VRIJDAG 16 FEBRUARI W©40' BINNENLAND Stads= en Provincienieuws A. J. P.'s EIERPBDDING 1923 xw «■**-* «-» - VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlisslngen en gemeenten op V/aV- cfeeren 2.2® per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.5Ö. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels f 1.10 voor iedere regel meer 20 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per i gei Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer tB cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1G regeiS tedere regel meer 26 cent, kameroverzicht. Tweede Kanier. Bioscoopwet. Vergadering van Donderdag. Wanneer het met het ontwerp-Bios- eoopwet alleen was te doen om exces sen tegen te gaan, dan zou de linker zijde zich er wei mee kunnen vereeni gen, maar. nu er naar gestreefd wordt om de films alleen toe te laten als ze aan een bepaalde zedeleer, gelijk de nechterzijde die koestert, voldoen, acht men den naam „domperij" niet mis plaatst. Men wil met -deze wet elkaar zedelijkheidsbegrippen opdringen en daartegen verzette vandaag o.a. de beer Van Gijn zich krachtig. Had men zich bepaald tot wat noodig is voor de bescherming van het kind, dan was er geen verzet geweest. De bedoeling van dit ontwerp is steeds geweest om een- beid te brengen in en sanctie te geven aan de gemeentelijke keuringen. Verder moet het ook .niet gaan. Het moet niet de bedoeling zijn dat de eene partij baar zedelijkheidsopvattingen aan de andere opdringt. De samenstelling van de Centrale Keuringscommissie moet naar het oordeel van den heer Kleere- kooper zóó zijn, dat geen enkele opvat ting daarin de overhand kan hebben en de baas speelt. Alleen dan is het mo gelijk door gemeenschappelijk overleg tot de bepaling van de grenzen te ko men. Het door den heer Deckers ingedien de amendement, dat één vierde deel van de keuringscommissie de bevoegd- beid wil geven om zijn afkeurend oor deel te doen sanctioneeren, heeft het spook der geestestranne naar voren febracht. Ter linkerzijde ziet men nu et gevaar, dat bepaalde partijen wil len trachten haar zedelijkheidsbegrip pen op te dringen en den boventoon te doen voeren bij de keuring. Dit is wat men „domperij" noemt en hiertegen beeft men zich ter rechterzijde trach ten te verdedigen. Wanneer de heer Van der Molen de linkerzijde toeroept gij ziet geesten of spoken, wordt hem aanstonds toegeroepen dat hij het amendement-Deckers heeft gesteund, betgeen bewijst, dat men daarin inder daad een gevaarlijk spook ziet voor de geestesvrijheid. Tijdens de discussie deed zich een incident voor, omdat de heer Van der Waerden mej. Van Dorp het woord „ploertig" toevoegde over haar bewe ring, dat alle Haarlemsche loopjongens oneerlijk waren als gevolg van bios coop-bezoek. De heer Van der Waerden wilde dit niet terugnemen, omdat hij de generaü- seerende beschuldiging inderdaad zoo vond en vooral tegenover de moeders van de jongens. Hij handhaafde de kwalificatie, zoolang mejuffrouw Van E>orp haar beschuldiging handhaafde. Natuurlijk verwierp de Kamer de beide moties, één van den heer Mar- ehant, om niet verder te gaan dan noo dig is voor bescherming van de jeugd. Deze werd rechts tegen links verwor pen. De motie-Kersten, om alle open bare bioscoop-voorstelling te verbieden, kreeg 0 stemmen, want de heer Ker sten was zelf niet eens aanwezig. Eerste Kamer. Het wetsontwerp tot herziening van de wet op het lager onderwijs is met 27 tegen 8 stemmen aangenomen. De linkerzijde stemde tegen. De Vlootwet. Blijkens het Voorloopig Verslag van de Commissie uit de Eerste Kamer over de begrooting voor het departement van marine van 1923 werd betreurd, dat volgens uitlatingen van dezen minister door hem zal worden aangestuurd op totstandkoming der Vlootwet. 