feuilleton binnenland 'Q23 1 DONDERDAG 13 FEBRUARI Gemeentebestuur De Braziliaansche Stads= en Proviocienieuws AJP.'s lanille-Ciêdiepuüftj ■.WHBHÜ»"1 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2J50. Week-abon- Kementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe- ciSê prijzen. Reclames 52 cent per i gel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels f 1.76, tedere regd meer 26 cent BEKENDMAKING VERHUIZINGEN. Burg. cn Weth. var, VEssmgen herinne ren den ingezetenen aan het bepaalde bij de Algemeene Verordening van Politie «mtrent de aangifte van verhuizingen bin nen dc gemeente Art. 14. leder, die binnen de gemeente verhuist, is verplicht binnen acht dagen na de verhuizing daarvan kennis te geven aan Set gemeentebestuur ten bureele van het Bevolkingsregister. Wanneer het hoofd van een gezin ver huist, is hij bovendien verplicht de in het vorige lid bedoelde kennisgeving te doen voor alle bij hem inwonende personen, dienst- en werkboden daaronder begrepen, ft» dit geval zijn de inwonende personen tot aangifte niet verplicht. Hij, die binnenshuis afzonderlijk een oï meer kamers bewoont, wordt als hoofd van een gezin beschouwd. Het hoofd van een gezin doet uiterlijk fciimen 8 dagen aan het gemeentebestuur ten kantore van de bevolkingsregisters, op gave van iederen persoon, die in het huis gezin wordt opgenomen of daaruit ver trekt, inwonende dienst- en werkboden Üieronder begrepen. Dezelfde opgave moet geschieden door afzonderlijk levende personen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. De verplichtingen, in de twee voorgaan de alinea's opgelegd, vervallen, wanneer door den betrokken persoon zelf opgave is gedaan. Door een bevolkingscontroleur zal aan de tottizen een nauwkeurig onderzoek inge steld worden of aan de hierboven genoem de bepalingen is voldaan indien dan Üfijikt, dat de bewoners nalatig waren, zal daarvan proces-verbaal worden opge- awaakt. Vlissingen, 15 Februari 1923. Burg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag. Bioscoop-wet. Dit is weer zoo'n wet die de men schep zedelijker wil maken, aldus de fceer Vliegen. Van het succes dat der gelijke wetten hebben, was hij niet «vertuigd. Voorzoover het de bedoeling is de jeugd ie beschermen ging, hij niet een censuur mede, maar verder ging üj niet. Van keuringscommissies ver wacht hij niets het gaat telkens om de bepaling van grensgevallen en het eind is dan dat er vaak met de muts naar zal worden geworpen. Natuurlijk zutlen iri de keuringscommissie personen van al lerlei levensbeginselen worden benoemd en het zal er toe komen dat deze tegen elkaar botsen. Het resultaat van het aanleggen van den maatstaf, nl. de goe de zeden, zal vaak zeer willekeurig worden. Deze afgevaardigde geloofde dat de bioscopen op de gezonde karak ters weinig invloed hebben en dat dc enrar hel Pratweh van A. MATTHEÏJ. 72) Lucie zonk, ondersteund door haar broeder, wiens hart op dit oogenblik pijnlijker klopte dan toen hij kort te roren met het pistool voor 't gelaat tegenover De Maugiron stond, op een fauteuil neder. Wachten herhaalde Balda. Wat baat ons hier het wachten Waarop moeten wij wachten. Natuurlijk op mijn dood, zeide Angelina met een engelachtige kalmte. Als ik niet meer behoef te lijden, is alles goed. - Wachten sterven herhaalde Balda, maar dat zijn altemaal immers onzinnige dingen Mijnheer Robert, gij zijl een bekwaam geneesheer zooals men zegt, ge moef haar redden 1 Wat blijft ge daar werkloos