1000 150 100 25 'ht )LE tspek .EESC8 mar iaat. 17 FEBRUARI Eerste Blad gemeentebestuur H URSPEK JBREGHTS OMHOOG, ÜOOT batmj iJBRECHIS ONGEN Ibode ïan mart Ho 41 Oio J titgmfirn F. Kil IE HEIDE irjilstmt II. llisnp. III. latere. ID. PiititMsg U Verschijnt dagelijks, nitgezondard op Zeedag en erkende Feestdagen De Macht van het Nederlandsche Woord. FEUILLETON De Braziliaansche Beursbeschouwingen ÏRTOEBOUW r« tiddags a 10 ct. toegang meer. r PRIMA geslacht elet. 257 JZEN I f 0.50 -0.50 -0.45 -0.00 -0.60 -0.70 - 0.05 -0.75 -0.90 - 1.00 - 0.65 -0.80 ons. «velend. 1.75 per kilo. ons. Telefoon 255 sigaren duurder, jd met ons Hoi- t. Wilt ge eens :nts sigaar voor :ns kijken. Fijne Twentsche Bank l 3 cent, de laat- rtodjo 1.75. ■oep Om half n van ons nieu- den naam raat. it per ons. Der ons. ibevel^r.d Telefoon 25® Z EJ 8" Ibuig. biedingen i an wagers 5t. Jacobstraat 5. BEL, Badhuis- tegen 1 April a.s. i en zelfstandig buitenshuis. te melden Za~ na 8 uur. Jelb. - Rotterdaih tegen plaatsen. P PASSAGIERS N EN VEE. t. Esn ta. ie r. Kilt f.a. nut 8 8 te bekomen Transp. en G. VOS, ENHOOEN, Tel. 183 ITERHOUT, 'M. 28* OITENHEK.Tol.10J. on Ezp. Tol. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. «IUU «en ongeiuk. U Ui? gulden bij verlies van een band, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Bit nummer bestaat uit 2 biarien ALGEMEENE POLITIEVERORDENING. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat de op 11 Februari jl. in wer king getreden nieuwe algemeene politie verordening voor Vlissingen in druk is verschenen en dat deze. zoowel in haar geheel, als voor elk onderdeel afzonderlijk, ter gemeente-secretarie (3e afdeeling) voor hef publiek verkrijgbaar wordt gesteld te gen den prijs van ƒ0.50 per 8 bladzijden. VBssingen, 12 Februari 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN De Secretaris. F. BISSCHOP. Bij de vele goede karaktereigen schappen welke ons Nederlandsche volk" ongetwijfeld deelachtig is, mist men er vooral eene, waaraan juist in het buitenland, en niet geheel ten onrechte, bijzondere aandacht wordt besteed een nauwgezette zorg voor het uiterlijke leven. Nu kan inen die zorg gauw genoeg te ver drijven, vooral als het de kleeding en wat daarmee samen hangt betreft. We zouden onze stoere larrdgenooten niet gaarne zien in de ldeedij en met den haartooi, waar mede men vaak elders zoovelen ziet rondloopen. Maar een ding ware wel goed, zoo wij ons het buitenland tot voorbeeld namen de zorg voor de uiterlijke welsprekendheid. Wij bedoe ïen daarmede niet het brallend uiten van klanken, het snoevend voortbrengen van allerlei spreek-effecten, dat zijn he laas de uitwassen, waarvan in tal van, meestal zuidelijke landen, het dage- lijksch leven in vergadering of parle ment, door mannen van de balie of van den kansel, maar al te zeer getuigenis aflegt. Neen, wij beoogen het zuivere spreken van zijn eigen, eenvoudige moedertaal, zoo klaar en simpel moge lijk, maar dan ook met volledigen ver bied voor wat zij eischt. Wij zijn de schoone klanken onzer landstaal zoo ontwend in de staag jachtende onrust van alledag we hebben in het moderne Seven zoo weinig tijd meer voor andere dan materieele belangen de strijd 0111 het dagelijksch brood is voor velen on zer een te zware worsteling om nog veel aandacht te kunnen wijden aan