VRIJDAG 2 FEBRUARI 010 «faaartfantf 1923 ÜEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- en Provincienieuws COURANT BIJ DIT NUMMER BEKOORT EEN BIJVOEGSEL, ABONNEMENTS-PRIJS Voor VHssingen en gemeenten op Wal- elieren 2.20 per drie maanden. Franco skiër het geheete rijk: ƒ2.50. Weeli-abon nementen 17 eeat, alles bij voonafbetelitog. Afzonderlijke nummers 5 ceot. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1regels 1.10 voor iedere regel meer 28 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per i gel Bienstaanbiedingen en dienstasn vragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contente betaling. Familieberichten van 16 regels f 1.70, iedere regel meer 26 cent. MEDISCHE POLITIE. De Burgemeester van VHssingen brengt ter openbare kennis, dat blijkens bij hem «ngekomen ambtsberichten Griekenland is besmet verf laard wegens pest, Aziatische eholera, vlektyphus en pokken. VHssingen, 2 Februari 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. HINDERWET. Burg. en Weth. van VSissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare ftennis, dat bij hun besluit van 29 Januari f923 aan L. j. M. Quasters, winkelier al hier, op de daarbij gestelde voorwaarden vergunning is verleend tot het oprichten van een inrichting voor lichtreclame, waar in zullen worden geplaatst een omvormer, üestaande uit een electromotor van 5 P.K. en een gelijkstroom-dynoma van 3,9 K.W. benevens bet plaatsen van een reclame- verfichtingsapparaat met een electro-motor van 1 /6 P.K. in het perceel, kadastraal be kend gemeente VHssingen sectie A no. 1333, plaatselijk gemerkt Badhuisstraat no. f en Coosje Buskenstraat no. 69. VHssingen, 2 Februari 1923. Burg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP Het verkeer met België. Het Belgisch gezantschap rr.eldi ons Ingevolge een overeenkomst tusschen de Belgische en Nederlandsche regee- ring getroifen, zullen vanaf 15 Februari a.s! Nederlandsche onderdanen, voor alen van een bewijs van Nederlander schap (met foto) naar België kunnen reizen. Belgische onderdanen zuilen in Ne derland kunnen worden toegelaten mits zij in het bezit zijn van de Belgische identiteitskaart. Het paspoort is dus niet meer noodig voor Nederlanders of Belgen, maar hel blijft geldig. Personen, die drager zijn van een gunstpaspoort of een vreemdelingen paspoort, genieten dit voordeel niet en moeten een Belgisch visum aanvragen. Belgische onderdanen die in Neder land gevestigd zijn. kunnen een identi teitskaart bekomen bij de Belgische consuls. Zij. moeten echter eerst inge schreven zijn in de registers van het gezantschap of van de consulaten. Dienstweigeraars, deserteurs en per sonen, die in België rechterlijk vervolgd of veroordeeld zijn, zijn van dit voor deel uitgesloten. Be Tabaksbelasting. De -r-correspondcnt van het „Hbld.'' ontving ter meest bevoegde plaatse de volgende inlichtingen „Daar gebleken is, dat de publicatie in ée „Staatscourant" van 10 Januari, hoewel deze in den grond der zaak op dit punt niets nieuws bevatte, velen verrast heeft, daar zij meenden dat ook nü 1 Februari nog wel uitstel zou worden gegeven, is den belastingamb tenaren opdracht gegeven, gedurende de maand Februari, zoo van geen kwade trouw blijkt, nog den stuksge- wijaen verkoop van sigaren uit geban- derolleerde kistjes toe te laten. Daar men zich thans voldoende kan voorbe reiden, zal van een zoodanige toelating na 1 Maart geen sprake meer kunnen zijn." De ex-kroonprins. De Parijsche correspondent van het „Hbld." meldt Volgens een Havasbericht uit Den Haag is de Nederlandsche regeering op het