MAANDAG 26 FEBRUARI ïïBm BINNENLAND De burcht van het geiuk. 2) Het reinigt en verft tegelijkertijd. 161e «JsnrtfAiuf ;£923 VUSSINGSCHE COURAM ABONNEMENTSPRIJS Voor Vtissingen en gemeenten op Wal keren f 2.20 per drie maanden. Franco •door het geheels rijk 2.50. Week-abon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels voor iedere regel meer 2d centbij abonnement spe- oiale prijzen. Reclames 52 cent per i gel EHensteanbiedingen en dieostaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer "%3 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. Het bezoek van koning Gustaaf van Zweden. Er is thans bericht ingekomen, dat de Zweedsche premieren minister van bui- tenlandsche zaken, de heer Branting, tot zijn zeer groot leedwezen in de on mogelijkheid verkeert gevolg te geven aan zijn voornemen Z. M. den koning •p diens reis naar Nederland te verge zellen, aangezien zeer belangrijke par lementaire werkzaamheden zijn tegen woordigheid te Stockholm in de eerste week var. Maart dringend noodzakelijk maken. Nederiandsche schepen door de Franschen in beslag genomen. Het Wolffbureau meldt uit Mannheim d.d. 24 dezer Het Nederiandsche stoomschip „Has- sia" werd gisterenmiddag, toen het in de haven van Mannheim binnenliep, door de manschappen van een Fransche douane-boot doorzocht, terwijl de scheepspapieren in beslag genomen werden. Ongeveer een uur later ver scheen, naar de „Mannheimer Oeneral- anzeiger" meedeelt, een Fransche dou- arteboot in de haven van Muhlau en legde beslag op 'n Nederlandsch stoom schip, dat met Fransche beambten be zet werd. De kapitein teekende tegen deze inbeslagname protest aan. De Ongevallenwet 1921. Volgens art. 40 der Ongevallenwet 1921 worden de middelen tot dekking der, ingevolge deze wet uit, te keeren renten en overige schadeloosstellingen en der administratiekosten opgebracht door de werkgevers, 'hetzij volgens den maatstaf van een, bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen tarief en van het loon, dat in het tijd vak, waarover de betaling loopt, door hunne werklieden is verdiend, hetzij •vereenkomstig het bepaalde in de ar tikelen 57 en 58 der wet. In Staatsblad no. 36 is het Kon. be sluit opgenomen van 10 Februari 1923, waarbij bepaald wordt, dat het voren bedoelde tarief, te rekenen van 1 Janu ari 1923, vastgesteld wordt als volgt De premie bedraagt per één gulden loon. zooveel maal 8 tienduizendste gulden, als het gevarencijfer eenheden bevat. Het Handelsregister voor de Kamers van Koophandel. „De Nederiandsche Mercuur", liet efficicele orgaan van de Kamers van Koophandel en Fabrieken heeft in dertijd de vraag 'besproken, of de be kende uitzonderingsbepalingen, vervat trf het Kon. besluit van 29 September 1-920, al dan niet op olie kleine handels- en ambachtslieden van toepassing moe ten worden geacht, m.a.w. of ook de za ken van kleine handelslieden en am- FEUILLETON Roman van F. ARNEFELD. Beide malen bereed zij een schimmel, dien Prosper eenigszins bekend voor kwam de dame was hem volkomen vreemd. Sedert dagen kwelde hij zich met de vraag, wie „zij" wezen mocht, vanwaar „zij," kwam en waarom „zij" zoo alleen, zonder rijknecht uitging. Die vraag hield hem des te meer bezig, daar hij het beeld der jonge dame sedert de eerste ontmoeting niet meer kwijt raakte. Zij zat zoo prachtig .te paard als een schoolrijdster en zij was zoo mooi Vol liefelijkheid en hoogheid tegelijk zij kwam hem voor als dc koningsdochter uit het sprookje, die geheimzinnig- door het sprookjes land reed Zij- zelf had hem die twee keer niet gezien. Zou hij haar vandaag weer ontmoe ten Het was zoo'n heerlijke morgen. Stellig gebruikte zij dien voor een rit. Maar waar kon men haar verschijning afwachten Prosper had intusschcn een kruisweg bereikt en bleef nogmaals be sluiteloos staan. Welk pad nu inslaan Rechtuit liep de straat verder naar Dreisenstein. Links ging de weg door het bosch naar de