D1WSPAC 6 FEBRUARI BINNENLAND FEUILLETON De Braziliaansche Stads- es Provigciemeaws A. i. P.'s EIERFUDDiriG 31 =1923= VLISS1NGSCHE COURAINT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissins™ en gemeenten op Wal- ,..rpn 12*28 per drie maanden. Franco Lnr het geheele rijk 2.50. Week-abon- ómenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling, jfeoncieriijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—regels: ƒ1-!#; voor iedere roeei meer 28 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per j gei oierwfearibierpngeu en dienstaanvragen v2ll ig regels 65 centiedere regel meer (3 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 6 regels 1.70, iedere regel meer 25 cent. Het steenkoienvervoer uit Duitschland naar ons tand. Uit Emmerik wordt gemeld, dat we der vrij geregeld steenkolen-treinen vertrekken naar ons land. Men deelde mede, dat voor de vrees van stopzet ting van het steenkolen-vervoer naar Nederland geen reden bestaat. Mr. Zimmerman te Weeiren. Volgens een Reuterbericht uit Londen geelt de ..Times" een zeer waardeerend oordeel over het werk van den heer ar. Zimmermann te Weenen. Het blad schrijft tot verbazingwekkende succes van het Oostenrijksche financieele sa- neeringsplan voor een niet gering deel toe aan het werk van den Nederland- schen commissaris-generaal, die heeft setoond buitengewone kwaliteiten te Bezitten voor dit moeilijke werk. Munitie voor Duitschland Be Rotterdamsche correspondent van de ..Daily Alail" meldt aan zijn blad, dat enorme hoeveelheden koper van Rot terdam via Danzig naar Rusland wor den verscheept voor munitie-aanmaak daar te lande. Zoowel de heer Stinnes als de firma Kruppi zouden gecontracteerd hebben voor groóte hoeveelheden van deze metalen met een Rotterdamsch consor tium. Het blad meldt verder, dat Stinnes ai in Rusland munitie-werkplaatsen in werking heeft en dat de firma Krupp de bekende Poetilofffabrieken heeft over- fïnomen, die vroeger de Russische rupp was. Verondersteld wordt, dat ie meeste munitie bestemd is voor Auitschland, De Katholieke Volkspartij. Te Amsterdam is een vergadering van de R. Kath. Volkspartij gehouden, waarin het reeds gepubliceerde con- «ept-program met eenige wijzigingen werd goedgekeurd. Aan den aanhef van êe beginsel-verklaring, luidende „De R. Kath. Volkspartij beschouwt den ar beid in a] zijn onderscheiden vormen als de voornaamste oorzaak van het wel varen der Staatsgemeenschap, en er kent mitsdien de rechten van den arbeid onder het eerste en voornaamste, waar aan de Staat zijn aandacht heeft te wijden", wenschte de afdeeling Utrecht toe te voegen ..De partij acht in over eenstemming met de R. Kath. beginse len het privaat eigendom als nuttig en noodzakelijk voor een ordelijke samen leving. doch vermeent, dat aan de be zitters dier eigendommen zoodanige verplichtingen moeten worden opge legd, dat de vruchten van het bezit medestrekken volgens de christelijke gerechtigheid." Deze nieuwe redactie werd aangenomen. Amsterdam was tegen. "«•ir hst FrsTïïi"* van A. MATTHE5J. §5i Zij nam vervolgens van een blad een iimonadefleschje en deed daarvan eeni ge droppels in het glas. Toen keerde zij naar Lucie's bed terug, in haar linkerhand het glas hou dend, welker inhoud zij met een lepeltje omroerde om zoodoende de suiker spoediger te doen smelten. Angelina had voortdurend Lucie's hoofd vochtig gehouden. Nu gaat het, geloof ik, toch iets beter, zeide Balda. Denkt ge vroeg Angelina. Balda, nu met het glas in de rechter hand, du\vde