\m DONDERDAG 8 FEBRUARI O. P.'s MUPUNÜ 33t 3. BINNENLAND 61e Jaargani»*^ VLISSINCSCHE COURANT bozen IUBG. f loom, pijn in chijnselen wij de beroemde AKEN, specia- rheumaiische Idoende om de VAN AKEN e 60 cent. :EME, postbox risten. fan nviart ielb.-Rotterdam legen plaatsen. 'passagiers ,n en vee. r. mid i. E*tt r.u. tut tb. uttr 8 8 te bexomen Tro-asp. en Exp- ren VOS, Tel. SEHHOOBft, Tel. 153 STEBHOOT, Tel. 281 U1TEHHEK, Tel-101 abonnements prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco a>or hét"geheele rijk.- ƒ250. Week-abon- rernenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent advertentie-prijs. Van regeis ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per i gel Dienstaanbiedingen en diensfaanvragen k.an 1—5 regeis 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels f 1.70, Iedere regel meer 26 cent. kT meroverzicht. Tweede Kaïner. Vergadering van Woensdag. Suriname. Curasao. Waren de algemeene beschouwingen al niet bijster interessant, bij de artike len was bet zoo mogelijk nog ongezel liger. OS de Fransche Kabelmaatschap pij zoo belangrijk is dat zij twaalf mille per jaar subsidie verdient De heer Boon vindt dit niet, de minister van wel. En de Kamer gaf met 38 tegen 19 stemmen den Minister gelijk. Dat met moeite 57 leden voor de stemming bij een te trommelen waren, bewijst al dat de lust onder de leden minimaal was. Van de zes amendementenIJzer man, alle strekkende om meer gekt ter verbetering van den gezondheidstoe stand beschikbaar te stellen, zijn er vier verworpen, één ingetrokken en één overgenomen. De minister ontried er vijl op grond van bezuiniging. Het zesde nam hij over het was den post van j 3000 tot steun van de bestrijding van de mijnwormziekte door de Rockefel- ter's Formidation. Dit bedrag gaat dan echter af van de onvoorziene uitgaven. Hiermede was de begrooting goedge keurd. Curasao hetzelfde lied. Ook 'hier de heer IJzerman als warm pleiter, in de eerste plaats voor verbe tering van de haven van Curasao, ver volgens voor den aanvoer van versch water en levensmiddelen. De sfroohoe- den-industrie en de reorganisatie der politie, de Minister verwaarloosde ze beide. Deze kolonie verkeert niet in slechten toestand, maar het is toch noodig deze kolonie te blijven verzorgen. Een vast plan ..gelijk gouverneurHellfriesf' heeft ontworpen is daarvoor noodig. De Minister heeft echter weer geen plan en dus blijft reorganisatie van vele instellingen uit. Noodig is bijvoor beeld opheffing van het garnizoen en reorganisatie daarvan 'in een goede po litiewacht. Er is 150 man soldaten, die natuurlijk voor de verdediging van het land niets beduiden. Beter was het dus er maar een politiemacht van te maken. De Minister erkende dat verschillen de verbeteringen noodig zijn. Maar. geen geld. De haven van Willemstad moet ver beterd worden, de belastingen moeten herzien, maar het blijft maar duister wat voor voornemens deze Minister heeft. Nu eens zal hij tegemoet komen aan bezwaren, dan weer zal hij trach ten die te ondervangen enz., maar „hoe", vernemen we niet. Een paar amendementjes van den heer IJzerman konden niet eens in stemming komen omdat het aantal aan wezige leden verre beneden de 51 was gedaald. De eindstemming werd dus ook uitgesteld. Een interpellatieTroelstra. Naar „Het Volk" verneemt, zal mr. Troelstra in den loop dezer week de Tweede Kamer verlof vragen, de regee ring te interpeHeeren in verband met de internationale omstandigheden. Te verwachten massa-pensionneering. Naar „de Avondp." met beslistheid verneemt, is binnen een paar maanden de op pensioenstelling van al die opper en hoofd-officieren te verwachten, die hun hoogste pensioen hebben bereikt