1000 150 100 Jwinl^ Twink MAANDAG S FEBRUARI binnenland Lux en &lvAer*i ijiigTfiraa f. VAM BE VELDE Irjalslraal 58, Vlissingen. Tel. Inters. 10. Posirehing SB287 Verschijnt dagelijks, uilgszaniy op Zendas en alsem erkende Christelijke Feestdagen a biedingen aanvragen sn voor Agent dbode FEUILLETON De Braziliaansche Stads= en ProvmderJeiiws die meri óraaó hunne oor,ópr>on.kelifl<e of2elj5 een. ójeHeel nieuwe kleur» iz-ou willen geven. kunnen mei: "Twin H .Succesvol behandeld wonden. U heeft de Keus uit viep erv— twintig Kleunen! Uw verbeelde zyden blouseUw verscholen toiletje alles wondt weder» alö nieuw. O E R S E N. n, 3 Februari, des niet officieel) oersen. erkoopen. 2.54% Londen erlijn ƒ0.00.67»/,-— .4014.47»/, Pa- W een en ƒ0.00.35— pier. Ponden ƒ11.85 —ƒ0.01.35; Belgi- 14.50 Fransche Kroixen (afgest.) VLISSÏNGEN. v.tn. 2.52 3.36 n.m. 3.19 4.04 wsrt delb. - Rotterdam degen plaatsen. N PASSAGIERS ;n en vee. r. 3tód «in iri11 w tb. nir i-e bftKoaen Trausp. en Eip- en O. VOS, T«i> SENHOQRN, Tel. 16S 1TERHOÜT, Tel. 282 UITENREK, TelJ 01 ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels /I.IO; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel D A. Hjkheden, Openbare [aderingen enz. lageiijks bioscoop avonds 8 uur. iag- en Zondagmid- lederen avond bios- aanvang 8 uur. lag- en Zondagmid- Nat Christ. Gebeel jing, Openbare ver- >ordstraat 34, 8 uur. Vergadering Co- en oorlogsvoorbe- Vriendsohap", 8 u L Volksconcert stvereeniging, „de 8 uur. Uitvoering R. Katb Kring", „de Oude 0e abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. llUU een ongeluk. U3J%f gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. te k©©p in den leg. intenlaan 2. Arbeid, Middsl- P rzekering Ge legen. halve dagen, ijdag den gehee- neden de 18 jaar. „Vliss. Courant". gen 1 Maart flink neisje dag en nacht. J „Vliss. Courant" >or half Februari klein gezin een gmelsfe h aan te melden Donderdagavond 8J4 uur, Dok- ©r.s land zal geregeld van kolen worden voorzien. Het Haagsche Correspondentiebureau heeft ter bevoegder .plaatse inlichtingen ingewonnen betreffende de beteekenis van het bericht, volgens hetwelk als «evolg van de Fransche maatregelen tot verhindering van den kolenuitvoer uit het Roergebied ook de levering naar Nederland onmogelijk zou zijn gewor den, daar de militaire posten ook de voor ons land bestemde kolentreinen aanhouden. Het is gebleken, al moge door des organisatie in de regeling van het ver voer een momenteele stagnatie in den loop van een enkelen kolenlrein zijn veroorzaakt, de algemeens bedoeling deze is, dat men zal zorgen dat Neder land geregeld van steenkolen wordt voorzien. In bedoeld bericht ligt derhalve geen enkele reden tot ongerustheid. Vergoedingen van gemeenten aan aannemers. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft aan de Gedepu teerde Staten der provincies medege deeld, dat, naar hij uit een bij zijn de partement ingekomen klacht meent te inoeten afleiden, de besturen van enkele gemeenten aan aannemers van groote werken een vergoeding toekennen voor eiken in dienst genomen, uit hun ge- «eente afkomstigen werkman,, als be drag van welks vergoeding werd ge noemd per uur en per man 10 cent. Naav 's ministers meening is toeken ning van dergelijke vergoedingen ten zeerste ongewenscht, en bovendien kan verplaatsing van werkloosheid slechts Set gevolg zijn. De minister verzoekt daarom aan Ged. Staten, de gemeente besturen uit te noodigen, zich van de Toekenning van de bedoelde vergoedin- jen te onthouden. Door deze beslissing van den mi nister zijn de gemeentebesturen