andere zaken, welke niet rechtstreeks verband houden met de taak om zijn bestaan te- winnen. En het ligt v00r üe hand, dat daarbij veel in het gedrang mar hei Franse® van A. MATTHE1J. 73) Robert kwam het eerst weder binnen, op den voet gevolgd door Lucie, Lucien en De Sergy. Zie, zie eens zeide Angelina tot Robert, terwijl zij naar haar moeder wees. De dokter nam Balda's ijskoude hand in de zijne. Zij leeft, niet waar vroeg Ange lina. Ja, zij leeft, de arme vrouw ant woordde Robert na eenig stilzwijgen. Maar ze is bewusteloos, mijnheer RobertKunt ge haar niet helpen 1Zij komt dadelijk bij, meende de dokter. Laten wij medelijden met haar hebben En zich wederom over Ange lina heen buigend Maar zeg eens, lieveling, hoe gij zelf u gevoelt ik heb nergens pijn. Maar ik heb zoo'n trek om te rusten, om te slapen Dat is het begin van het einde, niet waar O, maar ik zou nog zoo graag mijn vriendin vaarwel willen zeggen Vaarwel, Lucie Lucie, die zich zoolang goed had ge houden, barstte nu in een hartstochte lijk snikken los en viel op haar knieën bit Angelina neder, wier afhangende of in het vergeetboek raakt, wat de moeite loonen zou zoo men het in waarde hield, om tot de vreugde des levens bij te dragen. „De taal is gansch het volk", wij zeggen liet gaarne onze zuidelijke stamgenooten in hun strijd tegen Fransche taalbedervers na. Maar doen wij, elk in den kring zijner dagelijksche omgeving en naar de omstandigheden, hem of haar, geschonken, veel om onze taal dan ook zoo schoon en zoo zuiver mogelijk in eere te houden Geenszins. Want, de goeden niet te na gesproken, verbroddelen en verknoeien, verminken en verdraaien de meesten onzer in hun spreektrant het zuivere, immer schoone Nederlandsch, op verbijsterende wijze. Wij kunnen zulks het meest gewaar worden, wanneer we eens naar mannen of vrouwen komen luisteren, die zich uit levenstaak of anderszins ten doel gesteld hebben, onze taal zoo mooi en zuiver ie doen hooren, als zij metter daad is. Wij tellen in ons land gelukkig velen, die zich geroepen gevoelen, zich in dienst onzer reine moedertaai te stellen. Dat zijn de Nederlandsche voordrachtskunstenaars, van wie we een der voornaamste, zoo hij, op dit «ogenblik, ai niet de grootste onder allen is, deze week hier hebben kunnen hooren. En dan moet het een ieder zijn opgevallen wat leent zich ook onze eigene taal tot het maken van de schoonste indrukken. Machtig en breed komt het stoere Nederlandsche woord, als in bruisende branding op ons aan gestuwd, om dadelijk daarna weer in ijle teere klanken als van ruischend ■riet terug te vloeien nu eens buldert het machtige woord, sterk als een orkaan over onze hoofden heen, en schijnt het in zijn felle vaart alles te zullen verpletteren, wat zich tegen zijn kracht verzetten wil, dan weer zingt en vleit en gonst en neuriet het een lieflijk wiegelied, een zachten zang van liefde of schreit het brekend uit in ontroeren de klanken van vervlogen hoop en ge broken verwachtingen. Maar altijd is het woord de voertaal van het Neder landsche hart, het Nederlandsch ge moed in al zijn oneindige schakeerin gen, in ai zijn forsche kracht en innige teederheid. Hoort naar degenen, die als herauten van het Nederlandsche woord, zijn viekkeloozen wapenroep doen schallen over deze lage landen op Neer- lands kust, hoort hoe