QOMDERDAG 1 FEBRUARI FEUILLETON De Braziliaansche $S>!<® •«S®^fS^®iSl^ «!«KH!SWgaS»HEEÏiBra^«*w»^!^;?^!»SiW:»^E«?5S?SS®2ai©23 MS VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRijS Voor Vlissiiigcn en gemeenten op Wal- ttieren ƒ2.26 per drie maanden. Franco door het geheele rijk2.50. Wéék-abon nementen 17 cent, alles bij vooroüfcetaSng. Afeonderlijke mariniers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van i, regels f Ï.ÏO voor iedere regel meer BS eestbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per i gei BienstsffiSiBKniigeo en «Sienslaairwages van 1—5 regels 65 eestiedere regel meer ■Ï3 cent, bij contante betaling. Familieberichten van i—5 regels 1.78, tedere regel meer 26 eest. BINNENLAND Be herziening der lager onderwijswet. In het voorloopig verslag van de «ommissie van rapporteurs van de Eer- sfe Kamer, over het wetsontwerp tot wijziging van de lager onderwijswet wordt o.a. gezegd dat de voornaamste grief, welke tegen liet ontwerp werd ingebracht, was, de sterke vergrooting van het aantal leerlingen per klasse. De bezwaren tegen groote klassen werden echter volstrekt niet algemeen gedeeld. Zeer vete leden betreurden de aï- sebaïïing van het onderwijs in het Ftansch. Op verschillende gronden werd liet Cven van onderwijs in het Fransch in f 5de en öde leerjaar bepleit. Vooral voor de leerlingen der lagere school die daarna middelbaar onderwijs ge- tieten, is vroegtijdig onderricht in de Seginselen eener vreemde taal ge- vjenscht, daar zij anders onderwijs in rte veel nieuwe vaicken gelijktijdig be waren. Opgemerkt werd voorts, dat liet Fransch voor een Nederlander een moeilijke taal is, en het alleen reeds 4asvom gewenscht is met het leeren daarvan vroegtijdig een begin te ma liën. Daarvan zijn vroeger geen bezwa ren ondervonden, zoodat de afschaffing ongerijmr is, en dit te meer daar er niets voor in de plaats is gesteld. Tegenover -de vele voorstanders van ♦nderriclit in de beginselen eener vreemde taai, kwamen ook'enkele te genstanders daarvan. Dezen juichten Bet toe dat het Fransch voor de lagere school afgeschaft blijft De wachtgeldregeling kon geen ai- gemeene instemming verwerven. Veie leden betreurden de houding «loor den minister aangenomen fen op zichte van het vervolgonderwijs. Zij vroegen zich af of er inderdaad vol doende reden bestaat tot schrapping van art. 61 der L.O. wet 1920 over tc gaan. De minister is van oordeel dat Het nut van het vervolgonderwijs niet geëvenredigd is aan de kosten daarvan *en dat het niet meer in een behoefte voorziet. Deze leden konden die ziens wijze volstrekt niet deelen. De hoop werd uitgesproken, dat de minister alsnog de voortzetting van het vervolgonderwijs mogelijk zou maken door voor gevallen, waarin dit onder wijs nuttig werkt, gelden ter ondersteu- nting daarvan aan te vragen buiten de E'. Of-wei om. Klerken bij de departementen van algemeen bestuur. De minister var\ binnenlandsche za ken en landbouw maakt bekend, dat in Be maand October een examen zal ge- Ttoaen worden voor de betrekking van TiÜerk bij de departementen van alge meen bestuur. Om tot het examen ie kunnen worden flS&r het Prattseh van A. MATTHEIJ. Ge zegt? vroeg De Maugiron verbaasd. Hoe 'het te beletten vraag ik Nu, ik moet u zeggen, mevrouw, dat ik van u iets anders had verwacht, een geheel ander woord. Welk woord dan? Ik dacht, dat ge terstond zoudt gezegd hebben dat duel mag niet plaats hebben, het moet tot eiken prijs belet worden Ja, natuurlijk, het moet ook belet worden I Maar hoe Dat is de grootste vraag. Ik zie nog niet welk middel daartoe kan worden aangewend. U Dc Maugiron wist niet wat ihiij den ken moest en had al zijn zelfbcheer- sching