DIN SO AG 20 FEBRUARI gemeentebestuur BINNENLAND A. i. P.'s EIERPUDDIWG Stads- en Provincienieuws mm No 4di VLISSINGSCHE COURAINT ABQNNESÏEBITS-PRIJS Ve»r VïïssSngcn en gemeenten op \V»i- tfctte»"- 229 per drie maanden. Franco kofir het gdieete rijk 2i&. Week-abon- peBteirten I? wat, alles bij vee ruif betnlraj. Asamtferlijke riammers 5 cent, «ïVEBnrENT!E-piajs. Van 1—4 resetsvoor iedere kegel meer '2* centbij abonnement spe- rcieïc prijzen. Reclames SS cent per t gel tktenoiamiSniediagefl en dienstBaceragcir van 1—5 regels 63 cetóiedere regel rnet-r 13 cent bit contante betaling. Pjnsffieberichten vsw, 1—regels f 5.79, iedere vegti meer 2S oent. OPENBARE VERGADERING van den «EMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Vrijdag 23 Februari 1923, des namiddags 2 uur. t Mededeelingen. If Over te leggen stukken. III. Te verleenen ontslag. 1. Aan den heer A. P. J. Hollcbrands, als onderwijzer aan de Handelsherha- liigsschool, met ingang van 1 April a.s. 2. Idem als onderwijzer aan school K, met ingang van denzelfden datum. IV. Te behandelen punten. 1. Voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van het adres van het hoofdbestuur der Schlppersvereeniging „Schuttevaer", betreffende verbetering der verlichting aan de Engelsche Kade. 2. Idem tot meerderen verkoop van grond (173.90 ME) gelegen aan den Singelweg, hoek Lampsensstraat, aan «le American Petroleum Company te Rotterdam, 5 ,per M°. 3. Idem tot verkoop van 105 ME I grond, gelegen aan de Van der Mande- restraat, aan L. Cijvat, alhier, 'i f 7 ,per M\ 4. Idem tot 'verkoop van 113.75 AV. grond, gelegen aan de Van der Man- deresfraat, aan .de Vüssingsche Bouw- assoeiafie, a 7 per Ma. 5. Idem tot verkoop van 201.64 M'. grond, gelegen aan de Noordzijde van de Parklaan ;(aan den voet van den oprit) aan W. Anker a 15 per HF 6. Idem tot bekrachtiging van den aankoop van het voormalige Beursge bouw voor 36.500 en kosten. 7. Idem tot het benoemen van .een ptaatsvervangenden vleeschkeurmgs- veearts voor de kringen Middelburg en Vlissingen en tot het vaststellen van een instructie voor dien ambtenaar. 8. Idem tot wijziging der regeling betreffende bet verleenen van bijslagen «p pensioenen aan oud-gemeenteamb- lenaren, in -verband met de nieuwe Pensioenwet. 9. idem tot wijziging der verorde ning op de 'heffing en invordering der I plaatselijke directe belasting naar het inkomen. 10. Idem tot het toekennen van voor- I schotten op de gemeentelijke vergoe- 1 ding, overeenkomstig art. 101 der L. O. I wet aan besturen van scholen voor 'bii- I zonder L. O. 11. Idem naar aanleiding van het I adres van de Kamer van Koophandel en 1 Fabrieken betreffende het verlengen van j de werktijden aan gemeentepersoneei. 12. Idem tot "het verleenen van resij- I tutie van straatbelasting aan de wed. J. 1 F. de NooijerVan Damme voor het 1 afgebrande perceel Molenstraat no. 8. 13. Idem naar aanleiding van het j adres van G. Butz c.s. betreffende het verzoek om vergoeding wegens ver- t meend te weinig ontvangen loon voor arbeid aan het Koopmansvoetpad, ver- richt in werkverschaffing. 14. Idem tot tiet verleenen van een staanplaats aan het circus Libof op het I ferrein aan de Badhuisstraat op 9 t/m f2 April a.s. ji 15. Idem tot wijziging der gemepnte- begrooting, dienst 1292 en tot af- en 4 overschrijving op de begröoting, dienst J f923 ten aanzien van kosten voor werlc- I verschaffing. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap De Burgemeester van Vlissingen brengt ingevolge art. 44, tweede lid van het Dienstplichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Oorlog bij beschik- II kin« van 17 Februari jl. van den dienst plicht mét ingang van 13 April 1923 voor 'wee jaar is vrijgesteld wegens kostwinner schap, de ingeschrevene voor den dienst plicht dezer gemeente, lichting 1922 Ja cobus Bernardus Heijdens. Tegen deze uitspraak kunnen vanaf he den binnen tien dagen bij de Kroon in be roep komen, de ingeschrevene wien de uit spraak geldt, elk der overige voor de ge beente ingeschreven personen of de wet tige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, dat met redenen om kleed moet zijn, moet worden ingediend t den Burgemeester ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de door zending van het verzoekschrift, vlissingen. 19 Februari 5923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. DIENSTPLICHT. Oproeping tot den werkelijken dienst Be Burgemeester van Vlissingen, gelet °P de aanschrijving van den Heer Com- mandant van het 14e Regiment Infanterie, dato t) Februari 1023, No. 43 M., roept bij dezen op tot den werkelijken dienst op grond van art. 32 der Dienstplichtwet Franciscus Adrianus den Boer, dienstplich tige der lichting 1920, lotingsnomnier 41 uit deze gemeente, en beboerende tot de le schoolcompagnie van het 14e Regiment In fanterie, en gelast hem om op 20 Maart 1923 bij zijn korps te Middelburg aanwe zig te zijn. Vlissingen, 19 Februari 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Het bezoek van den Koning van Zweden. De koning van Zweden zal bij zijn bezoek aan de Koningin vergezeld zijn door 'éa volgende heeren -. Bratrting, minister-president en minister van bui- tenlandsche zaken in Zweden baron Raijemb, 1ste hofmaarschalk; vice-ad- miraal- graal' Ehrensvard Sangren, ge volmachtigd minister, particulier secre taris van den KoningKiller, kamer heer dr. Olin, 1ste geneesheer De Reuterskjöld, gezantschapssecretaris, secretaris van minister Branting, en snajoor Gadd, adjudant. Ontbinding rechtbanken. Ingediend is een wetsontwerp tot ont binding der rechtbank te Zierikzee en die te .Heerenveen. Hoewel het door de daarvoor inge stelde commissie overgelegde plan nog bij de regeering in onderzoek is, wordl dit wetsontwerp reeds ingediend, aan gezien er thans eenige vacatures in de rechterlijke macht zijn en de genoemde rechtbanken met het cog op het aan tal jaarlijks behandelde zaken, toch bij elk plan 'voor ontbinding in aanmerking komen. Van het arrondissement Zierikzee wordt het kanton Zierikzee ingedeeld bij het arrondissement Middelburg, ter wijl het kanton Tboler meer op Breda is aangewezen. De Katholieke Universiteit. Te Nijmegen is een adres ter teeke- ning gelegd, gericht "tot Gedeputeerde Staten van Gelderland, waarin de oti- derteekenaren zich vóór de Keizer Ka- rel-universitevt daar ter stede verkla ren. Zij zien in de totstandkoming dier universiteit een bron van welvaart voor de geheele gemeente en. verzoeken der halve, het beslnit van den raad van 7 Februari jl. te willen goedkeuren. In enkele uren was dit adres getee- kend door 17000 meerderjarige ingeze- nen Wachtgeldregeling spoorwegpersoneel. In een fe Utrecht gehoudenal ge-- mcene vergadering van den bond van. ambtenaren bij de Ned. Spoorwegen werden de belangrijk gewiizigde voor stellen der directie inzake een in te voeren wachtgeldregeling voor lief spoorwegpersoneel behandeld. De door de afgevaardigden geopperde ernstige bezwaren werden na voorlichting van de zijde van het hoofdbestuur weggeno men, waarna de regeling met algemee- ne stemmen werd aanvaard. Het hoofd bestuur