VRIJDAG 9 FEBRUARI rSand" 61e Jaartfong siruan Gulden OEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads= en Provincienieuws A, J. P/s EIERPUDDING BUITENLAND VLISSLNGSCHE COURANT BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Perstuk lOcenk jorhanden bij N, „LAMYPARK 37. Middelburg. joden op de z., totaal 11531 Motorrijwielen Obligaties ver- 52 en A. KLIP, óudekerke bij L. dj M. J. STRIJD, Inspecteur voor te Schoondijke. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.2» per drie maanden. Franco c' .or het geheele rijk f 2.50. Wedc-ahon- aomenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—A regels f 1.1» I voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per t gel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 6 regels f 1.7», Iedere regel meer 26 cent. schuldvorderingen. Burg. en Weth. der gemeente Vlissingen veraoeken ieder, die nog iets te vorderen heeft van de gemeente Vlissingen over het dienstjaar 1922, de rekening(en) zoo spoe dig mogelijk in te zenden ten Gemeente huize. Vlissingen, 6 Februari 1923. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES. L.B De Secretaris. F. BISSCHOP. hondenbelasting en onderhoud graven. Burg. en Weth van Vlissingen herin neren eigenaars enz van honden aan hun ne verplichting tot het doen van aangifte en betaling der belasting daarvoor ten kantore van den gemeente-ontvanger. Eveneens worden belanghebbenden bij •aderhoud van graven er voor zoovee! ■nodig aan herinnerd, dat ook zij het daar voor verschuldigde ten spoedigste ten kan tore van voornoemden ontvanger moeten voldoen. Vlissingen. 6 Februari 1923. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris. F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag. Interpellatie Landbouwonderwijs. Mr. Troelstra vroeg vandaag de Ka mer verlof vragen te mogen richten tot 4e Rfgeering inzake de bezetting van hef Roergebied. Dinsdag zal over deze aanvrage worden beslist. Het is niet waarschijnlijk dat ze zal worden toege staan. Een ietwat handiger inkleeding van de aanvrage had een weigering misschien voorkomen. Het ontwerp tot regeling van het Middelbaar en Lager Landbouvv-Onder- wijs en van den voorlichtingsdienst voor den Landbouw is volgens het Voorloopig Verslag niet meer dan een geraamte, waaraan de Regeering de Kroon vleesch en bloed en leven moet toevoegen door haar maatregelen van bestuur. Het ontwerp consolideert den bestaanden toestand en legt alleen in wettelijke bepalingen, min of meer uniform, vast wat in den loop der jaren te hooi en te gras op het gebied van het land-, tuin- en boschbouw-onder- wijs is tot stand gebracht. Op het •ogenblik zijn er middelbare landbouw scholen, waarvan twee rijksscholen zijn, n.l. die voor den landbouw in de gema tigde luchtstreek te Groningen en die voor den tropischen landbouw te De venter. .Vervolgens zijn cr land- en tuin bouw winterscholen, (e weten 19 land- bouwwinterscholen, waarvan er 14 door het Rijk en 5 door vereenigingen met Rijkssubsidie worden onderhouden, en 8 tuinbouwwinterscholen, 7 Rijksinstel lingen en één bijzondere. Tot deze rubriek zijn ook te brengen de cursussen der Nederlandsche Heide maatschappij, die als boschbouwwinter- scholen zijn aan te merken. Daarna dc Rijkszuivelschool, waar het onderwijs geheel gericht is op de opleiding voor zuivelbereiding. Ten slotte zijn er de cursussen ter opleiding en verdere ont wikkeling van leerkrachten voor het lager land- en tuinbouwonderwijs, wel ke naar behoefte worden gegeven. Het lager onderwijs wordt tot nu toe het meest in cursussen gegeven. Dit ontwerp wenscht scholen met vier leer jaren scholen die aanpassen bij het gewone lager onderwijs. Verschillende leden juichten het ont werp niet toe omdat het veel te vaag is en veel te algemeen, 't Systeem van de aanstelling van allerlei tand- bouwleeraren vond de heer Colijn een ernstig bezwaar omdat niet veel te duur zal zijn. Alle agrariërs hebben het woord gevoerd en op een enkele na vonden zij den opzet niet gelukkig. Zelfs adviseerden sommigen den Minis ter om het ontwerp in te trekken en alleen den voorlichtingsdienst, het aan stellen van consulenten te regelen. De Minister wenscht in dit ontwerp, de be voegdheid om landbouwonderwijzers aan te stellen