'Hoe dS* te rijmen is met den gebie denden eisch van zuinigheid werd on begrijpelijk geacht. Zoolang niet vast staat of de Vlootwet inderdaad tot stand zal komen en wat ten slotte haar inhoud zal zijn, achten verschillende leden de groote .uitgaven, die op dit 'hoofdstuk voorkomen, nutteloos en doelloos. De waarde van het materiaal ver mindert gaandeweg en bij het perso neel bestaan tal van grieven en klach ten, die voorloopig niet uit den weg kunnen worden geruimd, daar men niet weet, waar men aan toe is. Deze onze kerheid werkt ais het ware verlammend en doodt alle energie. De rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der mid delen (hoofden en opcenten) over de maand Januari 1923, in vergelijking ge bracht met de opbrengst over hetzelfde (tijdvak van 1922. Januari 1923. Januari 1922 Grondbelast. f 688005.52 7.17.671.22 Personeel 2.064.14-1.97" 1.541.303.97" Inkomstenbel. 10.859.931.73= 8.698.018.42' Div.- en tant.bel. 637.031.34 1.169.516.45 Vermogensbel. 532.737.5i 750.878.45= Suiker 3.827.094.77 4.676.466.38 Wijn 65.912.98 84.743.57 Gedistilleerd 3.671.468.72 4.326.523.02 Zout 176.991.47 121.330.68 Bier 281.513.43 283.450.14 Geslacht 910.235.82 775.242.77 Tabak 2.099.449.07= Bel. op speetk. 6.622.33 7.969.08 Zegelrechten 1.470.626.63" 1.532.983.42 Registr.rechten 1.550.143.45 1.607.574.15 Succ.rechten 4.889.887.69 3.240.249.86= Invoerrechten 2.941.313.21= 3.009.168.47 Bel. goud-zilver 74.265.57 78.448.54 Essaailoon 96.91 93.85= Statistiekrecht 331.545.50 309.384.76° Domeinen enz 215.242.28 165.576.28= Staatsloterij 17.115.18 17.139.80 Jacht en visscherij 532.490.75 Loodsgelden 271.036.06 215.707.61= Mijnen 75.145.72 68.521.24 Totaal 37.658.139.88= 33.398.452.92 Nieuwe postzegels. In de eerste helft van Maart a.s. zul len op de postkantoren verkrijgbaar worden gesteld nieuwe frankeerzegels van 1, 2, 2/2 en 4 cent. Op 15 Maart a.s. zullen deze zegels op alle kantoren der posterijen ver krijgbaar zijn. De frankeerzegels van 1, 2, 2>/2 en 4 cent van het thans in omloop zijnd type zullen voorloopig naast de nieuwe ze gels in die waarden voor frankeering kunnen worden gebruikt ze zullen echter niet meer worden aangemaakt de voorhanden voorraden worden op gebruikt. Git de R. K .Volkspartij. De „Tijd" verneemt, dat het hoofd bestuur van de R.-K. Volkspartij geen rekening zal houden met het antwoord, dat het Episcopaat gegeven heeft op de vraag van het „Centrum" aangaande zijn houding jegens de nieuwe partij. De afdeeling Amsterdam van de R-- K. Volkspartij zal morgen candidaten stellen voor de Statenverkiezingen De werkloosheidsverzekering. Naar het „Huisgezin" verneemt heeft dc regeering haar standpunt bepaald met betrekking tot de voorstellen, welke haar door de vakcentrales geworden zijn. Zijn wij. wel ingelicht, dan moet de regeering thans een bevredigende op lossing gevonden hebben. Aan het voornaamste verlangen van de vakcen trales zou zijn voldaan, n.l. in dien zin, dat er een regeling (c) zal komen van die kassen, welke met 200 subsidie niet kunnen functionneeren. VERGADERING VAN DEN VRIJHEIDSBOND. In het Concertgebouw werd gisteren avond een vrij druk bezochte vergade ring gehouden van de afdeeling van den Vrijheidsbond. De vergadering werd geopend door den heer M. Laernoes, die er o.a. aan herinnerde, wat de heer Dresselhuys, die met mej. Westerman als spreker zou optreden, in het belang van Vlis- singen en speciaal voor de „Zeeland" heeft gedaan. Vervolgens kreeg mej. Joh. Wester man het woord om te spreken over „de Vrijheidsbond en