oogenbtik ongerust over de houding van den ex-kroonprins, weshalve mr. j. B. Kan een reis naar Wieringen heeft gedaan. De handelingen van den ex- kroonprins worden, in verband met al- ierlei bezoeken, die hij den laatsten tijd ontvangen heeft, thans zeer streng na gegaan. Het „Hbld." kan mededeelen, dat dit bericht slechts in zoover juist is, dat, hoewel van eenige bijzondere ongerust heid en eenigen specialen maatregel ten aanzien van den ex-kroonprins geen sprake is, toch zijn handelingen streng worden nagegaan. Maar... dat is altijd gebeurd Het Kamerlid Fruyüer. Met ingang van 1 dezer is aan den hoofdirlspecteur van den arbeid L. A. Fruytier, te 's-Gravenhage, iid van de Tweede Kamer, verlof verleend tot het tijdstip waarop zijn lidmaatschap der Kamer eindigt. Met ingang van ge noemden datum is hij tevens ontheven van zijn ambt als hoofd van het 11de district der arbeidsinspectie. Het verlies op de spoorwegen. Het gisteren verschenen Staatsblad no. 7 bevat de wet van den 16en Ja nuari 1923, tot aanvulling en verhoo ging van het Negende Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1922. Achter art. 178 van genoemd hoofd stuk wordt ingelascht een nieuw arti kel, luidende Art. 178a dekking van het verlies op de exploitatie van de Nederlandsche Spoorwegen over het jaar 1921 met inbegrip van het gegarandeerd dividend 32.932.927.52jV VUSSiNGEN, 2 FEBRUARI. Het Beursgebouw. Men schrijft van andere zijde aan de „N. R. Ct." In aansluiting met het artikel van den heer H. C. van Grol opgenomen in het bijvoegsel van dit nummer kan nog worden medegedeeld, dat dit reeds de derde keer is gedurende een dozijn jaren, dat een aanslag op het o5de beursgebouw te Vlissingen werd be proefd. ir. November 1911 reeds vatte de Coöperatieve vereeniging „Eigen Hulp" bet plan op, het haar destijds behoorend gebouw te ontsieren door er een verdie ping op te zetten, deze met een plat dak af te dekken en den toren af te breken. Aiet veel moeite is het toen de Vereeniging tot behoud van Waiclte- ren's natuur- en stedenschoon „Neha- len.nia" mogen gelukken het bestuur der coöperatie te bewegen, voorloopig van dit plan af te zien, In 1915 dreigde opnieuw gevaar, het welk, tijede dank zij de ijverige be moeiingen van den -beer M. Polak, kon worden gekeerd. Het bestuur van „Eigen Hulp" besloot toen, definitief van aanbrenging van een platte afdek king af te zien, en dak met toren wer den in hunne oorspronkelijke gedaante hersteld, in de kosten waarvan „Neha- lennia" 50 en de „Vereeniging tot in standhouding van oude gebouwen" de zelfde som hebben bijgedragen. Thans, in 1923, een hernieuwde aan val op het gebouw. Zal ook deze kun nen worden afgeslagen Het Gasthuis. Naar men ons meldt, werden in het Gasthuis (ziekenafdeeling) alhier op genomen in 1921 183 patiënten, aan- tai verpleegdagen 10.074 in 1922 203 patiënten, aantal verpleegdagen 12.176. Dat ook de daar genoten verpleging wordt gewaardeerd, blijkt wei uit de toename van het aantal patiënten en verpleegdagen, alsmede uit het feit dat gedurende de laatste weken bijna alle bedden bezet zijn. Het perspectief der Christelijk sociale beweging. Voor den Christelijken Besturenbond alhier trad gisterenavond in het Militair Tehuis als spreker op de heer C. Smeenk, lid der Tweede Kamer. Na opening door den voorzitter op de ge bruikelijke wijze en een kort weikomst- woord, sprak de heer Smeenk over „het perspectief der Christelijk sociale bewe ging". De omstandigheden, waaronder wij verkeeren, ving spreker aan, zijn zeer moeilijk. De Europeesche crisis is zeer fel en over de toekomst kan nog