noodig om niet in woede los te barsten. Hoor eens, mevrouw De Sergy, zei hij, na zich op de tanden gebeten te 'hebben, gij hebt mijn hand wel weten tegen te 'houden, toen ik de beleediger was, maar ditmaal ben ik de beleedigde partij. Gij zult toch niet van mij vergen, denk ik, dat ik mijn excuses zal gaan maken voor den slag in 't aangezicht, die mij gegeven werd I Luister goed, wat ik u verzoeken mag Als men dat toegelaten, moeten de eandidafeii den leeftijd van 17 jaar hebben bereikt en mogen zij nier ouder zijn dan 25 jaar. Het bedoelde onderzoek za! omvat ten a. grondige kennis van de Neder landsche taal b. bekendheid met de Fransche, Duitsche en Engeisehe taal c. de rekenkunde tot en met de gewone en tiendeelige breuken en de evenredig heden d. dc aardrijkskunde van Ne derland en zijn koloniën, benevens eeni ge algemeene kennis der aardrijkskunde van Europa en de overige wereiddee- len e. de geschiedenis, in hef bijzonder van Nederland en zijne koloniën f. de beginselen der Staatsinrichting van Nederland en zijne koloniën. Bovendien wordt als eiscli gesteld „goed, vlug en duidelijk schrift". Aan dc .candidaten, die aan die vcr- eischiten hebben voldaan, zal door de permanente examencommissie voor candidaten voor de betrekking van klerk bij een der departementen van algemeen bestuur een diploma van voldoend afgelegd examen worden uit gereikt Aan het bezit van dat diploma kan geen recht op benoeming worden ont leend. De aandacht wordt er op gevestigd, dat wegens inkrimping van personeel en beperking van den Staatsdienst de kans op aanstelling naar alle waar schijnlijkheid gering zal zijn. Raad voor de Scheepvaart. 5 oor den Raad voor de Scheepvaart te Rotterdam is behandeld de aanvaring op 17 November 1922 op de Schekie tusschen het Nederlandsche zeilschip „Wflheiitiina" en het Belgische stoom schip „Siërra Verda". De kapitein van het zeilschip, G. W. •Gorter, verklaarde, dat bijop weg va» Antwerpen naar Engeland zijnde, an kerde nabij Vlissingen, met de bedoe ling later naar zee te gaan. Toen er niemand op het dek was, voer het Bel gische stoomschip, dat naderhand te kennen gaf het zeilschip voor een mce- ganer te hebben gehouden, den zeiler recht van voren aan. Het zeilschip maakte water en het stoomschip keerde naar Viissingen terug. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor en de schade werd doof de Fransche maat schappij. die het Belgische schip had verzekerd, vergoedt De Raad zal later uitspraak 'doen. Arbeidsvoorwaarden voor gemeente- personeel. De gemeenteraad te Breda heeft be sloten den werktijd per week voor de werklieden weer op 48 uren te bren gen. De vacantietoeslag zal behouden blijven, maar daarentegen vervallen drie der feestdagen, welke nu als ge- wono werkdagen zulien worden be schouwd. De kindertoeslagregeüng zai worden verbeterd en zoodoende in overeenstemming gebracht met die, welke reeds voor andere groepen per soneel is ingevoerd. Door den gemeenteraad te Den Hel der werd een voorstel tot het invoeren van éie 48-urige werkweek voor de gemeente-werklieden, verworpen. Scheepvaartbeweging. Gedurende Januari 1923 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 739 sche pen, metende 1.108.518 netto reg. ton, waarvan 5 zeilschepen en 9 zeelichters. Voor Rotterdam waren hiervan, met inbegrip van Hoek van Holland, be stemd ö6§ schepen, met. 1.018.754 netto reg. tons. in Januari 1922 kwamen den Nieu wen Waterweg binnen 559 schepen, duel laat doorgaan, zal mijnheer De Sergy op dit uur geen zoon meer hebben 1 En ik denk, mijnbeer De Maugi ron, hernam Balda, hem eensklaps recht in het gelaat ziende, dat gij is het wel noodig het u te zeggen als gij Lucien de