steengroeve, rechts bereikte hij na een kwartier den zoom van het bosch en voerde tusschen vel den en weiden door naar het dorp bachtslieden. die na'de in werking tre ding der Handelsregisterwet werden ongericht, van inschrijving in het Han- delsrigister vrijgesteld 'zijn. Het blad beantwoordde deze vraag bevestigend. Naar de meening van het blad vindt de opvatting, dat het aangehaalde Kon. besluit uitsluitend betrekking zou heb ben op de handelszaken, die bij de in werkingtreding der Handelsregister wet reeds bestonden en toenmaals in de daarin omschreven omstandigheden verkeerden, nergens steun. Het kantongerecht te Utrecht is, naar het blad in zijn Vrijdag verschenen nummer mededeelde, blijkens een be slissing in het laatst der vorige maand genomen, dezelfde zienswijze oege- daan. De Kamer van Koophandel ter plaatse, die ter zake een andere mee ning huldigde, is namelijk met prijzens waardige ruimhartigheid den betrokken ingeschrevene ter willegeweest en heeft, teneinde tot een rechterlijke uit spraak te komen, de zaak bij den kan tonrechter aanhangig gemaakt. Gelijk gezegd, bleek deze van oordeel, dat meergenoemd Kon. besluit wel degelijk van toepassing is op kleine handels lieden, die gedurende elk der drie laafstverloopen jaren beneden de inko mensgrens van ƒ2000 bleven, ook al werd hun zaak eerst na de inwerking treding der Handelsregisterwet opge richt. Zijn wij we! ingelicht, aldus besluit de Neder!. Mercuur, dan is de Utrechtsche Kamer, ofschoon zij overigens in de genomen beschikking zou kunnen be rusten, teneinde ook van de arrondisse- ments-rechtbank een principieele be slissing te verkrijgen, in liooger beroep gegaan. Huorcommissiewet. Op het wetsontwerp tot wijziging der Huurcommissiewet en de Hunrop- zeggingswet is een amendement inge diend door den heer Oud, strekkende om de gelegenheid te openen, dat ver~ 'huurders, die het onderhoud-der wonin gen verwaarloozen, van het genot der a.s. vrije verhooging van den huurprijs worden uitgesloten. Zulks kan geschie den op verzoek van den huurder, aldus het amendement, en de huurcommissie kan haar beschikking, waarbij de lage re huurprijs werd vastgesteld, intrek ken, zoodra de verbeteringen of her stellingen zijn tot stand gekomen. - Beperking der visa voor Duitschland. Volgens het „Acht Uhr Abendblati" heeft de Duitsche regeering de desbe treffende vertegenwoordigers van Duitschland in het buitenland gelast, tot nader order visa voor de reis naar Duitschland alleen dan te verstrekken, indien de aanvrager de noodzakelijk heid van de reis kan aantoonen. Voor pleizierreizen of het afleggen van be zoeken naar Duitschland worden geen visa meer afgegeven. De gebeurtenissen in Duitschland hebben bewezen, dat het onvermijdelijk is het vreemdelingenbe- zoek tot een minimum te beperken, daar de afstuiting van de economische levensbronnen in het Westen de uiter ste spaarzaamheid maakt tot een ge biedende noodzakelijkheid. Invoerbeperking van schoenen. De Nederiandsche Vereeniging van Huisvrouwen zegt in een adres aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het door de regeering ingediende wetsont werp tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk, dat het aanne- Marktleiten bij Hagernbach. Wist ik toch maar, waar zij woont, dacht hij. Dan had ik een aan- knoopingspunt voor dc richting, waar uit zij kan komen. Maar zoo. Daar ging plotseling als een electri- sche schok door zijn lichaam. Hoef slagen klonken in zijn oor en daar ja, daar kwam zij van de steengroeve, ondanks den sléchten weg in snellen galop, weer op het bejaarde paard, dat zij onophoudelijk tot grooter snelheid aandreef. Haar blonde haar fladderde in den morgenwind, hare wangen gloeiden als roode rozen en om den fijnen, trotschen mond lag een onrustige trek. Nu wist Prosper plotseling, welke herinneringen haar aanblik reeds den eersten keer in hem hadden gewekt. Zij geleek de jachtgodin Diana op de pla