niemand met zekerheid spreken. De crisis kon nog lang duren en het is God alleen bekend, wanneer er verademing zal komen. Spr. wees er op dat na eiken oorlog een periode van inzinking van het economisch leven is gevolgd, maar deze crisis overtreft hl felheid alle voorgaande. Spreker ging de aanlei- dende oorzaken van den taatsten we reldoorlog in het kort na en wees er o. a. op welk een ontzaglijke vlucht in de moderne landen industrie en handel in de laatste halve eeuw hebben geno men. Een groote kapitaalvorming had daardoor in de Europeesche landen plaats en 't probleem voor den afzet der producten liet ons niet met r.ust. Door de hooge vlucht van handel en industrie kwam er ook een stijging van het le venspeil der arbeidende klasse en er bestond goede hoop dat de tegenstel lingen tusschen kapitaal en. arbeid al lengs zouden verminderen. Doch 1914 heeft op wreede wijze deze illusies verstoord. Wij hebben gedurende de oorlogsjaren gezien een geweldige ont wrichting van het internationale ver keer en een verstoring van het produc tie-systeem. Een groote verarming van de meeste volken die aan den oorlog hebben deelgenomen, ontstond daar door. De toestand van een 100 miliioen menschcn in Europa is verschrikkelijk. Alleen in Duitschiand leven 55 van de 60 miliioen inwoners onder de meest ondenkbare omstandigheden en niette genstaande dit zijn er in ons land en hngeiand honderdduizenden arbeiders zonder werk. Spr. zette uiteen dat boe wonderlijk het ook schiijnt, werkeloosheid veroor zaakt wordt door onderproductie. Ge durende een reeks van jaren hebben Rusland en de Centrale landen niets geproduceerd en dientengevolge is hun koopkracht zeer verminderd, wat van grooten invloed is op hei internationale handelsverkeer. Ook ons iand onder vindt hiervan de nadeeiige gevolgen, en er is geen voldoende export van goede ren en geen ruilverkeer. Deze verstoring dan het productie-verkeer is eigenlijk de diepste oorzaak van de crisis, waarin we nu leven en de inflatie der marken, kronen en franken is de weerspiegeling daarvan. Al deze dingen hebben een funesten invloed gehad op de verhou dingen onderling en ook in ons land is dit te zien. Wij icvcn nu als het ware in eenzelfde tijdperk aris tijdens den 30-jarigen oorlog. Op de hooggestemde verwachtingen na den oorlog is, nu zij blijken niet in vervulling te zijn ge gaan, gevolgd een groote reactie. De economische bezinning is bij velen zoek geraakt, nu na een korte opleving der conjunctuur, welke na eiken oorlog plaats heeft, is gevolgd een groote de pressie. Spreker kwam vervolgens tot de taak der vakorganisaties en besprak breedvoerig de taak welke vooral de Christelijke arbeidersbeweging in de naaste toekomst wacht. Rekening moet door de vakbeweging gehouden worden met het economisch mogelijke. In dezen tijd 'zal het kunnen gebeuren dat ver kregen voordeelen moeten worden prijsgegeven, omdat het niet anders kan. Een generaal laat zijn leger ook wel eens terug trekken om daarna des te zekerder kans van slagen te hebben. Demagogie moge het anders zeggen, wie de waarheid mint, moet er mee voor den dag durven komen. De groote beginselen c-chter moeten worden in het oog gehouden en spr. wees op de zeer groote waarde van. het collectief con tract, op den uitbouw waarvan de ar beidersbeweging allen r.".druk dient te leggen. Het Christendom he*.:' naar voren gebracht de waarde van den en keling, doch aan de andere zijde gewe zen op het organisch geheel der ge meenschap. Vandaar is de ontwikkeling der collectieve arbeidsovereenkomst volkomen in de Hjn van de groote ge dachten