25 24 FEBRUARI Eerste Blad €%tm Joartfan^ Itfïïifirm Flil DE VELDE Ir Jatstraat 58, fiissinp. lal. tan. 18. Pastrakeni^ 6M8T lirschiiot tegelijls, aitgezoateri ep Zonteg an algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR Hst eigenlijke doel. FEUILLETON De burcht vap het geluk. BetirsbeschouwLngen m, "k V VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVooi Vlissiagen en de gemeenten op Wafcneten ƒ2,20 per 3 maanden. Franco door bet geheele rijk ƒ2.30. Voor België ƒ4.16. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Abonderlpe nummers 8 cent mh ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 62 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zqn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens- lange ongeschikt- heid tot werken. 1 gulden bij dood A/T A gulden bij veriiesi pA gulden bij verliesi AA OUu een "ongeluk. Uil U wet* of oog.' löli een'duim. lliU I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. PMBtmer bestaat uit 2 bladen ALGEMEENE POLITIEVERORDENING. ■ars- en Weth. van Vlissingen maken hekend, dat de op II Februari jl. in wer- stB}; getreden nietrwe algemeeae poööe- rfMordentng voor Vlissiagen in druk is verschenen en dot deze, zoowel in haar geheel, ah) voor elk onderdeel afzonderlijk, fe gemeente-secretarie (3e afdeeüng) voor het publiek verkrijgbaar wordt gesteld te gen des pdjs van O .bi' per 8 bladzijden Vf-sin-cn12 Februari 1923. Burg. en Weth. voomoeiud. VAN WOELDEREN. De Secretaris. F. BISSCHOP. Het vatt moeilijk te loochenen, dat hef optreden der Franschen in het Roergebied op het oogenblik feitelijk ste gevaarlijkste factor uitmaakt, welke in de toch al zoo moeilijke internatio nale politieke verhoudingen zich doet gekten. In zekeren zin mag het ais een meevaller beschouwd worden, dat nu de actie van Fransch-Belgische zijde in gindsch gebied ondernomen, reeds verscheidene weken duurt, het nog niet tot die bloedige botsingen, die uitbar sting van woede en verweer bij een on derdrukt volk, bij een geknechte groep van vaak tot het uiterste gepiaagden is gekomen. Men had dit aanvankelijk an ders verwacht, en gemeend, dat ten stofte aan het geduld ook van de meest inschikkelijke bevolking een einde ko men zou. Allicht is dit van' Fransche zijde verwacht en gehoopt. Immers alsdan zou er nog meer reden van voorwendsel zijn om, tot de tanden ge wapend, in een bij uitstek nijver en vreedzaam gebied, met ai het barsche geweld en de uittarting op te treden, waarvan men te Parijs het beste schijnt af te weten. Dat alles is niet gebeurd, althans tot nog toe niet. Nergens is de in de geschiedenis zoo befaamde „levée en masse", dat grijpen naar wapenen door geheel een volk, van mannen en vrouwen, van oud en jong, tot het uiter ste gedreven, vermeid en doet zich, ten minste voor zoover de inlichtingen strekken, dat groote gevaar nog "kri dreigend voor. Maar dat kan anders worden, tui wellicht eerder dan men oppervlakkig .denken zou. Want van dag tot dag wordt de spanning io 'liet Roergebied grooter, drijven de sombere donkere wolken van naderend oifhë'ri tezamen boven dit Roman van F. ARNF.FELD. 1) HOOFDSTUK l Het jachtslot Hochweid, 'dat met Deisenstein en Klein-Dreisensteih deel uitmaakte van het majoraatsgoed Abelsperg en romantisch gelegen was tusschen dennebosschen en stei! .oploo- pende bergen, lag zwijgend in het grijs van den morgennevel. Nog sliepen de honden in de achter het slot gelegen stallen en de zware eikenhouten huis- denr met het groote hertegewei er bo ven was nog gesloten. In de benedenverdieping kwam be weging. Vensters werden verlicht, een oudl man in jachtkleedij opende dc huisdeur en wierp een onderzoekenden blik door den nevel. Terstond daarop kwam er rook uit een der sclioorstee- nen. die het steile dak kroonden. Zijn reuk wekte de witte damherten, die verzorgd werden langs de oude slot gracht. Grazend kwamen zij uit hunne schuilplaatsen naar het schrate gras veld. in de stallen hoorde men de hon den blaffen. In de dennen begonnen de vogels te