nm een zakje A..l.P.'s6rena(Jinesaiis in ieder pakje A.J.P's Aman- deltjespuddiig. Tijdelijke Reclame. I HlHIlihflT 1 rTTTtTITT Reel. 0-5 üc»@o< WOENSDÜG 28 FEBRUARI fiEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Be burcht van het geluk. BINNENLAND DOOR JEUK. BH! VLISSINGSCHE COURANT AWHeaavffiN-ïs-PHijs Ve»f Viis»ï»jen en jraeenten *p Wal- oSsere*2.2# per drie maanden. Franco J;mr het geheele rijk 2.69. Week-aJxm- presenten (7 ce«t, alles bij v«»raitbet»ri>ig. Aknwderijjke immaers ceat. A9VEHTENTKMHjS. Va» 14 re£»ls j 1.1» veer iedere regel meer 29 centbij abonnement spe- .'Mi prijzen. Reclames 52 eeet per gel g tsestr.a«bi»dl»je« en die»»S*a»vr*.se» van 1—3 regel» «5 c»»tiedere regel meer 13 es»t,'bij contante betaling. Fsmih'ebericbten van 1-8 regels ƒ1.79, Iedere regel meer 26 ce»t. VERKIEZINGEN. De Voorzitter van het Hoofdstembureau in den Kieskring II Vlissingen maakt be kend. dat de op lieden bij hem ingeleverde lijsten van candidaten voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten van Zeeland voor een ieder ter inzage zijn neer gelegd op de Secretarie dezer gemeente (2e afdeeling). Vlissingen. 27 Februari 1923 De Voorzitter voornoemd, VAN WOELDEREN. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend dat in de week van 26 Februari tot en met 3 Maart 1923. vanaf het fort „Erfprins" Den Helder, en op 6 zoonoodig 7 en op 8 zoo noodig 9 Maart a.s. van Hoek van Holland, schietoefenin gen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 27 Februari 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag. Huurwetten. He; verwijt dat de heer J. Ter Laan tut den minister heeft gericht, dat de regeering niet genoeg deed voor de woningproductie, is inderdaad niet vrij van overdrijving. In 1922 zijn in ons land 15 dui'/end woningen tot stand ge komen, terwijl vóór 1914 somtijds het cijfer van 1000 niet werd gehaald. Merkwaardig is het, dat den minister in de Eerste Kamer het verwijt heeft ge troffen, dat hij te veel geld voor wo ningbouw heeft beschikbaar gesteld en dat hij daardoor de voornaamste schul dige is voor de slechte financiën. Verder dan het thans bereikte wilde de minister de woningproductie niet op voeren, omdat dit tengevolge zou heb ben dat de materiaal-prijzen en de loo- nen zouden stijgen, hetgeen de kost prijs der woningen zou opjagen. Het drukken van den kostprijs der nieuwe woningen is het voornaamste doel, dat thans gesteld dient te worden. De prijs der nieuwe woningen bepaalt de ruil waarde der oude woningen en de huur waarde houdt daarmede verband. Wil men dus tot geleidelijke opheffing der Huurwetten komen, dan dienen de kost prijzen der nieuwe woningen te dalen tot 150 van die vóór 1914. Dan heeft de heer Ter Laan gelijk, wanneer hij zegt, dat de Huurwetten haar natuurlij ken dood moeten sterven. Twee soorten amendementen wees de minister onmiddellijk af nl. die welke een stap terug doen en die welke weer Roman van F. A RN E FE LD. 4) Ook de thee was van de goedkoop ste soort en de rum bepaald zelf gefa briceerd, zooals de prinses stilletjes opmerkte. Een aardig jong meisje met verstandige, trotsche oogen, die in merkwaardige tegenspraak stonden tot de bescheiden houding der eigenares, had de thee op een zijtafeltje gezet en gaf de kopjes rond. Juffrouw Diana van Dieten, onze gezelschapsjuffrouw, stelde de gravin haar voor en voegde er zacht aan toe van de Dietens, aan wie Rotan eens behoorde. Edeltrud merkte, hoe er bij dat woord gezelschapsjuffrouw om den mond van Diana een scherpe trek kwam. Aha, wij