1000 150 100 25 DINSDAG 13 FEBRUARI GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND 70, ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2,20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers Scent. UitgaveFirma F. VAM BE VEEDE Ir Jalstraat 58, Vlissingen. Tal. Inierc.10. Postrekening 66287 COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. Kfifi UUU een ongeluk. UUU gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten, dat *ii hen is ingekomen een verzoek van Abraham Izaak Pieter van Overbeeke. om verlof tot den verkoop van alcoholhou- dtnden drank, anderen dan sterken drank voor het perceel Bellamypark no. 2 dat vanaf heden gedurende veertien da- sen tegen het verleenen van het gevraag de verlof schriftelijke bezwaren kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, 13 Februari 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN De Secretaris. F. BISSCHOP. HINDERWET. Verdaging der beslissing op een verzoek om vergunning. Burg. en Weth. der gemeente Vlissingen, gelet op het verzoek, onder dagteekening van 20 December 1922, ingediend door C. B. van Zwienen, slager, alhier, waarbij ver gunning wordt gevraagd tot het oprichten van een inrichting, waarin zal worden ge plaatst een electro-motor van 4 P.K., een zwavelzuur-apparaat en één electro-motor van /2 P.K., drijvende een ventilator, een en ander dienende voor een koelinrichting, benevens een electro-motor van 1 P.K., ten dienste van een hakmachine, in perceel St. Jacobstraat no. 33, sectie E no. 1242 overwegende, dat de beslissing op dit verzoek niet kan worden genomen, binnen den termijn, bepaald in art. 8, eerste lid, der Hinderwet, op grond dat nog niet is ontvangen, de mededeeling van den hoofd inspecteur, hoofd van het 10e District der Arbeidsinspectie te Dordrecht, overeen komstig art. 7bis der Hinderwet gelet op art. 8, tweede lid, der Hinder wet, besluiten de beslissingen op voormeld verzoek te verdagen. Vlissingen, 12 Februari 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN De Secretaris. F. BISSCHOP De „Tromp". Aan „Le Temps" wordt uit Londen gemeld, dat de commandant van de „Tromp" zich heeft aangesloten bij hei- protest der bevelhebbers van de gealli eerde oorlogsbodems tegen het verzoek van de Turken betreffende het verlaten van de haven van Smyrna. Niet-werken op R. Katb. feestdagen. Onder overweging, dat het wensche- lijk is, dat ten aanzien van het inhalen van verzuim, ontstaan door het niet- werken op R. K. feestdagen, een alge- meene regeling wordt getroffen, heeft de minister van arbeid enz. tot weder opzegging vergund, dat in alle gemeen ten des rijks in ondernemingen, waarin m fabrieken of werkplaatsen arbei ders werkzaam zijn die op 6 Januari, 19 Maarf, den Donderdag in de week, FEUILLETON De Braziliaansche «aar hel Franscis van A. MATTHEIJ. Van weerskanten werd wederom een groet gewisseld en De Maugiron wend de zijn schreden naar het dorp, alleen vergezeld van den eenen getuige, met wien hij, gelijk ik wist, bevriend was. Robert zag nu naar Balda, die nog steeds in sombere mijmering scheen verzonken te zijn. Zoo is dat tweegevecht afgeloo- pen, mevrouw Uw bondgenoot heeft u op het beslissend oogenblik in den steek gelaten, maar gij zelf hadt hem daarin wel een weinig hef voorbeeld gegeven en hij had moeilijk anders en beter kunnen handelen dan hij nu gedaan heeft. Balda ontwaakte eindelijk uit baar gepeins en zei-de langzaam Ja, mijnheer De Maugiron heeft misschien een zekeren moed, maar men kan ook zeggen, dat het geluk hem dient. Bij slot van rekening heeft hij toch het leven en de vrijheid en in deze zaak zelfs zijn eer gered, 'f ls wellicht meer