an WOENSDAG 7 FEBRUARI lillende irikaat. mo 33a*» Jaargang —1923 eisje telsje visrt GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON De Braziliaansche BINNENLAND Stads* en Provincienieuws l£ :OCF! 102 SIK r. m «1 VB. IW 8 8 - VL1SSINGSCHE COURANT >JE zoekt IE- egen 1 April in P. W., bureau e een flink aan te melden avonds. Mew. 5, Paul Kruger- net 16 jaar. v.g.g.v. ;en bij bureau p..rant." elb.-Rotterdam egen plaatsen. PASSAGIERS N EN VEE. abonnements prijs «„or Vliasingen en gemeenten op Wal- f 2 2# ner drie maanden. Franco tZltt eeheete rijk: ƒ2.5». Weelr-abon- Smenten 17 cent, alles bij vooruitbetaüng. Ateonderüjke nummers 5 cent. advertentie-prijs. Van I _4 regels ƒ1.1»; voor iedere rePel meer 26 centbij abonnement spe- aïale prijzen. Reclames 52 cent per r gel atenstnanblerangen en dienstacnvragen van i5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels 1.76, iedere regel meer 26 cent. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Viissingen brengt ingevolge art. 44, tweede lid, derden vol zin van Jret Dienstplichtbesluit ter open- gare kennis, dat door den Minister van Oorlog bij beschikking van 6 Febrirari jl. van den dienstplicht met ingang van 16 Maart 1923 voor een jaar is vrijgesteld wcens kostwinnerschap, de ingeschrevene voor den dienstplicht dezer gemeente, lichting 1923 Pieter Wisse. Tegen deze uitspraak kunnen vanaf lie den binnen tien dagen bij de Kroon in be roep komen, de ingeschrevene wien de uit spraak geldt, elk der overige voor de ge meente ingeschreven personen of de wet tige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, dat met redenen om kleed moet zijn, moet worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer ge meente. De Burgemeester zorgt voor de door zending van het verzoekschrift. Viissingen, 7 Februari 1923. De Burgemeester voornoemd. VAN WOELDEREN. kameroverzicht. Tweede Kamer. Zes weken rust beeft de Kamer naar we hopen goed gedaan. Ze kan nu weer zes weken aan den arbeid. Er was niets veranderd en alles ging op tien ouden voet voort. Mogen we alieen met een enkel woord uiting geven aan onze erkente lijkheid voorde aanzienlijke verbetering die in de huisvesting der journalisten is aangebracht Van één benauwd wacht kamertje zijn we thans gekomen op een ruime „salon", mitsgaders een werk kamer en twee spreekkamertjes. Waar lijk het is een vooruitgang en de jour nalisten hebben reden om er tevreden mee te zijn. 't Begon kalmpjes met de discussie. Eerst iets over het Bouwfonds voor binnenlandsche zaken, waarbij de heer Van Voorst tot Voorst over de trage atwerking van den bouw van het gou vernementsgebouw te Arnhem klaagde en de heeren Bomans en Ketelaar over hetzelfde te Haarlem. De minister zegde weer coulante bediening toe. Vervolgens de begrooting wan Suri name. Voor de S. D. A. P. trad vroeger de heer De Jonge als pleitbezorger van deze stiefmoederlijk bedeelde kolonie op. Thans had de heer IJzerman deze taak op zich genomen. Natuurlijk was deze rede ook een klaaglied over den slechten toestand van deze kolonie, die volgens dezen afgevaardigde voor een goed deel de schuld is van onze regee ring. Met name' ten aanzien van den gezondheidstoestand is de houding der regeering zeer apathisch. Zij voteert o.a. t« bex omen Tranep. en Erp. ia 0. VOS, Tel- 5NHOORN, Tel. 158 TERHOÜT, Tel. 293 JITEftHEK, Tei.lW naar lief Fransch van A. MATTHEIJ. We spreken daar van een venster, maar eigenlijk was het een glazen deur, dia kon worden opengeslagen en op een klein balkon uitkwam. Balda sloeg de dubbele deuren open. De frissche morgenlucht stroomde naar binnen en buiten kweelden de vogels m 't hout. De hemel was somber, maar 'i waszacht in de lucht en het regende niet meer. Alles sliep op 't kasteel daar binnen en daarbuiten hcerschte de grootst mogelijke stilte. Bleek, de nagels barer vingers in het vleesch drukkend, een somber licht in de groote, bruine oogen, plaatste Bal- da zich tegen het venster aan. half achter de breede gordijnen verscholen en luisterde