zingen. Nu trad, door den ouden jager eerbiedig begeleid, een jong man uit het huis. Ook hij was in jachteostuum en droeg een buks in de hand, die hij voorzichtig tegen de bank naast de huisdeur zette. Zijne blauwe "Ogen, als lichtpunten in het door de lucht gebruinde gelaat, omlijst door groote, belangrijke gedeelte van het Duitsche rijk van dag tol dag treedt de Fransche uittarting dreigender op en schijnt het alsof het consigne in liet kamp der bezetters luidt, de bevolking tot verzet uit te lokken, tot daadwerke lijk verweer. Wee dan den overwonne nen Vae vfetis Want waarom is het metterdaad Frankrijk te doen Niet om de schade vergoeding betaald te krijgen. Dit is we! de leuze, maar niet 'het werkelijk oogmerk. „De Franschen", aldus laat zich Engeland's eerste minister uit, „roepen wei om schadevergoeding, maar als Duitschland vlotweg zou be talen, wat het schuldig is, zouden zij dat zeker minder aangenaam vinden". Inderdaad bij betaling zou alle verdere geweld-actie beëindigen moeten, en alle thans gegeven moeite door Frank rijk, moeite om niet blijken geweest te zijn. Wil Frankrijk de Rijnlanders en de andere bewoners der linker-Rijnstreek afscheiden van liet rijk, om het tot een afzonderlijken staat te maken, een soort bufferstaat, tusschen zich en het overige Duitschland Men zou het kun nen gelooven, gelet op een intense actie in die richting onder de genoemde be volking. Doch gissen is licht missen, en zeker bij een zoo hardnekkige verwarde politiek ais die door Frankrijk in den iaatsten tijd wordt gevoerd. Is het het duurzaam bezit van het waardevolle Duitsche kolen-bekken en de ijzererts- lagen waarop, Marianne het begeerig oog gevestigd houdt? Wij hebben te vaak gezien hoe economische onder grond en beweegredenen, de richting van het buitenlandsch politiek beleid de'r groote mogendheden bepalen, om ook deze veronderstelling botweg te mogen verwerpen. Doch ook daarom trent bestaat geen voile zekerheid, in dien wij al deze bij-oogmerken niet verwaarloozen mogen, het eigenlijk doel, de waarachtige ondergrond van .ganseh het Fransche optreden van den Iaatsten tijd kunnen zij niet zijn. Toch wijzen alle in een duidelijk waarneem bare richting, naar het eigenlijke oog merk, liet diepe wezenlijke doel van die in een meer en meer verscherpt stadium komende actie in het Roergebied. En dat doel is eenig en alleen, om met welke middelen ook, langs welke wegen ook, met elk hanteerbaar machtsinstru ment en desnoods zonder de hulp van eenig ander jand, den ouden erfvijand er onder te houden, klein te maken. Want nog altijd is het groote schrik beeld, liet ijzig fantoom van het „over wonnen hebbend" Frankrijk, dat het eenmaal aan den terneergeslagen Michel gelukken zal, om er met zijn taaien on verdroten ijver, zijn onuitbluscbbare energie, zijn tegen alle verdrukking in zwart haar en knevel, trachtten onge duldig den nevel te doordringen. Toen riep hij blijde Ik geloof dat het mooi wordt, Bender Zie eens, de mist verdwijnt en de bergspitsen worden hei-der. inderdaad daalde de mist dieper en dieper, 'crw'iil de bergen in rozig gloei end licht hooger schenen te worden, alsof zij een nachtgewaad hadden afge legd, dat nu door de bedauwde aarde werd ingezogen. De oude jager -glimlachte. Dat doet de wind. Doorluchtig heid. Hij is omgegaan. Ik voelde het gisteren al in mijn oude beenderen het nevelige, nattig koude weer is voorbij, en nu komt een mooie tijd. Des te beter, Bender. Dat geeft een goeden paartijd voor korhoenders. Maar zeg nu uwe vrouw, dat zij mijn ontbijt hier buiten brengt. Liefst waf vlug, want ik wil weg. De jager verdween en kwam spoe dig daarop terug, gevolgd door een gezette oude vrouw, die buigend een rijk beladen blad voor prins Prosper, den eenigen zoon van den hertog van Abelsperg, neerzette. Zal ik Feldmann brengen, door luchtigheid Gaan vye weer naar den Senkalm vroeg de oude. Neen, beste Bender. „Wij" gaan vandaag niet en Feldmann mag heden met je uitrusten. Ik ga al-leen. Ik wil een haan