werd onder algemeene instem ming dank voor zijn houding gebracht. V OORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog de volgende voortsellen aan den gemeen teraad gedaan In uwe vergadering van 28 April 1922 werd de Verordening op de hef fing der plaatselijke directe belasting naar het inkomen zoodanig gewijzigd; dat de aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud werd verminderd tot 400. Dit bedrag werd vermeerderd voor een ieder, die gehuwd is, voor zijne echt- genoote met 300 en voor elk dei- eerste twee kinderen met f 50 en voor elk volgend kind met 100. Door de toepassing van genoemde regeling werden in meerdere mate dan bij de voorafgaande voorschriften be treffende den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud getroffen de hoofden van gezinnen, wier huwelijk ten gevol ge van overlijden of van echtscheiding was ontbonden. In verband daarmede hebben de hier bedoelde belanghebbenden zich tot uwen raad gewend, met het verzoek, de verordening zoodanig te willen wijzi gen, dat ook voor hen de verhoogde aftrek bij. het bepalen van den aanslag in de belasting worde toegepast. Met de billijkheid van liet verzoek kunnen wij ons dan ook geheel vcree- nigen. Ook werd bij de behandeling der ge- meentebegrooting voor 1923 door den heer De Meij voor bedoelde wijziging der verordening een lans gebroken. Tevens werd door hem gewezen op de billijkheid, om ook voor de eehtgenoo- ten van het personeel der marine, dat in Indië verblijft, den verhoogden aftrek toe te'passen. Bedoelde vrouwen heb ben in genoemde gevallen hier hun huishouding, 'terwijl zij, bij het' bepalen van hun aanslag, slechts in aanmerking komen voor een aftrek van 400. Ten einde aan de geopperde bezwa ren tegemoet te komen zouden wij U willen voorstellen, de alinea's 1 en 2 van art. 5 der verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag als volgt te wijzigen „Ter bepaling van het belastbaar inkomen wordt het zuiver inkomen ver minderd inet een som van f 400 voor een ongehuwde en met 700 voor een gehuwde. „Bovendien wordt deze som vermeer derd voor een ieder, die een ot meer kinderen geheel te zijnen laste beeft -. voor elk der eerste twee kinderen met 50 en voor elk volgend kind met f 100. „Voor de toepassing van dit artikel worden met gehuwde belastingplichti gen gelijk gesteld weduwnaars, wedu wen of gëscheidenen van echt, die een zelfstandige huishouding voeren." „Onder kinderen worden verstaan enz." Wij wenschen hierbij o;> ie merken, dat door deze wijziging der redactie van het le en 2e lid geenszins verande ring wordt gébracht in $e door uwen raad uitgesproken verhosding, ten aan zien van den .aftrek tusseben een onge huwd en een gehuwd persoon. Voorts wenschen wij van deze ■gele genheid gebrwk fe maken, <an nog een bij hare toepassing in de praktijk te strenge bepaling fe verzachten. Zooals U toekend 'is zegt art. 2, dat bij navordering van Ibêtesfing het na te vorderen bedrag met het viervoud daarvan wordt verhoogd. Nu vindt het in de praktijk plaats, dat, hij een verzuim ter goeder trouw, bij een salarisverhooging of bij het toe- kermen van een pensioen met ingang van een 'verstreken tijdstip, de aanslag met het 4-voud moet worden verhoogd. Teneinde deze onbillijkheid op te heffen, geven wij U in overweging de beperkende redactie van art. 85 der wet op de rijksinkomsteribelasting aan art. 2, ai. 3, toe te voegen, zoodat dit voor schrift öan als volgt zou luiden ..De in een naderen aanslag te be grijpen betasting wordt met het vier voud daarvan verhoogd, tenzij