zij, met voorovergebogen hoofd, oplettend toe. Zij raadpleegde haar horloge. Het stond op vijf minuten voor zessen en onrustig beschouwde zij den grooten wijzer, wiens langzame gang haar ergerde. Toen die wijzer eindelijk dan toch het volle uur aangaf, kon Balda niet op haar plaats blijven. Zij,.onttrok zich, zonder 't zelf te weten, aan de plooien van het venstergordijn, trad op het bal kon en greep met haar linkerhand krampachtig het ijzerwerk der balustra de, haar horloge steeds in de rechter hand houdende. niet voldoende steun aan de bestrijding van de mijnwormziekte.die door Rocke feller's Formidation met kracht wordt gevoerd. Door die bestrijding is geble ken, dat deze ziekte inderdaad is uit te roeien ais men dat met ernst wil. Maar de regeering heeft weer belangrijke posten geschrapt. Minister De Graaft was volgens den heer IJzerman zijn be lofte niet nagekomen ten aanzien van een algemeene herziening der ambtena ren-salarissen. Voorts was er nog geen spoor zichtbaar van een regeling van het georganiseerd overleg. Het aantal ambtenaren in deze kolonie schijnt heel groot te zijn want 68 van de gansche begrooting gaat aan hun sala rissen weg. Nu zegt dit niet veel want er gebeurt weinig in deze kolonie. Volgens den minister is het heel moeilijk om iets te doen voor de ver betering van den hygiënischen toestand in de kolonie omdat de medewerking der bevolking met haar fatalistisch ge loof. alles tc wenschen overlaat. Juist bij dit punt is medewerking vóór alles vereischf. De gevreesde mijnworm- ziekte wilde de minister vooral door plaatselijke organisatie bestrijden. Ook hierbij is medewerking der individuen dringend noodig. De plaatselijke orga- nsaties bestaan echter nog niet en hoe die dan moeten zijn daarover liet de minister zich niet uit. Het was als altijd van dezen minister een saai verhaal vol beloften en toe- zeggingen omtrent overweging van het gevraagde. De Eerste Kamer bijeengeroepen. De leden van de Eerste Kamer zijn bijeengeroepen tegen Dinsdag 13 Fe bruari a.s. des avonds te 8V2 uur en volgende dagen, in deze bijeenkomst zuilen in hoofdzaak worden behandeld de wijziging van dc Lager Onderwijs wet en het wetsontwerp tot aanvulling van het Burgerlijk Wetboek met bepa lingen bctrefiendc de erfopvolging. Het bezoek van den Koning van Zweden. Het „Hbld." verneemt, dat d" Koning van Zweden Vrijdag 2 Maart'te Amster dam door de Koningin zal worden ont vangen. Zaterdag 3 Maart is voor een bezoek aan Rotterdam bestemd. De •Koning zal den Zaterdagmiddag en den Zondag te 's-Gravenhage doorbrengen. Jubileum-medailles er. -broches. De Nederlandsche Fabriek van Gou den en Zilveren Werken te Zeist heeft ter gelegenheid van het zilveren regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin in den handel gebracht een medaille en een aantal geëmailleerde insignes en broches. Aan de voorzijde van de medaille is het portret van H. M. de Koningin af gebeeld met het randschrif „Wilhel- mina Koningin". Dc keerzijde stelt een vruchtdragenden oranjeboom voor, waarachter de oranjezon, ter halve hoogte gerezen, haar stralen uitzendt. Aan weerszijden van den stam onder de zon zijn de jaartallen 18981923 aengebrac'nt. De medailles en insignes kunnen ge dragen worden door hen, die ter gele genheid van de feestelijke herdenking van het zilveren regeerings-itibHeum, uiting willen geven aan hun gezindheid jegens het Oranjehuis. Een, twee, drie, vier minuten gingen voorbij. Om vijf minuten over zessen hoorde zij eindelijk uit de verte, maar toch volkomen duidelijk, den knal van een schot. Het horloge latende bengeien. om klemde zij nu met beide handen het ijzerwerk van 't balkon en bleef inge spannen toeluisteren, wel een minuut lang. Neen, ze hoorde niets meer. Dus maar één schotmompelde Balda. De Maugiron heeft aiteen afge trokken... Lucien is dood Zij beefde over 't geheelc lichaam. Achterwaarts liep zij terug, tot zij aan het eind van het vertrek op een fauteuil neerviel haar voorhoofd was met koud zweet