fondschildering van de Hochweider eetzaal 1 Dat was dezelfde klassieke vorm van het gelaat, dezelfde kuische uitdrukking der donkere oogen. het zelfde glanzende haar. Diana 1 riep hij onwillekeurig uit. Met een ruk bracht zij haar paard tot staan. Zij had Prosper eerst hu ge zien en hield hem blijkbaar voor een der boschbeambten. Hare donkere oogen flikkerden hem verontwaardigd tegen. Hoe durft u dat wagen Waarom gaat u niet op zij, zei ze trotsch, maar vervolgde toen blozend en bedaarder Kan u mij misschien zeggen, waar ik mij bevind, mijnheer? Ik heb mij straks in den mist in de richting vergist. Prosper nam beleefd den hoed af. men van dit wetsontwerp voor alle ge zinnen in Nederland zeer bezwarend zal zijn, omdat het de prijzen van schoeisel zal doen stijgen. De betrokken fabrikanten zullen door onderlinge overeenstemming het pu bliek in hun macht heliben. De oorlogs jaren hebben geleerd tot welk een hoogte men in zuike' omstandigheden de prijzen weet op te voeren en welke winsten er toen door de betrokken on dernemingen zijn gemaakt ten koste van de verbruikers. In ieder gezin is schoenwerk een post van beteekenis. Vooral in .gezinnen met een getal schoolgaande kinderen druk ken deze uitgaven zwaar. Aten houde hierbij in het oog dat de raparatieprij- zen, die bij vroeger vergeleken veelal nu nog hoog zijn. door het aannemen van deze wet ook zullen stijgen. Adressante verzoekt dan ook goed keuring aan dit wetsontwerp te ont houden. Bijslag uitkeering gehuwden en kostwinners. De minister van arbeid heelt aan liet gemeentebestuur van Laren meege deeld, dat hij .geen bezwaren meer heeft tegen den bijslag op de uitkeering, die deze gemeente aan gehuwden en kost winners wil verstrekken. Daar de ge meente Laren de eerste gemeente in het land is die hiertoe overgaat, verwacht de minister dat ieder geval afzonderlijk onderzocht zal worden. De kosten de zer extra uitkeering komen geheei voor rekening van de gemeente. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeJoOpen week, ein digende 23 Februari, in Nederland uit gesproken 71 faillissementen tegen 48 in dezelfde week van hi t vorige jaar. Van 1 Januari tot en 'inet 23 Februari 656 faillissementen tegenover 374 over hetzelfde tijdperk van fret vorige jaar. De „Lukkos" vérgaan Naar aanleiding van een bericht in „De Maasbode", dat me-ding maakt van het aanspoelen van goederen, afkomstig van het stoomschip .Luklcos" op de Engelsche kust bij Bevezier, heeft het „Hbld." zich gewend^tot de reederij „Vooruit", Wambersie Zn., waar men mededeelde in het geheel geen nieuws van het schip te hebben ontvangen. De „Lukkos" is een schip van 1744 ton, gebouwd ia 1921. Bij Bevezier zouden zijn aangespoeld o.a. vaten olie, een vloggekist met seinvlaggen, een vuur pijltoestel, een reddingsboei, gemerkt „Lukkos", Amsterdam en- luiken. Bij Wambersie Zn. meende men, dat mogelijkheid bestond, dat de aange spoelde goederen afkomstig waren van de deklading van het schip, bij storm weer in de Golf van Biscaye overboord is geslagen en door den golfstroom zoover weggevoerd. Het niet ontvangen van nieuws verklaarde men uit de mo gelijkheid, dat de antenne van de draad- looze inrichting onklaar geraakt zou zijn. De „Lukkos" was op weg van Hamburg naar Marokko, vertrok 3 Fe bruari uit Hamburg en passeerde 14 Februari Dungeness. Het laatst is het schip vertrokken uit Amsterdam. Vol gens de monsterrol van 22 October, be rustende bij den waterschout te Rotter dam, waren onder de opvarenden zes Hollanders. De kapitein is een Duit- scher, E. Gieseke, de vrouw van den ka_ - De freule bevindt zich op den weg naar het jachtslot Hochweid. Om ii echter de goede richting te wijzen, moet ik eerst weten, waarheen u wil. Zijn blik hing zoo nieuwsgierig ge spannen aan haar gelaat, dat haar straks nog vriendelijke blik weer ver duisterde, hoewel zij intusschcn scheen te hebben ingezien, dat zij zich niet tegenover een