1000 25 MAANDAG 19 FEBRUARI 3UU een ongeluk. JUU voet^f oog.' lüU eenduim. lUtf binnenland Gedachtin van een Gevangene LUX i'tm FEUILLETON Fhbrikonéen von Zijne stoffen, roeten steeds aanwasschen in, Gebruik een lauw sopje nraeg 'Zorg niet te boenen of te wrijven. Dan in driemaal versch lauw walen 'Uitspoelen Zonden wringen Strijken met eenjwya.nrn jjz.er, geen heet ijzer. Stads= en Provinciemeuws ■««RMMKi VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Waleheren ƒ2.2© per 3 maanden. Franco door het geheete rijk 2.SO. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unle 4.70. Alzonderlgke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken, i A gulden bij dood ADD gulden bij verlies 4 A gulden bij verlies 4 AA gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Huldeblijk van den bijzonderen Vrijwilliger" Landstorm. Bij liet 25-jarig regeeringsjubiteum zal de bijzondere Landstorm een album aan H M de Koningin aanbieden. Dit album zal bestaan uit vijf zware boekdeelen, waarvan het vijfde een verzameling fotografieën bevatten zal. betrekking hebbende op den bijzonde ren vrijwillig en landstorm. In het eerste deel komen opdracht, oorkonde en historisch overzicht van 't ontstaan en de ontwikkeling van het instituut van den bijzonderen vrijwilli- gen landstorm. Daarna volgen de handteekeningen van de leden der nationale landstorm- commissie, vervolgens die van elk land- stormverband afzonderlijk, eerst de ge westelijke commissie, daarna de plaat selijke commissie en de afdeelingen uit het verband. De bladen zijn van oud-Hollandsch (geschept) papier. Elk blad is voorzien van een rand in kleurendruk. Boven de namen van de gewestelijke commissies komen de wapens van de provincie en belangrijke gemeenten uit het verband. Elk deel zal ongeveer 12.000 handtee keningen bevatten. Met de vervaardiging zijn belast de cailigrafeurs Gebr. Grevenstuk te Am sterdam. Ontwerp invoerverboden. De heer Fleskens c.s. heeft het wets voorstel tot het instellen van invoerver boden ingetrokken, nu zeer vele leden van de Tweede Kamer zich er tegen verklaard hebben. In hun brief van in trekking schrijven zij vervolgens „Verder is het aan ondergeteekenden bekend, dat verscheidene leden der Ka mer zich niet tegen het nemen van maatregelen tot tijdelijke invoerbelem- ineringen zullen verzetten, wanneer de voorstellen daartoe van de zijde der regeering uitgaan, terwijl zij tevens mogen veronderstellen, dat de regee ring vooral in den laatsten tijd tot de overtuiging zal zijn gekomen dat een groot gedeelte onzer industrie in een noodtoestand verkeert, welke het nemen van bijzondere wettelijke rege lingen noodzakelijk maakt. In een en ander vinden ondergetee kenden aanleiding te berichten, dat zij op een verdere behandeling van het bovengenoemde wetsvoorstel geen prijs meer stellen." Hulp aan noodlijdende kunstenaars. Het Twesde Kamerlid Schaper heeft in zijn kwaliteit van lid van den ge meenteraad van Rijswijk (Z. H.) bij den raad dier gemeente een voorstel inge diend, strekkende om de medewerking van het ministerie van .onderwijs te verzoeken tot het kunnen geven van opdrachten aan in nood verkeerende kunstenaars, waarvoor door de regee- een stem uit de eenzaamheid der cel. D Een gevangene schrijft aan de „Prov. Drentsche cn Asser Crt." Mijn cel ligt in een uitbouw van de gevangenis, dicht bij een grazig ge deelte van het plein, dat door een hoo- gen muur van de buitenwereld wordt afgesloten. Dat plein kan hier niet heel breed zijn, want ilc hoor zoo nu en dan het doffe, vage geluid van auto-signa len, van trams en ander stadslawaai. Soms dringt ook wat gerucht van spe lende kinderen tot mij door, getemperd door den afstand en hooge, breede muren. Hoog boven mij valt door een tralievenster het licht in mijn verblijf binnen. Licht is eigenlijk het woord van liet vuile, wazige mengsel van licht en schaduw, dat in de cel hangt. Stel u niet voor, dat dit het vrije, stralende licht van uw kamer is. Het is een soort walm', waarmee het sombere gemoed van ons, gevangenen, geheel in over eenstemming is. In de kleine, trieste ruimte, waarin wij de dagen doorbren gen, kan geen enkele blijde gedachte leven. Hier klinkt, hier leeft en beweegt alles in mineur. Wij zijn zij die met