overal waar hij dit in het belang acht. Die vrijheid gaat wel heel ver en daartegen -kwamen enkele leden op, omdat zij vreezen dat dit een duur zaakje wordt. Minister Ruys zette voorop, dat het onderwijs zoo ergens dan wel bij den landbouw moet aanpasen bij de prak tijk. En nu is het een merkwaardig ver schijnsel, dat de praktijk in den land- en tuinbouw nog steeds wisselt. Het is dus niet gewensch't dat een onderwijspro- gram in de wet wordt vastgelegd. Veel zal het onderwijs zich niet meer uitbrei den, wat betreft het middelbaar onder wijs. Met de lagere scholen wordt een proef genomen en als die slaagt, zal de Minister bij de Kamer komen om de noodige gelden aan te vragen zoodat de Kamer medezeggenschap in deze houdt. Hef kan den Minister overigens wei nig schelen ol dit ontwerp niet werd behandeld en hij gat' haast schorsing der beraadslaging in overweging en onmiddellijk daarop diende de heer Lovink een motie tot schorsing der be raadslaging in opdat de Regeering het ontwerp kon herzien. Die motie werd aangenomen met 49 tegen 7 stemmen, zoodat de behandeling werd uitgesteld. Huldebetoon aan H. M. de Koningin. in verband met de a.s. jubileumfees ten van de Koningin is een Lands-huldi- gings-comlté gevormd, dat een groot- sche betooging waarschijnlijk te Amsterdam wil organiseeren, om aan de vorstin bij haar bezoek in Sep tember a.s. blijk te geven van de trouw en gehechtheid der natie. Zoo is ook aan Zeeland gevraagd, of het daadwerkelijk aan die betooging werischte deel te nemen. Der historie en tradih'e getrouw, is hierop direct beves tigend antwoord gegeven. En vrij spoe dig is in Zeeland een Provinciaal Htil- digingscomité opgericht, het eerste in ons land. Dit comité stelde zich echter een tweeledig doel. Niet alleen om de betooging in Amsterdam te doen sla gen, maar ook een provinciale betoo ging te organiseeren, die dan bij het bezoek van H. M. aan Middelburg zal worden gehouden. Voor dit doel is de provincie in districten verdeeld en wordt getracht diverse districts-comité's te vormen. Het bezoek van den Koning van Zweden. De koning van Zweden zal volgens het „Hbld." bij zijn bezoek aan ons lanj naar alle waarschijnlijkheid o.a. verge zeld worden door den heer Hjalmar Branting, den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken. Branöne bij den minister van buitenlandsche zaken. Dc Zweedsche minister-president Branting. die gisterenmiddag op zijn doorreis naar Zweden eenige uren te 's-Gravenhage vertoefde, heeft een be zoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken en met dezen een onderhoud gehad. De drooglegging der Zuiderzee. De wetsontwerpen tot wijziging van de wet tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee en tot wijziging van de wet tot instelling van een fonds ten behoeve van de afsluiting en droogma king der Zuiderzee, zijn door den mi nister van waterstaat ingetrokken, m.a. w. aan de drooglegging zal met onver minderde kracht worden voortgewerkt. Bezuiniging bij de gemeente administratie. De commissie die de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten voor de provincie Utrecht heeft ingesteld om te onderzoeken of verschillende maatre gelen ter uitvoering van wetten of be sluiten niet achterwege zouden kunnen blijven of op eenvoudiger wijze worden toegepast, heeft een vragenliist aan de gemeentebesturen ter invulling toege zonden, teneinde volledig op de hoogte te komen van die voorschriften en be stuursmaatregelen, welke naar het oor deel der gemeentebesturen zonder schade zouden kunnen worden gemist of belemmerend werken op den goeden gang van zaken. Na bestudeering en onderlinge ver gelijking van deze opgaven ligt het in de bedoeling der commissie om zich aangaande zaken, waarvoor de tus- schenkomst der regeerinp vereischt is, zich te wenden tot de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, met verzoek om die aangelegenheid verder af te wikkelen, terwijl nopens onderwerpen van provincialen aard de commissie zich voorstelt een en ander zelfstandig af te doen door zich rechtstreeks in ver binding te stellen met het bevoegde gezag. Een tentoonstelling met een tekort. Uit het thans verschenen financieel verslag van de in September 1922 te Alkmaar gehouden groote