zij de fiere bazuin zijner smetteiooze ongereptheid steken en doen schallen in onze ooren, hoort hoe zij het blank blazoen zijner zuivere schoonheid, met klank na klank hunner vaardige kelen verdedigen en hoog geheven houden tegen elke aanranding van alledaagsche verwording en mis bruik en schending. Wij zijn in de groote worsteling der hand zij met tranen en kussen bedekte, terwij! zij stamelde O, ik bid u, mijn lieve, lieve An gelina, mijn vriendin, mijn zuster, ga niet heen Blijf bij ons Neen, Lucie, ik moet heengaan, ik moet u veriaten Geloof me, ik kan niet beter doen. Mijn hemel, wat zegt ge daar snikte Lucie. O, ge weet het zoo niet, mijn beste Lucie, maar ik heb u niet alleen vaarwel te zeggen, ik heb u ook vergiffenis te vragen. Mij Hebt gij vergiffenis te vragen aan mij Waarom, mijn lieve engel Angelina antwoordde, maar haar stem werd al zwakker en zwakker en slechts langzaam kwamen haar de woorden over de bestorven lippen Ja, Lucie, voor mijn dood heb ik uw vergiffenis noodig Verleen mij die, cn mijn sterven zal mij gemakkelijk zijn. O, het levenslicht gaat uit... ik hoor niets meer 't is alsof ik u zie door een wolk Als gij mij vergeeft, Lucie, geef mij dan een kus op mijn voorhoofd... dat zal ik voelen... Lucie Nu durf ik 't zeggen, omdat het mijn laatste woord zal zijn., ik beminde hem, dien gij bemint!. Toen zweeg ze. Lucie bleef in knielende houding, totdat twee groote tranen, die uit haar oogen waren opgeweld, langs haar wangen waren weggevloeid. Toen stond zij op en drukte op Ange lina's voorhoofd een langen kus. volken maar klein en toegerust met kleine machtsmiddelen des gewelds. Tegen de vuurmonden der ontzaggelijke Jegers van millioenen, met welke de wereldstrijd gestreden wordt, valt ortze weermacht in het niet. Maar weerloos zijn we daarom nog geenszins. Weer loos is een volk, dat zich al van te vo ren gewonnen geeft, dat zijn eigene waarde niet telt, wijt het geen eigen waarde kent, wijl bej^zijn beste eigen schappen niet in waarde houdt en aan kweekt en doet bloeien. Om het even, hoe deze eigenschapen heeten, zoo zij maar de weerklank zijn van de eigenste kern van ons nationale wezen. Wat dan is er natkmaler in ons volk, dan zijn taal, en waarmede houden wij in de woeilige wereld daarbuiten ons natio naal bestaan hooger en sterker, fierder en bewuster in stand, dan rati het belij den en gedijen, het beschermen en be minnen, het vrijhouden en verdedigen van het zuivere, wonderlijk schoone, in zijn eenvoud prachtige en machtige Nederlandsche woord Wij hebben geen beter middel, kennen geen doel bewuster, weten geen grootscher Marken stijgen in twee weken 100 Het karakter dier stij ging. De koopersstorm op de Suikerajdeeling. Wilde aan- koopen in Tabak. Amerika als gangmaker. Zoowel de effectenbeurs als de devi- senmarkt heeft deze week een merk waardig verloop gehad, waarmede wij doelen op de koersstijging der Duitsche Marken en de wilde hausse op de lo cale markt. Tusschen liet een en het an der bestaat geen verband en-we hebben die beide verschijnselen dus op zichzelf te beschouwen. De verbetering van den Markenkoers, op zichzelf misschien niet van veel be- teekenis, is relatief niet gering de laagste stand werd bereikt op 31 ja nuari, toen de Berlijnsche wisselkoers te Amsterdam 0.00525 noteerde, waarop een herstel