het onderwijs". Deze spreekster juichte het toe, dat zoo vele vrouwen aanwezig waren. Spr. wees op de groote kosten van cle Lager Onder wijswet Ï920. men moest wel gaan wijzigen in deze economisch moeilijke tijden. Eerst door het stop-bouwwetje, - ge volgd door de technische herziening, waarvan de Vrijheidsbond eerst trachtte nog iets te redden, maar ten slotte stemde hij voor, omdat men meende aan de eerste concrete bezuiniging zijn stem niet te mogen onthouden. De actie tegen deze wijziging had de in zichten wel wat vertroebeld. Het pro gramma van den Vrijheidsbond ver zette zich tegen verslechtering van hef onderwijs en daarom trachtte men weer het Fransch ingevoerd te krijgen in de 5e en 6e klasse, waarmede men weer den strijd van 1920 opende, wat kwalijk werd genomen maar nu er een herziening plaats had, mocht men toch trachten andere fouten te herstellen. Hierbij was het geen bijzondere zorg voor de kinderen van de beter gesitu eerden, maar voor allen met goeden aanleg voor voortgezet onderwijs. Spr. waarschuwt tegen het zenden van kinderen met minder goeden aan leg naar scholen van voortgezet onder wijs. De poging om het ambulantisme ook voor de openbare school weer in te voeren, mislukte, en blijft het kind verstoken van 't telkens veranderen van onderwijzer.' Spr. erkent, dat het ver- grooten van het aantal leerlingen per klasse een achteruitgang is, maar de minister van financiën stond altijd ais de boeman gereed. Succes werd be reikt door verlaging van het aantal kinderen, die noodig zijn om een open bare school verplicht te stellen. Ook is een succes, dat men de gemeente niet bindt aan een bepaald maximum aantal leerkrachten. Uit de ervaring waar schuwt spr. er voor al te bang te zijn voor groote klassen. Met den minister meent spr. dat één groote school beter is dan 2 kleine scholen, maar dan komt men beslist weer tot het ambulantisme. Spr. acht het een schromelijke over drijving als men zegt, dat deze wijzi ging het peil. van het volksonderwijs een halve eeuw achteruit heeft ge bracht. Spr. betreurt hef, dat rechts vrijheid van schoolgeldheffing en on derwijzerskeuze kreeg. Het van de Unie, vereeniging van Chr. onderwijzers, overgenomen idee, om Vi van de rente van de geschatte waarde der bij zondere scholen, te laten vallen, werd rechts tegen links verworpen. Inzake het U. L. O. had men succes door overnemen van een paar amende menten door den minister. De controle op het vervolgonderwijs is zéér moei lijk voor het schooltoezicht, en daarom werd er veel misbruik van gemaakt, en moet het wel aan de gemeenten wor den overgelaten, vooral waar de minis ter toch steun, waar bepaald noodig, toezegde. Tegen opschorting der ver plichte invoering van het 7e leerjaar tot 1925 en vermindering der subsidie voor het nijverheidsonderwijs, zal de Vrijheidsbond zich met kracht verzet ten. Inzake de toekomstige M. O. wet, zegt spr., dat men vooral zal trachten te bereiken, dat nren de jongens en meisjes meer opwerkt voor het gewone leven en ook voor het gezin, waaraan ieder mede moet helpen. Bij het M. O. van meisjes moet meer tijd gevonden worden voor opleiding voor het gezin men moet niet alleen kijken naar het behalen van een diploma, al verv/erpt spr. dit niet. Een vrouw moet steeds vrouw blijven, anders leidt het tot een ongelukkig liu wel ijk. Spr. vindt het goed, dat alle studie voor de meisjes openstaat, maar mag het niet overdrijven. (Applaus). De heer Dresselhuys, die nu het woord kreeg, zeide, het te betreuren, dat er geen band meer bestaat tusschen de kiezers en hun bepaalde afgevaar digden. De Vrijheidsbond verdeelde het land onder de afgevaardigden