van het Christendom. In deze richting moet worden voort gearbeid. Van de vakorganisaties moeten worden gemaakt instituten die zooveel mogelijk medewerken aan den bloei der bedrij ven, tot zegen voor het geheel. Mede zeggingschap in de bedrijven enz. is hiervoor noodig en dit vereischt weder een groote mate van ontwikkeling der leiders en verantwoordelijkheidsbesef bij de arbeiders. Na nog meer breed voerig deze stellingen te hebben ont wikkeld, eindigde de heer Smeenk met er op te wijzen, dat de Christelijk socia le beweging een groote taak heeft te vervuilen in het midden der maatschap pij en sprak de hoop uit dat allen hier van zullen doordrongen zijn. Door een 4-tal der aanwezigen wer den nog vragen gesteld, welke door den heer Smeenk werden beantwoord. Gisterenavond had de tweede aange kondigde openbare lezing plaats in „de Oude Vriendschap", waar als spreker optrad de heer Wintzen, predikant te 's-Gravenhage. Ditmaal was de be langstelling niet minder groot dan de vorige week. Na met gebed geopend te zijn sprak dhr. Wintzen over „Voorboden van het Wereldeinde" en met groote aandacht werden de uiteenzettingen van den spreker aangehoord. Spreker wees op de waarheid der H. Schrift wanneer aangekondigd worden oorlogen en geruchten van oorlogen hoe alierwege snooden en pestilentiën de volkeren teisteren hoe in deze tijden duurte al ierwege heerscht, de aardbevingen zich vermenigvuldigen en hoe een tijd van benauwdheid der volken aanstaande is. Spreker ging vervolgens de oorzaken dezer onheilen na en wees op Jezus Christus ais den behouder en verlosser der menschheid. Ter afwisseling werden, eenige lie deren gezongen. De storm. Van een bergplaats onder het Bad paviljoen alhier rukte de stormwind gisterenmorgen een luik af, terwijl in den vooravond een lichtkabel, welke was aangebracht op den boeg van een in aanbouw zijnd schip op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde", door den storm contact maakte, zoodat de von ken in het rond vlogen. Waar brand gevaar niet denkbeeldig was, heeft de centrale van „de Schelde" den stroom afgesloten. Ook door aanraking van de electri- sche draden met de natte boomkruinen in de Glacisstraat, ontstond contact en een ongevaarlijk vuurwerk van electri- sche vonken. Ook hier heeft de centrale ingegrepen. De politie redde voorts de vlaggen van de hygiënische tentoonstelling uit handen van den storm, die bezig was deze te vernielen. In de Badhuisstraat werd door den wind een electrische lamp afgerukt. Onder het ouderlijk gezag terug gebracht. Door de politie is een 18-jarig meisje aangehouden, dat er de voorkeur aan gaf eeheele nachten op straat te zwer ven, liever dan in haar woning te Sou burg door te brengen. Waar haar ouders te Steenwijk wonen, werd zij door de zorgen der politie onder het ouderlijk gezag aldaar teruggevoerd. Stowaways. Gisteren zijn in handen van de politie gesteld twee stowaways, die hier van boord gezet zijn van het Duitsche stoomschip „Dantzig", dat op reis was van Antwerpen naar Mexico. Waar de stowaways van Duitsche nationaliteit waren, is hun terugzending over de grenzen van ons land bevor- derd. Een schoorsteenbrand. Gisteren is een schoorsteenbrand ontstaan in het perceel Leliënlaan 27. Waar door den storm uitbreiding van den brand was te vreezen, werd de hulp van de politie ingeroepen, die ei in staagde met een minimax den brand te blusschen. In de Nutsspaarbank aan de Nieuw- straat alhier werden in de maand ja nuari 1272 inlagen gedaan tot een be drag van 77.883.14 en 382 terugbe talingen tot een bedrag van 64.150.56. Er werden in die maand 88 nieuwe inleggers ingeschreven, waardoor het aantal spaarders steeg tot 4543 en hun tegoed tot f 1.063.048.81. Ter lediging werden aangeboden !09 spaarbusjes, inhoudende 1170.20. Met 6633 spaar- zegeis werd bespaard 322.06, welk bedrag op de spaarboekjes werd bij geschreven. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand Januari 1923. Brieven (binnenland) Fie Kooien, Rotterdam M. Rijttenberg, Sluiskil. Briefkaarten (binnenland) Spruijt, Rotterdam P. Voorthuis, Den Haag. Brief (buitenland) Dina Pittoors, Antwerpen. Briefkaarten (buitenland) H.-É. van Bijsierveld. Berlin Emmy Gerria, Hamburg A. M. R. de Keijzer, Alouse- ron Roels Beirgom, Antwerpen. Betonning en verlichting. Het antwoord van. den minister van marine aan den Bond van personeel bij de betonning en verlichting waar van wij gisteren reeds melding maakten luidt in zijn geheel als volgt Uit het schrijven van de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg van 24 Januari ji. en de mij door den voorzitter dier commissie verstrekte inlichtingen is mij gebleken, dat ver mindering van het personeel der licht schepen met 4 man per schip aanbeve ling verdient en wel omdat één le licht- wachter-stuurman en 6 lichtwachters (waaronder een d.d. kok) met het oog op het voor de machinekamer der ge- electrificeerde lichtschepen benoodigde aantal: onvoldoende geacht moet wor den, vooral in de lange wintermaanden. Waar ik echter in deze voor het personeel zoo belangrijke aangelegen heid zoover mogelijk tegemoet wensch te komen, heb ik doen nagaan, welke bezuinigingen verkregen worden bijal dien het personeel der lichtschepen slechts met 2 man per lichtschip ver minderd wordt en de aflossing voorloo pig blijft zooals zij thans is. Ais resultaat van dit onderzoek meen ik mij voorloopig met deze verminde ring tevreden te mogen stellen, doch met het uitdrukkelijk voorbehoud dat, indien na verloop van 1 jaar de toe stand van 's lands financiën geenerlei verbetering ondergaan heeft en dus even ongunstig is als thans, de dienst regeling van „4 weken buiten 2 weken binnen" ingevoerd zal worden. Inmiddels zal zoolang de dienstrege ling „4 weken buiten 4 weken bin nen" gehandhaafd blijft, het personeel gedurende de weken, weike „binnen" worden doorgebracht, moeten invallen voor zieken en verlofgangers aan boord der andere vaartuigen van het loods wezen, de betonning en verlichting en zal het voor alle voorkomende werk zaamheden, zoowel op het reserve lichtschip als elders, gebezigd worden. Verkiezing Prov. Staten. Door de anti-rev. zullen in den kies kring Middelburg voor de Prov. Staten worden candidaat gesteld de heeren mr. A. A. de Veer te Middelburg, aftr. S. Brandsma, Middelburg J. H. Ge- schiere, Grijpskerke, aftr. L. J. van Voorthuijsen, Domburg W. A. den Hollander, Middelburg J. A. Vertregt, Middelburg R. van der Welk', Mid delburg A. D. Littooij, Middelburg J. W. van 't Hoff, SE Laurens en P. Melis Pzn., Serooskerke. Tehuis voor ouden van dagen. Naar wij vernemen hebben Diakenen der Ned. Herv. gemeente te Middelburg een zeer mooi plan opgevat, dat zeker urgent mag worden genoemd. Reeds herhaaldelijk is in hun midden de noodzakelijkheid betoogd om een te huis te stichten voor ouden van dagen, voornamelijk uit die kringen, die door de tijdsomstandigheden niet meer in eigen behoeften kunnen voorzien, bijv. gepensionneerden, personen die vroeger behoorlijk van hun rente konden leven, maar dit door de waardevermindering van het geld en het niet meer betalen van rente door vroeger solide fondsen, hun inkomen deerlijk zagen slinken. Een commissie