zijn gevoelig en schamen ons voor de ondergeschikte betrekking, dacht zij spottend en hare lichtbruine oogen gleden nog eenmaal monsterend over de juffrouw. Aardig leek zij, deze blondharige gezelschapsjuffrouw met den heiden- schen naam, de donkere.oogen en de melkwitte huid, die met het teere rood der wangen leek als appelbloesem, dat viel niet te ontkennen. Zij moest z^r weinig salaris hebben verlangd, besloot de prinses in stilte, dat tante Clemy deze Titaan-verschijning naast hare kleindochters aannam. Ik hoon dat i.p vnlrer naar H; belangrijke werkzaamheden aan de Huurcommissies opdragen. Hei is im mers de bedoeling de werkzaamheden dezer commissies zooveel mogelijk te beperken en opheffing daarvan moge lijk te maken. Volgens den heer J. Ter Laan had de minister nagelaten te bewijzen dai zijn wetsontwerp de bouwnijverheid zal be vorderen. Dat toch was het doei ge weest en de aanleiding tot het verkrij gen van deze algemeene verhooging dei- huren van de oude woningen. Hiema waren de amendementen aan de orde. De heer Oud wil het percentage van 50 (voor duurdere 37^2verlagen tot 35 (subs. 25 De heer Van Gijn daarentegen wil nog verder gaan dan de minister. Hij wil automatisch op 1 Januari 1924 het vrije percentage ver- hoogen tot 60 en 1 Juli 1924 zelfs tot 70 Hij is van oordeel dat vele goede ren nog veel duurder zijn dan de wo ningen en dus wil hij de huren verhoo gd. De regeering ontried het amende ment-Oud, omdat dit weer spoedig een herziening van de wet noodig zou ma ken omdat er vele gemeenten reeds bo ven de 30 .7 zijn gegaan. Met 41 tegen 26 stemmen werd het verworpen. Van rechts stemden vóór mej. Kats en de heeren Smeenk, Heukels en Van Schaik. Van links stemden tegen de heeren De Boer en Van Gijn en mej. Van Dorp. Om dan toch iets te bereiken wenschte de heer Oud de bepaling dat de Huurcommissie een verlaging kan gelasten indien het onderhoud van de woning te wenschen overlaat. Alleen wanneer aan de gestelde eischen van onderhoud zal zijn voldaan, zal tot 50 verhooging mogen worden gegaan. Natuurlijk zou dit heel wat werk aan de Huurcommissies bezorgen en aange zien het juist de bedoeling is het werk voor deze commissies -te verminderen, had de regeering daar.egen allerlei be langrijke bezwaren. De minister gaf een andere oplossing aan de hand.Wan- neer de huurder de huur te hoog aeht en hij deze niet wil betalen en als ge volg daarvan zegt de verhuurder hem de huur op, dan kan de Huurcommissie de zaak onderzoeken en de verbete ringen gelasten. Daarover gaan we morgen verder. Wijziging Wetboek Burgerlijke Rechtsvordering. ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 143 c.v. van het Wetboek van Burgerlijke Rechts vordering, aangezien uit de praktijk herhaaldelijk klachten zijn vernomen over den te langen duur van sommige burgerlijke processen, hetgeen een ge volg is van de omstandigheid, dat de rechter bij het bepalen van de termijnen voor het nemen van conclusiën en even zoo bij liet verieenen van uitstel, ge bonden is aan den eenstemmigen wensch van partijen en aan het feit, dat recht op stukken, ook ai behoeft de zaak geen mondelinge toelichting, slechts kan worden gegeven, als beide partijen dat wenschen. Het thans ingediende wetsontwerp heeft de strekking den rechter de be voegdheid te geven op deze beide pun ten in te grijpen. Niet alleen de termijnen voor de con clusiën in eerste instantie zullen door den rechter worden vastgesteld, doch gernbach komt, zei de gravin tot haar gast. Afet een paar weken, als het voorjaar er voor