WOENSDAG 21 FEBRUARI Gedachten van een Gevangene UTEN »cht]e itschappij an GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND Stads- en Provincienietaws Ijk 33 lemeubileerde IER, met pen ce Heeren. lias. Courwst" Ewoudstr. 15. 3rt - Rotterdam en plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. r. m t, Rati 'ja. sir m. ur 8 s 8 8 MAOOKM 'ra nep. (O Hip Q. V0 S, TÉ [OOR]*, Til. IS* 3HOÜT, Tri. 282 EHHBK.Td.101. vüssincsche courant mm ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- ekerenf 2.29 per drie maanden, Franco if ior het geheele rijk 2.50. Week-abon- Bomenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Atannderüjke nmnmers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere rtgel meer 20 centbij abonnement spe ckle prijzen. Reclames 52 cent per i gei Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen vin i5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, hij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels: ƒ1.70. Iedere regel meer 26 cent. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen nabij Dishoeck. De burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 26 en 27 februari 1923 en zoo noodig ook den 28en Pebmari, telkens om 10 uur voormiddag aanvangende, schietoefeningen met kanon nen zuflen plaats hebben, ten Zuiden van Set licht Kaapduinen. Onveilig is een gedeelte van Ualgeput, Oostgat en Deurlo, van het strand en van de duinen, tusschen de peilingen 260° en. 300° van de batterij tot op een afstand van 13 K M. Op de schietdagen zal bij de vurende batterij een uur vóór den aanvang een joode vlag halfstok waaien, die bij den aanvang heel wordt gebescben en bij het einde gestreken wordt. Vlissingen, 21 Februari 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zomertijd. Interpellatie Bioscoopwet Het wetsontwerp-Braat tot afschaf fing van de zomertijd, is op de agenda geplaatst en zal waarschijnlijk de vol gende week aan de orde komen. De re- geering heeft ter zake een rapport in gediend dat echter niet publiek is. CS cS De heer Van Ravesteun raag op een nader te bepalen dag een interpellatie houden over de z.g. capitulatie en de regeering te Angora. Bij de behandeling van de Bioscoop wet werd allereerst een naspel gegeven van de principiecle beslissing die Vrij dag is gevallen, toen de bevoegdheid niet is verleend dat gemeentebesturen den bioscoop kunnen verbieden. Thans sfelde de heer TUanus voor, dat de Centrale Keuring zal worden vervangen door gemeentelijke, zoodat op die wij ze de gemeenten weer meer macht krij gen om de bioscopen naar haar pijpen ie laten dansen. Het heet dan, dat de keuring rekening moet kunnen houden Biet lokale toestanden, maar in de prak tijk beteekent dit heel wat anders. De minister heeft aan zijn centraal stelsel vastgehouden, omdat dit alleen eenheid brengt voor het land en willekeur uit sluit. Overal in het buitenland is de cen trale keuring aanvaard en dus is er geen reden om hier een anderen vorm te kiezen. De heer T^anus trok zijn amen dement in om daarvoor in de plaats te stellen, een amendement dat de naast de centrale keuring de gemeentelijke keu ring mogelijk te maken. Dit komt later aan de orde. Veel kans is er nu op suc- •es niet meer. REN STEM UIT DE EENZAAMHEID DER CEL. 3 ik spreek hier nog al gemoedelijk over mijn zaak, maar men moet daarom niet denken, dat het in mijn binnenste rasftg js. Ik voel een haat, een godver geten haat tegen mijn rechters en bijna tegen alle menschen. 