het bleeke morgenlicht eenzaam hun leege bed zuchtend [verlaten en als de lijdensdag weer is verricht, ring op de begrootrng van 1923 geld is uitgetrokken. De Bioscoopwet. „De belangstelling voor bei in behan deling zijnde ontwerp-Bioscoopwet za! onder ons (hiermede worden de anti revolutionairen bedoeld), wel tot het nulpunt gedaald zijn, nu het arnende- ment-Rutgers c.s. verworpen werd met 41 tegen'36 stemmen", driestart „de Standaard". Onzerzijds werd er mee bedoeld de gelegenheid te openen, dat gemeente raden de bevoegheden zouden erlangen mits na verkregen goedkeuring van de Kroon om bioscoopvoorstellingen te weren, of beperkingen voor te schrij ven. Ware dit amendement aangeno men, dan zouden we ons in de aanne ming der wet zeer hebben verheugd. Nu blijft er niets dan een leege dop niet eens een half ei. De centrale keuring kan alleen de ergste buitensporigheden weren, maar heft bet wezen onzer bezwaren niet op. Zooals het ontwerp nu blijft, kan het, wat ons betreft, evengoed verworpen als aangenomen worden. Het doet geen kwaad, maar zal ook geen goed doen. Dezen gang van zaken betreurt het anti-revolutionaire blad vooral hierom, „wijl het amendement vrucht was van overeenstemming tusschen leden dei- drie rechtsche groepen. De eerste drie onderteekenaars waren een anti-revo lutionair, een christelijk—historisch en een Roomsch-kafholiek." Datum stemming voor den gemeenteraad. Vele gemeentebesturen zullen weldra voor de vrahg gesteld worden of zij de stemming voor den gemeenteraad vóór of na 15 Mei a.s. zullen houden. Wordt deze stemming gehouden vóór 15 Mei, dan kan op de verschillende stembureaux gebruik gemaakt worden van de uittreksels van de oude kiezers lijst. die ten vorigen jare in vele ge meenten gedrukt werden voor de stem ming voor de Tweede Kamer. De nieu we kiezerslijst behoeft dan enkel ge schreven te worden, daar voor het jaar 1923/24 geen stemming in uitzicht is. Doet men het op of na 15 Mei, dan moet men deze uittreksels weer laten drukken volgens de nieuws lijst welke op dezen datum van kracht wordt. Aan dit laatste is veel tijd voor in gereed heid brengen en veel kosten van druk ken verbonden. Vele gemeentebesturen zullen er dus. met het oog op bezuini ging, voor gevoelen, om nog gebruik te maken van de oude lijst en dus de stemming voor 15 Mei a.s. uitschrijven. Anderzijds is het echter een voordeel, dat bij een stemming na 15 Mei de nieuwe kiezerslijst gebruikt kan worden en dus lal van personen, inzonderheid zij die pas 25 jaar oud zijn geworden, aan de stemming deel kunnen nemen, die anders van deze stemming nog uitgesloten zouden zijn. Voor een zoo groot mogelijke deelneming aan de zich met hun wonden huip'loos f nederlaten, van 't leven weg met hun stille gezicht Ik eet vaak mijn brood op met de gedachte waartoe waarom Is het niet volkomen nutteloos, dat ik nog voedsel opneem, om een leven te on derhouden. dat eigenlijk geen leven meer is, maar een ellendig voortvege- teeren als een dier, minder dan een dier dat ten minste nog zijn rede loosheid en onbewustheid heeft, om het wreede van zijn gevangenschap niet te beseffen. 's Avonds, als de dagelijksche plich ten van opstaan, cel reinigen, wasschen, arbeid, luchten en andere zijn volbracht, -is de eenzaamheid het moeilijkst te verdragen. De rust na het dagwerk is een verkwikking voor hen, die vrij in de maatschappij leven, maar voor ons niet. Wij denken te veel na over onzen toestand, wanneer wij stil zitten. Wroe ging, berouw, allerlei nare gedachten komen in den avond bij je op cn dat bezorgt je een dof, zwaar gevoel in je hoofd, dat vaak verergert tot hevige hoofdpijn en ook wel eens overgaat in een huilbui, die je soms werkelijk wat kalmer maakt, zoodat de ellende wat lichter is te verdragen. De dichter had wel gelijk, die eens schreef Welch Elend kann sich selbst [entfliehn Vergebens durchjag' ich rastlos jedes [fernste Land, und stets verfolgle mich der [Tod des Lebens stemming is natuurlijk zeer veel te zeggen. Opheffing van Katholieke feestdagen. Teneinde voor geheel de Nederland- sche Kerkprovincie eenheid te verkrij gen in het vieren van de verplichte feestdagen, heeft Paus Pius XI den 23en Januari 1.1. goedgunstig toegestaan, dat in Nederland alleen de vier volgende