staan 1 Zoek, vind' dan toch iets Doe uw plicht, dokter Het is afschuwelijk u daar te zien staan, zonder dat ge een lid ver roert 1 Ge wilt haar toch niet onder mijn oogen laten wegsterven, zonder zelfs een poging te hebben gedaan om haar te redden, haar, mijn Angelina... mijn kind Ja, niet waar, dat wist gij niet, dat wist niemand... Maar ik zeg 't u alten nu Angelina is mijn dochterIk ben niet haar tante, zooals ge dacht, ik ben haar moeder ziekelijke karakters niet speciaal in de bioscopen tot ontwikkeling komen. De heer Vliegen poogde het op een accoordje te gooien wanneer de cen suur voor de volwassenen wordt terug genomen, was hij bereid mede te wer ken om de leeftijdsgrens van 18 jaar te verhoogen. Mej. van Dorp is tweemaal van haar leven in de bioscoop geweest en zij noemt deze instelling een pestelentie. We kunnen die meening wel voorbij gaan, nu zij blijkt op zoo weinig er varing te berusten. Van de rechterzijde komen stemmen om nog veel verder te gaan en alle bioscoop-bezoek voor personen beneden achttien jaar te verbieden. Aten wil een keuring van de films voor ouderen be houden, maar het systeem van een cen trale keuringscommissie acht men min der gelukkig, omdat de keuring wel de gelijk verband moet houden met de plaatselijke toestanden. Daarom gaat men liever mede met het denkbeeld van gemeentelijke commissies. In dien geest spraken de heeren Tilanus en Smeenk, aangedikt door den heer Van der Mo len, die vooral het immoreele van vele bioscopen aan de kaak stelde tegenover het betoog van den heer Vliegen, die er op had gewezen, dat men veel kwaads vertelt van den bioscoop maar niets weet ie bewijzen van den verder felijken invloed. Volgens den heer Van der Molen be oogt dit wetsontwerp niet de indivi dueelc zedelijkheid der menschen te keuren, maar wil van allen verre houden v/at op die zedelijkheid een slechten invloed kan hebben. Het is de taak van de overheid om het kwaad tegen te gaan en eventueel te straffen. Hij beriep zich daarbij op de wet Gods, die voor hem de maatstaf is voor zede lijkheid, of hij daardoor nu den vrede heeff gesticht valt te betwijfelen. Het geschil tusschen de zedelijkheidsbe grippen zal nu in de keuringscommis sies worden uitgevochten en dat is juist het bezwaar dat de tegenstanders heb ben. Volgens den heer Marchant moeten de tegenstanders van de bioscopen te gen deze wet zijn, omdat die de bios copen sanctionneert. De wet biedf op dit oogenblik voldoende macht aan de overheid oin onzedelijkheid tegen te gaan, maar wanneer de overheid een positieve keur gaat instellen, sanction neert zij alles wat er vertoond wordt. Deze afgevaardigde accepteert alleen het systeem van afkeuren en van be scherming van de jeugd en hij diende een motie in, waarin de Kamer zal uit spreken dat in de materie van de bios copen de bemoeiing van de overheid niet verder moet gaan dan tot bescher ming van de jeugdige personen en dat de regeering verzocht wordt de wet in dien geest te wijzigen. Radicaler was nog de heer Kersten, die alle openbare voorstelling van bioscopen wilde ver bieden en daartoe een motie indiende. De minister gaat uit van het stand punt dat de bioscoop op zichzelf geen kwaad is, maar wel een kwaad kan worden. Tegen die verwording moet de regeering opkomen, nu gebleken is dat de burgemeesters niet over voldoende macht beschikken om het kwaad te keeren. De centrale keuring sanction neert alleen wat gemeentelijk reeds be staat, maar brengt er eenheid