en op wier langer aanblijven in ver band met hel bevorderen eener regel matige opschuiving, niet zoodanige prijs wordt gesteld, dat zij nog voor het leger behouden moeten blijven. Verscheiden generaals en hoofdoffi cieren zullen uit dien hoofde voor jon gere krachten plaats moeten maken. De crimitieele statistiek over het jaar 1921. In de Crimineele Statistiek wordt een overzicht gegeven van de strafza ken. waarvan de arrondissements rechtbanken in eersten aanleg kennis nemen, wordt medegedeeld, dat de da- ling van het aantal individueele veroor deelingen, welke in 1919 was begonnen zich ook nog in 192! heeft voortgezet (van 28.917 in 1920 op 21.164 in 1921) Daarmede is een vermindering van het aantal veroordeelde individuen gepaard gegaan nl. van 26.541 op 19.903 en dit maal ook van liet aantal recidivisten (van 8112 op 6945). Niet alleen is de totale criminaliteit verminderd wanneer men nl. de oor- logs- en crisis-criminaliteit buiten be schouwing laat, blijkt dat het aantal veroordeelden wegens gewone delicten van het jaar 1920 op 1921 met 3794 is afgenomen. De R. Katli. universiteit te Nijmegen. De gemeenteraad ie Nijmegen heeft na breedvoerige discussie met 16 tegen 15 stemmen (R. Katli. tegen niet-R. Katli.) aangenomen het voorste! van Burg, en Wet.h. tot het toekennen van een jaarlijksche subsidie van f 100.000 voor de te stichten R. Katli. universiteit en tot het gratis beschikbaar stellen van den benoodigden grond. De werktijd in de bouwbedrijven. De hoofdbesturen van de verschil lende werknemers-organisaties in de bouwbedrijven, nl. die van den Algem. Ned. Bouwarbeidcrsbond, Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond. Neü. Chr. Bouwarbeidcrsbond, Ned. Schildersge- zellenbond, Alg. Ned. Stucadoorsbond, Chr. Nat. Bouwvakarbeidersbond en Ned. Neutrale Timmerliedenbond, heb ben een adres aan den minister van ar beid gezonden, waarin zij te kennen geven, dat ze betreuren het besluit, waarin is bepaald, dat tot 1 October een arbeider van 16 jaar oi ouder in het tijdvak van 1 April tot 1 October op in aanbouw zijnde bouwwerken, bij grond- of graafwerken, dienende tot voorbereiding van dien bouw, op en in herstelling of in slooping zijnde bouw werken. gedurende 10 uur per dag en 55 uur per week arbeid mag verrichten daardoor toch komen de arbeiders in het bouwbedrijf in een ongunstiger positie te staan dan die in andere be drijven en li. i. vordert ook thans nog het belang van het bouwbedrijf, dal een dergelijke uitzonderingspositie niet wordt gehandhaafd. Dc 'bestaande collectieve contracten in het bouwbedrijf komen door een der- gelijken maatregel in gedrang, aange zien voor het bouwbedrijf slechis een werkdag is toegestaan van ten hoogste 8|/2 uur, terwijl in de contracten voor het schilders- en stucadoorsbedrijf de 8 uur arbeidsdag is vastgelegd terwijl de werkgevers zelf, in verband met de vernieuwing van de landelijke collec tieve contracten; in .het Bouwbedrijf en. in het schildersbedrijf een werkdag hebben voorgesteld van ten hoogste Si/2 uur. Adressanten verzoeken de Arbeids wet met uitschakeling van het bewuste Kon. besluit voor het geheele jaar '923 voor bouwwerken en bij grond- en graafwerk, dienende tot voorbereiding van den bouw, van kracht te doen zijn. Louis Bouwmeester te Brussel. De berichtgever van het „Hbld." te Brussel seinde gisterenavond, dat de gastvoorsteliing van Bouwmeester een uitbundig succes is geweest. Prins Leopold noodigde hem aan het slof in zijn loge en complimenteerde hem in 't Nederlandse!!, terwij,] het geheele pu bliek deze hulde bijwoonde en staande Bouwmeester toejuichte. De aanwezige minister Franck en de Nederlandschc gezant j'hr. Van