i rijk? CHÖOL den. OPING ILEEOIHfi kleuren TZEN. PKAMER AGENTJE. tbode foatscteppij vwrt M® 51 61e Jawiang DONDERDAG 1 MAART FEUILLETON De burcht van het geluk. BINNENLAND Stads= en Provincienieuws illle flauwe gerechten ™/sfepn|" de Vnend- G 1- MAART cheiding van ste dagfen. Twee ap- Wat gebeurt Bstoat. te Den Haag. voorafgaande iamsche Kade Cojjieer- ting ZIER1KZEE Dude Haven D 496 man) en ;ersysteem) DRIESSEN, invangen. dres, terwijl rkrijgen aan irectrice ingel 20-22, 222, Goes. ;tr. Vlissingen oo schitterend looit voorheen twerk en alles spottelijk laag 15, 145, 150 50, 60 s Pantalons jke waarde, iegenjassen af f 6.50. irijdag 2 Maart n verkoop van n „Diligentia''. coopen. ur, n gebouw „De eubileerdc ■nsion, voor één Brieven motto .Vliss. Courant" *oed als nieuw Walstraat 27. J D S T E R. en bejaard Heer TER, leeftijd 30 no. 115, Bureau rt een flinke Mevrouw VAN tadhuisstraat. «31 ielb.-Rotterdam egen plaatsen. PASSAGIERS ;N EN VEE. T. BOtt ra. ut 8 8 te bekomen: T. 1141 T.B. sur 8 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco x>r het geheete rijk: ƒ2.50. Week-abon- ncmenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per i gel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere rege! meer tS cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, tedere regel meer 26 cent. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag, interpellatie. Huurwetten. Voor een Ieege Kamer oreerde de heer Van Ravesteijn over de regeering te Angora, over onze houding tegenover Rusland, over de conferentie te Lau sanne, over de houding der christelijke Europeesche mogendheden tegenover Turkije, over het stelsel der capitulaties, dat bedoeld is als een middel om het fTurksche Rijk met Europeesch kapitaal te exploiteeren. Onze regeering onder handelt nu met die regeering en de heer Van Ravesteijn wilde nu eens weten hoe het standpunt onzer regeering is. Nu, minister Van Karnebeek heeft hem keu- riu uiteengezet. De* Nederlandsclie re geering heeft het vraagstuk der econo mische en juridische capitulaties te Lausanne aanhangig weten te maken met het resultaat, dat deze zijn afge schaft, al heeft Turkije dan ook dat tractaat nog niet aanvaard. Nederland is alleen te Lausanne geweest om deze kwestie en met de verdere onderhan delingen aldaar had het niets te maken. Enkele mededeelingen over Smyrna gingen feitelijk buiten de zaak om. Men kent de houding der Nederlandsche re geering, die eerst de hulp der Britsche inriep ter bescherming van de Neder landsche onderdanen aldaar (41 man nen, 34 vrouwen en 72 kinderen), maar die hulp faalde, waarna ten slotte de „Tromp" is gezonden. Misschien is handhaving van dit schip daar niet meer noodig. Summa summarum Nederland volgt rnet aandacht de ontwikkeling, der Turksche gebeurtenissen. Huurwetten. De heer Oud heeft voldaan aan den wensch van den minister en diens stel sel voor de klachten der huurders over den slechten onderhoudsstaat overge- genomen. Dit werd dientengevolge door de regeering geaccepteerd. Een gevaar lijk amendement verdedigde de heer Krijger, nl. om Burg. en Weth. de 'be voegdheid te geven om woningen boven een bepaalden huurprijs aan de Huur wetten te onttrekken. Als dat geschiedt, zal er in iedere gemeente steeds een gedrijf van ver huurders zijn om de grens al lager en lager te stellen en op die manier steeds nreer woningen aan de Huurwetten te onttrekken. De minister ontried dit amendement, omdat de bewoners van duurdere woningen d.z. die buiten de grens vallen zullen gaan zoeken naar goedkoopere d.z. die beneden de grens vallen waardoor in die goedkoopere woningen een grooter te kort zal ontstaan. Het amendement werd gelukkig verworpen met 43 tegen 26 stemmen. Het waren voornamelijk de sociaal-democraten en de Katholie- Roman van F. ARNEFELD. 