WOENSDAG 14 FEBRUARI GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON De Braziliaansche BINNENLAND ABONNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 12.28 per drie maanden. Franco «oor het geheele rijk 2.30. Week-abon- nwneiifén 17 cent, alles bii vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1i regels 1.Ï0 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per i ge» Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent. bij contante betaling. Familieberichten van 6 regels f 1.70, tedere regel meer 26 cent. ALGEMEENE POLITIEVERORDENING. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat de op 11 Februari jl. in wer king getreden nieuwe algemeene politie verordening voor Vlissingen in druk is verschenen en dat deze. zoowel in haar geheel, als voor elk onderdeel afzonderlijk. *er gemeente-secretarie (3e afdeeling) voor hef publiek verkrijgbaar wordt gesteld te- ges den prijs van ƒ0.50 per S bladzijden. Vlissingen, 12 Februari 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOBLDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP DIENSTPLICHT. Oproeping tot den werkeJjjken dienst De Burgemeester van Vlissingen, gelet «p de aanschrijving van den heer Comman dant van het Regiment Genietroepen, dato 3 Februari 1923, roept bij dezen op tot den werkelijken dienst op grond van art. 31 •erste lid a der Dienstplichtwet Marinus Romijn, gewoon dienstplichtige der lioh- inig 1921, lotingsnommer 19 uit deze ge meente, en behoorende tot het Regiment Genietroepen, en gelast hem om op 20 Maart 1923 bij zijn korps te Utrecht (Kromhoutkazerne) aanwezig te zijn. Vlissingen, 14 Februari 1923. De Burgemeester voornoemd. VAN WOELDEREN. HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de artikelen 6 en 26 der Hinderwet, geven bij «lezen kennis, dat bij hen is ingekomen een Kennisgeving van het Departement van Oorlog, ter zake van het voornemen tot tct oprichten van een inesfbak" op het ter rein van de kazerne voor de Brigade Ko- «mklijke Maréchaussee, kadastraal bekend gemeente Vlissingen sectie B no. 694, ge legen aan de Bloemenlaan «dat deze kennisgeving met de bijlagen, te beginnen met Woensdag, den 14 Fe bruari 1923 op de Gemeente-Secretarie, 3e afdeeling, ter visie zal gelegd worden en «lat den 19 Februari 1923 ten Raadhuize (Raadzaal) des namiddags ten 2 ure, ge legenheid zal gegeven worden om bezwa ren tegen het oprichten van deze mestbak im te brengen ten overstaan van een com- wóssie uit het College van Gedeputeerde Staten Yan Zeeland. Vlissingen, 13 Februari 1923. Burg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag. iKterpellatie-T roelstra. Bioscoopwet. Mr. Troelstra heeft zijn interpellatie «ver de bezetting van het Roergebied ■afuurlijk niet gekregen. De voorzitter Kart geen voorstel tot inwilliging van <riwr hef Pranset! van A. MATTHHIJ. 71» Ja, ik ben een tijdlang buiten ken nis geweest, niet waar ik weet zelf niet, hoelang die bewusteloosheid heeft geduurd. Toen ik wakker werd, kostte het mij de .grootste inspanning, om weer te kunnen denken en terwijl ik bezig was mij te herinneren, wat er toch wel met mij gebeurd kon zijn, hoorde ik duidelijk, dat er aan mijn deur werd geklopt en herkende ik de stem van Lucien die mij bij mijn naam riep. Toen kwam ik geheel tot mij zelf. Ik putte uit mijn blijdschap de kracht om op te staan, een peignoir aan te schieten en mijn broer open te doen. En toen ik alles van hem gehoord had, kostte het mijzelf geen moeite meer om naar be neden te gaan en met hem hierheen te komen. Onder het spreken van Lucie had Balda zich hersteld: Gered dacht