het kind met de vrije hand zachtkens ter zijde om het hoofdeinde van 't bed te kunnen naderen. Ze bracht vervolgens haar linkerhand onder het hoofdkussen, om dat een weinig op te lichten en daarbij ook het hoofd van Lucie, maar zoodoende was het glas, dat zij in de rechter hield, haar blijkbaar lastig. Laat mij het glas vasthouden, zeide Angelina rustig. Neen, antwoordde Balda kortaf. "Wil ik haar laten drinken vroeg Angelina geheel op den vorigen toon. Balda keerde zich eensklaps naar naar kind en zag haar onderzoekend aan. Met de meeste kalmte doorstond An- Op voorste! van Tilburg wordt aan hef artikel „defensie" toegevoegd „en bevordering van de vredesgedachte van Pius X", Het artikel werd daarna aan genomen. De artikelen over godsdienst, onderwijs, koloniën, justitie en land bouw werden, behoudens enkele re dactiewijzigingen aangenomen en daar mede het geheele program. Na een ver klaring van den voorzitter, dat de bondsvergadering souvereiniteit en de richting van de nieuwe partij zal aan geven, werd de openbare vergadering gesloten en over gegaan tot een huis houdelijke bijeenkomst. Bij het artikel industrie en handel werd aangenomen, te lezen „De R. K. Volkspartij, den pro ductieven arbeid als de voornaamste oorzaak van bet welvaren der staats gemeenschap erkennende, wenscht ech ter den handel en neringdoenden mid denstand te helpen, o.a. door de be strijden de oneerlijke concurrentie en zgn. vliegende winkels"' In een huishoudelijke vergadering van de afdeeling Utrecht van de R. Kath. Volkspartij is door den voorzitter de volgende verklaring afgelegd „Door onjuiste weergave in .de pers verslagen van het.gesprokene in de oprichtingsvergadering te Amsterdam is een verkeerde indruk gewekt omtrent de meening, welke bij het hoofdbestuur voorzit inzake de gehoorzaamheid aan het Kerkelijk Gezag. Wij verklaren hier, dat wij met kin- cterlijke gehoorzaamheid ons onder werpen aan de beslissingen van de Kerkelijke Overheid." De scheepvaart te Rotterdam. Een der Rotterdamsche correspon denten van het „Hblcl." schrijft het volgende In de Rotterdamsche haven kwamen in de week van 27 Januari tot 3 Fe bruari binnen 120 schepen tegen 153 in de week daaraan voorafgaande. Daar van waren 39 Nederlandsche, 42 En- gelsche, 2 Amerikaanschc, 1 ltaliaansch, 1 Spaansch, IJoego Slavisch, 5 Fran- sche, 7 Noorsche, 4 Zweedsche, 1 Finsch, 2 Deensche, 15 Duitscbe. A/iet stukgoed waren geladen 74, met graan 4, met fruit 2. met pek 2, met kolen 25, met erts 12, met petroleum 1, terwijl 1 schip geballast was. Vertrokken zijn 121 schepen, tegen 175 in de week daaraan voorafgaande. Daarvan waren 37 Nederlandsche, 36 Engeische, 5 Amerikaanschc, 3 Italiaan- sche, - Spaansche, 2 Fransche, 9 Noor sche, 4 Zweedsche, 1 Deensch, 20 Duit- sche, 1 Belgisch. Met stukgoed gingen 84 schepen uit, met suiker 1, met kolen 3 en geballast 33. Alleen de ttaiianen krijgen nog reparatiekolen over Rot terdam. De uitgaande ltaliaansch» schepen waren met kolen beladen. De Franschen kregen in den laatsten tijd hoe langer hoe minder herstelkolen. Alleen de Fransche spoorwegmaatschappijen zon den 'hun P. L, M. en S. N. A. schepen nog naar Rotterdam. Hef vervoer van Fransche kolen staat uit den aard der zaak wegens de bezet ting van de Roer geheel stop. In hoe verre deze bezetting op het Rotterdam sche havenverkeer invloed uitoefent is natuurlijk niet juist te omschrijven. Tot den sterken achteruitgang van het ver keer in. de laatste week kunnen ook andere oorzaken meegewerkt