in. Laat men nu de keuring voor de volwasse nen vervallen, dan blijven waarschijn lijk de plaatselijke keuringen bestaan en dat is niet gewenscht. In beperking Zwijg, zwijg toch riep Angelina, bij wie Balda, toen zij bei meisje open lijk erkende, als haar eigen kind, op de knieën had neergeworpen. Maar Balda stoorde zich aan nie mand of niets, zelfs aan haar zoo innig geliefde dochter nie+ meer. Ja, ik ben haar moeder 1 herhaalde zij in woesten hartstocht. Durf mij nog eens te zeggen, dat gij haar niet zub redden, dokter Robert 1 Angelina sloeg eveneens haar oogen naar Robert op en vroeg zichzelf twee dingen af of ze werkelijk zou sterven en -of Robert daarover ernstig bedroefd was. Robert boog in diepe rouw het hoofd ter neder en Angelina was treurig omdat zij niet door hem gered kon worden, maar tevreden, omdat hij zoo bedroefd was. Alles zou weldra gedaan zijn. Robert en de gehcele geneeskundige weten schap waren tegenover een geval ais het onderhavige inderdaad machteloos. Voor alles wilde Angelina haar moeder tot kalmte brengen en de hevige uit barstingen van haar wanhoop doen bedaren. Luister. Ge moet naar mij luiste ren 1 zeide zij met zulk een vaste stem, dat zij daarmede een einde maakte aan Balda's jammerkreten. Toen, zich tof al de aanwezigen, maar meer in het bijzonder tot Robert wendend Zoudt ge ons niet even al leen willen laten O, voor enkele minu ten slechts Ge kunt dadelijk weer binnenkomen Robert wenkte den heer De Sergv en van de vrijheid ligt geen aanslag op de vrijheid als de vrijheid een vijandin wordt voor de orde. Thorbeeke gaf de burgemeesters de macht om tooneei- voorstellingen te verbieden. Het opper hoofd der vrijzinnigen tiet hier dus de vrijheid in den steek en volgens den minister doet de regeering in dit op zicht niets anders dan Thorbeeke. Dc toestand voor de bioscopen is niet an ders dan die voor het tooneei, maar eischt een eigen regeling. De grondgedachte van dit ontwerp is de bescherming van de jeugd en met nadruk kwam de minister op tegen de kwalificatie „domperswet", die op dit ontwerp is toegepast. Dit ontwerp is een compromis, door de staatscommis sie gesloten, en. in die commissie zaten verschillende leden van links. Wanneer men dus van dompers spreekt, treft men ook die leden. Trouwens de drankbe strijders staan -tegenover de vrijheids beperking van anderen ook heel anders dan thans de bestrijders van dit ont werp. Zij: zijn niet scrupuleus in hun bedoelingen. Het bezoek van den Koning va» Zweden. De Koningin zal tijdens hef bezoek van den Koning van Zweden aan Haar Hof aan Zijne Majesteit een Eerediensi toevoegen, bestaande uit gep. vice-ad- miraal J. J. Rambonnet, adjudant in buitengewonen dienst der Koningin, oud-minister van marine luitenant- kolonel P. D. van Essen, sommandanf van het tweede regiment veld-artiDerie te 's-Gravenhage, en le luitenant der cavalerie I. L. D. baron Sirtema van Grovestins, van hef le regiment huza ren. Waarschuwingsborden bij onbeheerde overwegen. De minister van waterstaat heeft aan de Commissarissen der Koningin hef volgende medegedeeld Het is nader wenscbelijk gebleken op du'obelsporige baanvakken de onafge sloten overwegen, met bet oog op de mogelijkheid, dat treinen uit versobil- lende richtingen spoedig na elkaar den overweg passeeren, van een ander waarschuwingsbord te voorzien dan op enkelsporige baanvakken. Daartoe zal worden gebezigd een teeken als voor laatstbedoelde baan vakken is vastgesteld, met