't Is een onbillijke baat, dat weet ik, maar een instinct spot inet alle redeneering. Ik denk, dat hij een gevolg is van het langdurig ver blijf in de cel, dat op 't laatst van den mensch een soort wild dier maakt, vreesachtig, schuw, diep in zijn donker hol verscholen, ver weg van het leven, waarmee het altijd op voet van oor log is. De arme drommels die hier zitten, omdat ze zich uit armoede vergrepen aan het goed van een ander, hebben minder schuld dan ik, dat moet ik er kennen, maar niemand kan mij op re delijke gronden aantoonen, dat mijn strdf billijk is in verhouding van het geen i|< de maatschappij aandeed. Ik bedoel dit niet als een verwijt aan het adres van mijn rechters, maar ik ver oordeel het strafstelsel in het algemeen. Een mensch in de gevangenis zetten onder de voorwaarden en toestanden zopals die tegenwoordig bestaan, is een wreedheid, waarvoor de makets zouden terugdeinzen, als ze doorvoel den, wat een ontzaggelijk leed zoo iemand wordt aangedaan. Een tweede punt van ecnig belang is de kwestie van de leeftijdsgrenzen. Zij zijn in het ontwerp 14 en 18 jaar. De heer Ter Hall wenschte ze op 12 en 16 jaar te brengen, omdat dit voor de controle gemakkelijker is. De bestrijders van de bioscoop trachten bij dit artikel een algemeen jeugdverhod uit te vaardigen. De heer Tilanus stelt daarvoor de leeftijdsgrens op 16 jaar, mej. van Dorp oo 18 jaar. Bij dit artikel heeft de heer Deckers ook zijn befaamde amendement inge diend om te bepalen dat reeds een vier de deel van de keuringscommissie de opvoering kan verbieden. Tegen dit amendement is al heel wat gesputterd, en de heer Deckers moest het nogal onschuldig voorstellen. Ook de expli catie wil de heer Deckers onder de keu ring brengen. Dit wordt natuurlijk een overdrijving. De Haarlemsehe loopjongens van mej. van Dorp zijn weer ten tooneele verschenen. Nu is deze afgevaardigde gekomen met hét befaamde rapport, waarin staaf dat er in Haarlem bijna geen eerlijke loopjóngens meer zijn. Dat „bijna" heeft juffrouw Van Dorp de vorige maal ingeslikt, 't Maakt eenig verschil natuurlijk al blijft het citaat als argument nog steeds onbe duidend. De minister is aan hei woord. Stappen onzerzijds bij de Fransche en Belgische regeering. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede Naar aanleiding van in opdracht der regeering door onzen gezant te Parijs en te Brussel gedane stappen, werden van de Fransche en Belgische ministers van buitenlandsche zaken bevredigende verklaringen in ontvangst genomen be treffende de eerbiediging zoowel van de Nederlandsche belangen bij de Rijn streek en het Roergebied als van het voor de Rijnvaart geldende recht. Bezoek van den koning van Zweden. De Koning van Zweden, die op den 2en Maart in ons land komt, zaf aan de stations te Oldenzaal, Deventer, Apeldoorn en Amersfoort door de bur gemeesters dier gemeenten worden verwelkomd. Te Deventer, waar de trein om kwart voor achten v.in. pas seert, zal het Deventer Mannenkoor het Zweedsche volkslied zingen. Nederland en de Oostenrijksche Sfaatsleening. Uit Weenen wordt gemeld da( de geheele pers aldaar met waardeering schrijft over de deelneming van Neder land in de garantie van de Oostenrijk sche Staatsleening. De „Reichspost" zegtDe in verhouding zeer groote deelneming van Nederland kan niet an ders worden verstaan dan als een nieuw bewijs van de warme belangstelling van Nederland voor ons land, waaraan wij hei edelmoedige liefdeswerk van 't Nederlandsche voik te danken hebben, en welke belangstelling thans nog vas ter verankerd is, nu een op den voor grond tredend burger van Nederland de zorg en de verantwoordelijkheid "oo' de uitvoering van de protocollen van Genève met de Oostenrijksche vegeering deelt. Dank komt toe aan de Nederland- Ik heb vannacht niet