volgde tot 0.0081 op 10 Fe bruari en een verdere stijging tot 0.0111 op 14 Februari 111 ct. en zijn derhalve Marken noteerden op 31 Januari 52J4 ct. per 10.000, op iO Februari 81 ct. en op 14 Februari 111 ct. en zijs derhalve in de eerste helft van deze maand met bijna 100 gestegen, wat ontegenzeg gelijk een gebeurtenis mag worden ge noemd, zoo men die stijging beziet in het licht van de dagelijksche milliarden- productie der Alarkenfabriek te Berlijn. Er blijkt uit dat er voor de speculatie altijd geld te verdienen en dat een hausse altijd mogelijk is, ook al1 schijnt dit laatste op grond van de feiten uit gesloten. Hier geldt, dat de beurs een plaats is van onbegrensde mogelijkhe den en de theoreticus dikwijls ongelijk Zich daarop tot Robert wendend, die aan den anderen kant bij het rustbed stond Volg mijn voorbeeld. Robert, en geef haar ook een kus Robert trad op het stervende kind toe en kuste haar, diep aangedaan, voi deernis en liefdevol, eveneens op het voorhoofd. Angelina glimlachte als in een zoeten droom. Ik dank u ruischte het van haat- lippen. Alles was nu zoo stil in dat huis met al die gasten, waarvan niet één een flauw begrip had van het familiedrama dat hier onder zes personen werd afge speeld alles was nu zoo stil, dat men niets anders hoorde dan hef zachte snikken van Lucie. Eensklaps vloog Balda op. als door die pijnlijke stilte zelf gewekt. Zij spreekt niet meer riep zij uit. leder zwijgt Zij is toch niet dood. dokter Neen, zeide Robert. O, ik smeek u, laat haar niet sterven. Luister Luistert allen Bezorgd kwam De Sergy naar haar toe. Maar met fonkelende oogen zag zij hem aan. 1Gij wilt mij van haar wegvoeren, niet waar Welnu, ik zeg u, dat men. als men dat wil doen, mij, zou moeten wegsleepen langs den grond. Met een smeekenden blik op den gradf wees Robert hem op de stervende LiLJ 1 J__[JUUHUm'-gg™ heeft, althans voor een tijd. Speculanten vragen niet naar de diepere gronden, maar zien enkel aan wat voor oogen is, de lezer zal evenwel gaarne vernemen hoe deze plotselinge reprise in de Duit sche Marken moet worden verklaard, met name of zij moet worden be schouwd ais ee r symptoom van econo misch herstel voor Duiischland, gelijk sommige optimisten daar te lande reeds (ten volke verkonden, dan wel of in- cidenteele invloeden de oorzaak zijn, en hoewei wij niet de pretentie willen voe ren dc Markenmachinatieën te kunnen doorzien, aarzelen wij toch niet de eerstgenoemde mogelijkheid ten eenen- maie uit te sluiten. De rijzing van den Markenkoers is niet anders dan het uitspelen van een der laatste troeven, welke de regeering nog in handen hield en zal daarom, tenzij een onvoorziene regeling met dc geallieerden kan wor den getroffen, slechts van tijdelijke.1) aard kunnen zijn. De regeering heeft namelijk sinds de laatste weken steun- aankoopen op de devisenmarkt geëfec- tueerd met behulp van den voorraad buifenlandsche betaalmiddelen, wcike zij in het vorig jaar en begin Januari heeft bijeengebracht door- middel van de firma Mendelssohn <S Co. werden in het begin dezer week posten van 400.000 a 600.000 Engelsche ponden aangeboden, waardoor uit den aard der zaak een overweldigende vraag naar Marken ontstond zoodat bijvoorbeeld de Anterikaansche dollars, welke in Januari tot 50.000 Mark waren opge- ioopen, Dinsdag tot 27.800 