dan hij verdiende. Nu tusschen ons beiden, niet waar mijnheer En 't is niet waarschijnlijk, dat ik er zoo goed zal afkomen. HOOFDSTUK LV1. Een zware straf. Balda sprak met de vastheid van volgende op die, waarin Pinksteren valt, 29 Juni, 15 Augustus, 1 November, 8 December, in die onderneming geen arbeid verrichten, door die arbeiders telkens in een tijdvak van twee achter eenvolgende weken, bestaande uit de week, waarin een van bovengenoemde data valt, en de daarop volgende week, in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919 op alle werkda gen, met uitzondering van den Zaterdag arbeid wordt verricht gedurende ten hoogste tien uren per dag, onder voor waarde, dat lo. de arbeidstijd van de betrokken arbeiders in zijn geheel gelegen is tus schen 6 uur voorin, en 7 uur nam. of in de gevallen, waarin krachtens het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1920 ruimere tijdgrenzen zijn toegestaan, tusschen de daar aan gegeven tijdgrenzen 2o. in zoodanig tijdvak door de be trokken arbeiders in totaal niet langer arbeid wordt verricht dan gedurende 96 uren 3o. naast de arbeidslijst een geschrift is opgehangen, waaruit duidelijk blijkt, welke werktijdregeling door de betrok ken arbeiders in zoodanig tijdvak zal worden gevolgd 4o. indien het districtshoofd dit heeft geëiscb.4, liet hoofd of de bestuurder dei- onderneming, of een door dezen daar mede belast persoon, als bedoeld in art. 75 der Arbeidswet 1919, met inachtne ming van de door het districtshoofd daaromtrent vestelde voorschriften aan het districtshoofd mededeeling doet van de onder 3o. bedoelde werktijdregeling. Wachtgeldregeling bij de Nederl. Spoorwegen. Bestond er tot nog toe bij de maat schappij der Nedcriandsche Spoorwe gen geen vaste leidraad bij heb op wachtgeld stellen van het overtollig geacht personeel, zoodat wezenlijke of vermeende willekeur daarbij niet was uitgesloten, na verschillende conferen ties met de vertegenwoordigers van het personeel, is Ihans door de directie een regeling getroffen, waarbij bij afvloei ing uitsluitend rekening zal worden gehouden met den leeftijd van het per soneel. in verband met den gezond heidstoestand. De R. Kath. Universiteit. Nu te Nijmegen slechts de kleinst mogelijke meerderheid der vertegen woordigers van de bevolking zich inge nomen verklaard heeft met de oprich ting der R. Kath. Universiteit in die stad, en bij Ged. Staten van Gelderland pogingen worden aangewend om het genomen besluit ongedaan te maken, schijnt er nog kans te bestaan dat het bestuur der stichting elders onderhan delingen opent voor de vestiging. Van zekere zijde verneemt de „Prov. N. Br. Ct." dat er aan gedacht wordt, de belangstelling in de provincie Noord- Brabant te wekken voor een eventueele iemand, die tot een bepaald besluit is geraakt. Maar welk besluit kon dat zijn A1et bevreemding zag Robert die zonderlinge vrouw aan, welke op dit oogenblik kalmer en minder verward scheen te zijn dan hij, haar aanklager. Ge hebt daar vreeselijke beschul digingen tegen mij uitgesproken, mijn heer. vervolgde Balda. Ik verklaar u, dat ik daarop niet wil antwoorden. Be haagt het u soms nog de conclusie op tc maken Zal de beschuldiger tevens als rechter optreden De rechter, mevrouw, neemt een zware verantwoordelijkheid op zich, als hij zijn eisch uitspreekt, na te zijn in gelicht door een lange instructie dei- zaak en door de antwoorden van den beschuldigde zelf, maar zichzelf tot rechter opwerpen, wanneer de beschul digde weigert te spreken of zich te ver dedigen, is een vermetelheid, die niet met mijn karakter strookt. Ik weet genoeg, zeide Balda met een diep stemgeluid, en tevens wat