goed is, is het hee! mooi in ons park. Stellig kom ik vaker. Maar gij moet ook bij ons komen. Vooral de meisjes. Papa zou gaarne meer verkeer op Dreisenstein hebben. Tot nu toe ging dat niet goed, omdat wij allen nog in den rouw waren over mijn man. Doch papa meent... Uw schoonvader heeft gelijk, als 'hij meent dat zoo'n jonge weduwe niet eeuwig mag treuren en ook aanspraken aan het leven heeft te stellen, viel de gravin haastig in. Ik heb mij ook steeds verwonderd, dat ge den rouw zoo lang vast hield. Wicki is toch reeds meer dan twee jaar dood. Nietwaar, het was dezen herfst twee jaar, dat hij door den val van het paard verongelukte Ja, tante Clemy. De prinses deed moeite, droefheid in stem en blik te leggen, hoewel de heele wereld wist, dat 'haar huwelijk ongeluk kig en de dood van Nicölaus Abelsperg een verlossing voor zijn vrouw was geweest. De gravin vervolgde Bovendien moest uw schoonvader alleen reeds ter wille van Prosper wat ineer leven brengen op Dreisenstein. Prosper is immers zijn oudste en be stemd eenmaal het Dreisensteiner ma joraat over te nemen. De hertog moest er dus aan denken, hem bijtijds te doen trouwen, vóór zijn vrijgezeliennukken een zonderling van hem maken. Een vluchtig rood vloog over het ook zal ieder uitstel aan zijn oordeel moeten worden onderworpen. Overgang van militairen in burgerlijken rijksdienst. Aangezien de nieuwe pensioenwet niet de bepaling bevat als destijds in de thans vervallen wet van 1902 was aangegeven, nl. dat overgang van den dienst bij de landmacht in een anderen rijksdienst tengevolge had dat de be trokkene geen recht kon doen geiden op toekenning van .pensioen len laste van het departement van oorlog, is de ministerieele beschikking, waarbij bo venstaande was bepaald, ingetrokken. Uit het vorenstaande volgt, dat een beroepsmilitair in een rijksbetrekking kan overgaan, na eerst als militair te zijn gepensionneerd, hetgeen vroeger was uitgesloten. Het aftreden van burgemeester Zimmerman. In een hoofdartikel in de „N. R. Ct." naar aanleiding van het aftreden van burgemeester Zimmerman, schrijft het blad o.a. het volgende Halfstok zakt de vlag van Rotter dam. De burgemeester heeft definitief voor Weenen- gekozen en aan de Ko ningin zijn ontslag aangevraagd met ingang van een door H. M. te bepalen datum. Onze burgemeester was nooit een man van halfheden. Tot het genre zach te heelmeesters, die stinkende wonden maken, zai zeker niemand hem rekenen. Zoo heeft hij ook na den oorlog in on ze gemeente meer dan wie ook ge waarschuwd tegen het zich in slaap la ten wiegen door inbeeldingen, welke nog aan de oude vooroorlogsche toe standen ontsproten waren. In haar naaktheid heeft hij de nieuwe werke lijkheid trachten te schilderen, reeds toen die door misleidende verschijnse len nog niet voor iedereen zichtbaar was. I11 het college van burgemeester en wethouders, zooals het sedert Septem ber 1921 was samengesteld, heeft hij voor zijn inzichten meer instemming gevonden dan tijdens de onmiddellijk daaraan voorafgegane jaren. Ook den raad wist hij meer aan zijn zijde dan toen eenige leden der roomscli-katho- lieke fractie nog als schildknapen der sociaal-democraten fungeerden. Toch heeft hij blijkbaar nog wel eens een eenzaam standpunt ingenomen, al sprak dit voor den buitenstander nu niet zoo duidelijk uit de motiveering van de voorstellen van zijn college en al werd daar soms in den raad zelfs in 't geheel geen uiting aan gegeven. Aan Rotterdam heeft hij voor alles een voorbeeld gegeven van karakter en toewijding aan