feesten als Zondag moeten worden ge vierd Eerste Kerstdag, 's Heeren Ffe- melvaart, Maria ten Hemelopneming en Allerheiligen, zoodat de verplichting van de H. Mis te .hooren en zich van slafelijken arbeid te onthouden zich tot deze vier feestdagen beperkt en niet meer geldt voor de feestdagen Besnij denis des Heeren, Driekoningen, H. Jo zef (19 Maart), H. Sacramenten, H.H. Petrus en Paulus en O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, die in het algemeen voor de geheele Kerk verplichtend zijn. Uit het bouwbedrijf. De landelijke patroonsbond in de bouwbedrijven heeft besloten de tegen voorstellen der werknemers niet te aan vaarden en voor dit jaar geen landelijk contract aan te gaan. Gelijk bekend, heeft de R. Kath. pa troonsbond met de werknemers-organi saties een collectief contract afge sloten. Legaten. De overleden oud-burgemeester van Grave, de heer W. Friezen, legateerde de volgende schenkingen, vrij van suc cessierechten, aan de onderstaande ge stichten St. Catharina Gasthuis, Grave, 30.000, Blindengesticht, Grave, ƒ6000 R. K. Kerk, Grave, 15.000 Vincentius Vereeniging, Grave, ƒ5000 Elisabeth- vereeniging, Grave, 2000 Eerw. Fransche paters, Grave, 3000 Gen. Voortplanting des geloofs. Grave, 500 Gen. H. Kindsheid,-Grave, 500; Paters Capucijnen, Velp bij Grave, 2000 Dominanus-stichting, Simpel- veld, 2000. Het wachtgeld van het spoorweg personeel. Het Zaterdag te Utrecht gehouden buitengewoon congres van den Prot. Christ, bond van spoorwegpersoneel, heeft besloten de wachtgeldregeling voor het spoorwegpersoneel te aan vaarden. Het Leidsche tapverbod. De minister van binnenlandsche za ken zal het zgn. tapverbod op Zater dagmiddag en Zondag, waartoe de Leidsche raad onlangs heeft besloten, niet ter vernietiging voordragen aan de Kroon, en zal hij dit in het vervolg evenmin doen ten opzichte van door andere gemeenteraden in te voeren tap- verboden. De reden, dat de minister zijn tot dusver ingenomen standpunt heeft ver laten, moet haar grond vinden hierin, dat de Hooge Raad constant en ondub- Der Teufel, der „Gedanke wird [genannt." Ik weet op 't oogenblik den naam niet van den mart, die dat geschreven heeft, maar hij moet wel veel geleden hebben en wist, hoe pijnigend de Gedachte zijn kan, die trage metgezel van de Smart. Maar al kon hij dan zijn eigen „ik" en zijn eigen verdriet niet ontvluchten, al reisde hij ook door vele landen, ;hij was toch nog oneindig ge lukkiger dan de gevangene, die de sombere muren van zijn eenzame cel om zich heen heeft, in plaats van de wijde, wijde wereld. Er zijn enkele personen, die telkens in geregelde eentonigheid weer in mijn gedachten komen mijn vader, die al lang geleden stierf, een arbeidzaam man, matig, oppassend, flink, ee'n man van 't oude type mijn moeder, die nu als een andere Maria weent bij het kruis van haar zoon en mijn meisje. Dat ik aan hen meer donk dan aan anderen zai wel hierdoor komen, dat de gedach te aan de innige verhouding, waarin ik eens tot hen stond, mij des te feller doet beseffen, hoe diep ik nu gezonken ben. AA ij n vader zou mij veracht hebben, als hij nu nog leefde. Ik herinner mij nog hoe hij mij aanspoorde om goed mijn lessen te leeren, toen ik een jongen was van een jaar 'of veertien, vijftien. Hij had grooten eerbied voor dokters, in genieurs en andere menschen met prac- tische kennis en hij verlangde ze€r, dat ik eens een van hén zou worden. Hij was iemand van gewone ontwikkeling, ntaar had een gezond verstand en een INGEZONDEN MEDEDEELINGEN OE5K£VER;5',2eEP MAAT5CH.VLAARDIMGELN Fabrikanten van Tvvznk en lifebuoy bclzinnig zijn opvatting blijft huldigen, dat bij het in liet leven roepen van de bedoelde verbodsbepalingen het motief drankmisbruik niet wordt vereischt. Faillissementen in Nede/land. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van dei- Graaf en Co.';; Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 16 Februari in Nederland uit gesproken 77 faillissementen *egen 59 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 16 Februari 585 faillissementen tegenover 326 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. VLISSINGEN, 19 FEBRUARI. Het Licht in den Nacht. Men verzoekt ons opname van het volgende verslag Zaterdagavond gaf in het Concert gebouw de afdeeling tooneel van de gemengde zangvereeniging „de Volks stem" alhier een vierde opvoering van bovengenoemd tooneelspel van Inte Onsinan. Het stuk speelt tusschen 1914 en 1916 op een fabrieksdorp in Duitsch- land en verplaatst ons in het gezin van den, door een fabrieksongeval, blind practischen kijk o.p de dingen. Hij hield van werken en was zeer matig, wat genieten betrof. Hoewel hij maar zelden naar de kerk ging, was hij toch innig geloovig en dat openbaaTde zich bij hem in zijn dagelijkseh doen en laten, d.w.z. hij beschouwde de Christelijke leer, vervat in den Bijbel, niet als een soort roman, die men leest of niet leest, maar zij was hem een richtsnoer voor liet leven en hij handelde er naar, zij het dan ook dikwijls geheel onbewust. Bij zijn begrafenis zei de dominee ,,er is een goed mensch gestorven". In die eenvoudige woorden werd geheel juist gezegd, wat mijn vader was. Er schiet mij nu ook weer een ge zegde van dien dominee te binnen, dat ik hoorde, toen hij eens bij ons op be zoek was „Er leidt geen weg ten he mel dan over Goigotha" zei hij, om te wijzen op eenvoudige plichtsbetrachting en de aanvaarding van het leed dei- wereld mei berusting, als de zekerste weg naar het geluk. Toen ik een jongen was, begreep ik de beteekenis van die woorden niet. Ik besef nu zoo goed hun ontzettende waarheid, speciaal ook in betrekking tot mijn gevangenschap, dat ze bovende deur van mijn cel konden geschreven staan, als de getuigenis van iemand, die door lijden tot inkeer komt. Maar de weg is lang, veel te lang en ik weet niet of ik wel ooit weer het geluk zal hebben om een nieuw leven te beginnen, dat geleid zal worden dooi de beginselen die het leed mij leerde. Als ik aan mijn moeder denk, kan ik vaak mijn tranen niet bedwingen. Zij is altijd lief voor mij geweest en zoo goed geworden mandenmaker Peter Baike en het is in dat .milieu, dat de schrijver heeft willen culmineeren de ontzagwek kende levensiragiek, die het oorlogsge weld opriep, achter de fronten, in de direct bij dien oorlog betrokken landen, tragiek reeds aanvangende bij 'het rondstrooien der mobilisatiebevelen door de hand van onzichtbare macht hebbers en zich ontplooiende in massa ontbering, doodstijdingen en het als menschelijke wrakken terugkeeren aan den huiselijken haard van hen, die de oorlogsgeest eenmaal als een bloeiende jongelingschap voor zijn bloedig hand werk opriep. Reeds in het eerste tooneel kregen we van Peter Balke en diens vrouw Martha beheerscht spel te bewonderen met een voor dilettanten inderdaad ver bluffend technisch kunnen spel, dat ons door alle 5 bedrijven heen heeft getroffen. Ik denk hier meer speciaal aan de vertolking der smart door moe der Martha bij het bevel tot mobilisatie van haar zoon Heinrich en de profeti sche woorden van den blinden Balke, aanvoelende de naderende ellende en aankondigende „een andere dan de zonnebrand, die de aarde zal ver schroeien" aan het afscheid van Hein rich en het daarbij door Balke aange- als een moeder maar zijn kan. Zij heeft, toen ze weduwe was géworden, om mij opofferingen moeten getroosten, om mijn studiekosten te betalen zij heeft mij dikwijls vermaand, als ik mij onbe hoorlijk gedroeg, maar altijd niet zachtheid, eigenlijk te zacht voor den egoïtischen genotzoeker, dien ik ben geweest. Ik heb vaak schandelijk gelo gen om voor haar te verbergen, hoe ik leefde. Op een morgen toen ik thuis bericht kreeg, dat ik als getuige moest verschijnen in een strafzaak tegen den directeur van een automaatschappij en voor haar mijn omgang met een meisje van twijfelachtige zeden van den Bin nenweg niet meer kon verzwijgen (er stond iets van in 't relaas) begon ze luid te schreien. Het was toen geloof ik voor den eersten keer dat ze ontzettend boos op mij was en zezverweet mij in harde woorden mijn gedrag. „Ik ben tegenover jou altijd eerlijk geweest" zei ze, „en hoe vaak heb je mij al niet be drogen Dat is slecht van je". Toen haar boosheid een beetje bedaard was, vroeg ze onder snikken wat onbepaald, aan mij en niet aan mij, met iets van hulpeloosheid in haar houding en in haar stem, .jongen, hoe ben je toch zoo geworden Ik en je vader zijn nooit zoo geweest." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1