blijkt, dat srechts over één belastingjaar te- weinig 'belasting is geheven. In geval van navordering over meer dan één 'belastingjaarwordt de verhooging slechts toegepast op 'één.der bedragen, •die van den belastingplichtige te weinig zijn geheven, bij verschil op het groot ste". Ten slotte verdient het aanbeveling, om in de verordening op de invordering wan den boofdetijken omslag te wijzigen de bepalingen betreffende de betalings termijnen in verband met het door de Tweede Kamer der Staten-Generaa! aangenomen wetsontwerp betreffende de .invordering van 's rijks belastingen. De voorschriften ten aanzien van de invordering der rijksbelastingen zijn op een erikele uitzondering na - ook van toepassing op de inning van den hoofdelijken omslag, terwijl deze belas ting door 's rijks ambtenaren wordt in gevorderd. Onzes inziens zou het aanbeveling verdienen, indien in onze verordening slechts met een enkel artikel naar "s rijks voorschriften werd verwezen. Blijkens een circulaire van den minis ter van birmenlandsche zaken cf.d. 22 Maart 1921 (Prov. blad no. 37 van 1921) moeten de betalingstermijnen in de verordening worden opgenomen Daar met eenige zekerheid mag wor- öen aangenomen, dat op den datum, waarop deze wijziging der verordening in werking zal treden (1 Mei 1923), bovengenoemde wetswijziging tot wet zat zijn verheven, stellen wij U voor, in de plaats van de le en 2e alinea van art. 2 der verordening op de invorde ring het volgende te lezen .- „De aanslagen zijn invorderbaar in zooveel gelijke termijnen als er na de maand, d.ie in de dagteekening van het aanslagbiljet is vermeld, nog maanden van het belastingjaar overblijven. Op den iaatsten dag van elk dier maanden vervalt een termijn. Vermeldt de dagteekening van het aanslagbiljet een latere maand dan de zevende van het belastingjaar, dan is de aanslag in vorderbaar in vijf gelijke termijnen, waarvan de eerste vervalt op den Iaat sten dag der maand volgende op die, welke in de dagteekening van het aan slagbiljet is vermeld, de tweede een maand later, en zoo vervolgens." Ingevolge artikel 145 der Pensioen wet 1922 (Stbl. no. 240) worden de pensioenen van hen, wier recht op pen sioen met of na 1 Januari 1920 is in gegaan, indien dit met bij de wet van 29 Mei 1920 (Stbl. no. 283) bedoelde ver hooging lager is dan het bedrag dat zij op 1 juli 1922 aan pensioen zouden hebben genoten, wanneer reeds op het tijdstip, waarop recht op pensioen in ging, de nieuwe wet van kracht ware geweest, met ingang van 1 Juli 1922 tot dat bedrag verhoogd. De wet van 29 Mei 1920, boven aan gehaald, regelt slechts de verhooging der'pensioenen van gewezen rijksamb tenaren c.s., echter niet van gewezen gemeente-ambtenaren in den zin der !&®EZOND£N MEOEDEELIWGEN EEN AFDOEND MIDDEL TER GENEZING VAN HUIDZIEKTEN Het Middel D.D.B. zal de hqidzieïcte genezen, die 17 het leven tot een last maakt Die ondragelijke jeuft en dal branden de gevoel gaat verdwijnen. Veie zieken, die ten einde raad waren, zijn door D.D.D.'reeds genezen. Öók gij zuit er baat bij vinden. Flacons f 2 50 (proetflacon fOZIS). Geneeskrachtige D.D.D.- Zeep f 1.