dus niet bij machte iets te doen voor werklieden uit hun gemeenten. Want de zaak is nu zoo eenvoudig mogelijk. Een aannemer schrijft zoo bag in dat hij wel verplicht is de goed koopste arbeidskrachten in dienst te nemen, daar hij anders te groote kans kropt op het werk te moeten toeleggen. De afschaffing van het Engelsche pasvisum. Het ministerie van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat, mei ingang van 15 Februari a.s. Neder- 'andsche onderdanen, die zich naar €root-Brittannië begeven, alleen in het bezit behoeven te zijn van een geldig Nederlandsch paspoort te hunnen naam en geen Engelscii visum meer noodig hebben. Onderttusschen blijven de En- Tj geische immigratie-overheden bevoegd in bepaalde gevallen de vergunning tot "star het FranscS van A. MATTHE1J. «4) Ik wil hem zien hield Lucie voi. Ik ben zeker, dat hij op dat punt nie mand anders zou geïooven dan mij. Ik moet zelf met hem spreken. Zij stond op en kwam wankelend enkele schreden vooruit. Hij moet in zijn kamer zijn. Ik ga naar hem ioe. Neen, zeide Baida, we zullen hem hier roepen. De Sergy, die 'l nu weder als altijd met Balda eens was, trok terstond aan het schellekoord. Een bediende kwam binnen en 't was wederom Balda, die hem toesprak. Ga mijnheer Lucien zeggen, dat z'jn vader hem onmiddellijk spreken wil. Zijn vader en zijn zuster, voegde Lucie er bij. En zich losmakend van Baida. die 'haar wilde ondersteunen, verliet zij het vertrek, stak de gang over en begaf zich naar Lucien's kamer, die naast haar kamer was. lee^ C'eUf ston(l °Pen en de kamer was p Ti EiaarZiet ge nu wel zeide was t"e Lucie °P clen voet gevo|gd rtpn°!1C'er haar stiefmoeder te antwoor- keerde Lucie naar het salon terug wendend tot den bediende, die et meer wist, wat hij doen moest. ontscheping in een Engelsche haven te weigeren. De voornaamste dezer geval len zijn, dat de betrokken, persoon niet in staat is te voorzien in zijn levens onderhoud en dat der leden van zijn gezin dat hij in 'n ander land een mis drijf heeft gepleegd, waarvan de Brit- sctie regeering zijne uitlevering zou moeten toestaan dat in Engeland een bevel tot deportatie of uitzetting tegen hem is uitgevaardigd, alsmede dat, in geval hij zich naar Engeland begeeft, om daar werk te aanvaarden, hij niet in het bezit is van een schriftelijke ver gunning van den Britschen minister van arbeid, waarbij zijn, werkgever in En geland wordt gemachtigd hem in dienst te nemen. Omgekeerd zullen de Britsche onder danen vanaf 15 Februari a.s. op het enkele vertoon van hun geldig paspoort in Nederland worden toegelaten, tenzij zij ongewenscht of gevaarlijk zijn ge bleken voor de openbare orde en veilig heid hier fe lande of in geval zij naar Nederland komen om werk te zoeken of te aanvaarden, zij niet in het bezit zijn van een verklaring van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling. houdende dat tegen hunne komst geen bezwaar bestaat. Eert Röntgefi-apparaat. Burg. en Weth. van, Bussum stellen den gemeenteraad voor aan de St. Ge- rardus-Majelia-stichiting een subsidie tc verieenen van 7500 voor aankoop van een Röntgen-installatie, speciaal inge richt voor onderzoek van patiënten. Deze subsidie zou kunnen worden be schouwd als een bewijs van waardee ring voor bet werk van deze stichting, ter gelegenheid van haar 121,4 ja rig jubileum. Intrekking zakelijke belasting op het bedrijf. De gemeenteraad te Apeldoorn heeft met 13 tegen 11 stemmen aangenomen een voorstel, waarover in de vorige zitting de stemmen staakten, tot in trekking van de verordening op de hef fing