hebben, bijv. het slechte weer der laatste da- gén, het afloopen van contracten e.d. Den invloed op het Rijnverkeer kan men constateercn aan het opleggen der Rijnsleepbooten. In de Waalhaven bijv. gelina dien blik. Neen, antwoordde daarop Balda weder met 'die elfde afgemeten stem, die niei geheel vrij van bitterheid was. Toen bracht zij zelf het glas aan de lippen van Lucie. Drink nu eens, zeide zij. Lucie deed de oogen half open en het frissche vocht aan de lippen voelende, drong zij gretig het glas leeg. Balda vleide Lucie's hoofd weder op het kussen neder. Angelina strekte de hand uit om het glas van haai' moeder aan te nemen, maar Balda duwde haar wederom zachtkens ter zijde en plaatste het glas, waarin nog een weinig suiker was gebleven en enkele druppels water, zelf op het nachttafeltje. Het .gaat nu beter, zeide ze daarop voor de tweede maaL We kunnen haar verder wel met rust laten. Ja, we kunnen haar met rust laten, herhaalde Angelina. En zij voegde er bij Wacht, ik wil haar nog even omhelzen. En zich over haar vriendin heenbui- gend Lucie ik ben het 1 Verstaat ge mij. Lucie Niet zonder inspanning sloeg Lucie de oogleden op en mompelde Ben jij 't, kind Ja ik 1 Ge herkent mij, nietwaar Angelina Ja, ik ben het Toe, zeg nu ik bid er u om rust wel, mijn li'evc Angelina 1 Rust wel. mijn lieve... Angelina herhaalde Lucie, nagenoeg werktuige lijk. liggen tal van booten van de firma P. Smit opgeborgen. Ook aan het feit, dat de groote Duitsche Rijnschepen niet meer beladen worden en uit de Waal haven gehaald naar de kosfelooze an kerplaatsen boven de brug. Vrijdagmor gen zijn de eerste groote Duitsche Rijn- schepen daarheen gebracht. Verschil lende grootere Nederlandsche Rijnsche pen worden eveneens naar die vrije an kerplaatsen gebracht om daar opge legd te worden. Wat er nog vervoerd wordt naar bo ven gaat met de kleinere schepen. Merkwaardig is, dat de aanvoer van erts, die eenige dagen had stilgestaan, thans hervat is. Er zijn weer enkele schepen met erts binnengekomen, dat ook gelost wordt en stroomopwaarts gezonden. Op 1 Februari lagen >n de Rotter damsche haven nog opgelegd 50 zee schepen, waaronder 17 van de Hotland- Amerika lijn. VL1SS1NGEN, 6 FEBRUARI. Enkele toelichtingen. Het blijkt ons achteraf, dat ons raadsverslag over de vraag van den heer Hensel juist was. Inderdaad heeft dan ook de burgemeester reeds ettelijke dagen vóór de raadszitting opdracht gegeven aan den commissaris van politie, dat de films 24 uur voordat zij worden afgedraaid ten genoege van dè politie moeten zijn gekeurd en dat te vens 24 uur te voren het uur van aanvang aan de politie moet zijn ge- meid om het verkeer op het Betje Wolf- plein te kunnen regelen. Voorloopig Is genoegen genomen met de belofte van den heer Quasters, dat deze aan de goede keuze van behoorlijke films ern stige aandacht zal schenken. Nog vernemen wij, dat de geiden, die indertijd verzameld zijn voor het stich ten van een nieuw ziekenhuis voor het aanschaffen van een Röntgen-apparaat voor het gasthuis niet gouden kunnen mogen worden gebruikt. De stichting „Vlissingsch Ziekenfonhiuis-Fonds" ad ministreert de ingekomen gelden met groote zorg (voorzitter de burgemees ter, secretaris de gemeente-secretaris, penningmeester de gemeente-ontvan ger). De bezittingen der stichting zul len natuurlijk slechts mogen worden bestemd voor het doei. waarvoor zij zijn ontvangen. De inzender is blijkbaar verkeerd in gelicht, de laatste vergadering van het Ziekenhuiscomité had plaats 