zij. Door welk een wonder? O, hoe 't ook zij, dat wonder heb ik te zegenen Op dit moment hoorde men haastig kleppen van deuren, een draven langs trappen en gang. Met een vreeselijk ontdaan gelaat stormde Balda's kame nier het vertrek binnen. Mevrouw, mevrouw riep zij uit, naar haar adem hijgend. Mijn hemel, wat is er Thérèse Angelina sterft, mevrouw het verzoek doen, omdat de bedoelde kwestie buiten Nederiand omgaat en discussie daarover achtte hijnoch in het belang van ons !and noch in dat van de betrokken partijen. Natuurlijk legde de heer Troelstra zich niet onmiddellijk bij deze weigering neer. Hij wist op verkapte wijze feitelijk zijn interpella tie te houden, door aan te geven wat hij eventueel niet en eventueel wel zou zeggen. Hij zou vragen willen stellen over economische kwesties, zooals de kolen-leveranties, de ijzer-leveranties enz. Niet zou hij de regeering het ver zoek doen om liet initiatief te nemen voor interventie, omdat hij dat niet op- pertuun achtte hij zou hoogstens vra gen of de regeering bereid was te ver klaren dal zij de gezindheid had even tueel het initiatief te nemen als zij het tijdstip daarvoor gunstig achtte. Zijn argument voor de .interpellatie was natuurlijk, dat Nederland lid is van den Volkenbond en dat op dien Bond thans aller oogen zijn gericht. Als deze Bond niet op het juiste moment ingrijpt en de leiding neemt, achtte hij de geva ren niet te overzien. Het toetreden van Nederland tot dien Bond: had de be langstelling voor de internationale po litiek vergroot en ze ook als een punt var. bespreking in ons Parlement ge bracht. Op grond daarvan wilde mr. Troelstra in dp Kamer de bezetting van het Roergebied bespreken. Natuurlijk was mr. Troelstra zeer matig in zijn toelichting, zoo matig, dat de heer Marchant van hem geen gevaar meer vreesde voor onvoorzichtige uit latingen die ons land in moeilijkheden zouden kunnen brengen. De heer Dres- seihuijs daarentegen acntte bespreking van de Roer-problemen niet opportuun en was daarom tegen de inwilliging van het verzoek. Dat dc heer Van Rave- steijn vóór een bespreking was, is te be grijpen. Met de drie democratische partijen stemden alleen de plattelander De Boei en de liberaal mej. Van Dorp voor toe staan. van de interpellatie. Zonder bizondere discussie werd goedgekeurd het ontwerpje tot wijzi ging tfcr Ongevallenwet 1921, waarbij het onderzoek der eenvoudige ziektege vallen wordt vereenvoudigd, invoering van dag-zegels wordt aangevangen en vele agenten van de R. V. B. worden afgeschaft. De discussie verliep ,in een debatje tusschen minister Aalberse en den heer Duys over de invoering der Ziekte-wet, die al tien jaar op zich iaat wachten. Het is vólgens den minister niet zijn schuld dat hef zoo langzaam gaat. Hij hoopte echter dat het mogelijk zal zijn de invoering te bevorderen en dat hij een herziening tot stand kan brengen. Belangrijker was het volgende ont werp de bioscoop-wet, beter genaamd het ontwerp tot bestrijding van de ze delijke en maatschappelijke gevaren van de bioscoop. Men kent het doel bescherming van de jeugd tegen slechte films. In het voorbijgaan echter worden de films voor volwassenen ook gekeurd. Een algemeene censuur-gedachte ligt aan dit ontwerp ten grondslag en dat is wat nieuws. Vroeger heeft minister Nelissen een Katholiek steeds de opvatting verkondigd, dat de Staat nooit zedemeester moet zijn. Met die opvatting is nu gebroken en wel dege lijk zijn we nu gekomen tot het stelsel van censuur en braafheidsbevordering van staatswege en nog wel door ama- HOQFDSTUK LXH. Niet Lucie maar Angelina. Balda slaakte een