zoeken. Doorluchtigheid, alleen Maar dat gaat toch niet Waarom niet vroeg lachend de prins, die vlug zijn ontbijt gebruikte. zich herstellend evenwicht, weer boven op ,te komen, in naaste of in verre toe komst. De ontzaggelijke vrees voor zulk een toekomstbeeld vervolgt Marianne nacht en dag. Om aan dat schrikbeeld te ontkomen spant het, zeil' nog uit tal- iooze wonden bloedend huidige Frank rijk zich in, om zooweï zichzelf, als ook zijn zonen, ite vrijwaren voor de weer wraak, grooter en verdeigender dan ooit dc wereld zal aanschouwd hebben, grijpt bet naar alle bereikbare en onbe reikbare middelen om zich heen. Geen enkele zijner bij-oognrerken liet tnede- zeggingschap in de wereld-stikstofpro ductie, de heerschappij over Europa's rijkste kolenbekkens of ijzerertslagen, het opwerpen van een bufferstaat, of welke neven-bedoefingen Frankrijk ook moge hebben, mag ons het eigenlijke doei van ai zijn doen en laten, zijn wa ken en werken, doen voorbij zien dat eigenlijke doel is, om tegen aiie begin selen van wereldrecht en rede indrui- schend, aan een volk zijn natuurlijke groeikracht, zijn recht op ieven te wil len ontnemen. Becijjeringen over Suiker. Rubberproductie en rubberver- verbruik. Duitsclüand's bin- nenlandsche leening. De stij gende Pondenkoers. De Ame- rikaansche welvaart. Koper waarden. De overweldigende hausse op de lo cale markten ter beurze van Amster dam, welke wij de vorige week op zijn minst „lichtelijk overdreven" noemden, heeft reeds in het begi.vdcr nieuwe week haar einde gevon-ijfifen over de 'gehelde linie is S£ïï-alkie,gt?i-iv'.'Vvbf'dè stemming teruggekeerd, nu de kooplust van het publiek eerst weer bevredigd is. Intusschen is ook na de reactie, welke voornamelijk uit beurstechnische oorza ken voortsproot en geeneriei verband houdt met een wijziging in de positie dei betrokken cultuurmaatschappijen, het koerspeil belangrijk boven dat van eenige weken terug gehandhaafd en het lijkt er ook nog niet op dat voor- loopig een inzinking te wachten is. Althans de vooruitzichten der Suiker cultuurwaarden en der Rubberaandee- len wettigen in de meeste gevallen de koersverhooging, welke de laatste we ken plaats vond. Wat Suikerwaarden betreft, deze verkeeren in de bijzondere gunstige conditie dat lo. dé geheele oogst 1922 verkocht is tot een dooréèn- prijs van ruim ƒ11 per picol superieur, bij een kostprijs van circa ƒ9, zoodat over het afgeloopen jaar een winstmar ge van 2 per picol voor de meeste on dernemingen verzekerd is, en 2o. dat van oogst 1923, waarvan 25'/2 millioen bii de V.I.S.P. ingebracht werd, thans Ge weet, dat ik er niet van houd, de jacht te beschouwen als gelegenheid om wild af te maken. Het mooiste er van is het opsporen van het witó Maar dat is toch uw werk niet. Waarvoor hebben wij dan het jacht- personeel, doorluchtigheid En juist de hanen 't Is goed. Bender. Ik heb er nu eenmaal plezier in. Ik kan je vandaag niet gebruiken. .Hij stond op, wierp de buks over den schouder, knikte den jager en zijn vrouw toe en stapte vlug over de breede gemetselde brug, die zich boven de slotgracht welfde. Daar bereikte hij de straat, die uit het Dreisensteinerda! naar de almen leidde. De prins volgde ze bergwaarts. Bender keek hem hoofdschuddend na. Zonderling 1 Stvaks^behoeven wij heelemaal geen jachtpersoneei meer te houden. 'Hij wordt, ronduit gezegd, al wonderlijker. Och, laat hem toch zeide zijn vrouw zuchtend. Als een mensch ver driet in zich omdraagt, dan zoekt hij dat op alle manieren te vergeten. Jij weet toch liet best, hoe hij destijds voor twee jaar was. toen de jonge, mooie gravin plotseling stierf, met wie hij reeds half en half verloofd was. Hm ja 'hij had er zeer onder te doen. Geen mensch wilde hij zien, dagen achtereen kreeg inen nauwelijks een woord van hem. Toen vreesde ik werkelijk het ergste van hem en de hertog stellig ook, anders had hij geen last gegeven, hem bij dag en bij nacht uiet uit het uog te verliezen. Nu lang- reeds 21 millioen verkocht is tot den gemiddelden prijs van 13 per