10 Febru ari 1922, waarin een overzicht is gege ven van de bezittingen der stichting, iret bestuur is gedechargeerd en de be legging der gelden is vastgesteld. Overigens verwijzen wij voor deze aangelegenheid naar het nauwkeurig verslag, opgenomen in „het Verslag van den toestand der gemeente Vlissin- gen over 1921", biz. 60. De reizende tentoonstelling voor volksgezondheid. Namens de commissie voor bovenge noemde tentoonstelling, wordt ons als nog verzocht een bijzonder woord van dank te brengen aan de doktoren, die op verschillende dagen op de tentoon stelling tegenwoordig waren om voor lichting te geven. Zij hebben daardoor zeker medegewerkt om de tentoonstel ling nog beter aan haar doel te doen beantwoorden dan anders het geval zou zijn geweest. De deskundige vooriieh- 1'..JU'—"' Li,'_i1 Kind, je vermoeit haar zoo 1 vond Balda. Angelina drukte nog een langen kus op Lucie's voorhoofd en zeide daarop tot haar moeder Ziezoo, nu is het afgeloopen 1 Willen we gaan Zonder Angelina te antwoorden, liep Balda naar het venster, waarvan zij de overgordijnen dicht trok en vervolgens haar dochter bij de hand nemend, ver liet zij met haar Lucie's slaapvertrek. Toen zij buiten waren, trok zij den sleutel uit de deur, die ojp de gang uit kwam en stak dien bij zich. Dat doe ik, omdat niemand haar zal komen storen, verklaarde zij aan Angelina. Zij kwamen nu in bet kleine salon, waar het hevige tooneei tusschen vader en dochter kor! te voren was afge speeld. De pendule stond op kwartier voor zessen. Balda wendde zich met iets angstigs in 't gelaat tot haar kind. Angelina, die zoo vraagziek was en die zij altijd' zoo hartstochtelijk voor hare oudere vriendin had gevonden, zou ook nu wel tekst en uitlegging wil len hebben van al hetgeen er was voor gevallen. Zij moest den hoogen toon van De Sergy we! hebben gehoord ze had misschien zelfs enkele woorden omtrent 't duel van Lucien opgevangen; ze zou dus daarvan nu alles willen we ten, haar moeder alles afvragen en Balda wist nog niei, wat en hoe zij antwoorden moest, wist bovenal niet, hoe zij spoedig dat verhoor zou kunnen .ting werd zeer op prijs gesteld. De commissie is eveneens grooten dank verschuldigd aan de leden der transportcolonne. die mede geheel be langeloos hun tijd hebben opgeofferd om toezicht te hóuden. Niei minder heeft hét echtpaar Post- ma zich aan de commissie verplicht, door het opstellen van den stand van de vereeniging „het Groene Kruis", juist door hetgeen deze stand tc zien gaf, heeft het Groene Kruis een aan winst van 144 leden te boeken. De nideeling voor kraamverpleging kreeg 20 nieuwe leden en de vereeniging tot bestrijding cier tuberculose 9. Het nieuwe stoomschip voor de Rotterdamsche Lloyd. Aangaande het nieuwe passagier- schip, voor eenige weken in opdracht gegeven door de stoomvaart-maatsch. „Rotterdamsche Lloyd" aan de Kon. Maafsch. „de Schelde" alhier, kan na der worden medegedeeld, dat de lentge 500 voet zal bedragen en de waterver plaatsing bij een diepgang van 27 voet ongeveer 15.000 ton. De voortstuwingswerktuigen zullen bestaan uit twee tweetakt scheeps- Dieselmotoren. type Sulzer, ontwikke lende ieder 3300 As P. K in zes cylin ders bij 85 ont. per minuut. De turbo- spoelpompen zullen e-iectrisch worden gedreven, evenals alle verdere hulp- werktuigen en de lieren. Het gezamen lijk vermogen der voor deze doeleinden opgestelde hulpdieselmotoren zal onge veer 1500 A. P, K. bedragen. Het schip zal met bovenomschreven werktuigen een vaartsnelheid van