geslapen. Er zijn velen in dit gebouw, die den ge- heelen nacht wakker hebben gelegen, dat weet ik zeker. Als ik op de binnen plaats tijdens het luchten even gele genheid heb, om met mijn medegevan genen te praten, hoor ik telkens klach ten over slapeloosheid. Dat is een chro nische kwaal in de gevangenis. Ik heb een wee gevoel in mijn hoofd, oorsui zingen en hartklopping. Als ik over een paar uren op mijn houten brits mag gaan liggen, zal ik wel in slaap vallen .langzamerhand, want dat gaat zoo gauw niet Ik ken het verloop van dien toestand nu al zoo goed, 't zal wel weer als al tijd zijn eerst denken, denken aan al les en aan niets bloedaandrang naar 't hoofd geklop, gesuis, om gek van te worden dan opstaan, omdat het zoo niet langer uit te houden is een paar schreden door de cel in de donkere verlatenheid een vloek en een ge dachte 'ie wou dat ik nooit geboren was ten- slotte waar meer gaan lig gen op het harde houtniet meer rea- gceren, volkomen overgave 1 en einde lijk... eindelijk., slapen. De menschen, die in de straten van de stad loopen, denken niet aan ons en ons verdriet, als ze voorbij de gevange nis gaan. Ze kijken hier heen en daar heen, hun blik glijdt even langs dit ge bouw en langs andere gebouwen, ze spreken, lachen, fluiten of zingen, maar iedereen gaat zijns weegs, vervuld van zijn eigen zaken. Een straatventer prijst zijn waren in eentonig geroep, een dienstmeisje schatert een gullen lach naar een bakker, een advocaat stapt in een auto en de dandy's promeneeren op scire financiers, die zich thans aan de spits van de credietactie voor Oosten rijk in Nederland stellen. De Roer en onze havens. De correspondent van het „Hbld." te Rotterdam meldt Het was vooruit te zien, dat de be zetting van de Roer door de Franschen voor Rotterdam en de andere Neder landsche havens, die op het verkeer met den Rijn zijn aangewezen, zeer noodlottig zou zijn. Zoo vernamen wij heden, dat een groot getal ertsimporten uit Zweden, voor Rotterdam bestemd, zijn afbesteld en hun weg over de Duitsche havens zullen nemen. Maar bovendien zijn thans ook een groot geta! transporten van Engelsche kolen voor den Bovenrijn bestemd in. het be zette gebied aangehouden, met den eisch, dat daarvoor tien invoerrecht aan do Franschen zullen worden be taald. Als het onze regeering niet ge lukt waarbij zeer zeker ook Enge land een woordje zal hebben mee te spreken dan staat het te vreezen, dat ook voor dit vervoer Nederland noodgedrongen moet worden uitge schakeld, en dit over Duitsche havens moet worden geleid. Intusschen mag men verwachten, dat dit niet zoo zal doorgaan, omdat ver schillende maatregelen door de bezet tingstroapen genomen, in flagranten strijd zijn met de Rijnvaartakte, bij welker naleving zeker ook de Fran schen zelf thans belang hebben. Ouderdomspensioen voor Nederlanders in België. Een Belga-telegram meldt uit Brussel dd. 20 Februari dat bij Koninklijk be sluit Nederlandsche onderdanen van 65- jarigen leeftijd, die zes jaar of langer hun vast verblijf in België hebben, van het ouderdomspensioen kunnen genie ten. Premievrij pensioen Van gemeente ambtenaren. Men meldt aan „de Maasbode" ln een rondschrijven aan gemeente besturen gericht, wijst dé regeering er op, dat het geven van een premievrij pensioen aan gemeente-ambtenaren niet kan worden bestendigd, zóólang van regeeringswege steun aan de betrokken gemeenten wordt verleend. Maatregelen tegen (Tinkende werkloozen. in den gemeenteraad te Naarden denkt men er hard over maatregelen te nemen tegen werkloozen die ondersteu ning genieten uit de openbare kas, en zich schuldig maken aan drankgebruik en