— Bij apothekers en drogisten: Pensioenwet voor de gemeente-ambte naren 1913 (oud) Voor laatstgenoemde personen geldt •de gemeentelijke bijslagregeling (Ge meenteblad. no. 30 van 1921), die cell ier in wezen vrijwel gelijk staat met ovengenoemde wet. (Eenige gepension- neerden genieten voorts een bijslag krachtens afzonderlijk raadsbesluit). De Pensioenwet houdt echter geen rekening met dergelijke gemeentelijke bijslagen, loodat de pensioenen iter daarvoor in aanmerking komende ge- penskmneerde gemeentc-junbtenaren ingevolge bovengenoemd afttüjel 145 wet verhoogd worden met het volle verschil, tusseben de bediagen bere kend volgens de oude en de nieuwe wet. Het behoeft geen betoog, dat, in geval deze personen bovendien den vollen gemeentelijken bijslag zouden blijven genieten, zij in een ongemoti veerd gunstige positie zouden komen te vcrkecren, zoowel in vergelijking tol de met ingang van een datum v6ór i .Januari 1920 gepensionneerde gemeen te-ambtenaren. als tot de gepension- neerde rijksambtenaren, c.s. Zooals in de toelichting bij den des- betreffenden begrootingspost reeds werd medegedeeld (pagina 79 der ge- meentebegrooting voor den dienst 1923), konrt het ons derhalve gewenscht voor, de bijslagen der desbetreffende personen in te trekken, c.q. te vermin deren met het bedrag der verhooging van het pensioen. De vaststelling dezer verhooging laat echter nog steeds op zich wachten (be houdens een enkele uitzondering). In het n-ajaar van het vorige jaar werden, in het vertrouwen, dat bedoelde vast stelling vóér 1 januari 1923 haar be- ■slag zou hebben gekregen, de desbe treffende bijslagen niet meer op de be- grootlng (voor 1923) uitgetrokken. Over het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 December 1922 zijn alle bijslagen echter nog uitbetaald geworden, even- wet met de bedoeling deze voor zoo veel moedig weder terug te vorderen 'bij de uitbetaling van de verhooging der pensioenen. Ten einde te voorkomen, dat belang hebbenden in financieele moeilijkheden zullen komen te verkeeren, wenschen wij deze betaling bij voorschot ook in dit jaar voort te zetten, totdat de ver- Sioogde pensioenen door den Pensioen raad vastgesteld en betaalbaar gesteld 2üllen zijn, op welk tijdstip verrekening ais boven zal kunnen geschieden. Naar aanleiding van net bovenstaan de hebben wij de eer U voor te stellen Ie. te bepalen, dat de verordening regelende hef verstrekken van bijslag op pensioenen, wachtgelden of toelagen van oud-gemeente-ambtenaren en hun ne weduwen en weezen, vastgesteld bij raadsbesluit van 30 September 1921, no. 15 (Gemeenteblad no. 30 van 192!) slechts van toepassing zal zijn op hen, die met ingang van een datum vóór 1 juli 1922 zijn gepensionneerd. 2e. ten aanzien van hen, wier ver- hooging van pensioen ingevolge artikel 145 der Pensioenwet 1922 (Stbl. no. 240) gelijk is aan of hooger is dan de bijslag ingevolge gemeentelijke rege ling, dien bijslag geheel in te trekken, zulks te rekenen vanaf I Juli 1922. 3e. ten aanzien van hen, wier ver hooging van pensioen ingevolge artikel 145 der Pensioenwet 1922 (Stbl. no. 240) lager rs dan de bijslag ingevolge gemeentelijke regeling, dien bijslag dier verhooging fe verminderen zulks fe rekenen vanaf 1 juli 1922. 4e. te bepalen, dat de bijslagen od 'Je pensioenen onder 2e. en 3e bedoeld nochtans na I Januari 1923 bij voor schot zullen worden uitbetaald, evenals zulks over het 2e halfjaar 1922 is ge schied, totdat de verhoogde pensioenen door den Pensioenraad vastgesteld en betaalbaar gesteld zullen zijn, op welk tijdstip voorzooveel noodin terugvorde ring zal piaais hebben. sS De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg heeft zich tot de raden dei- gemeenten: in haar gebied gewend met den wensch, om over te gaan tot het verlengen van de werktijden in de daar voor vatbare gemeentelijke bedrijven en zooveel mogelijk ook ten aanzien van het overige personeel in gemeente dienst. Zij wijst er in haar adres op, dat de