Vreueii- Burch zonden fraaie bloemen. Hedenavond wordt Bouwmeester ge huldigd door Belgische professoren en letterkundigen eïi door de Ncderland- sche kolonie. Redders gehuldigd. Zaterdagmiddag zullen op het Fran sche consulaat te Rotterdam door den Franschen gezant namens de Fransche regeering op plechtige wijze medailles worden toegekend aan de bemanning van de stoomreddingboot „Prins der Nederlanden" en aan.de eenig overle venden, alsmede aan de nagelaten be trekkingen der omgekomen bemanning van de' „President van Heel" voor de redding der equipage van den Fran schen lichter „Falaise" op 24 October 1921. .Naar het „Mekka" der zeep. Op Maandag, Dinsdag en Woensdag 5, 6 en 7 Februari bezocht telkens een gedeelte der duizend uitgenoodigde grossiers en winkeliers de Sunlight Zeep Fabrieken te Vlaardingen. Het programma voor elk dezer drie dagen was als volgt Met een der salonbooten van de „Reederij op de Lek" werd de tocht in Rotterdam aangevangen. Na aankomst te Vlaardingen werden de bezoekers door de fabriek geleid, waar hun de fabricage, verpakking en expeditie der verschillende artikelen gedemonstreerd werd. Een aardig geïllustreerd boekje verduidelijkte een en ander. Reusachtige blokken Sunlight zeep werden verwerkt tot de bekende tablet ten demonstraties van het wasschen met „Lux" en het verven met „Twink" vonden plaats en de bezoekers waren vol bewondering over de fabricage der producten van de „Sunlighf'-fabrieken. De noodige fotografische en filmop namen werden gedaan en na afloon werd weder naar Rotterdam gestoomd, waar de directie der fabriek een ge meenschappelijk diner aanbood in de feestzalen van de Diergaarde. Eerst werden dc genoodigden ver gast op een filmvertooning der olie cultuur op de plantages van de firma Lever Bros Ltd. op de Salomon Eilan den, het vervoer der oliën per stoom schip naar Engeland eji de zeepberei- ding te Port Sunlight. Aan het daarop volgend diner werd door verschillende der aanzittenden een woord van dank geuit over de grootsche wijze, waarop dit bezoek was opgewekt, en menige heildronk op den bloei der onderneming ingesteld. Voor de gasten, die niet meer naai de stad hunner inwoning konden te- rugkeeren, waren in een der grootste hotels te Rotterdam kamers door de directie der Sunlight fabrieken gere serveerd. De derde dag, Woens'iag 7 Februari, bracht echter nog iets'anders, nl. de uitreiking van de prijzen, gewonnen in den door de maatschappij uitgeschreven wedstrijd. Uit de fraaie serie beschik bare gestelde prijzen,was de keuze, onder den indruk der slechte tijden zon der uitzondering op de effecten geval len, welke uit obligation „Nederland" bestonden, de 1ste prijs een waarde van 2500, en de drie tweede prijzen elk groot 1000. Als troostprijs werd- een rijwiel toe gekend. De gelukkige winners namen onder dankzegging hun prijzen in ont vangst. Stads= en Provincienieuws VLiSSINGEN, 8 FEBRUARI. Concert VHssingsehe Orkestvereeniging. De VHssingsehe Orkestvereeniging gaf gisterenavond een concert, waar voor zeer groote belangstelling bleek te bestaan de groote zaak' van „de Oude Vriendschap" was geheel bezet ja, velen konden geen toegang krijgen. Vanwaar die groote belangstelling Vermoedelijk is de goede klank van den naam der directrice, mevrouw R. BrandBekker, hieraan niet vreemd. 