Mark vie len, terwijl Duitsche effecten tuimelin gen van 10.000 en 40.000 maakten. Niet alleen de regeering heeft de laat ste dagen buitenlandsehc devisen aan geboden, ook van particuliere zijde heeft men „cdeivaluia" aan de markt gebracht, zonder twijfel in vele gevallen noodgedwongen. Doordien de Mark in heibuitenlandsehc betalingsverkeer meer en meer werd uitgeschakeld en zelfs in het binnenland de laatste res ten van zijn koopkracht prijs gaf. was men genoodzaakt de spaarpotjes met guldens; ponden en dollars aan te spre ken teneinde in zijn levensbehoeften of in den aankoop van benoodigde grond stoffen te voorzien. Tot op zekere hoogte hield Duitschland deze week een liquidatie-uitverkoop van edelvaluta, daartoe gedwongen door een tekort aan exportgoederen. Duitschland heeft in 1922 240 millioen Dpztnr. (24 milliard K.G.) meer aan goederen ingevoerd dan uitgevoerd, voor een waarde van 2Z2 milliard goudmark en dit tekort moet op de een of andere wijze worden aangevuld, anders is daling van den Markenkoers onvermijdelijk. Onder de tegenwoordige omstandigheden kan Duitschland vrijwel uitsluitend met zijn productie betalen en waar die produc tie ontoereikend is om de schuld' te dekken, is men gedwongen zijn laatste actieven te realiseeren. Het is duidelijk dat hieraan eens een eind moet komen, tenzij het waar is wat de Franschen be- Angelina. Maar Angelina hoorde of zag niets meer zij had althans geen bewustzijn meer van hetgeen zij wellicht nog zag of hoorde, en Robert die haar pols had gegrepen, voelde wel, hoe de levens geesten bij haar wegstierven. Balda scheen het nu eensklaps op haar echtgenoot gemunt te hebben. O, ik vrees u niet, mijnheer riep zij uit. Weet gij, wie hier .heer en mees ter is, wiens hulp ik moet afsineeken, den man, wien alles mogelijk is Daar staat hij En zij wees op Robert. Angelina gehoorzaamt mij niet, hernam zij, Angelina gelooft mij niet maar hij, hij heeft alle macht op haar hij heeft haar slechts te bevelen om te leven en zij zal leven. En wat hij ook zeggen mag, hij is zoo sterk en zoo geleerd, .hij heeft van de vergiften een afzonderlijke studie gemaakt, hij heeft het alleen te willen en Angelina is gered Met innige droefheid schudde Robert het hoofd. O, zeg niet neen riep Balda uit. Gij kunt het, zoodra gij 't wilt Maar ik weet wel, wat gij, om het te willen, van mij verwacht, van mij eischt Om de onschuldigen tot het leven terug te roepen, moet, niet waar, moet de schul dige zich ontmaskeren Welnu, dat zal ze doen Zwijg mevrouw de Sergy, zwijg gebood Robert. En waarom.zou ik moeten zwij weren, dat Duitschtand heimelijk veel meer uitvoert dan liet in de statistieken verantwoordt. Het zotte Markenspel lean echter nog wel eenigen tijd voort duren. zoolang het publiek in de neu trale landen dit papier nog als specu latie-object ambieert en dat het dit doet, is deze week nog eens gebleken, want men kocht Marken bii millioenen. zoodat de koopers hier en daar moesten worden „gerantsoeneerd". Intusscbén doet de Duitsche regeering haar best om de dringende vraag naar het pro duet van haar papierfabriek te bevredi gen en in de afgeloopen week kwam zij met een nieuwen voorraad van niet minder dan 270 milliard ter markt 1 Maar men vraagt zich toch in gemoede af waar dit met Duitschland heen moet Trouwens, ook de