landbouw tentoonstelling blijkt, dat het tekort in totaal bedraagt 18.808.60'/2. De ge meente Alkmaar, die ƒ5000 subsidie gaf en toezegde de helft te zullen be talen van een eventueel tekort, moet dus bijpassen ƒ11.904.30, waarvan af getrokken wordt 2.080.30 voor belas tingen en ƒ2.153,87 huur Sportpark, zoodaf de gemeente in werkelijkheid heeft te betalen ruim ƒ7.670. De slechte finaneieeie resultaten der tentoonstelling zijn gevolg van het bij zonder ongunstige weer tijdens de ex positie. VLISSINGEN, 9 FEBRUARI. „Licht dem Osten". Gisterenavond heett in de Luthersche Kerk alhier Pfarrer Kroeker uit Werni- gerode, mededeelingcn gedaan over wat er geschiedt om in Rusland het Evangelie te brengen aan de talloos velen, die daar verlangend uitzien om te midden van de algemeene verwar ring de boodschap van vrede en heil te mogen vernemen. Hij werd ingeleid door den heer A. Petermeijer uit Middelburg, die verder ook zijn toespraak geregeld in onze taal overbracht. Nadat hij eerst had ge- teekend, hoe reeds lang voor den oor log in verschillende streken van Rusland er een opwekking plaats had, zoowel in Zuid-Rusland als in de hofkringen van St. Petersburg, liet hij zien, hoe dit heett doorgewerkt. In de hoofdstad was het vooral Lord Radstock, die eens op een schitterend hofbal neerknielde en bad „O God, red Rusland, red Rus- Land", die aan deze beweging den stoot gaf. in liet Zuiden waren het de broeders, die daar Stundisten werden genoemd, omdat zij Gebetstunden, bid stonden hielden, welke onvermoeid voortgingen met het uitleggen van dc Schrift. Spreker deed ons zien, hoe duizenden en duizenden samenstroomden om het woord Gods te hooren, zqodat de voorgangers bijna niet meer kónden van vermoeidheid. Hij Zelf was gedu rende den oorlog naar Duitschiand ver bannen en is nu bezig met het opleiden van predikers, die naar Rusland uit gaan. Hij heeft voor zijn werk de be schikking gekregen over een hotel in Wernigerode en hoopt op den steun van belangstellenden m Nederland. Met duizend gulden kan hij de 12 miliioen mark betalen, die noodig was voor den aankoop. Het was jammer, „ai zoo weinigen waren opgekomen. Mocht iemand, die dit .leest aan de 16.50 en de 1000 mark, die gecollecteerd werd, nog een gift willen toevoegen, dan zal de lieer A. Petermeijer te Middelburg die zeker gaarne overmaken. Het circusLibot. Het circus Libot zal op 9, 10, 1 i en 12 April voorstellingen geven in een tent, welke zal worden opgeslagen op het terrein bij de Badhuisstraat. Naar wij vernemen worden pogingen aangewend tot oprichting van een al gemeen Zeeuwsch comité tot leniging van den nood in Duitschiand. Te Schore was een mijn aangespoeld, welke door jongens, die dachten dat het een bakenton was, op de steen glooiing werd getrokken, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. Het gevaarlijke speelgoed is door de ma rine onschadelijk gemaakt. Een gehuwde vrouw te Westdorpc heeft haar pasgeboren kind in een beerput geworpen. Haar man deed aan gifte bij de politie. De daderes is ge vangen'genomen. KOUDEKERK E. Het comité, dat zich te Koudekerkc heeft gevormd om den bouw van een nieuwe Hervormde school te verhinde ren. heeft een adres gericht tot Ged. Staten van Zeeland, waarin gezegd wordt, dat de raad de gelden wei toe stond voor den bouw, maar dat naai de meening van liet,comité op veel zui niger wijze aan den wensch van het betrokken schoolbestuur kan worden voldaan waarom aan Ged. Staten verzocht wordt, het besluit niet goed te keuren. De wethouder Contant en de raads leden Sanderse en Adriaanse, die tegen het voorstel stemden, hebben Ged. Sta ten gevraagd te worden gehoord, alvo rens dit college een beslissing neemt. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Een jubileum. Ds. H. van Essen, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Oudelande, heeft zijn 25-jarige amtbsbediening herdacht. Hij was zijn ambt te Nieuwvliet begon nen, ging van daar naar Hoedekens- kerke en kwam van Hoedekenskerke naar Oudelande. Den ganschen dag door kwamen verschillende leden dei- gemeente den jubilaris gelukwenschen. De ruime vertrekken der pastorie waren van tijd tot tijd overvol. Des namiddags kwamen collega's uit verschillende dee- len der classis den jubilaris geluk wenschen. De gemeente vereerde hem een fauteuil, de collega's boden hem eveneens een fauteuil aan. Zondag middag stelt ds. Essen zich voor, een gedachtenisrede uit te spreken. Examen Lager Onderwijs. De „Maasbode" heeft verteld en wij hebben het ook overgenomen, dat dit jaar het lager onderwijs-examen voor onderwijzer en onderwijzeres later dan gewoonlijk zal plaats hebben. Thans lezen wij in „het Vad.", dat het eerstgenoemde blad met die mede- deeling heelemaal mis is. Het bedoelde examen zal dit jaar precies op den zelfden tijd als het vorige jaar, dus in April, plaats hebben. Pensioenpremiën voor onderwijs krachten. Een deputatie uit het hoofdbestuur van hut Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap is op audiëntie geweest bij den minister van financiën. Zij wees er den minister op, dat onderwijzeres sen, die krachtens de vorige Pensioen wet wegens het bereiken van een be paalden leeftijd van de betaling van pensioenpremie automatisch warén vrij gesteld, en dus vóór I October j.l. niet konden bedanken voor het weduwen- en weezenpensioen, thans toch ge dwongen worden tot betaling van de bekende 8/2 De minister antwoordde, dat hem dit bezwaar nog niet was voorgelegd dat hij het nader onderzoeken zou en de zaak dan zou overwegen. Voorts werd nog onder de aandacht van den minister gebracht, dal een aan tal onderwijzeresen in 1906 voor het weduwen- en weezenpensioen niet had den bedankt, omdat het voor haar maar ging om het betalen van 1 der wedde gedurende enkele jaren dat een andere groep gevormd wordt door haar, die wegens ziekte of een an dere geldige reden den fataien datum van 1 October 1923 ongebruikt hebben laten voorbijgaan. Daarop antwoordde de minister, dat deze ambtenaressen althans de gelegen heid hadden gehad te bedanken, en dat ei nu wel weinig aan te veranderen zou zijn. Ook werd nog gememoreerd, dat van de onderwijzeressen 5>/2 gevraagd wordt, zonder dat eenig uitzicht bestaat dat bijv. een weduwnaar ot Wees van een gehuwde onderwijzeres van het pensioen ooit profiteeren zal. De minister antwoordde, dat een in gaan op laatstbedoelden wenseli nood zakelijk zou moeten gepaard gaan met een verhooging van de 5>/2 bijdrage. Bij het vorderen van .de 8j4 zijn alle onderwijzers als een collectieve eenheid beschouwd, zoodat niemand vrijgesteld kan worden. RECHTSZAKEN. Verduistering. Het gerechtshof te Amsterdam ver oordeelde gisteren in hooger beroep den 37-jarigen kantoorbediende C. J. v. A., die door de rechtbank wegens ver duistering van 1000 Nederlandsche bankbiljetien van 10 ten nadeeie van de havenarbeidersreserve, waar hij be taalmeester was, tot 2 jaar gevangenis straf was veroordeeld, opnieuw tot 2 jaar met aftrek van zes maanden voor- ioopige hechtenis. De dubbele moord te Houtdorp. Het gerechtshof te Arnhem heeft gis teren het getuigenverhoor in de zaak van den dubbelen moord te Houtdorp heropend. Gehoord werden nog eenige getuigen. De advocaat-generaal persisteerde bij zijn requisitoir, waarbij hij veroor deeling van de beide beklaagden, Dijk- slag en De Graaf, tot 15 jaar gevange nisstraf vorderde De uitspraak werd bepaald op 22 Februari. Zijn vrouw vermoord. Gisteren stond voor de rechtbank te Breda terecht de arbeider J. Bogaerts, beschuldigd op den avond van 22 Octo ber zijn vrouw te hebben vermoord. De psychiater, tnr. E. j. Swaep al daar, als deskundige benoemd om rap port uit te brengen omtrent bekiaagdes geestvermogens, verleende hem tevens juridischen bijstand. Ter zitting bleek, dat op kermisavond 22 October de beklaagde Bogaerts aan twee agenten vroeg, zekeren A. Jansen, die met bekl.'s vrouw liep, te verwijde ren, aan welk verzoek gevolg werd ge geven. Daarop ging bekl. naar zijn echtgenoote toe cn trachtte haar te overreden bij hem te blijven, doch de agenten hoorden voortdurend de vrouw dreigen, dat ze toch van hem zou weg- loopen. Inmiddels ging beki. met zijn vrouw in de woning van zijn zwager. Een kwartiertje later kwam bekl. op gewonden naar de agenten en deelde hun mede, dat hij zijn vrouw de her sens had ingeslagen. Later vertelde hij ook nog, een mes gebruikt te hebben. Uiterdijk kalm opende Bogaerts de. deur voorde agenten, die inderdaad de vrouw stervende en overdekt met steek