eener zakelijke belasting op het bedrijf. Deze belasting komt op de begroo ting van dit jaar voor met een geraamd bedrag van 35.000. Toch zal door het vervallen van dezen post het vermenig- vuldigingscijfer voor de plaatselijke belasting niet verhoogd behoeven te worden. Faillissementen in Nederland. Volgens meaedeeling van het Han delsinformatiebureau, van Van der Graaf Co.'s Bureau voor den Handel zijn over de afgeloopen week. eindigen de 2 Februari in Nederland uitgespro ken 71 faillissementen tegen 52 in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 2 Februari 402 faillissementen tegenover 212 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. zeide zij, zwaar adem halend Ga... ga... naar de kamer van dokter Robert... Daar zal hij we! zijn Pardon, freule, maar ik heb mijn heer Robert met mijnheer Lucien nog geen tien minuten geleden het kasteel zien verlaten. Bleek als een geest, met onnatuurlijk wijd opengesperde oogen, overviel Lu cie een, zenuwachtige beving en sta melde zij angstig Mijn broer, mijn lieve broer dat Balda 't noodig achtte om den bediende, die van dit tooneel getuige was, met een gebiedenden wenk uit het salon te verwijderen. Mijn broer stamelde Lucie weer, •hij wordt vermoord vermoord om mij vermoord door mij Toen zonk zij ineen. Ik geloof, dat zij liet bewustzijn verliest, zeide Balda. Laten we om hulp roepen stelde De Sergy voor en reeds strekte hij we der de hand naar het schellekoord uit. Neen, neen, geen schandaal. waarschuwde Balda. Roep geen mensch en help mij liever om haar naar haar kamer terug te brengen. De Sergy nam zijn dochter onder de armen. Baida lichtte haar voeten op en zoo droegen, zij de bewustelooze Lucie 't waren slechts enkeleie schreden - naar haar eigen kamer, waar ze haar te bed legden. Balda had van te voren de gelegen heid gehad om van kleeding te veran deren. maar Lucie was nog altijd iri haar baltoilet en niets kan hartver- scheurender zijn dan dat gelaat van een stervende, terwijl liét lichaam was VLISSINGEN, 5 FEBRUARI. De reizende tentoonstelling voor Volksgezondheid. Gisterenavond is deze tentoonstelling gesloten en dat zij een, groot succes is geweest, is al bekend. De meest opti mistische verwachtingen zijn overtrof fen. Want ten bezoek van 4000 perso nen werd wel het hoogste aantal geacht en dit getal is met ruim 1500 overschre den. Niet minder dan 5543 bezoekers zijn er geweest, die allen hoogst vol daan over het veie interssante en leer zame dat zij daar gezien hebben, liet voormalige weeshuis hebben verlaten. De commisie, die het initiatief heeft genomen om de tentoonstelling hier ter stede te houden, heeft dus alle eer van haar werk gehad en aan allen die op de een of andere wijze hebben medege werkt aan hef behaalde succes, mag wel een woord van dank gebracht worden. Verkiezing Prov. Staten. De centrale Vlissingen van anti-rev. kiesvereenigingen heeft de officieele candidatenlijst voor de Prov. Staten als volgt vastgesteld G. van de Putte, Vlissingen, aftr. dr. P. Mcrckens, Vlissingen P. G. Laernoes, idem C. Boone, Koudekerke L. Simonse, Big- gekerke D. de Buclc, Koudekerke j. Marijs, Vlissingen Chr. Polderman, Biggekerke. Vrijdag hield de afdeeling van den Vrijz. Dem. Bond een algemeene ver gadering. Als no. 7, 8, 9 en 10 op de groslijst voor de a.s. Statenverkiezing werdén gekozen resp. de heéren F. L. P. Tismeer, te Koudekerke, A. P. Snritt, W. H. Appel en A. Sfaverman, alien te Vlissingen. Verschillende besluiten en voorstel len, de afdeeling en de a.s. verkiezin gen betreffend, werden genomen en ge daan en