Sergy doodt of ook slechts verwondt, nooit zult trouwen met Lucie de Sergy, en derhalve geruïneerd, zoo niet onteerd zult zijn, Ja, ja, dat weet ik zelf nog veel beter dan gij 1 riep De Maugiron drif tig uit. Al onze plannen, onze vooruitzich ten zijn dan verwoest, vernietigd En óp zachter toon voegde hij er bij Daarom juist kom ik tot u, mevrouw, om samen te zoeken, te beraadslagen 1 Nu mij goed, Dc Maugiron Als gij op dien toon spreekt kunnen wij wellicht iets vinden. Zie eens aan, mevrouw, hervatte De Maugiron, zou mijnheer De Sergy niet tusschenbeiden kunnen komen O neen, zijn tussdhenkomst zou hier niets baten. Maar freule Lucie dan Als haar angst eens werd opgewekt V^eet ge wel, dat ge vroeger reeds aan dat middel hebt gedacht? Ja, ja, zcide Balda. schijnbaar diep nadenkend, dat is de béste en waarschijnlijk ook de eenige kans, die ons rest 1 De Maugiron voelde zich geenszins metende 814.404- netto leg. ton, waar van 2 zeilschepen en 5 zeelichters. Voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland, waren hiervan be stemd 539 schepen, nietende 778.703 netto reg. ions. Alzoo voor den Nieuwen. Waterweg een vermeerdering mei 17Ü schepen en 294.144 netto reg. ton en. Voor Rotter dam een vermeerdering met 129 sche pen en 240.051 netto- reg. ton. Een hulde van Broekhays. Na afloop van de vijf c-n twintigste voorstelling van Henri ter Hall's revue „Nou Nou" in het theater Soesman te Rotterdam, werden o.in. aan de drie voornaamste artisien, mevrouw KöMer- Van Gelder (Roosje), Buziau cn S. Nieuwenhulzea bloemenmanden aange boden namens den heer W. Broeküuys. In al deze manden bevond zich een enveloppe. Toen ze door tie artisten geopend werden, bleken ze een bank biljet van duizend gulden te bevatten. Gemeerite-ontvsmger geschorst. De gemeente-ontvanger van Ey.gels- hoven (L.), ten wiens huize, volgens zijn aangifte, de gemeentekas, inhou dend rutin j 1700, zou zijn ontvreemd, werd door den raad voor den tijd van twee maanden uit zijn functie ge schorst Stads- e« Pr ovinciggëig'Siws VLISSINGEN, I FEBRUARI. De reizende tefttaonsteJEng. Nog slechts 3 dagen cn de reizende tentoonstelling zal worden gesloten. Er zijn thans in hef gebet! 5000 bezoekers geweest, een aaniai dat niemand had durven verwachten. Het blijft nog gere geld loopen. Gisteren zijn er nog 163 bezoekers geweest Wij wekken hen die nog geen kijkje genomen hebben krachtig op. vooral de gelegenheid niet te verzuimen om alsnog kennis te nemen van deze teer- jrame .tentoonstelling. De voormalige Beurs. in de „N. R. Ct." komt een artikel over de voormalige Beurs' voof van de hand van den lieer H. G. van Grol, ge meente-archivaris. Dit artikel is voor onze gemeente/van geschiedkundige waarde cn wij achten het daarom belangrijk genoeg hef in zijn geheel over te nemen. Voor heden hadden wij daarvoor echter geen plaats en zullen liet daarom in liet volgend nummer opnemen. My Boy. In het „Alhambra"-theater wordt vanaf morgen de film „My P>oy" ver toond, waarin Charley Chaplin en Jackie Coogan optreden. Het „Handelsblad" schrijft over deze film liet volgende Op gevaar van ernstige protesten uit te lokken, wagen wij 't er op den klei nen Jackie geluk te wenschen met de ontbinding dor firma Chaplin Coo gannatuurlijk afgezien van de aan leiding tot de verbreking dezer associ atie, die, naar het 'heet. in dc al te exorbitante financieel® eischen van Jackie's ouders moet hebben gelegen en deze schets, waarin Coogan jr. alleen voor de zaak optpreedt, nog te preferecren boven The Kid. Want de speeltalenten van het ventje komen er zooveel beter in tot hun recht, en daar om is 't, zooals ook door de titels aan gegeven wordt, toch eigenlijk te