5) HOOFDSTUK 111.. Edeltrud had nog juist den tijd, zich voor tafel om te kleeden en haar beide knapen een nachtzoen te geven. Mundy, de kleinste, die pas vijl jaar oud was, kreeg juist zijn eten van het kinder meisje, terwijl Achim, de oudste, met zijn gouvernante plaatjes bekeek. iNu, was hij, gehoorzaam vroeg de prinses, den negenjarigen knaap feeder over de bruine lokken strijkend. Zeker, hij heelt zijn les uitste kend geleerd, als gewoonlijk, haastte de gouvernante, een zacht, niet jong meisje, te verzekeren. Daarna hebben wij. in !het park bal gespeeld. Omdat Aétilm zoo flink had, geleerd en er zoo om vroeg, gaf ik hem permissie, een beetje Indianen te spelen met de jon gens van den koetsier. O, o, wat zal grootpapa daarvan zeggen, meende de prinses half glim lachend, half berispend. Hij wil niet, dat Achim met de wilde jongens speelt. U is te goed, juffrouw Muller. Hij wüde het zoo gaarne, veront schuldigde zich de gouvernante. Zijne doorluchtigheid heeft waarschijnlijk niets er van gemerkt, want hij verliet zijn werkkamer niet. Nu, wij zullen wel zien, antwoord de de prinses, die het altoos heel be ken die er tegen stemden en daardoor een zeer slecht artikel uit deze wet hielden. Nog is de behandeling niet afge- loopen. Donderdag de Zomertijd. Onze taal en de staatsstukken. Blijkens he.t voorloopig verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer over de begrooting van onderwijs, hebben vele leden ernstig het zuiver houden van onze moedertaal bepleit. Onze taal toch wordt in de staatsstukken meer en meer geweld aangedaan. Ook 's minis ters departement gaat hierbij niet vrij uit. Stukken, welke van 't ministerie van onderwijs uitgaan, moeten, wat de taal betreft, toch zeker wel zooveel mogelijk onberispelijk zijn en de klagers hopen, dat de minister ook buiten zijn departe ment op de bres zal staan ter verdedi ging van onze taal tegen vreemde smet ten en geweldaandoening. De zomertijd. Het dagelijksch bestuur van het Cen traal Industrieel Verbond heeft zich thans, evenals het vorige jaar, met een adres gewend tot de Tweede Kamer naar aanleiding van het voorstel van de heeren Braat en de Boer tot intrek king van de wet op den zomertijd. Het adres betoogt, vooropstellende, dat de instelling van den Zomertijd een economische maatregel is tot bespa ring van kosten, dat afschaffing van dien tijd alleen dan te verdedigen zou zijn, indien tegenover de daaraan ver bonden voordeelen, welke voor de groo- te meerderheid van het Nederlandsche volk bestaan, handhaving van dien maatregel voor belangrijke groepen der bevolking onoverkomelijke bezwaren met zich mede zou brengen. Dat in werkelijkheid dergelijke bezwaren voor den landbouw bestaan, is adressant na kennisneming van hetgeen door de voorstellers van het wetsontwerp voor afschaffing van den Zomertijd wordt aangevoerd, geenszins gebleken. Adressant betreurt het, dat de door de regeering aan de Kamer verstrekte gegevens, noodig voor de beoordeeling van de voor- en nadeelen. aan den Zo mertijd verbonden, niet openbaar zijn gemaakt. Het acht deze gegevens niet alleen beslissend voor de vraag, of de Zomertijd al of niet gehandhaafd dient te worden, maar ook zou openbaarma king nog dit voordeel hebben, dat naar alle waarschijnlijkheid niet telken jare belangrijker werkzaamheden der Kamer door een wetsvoorstel als dit worden onderbroken. Het verzoekt dan ook de Kamer om zijn tot de regeering gericht verzoek, om deze gegevens algemeen bekend te maken, te