picol, welke door de verdere verkoopen tot hoogere prijzen, allicht tot boven 14 per picol zal stijgen. Waar voor 1923 de bedrijfskosten lager zijn dan voor 1922, behoeven die per picol op niet hooger dan ƒ9 te worden geschat cn. is er derhalve voor de cultuurmaatschap pijen een winstmarge van ƒ4 a ƒ5 ver zekerd. Wanneer men bedenkt dat bij voorbeeld de handelsvereeniging „Am sterdam" een suikerproductie heeft van 3.300.000 picols per jaar bij een kapi taal van '20X100.000, dan is liet duide lijk dat in de koersen een aanmerkelijke verbetering moet komen -wanneer de verkoopprijs van het product in enkele weken ƒ2 a 3 oploopt immers een meerdere opbrengst van 1 per picol beteekent voor de hier genoemde maat schappijen een winsttoename van ruim ƒ3.000.000. zijnde globaal 15 1 over bet kapitaal. De totale suikerwinst der H. V. A. wordt aan de beurs op ruim 12 millioen geschat, welke dan nog moet worden vermeerderd met de baten uit andere producten als thee, koffie, rub ber., coprali, tapioca, etc., waarvan de prijzen eveneens gestegen zijn. Een kleinere suikeronderneming als de Sui ker-Cultuur brengt bij een kapitaal van ƒ3.000.000 een oogst van 300.000 pi- cols, derhalve 100 picol |ter aandeel van 1000 ter markt en iedere gulden, welke meer voor de suiker ontvangen wordt, representeert mitsdien giobaa1 genomen een hoogere bate van 100, of 10 van het kapitaal. Uit deze enkele cijfers blijkt in welk een gunstige posi tie de suikermaatschappiien verkeeren, ai is het goed er aan te herinneren dat aandeelliouders feitelijk eerst in 1925 do mooie dividenden kunnen knippen vóór dien tijcl kan er op de beurs en in de politiek nog heel wat gebeuren en dit zal dan ook de reden geweest zijn waar om vjM-Aoiidtrs'.-die dezer dagen rnet een mooie,winst konden spuien, die gelegenheid te baat namen, gedachtig aan de spreekwoordelijke vogels in de lucht. Overigens heeft de suikerprijs te New-York zich na een beduidende re actie weer kunnen herstellen en blijven ook in Indië de prijzen voor suiker vast. Duurt het gewoonlijk eenigen tijd alvo rens de bewegingen der groothandels- prijzen- ook in den kleinhandel merk- maar worden, de lezers zullen op hun huishoudboekje ontdekt hebben dat de winkelprijs van de suiker zich alras bij de wereldmarkt heeft aangepast wan neer men ons goed lieeft ingelicht, zou <te prijs per pond mét niet minder dan 6 ct. verhoogd zijn. De reactie breidde zich van de Sui- kerafdeeiing over alle andere uit en trof dus ook Rubberwaarden, waarvoor overigens de belangstelling reeds eeni gen tijd wat geluwd is. De prijs veran dert niet noemenwaard, maar deskundi ge kringen houden het er voor dat van daling geen sprake kan zijn, gezien de zamerhand is hij hier in het groene bosch weer op streek gekomen, dat is altoos de beste medicijn voor verdriet. Maar het overwinnen doet hij het niet, vrees ik. Er kwam ook te veel tegelijk Ja zeker De dood van zijn eeni gen broeder. Ik zeg hét immers de rijke mensehen hebben ook hun pakje te dragen. Dat ziet men zoo duidelijk aan onze meesters. Hoe moet het bij voorbeeld den ouden hertog te moede zijn, als hij mee moet aanzien, dat onze prirns Prosper wellicht nooif trouwen gaat en de andere zoon is dood. Al leen at om het majoraat Wat dat aangaat, dan zijn er toch de beide zoons van prins Nikolaus Goede hemel kinderen Wie kan weten, of die wel in leven blijven Kom Het zijn toch beiden stevige kerngezonde knapen, vooral dit Achim Maar 't was toch anders, als Drei- senstein van vader op zoon overging, zooals liet behoort. - Wie weet of prins Prosper toch nog niet eens trouwt. Hij is immers nog jong, pas even over de dertig Ik geloof hef niet, oude Die ver geet gravin Wendhausen nooit Nu, wie weet? Heb je niet ge merkt, dat hij sedert eenige dagen an ders is dan gewoonlijk Ik bedoel vriendelijker, spraakzamer, hij neemt meer aandeel in alles, war rondom hem voorvalt Gisteren bijvoorbeeld vroeg hij mij een heéle poos naar alle moge iijke menschen, die op de landgoederen in den omtrek leven. Alsof