dien ver stande, dat vier elkaar kruisende borden zullen worden aangebracht waarop ook nog vermeld zat worden „Twee spo ren", of indien het meersporige banen betreft„Drie", „Vier", enz. „sporen". In verband met het bepaalde in arti kel 11 2b van het A. R. D. zullen aan de palen der waarschuwingsborden bord jes met het opschrift „10 K.M." worden aangebracht. Voorts is nader besloten, dat alle waarschuwingsborden van een rooden reflector zullen worden voor zien. De R. Kath. Universiteit te Nijmegen. De 15 niet-R. Kath. leden van den raad van Nijmegen, die tegen het voor stel van Burg. en Weth. hebben gestemd hebben besloten üed. Staten van Gel derland te verzoeken aan het raadsbe sluit hun goedkeuring te onthouden. Ook zal er vanwege de niet R- Kath. ingezetenen der gemeente een adres in gelijken geest aan Ged. Staten worden gezonden. Lucien, dat zij aan het verlangen van het stervende kind moesten gehoor geven. Lucien wilde zijn arm om zijn zuster slaan en haar eveneens het vertrek laten ontruimen, maar zij schudde het hoofd. Ga, lieve Lucie, zeide Angelina haar. Ik zal u dadelijk laten terug roepen. Robert, *is er waarlijk niets meer aan te doen fluisterde Lucien zijn vriend in liet oor. Niets, helaas 1 Maar- is het dan wel goed van u, haar te verlaten Zal zij haar laatste krachten niet uitputten Neen, zij is nu in dc periode van verheffing, die de periode van verdoo- ving voorafgaat, en de arme kleine zal werkelijk niet meer te lijden hebben. Balda's starende oogen volgden Robert, terwijl deze zeer zacht met Lucien enkele woorden wisselde. Toen zij hen de kamer verlaten zag, zeide zij angstig tegen Angelina Maar kind, nu laten ze u immers aan uw lot over 1 't Is beter zoo, meende Angelina, ik heb iets te zeggen aan u alleen 1 En toen Balda en Angelina onder vier oogen waren, zeide zij Kom hier bij me zitten, mama, en luister 1 Ge moet het opgeven mij nog te willen redden. In de eerste plaats zou dat ongelukkig voor mij zijn en boven dien is het onmogelijk. Waarom onmogelijk lk fieb het wel aan 'f gezicht van De R. Kath. Volkspartij. De „Maasbode" verneemt, dat verte genwoordigers van de R. Kath. Volks partij te Utrecht Dinsdag naar aanlei ding van de mededeeling van het Door luchtig Episcopaat een onderhoud mochten hebben met mgr. B. A. de Wit, vicaris-generaal van het Aartsbisdom. Het bestuur van de R. Kath. Volkspartij zal voorstellen, om zeker geen eigen eandidaten te stellen. Reeds is iri het bestuur een sterke strooming, om de oprichting ongedaan te maken. Een definitief besluit was evenwel nog niet genomen. Achtste Nederlandsche jaarbeurs. Het aantal deelnemers aan de Achtste Nederlandsche Jaarbeurs bedroeg op 13 Februari een'maand vóór de opening der beurs - reeds 553. Het totaal aantal deelnemers aan de vorige jaarbeurs bedroeg 514. Van de 553 deelnemers waren 327 Nederlandsche firma's en 226 buitenlandsche. VLISSINGEN, 15 FEBRUARI. De Nwtsspaarbank. Uit het overzicht over de laatste vijf jaren van de Nufsspaarbank alhier blijkt, dat in 1922 werd ingelegd 597.551.08 tegen 580.312.11 in 1921 terugbetaald werd resp. 505.123.83 en 435.926.67, terwijl het saldo-tegoed aan de inleggers verschuldigd be droeg respectievelijk ƒ1.049.316.23 en 926.960.35 en het gemiddeld saldo tegoed per inlegger 233.13 en 233.44. De rente aan de inleggers vergoed bedroeg 29.928.63 en 24.854.26. Op de scholen werd bespaard 3128.16 en 1150.67, met spaarbusjes 7272.70 en 8038.57 en met spaarzegels 3128.16 en 