bedekt. Hij is dood, en zij ligt daarboven te sterven Alles is gehikt. Het dubbele spel heb ik gewonnen. Prachtig Heer lijk Maar ook ontzettend afschuwe lijk Wat deert het mij Mijn kind zal rijk en gelukkig zijn De Sergy moet haar aannemen als een eigen kind Zij trouwt met Robert!. Een duel, een zelfmoord ik sta buiten alles.. Angelina is de eenige, die mij misschien nog zou kunnen verdenken.. Maar wat bekommer ik mij daarom Mijn laak is afgedaan, ik kan verdwij nen, ik ben er toe bereid.. Nu is het mijn beurt. Ik bevrijd haar van mijn persoon... Ik volg Lucie en langs gelijken weg... Al die gedachten dwarrelden haar door het koortsig brein. Eensklaps werd de deur geopend. Robert trad binnen., streng en ernstig. Onderwijs aan blinden, dooven en zwakzinnigen. Het antwoord van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen op de vraag van den lieer Van Lan- schot, betreffende de moeilijke financi- eelc positie der inrichtingen voor doof stommen-onderwijs, luidt als volgt Mede namens zijn ambtgenoot van financiën deelt de minister mede, dat een ontwerp van een algemeenen maat regel van bestuur tot regeling van hef onderwijs van doofstommen blinden, slechthoorenden en zwakzinnigen ge reed is. Over dit ontwerp wordt over leg gepleegd, hetwelk, naar verwacht mag worden, binnen korten tijd zal zijn beëindigd. De R. Kath. Universiteit. Het voorstel van Burg. en Weth. van Nijmegen, om medewerking te verlee- nen aan de stichting van een R. Katli. universiteit aldaar en. zoo lang deze daar gevestigd is, er 100.000 per jaar voor te betalen, heeft eenig verzet van nièt-katholieke zijde uitgelokt. Daar stelt men zich op het standpunt, dat desnoods een terrein voor deze inrich ting van hoogtr onderwijs kan worden geschonken, doch dat het niet aangaat voor een puur R. Kath. belang den be lastingdruk der niet-Katholieken op dit oogenbiik met opzet te verhoogen. De kerkeraden der Ned. Here. Kerk, Waalsche en Evang. Ltithersche Gem, en de Christ.-historische kiesvereeni- ging hebben reeds adressen in dezen zin aan den raad gericht. Gisteren kwam het voorstel reeds in behandeling in den raad, welke bestaat uit 16 R. Kath. en 15 niet R. Kath. leden. Bezuiniging op de gemeente-uitgaven. Voor het personeel in gemeente dienst te Utrecht zal. bij aanneming van het desbetreffende voorstel van Burg. en Weth., de 48-urige werkweek worden ingevoerd. Burg. en Weth. ra men de bezuiniging die hierdoor zal worden verkregen op 100.000. De voorgestelde verlenging beteekent een achteruitgang van het uurloon met 4 cent. Het gebruik van luchtbanden. Naar „de Tel." verneemt, heeft de heer L. Lang. een bekend^:ulomobiel- handelaar te Amsterdam, aan dé direc tie der gemeentetram aangeboden kos teloos Michelin-luchtbanden te leveren en die voor haar kosten te doen mon- (eeren aan een der wagens van de buslijn Leidsche BoschjeKruislaan. De bedoeling van dit aanbod is aan te toonen, dat de luchtbanden het schok ken der wagens, de veerbreuktn en hf' trillen der huizen belangrijk zullen vei minderen, terwijl tevens de bestrating minder te lijden zou hebben. De directie der tram heeft voor dit aanbod bedankt en zal er niet op in gaan, omdat zij van meening is, dat de. Overman Cushionband, die op hef «ogenblik gebruikt wordt, zeer goeó voldoet. Haars inziens zijn hichtbander te duur in het gebruik, o.a. doordat de levensduur van deze banden korter is dan van de soort, die momenteel wordt gebruikt. Ten tweede meent zij, dat het loopvlak dat bij den opgepompten bancl fan zelf smaller is dan bij den Over- manband de klinkerwegen in sterke» mate dan thans het geval is zat bescha digen. Ais derde bezwaar doet de gemeente tram-directie het feit geiden, dat steeds nauwgezet gewaakt moet worden, dat HOOFDSTUK LX1. Een bijna vergeten bladzijde uit Balda's levensboek. Op 't zien van Robert was Balda's eerste gedachte Lucien is onmiddellijk een lijk geweest, anders zou op dit oogenbiik de dokter wel bij hem zijn. Maar de tweede vraag, die zij zich- zeive niet zonder