mij te doen staat. Zij zweeg een tijdlang de pijnlijke stilte, die het uitspreken van een dood vonnis voorafgaat. Daarna 't hoofd opheffend, zeide zij Vergun mij nog een vraag, mijn heer. Ware ik ook schuldig aan al het geen waarvan ge mij verdenkt, ja zelfs nog slechter, zou 't dan ooit bij u kun nen opkomen, bij u, die een man van eer zijt en een een hart bezit, om de nabe staanden van hem of haar die getoond heeft, misdadig te hebben gehandeld, in de gevolgen dier misdaden te doen vestiging der R. Kath. Universiteit in dit geweest. Men acht het niet'onmogelijk. dat de provincie het voorstel van Nijmegen zou overnemen, te meer omdat een jaarlijk- sche last van een tori gouds gemakkelij ker zou kunnen worden gedragen door een bevolking, die tienmdal grootcr is dan die der gemeente Nijmegen, en waar zeker méér instemming van de bijna uitsluitend katholieke bevolking met de stichting zou worden betuigd. Stads- en Provmcienieuws VLISSINGEN, 13 FEBRUARI. De nieuwe politie-verordening. Wij meenen goed te doen, nu de nieuwe politie-verö'r'dening met haar vele verbodsbepalingen voor deze ge meente, op 11 dezer is in werking ge treden, op enkele zaken de aandacht te vestigen. In de eerste plaats wijzen wij dan op de gewijzigde bepalingen op het kleed jes kloppen, dat nu niet anders mag geschieden dan tusschen des morgens t» en 8% uur en des avonds tusschen 10 en 11 uur. Bij de nieuwe verordening is er reke ning'gehouden naet de veie klachten van de ingezetenen over de zoogenaamde bedel-negotie, welke nu verboden is. Met een bijzondere vergunning kan thans slechts gevent worden. Waar voorheen het vervoer van var kens in deze gemeente in het algemeen zonder voertuig geschiedde en aanlei ding gaf tot klachten over ruw vervoer, mogen deze dieren in den vervolge niet anders dan per as worden vervoerd. Voorts is het verbeiden zonder ver gunning vuurwerk af te steken (hier onder vallen de gevaarlijke zgn. rotjes, zevenklappers, voetzóékers enz:)', ter wijl aan minderjarigen (d.z. personen beneden 21 jaren) nimmer vuurwerk mag worden verkocht of verstrekt. In de verordening is mede opgenomen een bepaling, dat het verboden is met steenen of andere voorwerpen over de straat te schoppen. De politie kan nu strenger optreden tegen de baldadige straatjeugd, waar dit vroeger niet verboden was. Nog verdient het de aandacht dat lasten, welke in de breedte buiten de stuurkruk uitsteken van rijwielen of twee-wielige motor-rijtuigen, niet meer mogen worden vervoerd. ingezetenen, die bij het nu in werking treden der nieuwe verordening in twij fel mochten verkeeren over de al of niet strafbaarheid eener aangelegenheid, verwijzen wij naar het bureau van po litie of den surveilleerenden politie beambte, ten einde de noodige inlich tingen te ontvangen. Een Engelsche vereeniging. Gisteren werd de afdeeiing Vlissin gen der English Association in Holland opgericht, onder voorzitterschap van deelen Dat, mevrouw, zou niet alleen in strijd zijn met mijn inborst, maar zelfs met de meer verlichte begrippen van onzen tijd. Waar is thans nog de den kende en gevoelende mensch, die de onschuldigen opzettelijk met de schul digen zou willen treffen. Hoor eens, mijnheer, er leeft iemand, op wie ik al mijn gevoel van liefde, mijn laatste hoop had geconcen treerd 't is mijn nicht Angelina. Gij kent haar Ja, dat is een lief en dapper kind zeide Robert uit den grond van zijn hart. Zij paart bevalligheid aan haar goedheid en toewijding. En gij zijt overtuigd, nietwaar, dat ais er waarheid ligt in uw verden kingen, Angelina persoonlijk steeds ge heel en al vreemd is gebleven aan al mijn plannen en daden Ik ga nog verder, mevrouw, en