hij daf zelf niet wist En vooral heeft hij naar de jonge dames gevraagd. al deed hij INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN. toenemende productie en de beperkte productie, welke laatste over de gehee le wereld voor 1923 op 285.000 ton wordt aangenomen. Volgens de Rubber Age van October jl. is het verbruik van Amerika in 1922 op 270.000 ton te ra men en zal de consumptie in 1923 ai- licht 300.000 ton beioopen. Wanneer hierbij bed-acht wordt dat tot dusver Amerika 2/3 deel der wereldproductie verbruikte, zou op grond van genoemde cijfers het totale wereldverbruik te schatten zijn op 450.000 ton, maar vei ligheidshalve steli men het thans niet hooger dan 400.000 ton. waarbij dan geen rekening is gehouden met de ver- bruikstoename. welke het gevolg zou zijn van dc aanwending der rubber later voor de papierindustrie. Er zou derhalve in 1923 115.000 ton rubber meer verbruikt dan voortgebracht wor den, waarmede elke vermeende of wer kelijke surplus-voorraad zou verdwenen zijn. Over de andere afdeelingen valt wei nig te berichten winstnemingen oefen den doorgaans op de meeste soorten eenigen druk uit, zoodat de koersen mee-re.idceis terugliepen, zonder dat er een bepaald flauwe tendentie ontstond. Hiervoor schijnt men in het geheel geen reden te zien, ondanks den toestand in Duitschland, die eerder minder dan be ter wordt, nu Frankrijk z'n gewelddaad- politiek onverminderd voortzet. De Markenkoers. die, gelijk we in ons vo rig overzicht uiteenzetten, eenigen tijd kunstmatig is opgezet dpordien tie. 'Duitsche Rijksbank een deel vaii fear voorraad buitenlandsch papier ver kocht, bewoog zich deze week weer in dalende richting de dollar, die tof 18000 mark was gedaald, liep Woens dag te Berlijn weer tot boven 30.000 Mark op. Het schijnt de regeering ove rigens ernst fe zijn met haar pogingen om den Markenkoers te stimuleeren. Zij heeft daartoe besloten om een groo te binneniandsche goudfeening uit te geven ten bedrage van 200 millioen Goudmark of 50 millioen en tegen een rente van 7 Het is de bedoeling deze leening zoowel bij de grootindustrie als bij den kleinen spaarder të plaatsen in ruil voor de opgepotte buitenlandsche betaalmiddelen en ais eerste schrede op den weg naar betere financiën verdient deze maatregel alleszins toejuiching, mits men er maar niet van verwacht dat c*e Markenkoers zonder riteer 'uier- door zal stijgen of op peil blijven. Ten slotte verandert er door zulk een lee- ning weinig, omdat het waardevolle buitenlandsch betaalmiddel wordt over geheveld van de kassen der particulie ren in die der regeering, die er door in staat gesteld wordt een groot deel van zijn vlottende schuld te consoli'deeren. moeite, 'dat niet te laten merken. Och kom, dat fantaseer jij maar. oude I Ik heb niets gemerkt. Hoe zou hij ook hier in deze eenzaamheid, oï ginds op Dreisenstein, waar ze leven als in een klooster, aan jonge dames gaan denken. Dat zeker niet Prins Prosper dacht echter juist in dat oogenblik zeer levendig aan een jonge dame. Het was hem klaarblijkelijk volstrekt geen ernst met het opsporen van een haan. Want nauwelijks was hij buiten gezicht van het slot, of hij boog links van de straat af, maakte door het bosch een grooten boog er omheen en kwam een kwartier beneden Hochweid weer op de eenzame landstraat. Daar bleef hii besluiteloos staan. Dc nevel in het dal was nu geheel verdwe nen en een heerlijke voorjaarsmorgen, de eerste van dit jaar, ontvouwde rond om zijn schitterend kleurengetoover. Prosper Abelsperg keek op zijn hor loge. Het was vijf uur. Veel te vroeg dacht hij en slenterde langzaam verder. Eergisteren was het zes, toen ik haar bij het veldkruis zag. voor een week in het Dreisensteiner bosch was het reeds half zeven Hij verdiepte zich in die herinnerin gen. Zij was een buitengewoon mooie vrouw met goudblond haar en melk witte huid, die tweemaal als een geest verschijning voor hem was opgedoken en bliksemsnel weer verdwenen was. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1