en zoo kreeg spr. Zeeland. Dit is de eerste reden waarom spr. hier optreedt, de tweede reden is de democratie. Spr. behandelt de samen stelling van het ministerie1922, en wees er op, dat het ministerie geen koers had, en dit ook niet uit de Troon rede bleek, en nu wacht men nog steeds op hetgeen zal komen. Maar rechts had ook bij de verkiezingen geen bepaalde richting aangegeven, men had geen re- geeringsprogramma's. Men begon met een blanco vel papier, en dat is in strijd met gezonde democratie. De Vrijheids bond meent, dat er een goed program ma moet zijn, en dat men rekening en verantwoording moet afleggen van hei geen gebeurd is, en eventueel crifiek aan te hooren. Spr. zette nu het beginsel van den Vrijheidsbond nog eens uiteen, dat is het gelooven m de mogelijkheid van vrije ontwikkeling van den mensch en van geregeld voortgaande sociale ont wikkeling. Dit kan door goed onderwijs en ver dere gelegenheid tot ontwikkeling, en wegnemen van hinderpalen voor zwak ken en om sterker te worden door liet geven van betere levensvoorwaarden, ouderdomspensioen, goede woning enz. Als men soms samenwerkt met de rechterzijde, dan is dat, omdat die zijde nooit tracht de doodstraf, afschaffing koepokinenting, enz. door te voeren. Aan de andere zijde staan de soc.dem., die ook dogmatisch zijn, maar het idee van Marx dikwijls vergeten. Naast de beginselverklaring stond het program van actie,, waarop als eerste punt stond dat er moet zijn een opleving van het economisch leven. Men moet daarvoor beter de tering naar de nering stellen, door zuinigheid, eene, die de wijsheid niet bedriegt. Wat de Vrijheidsbond zeide voor de verkiezing, zeide de re geering veel sterker na de verkiezing. De regeering had toch de vorige pe riode te duur geleefd, in de gedachten, dat wij leefden in een tijd van hoog conjuctuur, een vergissing dus, die bijna ieder maakt. De gewone uitgaven v.oor Nederland en Indië zijn ontzet tend gestegen, maar bijna iedere re geering zou die fout hebben gemaakt. Maar wei kan een verwijt worden ge maakt van het feit, dat men over 1922 nog met millioenen tekort zit. De V. B. heeft gewaarschuwd, dat men zoo komt tot daling van het crediet en de valuta. En nu spreekt de minister van veilig stelling van den gulden, wat hij het voornaamste noemt. Dit is zeker een heel goede les, maar economisch niet juist..De Vrijheidsbond had geen reden om niet mede te gaan bezuinigen. De regeering nam van alle zes hoofdstuk ken 17 af. Spr. 'haalt nu „de Nederlander" aan, die spreekt over de groote verdeeld heid! in hef Nederlandsche volk, dit is een sympathiek geluid, maar de Christ. Hist, vergeten, dat het hun schuld is, door handhaving der antithese. En nu wil men niet komen aan de rechtsche onderwijspolitiek en in plaats van 35 millioen zal 6 millioen op het lager on derwijs worden bezuinigd en het mid delbaar en hooger onderwijs zal veel meer kosten, door splitsing in het bij zonder en openbaar onderwijs. Bezui niging was mogelijk op de geheele staatsmachine, niaar tot nu toe is dit van de regeering niet gekomen. Spr. toont met cijfers aan. hoeveel ambtenaren er te vee! zijn. O.a. zijn er steeds gezanten bijgekomen en spr. stelde voor er 2 af te halen, en ook in zake dien bij den Paus waren het de Vrijz.-Dem. die voor het gezantschap stemden en de Soc.