is benoemd om de mogelijkheid van uitvoering van dit plan, dat zij nader zal uitwerken, te onderzoeken. De bedoeling is een Pro vinciaal Zeeuwsch Rusthuis te stichten voor alle Protestanten van alle richtin gen, zonder onderscheid van rang of stand. Zoowel voor inwoners van Mid delburg als elders in Zeeiand wonenden zal het huls openstaan. Bij uitvoering van het plan zal een gebouw worden ontworpen met zit- en slaapkamers, eetzalen, conversatie- en ziekenzalen, lift, badkamers enz. Er zal naar gestreefd worden een zoo gezellig mogelijk tehuis te krijgen, waarin men in verband met den prijs zal kunnen bekomen een zit- en een slaapkamer, een zit-slaapkamer enz., terwijl het eten zoowel in eigen kamer als in de eetzaal genuttigd zal kunnen worden In het gebouw zullen niet alleen on gehuwde dames en heeren, doch ook bejaarde echtparen en samenwonende dames (zusters of vriendinnen) een ge zellig tehuis vinden. Rusthuis voor ouden van dagen te Middelburg, De villa aan het Noordbolwerk, eer tijds gebouwd en bewoond door wijten burgemeester Pické en later betrok ken door de familie Van Adrichem Bo- gaert, aangekocht door de diaconie der Gereformeerde Kerk te Middelburg, js thans herschapen in een rusthuis voor ouden van. dagen, waarvan Woensdag avond de plechtige officieele opening plaats had. In de schitterend verlichte conversa tiezaal hadden zich daartoe verzameld de gansche kerkeraad der Gereformeer de kerk, de Commissie van Beheer, de leden der Rusthuiscommissie, afgevaar digden van enkele naaivereenigingen en verschillende genoodigden. Na gemeenschappelijk zingen van Psalm 95 vers 1 en het lezen van het loflied uit Psalm 103 opent de voorzit ter der diaconie, de heer Iz. de Ridder, de vergadering met gebed. In welgekozen bewoordingen beette hij de talrijke aanwezigen welkom in deze rustige omgeving. Hij wees op den zegen Gods, onder vonden op den moeizamen arbeid. Hij noemde dezen dag een dag van hoogtij, waarop dankbare stemming heerschen mag. Hij sprak de hoop uit, dat vele ouden straks in het gebouw een rusti- gen levensavond mogen doorbrengen. De heer J. W. Kögeler, secretaris der diaconie, voorzitter der Rusthuis-com missie, verhaalde tot in de fijnste bij zonderheden de wordingshistorie van deze inrichting. De inrichting van het Huis, beeld van het reeds bestaande te Rotterdam, geeft grond te vertrouwen, dat onze ouden van dagen zichi op hun gemak zullen gevoelen. Hij dankte naast God de diaconie, die de commissie de opdracht gaf, voor haar steun, alle gevers, de naaivereeni gingen „Bid en Werk", „Diaconaal Hulpbetoon", „Phöbe" en de Jonge- dochtersvereeniging, die de kasten met linnengoed vulden. Na het zingen, van Psalm 89 vers 7 nam de voorzitter der diaconie weer 't woord en installeerde op plechtige wijze den vader en de moeder, het echtpaar Belksma, dat staande wordt toegezon gen de zegenbede uit Psalm 134 3. Na de officieele opening van het Huis richtte de heer De Ridder zich speciaal tot de predikanten en ouderlingen, wien hij de geestelijke verzorging der ouden opdraagt. Nog werden hartelijke woorden ge sproken door den heer Stevense, den; heer Van Dijk, ds. Bouma en den heer Littooij, alsvertegenwoordiger der commissie van beheer, waarna ds. Bouma deze samenkomst met dankzeg ging sloot. Na het gebruik der thee werden we door het gebouw rondgeleid, waarvan we gerust getuigen kunnen, dat hel alleszins practisch is ingericht. Het is een rusthuis, 't is ook een lustoord. De conversatiezaal beneden, waar aan grenst de rookkamer voor de man-

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1