ruim 15 zeemijlen kunnen behouden. Hoofd- en hulpmachines zullen even eens worden vervaardigd door de Kon. Maatseh ..de Schelde". liet droevige familiedrama. Gisteren den geheelen middag tot den avond toe zag het zwart van menschen in de Breestraat in de omgeving van het politiebureau, waar men wachtte op het overbrengen van den verdachte, die inmiddels reeds lang naar AAiddelburg was getransporteerd. De wildste verhalen deden In de praatgrage menigte de ronde, waarbij weder voor de zooveelsie maal aan het Jicht kwam hoe sterk de fantasie bij vele menschen hier ter stede is ontwik keld en tot welke buitensporige .verha len zij dan aanleiding "kan géven. Een juffrouw, die zich onder de me nigte bevond, miste op een gegeven oogenblik haar tasch met geld. Zij deed daarvan aangifte bij de politie, waarbij getuigen kwamen verklaren gezien te hebben dat een andere vrouw de tasch had opgeraapt. Waar deze hiervan nog geen kennis heeft gegeven, wordt haar in haar eigen belang aangeraden, dit alsnog zoo spoedig mogelijk te doen. De begrafenis van het slachtoffer M. zal waarschijnlijk niet voor Donderdag kunnen piaats hebben, aangezien de justitieele schouwing eerst Woensdag zal kunnen geschieden. Het dreigend oorlogsgevaar. Door het comité tegen oorlog en oor logsvoorbereiding is gisterenavond in „de Oude Vriendschap" een openbare vergadering gehouden, waarin als spre ker optrad de heer B. Lansink Jr. uit Amsterdam. Tot onderwerp van zijn rede had hij gekozen „Het dreigend oorlogsgevaar en mobilisatie-voorbe reiding in Nederland". Wanneer wij de internationale poli- doen eindigen en dat moest toch, want de oogenblikken werden kostbaar. Maar Angelina deed haar geen enkele vraag. Ze was stil, ernstig in zich zelf gekeerd maar hoegenaamd niet angstig. Ge ziet er vermoeid uit, arm kind zeide Balda. Ja, ik ben ook moede, antwoordde Angelina, doodelijk vermoeid Maar ga dan toch naar bed en doe uw best om heerlijk te gaan slapen. ja, daartoe zal ik mijn best doen. En u? O, ik heb nog het een en ander te doen. Ik moet mijnheer De Sergy gaan geruststellen en dan heb ik nog enkele orders te geven na al die drukte, zooals ge wel begrijpt. Zoo gauw als ik kan, kom ik bij u. Ga nu, mijn kind. Geeft ge mij niet eens een kus vroeg Angelina. Wil u mij niet omhel zen Ja, zeker wil ik dat, antwoordde Balda een weinig verlegen. Maar omdat ik toch dadelijk weer bij u kwam, dacht ik... Angelina bood haar moeder haar wang, zooals ze deed toen ze nog een klein meisje was. A/laar toen Balda eenmaal die zachte wang had gekust, veranderde haar schijnbare koelheid plotseling in een hartstochtelijke vlaag van liefde en onstuimig sloot zij Angelina's tengere gestalte in haar armen en vast aan haar borst. Mijn kind, mijn schat, mijn eenige, mijn alles o, als ge eens wist, hoe INGEZONDEN MEBEDEELfNGEN. met vruchten DE RJT4E FAASCHFUDDSNG Geestelijke en lichamelijke kracht volgen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpiilen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, ver schaft normale werking der ingewan den, en helpt de lever om gezond, voe dend bloed te vormen. Alle leden dei* familie kunnen dit welbekend huismid- dei veilig ur«$gssen. Prijs per flacon van vijftig vërsuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 11 tieke situatie beschouwen, aldus ving spreker zijn rede aan, dan is zij druk kender dan in de jaren die den oorlog van 19141918 voorafgingen. Dc be zetting van het Roergebied door hel Fransche kapitalisme en militairisme