Arbeidswet na hare jongste herziening, gelegenheid biedt tot verlenging van de werktijden van 45 tot 48 uur per week. met vruchten BE FEJNE PASSCHPUBDISié© Het zekerste en eenvoudigste ge neesmiddel fegen galzucht, slechte spijsvertering en verstopping vindt gii in Forsteds Maagpillen. Zij zijn het zacht werkende laxeermiddel, waaraan iedereen nu en dan behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerete pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 19 Naar hare meening mogen de ge meentebesturen dcor het vasthouden aan de 45-urige werkweek de algemee ne invoering van een 48-urige werkweek niet tegenhouden, daar die werktijdver- ienging een groote economische verbe tering is, aangezien de kosten van hef geproduceerde er door verlaagd, de koopkracht er door vermeerderd en de werldoosheid er door verminderd wordt. in het midden latende de staatsrech telijke vraag, of de Kanier van Koop handel wel bevoegd is om aan den ge meenteraad te petitioneeren over een mogelijke verlenging van werktijden van het personeel verbonden aan ge meentebedrijven en van het personeel in gemeentedienst, wenschen wij, wat de kern dezer zaak betreft, ons te referec- ren aan ons bij de behandeling der ge- meentebegrooting ingenomen standpunt ten aanzien van de regeling der. bezol diging van het gemeeftfe-pëfsoneéL Wij herhalen, dat deze aangelegen heid, in haar geheelen omvang, onze volie aandacht heeft en dat wij tot 13 zullen komen met afgeronde voorstel ten, zoodra ons daartoe de tijd gekomen schijnt. Wij hebben de eer uwen raad ter vaststelling aan te bieden een ontwerp besluit tot af- en overschrijving in dé begrooting voor 1923, ten aanzien van de kosten voor werkverschaffing, waar voor thans nog een bedrag van 6000 boven de reeds voor 1923 gevoteerde 20.000 is benoodigd. De door het Rijk toegezegde subsidie- ad 35 der kosten zal te zijner tijd in ontvangst worden verantwoord. VLISSINGEN, 20 FEBRUARI. Vergadering van tiet districts-comité „Vlissingen" tot huldiging van H. M. de Koningin hl September a-s„ gehouden op Ala an dag 19 Februari 1923, 's avonds 8 uur ten gemeentebnize. Aanwezig 9 eere-leden en 18 leden. 6 eereleden en 7 leden met kennisgeving afwezig. De voorzitter, de heer Van Woelde- ren, opent de vergadering, heet allen welkom en zget dank voor de bereid willigheid, waarmede aan zijn oproep is gehoor gegeven. Spreker geeft een uiteenzetting van liet doel van de vorming van dit dis- tricts-comité. Daarna verklaart spreker het streven van 't Landelijk Huldigings- Comité, waaruit de Provinciale comité's voortkomen, waarvan Zeeland thans het eerste georganiseerd is. Met de samenstelling van het Lande lijk Huldigings-Comité is men nog niet geheel' gereed, zoodat de nauwkeurige plannen voor de huldiging te Amster dam nog niet vaststaan, inmiddels heeft in afwachting daarvan ons provinciaal comité besloten reeds aan hef werk te gaan en de eventueele huldiging te Mid delburg voor te bereiden. Ook vermeldt spreker wat door het comité voor het Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin, nl. de restaura tie van het koor van de Nieuwe Kerk te Delft, wordt gedaan en wijst er op, dat deze actie geheel buiten het werken van dit districts-comité zal blijven. Spreker zegt, dat de mogelijkheid be staat, dat H. M. kort na de huldiging op 6 September a.s. in Amsterdam alk- provinciale hoofdsteden zal bezoeken, zoodat dus ook onze Zeeuwsche hoofd stad Middelburg bezocht zal worden. Het doel van deze bijeenkomst is

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1