gaven aanleiding tot aangena me discussies. Een familie-drama. In de bovenwoning van den 52-jari- gen visscherman. Al. in de Molenstraat alhier heerschie den laatsten tijd fus- schen man en vrouw vaak oneenigheid, zeer dikwijls ook over de kinderen. Be neden woont een 27-jarige zoon uit dit gezin, die zich nu en dan mede in de huiselijke twisten mengde, ten gunste van zijn moeder, vooral ook omdat hij vermoedde, dar zijn vader zijn moeder nu en dan mishandelde. Zaterdagavond omstreeks halftien ontstond wederom een dergelijke twist. De benedertwonende zoon, hoorende het rumoer boven zich en opnieuw vreezen- de dat zijn moeder zou worden gesla gen, heeft toen uit zijn woning een dolk mes genomen, waarmede hij naar boven is gerend en- zijn vader is te lijf gegaan. Ais een wildeman moet getooid in feestkleedij. Ga nu heen, zeide Batda tot haar echtgenoot, ik zal haar Weeding los maken. Ik heb niemands hulp noodig om haar uit te kleeden. Nog één woord, Balda Lucien is met dokter Robert de deur uitgegaan, dat kan toch niet reeds voor hef duel zijn geweest Weineen, zeide Balda. Hoe laat is het? Kwartier over vijven, Het duel is later. - Weet ge 't zeker? O ja daar sta ik voor in. - Maar zij doet haar oogen niet open. Ik bid u, laat ons nu alleen De Sergy sloeg een blik op zijn kind, dat daar nog steeds buiten kennis fag, schudde het hoofd en verliet toen het vertrek. Het was nu heider dag. Balda begon met de vlugheid, die haar eigen was, het ai te spannende goed van Lucie los te maken. Op eens voelde zij instinctmatig het bijzijn van een derde zij wendde liet hoofd om en bieef verschrikt staan. 't Was Angelina, die geruischloos het vertrek had betreden. Zij was in een ochtend-peignoir, witter nog als 't balkleedje, waartegen zij ',t verwisseld had. Zij stond daar met een droevig, maar kalm voorkomen. Wi| ik u helpen, mama vroeg zij zacht. Balda had gewis niet op Angelina gerekend. Zij was er een poos onthutst van, dat het kind daar bij stond en had tijd noodig om haar gedachten fe ver hij met dit dolkmes naar zijn vader hebben gestoken, althans deze ontving in de borst, ter plaatse van het hart, niet minder dan een zestal steken. Doodelijlc getroffen is de vader nedergestort en heeft enkele oogenblikken later in den kring van vrouw en kinderen den laaf- sten adem uitgeblazen. Na zijn vreeselijke daad te hebben bedreven is de zoon de woning uitge sneld en heeft hij zich oogenblik- kelijk naar het bureau van politie bege ven, waar hij zich zelf aangaf en het dolkmes in handen der politie stelde. Spoedig was dr. De Koning ter plaat se, die slechts den dood van hef slacht offer kan consfateeren. Het lijk is daarop door de politie 111 beslag genomen en voorloopig naar het bureau van politie overgebracht, alwaar ook de zoon in bewaring is gesteld. De tragedie verwekte op den Zater dagavond in. dit volkrijke kwartier groote sensatie en veel menschen bleven nog langen tijd het drama bespreken. Vader noch zoon hadden drank ge bruikt of gingen zich daaraan te buiten, zoodat men moet aannemen dat deze verschrikkelijke daad in een vlaag van groote drift of woede is bedreven. Hef slachtoffer was sihds 1892 ge huwd. Uit het huwelijk waren 18 kin deren geboren, waarvan thans nog 7 in leven zijn. M., de verdachte van den doodslag, is lieden ter beschikking der justitie gesteld en naar Middelburg overge bracht. Centrale Ouder-commissie. Donderdagavond a.s., ten 8 ure. zal de schoolarts, dr. A. P. Smitt, een lezing houden in de De Ruyterschool voor de ouders der leerlingen van de scholen B, F en G. Wij raden