1150.67. Het aantal inleggers bedroeg 4501 en 3988 het totaal aantal inlagen 9504 en 8853 en het aantal terugbetalingen 3248 en 2820. Het tegoed der inleggers is verdeeld als volgt minder dan f 1 hebben 743 inlagen van I—10 1077, van 10 100 1193, van f 100—500 835, van 500—-f 1000 317 en 1000 en hooger 336 inleggers. Er werden uitgegeven 810 nieuwe boekjes, tegen 556 in 1921, terwijl ge heel werden afbetaald resp. 297 en 268 boekjes. Centrale commissie van Arbeiders ontwikkeling. Het eerste gedeelte van het seizoen 1922/23 is achter den rug. Met voldoe ning kan de commissie terugzien op haar arbeid. Dat bewijst trouwens wel de groote opkomst. Alle bijeenkomsten, de twee kunstavonden, de religieuze Zondagochtendbijeenkomst en de cur sus over geslachtsziekten door dr. Hen- rard werden zeer druk bezocht, wat ook bewezen wordt door het volgende Door bijzondere omstandigheden kon de eerste kunstavond van liet tweede gedeelte in begin Februari niet tijdig geadverteerd worden. Niettemin was er een stampvolle zaal. Verder staan op ihet programma voor het tweede gedeelte 1. Een cursus op Vrijdag 16 Februari a.s. 8 uur in de groote zaal van het Concertgebouw, door dr. J. P. Canne- giefer uit Middelburg. Onderwerp „Wat is Godsdienst", terwijl als tegen hanger daarvan mag gelden de cursus van A. H. Gerhard, lid van de Tweede dokier Robert gezien, dat hij tegen dit vergift niets vermag. En als ge weten wilt, welk vergift het was, moeder, kan ik u zeggen, dat het 't zelfde vergift is geweest, dat gij meendet van morgen Lucie te hebben laten innemen. Het vermoeden dier waarheid, reeds een oogenblik te voren bij haar opge komen, had Balda doen huiveren, de zekerheid was voor haar vernietigend. Nauwelijks vermocht zij te stamelen Dat vergift... Maar hoe kan het zijn?... Lucie leeft gij sterft! lk begrijp het niet O, moeder, ik heb u meer dan eens gezegd, dat ge mij al te veel, dat gij mij verkeerd liefhad Ge wildet mijn geluk door vreeselijke middelen. Gij had het bedoeld op Lucie en Lucien. Gij bespiedde! al hun doen en laten. Ik deed het u. Ik heb u, ge weet wel, eens verrast met dat vergift voor u en onwil lekeurig hebt gij het zelf mij toen be wezen, dat het vergift was, daar ik den schijn aannam om van die suiker te willen sgoepen. Voor wie bewaardet gij ze Voor Lucie of voor u zelf Het een kwam mij al even bedenkelijk voor als het andere. Toen heb ik ze wegge nomen. Inplaats van de vergiftigde sui ker heb ik er onschadelijke ingelegd, van kleur en vorm nagenoeg gelijk en evenveel stukjes. Zoodoende heb ik Lucie kunnen redden. Maar om 't ook Lucien te doen... ik zag er. zooals de dingen gefoopen waren, geen kans toe. Toen besloot ik gelijk met hem te ster ven. lk had van morgen gezien, hoeveel de dosis was INGEZONDEN MEPEDEELINGEN. Heerlijke Vanille-Roomsmaak. Geloof niet, dat eczeem niet spoedig beteren kan. Fosters' Zalf voorkomt, dat de kwaal zich uitbreidt en gaat de ontsteking onmiddelHijk tegen. U zult verbaasd staan over de antiseptische en heelende eigenschappen dezer zalf tegen alle huidaandoeningen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a 1.75 per doos. 9 Kamer, in April met het onderwerp „Waf is vrijdenken." Beide sprekers zijn er borg voor dal het onderwerp breed behandeld zal worden, ontdaan van' alie 'propaganda, zoodat de bedoeling der commissie om „de ontwikkeling der arbeiders te be vorderen in algemeenen zin", zoo goed mogelijk tot haar recht komt. Het drukke bezoek van