gewoon lid van het jachtpersoneet bevond. Naar het slot Hagernbach, ant woordde 2ij kort. Prosper onderdrukte een beweging van verrassing. iDan is de freule wel een heef eind van den weg geraakt. Hagernbach ligt in tegenovergestelde richting. U moet hier rechts verder rijden tot aan het veldkritis. Dank u. Van daar vind ik den weg wel verder. Zij wendde haar paard in de aange geven richting. Maar Prosper, de anders steeds zoo tactvolle, fijngevoelige, vergaf plotse ling alles voor het verlangen, te weten wie zij was, en zei De freule is zeker gast op Hagern bach De schoone onbekende fronste hef voorhoofd en een even trotsche als af wijzende blik gleed over hem heen. Ik woon daar zei ze koel. Het schoone, blonde hoofd boog zich nauw merkbaar, het paard kreeg een slag met de karwats en een minuut 'later waren ros en berijdster verdwenen. Prosper staarde haar na als in een pitein was, volgens deze rol, ook aan boord. De Hollanders waren de le stuurman D. van der Veer. Schiermon nikoog de 2e stuurman Stelleman, uit Rijswijk de le machinist P. Middel- hart, de 2e machinist W. Plooy, beiden uit Rotterdam en "de 3e machinist H. Halfliide uit Amsterdam. Mogelijk is, dat bij de laatste monstering te Amster dam daarin nog verandering is geko men. Het weer in januari. Volgens het weeroverzicht van het Meteorologisch Instituut was de tempe ratuur in de eerste decade van Januari ruim 2 gr., in de tweede bijna 1 gr. en in de derde ongeveer 3 gr. boven de normale. In de derde decade was de temperatuur weinig veranderlijk. De zachte weersgestclhcid bleek niet alleen uit deze cijfers, maar ook uit het zeer weinig voorkomen van dagen met vorst, in Nederland slechts 7 in he.t geheel. De temperatuur daalde nergens beneden -4,5 gr. C. De neerslag was, gerekend over liet gehecle land, normaal. Langs de west kust viel er iets te weinig, in het oosten des lands iets te veel. De regen was zelden sterk, het aantal regendagen meer dan anderhalf maal het normale aantal'. Met zonneschijn was Januari karig. Tegen 44 uren normaal gaf de maand er slechts 31 /2. De tweede decade gaf nog den meesten zonneschijn. De maand kan gesplitst worden in drie perioden. De eerste decade met zuidelijken en zuidwestelijken wind, weinig zon, veel betrokken weer en matigen regen. De tweede decade met N.W.- en N.-lijke winden, vrij veel neerslag, 1 dag sneeuw, geringere be wolking en relatief veel zonneschijn. De derde decade met veel betrokken weer, betrekkelijk weinig regen en weinig regendagen, veel Westelijken wind en zacht weer. Hoewel de depressies tal rijk waren, kwam stormachtige wind weinig voor. Stads= en Pro vincieaieti ws VLESSINGEN, 26 FEBRUARI. Belgische onderscheidingen. Tol officier in de Leopoldsorde is nog benoemd de heer N. A. Henrard alhier, oud-officier van gezondheid le klasse. De medaille van koning Albert me; het lint is nog toegekend aan de hee- ren. mr. F. S. Witteveen te Haarlem, vroeger gemeente-secretaris alhier, en aan N. J. C. M. Berkeljon, kapitein der infanterie. Verkiezing Prov. Staten. Door den Nationalen Bond voor Be zuiniging is voor Zeeland bij loting de candidaatlijsf voor de Prov. Staten als volgt vastgesteld 1. A. jeroniinus, Middelburg, 2. J. L. van der Harst, Vlissingen. Vast staat dat een lijst zal worden ingeleverd in den kieskring Middelburg. Van andere kieskringen staat het noR niet vast. Inlichtingen verzocht. Door de politie te Tilburg is in be slag genomen een gouden schakel armband, bestaande uit 31 schakels. Aan den armband is een nieuw slot aangebracht en er bevinden zich onge veer midden in den armband met droom. Toen liep hij langzaifjn den weg langs, dien zij was ingeslageit, en ging eindelijk aan den zoom van het woud op een boomstronk zitten. Heel in de verte zag hij tusschen de velden nog een zwart puntje, dat snel kleiner werd. Onafgebroken keek hij er naar, tot het verdween. Uit Hagernbach was zij dus Nu was hij