gil, die door het geheele huis weerklonk. De graaf De Sergy, aan wien Lucien onmiddellijk bij zijn thuiskomst met korte woorden den afloop van het duel had: medegedeeld, zat met een peinzend gelaat voor de zoveelste inaal het briefje te lezen van De Maugiron, waarbij deze, zonder in bijzonderheden te treden, hem kort en bondig verklaard had, dat hij afstand deed van zijn aan spraken op de hand van tnejonkvrouw De Sergy. Daar hoorde hij op eens dien angsti- gen gil. Verschrikt vloog hij op en de deur uit en zag toen als een wervelwind iemand langs zich heen vliegen. Het was Balda. In allerijl had Balda zich naar Ange lina's kamer gespoed. Het kind was niet naar bed gegaan en had zich ook niet ontkleed. Zij droeg nog denzelfden witten peignoir, dien zij aan had', toen zij haar moeder ver liet en lag nu op een chaise-longue, die tegenover haar bed stond, dat niet was gebruikt. Naast haar stond op een klein tafel tje een geledigd glas met een zilver lepeltje er in. Op den bodem van het glas lag nog een weinig van de niet geheel opgeloste suiker. Het leek geheel hetzelfde glas, dat Baida op Lucie's nachttafeltje had laten staan. Op het eerste gezicht scheen het kind niot lijdend, veel minder stervend te teurs in de zedeleer. De censuur gaat zóó ver dat de explicatie bi} de films aan toezicht wordt onderworpen. Een lezing die toegelicht wordt door films zal dus onder controle komen. De keu ringscommissies zullen een zonderlinge taak - hebben en dc verantwoordelijk heid moeten dragen voor een censuur, die bespottelijke uitwassen zal vertoo- nen. Mr. DresselhuijS, die in beginsel voor de bescherming van de jeugd is, zag in de invoering van een algemeene censuur een bedenkelijk verschijnsel en hij had tégen dit deel van het ontwerp ernstig bezwaar. De gemeenteraden bijvoorbeeld zullen verordeningen kun nen maken die veel te ver gaan en die zelfs alle bioscoop-bezoek aan perso nen benéden 18 jaar, kunnen verbieden. Het ging den heer Dresselhuijs te ver dat de Staat gaat zedemeesteren over de burgers. Nu begint men mei den bioscoop, straks krijgt de litteratuur of liet tooneel oen beurt en ten slotte moet de pers onder censuur van de braaf heidsapostelen. Voorzoover het ontwerp jeugdbe scherming geeft, geeft de heer Dressel huijs er zijn stem aan, maar waar het verder gaat clan dat. kan hij er niet met meegaan, In een vrijwel onverstaanbare rede heeft de heer Rutgers van Rozenburg het nut van de bioscoop tegengespro ken. Morgen meer. Evenredige vertegenwoordiging voor de Eerste Kamer." Bij de Tweede Kamer-is thans een wetsontwerp ingediend tof wijziging van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet. Art.' 83, lid 2, der gewijzigde Grondwet sjchrijft voor, dat dc leden der Eerstel Kamer worden verkozen door de leden van de Staten der provinciën op den: grondslag van evenredige vertegenwoordiging. Wijzi ging en aanvulling van. de Kieswet en de Provinciale wet is mitsdien noodig om aan dit voorschrift uitvoering te doen geven. Het ontwerp komt zooveel mogelijk tegemoet aan den wenscli het verbant! tusschen de leden den-i4sre,te Kamer en de provnciën, die henafvaardigen, te handhaven. Daartoe moesten echter aan beide zijden offers worden gebracht. Het ontwerp schept vier groepen van provinciën, die ieder een zelfstandig kiesgebied vormen. Die vier groepen zijn 1. Noordbrabant, Zeeland, Utrecht en Limburg met 13 leden. 2. Gelderland, Overijsei, Groningen en Drenthe met 13 leden. 3. Noord-Holland en Friesland met 12 leden. 