't is reeds zoo vaak gebleken, cn thans weer opnieuw haar goede naam als directrice is inderdaad verdiend. Vooral in den tegeïtvvfeordigen tijd, nu ons land zoo druk bezocht wordt door buitenlandsche kunstenaars, be hoort er moed toe om instrumentale muziek met dilettanten uit te voeren. Gelukkig echter zijn er dilettanten én dilettanten en we mogen getuigen, onder de medewerkenden er enkelen opgemerkt te hebben, die het inderdaad tot een groote hoogte hebben gebracht. Waar een orkest van dilettanten ook door een dilettant geleid wordt, daar is natuurlijk niet veel kans op degelijk resultaat. Maar wanneer, zooals bij de Orkestvereeniging, de leiding in handen is van een zeer bekwame musicienne, daar mag met vrijmoedigheid worden opgetreden want daar is besiiste, dui delijke directie, daar wordt bij de executanten vertrouwen gewekt, en de wankelmoedigheid, zoo verderfelijk bii kunstuitingen, wordt geheel overwon nen. Dit bleek bij al dc muzieknummers, die door het orkest werden voorgedra gen. Niet alleen speelde ieder zijne partij met besef, maar gaf ook biijk ervan doordrongen te zijn, dat elk me dewerker steeds in het oog behoort te houden, dat hij slechts een dee! is van het geheel, en dat enkel dan een goed resultaat bereikt worden kan. als nie mand, op den voorgrond, dringen wil, zoodat een goede verhouding tusschen de onderscheidene partijen bewaard blijft, Het programma was met wijsheid samengesteld liet bevatte muziek stukken. die niet boven de krachten der vereeniging liggen. Ze werden dan ook alle zóó voorgedragen, dat er met lof van mag worden gesproken. Men wane nu echter niet. dat de uit voering daardoor geen voldoende be vrediging kon schenken. Integendeel. Doordat alle partijen degelijk waren ingestudeerd, doordat niet enkel de noten gespeeld werden, maar ook kleur werd aangebracht, waar zulks behoor de, was de indruk, dien het orkest maakte, uitstekend. Reeds bij het eerste nummer was de sympathie van het publiek geheel ge wonnen. En den ganschen avond ver minderde die niet. Enkele nummers stelden vrij liooge eischen, aan welke echter ten volle vol daan werd'. ,,Le Manage des Vents" en „Eünzug der GSste auf den Wartburg" gaven zeer duidelijke blijken van de groote geoefendheid van het orkest en van de voorafgegane grondige studie. „Een melodieëndroom" is een aan eenschakeling van allerliefste bekende liederen, die op zóódanige manier be werkt zijn, dat beurtelings alle partijen op den voorgrond treden. Hier kwam in 't bijzonder de geoefendheid! van menig lid der vereeniging uit. We gaan liever niet over tot bepaal de aanwijzingen maar 't mag toch niet onvermeld blijven, dat een de,- le vio len, de heer J. Popma, zóó verdienstelijk een solopartij vervulde, al was ze niet groot van omvang, dat daardoor werd aangetoond dat de grens tusschen den beroepsmusicus cn hem, die de kunst als dilettant beoefent, weieens moeilijk aan te wijzen is. Nog één der executanten in het or kest moet afzonderlijk aangeduid wor den, nl. mej. J. Louis, die den ganschen avond zoo uitmuntend en onvermoeid de niet onbelangrijke k'avierpartij ver tolkte op een instrument, dat nu niet zeo uitmuntte door mooien klank. Dat het succes van dit concert groot was, bleek ten duidelijkste uit. het ap plaus na elk nummer, hetwelk na liet laatste in toejuiching overging en de directrice er toe bracht, dat slotnummer te herhalen. Tot heden zwegen we over een me dewerker, den heer Adr. Hollaers, Oratoriumzanger uit Dusseldorï. Van dezen bariton moet gezegd worden, dat hij een goed geschoold zanger is dat zijn stem een grooten omvang heeft, en dat zij geschikt is om zoowel liet forsclie als het weeke en teedere uit te drukken dat hij in de muziek, die hij voordraagt, inderdaad iets van zijn ziel weet te leggen en daardoor op die muziek iets persoonlijks drukt, waar door hij het lied leven vermag in te storten. De nummers, door hem gezongen, waren zeer zwaar maar de moeilijk heden werden schitterend overwonnen, zoodat we den heer Hollaers een zanger van groote verdiensten meenen le mo gen noemen. We