misbruik, waardoor vrouw en kin deren de dupe worden. Een goede maatregel wordt het geacht, om werk loozen, die in eafé's worden aange troffen geen geld meer fe verstekken, maar aan hun vrouwen bons af Ie ge ven voor levensmiddelen in natura. Werkloosheidsverzekering. ln een te 's-Gravenhage gehouden bespreking tusschen den minister van arbeid en de vertegenwoordigers der vier samenwerkende vakcentrales, wel ke bespreking was aangevraagd in ver band met het reeds door ons gepubli ceerde schrijven van den minister inza ke de werkloosheidsverzekering, werd door den minister als zijn meening te den Coolsingel. Ze laten zich niet ver ontrusten door onze ellende, en waar om ook „Ma! d'autrui n'est que songe" (het leed van een ander is slechts een droom) zei eens een Franschman te gen mij. De bewaarders van deze gevangenis zijn over het algemeen welwillende menschen. Er zijn er bij die lijden onder hun beroep dat kan ik merken aan hun manier van spreken en hun gedrag tegenover ons. Het is ook een positie, waarvoor iemand, die nog wat zacht aardige gevoelens in zich heeft, eigen lijk ongeschikt is. Een bewaarder is ge bonden aan het reglement van zijn dienst en hij mag zich niet laten be- heerschen door medelijden, of welk an der gevoel ook, om aan een gevangene een dienst te bewijzen of hulp te ver- leenen, die door de voorschriften is ver boden. Ik moest vandaag knoopen aan werk pakken zetten. Dat is de arbeid, dien men mij deze week heeft opgelegd. De bewaarder die dienst heeft in gang D, heeft zooeven een grootcn stapel broe ken en kielen uit mijn cel gehaald. Hij delde mij mede, dat het morgen Pink- tseren is. Dan moeten wij, naar de kerk. Pinksteren 1 Het is nu buiten de lieve, lachende maand Mei. De zon heeft dui zenden bloemen wakker geroepen en de vogeis zingen in den stralende» dag. Langs de wegen bloeiden madelieven er, veronica's de waterviolier prijkt in den vijver met iteere rose bloemen. De leeuwerik jubelt zijn geluk uit naar het licht en de nachtegaal zingt in den ma neschijn zijn lied van liefde. Het gloeit en broeit en werkt nu in den grond, in bloesemende boomen en ln de men- kennen gegeven, dat het aan verschil lende kassen mogelijk gemaakt moet worden een redelijken uitkeeringsduur vast te stellen in verband met de door hem reeds vroeger in de Kamer aange geven uitkeeringsbedragen. 'Hij meent dit te verwezenlijken door het toeken nen van een hooger subsidie. Daartoe zal aan de verschillende kassen een subsidie van 200 worden toegekend aan enkele 175 aan weer andere kassen 125 De Brabantsche tenor. Vorige week maakten wij melding van een zeer begaafden tenorzanger uit Brabant, die door Arnold Spoeï was ontdekt. De jonge man heeft op den volkszangavond. Vrijdag te 's-Graven hage gehouden, gedebuteerd. Volgens den muziekrecensent van het „Vad." heeft nven hier inderdaad met een zeld zaam gelukkig zangtalent te doen. De verslaggever schrijft Spoel's aanbeveling ten slotte, de heer Gerard vs)n den Berk uit Sf.Oeden- rode, zong vier liederen, vier Holland- sche liederen, die direct tot het hart spreken, van Spoel en Richard Hol. Deze tenor, die gewoon is in kleinen kring in Brabant te zingen ze zingen alle bij htm thuis en hij is ook iid van een koor. vertelde hij ons kende natuurlijk niet dadelijk de verhoudin gen van de groote zaal van ons Gebouw die hij alleen te vullen had. Een echt natuurmensch, zoowel de verschijning als de nog niet officieel geleide stem. Zijn 'hoogte, als hij warm loopt, bezorgt ze zooals aan het slot van Van eene Koningsvrouwe, even die prop in de keel van dankbare ontroering, en het nobel weeke timbre is onbegrijpelijk