huivering deed was Wat komt hij eigenlijk bij mij doen Zich terstond beheerschend, vroeg zij, met haar gewone vermetelheid, over luid Al zoo vroeg weer op, dokter. Mijn hemel, wat ziet ge er somber uit Wat is er aan de hand Wat er aan de hand is herhaalde Robert.Weet ge dat zelf niet, mevrouw? Zou ik het u anders gevraagd hebben - Dus weet gij niets van dat duel - Welk duel? Tusschen wien en wien Tusschen Lucien en den markies De Maugiron Gij behoeft niet zooveel verbazing voor te wenden, mevrouw Gij weet, dat het duel heeft plaats ge had. Beter dan iemand anders weèt gij dat, omdat gij 't zeif hebt gewild. Ik riep Balda. Ja, gij Op u, op u alieen komen al de gevolgen Weet gij wel, dat gij daar al een zeer zonderlinge beschuldiging uit spreekt, mijnheer vroeg Balda, ver- bleekend 't is een beschuldiging, die mij van uw kant verwondert en treft. Wie heeft dat duel uitgelokt Waar schijnlijk niet mijnheer De Maugiron? Neen. Lucien INGEZONDEN HÜEDEDEEUNGEN de dubbele banden van beide achter wielen met gelijke spanning moeten zijn opgepompt daar anders het gewicht op één band komt te drukken, wat een zeer spoedige slijtage in «Ie hand zou werken. Wanneer een van de dubbele banden van de achterwielen geleidelijk leeg loopt kan de bestuurder zulks niet merken en de toont zou worden voort gezet met een achterwiel waarvan slechts één band in deugdelijken toe stand verkeerde. Voor het geval een der banJen met een knal springt, zou dc directie der gemeentetram zich niet verantwoorde lijk achten voor de gevolgen der lucht verplaatsing. Zij wijst in verband met dit bezwaar op hetgeen onlangs te Hil versum is gebeurd, waar het springen van een zwaren band oorzaak was dat een spiegelruit van een wankel in scher ven vtoog. Ook de meening die omtrent het ge bruik van luchtbanden om zware vrachtwagens en omnibussen in Ame rika heerscht, wordt door de directie gedeeld. Hier toch: komt men terug van de gedachte, dat luchtbanden het ideaal zijn voor de zware automobiel. Liever neemt de tramdirectie haar toevlucht tot 't aanbrengen van schok- brekers. Binnenkort zullen deze bij wij ze van proef op de kraaienknip aange bracht worden. Broekhuys komt niet terug. Het „Vad." ontving het volgend tele gram van den heer Broekhuys* uit Nice ik stel er prijs op te verklaren, dat noeh het verzoekschrift der agenten, noch de houding van het Openbaar Ministerie mij kan bewegen de uitgifte van premieleeningen verder voort te zetten. Mocht de Naamlooze Vennoot schap de Hollandsche Credietbank hier toe tóch besluiten, dan geschiedt zulks tegen mijn wensch. Malaise. De Lobithsche Scheepsbouw Maat schappij voorheen Gebrs. Botlewes te Lobitb, een der grootste werven van ons land, welke voor eenigen tijd nog ruim 1200 werklieden in dienst had, welk aantal de laatste maanden even wel reeds tot een honderdtal was ge slonken, heeft tegen 15 dezer aan alle werklieden en personeel den dienst opgezegd, daar op dien datum het ge heelc bedrijf wegens gebrek aan orders totaal wordt stopgezet. KERK- EN SCHOOLN1EUWS. Ned Herv. Kerk. De Algemeene Synodale commissie der Ned. Herv. Kerk heeft van H. M. de Koningin ont vangen een gift van ƒ2000 voor het Fonds van noodlijdende kerker, en per- Welnu Welken invloed kon ik op Lucien doen gelden Gij ziet immers dat uw beschuldiging hiermede van zelf in 't water valt. Alsof er niet verschillende wijzen bestonden, mevrouw, om invloed op ienftand uit te oefenen 1 Rechtstreek- schen invloed oefent men uit door iemand te raden, door verdachtmaking van anderen, door overtuiging en zij delings ook door ophitsing, door ver bittering en duizenden dingen meer. Zoo is uw manier van doen, mevrouw Gij komt nooit voor uw meening uit, maai zoekt langs omwegen uw doel tc bereiken, het liefst zoo dat de daarbij betrokken personen, zelfs al komt uw handelwijs ook aan het licht, toch geen vat op 11 kunnen hebben, 't is moeilijk ti te doorgronden, maar somtijds gelukt dat niettemin. Genoeg, mijnheer riep Baltfa driftig opstaande, ik wil er