zeg u, dat ik van geheel andere dingen overtuigd ben. Zonder u ooit te be schuldigen of te verraden, is Angelina ik heb daarvan meer dan een bewijs altijd gehecht en trouw gebleven aan haar vriendin Lucie. Zij heeft nooit rechtstreeks tegen u, maar altijd voor haar gehandeld. Wat mij betreft, ik ben dat lieve kind zoo erkentelijk mogelijk 1 iNooit zult gij 't haar genoeg kun nen zijn, mijnheer Ge weet niet, ge kunt niet weten, wat zij voor Lucie en voor u heeft gedaan. Ik begrijp u niet. Op 't oogenblik kunt ge dat ook niet doen, maar later zult ge misschien alles begrijpen. Weet voorloopig alleen den heer j. G. van Niftrik. De burge meester, de heer C. A. van Woelderen, verklaarde zich bereid eere-voorzittfcr te worden en tot den bloei van deze vereeniging mee te werken. Het doei van deze vereeniging is, •zonder eenig politiek oogmerk, de En gelsche cultuur in den ruimsten zin te bevorderen. Er zal hier geen verderen voortgang worden gemaakt met het Genootschap NederlandEngeland, daar dit grootendeels hetzelfde doel na streeft als de nieuw opgerichte veree niging. Woensdag 21 Februari a.s. hoopt de afdeeiing Vlissingen van de English Association voor het eerst een lezing te doen houden door mr. Stewart Wilson, lid der Madrigaal vereeniging „The English Singers, over Folks-Songs". Half April zal waarschijnlijk prof. Gray uit Californië komen spreken over ALark Twain. Deze spreker, die al eer der in ons land is opgetreden, heeft om zijn boeiende en geestige voordracht veel succes geoogst. De English Association beperkt zich evenwel niet tot het houden van lezin gen. Ook beschikt zij over een infor- inatie-bureau. dat gratis aan alle leden alle mogelijke inlichtingen verstrekt over Engeland, zooats studie en verblijf aldaar. Ook heeft zij weten te bewerkstelli gen, dat haar ïeden tegen een vermin derden prijs lid kunnen worden van de Engelsche bibliotheek, gevestigd te Am sterdam (die evenwel de boeken het heele land door verzendt). Nadat deze verschillende punten be sproken waren, een bestuur gekozen en het reglement was vastgesteld, werd de wensch uitgesproken dat de afdeeiing Vlissingen van de English Association zou groeien en bloeien en mee werken zou tot een uitwisseling van gedachten tusschen, ep een.goede verstandhouding onderling van de Holiandsche en En gelsche naties. Secretaresse is mej. R. Tweedy, Boulevard Bankert 24, waar men zich alsnog als lid kan opgeven. Een man met twee nationaliteiten. Door een beambte der passencontrole alhier werd gisteren voor den commis saris van politie geleid een reiziger der mailboot, die in Engeland was gewei gerd, omdat men hem daar als Duitsch onderdaan beschouwde, hoewel hij Britsche papieren omtrent zijn identiteit in zijn bezit had. Voor de politie alhier bleek de be trokkene in Engeland te zijn geboren aan Duitsche zijde gedurende den oor log te hebben gestreden en ais Duit- scher toen vermoedelijk te zijn genatu raliseerd. Blijkbaar was de reiziger zich niet al te goed bewust tot wetke nationali teit hij feitelijk behoorde, hoewel bij nader onderzoek bleek dat nij voor alle zekerheid zijn Duitsche papieren in Arnhem, zijn woonplaats, maar had achtergelaten, alvorens zich naar Enge- dit, dat Angelina niet alleen eenvoudig, vol toewijding is geweest, maar zich ook als een ware heldin heeft gedra gen weet, dat 't gevoel van vriend schap haar tot het brengen van een edelaardig offer heeft gebracht. Van welken aard het offer is geweest, kan ik u niet zeggen, maar ik roep God aan als getuige van de waarheid mijner woorden. Onthoud daarom goed wat ik u heb gezegd en vergeet ook niet de omstan digheden, waaronder ik