ondersteunen en dringt te vens aan op verwerping van het ont- werp-Braat. Het bestuur heeft ook in een adres aan den minister van binnenlandsche zaken er op aanggedrongen, alsnog tot openbaarmaking dezer gegevens over te gaan. Opbrengst der posterijen, telegraaf en telefoon. De opbrengst der posterijen over de maand Januari bedroeg 3.991.670 te gen 3.880.589 in dezelfde maand van 1922. De geraamde opbrengst over 1 maand is 4.011.666. De telegraaf bracht op 688.694 tegen 107.942 in gr.ijpelijk vond, als men haar lieveling een wensch niet kon weigeren. Zij. kuste de béide knapen. Daarna ging zij naar de eetzaal, die in den an deren vleugel van het slot lag en de neutrale zone tusschen haar eigen ver trekken en die van den hertog mee uitmaakte. Zij kwam juist op tijd toen zij bin nentrad sloeg het acht ul'r. Tegelijker tijd gingen twee andere deuren open die vanuit de gang, waardoor een be diende met de voorspijs kwam, en de groote vleugeldeur, waarin hertog Joa chim von Abelsperg verscheen. De hertog was een voorname, ge biedende verschijning, groot, slank, met een arendsneus en sprekende, aristo cratische trekken. Zijn kleeding was onberispelijk, het fijne, lichtgolvende grijze haar droeg een scheiding op de zijde. De lichte, scherp blikkende oogen verrieden energie, spotzucht en zekere trotsche meerderheid, die ook overigens uit zijn optreden sprak. Hij groette zijn schoondochter met de grootste ridderlijkheid, zooals hij altoos zijn best deed. haar zoo voorkomend mogelijk te behandelen. Want, al was hij te trotscfi en te tactvol om er ooit over te spreken, zijn rechtvaardigheids gevoel erkende toch stilzwijgend het feit, dat zijn overleden zoon Edeltrud zoo ongeveer alles was schuldig geble ven, wat een vrouwenhart van een man kan verwachten. De tafel was met bloemen versierd en uiterst zorgvuldig voor slechts twee personen gedekt. 1922, bij een geraamde opbrengst van 623.500. De telefoon leverde op ƒ3.538.929 en in 1.922 3.112.884, ter wijl de opbrengst over 1 maand op 1.503.641 is geraamd. Bij de beoor deeling van de opbrengst der telefoon dient er rekening mede te worden ge- houdenj dat de ontvangsten wegens abonnement over het eerste half jaar en wegens verhuurde interlocale lijnen over het eerste kwartaal in de op brengst van Januari werden opgeno men. De R. Kath. Universiteit. De Christ. Historische Unie heeft in de gisteren te Utrecht gehouden verga dering bij acclamatie een protest uit gesproken tegen het besluit van den gemeenteraad te Nijmegen, tot het toe kennen van een subsidie voor de daar te stichten R. Kath. universiteit. Een vacantie-oord van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. Het college van curatoren van het Rust- en Vacantieoord van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren heeft het voornemen om dit jaar, bij wijze van proef, aan zee of in het centrum des lands een pension te huren voor de maanden Juni tot en met September, en dit in eigen exploitatie te nemen, met het doel, om tegen gereduceerden prijs pension te verstrekken aan de bonds leden. Scheepvaartbeweging. Gedurende Februari 1923 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 655 schepen, metende 916.645 netto reg. ton waarvan 1 zeilschip en 5 zeelichters. Voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland, waren hiervan be stemd 613 schepen, met. 873.801 netto reg. tons. In Februari 1922 kwamen den Nieu wen Waterweg binnen 606 schepen, nietende 874.256 netto reg. ton, waar van 4 zeelichters. Voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland, waren hiervan be stemd 580 schepen, nietende 843.599 netto reg. tons. Sedert 1 januari