en snijwonden en kloven, door een ha mer toegebracht, op den vloer aan troffen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. met vruchten DE FIJNE PAASCHPUDDSNG De getuigen verklaarden, dat zij een zeer loszinnig leven leidde. Bogaerts deelde mede, d-at een confidentie, hem door zijn vrouw gedaan in verband met hare verhouding tot haar neef, hem buiten zichzelf gebracht had, cn dat zijn vrouw hem bovendien sloeg. Het O, M. gaf als zijn meening te kennen, dat op een dergelijk delict in Frankrijk wellicht geen veroordeeling zou volgen, doch dat hier wel een ge vangenisstraf gerechtigd was. Onder erkenning van dc verzachtende omstan- lighedert, eischte het O. M. drie jaren gevangenisstraf. Mr. j, E. Swaep zette psychologisch uiteen, hoe de bedrogen echtgenoot, gehoond in hetgeen hem het naast lag, getergd door zijn vrouw, bespot door zijn kameraden, tot de daad kwam. Pleiter, die ook als zenuwarts zijn cliënt in de gevangenis bezocht, legde den nadruk op het contrast tusschen het •karakter van beklaagde en dat van zijn echtgenoote. Ook liet pleiter de moge lijkheid toe dat Bogaerts uit zelfverde diging heeft gehandeld. MARINE EN LEGER. Te Hellevoetsluis wordt 13 Fe bruari in dienst gesteld de pantserboof „Gruno", met bestemming om dienst te doen op de Schelde, als station Vlis singen. Het bevel zal worden opgedra gen aan den kapitein-luitenant ter zee W. Brandt, terwijl mede aan boord worden geplaatst de luitenants ter zee 2e klasse C. R. Merkus, G. Mante en de officieren-machinist Ie en 2e klasse K. van Dorsten en J. G. Charmes eerst genoemde als hoofd der machineka mer. De wachtgeldregeling voor de officieren De „Avondpost" verneemt dat in de voor de officieren in te voeren wacht geldregeling geen bepaling zal worden opgenomen, dat indien de wachtgel der inkomsten gaat genieten uit arbeid ot bedrijf na dc opwachfgeldsteïüng ter hand genomen en hef wachtgeld vermeerderd met die inkomsten de laatstelijk genoten inkomsten zou over schrijden, het wachtgeld alsdan met 't bedrag der overschrijding za! worden verminderd. Door weglating van deze bepaling (welke voorkomt in de regeling voor militairen beneden den rang van offi cier) zuilen de officieren welke van de in te voeren wachtgeldregeling ge bruik wenschen te maken steeds in het voile genot blijven van het hun toe te kennen wachtgeld. Pensioen-actie Indische militairen. De afdeeling 's-Gravénhage van de Vereeniging van oud-actieidienende onderofficieren van het Ned.-lndische leger, genaamd Madjoe, heeft een motie aangenomen, waarbij zij besluit tegen over de afwijzende houding van den minister van koloniën om tot verbete ring te komen van de billijke regeling der pensioenen en gagementen der oud- Indische militairen, de actie voor pen sioengelijkstelling onverflauwd door te zetten. DE TOESTAND iN HET ROER GEBIED. Tengevolge van de dwangmaatrege len der Franschen, waardoor de levens- vmddeienvoorziening ten zeerste in ge vaar wordt gebracht, kwam het Woensdag te Recklinghausen tot ern stige incidenten. Er werd een algemeene staking van 24 uur geproclameerd, welke door de Franschen werd beant woord met de alarmeering van het be zettingsgarnizoen. De Franschc troepen trokken zwaar gewapend door de stra ten en dwongen de inwoners met de bajonetten naar hun woningen. Er werd door de troepen een wilde jacht ge maakt op de Duitsche Schutzpoüzei, die voor een groot deel gevangen werd genomen. In auto's werden de officieren en manschappen van deze Schupe weggevoerd. De winkeliers weigeren nog maar iefs aan de Fransehen te le veren. Men verwacht hier nog meer moeilijkheden, 's Avonds werd door Fransche officieren de voorstelling in den schouwburg gestoord. Zij zongen de Marseillaise en deden de zaal ontrui men. Toen zij buiten den schouwburg kwamen dreven zij de opgewonden menigte met de rijzweep uiteen. Het telefoonverkeer ligt nog geheel stil. Naar gemeld wordt, zal heden Gel- senkirchen worden bezet. Langzamer hand trekken de Fransche troenen meer en meer in de richting van.Elberfeid. Men vreest, dat de bezetting van deze- stad niet lang meer op zich zal laten wachten. De mijnarbeiders zijn verbit terd, omdat ook de voor hun particulier

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1