achtten het geen aanbeveling, dat op dit concert, hetwelk als Volk s- concert aangekondigd is, door den zanger uitsluitend Duitsch cn Fransch gezongen werd. Immers, wie zangmu ziek naar behooren zal genieten, moet in staat zijn om den tekst te begrijpen want de muziek is slechts de aanvulling Van het gedicht. Dat de zanger, niettegenstaande het gebruik van een vreemde taai, toch in ademloozc stilte werd aangehoord, be wijst de macht van zijn stemorgaan, waarmee hij bij allen tot het gemoed sprak. Bij zijn voordracht genoot bij den steun van het accompagnement van mevr. Brand'Bekker, dat, zooals steeds, volkomen in orde was. Na de aria uit „Herodiade" was het handgeklap zóó krachtig, dat de heer Hollaers een bisnuminër gaf, en wel een met Nederlandschen tekst, getiteld ,,'t Ouderhuis". Dit werd met veel innig heid voorgedragen, en met erkentelijk heid door de hoorders aanvaard. 't Geheele concert mag een succes genoemd worden. Er is degelijke instru mentale muziek uitgevoerd op een wijze die aantobnt dat een orkest óók van dilettanten veel goeds en veel schoons kan praesteeren. als er maar bekwame leiding is. Mevr. Brand' Bekker heeft weer getoond, dat aan haar de leiding in ieder opzicht volko men is toebetrouwd. Het verheugt ons dat zij, die zoo hoog staat in de Toonkunst, en daarbij een feu sacvé, een toewijding openbaart, waardoor de Jeden van haar orkest zich genoopt gevoelen, de kunst te dienen zoo goed als zij zulks vermogen, haar arbeid zóó bekroond mag zien. Moge zij nog lang met de VHssingsehe Orkest vereeniging samenwerken, opdat we in onze stad een kring behouden, waar de Toonkunst ernstig beoefend wordt. In aansluiting met bovenstaand ver zoekt het bestuur van de Vlissingsche Orkestvereeniging ons er de aandacht op te vestigen, dat morgen een herha ling van het concert gegeven zal wor den, omdat gisterenavond zoovelen zijn teleurgesteld, doordat de geheele zaal reeds Woensdagmorgen uitverkocht was en zij dus geen toegang meer kon den krijgen. Dit tweede concert zal echter niet plaats" hebben in „de Oude Vriend schap", doch in het Concertgebouw, omdat eerstgenoemde zaal dien avond bezet is. Hetzelfde programma, waar mede de vereeniging zoo'n groot succes had, zal worden uitgevoerd, terwijl de solist, de heer Adr. Hollaers, dien avond ook weder zijn medewerking zal verleenen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Chr. Ambtenaars-Bond. Gisterenavond herdacht de afdeeling Vlissingen van den Algemeenen Chris- telijken Ambtenaarsbond haar 3-jarig bestaan in liet gebouw der Christ. Jon- gelingsvereeniging. De voorzitter, de heer P. Sinkc, opende de vergadering met gebed, las voor Ps. 103 en liet zingen Ps. 68 10. Uit het verslag van den afdeelings- secretaris, den heer W. de Kam, bleek dat hoewel de afdeeling op het oogen- blik numeriek niet tot de sterkste be hoort, ze toch meer en meer in betce- kenis toeneemt, Met blijdschap kon hij constateeren, dat ook te Middelburg het ledental ,grooter wordt en dat binnenkort wel licht daar een afdeeling zal kunnen worden opgericht. Alsdan verwacht hij van de samenwerking der beide afdee- iNÖEZOMDEN MEDEDEEL!NOEN. smaakt als room. Tegen springende handen, doorJoo- pen, schavingen, ruwe huid, eczeem, dauwworm, vurigheid der huid, enz. gebruike men Foster's Zalf. Baad en droog de aangedane deelen zorgvuldig voor de aanwending. De spoedige baat zal u verrassen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a 1.75 per doos. 9 lingen goede resultaten. In korte trek ken teekemie spr. voorts den arbeid van de afdeeling, die in het afgeloopen jaar inderdaad belangrijk en van groo ten omvang was. Hij wees op den grooten vooruitgang van den