niets meer van weten. Ais vijand schijnt 11 mij te willen toespreken, maar ik erken u niet als zoodanig. Ik ga heen. Een oogenblikje, mevrouw I ge bood Robert meer dan hij 't verzocht. Het is van belang, dat het tusschen ons tot een verklaring komt, die ik tot hier toe heb uitgesteld, maar waarvoor nu het oogenbiik is gekomen en die ik onvermijdelijk acht. Mij goed, zeide Balda. maar laten wij, wat ik u bidden mag, dat onderhoud uitstellen tot op een ander oogenbiik. De dag begint pas. Wc moeten liet integendeel on middellijk hebben, mevrouw en dat wel in uw eigen belang - - voor gij sonen, en een gift van 759 ten bate van het Fonds ter voorziening in dc geestelijke behoeften van gemeenlen, waar eigen middelen ontbreken. VLISS1NGEN, 7 FEBRUARI. Een familie-avond. De Christelijke Besturenbond alhier hield gisterenavond voor zijn Jeden niet hun vrouwen een zgn. „familie-avond". De groote zaal van het Concertgebouw, weike geheel gevuld waf,, leverde een gezelligen aanblik op, mede door de wijze waarop de tafels en stoelen waren gerangschikt, zoodat zich overal groep jes hadden gevormd. Na opening op de gebruikelijke wijze en welkomstwoord van den voorzitter voerde de heer Hordijk districtsbe stuurder van den Chr. Metaaibewer- kersbond het woord, die in een aan dachtig gevolgde rede het heden- daagsch wereldgebeuren besprak en wees op de taak der Christelijk sociale beweging ook in ons land. De goed geslaagde avond werd verder afgewisseld door muziek en zang waartoe, verschillende dames en heeren hun medewerking verleenden. Geheelonthouding. Gisterenavond was door de afdceling Viissingen van de Nat. Christ. Gehee1- Onthoudersvereeniging een openbare vergadering belegd in 't, lokaal Noord- straat 34, waarin als spreker optrad dt' heer De Jong, agent van bovengenoem de vereeniging. Deze sprak in het be lang der geheel-onthouding, en verdui delijkte zijn rede met verschillende lichtbeelden. Door een zangkoor wer den ter afwisseling eenige liederen ge zongen, en ook enkele soibnummers werden ten beste gegeven. De belangstelling was slechts matig. Op de aanbeveling ter benoeming van secretaris der gemeenten Leerbroek en Nieuwland, welke twee gemeenten slechts één secretaris hebben, is als no. 1 geplaatst de heer J. de Vlieger, com mies ter gemeente-secretarie alhier. Er hebben zich voor deze betrekking 87 sollicitanten aangemeld Een Engelsche barge heeft het ijzeren schip „de Greveiingen", schipper Fon- teine, van Sas van Gent, met kunstmest naar Zonnetnaire, ir, den grond geloo- pen. Persoonlijke ongelukken zijn niet ie betreuren. De voorsteven van het schip is bij iaag water zichtbaar. SOUBURG in de School met den Bijbel hield gisterenavond de vereeniging voor" mijnheer De Sergy hebt wedergezien. Maar. mijnheer, ik moet u toch voor alle dingen zeggen, dat ge mij een doodeiijken schrik op het lijf hebt gejaagd. Dat duel, dat duel, volgens uw meening, door mij bewerkt, uitge lokt, wat weet ik het hoe is het afgeloopcn Daarover later Ge zult liet altijd vroeg genoeg vernemen. Daaraan is trouwens niets meer ie doen. Maar ik zou in uw plaats niet zoo haastig zijn, om te willen weten of uw afschuwelijke plannen al dan niet zijn geslaagd. Nog eens. mijnheer, die toon past hier niet Weet ge wel. dat men om tegen een vrouw zulke veelbeteekenen- de woorden te durven uitspreken, ook alles met onwedcrlegbare bewijzen moet kunnen staven Hebt gij die bewijzen Niet één antwoordde Robert. Daar Ziet ge nu wel riep Balda zegevierend' uit. Maar dan begrijp ik ook niets van uw verregaande verme telheid 1 Let wel, mevrouw, ik heb geen bewijzen, maar ik ben in het bezit van aanwijzingen, van antecedenten, die voor mij even zoovele zekerheden zijn. Hémel, hoe is 't mogelijk, dat een ernstig man, een man van eer. zooals gi.i, dokter Robert, op eenvoudige aan- wijzigingen afgaande, zulk een verplet terende beschuldiging zoudt willen rechtvaardigen Om te beschuldigen, moet men feiten hebben. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1