Frankenkoers toont meer en meer neigingen om de verkeer de richting in te slaan van 10 tot 14 Februari liep hij terug van 15.70 tot 15.22)4, de Belgische franc van 13.80 tot 13.42 J4 ct. Bracht de stijging der Marken onder de speculanten emotie teweeg, de stemming op de locale afdeelingen be reikte in het begin der week, met name op Woensdag het kookpunt, toen Sui kerwaarden en Tabakswaarden ais cu riositeiten van dc beurs werden wegge kocht en*Vte koersen bij 10 en 20 te gelijk naar boven sprongen. Wij wezen er reeds eenigc malen op. dat. ondanks de weinige affaires, op deze afdeelin gen een vaste ondergrond viel te con- stateeren, toen Amerika eiken dag hoo- gere suikerprijzen seinde en op één dag zelfs een rijzing van 100 dollarcent per 100 Am. pond forceerde, werd de opwinding hier ter beurze onbeschrijfe lijk en was het, zooals „de Telegraaf" schreef, soms „om te gillen". Er werd niet meer geredeneerd, niet meer gecij ferd, niet meer gewikt en gewogen, er werd nog slechts gekocht, zonder dat men zich om dén prijs bekommerde, al les wat suiker was scheen opeens een onbegrensde waarde te hebben gekre gen men oordeele. Dec.'22 Febr. Febr. 31 10 14 Koloniale Bank 135 l54!/2 180 Nederl. ind. Handelsb. I04J2 l20'/2 141 Gew-Aand. Vorstenlanden 160 167% 192 Actions Idem 133 139 173 Handeisver. A'dani 390 427 490 Javasche Cultuur 318 333 368 Kalibagor 238 265 295 Kaliw. Plantaran 172 177 230 Pagottan 166',2 192'/2 220 Sentanen Lor 210 226'/-> 250 Suiker Cultuur i/9 203 236 Tjepper 424'/2 462 538 Tjeweng Lestari i.37V2 207250 Tjoekir 314 355 400 Watoet. Poppoh 437 500 585 Deze phenomenale rijzing hield, gelijk we zeiden, verband met de stijging van den suikerprijs te New-York, waar in Januari nog 3.31 dollarcent per pond ruwe suiker genoteerd werd, levering Maart, begin Februari 3.54, vervolgens op 10 Februari 4.43 en op 14 Februari 5.43, waarop den volgenden dag een gen, mijnheer vroeg Balda met een hoonlach. Om u altijd het recht te laten mij te straffen, mij te verooTdeelen tot den dood van mijn kind Neen, neen. dat wil ik niet ik zal spreken. Daarna zult ge mij wel moeten treffen, 'mij al leen. niet haar! Luistert allen! Eerst de dood van mevrouw De Sergy. O, riep Robert uit, ik hoop ik geloof het ook dat de stervende niets meer hoort, maar ik moet mijnheer De Sergy, u, Lucie en ook u, Lucien, drin gend verzoeken om heen te gaan. Zoolang zij. nog leeft, kan ik haar niet verlaten zeide Lucie schreiend. Ja, blijf, blijfriep Balda, gij moet allen er bij zijn, dan is mijn boete het zwaarst, maar ook een ware boete. Ik zeg u dus De dood van mevrouw De Sergy werd niet veroorzaakt door haar kwaaL De gesluierde vrouw, dokter Robert, die u kwamvragen of het doodsbericht van den geliefden zoon de zieke doodelijk zou treffen, die vrouw was ik De ongelukkige, die den doo- delijken slag aan mevrouw De Sergv heeft toegebracht, met het leugenachtig bericht, ik was het. Gij riep Lucien. Mijn moeder ver moord En hij stond op het punt om Balda aan te vliegen, doch Robert hield hem met krachtigen arm tegen en fluisterde hem iets toe, wat hem ter stond deed afzien van zijn plan. Mijnheer De Sergy, die op een stoei was neergezonken, hield het gelaat met beide handen bedekt. De snikken van Lucie, die voortdu-

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1