van iemand, die feitelijk geen les heeft gehad. Maar hoe lief moet men in dat huisgezin de muziek hebben.dat iemand dat er zelf van maken kan en men zou bepaald eenigszins huiverig worden om deze stem te gaan „beschaven". Bijzon dere hoogte hebben wc er niet in ge hoord. maar wc! de Hollandsche oer kracht. Na het eerste donderend applaus zei Spoel zoo langs z'n neus weg „Wel, heb ik gelijk gehad De heer Van den Berk, dien ik als een hoogst eenvoudig en verstandig man heb leeren kennen, zal zich niet dadelijk door het zeld zame enthousiasme van gisteren laten bedwelmen, maar wat zal hij nog ont zettend veel in zijn leven voor zichzelf en voor anderen kunnen zijn met deze heerlijke natuurlijke begaafdheid VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Dezer dagen werd door onzen voor zitter de hand gelegd op het voormalig Beursgebouw aan het Beursplein voor een som van 10.500, op de voorwaar den in hef overgelegd voorloopig koop contract vermeld. Dat ons college zich tot dezen koop verbond is voortgesproten uit het ver langen om dit monumentale gebouw voor de gemeente te behouden. Het is voor Vlissingen van groot be lang, dat het de herinneringen aan het verleden bewaart, vooral waar die zich aan ons vertoonen in een bouwwerk, dat van hoogen kunstzin getuigt. De plannen, welke de vorige eigena ren omtrent het Beursgebouw wensch- ten verwezenlijkt te zien, waren van dien aard, dat, indien die in vervulling mochten komen, de herinneringen aan schen. Maar dat alles is voor ons een droom en van een andere wereld. Wij zijn uitgeschakeld uit den breeden stroom van natuur en leven Ik heb ondervonden dat goedaardig heid, een eigenschap van het gemoed, die Jezus zoo hoog stelde („leer van mij, dat ik zachtmoedig ber. en nederig van harF'), in de maatschappij van weinig belang is en eigenlijk een rem in den strijd om het bestaan. Zachtaardig heid van karakter gaat vaak samen met zwakheid van wil, en uit wilszwakheid komt allerlei narigheid voort. Als ik eens nadenk over verschillende momen ten en feiten van mijn leven, dan kom ik tot de conclusie, dat ik ook dikwijls veel te toegevend of te medelijdend ben ge weest in omstandigheden, waarbij hard heid een eerste vereischte was. De robuste, verstandige kerels, die onvat baar zijn voor medelijden en kwiek en handig tot in 't gemeene, zijn van het fype, dat het best slaagt in de wereld. „Ik zie rondom mij vele verstandige, maar weinig edele menschen" zegt Maxim Gorki, de Russische schrijver en deze zijn gebroken en lijdende zie len. Ik weet ifiet hoe het komt, maar het is z°ó hóé beter een mensch is, hoe reiner en eerlijker zijn ziel. des te zwakker en ziekelijker is hij, des te zwaarder valt hem het leven." Hij vat hier in enkele woorden een ontroerende waarheid samen en hij heeft die niet uit de boeken, want zijn kunstenaarschap wortelt diep in het leven, dat hij in zijn werken beschrijft met een waarheidsliefde en diepte van gevoel, die hem tot een zeer geliefde figuur in de 'Russische letterkunde maken. De mcnschelijke natuur is een vroegere eeuwen in het geheel zouden kunnen verdwijnen. Vandaar, dat wij nog van de gebo den gelegenheid gébruik maakten, om ons van het voortdurend bezit van het gebouw te verzekeren. Wij deden zulks in de stellige over tuiging, dat uw raad, onze motieven tot aankoop van het gebouw onderschrij vende, tot bekrachtiging van den koop zou besluiten. Zulks mogen wij te meer veronder stellen, omdat wij van liet bestuur der Vereeniging Openbare Leeszaal en Bi bliotheek liet verzoek ontvingen om de leeszaal in het Beursgebouw te mogen vestigen. Waar, naar de meaning van