-Dem., die in groo- ten getale aanwezig hadden moeten zijn, die behoud daarvan bevorderden. Wat betreft Oorlog en Marine, zegt spr. dat op Marine niet veel te bezui nigen is maar wat betreft oorlog, ging het om 63 millioen, wat ons toch niet redden kan temeer waar er toch een politieleger moest zijn, dat 50 millioen zou kosten. De meening, dat 'het mi- litairisme vee! minder kan kosten, is zuiver demagogie. Nederland kan niet alleen gaan ontwapenen, vooral niet ais onze naburen tot de tanden gewa pend staan en de mentaliteit nog is in België, als spr. uit een citaat uit de „Londensche Expres" aantoont, een uiting die van weinig waardeering ge tuigt'. Men vergete niet dat er nog altijd liefhebbers zijn voor ons landje, en men moet hef zoo goed mogelijk verdedigen, maar vooral rekening houden met zijn financieele kracht. Spr. zette uiteen hoe actief tegen de mi!itiewet-Van Dijk zich de Vrijheids bond verzet heeft, en nu vraagt men geen geld meer voor oefenkampen en voor betere uitrusting. En nu wilde de Vrijheidsbond niet medewerken aan het alleen hebben van een menschen- massa zonder behoorlijke beschutting. De Vrijheidsbond zeide ciaaTom krimp het aantal devisies in van 4 op 3, zoek uw kracht in een reserve-kader en re- serve-officieren, wat tot een groote be zuiniging zal leiden. Men kan echter Nederland niet al leen weder opbouwen door veiligstel ling van den gulden, die spreker verge lijkt met den koorts bij een zieke. Men moet de oorzaak van de koorts wegnemen. En ook kan men ziek zijn zonder koorts. E11 daarom moet men in Nederland den bloei herstellen. Dit kan men doen door crediet verleenen aan de regeering, door het bevorderen van gemakkelijker zaken doen met het bui tenland dit is echter niet heel gemak kelijk. Het voornaamste is, dat de re geering niet tegenwerkt, en dat minis ter Aalberse terug komt op de dwalin gen zijns weegs, en niet te veel de be drijven bemoeilijken. De Vrijheidsbond heeft dan ook getracht veel te verbete ren, maar stemde niet tegen de begroo ting. Spr. wil bijv. niet den landbouw aan banden leggen, dit zal den bloei niet bevorderen. Spr. waarschuwt met klem tegen protectie en tegen invoer verboden. Nu dreigt reeds invoerrecht op schoe nen. Maar als men wil blijven een ex portland, dan moet men goedkooper kunnen produceeren dan het buitenland. Om dit alles te voorkomen moet hard gewerkt worden en dit wordt gedaan ook door de Vrijheidsbondsfractie. De pogingen met de bioscoopwet is de eerste stap om te komen tot censuur op comedie, boeken enz. Spr. komt nu tot de verkiezing van de Prov. Staten en zegt, dat hij gaat merken dat de Eerste Kamer wei eens heel anders kan worden en. dan een goede rem zal zijn tegenover de recht sche Tweede Kamer. Spr. bekent het, dat verleden jaar weer personen, die geen candidaat kon den worden bij den Vrijheidsbond, an dere.partijtjes stichtten. Mét een warme opwekking, pal te staan voor den Vrijheidsbond, eindigde spr. onder applaus. Daar niemand an ders vragen wenschte te stellen, drong de heer Laernoes nog eens er op aan dat dé Vrijheidsbondsfractie bij minis ter Aalberse bevorderen zal, dat deze het de menschen niet nog moeilijker gaat malcen, en sloot hierop de verga dering. VLISSINGEN, 16 FEBRUARI. Commissie tot leniging van algemeene nooden. Het bestuur van de Alg. Vlissingsche Commissie tot leniging van den hon- gernsood in Rusland en den nood in de INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN. met vruchten DE FIJNE PAASCHPUDDING Drentsche venen, heeft op het stadhuis een vergadering gehouden. Besloten werd de hulpverleening nu geheel stop te zetten, de commissie niet te ontbinden, doch te laten voortbestaan onder den naam van „Commissie tot leniging van algemeene nooden". Uit de boeken van den penningmees ter, den lieer F. L. Hensel, die door het bestuur waren nagezien en accoord bevonden, bleek, dat aan giften was öntv.angen een bedrag van 8119.27 en wet voor den hongersnood in Rusland 6572.83jA en voor