kwamen den Nieu wen Waterweg binnen 1394 schepen, metende 2.025.193 netto reg. ton, tegen 1175 schepen, metende 1.688.660 netto reg. ton in'de twee eerste maanden yan 1922. Alzoo een vermeerdering van 219 schepen met. 336.533 netto reg. ton. Te Rotterdam kwamen binnen sedert 1 Januari 1280 schepen, met. 1.891.371 netto ton, tegen in 1922 1119 schepen, met. 1.622.302 netto reg. ton. Er is dus een vermeerdering van 161 schepen en van 269.069 netto reg. ton. Geen navordering betalen. Een aantal ingezetenen van Hilver sum hebben vergaderd en besloten de hun opgelegde navorderingsaanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen over 1920 niet te betalen. VLISSINGEN, 1 MAART. Zangvereeniging „Looft den Heer". Gisterenavond gaf bovengenoemde vereeniging in het Concertgebouw haar gewone jaarlijksche uitvoering. Of was 't een solistenavond Klaarblijkelijk heeft men beide willen combineerjn, met het onvermijdelijk gevolg, dat we veel te laat naar huis gingen, en het Vragend keek Edeltrud haar schoon vader aan. Is Prosper niet teruggekeerd van de jacht Hij heeft een bode uit Hochweid gezonden, dat hij vannacht daar blijft, antwoordde de hertog kort. terwijl een uitdrukking van ontstemming over zijn gelaat gleed. Ze namen plaats. De iakei begon te bedienen. Zoo lang als deze aanwezig was, liep het gesprek over geheel on verschillige onderwerpen. Toen hij het dessert had opgedragen, met sigaretten voor de prinses en sigaren voor den hertog, verwijderde hij zich. Gelukkig Het spijt mij altoos, dat de moderne techniek nog geen machi nale bediening heeft uitgevonden. Een gebrek, dat gemoedelijke tafelgesprek ken onmogelijk maakt. Maar vertel nu, lieve Edeltrud, hoe 'heb je onze lieve uil op Hagernbach aangetroffen Edeltrud gaf verslag van haar be zoek. De hertog, die een sigaar had aangestoken, luisterde opmerkzaam toe. tDus alles, zooals ik vermoedde, zei hij lachend', toen de prinses zweeg. De zwager-minister is Clemy's toe- komsthoop, en de gezelschapsdame is de ster van de nieuwe aera in den huize Hagernbach. Wat soort kind is zij dan Zeker een vogelverschrikster als onze juffrouw Muller? Neen, zij is jong en mooi en, naar het mij schijnt, iemand die zich gevoelt. Een freule von Dingsday.. den naam ben ik vergeten. Zal men ze mee moeten uitnoo- aanhooren op den duur vermoeiend werd. Vóór de pauze hadden de solisten 't leeuwenaandeel. Ieder van hen heeft ruimschoots de gelegenheid gehad, blij ken van kunnen te geven. Van de sopraan, mej. Gerretsen, noe men we de „Nachtegaal" als technisch goed verzorgd, terwijl het fijrte lied van Brahms met veel gevoel werd vertolkt. Op den duur krijgt de stem iets me taalachtigs, en klonk vooral in „het Laatste Oordeel" nu en dan hard. De alt, mevr. BorRovers, heeft ons niet geheel kunnen bekoren. Zoowel in de voordracht als in de ademhaling we,rd nog al eens gezondigd. In „Lita- nei" was de „Anhauch" der beginklin kers veel te sterk, een fout, waarin het koor gemakkelijk vervalt, maar die bij een soliste niet mag voorkomen. Van haar liederen beviel „Non Cre do" ons het meest. De soliste slaagde er in den juisten toon van gevoel te treffen. Doordat sommige klinkers te veel nasaal werden voortgebracht, ging veel van het goede in de stem van den tenor, den heer Van Wensen, verloren. In de kwartetten en duo's, die trouwens goed werden gezongen, voldeed hij ons 't meest. De bas, de heer Bredius, heeft ons het meest voldaan. Vooral de solo direct na de pauze werd met beschaafde stem, en goed doorvoeld voorgedragen. Gedeeltelijk voor en na de pauze werd gezongen „Het Laatste Oordeel" van Spohr, waarin ook koor en orkest meewerkten. Het