genoemd bestuur het niet onmogelijk is, dat bin nen niet al te langen tijd liet Burger weeshuis, waarin thans de leeszaal is ondergebracht, van bestemming zal veranderen, deze nuttige instelling we der gedwongen zou worden naar een andere localiteit uit te zien. Vandaar dan ook, dat het bestuur der vereeniging gaarne bereid is het voormalig Beursgebouw voor 6e be vordering van zijn doel te huren voor den tegenwoorddgen huurprijs van 1500 per jaar;Vwelke ook aan de regenten van het Burgerweeshuis be taald wordt Daar het gebouw, alvorens het in ge bruik kan worden gegeven, behoorlijk gerestaureerd zal moeten worden en ook voor het verhuren als leeszaal in orde zal moeten worden gebracht, zul len daarmede kosten gepaard gaan, welke de aankoopsom doen vermeer deren. Ten aanzien van het eventueel votee- ren van gelden voor bedoelde restaura tie van het gebouw, zal U nog een na der voorstel met een raming van kosten bereiken. Waar deze gelden door liet aangaan van een geldleening te zijner tijd kun nen worden gevonden, waarvan de rente en aflossing door de huursom zijn gedekt, meenen wij U te mogen voorstellen, over te gaan tot bekrach tiging van den aankoop van het voor malige Beursgebouw, voor de genoem de som van 10.500, vermeerderd met de kosten en rechten op de eigendoms overdracht vallende benevens ons te machtigen om met het bestuur der Ver eeniging Openbare Leeszaal en Biblio theek op de hierboven genoemde basis een huurovereenkomst aan te gaan. VLISSINGEN, 21 FEBRUARI. De ouder-commissie van school F heeft zich schriftelijk tof Burg. en Weth. gewend, om te protesteeren te gen het voornemen om school F op te heffen. Dinsdag 29 dezer is bereids een ouder-avond belegd om deze zaak met de ouders te bespreken en middelen te beramen teneinde deze opheffing fe voorkomen. Hef duo de Ponty. Het duo de Ponty dat thans in het Alhambra-theater alhier optreedt, heeft veel succes, wat niet te verwonderen as, want dit zangerspaar beschikt over mooie stemmen, die uitnemend bij elkaar passen. De begeleiding van dit duo is bij de kapel HöfeleinBekker in zeer goede handen. 'Het applaus dat de opera-zangers na raadsel. Nero had een pervers genoe gen in den brand van Rome de heilige Franciscus schepte er behagen in als bedelaar rond te (rekken, 'hij had „de ■armoede als bruid verkoren". Napoleon was een dubbelwezen half genie en half schurk een dochter van mijn vrpegeren chef, een meisje van adel met een klinkenden naam, is getrouwd met een chauffeur. De Pinksterweek van den dominee is mij goed bevallen. Zijn woorden maak ten indruk op mij en verscheidene van mijn lotgenooten luisterden ook met volle aandacht, maar er waren ook mannen, die niet de minste belangstel ling toonden. De een geeuwde, de ander zat voorover en keek als wezenloos naar den grond, een derde zat te dom melen kortom, ze lieten de woorden langs zich heen glijden, alsof men hun de een of andere vervelende geschiede nis vertelde. De bewaarders moesten zoo nu en dan iemand berispen, want in de gevangeniskerk moet men zoo keurig zitten als zoete jongens in school en wie een ernstige fout maakt tegen het decorum, gaat onverbiddelijk naar zijn cel terug. Vooral gevangenen, die tijdens den dienst lachen, overkomt da! nog al eens en dikwijls ten onrechte, want veel van die menschen zijn in de gevangenis zenuwlijder ecworden. De stumperds kunnen hun lachen niet be dwingen het is niet de uiting van de een of'andere aandoening, maar het akelig grinniken van een ongelukkige, die op weg is, krankzinnig tè worden. Hier wordt veel geleden (Slot volgt).

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1