bond in het algemeen, maar ook op het groote succes dat een bond en afdeeling met een algemeenen organisatievorm ople- \ert. Hij wekte ook alle leden op trouw te blijven aan hun begij)|e| en op te trekken onder de batifer van Koning Jezus en alzoo reformeerend in te wer ken op de maatschappij. Daarna kreeg de bondssecrctaris, de heer Vermeulen, het woord, die in een uitmuntende rede den toestand der vakbeweging sedert de laatste jarer, weergaf. De ambtenaren hebben lang zamerhand meer bereikt door het optre den der vakorganisaties.. In die dagen dat liet ambtenaarsbestaan op beter niveau was gebracht, was ook de be langstelling voor de vakbeweging grooter. Thans is er allerwege achter uitgang te bespeuren en ook een daling van het levenspeil. Spr. wees er echter op dat niet alleen op het gebied van de vakbeweging dc belangstelling minder wordt, maar ook op politiek terrein en ten opzichte van de Kerk. Dus een alge meene inzinking. Naar sprekers mee ning zijn de menschen ie weinig op deze dagen voorbereid. Er is verzuimd aan het volk mede te deelen dat deze dagen na den oorlog moesten komen. Spr. pleitte voor een menschwaar- dig bestaan. Opdat wij niet onder zul len gaan in ons geestelijk leven, is een goede salarieering en behoorlijke rechtspositie voor de ambtenaren noo dig. Spr. besloot ten slotte zijn rede met de Christelijke ambtenaren in Zee land op te wekken tot grooten en har den arbeid onder Gods zegen Na het officieele gedeelte bleet' men nog ecnigen tijd gezellig bijeen. Het droevige familie-drama. Hedenmiddag heeft op de algemeene begraafplaats de ter aardebcsteüing plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen Jacob Marijs, het slachtoffer van het familiedrama in de Molenstraat, op Zaterdagavond. Tegen !2 uur vereeriigden zich bij de wachtkamer op de begraafplaats fami lieleden en vrienden van den overledene. Te 12 uur werd dc verzegelde kist, die sinds de gerechtelijke lijkschouwing in het lijkenhuis was blijven staan, op de baar naar buiten gedragen. De kist was gedekt door een grooten krans, op het lint waarvan stond „Aan onzen voorzitter, vereeniging „Schuttevaer", afdeeling VlissingenArnetjiuiden". Toen de kist onder eerbiedige stilte die alleen verbroken werd door het snikken van familieleden en van enkele der vele belangstellenden, in de groeve was neergelaten, trad de secretaris van de afdeeling van Schuttevaer naar vo ren en sprak enkele woorden van troost tot de familie. De oudste dochter van liet slachtoffer bracht namens de familie dank voor de vriendschap, die haarvader steeds heeft ondervonden. De overledene heeft een droef leven gehad, en dit leven had een droef einde, maar de Heere zal degenen straffen, die er de oorzaak van waren moge. Hij ons sterken om dit verlies te dragen, aldus de dochter. Nadat enkele familieleden een schop aarde op de kist hadden geworpen. Was de korte, tragische en op alle aanwe zigen diep indruk makende plechtig heid, afgeloopen. Van de visschersvaartuigen wapperde de vlag halfstok. Waarschuwing. Het is den Armenraad te dezer stede gebleken dat een zekere C. Posfma be zig is, in 't geheele land quitanties (o.a. per post) te innen voor zijn- z.g.n. werkverschaffing en ondersteuning aan blinden en hulpbehoevenden. Genoemde Armenraad waarschuwt ernstig tegen deze z.g.n. werkverschaf fing en geeft in overweging, alvorqns eventueel aan te bieden quitanties te betalen, eerst bij dien raad inlichtingen in te winnen. Albert Vogel. De bekende declamator Albert Vogel zal Woensdag 14 Februari in het Con certgebouw optreden. De voordracht kunstenaar zal vertolken Napoleon's honderd dagen.

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1