de „Hygiëni sche tentoonstelling" bewijst dat ook voor de hygiëne meer en meer gevoeld wordt. De commissie meende goed te zien. door thans voor uitsluitend vrouwen een cursus te doen houden over „de hygiëne voor de vrouw". De heer A. P. Smitte schoolarts te de zer stede, is bereid gevonden dezen cursus van 3 a 4 avonden te leiden. En ten slotte nog een vraagstuk wat allen bezighoudt, nl. Het Belasting- vraagstuk. De heer J. W. Roskes, inspecteur der directe belastingen alhier, is bereid ge vonden een cursus te houden over „Onze belastingen". De data zullen na der worden medegedeeld. Ook hiervoor zal ongetwijfeld de be langstelling zeer groot zijn. Napoleons Honderd Dagen. Over dit onderwerp, dat aan Chris- tiaan Dietrich Grabbe stof heeft gege ven voor een tooncelwerk in 5 bedrij ven, heeft de heer Albert Vogel, die zijn talenten als voordrachtkunstenaar in Roemenië zoowel als in Curasao en Suriname en Venezuela heeft doen schitteren, gisteren in het Concertge bouw een prachtige voordracht ge houden. Hij heetf ons uit dat wérk eenige deelen voorgedragen, die ons een kijk hebben gegeven indien we diep niet reeds bezaten op zijn veel zijdige ontwikkeling in het vertolken van meesterwerken. Alvorens te begin nen gaf de heer Vogel een korte inlei ding om dadelijk als het ware met de deur in huis te vallen en ons een kijkje te gunnen in den geestestoestand van het Frankrijk uit de dagen, toen zijn afgod Napoleon verbannen was naar Elba. In het gesprek, dat we.bijwonen tusschen de twee snorrebaarden Vitry en Chassecoeur, zoowel als in de hou ding van den gendarme, die weigert den oudgediende, die een „rarekiek- kast" in elkaar heeft geslagen, te arres teeren, voelen we de liefde voor den keizer. En in het hart van de nicht van den koning leeft afschuw voor den „keizer-tijger", zooals zij hem noemt in het gesprek met Lodewijk XVIII, die. gezeten in een rolstoel, ook in liet ge sprek met Berry en Angoulême, hem als Corsicaansch rebel hoort betitelen. Het derde tooneei, dat ons voorgedragen werd, .bracht ons naar Elba, waar Napoleon met Bertrand een onderhoud heeft, waarin hij zijn misnoegen lucht, om geen sterker woord fe gebruiken over de verschillende vorsten, die hem Ja gilde Balda. Hadt ge dat ge zien O, mijn hemel En daarna hebt ge mij nog gekust!... Maar de rest, kind Waar is het overschot, Ange lina Verbrand, moeder Ge kunt er geen spoor meer van vinden. Gij moet leven, moeder, leven om te bidden voor mij... voor u zelf Bijna brullend als een dier, riep Bal da uitDus heb ik het gedaan ik I... Ge hebt u zelf niet vergiftigd Ge werd vergiftigd door mij... door mij 1 Neen. neen, zeg dat nietbad Angelina. Ik kon niet langer leven. Ik sterf niet alleen als boete voor... voor uw overmaat van liefde. Ik sterf om niet de martelingen te hebben, die gij mij had voorspeld, die ik reeds heb gevoeld. Gij hebt mij leeren begrijpen, hoe het met mijn hart gesteld was. Kon ik Lueie benijden, .kon ik haar haten, terwijl ik haar toch zoo oprecht genegen was Het zou niettemin zoo ver gekomen zijn, dat voelde ik wel het was mis schien reeds begonnen 1 Ge had liet mii gezegd, ge had gelijk... - Dus ik alweer riep Balda uit en met waanzinnige bewegingen en akelig klappertandend, zonk zij neer op de achter haar staande rustbank. Angelina richtte zich met groote, inspanning halverwege op en riep vol angstMijnheer' RobertLucie I kom toch hier 1 (Slot volgt).

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1