 geraamd was, zal, naar men meent, etn surplus van 50.000.000 aanwijzen, dat voor aflossing van schuld kan worden aangewend en vooral nu in Duitschland de valuta- voorsprong vermindert, klaart het vooruitzicht der Engelsche industrie zichtbaar op. De pondenlcoers nadert meer en'meer -de vroègé're pariteit ëh kan daarop straks allicht met enkele andere wisselkoersen worden vastge steld, waarna het internationaal ver keer zich weer op normale wijze kan ontwikkelen. Geen wonder dus dat men in Engeland de zaken door den rosen bril bekijkt. Laat ons hopen dat die hoopvolle toestand van het Vereenigd Koninkrijk een profetie moge wezen van wat ons in de andere laden van Epropa te wachten staateen feit is het dat ook buiten Engeland sinds den Jaatsten tijd symptomen van redres aanwijsbaar zijn, Duitschland en Frankrijk nu even er buiten gelaten. En verblijdend is dit redres ook daarom vooral, wijl het zich uit in een aanvankelijke rehabilitatie der in den oorlog onder den voet ge- loopen staatscrediteuren. De staten be ginnen langzamerhand weer normale geldbehoeften, te gevoelen, -nu 'de pa piermachine tot stilstand wordt ge bracht en zien wel in dat die behoeften niet kunnen worden bevredigd, wanneer men de oude crediteuren niet, althans niet ten deele, in hun rechten herstelt. Rumenië, Italië, Stad Budapest, ze tre- vermijdt het landgoed' zijner moeder Rotau slechts vanwege familiever houdingen. Bovendien is Markhof ook een bekend geleerde en docent aan de universiteit Rotau De prinses keek naden kend voor zich. Waar heb ik voor kort dien naam gehoord Juist Die freule von Dingsda.de Obronsky'sche gezel schapsdame moet van .daar stammen. Tante Clemy zei, dat Rotau vroeger aan hare familie had behoord. Dan moet zij Dieten hecten. Want Roiau belhoorde vroeger aan een familie von Dieten. Toen de oude Dieten stierf bleef zijn weduwe met drie kleine kin deren nagenoeg onbemiddeld achter en moest bet landgoed verkoopen, omdat het zwaar belast was met hypotheken. De kooper was een neef van haar, dr. Markhof's vader, die Rotau slechts en kele jaren exploiteerde. Ik geloof, dat hij door 'n ongelukkig toeval op de jacht stierf. De weduwe huwde spoedig weer met een ritmeester von Werner. Ernst Markhof. die toen reeds student was, kon met den stiefvader niet goed over weg en vermeed daarom Rotau. U is wel goed ingelicht omtrent hem, schijnt het. Ebereichen vertelde mij dat alles. Ik wilde .toch precies weten, wien ik de opvoeding van mijn kleinzoon toever trouwde. Dr. Markhof is gelukkig thans vrij en studeert voor zijn genoegen er gens in een bibliotheek. Ik heb hem reeds geschreven. Ebereichen voegde er een paar woorden aan toe zoodat ik hoop, dat deze aangelegenheid spoedig INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. CENT den weer met hun oude schuldeischers in relatie, of zoeken er voeling mee fe krijgen, hetgeen dan. gemeenlijk op een „minnelijke" regeling uitloopt. Italië heeft bijvoorbeeld 'laten informeeren of er soms ook gegoede Hollanders waren die haar aan wat guldens wilden hel pen, maar het kreeg ten bescheid, dat het eerst liet onrecht jegens de hou ders van obligaties Zuid-ltaliaansche Spoor moest .goedmaken, door de cou pons instêe van in minderwaardige Li res weer in goudgeld te betalen. Mexico zal, als niet alle voorteekenen bedrie gen, straks weer in de rij der solvente mogendheden worden opgenomen en Honduras onderhandelt weer met den Engelschen Council over de schuldrege ling, die meer dan een decennium in de maak is. Er was deze week zelfs eenige beweging in Russische Staatspapieren, naar aanleiding van de meer en meer kapitalistische allures, welke de heer Krassin begint -aan te nemen en welke, naar men hoept. straks ook nog wel tot een regeling der „vóóroorlogsche" schulden kunnen leiden. Alleen het vooruitzicht op de mogelijkheid van zulk een regeling was aan de beurzen te Parijs, Londen en Amsterdam vol doende de koersen eenige procenten te doen oploopen. En uit alles blijkt der halve dat de verwachtingen voor de toekomst hooger worden gespannen. Hierin wordt men versterkt door het geen in korten tijd door de 'Oostenrijk- sche regeering is tot stand gebracht,wat betreft den financieeien en economischen toestand des lands, die niet zoo lang geleden nog hopeloos scheen. Zij werd weliswaar krachtig gesteund door den Volkenbond', maar die steun zal allicht ook voor andere landen beschikbaar zijn, als de verderfelijke gevolgen der „papierwirtschaft" zijn uitgewerkt. Oostenrijk kreeg een groote internatio nale leening, waarin vooral Engeland deelnam en heeft met behulp daarvan kans gezien het déficit zijner begroo- ting te verminderen en het inflatiepro ces te stuiten. De Kronenkoers is sedert het einde van 1922 niet gedaald, wat ongetwijfeld verband houdt met het tot algemeene tevredenheid zal zijn af gedaan. Ik hoop, dat ook gij achteraf met mijn maatregelen ingenomen zult zijn. Zeker, papa. Voor mij is 'het d6 hoofdzaak, dat Achim op Dreisenstein blijft. Die dr. Markhof zal wel groote oogen opzetten, als hij in die freule von Dingsda onverwacht hier een nicht ontmoet 1 Dat ds ook gunstig voor de gevallen, dat haar tegenwoordigheid op Dreisenstein onvermijdelijk is. Men geeft haar den doctor geregeld als tafelbuurman en geen van onze jonge heeren waarvan wij toch immers geen overvloed hebben behoeft zich op te offeren om haar bezig te houden. HOOFDSTUK IV. Prins Prosper had, terugkeerend van een morgenjacht, met verwondering het hertogelijk rijtuig voor de poort van Hochweid opgemerkt. Toen hij zijn woonkamer betrad, kwam zijn vader hem, vol blijdschap tegemoet. Zoo, daar ben je dan eindelijk. De tijd is mij bijna lang gevallen in deze kluizenarij, die jij van Hochweid hebt gemaakt Dat is mooi, papa, dat u mij eens weer komt opzoeken. Had ik het kun nen vermoeden. Maar u weet, het is de paartijd der korhoenders en nu ga ik eiken dag eens op het spoor. Weef ik al. Bender is er ongeluk kig over. Hij heeft mij je nieuwste zon derlingheid, het jachtpersoneel op non- actief te zetten, op alle wijzen ge haagd. Nu, aoo als je wilt. Maak het

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1