bedoelde ouders aan deze interesanfe voordracht, welke door lichtbeelden zal worden toegelicht te gaan hooren. Bij de vorige voordracht van dr. Smitt voor de ouders van de scholen C en D was de zaal flink bezet. Vereeniging tot bescherming van dieren. Aan het jaarverslag van de afdeeling Vlissingen van dc Vereeniging tot be scherming van Dieren, is het volgende ontleend De afdeeiing werd na bekomen machtiging van het hoofdbestuur op 30 Augustus 1921, gevolgd door de ver- eischte voorbereidende werkzaamheden, op 23 Februari 1922 definitief opge richt. Als bestuursleden hebben thans zit ting C. A. van Woelderen, burge meester, voorzitter, aftr. 1923 mevr. H. Stavermanvan Steeden, onder voorzitster, aftr. 1923 J. F. Berkei, hoofdinspecteur van politie, secretaris, aftr. 1924 dr. H. C. Detmar, penning meester, aftr. 1924 G. J. Fros en S. de Vlas, riiks-hulpveearts, leden, aftr. 1925. in voormelde oprichtings-vergade- zameien. Jij hier vroeg zij aan haar kind, zonder goed te weten, wat ze zeide, ik dacht dat je al goed en wei lag te slapen. Ik had u immers gezegd naar uw kamer te gaan. Dat is zoo antwoordde Angelina, maar ik had mijnheer De Sergy tegen Lucie hooren zeggen, dat hij haar boven onder vier oogen wilde spreken, en toen was ik zoo ongerust voor haar... ongerust ook voor u mama Ik kon niet slapen. Het geluid van de stem men, dat tot mij doordrong hield mij wakker en maakte mij zoo bezorgd, dat ik ben opgestaan en hierheen gekomen. Zij beschouwde Lucie met ontroering. Arme Lucie Gauw, laten wij haar verder uitkleeden. Balda maakte van den nood een deugd. Komaan, Angelina, help mij dan maar zeide zij. Toen Lucie van de knellende klee ding was bevrijd, haalde zij vrijer adem en scheen ze tot bewustzijn te zullen komen. ■Baida bevochtigde de slapen van 1 ucie's hoofd, terwijl Angelina haar eenig vlugzout deed inademen. Zij opende haar oogen, zag Angelina aan en- stamelde toen op vragenden toon Lucien Wees gerust, lieve Lucie, ant woordde Balda, voor hem bestaat geen onmiddellijk gevaar. Zij keek op de pendule, zag dat het juist half zes was en dacht dat De Maugiron op ditzelfde oogenbiik. hef INGEZONDEN StEBEDEELINGEN. VERVAARDIGD DOOR DE - FABRIKANTEN I VAM de lever's zeep maatschappij vlaardingen. - Fabrikanten van Lifebaoy en Vim. wachten moede, zijn logement zou ver laten. -Het duel moet eerst tater plaats hebben, voegde zij er bij. Moet eerst later plaats hebben, herhaalde Lucie op droomerigen toon. Toen verzonk zij weder in haar bewus teloosheid. Haar kracht was gebroken. Op een korten toon zeide daarop Balda. terwijl zij Angelina een voebti- gen doek en een reukflacon in de han den gaf Ga nu door met het voorhoofd en de slapen nat te houden. Zij zelve liep naar een klein tafeltje, dat tegenover het ledikant stond. O.p dat tafeltje stond een kristallen waterstel, een karaft met twee glazen. Balda wierp een snellen blik achter haar. Angelina, over Lucie heengebo- gen, stond met den rug naar haar toe gekeerd. Maar Balda had er niet aan gedacht of wisf het misschien niet eens, hoe er in den hoek van Lucie's bed een spiegel was aangebracht en hoe Angelina, zon der het hoofd om te wenden, al haar bewegingen kon volgen. Angelina zag haar moeder, met een hand die.een weinig beefde, eenig water in het glas schenken, Balda opende vervolgens het zilveren deksel van een suikerpot, maar raakte de suiker niet aan. Snel gleed tear hand in den zak van haar peignoir, waar zij twee stuk jes suiker uit haalde, die zij in liet ge vulde glas deed. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1