4. Zuid-Holland met 12 ieden. De provinciale candidaatstelling, die ook in het ingetrokken wetsontwerp werd voorgesteld, blijft gehandhaafd. Voorts brengt het ontwerp een num merstelsel, dat wil zeggen, het laat ieder Statenlid vrij de lijst zijner keuze.te nummeren in de volgorde van zijn voorkeur. Een candidatenlijst kan zelfs door één lid worden ingediend. Het ontwerp beperkt verder de perio dieke verkiezing telkens tot een deel der provinciën het bepaalt, dat de hierboven genoemde groepen 1 en 3, 2 en 4 beurtelings aan de verkiezing zul len deelnemen. zijn. Haar gelaat was zelfs iets meer gekleurd dan anders en de gloed harer oogen verhoogd. Hartstochtelijk sloeg Balda haar arm om het meisje heen. Angelina 1... Mijn kind Wat is er toch riep zij uit. Toen, het hoofd achterwaarts bren gend om haar beter ie kunnen aanzien Waarom vertelde Thérèse toch, dat gij stervend waart? Dat had ik haar gezegd, ant woordde Angelina op zaehten toon. Maar zij had u niet zoo moeten laten schrikken. Een oogenbiik geleden had ik een vreeselijke pijn in het hoofd, ziet ge... En nu Lijd ik bijna in 't geheel niet meer en voel mij vrij goed Dus was het toch zoo erg niet - Ik geloof van wel, moeder Ik geloof zelfs, ziet ge. dat ik weldra zat sterven. Sterven 1 O,zeg dat akelige woord niet, mijn schat Waarom zoudt gij sterven Waardoor Op dit oogenbiik trad Robert het vertrek binnen. Angelina's oogen begonnen te schit teren. Onmiddellijk op Robert volgden de Sergy, Lucie en Lucien. Ha, daar is Lucie riep Angelina met blijde verrassing. Robert was reeds bij Angelina. Gauw, gauw, dokter zeide Balda. Zie toch eens wat haar scheelt. Ze zegt,- dat het heel erg is Maar dat kan niet, niet waar Robert voelde Angelina's pols cn boog zich toen dieper voorover om de SSHSGiEXÖtiSDESÜ RfiEDEDEELltëGEÏtS „Springende handen2 Qecn losÊ* van hoor' Wij gektflfjeft in dc keuiten ook o!i"ijd goede zachte zeep, voorwerk. en voor de handen„Cn waf" iseïahden voor Zefep? „jshhurrfyï Fabrikanten van TWINK en VIM. Voorts brengt het wetsontwerp een wijziging van art. 100 van de Kieswet, welke in h<»fdzaak beoogt een einde te maken aan de mogelijkheid zetels extra te winnen door de lijsten niet tot één groep te verbinden, maar tot ver nuftige combinaties te vereenigen. Een heriaaeringsmedaifie. in verband met het zilveren regee- riogsjubileum van H. M. de Koningin is door de „Edelmetaal Bedrijven" te Utrecht een herinnerings-medaille in den handel gebracht. Aan de eene zijde vertoont deze medaille een fraai por tret van -H. M. de Koningin met het randschrift „WiLhelmina Koningin". De keerzijde geeft een mooi gestvleer- deo Oranjeboom met de jaarcijfers 18981923, den datum der kroning 6 September en het randschrift „Oranje boven". Deze zijde vinden we wat druk, wat echter niet belet het geheel een fraai stuk werk te mogen noemen. De wijziging der Radenwet. In de Memorie van Antwoord op het ontwerp rot wijziging der Radenwet, zegt minister Aalberse, dat het niet het voornemen van de regeering is, aan de plaatsvervangende voorzitters van de Raden van Arbeid of de plaatsvervan gers van de bezoldigde ieden der be staande verzekerings-raden na ophef fing van hun functie een wachtgeld toe te kennen. Het is het voornemen, den verzeke ringsraad te 's-Gravenhage te vestigen. Goedkeuring van de begrootingen van de Raden van Arbeid door het be stuur der rijksverzekeringsbank past niet in het systeem der Radenwet. Een aanvulling van art. 50 beoogt te berei ken, dat meer eenheid en de noodige oogen en de lippen van nabij te be schouwen. Balda, die met angstig oog al zijn bewegingen volgde, zag hem huiveren. Wat is 't? vroeg zij. Robert stond op en zeide. droevig het hoofd schuddend - Zij is vergiftigd Vergiftigd? herhaalde Balda gil len, terwijl zij in wanhoop de handen in 't haar sloeg, 't ls onmogelijk! Angelina, is het waar? Spreek Zeg toch iets. Wie zou u kunnen vergiftigd hebben, mijn engel Wie anders dan ik zelf V zeide Angelina zacht en gelaten. Dokter, dokter, red haar smeekte Balda. Robert had het glas gezien en het opgenomen. Hij rook er aan, doopte den vinger in het overschot van de sui ker en bracht den top tegen de punt van zijn tong. Toen zag Balda eensklaps een bitfere smart zich afteekencn op des dokters gelaat. Arm kind, zeide Robert tot Ange lina, wanneer hebt gij dat gias leegge dronken Voordat ik u antwoord geef, mijnheer Robert, moet gij mijn vraag beantwoorden. Dat duel van mijnheer Lucien Is goed afgeloopen, mijn kind Lucien heeft alleen geschoten. Alle gevaar is geweken. Den hemel zij dank En wat vraagt ge mij nu Wanneer ik het ver gift heb ingenomen O, dat is al meer dan een uur geleden. Om zes uur precies. een zakje A.J.P.'stireoaöinesaiis in ieder pakje AJ.P's Amati- deitiespudding. "ïHjdeiiike Reclame, Reel. -0-5 aansluiting aan de voorschriften, gel dende voor het rijkspersoneel, worden verzekerd. Nieuwe postzegels. Naar wij. vernemen, zullen in Maart onze'nieuwe postzegels van 1, 2. 21/. en 4 cent worden uitgegeven. Men zal zich misschien niet meer herinneren van wie de ontwerpen zijn, daarom deeien wij nog even mede da! De Klerk de i en 2 cents postzegels heeft gemaakt. Het is de Leeuw in Hol lands tuin onder den Oranjeboom. De 2j| cents zegel is van S. H. de Roos het ontwerp met den posthoorn en de 4 cents van Van de Vecht, een ruit met een groofe 4 daarin. („Vad.") jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman. De minister van Staat, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, die eenige weken ongesteld is geweest, moet titans, mede in verband met zijn hoogen leeftijd, nog eenigen tijd rast houden. Zijn toe stand ik echter zeer geruststeiiend. De premie-leeningen. De Christ.-hist, kiesvereeniging le Kierden (bij Harderwijk) heeft met hi-, gemeene stemmen besioten tot de alge meene vergadering der Christ.-Hist. Unie het verzoek te richten „dat de Christ.-Hist. Unie zal trachten een aan vulling der Nederlandsche wetten te verkrijgen, in dien zin, dat voor elke leening, waaraan uitiotingen verbonden zijn, zoowel leeningen door personen als door lichamen of vennootschappen aangegaan, de Koninklijke goedkeuring vereischt wordt, en dat zoodanige lee ningen niet mogen worden aangegaan, of zoodanige uitiotingen niet mogen Balda kromp ineen. Wat hebt gij sedert dat uur ge voeld, Angelina vroeg Robert weer. Bij tnsschertpoozen snijdende pijnen door het hoofd, niet waar V- Ja. Dikwijls -Drie keer. De laatste maal was daareven,toen ik om mijn tante heb gestuurd. O, dat was zoo verschrikke lijk Zal ik nog veel moeten lijden, dokter In het geheel niet meer, mijn kind Maar dat is allerontzettendst jammerde Baida. Wat is dat dan voor een vergif geweest? Braziliaansch vergiit, mevrouw zeide Robert, terwijl hij Balda vast in de oogen zag, vergift uit uw land! Balda hief haar handen ten hemel en een onbeschrijfelijke angst vertoonde zich op het pijnlijk verwrongen gelaat. Maar dokter, dokter, riep zij daarop, zich krampachtig vastklem mend aan den arm van Robert, als gij zoo goed kunt zeggen, welk vergift het is geweest, moet gij daarvoor ook een tegengift kennen Wat moeten wij doen. hoe hebben wij te handelen Alter oogen vestigden zich ais bid dend op Robert, en Robert antwoordde somber: We moeten wachten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1