zijn ambt. Ook waar dit wel eens verzet heeft uitgelokt, moesten zijn krachtige overtuiging en rusteloo- ze bedrijvigheid steeds eerbied afdwin gen. Zijn burgemeesterschap ging waarlijk niet op in hef voorzitterschap van den gemeenteraad. Voor zijn op volgers zal hij in dit opzicht een toon beeld blijven van snel handelen en steeds op de bres staan. Een lichtend spoor ook in het leven van ons geheele volk, dat met zijn te tragen aard in werkkracht bij misschien alle noordelij ke volken van Europa en Amerika ten achter staat. De „Maasbode" schrijft Neen, burgemeester Zimmerman gaat Rotterdam thans niet voorgoed verla ten, omdat hij hier geen bevrediging Ik geloof niet, dat Prosper,aan trouwen denkt of er toe te brengen zou zijn, zei ze langzaam. Ge weet, toen hij nog officier was, koesterde hij een on gelukkige liefde voor gravin Werrdhau- sen, die stierf. Hij heeft haar tot heden niet kunnen vergeten zijn lust tot de eenzaamheid, zijn liefde voor de jacht, zijn afkeer van maatschappelijken om gang, spruiten alle daaruit voort. Bo vendien heeft papa zich met die ge dachte ook langzamerhand verzoend. Om het majoraat behoeft hij niet te vreezen. In Niki's zonen staan toch twee rechthebbenden daarop gereed. Zij keek op haar horloge. Lieve deugd, al zoo laat. Wat heli ik mijn tijd verbabbeld.En papa staat er zoo streng op, dat men stipt aan tafel verschijnt voor het avondeten. Juffrouw wendde zij zich trotsch tot de gezelschapsdame, bericht als 't 11 blieft, mijn chauffeur, dat hij voorrijdt. Geen spier vertrok in Diana von Dieten's gelaat. Kalm stond zij op en drukte op de bel. Knauer verscheen. Geen greintje minder trotsch dan Edel trud richtte Diana zich tot hem. Zeg den chauffeur der prinses dat hare doorluchtigheid naar huis wenscht te rijden. Gij hebt een auto vroeg gravin Tinti met schitterende oogen. Behoort die u Rijdt ge daar altoos mee Tinti's wangen .waren rood geworden en Edeltrud bemerkte, dat zij nu heele- maal niet meer zoo leeljjk was. Als zij beter gekleed en gefriseerd was, liet zich nog wat van haar maken, dacht zij. meer vindt. Het laatste jaar moet hem met zijn positie hebben verzoend. Als hij toch heengaat, dan is dat omdat hij een nog grootscher, nog breeder taak gevonden heeft, omdat een volk dat steeds zijn sympathie bezat, hem heeft geroepen, omdat hij heeft begrepen dat hij wijder nog zijn gaven zal kunnen ontplooien dan hier hem mogelijk was. Daarom, af zien wij onzen burge meester mef leedwezen vertrekken, zijn besluit, ingegeven door een eerlijk be sef van eigenwaarde en plichtsgevoel vall slechts te eerbiedigen. We zullen hier niet herplaatsen liet portret dat wij voor twee iaren van bur gemeester Zimmerman hebben getee- kend, noch de opsomming herhalen van al hetgeen op zijn initiatief met zijn be leidvolle medewerking onder zijn be stuur tot uitvoering gekomen is. Hij heeft hier gelukkige jaren gekend. „Ge lukkige jaren de jaren waarin de bioei onzer stad het hoogst steeg. Wat ondernomen werd slaagde de gang was onafgebroken opwaarts. Rotter dam verhief zich tof een der groote rnid-- dclpunten van goederen- en geldver keer, van scheepvaart en van nijver heid de hier samenloopende belangen werden al ruimer en welvaart lieerschte in alle kringen. In die omgeving te wer ken was een zich dagelijks vernieuwend genot." Van die omgeving was burgemees ter Zimmerman de ziel en het middel punt. In twee maanden tijds heeft hij zich de ziel en het middelpunt gemaakt van al degenen die hun schouders heb ben gezet onder het zware ntaar dank