dat deed Balda stond op en deed een paar schreden naar de deur. Robert zag haar peinzend na, zonder dat het bij hem opkwam haar tegen te houden. Op dat oogenblik klonk Luciens stem uit het aangrenzende vertrek. Robert riep hij, Robert, waar zit ge toch Balda werd bleek en begon over het geheele lichaam te beven. Antwoord nietbad zij Robert met een gedempte stem, om 's hemels wil, antwoord niet Waarom niet Ik kan op dit oogenblik Lucien niet zien verzekerde zij met ontstel tenis. Maar ze kon niet bijtijds wegvluch ten het kleina salon was het meest verwijderde vertrek van dezen vleugel van het kasteel en had geen andere deur dan die, waardoor men binnen was gekomen. De deur werd geopend en Balda deinsde drie of vier passen terug. Zij voelde, hoe een gil uit haar borst INGEZONDEN MEPEDEEL1NCEN. A. 1. P.'s E1ERFUDDING met vruchten DE FIjaiE PAASCHPUDDiNO Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur wor den verkregen door Foster's Alaagpillén te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij wer ken zeer zacht en hebben geen nadee- lige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 10 land te begeven. Veel heeft hem dat echter toch niet geholpen. Tot voorzitter van de Coöperatieve Spaar- en Voorschotbank „Boaz" voor Vlissingen en omstreken, gevestigd te Vlissingen, is gekozen de heer G. van de Putte, alhier. Een gevaarlijke hond. Een meisje dat gisteren op hei Droogdok bij een bewoner een bood schap moest doen, werd door een hond ter plaatse ernstig in de hand gebeten, zoodat dadelijk medische hulp moest worden ingeroepen. De getroffene heeft hiervan bij de politie aangifte gedaan, die zeker maatregelen zal nemen dat deze gevaarlijke hond geen meerdert slachtoffers kan maken. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende hel postkantoor Vlissingen en zijne bij en hulppostkantoren. Maand Januari 1923. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbank boekjes ingelegd 48.013.14(*) en terugbetaald - 64.701.17 Derhalve minder inge legd dan terugbetaald 16.688.03 Hieronder 5 formulieren ad 1. in spaarbankzegels van 5 cent en 2 for mulieren ad 1.in spaarbankzegels van 1 cent (schoolsparen). Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 58. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboek jes ingeschreven nominaal 2900. en afgeschreven - 4550. Derhalve minder in- dan afgeschreven 1650 De toesrand van den scheepmaker P., die gisteren van een stelling op de werf „de Schelde" is gevallen, was he den nog zeer ernstig. Door een portier van de Kon. Maat schappij. „de Schelde" is aan de politie opwelde, maar de gil verstikte in haar keel. Zij bleef daar staan met half ge- openden mond, de armen achteruit ge worpen en de oogen onnatuurlijk wijd open gesperd. Lucien was niet alleen. Op zijn arm steunde Lucie, bleek als een geestver schijning, maar met een glimlachje op de bijna witte lippen. Robert zag Balda niet, maar Lucie alleen. We zochten u overal, zeide Lucien tot Robert. Ik was hier met mevrouw... ant woordde Robert. Wat ziet ge bleek zeide hij tot Lucie. Deert u iets Neen, niets Zij ziet, zij spreektdacht Balda, die zich zelf angstig afvroeg, of zij zelf ook soms krankzinnig was en op dit oogen blik aan zinsbegoochelingen leed. Maar. als dat niet zoo was, als het geen zij zag en hoorde, inderdaad de werkelijkheid was, dan wist zij niet of zij zich daarover verheugen of bedroe ven moest. Met al haar wilskracht, die haar zoo zelden begaf, vermande zij zich en vroeg zij Lucie Hoe was het u mogelijk op te staan Gij gevoeldet u nog kort gele den zoo zwak, zoo vreeselijk afgemat. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1