is slechts één der factoren, die er op wij zen dat er 'n nieuwe oorlog dicht voor de deur staat. Er is geen wezenlijk ver schil tusschen deze bezetting en die in 1914 door de Duitschers, van België en Noord-Frankrijk. Als wij de motieven vergelijken, dan zijn zij in beide geval len precies gelijk, wat spreker nader uiteenzette. Bij beide staten was de zucht naar vermeerdering van macht en het grondbezit de leidende oorzaak. Met de hooge vlucht der industrie en de vorming van het Duitsche rijk ging samen een geweldige ontwikkeling van leger en vloot. Dat was geen toeval maar voor het Duitsche kapitalisme een ijzeren noodzakelijkheid. Waar het Engeische en Fransche im perialisme zich reeds voor de opkomst van Duitschland .in alle werelddeeien had vastgezogen, vonden de Duitschers de deur toegesloten en ook zij Biechten hun plaats op de wereldmarkt. Zoo was met wiskunstige zekerheid te zien, dat een vreeselijke oorlog moest uitbreken. Daar Duitschtand's militaire macht zoo veel heter georganiseerd was, lag- het voor tie hand dat het zx>u trachten het Entente-militair,isme te biteken. De kortst mogelijke weg daartoe was dc inval in België. Als men nu in dit ver band de bezetting van tot Roergebied- beschouwt, dan bemerkt men, dat enkel de spelers op het schaakbord veranderd zijn. Het gaat bij die bezetting niet om de redding van Europa, doch uitsluitend is het er om te doen de rest van het Duitsche imperialisme ie breken en te vernietigen, ten bate van het Entente- imperialisme. Reeds nu kan worden vastgesteld dat de bezetting van hef Roergebied een fiasco is geworden voor de Franschen en daarom is de politieke toestand zoo veel te gevaarlijker. Nu zullen de Fran schen verder moeten gaan en ligt het industrie-gebied Westfaien en vervol gens Saksen aan dc beurt. De bezetting zal zich als een olievlek uitbreiden eii ook de kleine Entente zal zijn kansen waarnemen en trachten van Duitsch land grondgebied in te palmen. De arbeidende klasse zal goed doen zich niet te laten leiden door nationa listische overwegingen. Zulke zaken brengen altijd gevaar voor chauvinisme mede en vaderlandsliefde. Het is toch bedenkelijk, dat in de Roer de arbeiders staken omdat de Duitsche kapitalisten in gijzeling zitten. De Duitsche arbei- ■lief ik u heb Onthoud het goed, ver geet het nooit, Angelina, dat uw moe der u altijd heel innig heeft bemind. Ja, ja, ik weet het wel, te veel, al te vee!, zeide Engelina op een vreem den en diepen toon. Zij maakte zichi zachtkens uit Balda's omhelzing los en knikte haar, terwijl zij zich verwijderde, vriendelijk toe. Tot straks riep Balda. Angelina verliet het kleine salon. Balda luisterde aandachtig toe, tot zij de deur harer kamer weder had dicht gedaan. Zij zag weder op de pendule. Het was nu tien minuten voor zes uur. Met snelle, onhoorbare schreden be gaf Balda zich naar haar kamer, nam haar horloge, dat daar voor de hand lag, op, deed al loopend dc ketting er van om haar hals, daalde, bijna hard loopend de trappen af en twee of drie kamers gelijkvloers doorgegaan zijnde, betrad zij het kleine vertrek, waar de heeren den vorigen dag hadden zitten kaart spelen en waar Lucien de Maugi- ron zoodanig beleedigd had, dat daaruit een duel moest voortvloeien. Bij het venster staande, had toen Lucien den secondanten dc plaats aan geduid, die hem voor het tweegevecht niet ondoelmatig voorkwam. Wanneer Balda daar bleef staan, zou zij allicht iets kunnen hooren. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1