nog even wijs als tevoren. Hagernbach behoorde aan een nicht van zijn vader, gravin Clementine Titz- Obronsky, die daar met hare drie klein dochters in volkomen afzondering leerde. Maar hoewel tusschen Dreisenstein en Hagernbach, sedert jaren geen ver keer meer plaats had, kon Prosper met den besten wil niet gelooven, dat deze schitterende verschijning een zijner nichten wa», die nog slechts onduidelijk als bakvischjes in zijn herinnering leefden. Was het een bloedverwante, die tante Clemy tot zich had genomen Tante Clemy stamde uit een zeer uit gebreide, maar arme familie, en zij zelf bevond zich sedert den dood van haar ecnigen zoon, die het vermogen der Obrinsky's lichtzinnig verkwist had, in voortdurende geldzorgen. Zoo'n daad van barmhartigheid tegenover familie paste noch bij haar karakter, noch bij hare financieele omstandigheden. Rondom zongen de vogels, straalde de zon- warm op het gras, dat reeds groen begon te worden, overal stonden voorjaarsbloemen en maakten den grond tot een bont tapijt. Kevers krab belden rond, de eerste vlinders fladder- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Deze wonderlijke gekleurde vlokjes toeven. Uw verschoten blouses weder de oorspronkelijke kleun of een óansch nieuwe, welke U maar wilt DeLeverlsZeepri-Vlaardin^en Fabrv var. 5urtU^Vir en Iu-oc. TACONISBOcfp/zOflS V#. PIJP TABAK*" eenige schakels tussehenruimte 2 ringetjes, vermoedelijk bestemd tof het aanbrengen van een veiligheidskef- tinkje. Waar vermoed wordt dat deze arm band van misdrijf afkomstig is wordt degene, die omtrent dezen armband in lichtingen kan geven, uitgenoodigd zich te vervoegen aan het bureau van den commissaris van politie alhier. Opgepast. De politie bereikte klachten dat door een groenfekooprnan te weinig gewicht wordt gegeven. Hij bezigt voor het af wegen zijner waren, zooals dat maar ai te veel gebruikelijk is, 'n bascule. Hetzij met opzet, hetzij dat de bascule niet goed functionneert. in ieder geval wordt telkens te weinig groente afge leverd. Trouwens nu en dan bereiken de politie over hef algemeen nog ai eens klachten dat bij afwegen van waren fe weinig gewicht is verstrekt. Waar bascules niet vallen onder de wet op de maten en gewichten, daar is het voor de politie zeer moeilijk om met succes in deze op te treden. Huismoeders worden dan ook ern stig aangeraden door nawegen zich bij herhaling te overtuigen of het juiste ge wicht is gegeven. Een dergelijke controle, algemeen doorgevoerd, zal het gewenschte resul taat opleveren en knoeiers bevreesd den om de bloeiende wilgenkatjes en om de stralende bloempjes zoemden de bijen. Prosper, die zeer veel gevoel had voor zulke idyllen, gaf zich geheel over aan de bekoring van den voorjaarsmor gen en verzonk in gepeins. Daarbij zweefden zijne gedachten weer terug naar de onbekende rijdster. Even melkwir ais de sneeuwklokjes hier. is hare huid, dacht hij. En de sleutelbloempjes gelijken haar lokken, neen, die zijn veel meer goudgeel, met een rooden glans. Maar die oogen 1 Hij had ze heden voor de eerste maal dui delijk gezien. Ze waren bruin noch zwart, grijs noch blauw, en toch als gemengd uit al die kleuren en vol wis selend licht. Ontstemd stond hij eindelijk op. Het is, of ik droom, zei hij luid. Het wórdt de hoogste tijd, dat ik naar huis ga en bij vrouw Benders tweede ontbijt mij terug vind in het gezonde proza 1 HOOFDSTUK II. Prinses Edeltrud hield zorgvuldig de sleep van haar fluweclen japon om hoog en trok huiverend den zachten sealskinmantel dichter om de schou ders, terwijl zij de paar schreden over het voorplein naar de slotpoort aflegde. Dit Hagernbach is toch nog altoos even ongastvrij als vroeger, dacht zij. Dezelfde voditig-modderige bodem van het voorplein, dezelfde open kruisgan gen in het gebouw. Tante Clemy had er al lang ramen in moeten laten ma ken. Maar bij haar eeuwig geldgebrek. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1