den nood in de Drentsche venen 1546.43'/2. Voor dit laatste doel werd tevens nog ontvangen een halve spoorwagen met kteeren. De totale onkosten bedroegen 62.10. Hieronder volgt nog een specificatie van de voor Rusland ontvangen gaven Opbrengst schaalcollecte f 1914.9913 Bijdragen uit omliggende dorpen - 1741.18 Inhoud der bij verschillende ingezetenen geplaatste bussen - 497. Bij „Vlissingsche Courant" ingekomen giften - 471.10 Opbrengst muzikale wan deling padvinders - 406.34 Collecte onder de school kinderen - 253.80 V2 Opbrengst verloting open bare leeszaal - 252.05 Inzameling op Hr. Ms. „Buffei" en „Drebbel" - 221.75 Batig saldo gymnastiek- uitvoering Vlissingsche Turnvereenigingen - 137.08 Verder bij den penning meester ingekomen giften - 657.53'/. In een vergadering van het bestuur der vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek is tot secretaresse benoemd mej. J, H. Oasille. Het Nederlandsche stoomschip „Hoogland", komende van Sluiskil en bestemd naar New-Castle, is heden nacht bij Ter Neuzen aan den grond gevaren, doch met sleepboot-assistentie vlot gesleept, waarna de reis werd voortgezet. Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding. Voor een vrij talrijk publiek trad gisterenavond op in het Militair Tehuis alhier, daartoe uitgenoodigd door de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding, ds. P. Ch. van der Vliet alhier, met het onderwerp ,,De internationale vijand". Na opening der vergadering door den heer Feij uit Middelburg, begon spreker met er op te wijzen dat er een tijd ge weest is, waarin men den drankbestrij der beschouwde als een soort voor wereldlijk dier. Hij werd niet meege teld. Thans is dat anders geworden. Na de drooglegging in Amerika is men wakker geworden, ja zelfs in Am sterdam is er een bond- opgericht om propaganda te maken voor den borrel. De drank is een vijand, die moet wor den geweerd uit ieder huisgezin, zooals men een indringer weert uit zijn huis. Deze vijand is te gevaarlijker omdat hij binnenkomt als een vriend, terwijl hij in werkelijkheid is een gezinsverwoes- ter. Waar de drank binnenkomt, sluipt de welvaart de woning uit. De drank is een vijand van het zedelijk leven. Spr. toont dit met voorbeelden aan, maar ook van het godsdienstig leven. De dank is een werktuig van den satan en voert zijn aanbidders naar het armhuis, pandjeshuis, ziekenhuis, gevangenis, krankzinnigengesticht, ja leidt in vele gevallen tot misdaad, ontucht, moord en doodslag. Wij, Gereformeerden, heb ben daartegenover een plicht, een duren plicht, geboren uit naastenliefde. Wij moeten er tegen strijden, bovenal om dé eere Gods. Waar de drank heerscht kan God niet worden gediend. Om te strijden moeten we ons aansluiten, or- ganiseeren. Spreker noemt de drank- zonde een zonde tegen alle de geboden Gods. Hij, die aan den drank verslaafd is, bidt den drankgod aan, de door den drank verhitte vloekt God, ontheiligt den sabbath, spot met het vijfde gebod „Eert uw vader en moeder". Echtbreuk, doodslag, stelen en lasteren zijn aan de orde van den dag juist door den drank. En denk nu niet, dat de Gereformeer den daarvan vrij, uitgaan. Spreker vraagt'is de alcohol dan niet een gave Gods Zeer zeker. Al wat geschapen is, is een gave Gods, maar dit is een gave die verkeerd wordt aangewend. Als de geneesheer deze ga ve gebruikt, kan ze nuttig zijn, maar zoomin we petroleum gebruiken om te drinken, ook een gave Gods, zoomin moeten we daarom' alcohol gebruiken. Spreker haalt met voorbeelden aan hoe veel er aan den drank wordt uitgegeven en wat er zou kunnen worden bezui-

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1