bare werk geheel een volk op te heffen uit de ellende, waarin het is verzonken. Moge dan eens de scheidende burge meester van zijn verblijf in het onge lukkige Oostenrijk getuigen, wat hij van de eerste jaren van zijn ambtsver vulling in deze stad verklaren kon „lk heb er gelukkige jaren beleefd, jaren waarin de gang onafgebroken opwaarts was". Moge hij zich gelukkig gevoelen door de opleving, den opbloei dien tiij allerwegen ontwaart, gelukkig in zijn werk in een omgeving, waarin, door de vruchten die hij ziet rijpen, dat werk tot een voortdurend genot wordt gestem peld. Wij zullen hem blijven gedenken als een nobel man, wien de adel van zijn karakter en de adel van zijn geest, zijn kennis, zijn practisch doorzicht, zijn onvermoeide werkzaamheid, hebben gekenmerkt tot een ideaal bestuurder, wiens gelijke in de geschiedenis der stad moeilijk, wellicht niet zal zijn aan te wijzen. Nieuwe slaapwagens Amsterdam-Parijs Naar het „Hbld." verneemt, zullen circa half Maart in de directe treinver binding AmsterdamParijs in gebruik worden gesteld de allernieuwste type's slaaprijtuigen welke sinds enkele we ken in de Fransehe luxe-treinen hebben geioopen. Deze wagens, behoorende aan .de „Calais-Méditerrannée-Express", be vatten acht compartimenten, elk met één bed en vier met twee bedden. Schending van Gods heiligen Naam. Het bestuur van den Bond tegen het schenden door het vloeken van God's heiligen Naam wordt aan alle gemeen teraden een adres verzonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op de zeer groote ontheiliging van God's Naam in het volksleven, en het verzoek wangen. Ja. de auto is van mij. Mijn schoonvader schonk ze mij voor Kerst mis ik gebruik ze altoos, als ik niet ga rijden. Want rijden is mijn lust. Jij rijdt toch' ook. Tinti Heel zelden en slechts in het park. Wij hebben slechts één schimmel, die nog van mijn overleden papa is. en die zich als rijpaard laat gebruiken. Knauer is ook al te oud om mee te rijden. En zonder geleide mag ik niet buiten het park, dat staat grootmama niet toe. 1— Jullie moet heel dikwijls bij mij komen, jij en je zusters. Dan gaan we samen rijden. Wij hebben in Dreisen stein rijpaarden genoeg. Zij waren ondertusschen de trap afgegaan en stonden weer in de toch tige hal. De gravin had een wollen doek om de schouders geslagen, juffrouw von Dieten was bescheiden verdwenen, na dat zij met een onberispelijk hoofdsche buiging, die met een knikje werd be antwoord, afscheid had genomen van de prinses. Knauer opende met plechtig gebaal de slotpoort. Buiten knetterde de motor van de auto, en stonden chauffeur en palfrenier wachtend aan het portier. Terwijl de prinses afscheid nam van de gravin, konden de drie gravinnen hun nieuwsgierigheid niet langer be dwingen, zij waren naar buiten op het voorplein gegaan om de auto van dicht bij te bezien. Deze was mooi bekleed met blauw zijden kussens en een Venetiaanschen spiegel- geflankeerd door twee glazen lelLen me, bloemen en bekroond met INGEZONDEN MEDEDE&LÏNGEN. Gij ktict niet ophoudcu met krabhea en wrijven gjj wordt «oor Jonk zoo goplaajd, «lal gij1 lust zoatK gevoelen bran dende liuid van Uw vleeseh tc scheuren. Tenslotte kunt ge het niet meer volhouden: liet gaat kftvcu Uw kracht nogmaals die •ntzctler.de.uren vol kwelling, die verschrilihcliike nachten zonder slaap d«or te inakug. Maar luistertuitkomst is tiS-ir Enkele droppels slecht? van het nieuwe vloeibare middel tegen huidziekte genaamd D O.D. hebben een verrassende uitwerking. Van geluk weet ?c niet in Welfcc wereki gij zijt, jcuft en prtkkehnc zijn als door tooveaöfet» verdwenen, en ctrr- delijk krijgt gij weer eens rust. Een flacon reeds is voMoeird^ om dit ann te toonec. Het D.D.D.