zingen door het koor was over 't geheel goed. Die gedeelten ecliter, die met vuur moesten worden voorgedra gen, misten dat, mede ook doordat van den dirigent niet genoeg bezieling uit ging. Waar het lied den vorm van een koraal aannam, was de samenzang goed, waarmede de vereeniging be wees. op dit terrein, namelijk der klei ne liederen, inderdaad veel goeds te kunnen praesteeren. We hebben den Indruk gekregen, dat het koor, vooral de- sopranen, niet genoeg bezet is, om een dergelijk werk alle recht te laten wedervaren. De groep tenoren is goed, niaar moet zorgen niet te domineeren, wat een enkele maal hinderlijk was. Het orkest heeft den geheelen avond met veel toewijding gespeeld en niet weinig bijgedragen tot het slagen van den avond. Zuiver spel werd gegeven, en soms moeilijke interludiums en be geleidingen goed vertolkt. Speciaal willen we noemen de fluit, die keurig begeleidde en volkomen zuiver was. Vooral bij de liederen trof ons de uit nemende wijze, waarop mevr. Batten begeleidde. In de wijze waarop zij steunde, zonder ooit te leiden, toonde zij volkomen te begrijpen hoe de zware taak van begeleiden behoort te worden opgevat. De zaal was goed bezet. Er waren mooie bloemen voor de da- mes-solisten en veel dankbaar applaus. Ds. Voorhoeve bracht dank aan de vereeniging en sloot den avond met dankzegging. De instrumentendag voor slecht- hoorenden. Wij vestigen nog eens de bijzondere aandacht op den instrumentendag voor slechthoorenden, welke morgen in het voormalige Burgerweeshuis in de Bad huisstraat wordt gehouden. Slechthoorenden vooral mogen niet verzuimen om kennis te maken met de digen Ik denk er niet aan. Als ik :het kan vermijden, wordt dat trotsche persoon tje niet nl£e gevraagd. Hoogstens bij rootere gezelschappen als tante Clemy wegens gebrek aan costuums niet meekomt en de meisjes geleide moeten hebben, zal men ze mee in den koop moeten nemen. Dat is mij best. Men is met die menschen altoos verlegen, wie ze aan tafel zal geleiden. En de jonge uiltjes zijn u bevallen Ik heb tenminste verschrikkelijk medelijden met ze. Van Tint-i zou wat te maken zijn. Het spijt mij werkelijk, dat die jonge dingen op dat trooste- looze Hagernbach moeten verkomme ren. Ik zou, tenminste willen beproeven, ze aan passende partijen te helpen. Doe dat, Edel, dat is een goed werk 1 antwoordde de hertog en knikte druk, terwijl een onmerkbare glimlach om zijn lippen speelde. Over mij en Dreisenstein kun je daarbij naar belie ven beschikken. Hoe zou het wezen, als je de Obronsky's terstond morgen ging vragen Vóór wij ze in onzen vrien denkring inleiden, moeten ze toch eerst een beetje op Dreisenstein thuis zijn geworden. Je kunt ze den wagen zen den en ze des voormiddags het slot laten zien. Na tafel is er wel iets te vinden of men maakt een tochtje. Wat denk je daarvan De prinses keek haar schoonvader verbaasd aan. Terstond den heelen dag zullen ze komen Waarom niet Waarom kijk je mij INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. eet ieder met graagte met A. J. P's Frambozen-Saus er over. Een halve liter geeft een pakje van 7% ets. 6 De ongemakken van huidontsteking, steenpuisten, roode hond, eczeem enz., kunnen worden verzacht en voorkomen door aanwending van Foster's Zalf. Deze antiseptische zalf gaat de jeuking en ontsteking tegen en is door hare wetenschappelijke samenstelling alom bekend als een der beste huidzalven. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a 1.75 per doos. 10 verschillende gehoorapparaten. Van 1012, van 25 en van 79 uur zal deze instrumentendag morgen worden gehouden en mej. Tine Marcus, propa gandiste van de „Vereeniging tot 'be vordering van de belangen van slecht hoorenden" zal in het voormalige Bur gerweeshuis aanwezig zijn en alle ge- wenschte inlichtingen geven. Gecombineerde Oudervergadering der scholen A en B. Gisterenavond is een gecombineerde Oudervergadering gehouden van de scholen A en B. De heer F. G. Lemmers, die de beurt van leider had, verheugde zich een zoo groot aantal ouders te kunnen toespreken. Hij wees er op, dat de ouders pal moesten staan voor hun schooi en moesten trachten die zoo goed mogelijk te maken. De aanwezi gen moesten met hun kennissen over dezen avond praten en zoodoende mee werken, dat het bezoek steeds grooter werd. Spreker roemde het wei'k der oudercommissies, dat hij in de gelegen heid was geweest van nabij gade te slaan en meende, dat deze vergadering haar krachtig moest steunen. Na een woord van dank aan het personeel der scholen en een opwekking aan de ouders om zich vrijmoedig te uiten, stelde hij in de eerste plaats aan het personeel de vraag of er hun iets op het hart iag. Een der onderwijzers infor meerde naar den stand van de kwestie „Rookverbod voor leerlingen", dat door deze oudercommissie onder de aandacht der Ouder-centrale gebracht was. Toen dit laatste lichaam van den commissaris van politie had vernomen, dat er te veel bezwaren aan waren ver bonden, zou een brochuretje daarover worden samengesteld, maar officieel was daarover nog niets bekend. Hoe treurig het met het rooken gesteld is, werd door een der leerkrachten met cijfers aangetoond. Er werd besloten, dat de ouders zouden worden opgewekt zooveel mogelijk mee te werken aan het tegengaan van het rooken. Een der aanwezige ouders wierp het plan op om een adhaesie-betuiging te richten aan Burg. en Weth. met het adres, dat door de ouders van school F aan dat college zal worden gericht. Als spon tane uiting van saamhoorigh-eid werd dit aangenomen. Een der leerkrachten gaf de ouders in ernstige overweging bij hun kinderen na te gaan of het be zoeken der bioscoop, vooral van die laatdurende avondvoorstellingen, geep nadeeligen invloed op de nachtrust en daardoor de gezondheid der leerlingen uitoefende. Nadat de voorzitter er nog op gewe zen had, dat er meer meegewerkt moet worden door de ouders op het gebied zoo verbaasd aan Hij lachte. Je bent het niet van mij gewoon, dat ik voor gezelligheid opkom Neen, dat ben ik werkelijk niet van u gewoon, papa. En nog daaren boven voor gezelschap, dat van Ha gernbach- stamt 1 Tot nu toe bestonden de Titz-Obronsky toch nauwelijks voor u. U moet een reden hebben. Een Heel veel, mijn beste Ik zal ze je terstond vertellen. Ten eerste ben ik een oud man, en ouderdom maakt verzoeningsgezind. Ik zou met de oude uil weer in vriendschap willen leven. Ten tweede ouderdom maakt nieuws gierig en je hebt die nieuwsgierigheid döor je levendige beschrijving van straks even hard aangewakkerd. Ik zou die arme, witblonde gravinnetjes willen leeren kennen. Ten derde ouderdom wekt verlangen naar jeugd en leven. En wij hebben jaren lang stil voortgeleefd zonder eenige afwisseling, dan de paar gelegenheidsbe zoeken onzer naaste vrienden, zoodat ik verlangen krijg, Dreisenstein nu en dan weer in feest- glans van vroeger dagen te zien. Dat is ook goed voor jou. Een jonge vrouw van nauwelijks acht en twintig jaar, altoos tusschen twee kinderen, een grijsaard en een halven zonderling, als Prosper is dat is geen leven 1 En eindelijk zal het ook goed zijn voor Prosper, als hij uit zijn kluizenaarsge woonten wordt gehaald en gedwongen wordt, meer thuis te leven, dan in zijn jachtveld. Zijn dat redenen genoeg? ('Wordf vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1