-middel bren^tge- ucziog doordat het in de poriün derbmd doordringt.en de aiefcte veroorzakende kiemen vernie tigt. Ezzeem- schuilt, zweren, etterbuilen, korsten, en alle andere ziekten der Smid moeten het spoedig tegen dit kalmee- rende, zuiverende middel af leggen. Koopt nog lieden een ileseft h 2.50 (proelfJesch f 0.75) ver krijgbaar bij alle apothekers en dregisicn. vraagt ook de ge neeskrachtige DDD.-zecp f 1.-. vooFHuldaandoemlmsen. PBM—■HBBBBBMHaMMKBBaBSHEBSS wordt gedaan, regelingen te tvetfen, waarbij het vloeken en ijdel gebruik van God's heiligen Naam in woord en geschrift wordt verboden op alle terrei nen, waar de plaatselijke overheid be voegd is. haar gezag te doen gelden. De reis van prof. Obblnk en Thierry. Naar „de Tel." verneemt, is prof. Obbink in gezelschap van prof. Thierry ongeveer een week geleden te Luxor aangekomen, waar hij over de opgra vingen in het Dal der Koningen materi aal verzamelt. De Hollandsche geleer den hebben reeds contact gezocht met lord Carnarvon en den heer Gardiner. VEREENIG5MG „ZEEVAARTSCHOOL" Aan het verslag van de „de Ruyter- school" over het jaar 1922 ontleenen wij het volgende De heer Al. Teerling kwam voor een herbenoeming niet meer in aanmerking. In zijn plaats werdi voor een jaar be noemd de heer J. F. Gugelot, die in liet bezit is van de acte N XV (zeeman schap). Aan den heer H. J. M. Laurense werd, wegens vertrek naar elders, eervol ontslag verleend als leeraar in ver bandleer, enz., en in de daardoor ont stane vacature werd voorzien door het benoemen van dr. P. A. Jens. Door inkrimping van het onderwijs, in radio-telegrafie werd de heer A. Freiier weder geheel ter beschikking gesteld van posterijen en telegrafie. De heeren G. Vriend en H. van Leeuwen werden weder voor een jaar herbenoemd. Verblijdend is het, dat in de met 1 Juli in werking getreden pensioenwet" ook directeur, leeraren en verder per soneel zijn opgenomen. De tweejarige cursus telde in den een electrische iantp. Wat prachtig, zei Tinti met een half afgunstigen, half bewonderenden blik op de prinses. Ge zijt stellig heel gelukkig, Edeltrud. Och, om dat speelgoed Je rijdt zeker gaarne auto, kleine Tinti Ik heb nog nooit 'n een auto ge reden. Maar het lijkt mij overheerlijk. Wat, nog nooit Wacht maar, als ge naar Dreisenstein komt, dan rijd ik een heelen middag met je rond. Maar nu, vaarwel, het is werkelijk de hoogste tijd. Zij kuste de gravinnen en stapte in. De lakei sloot het portier, sprong op zijn zitplaats, en snel gleed het rijtuig door de gemetselde buitenpoort weg van Hagernbach. Twee opgewonden jonge menschenkinderen staarden het verlangend na en snoven begcerig de benzinelucht in, alsof het een der heer lijkste geuren was uit een vreemde sprookjeswereld. Of zij, woord houdt vroeg Ama ranth twijfelend. Zij heeft ons vandaag veel beloofd. Eigenlijk begrijp ik niet recht, waarom. Tot nu toe heeft die beste Edeltrud zich toch heelemaal niet om ons bekommerd. Als -zij het niet doet, houd ik haar eenvoudig aan haar woord. Ik brand van verlangen, eindelijk eens deze ver schrikkelijke verveling op Hagernbach te ontvluchten. Alleen Agnes keerde zich onverschil- lig af. Ik verveel mij nooit ik geloof, dat ik mij heel onbehagelijk zou voelen, als ik een leven moest leiden als Edel- ^tud^^^^^^^^^QVord^jervolgd^^^

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1