doen. Het ware wellicht juister geweest van op zijn gemak. Hij begreep dat Baida voor hem niet dezelfde meer was van weleer. Zou hij soms haar werktuig zijn geweest? Had zij hem tot dit hachelijke uiterste gebracht om door hem Lucien uit den weg te laten rui men Wat won zij bij zijn dood dan Als Lucien dood was, werd immers zijn zuster en niet Baida de erfgenaam van zijn fortuin 1 Hoe De Maugiron ook redeneerde, ;hij bad nu eenmaal wantrouwen tegen Baida opgevat en dat kon hij niet van zich afzetten. Niettemin dacht hij, dat het zijn nut kon hebben om schijnbaar op haat te blijven bouwen, zooals hij zulks tot nu toe in werkelijkheid had gedaan, al nam hij zich ook in stilte voor om Balda te surveilleeren en al haar doen en laten aan een scherpe controle te onder werpen. Ik verlaat mij. geheel en al op u, mevrouw, zeide hij daarom ik weet. boe in dat mooie hoofd een altijd krachtige geest zetelt Ik geloof met u, dat Lucie de eenige persoon is, die in staat zal zijn de dolle drift van haar broeder te breidelen. Maar laten wij, met uw goedvinden, eens nagaan boe er hier gehandeld dient te worden. Zoudt ge 't niet goed vinden, haar dadelijk in den arm to nemen Dadelijk Neen, dat zou onvoor zichtig zijn. Ja Waarom Charlie, indien hij zich in het „jochie" wat minder op den voorgrond gesteld had. bi ieder geval, in deze eersteling van den zesjarige als hoofdacteur, komen we niets te kort aan wat het expressie ve gezichtje met de groote sprekende oogen, het slanke, pittige figuurtje en de onbevangen, aanvallige maniertjes in hun kinderlijke natuurlijkheid aan charme bezitten. De uitdrukking, die hij beurtelings aan verdriet en vreugde, aan angst cn aanhankelijk vertrouwen weet le geven, blijft steeds van "n on gekunstelde spontaniteit die niet aan te ieeren is en zelfs daar waar hij, eenigs- zins moeizaam, 'n ingestudeerd matro- zendansjc ten beste geeft, behouden z'n bewegingen toch den eenvoud en de ongedwongenheid, aan zijn leeftijd eigen. Is '1 niet bewonderenswaardig, zooals deze B-oy 't verstaat in dit vrij banaai- sentiroeriteele schetsje (dc inhoud is trouwens bijzaak) de toeschouwers te pokken en met z'n wisselende stemmin gen te doen meeleven Er wordt bij z'n guitige streken gul gelachen en als Jackie aandoenlijk doei in z'n hartelijke toewijding of zeil verdriet heeft in z'n angst"om van z'n trouwen „kaptein" te worden gescheiden, is c-r bij do dames in onze buurt vee! gesnuffel en druk ge- werk roei zakdoekjes. Ja,«:n aan dien ouden kaptein met z'n slecht aange plakt ringbaardje teelt hij 'n pracht van een sympapthieken partner, die zich steeds bescheiden op bet tweede plan houdt. Aan het postkantoor alhier werd ge durende de maand januari in de rijks postspaarbank ingelegd 48013.,4 en terugbetaald 65002.47. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 23075. Betonning en ver lichting. De Centrale Nederlandsche Arobte- nsarsbond meidi ons Door onzen vertegenwoordiger in de bijzondere commissie voor georgani seerd overleg, betonning en verlichting, werd heden van den minister van ma rine bericht ontvangen, dat het voor stel, hetwelk in dc- laatst gehouden vergadering dier commissie een punt van bespreking uitmaakte, «enigszins gewijzigd, gedurende een jaar als proef zal ingevoerd worden. Door deze regeling zal voortaan de dienst aan boord der lichtschepen met een lichtwachter minder per kwartier worden verricht, terwijl het aantal lidwwacbfers-stuurlieden ongewijzigd blijft. Hiermede zal de-dienstregeling 4 we ken buiten, 4 weken binnen voor het betrokken personeel gedurende dat tijdvak gehandhaafd blijven. Het collectief ontslag van de linksche raadsfractie te Huist verwekt heel wat agitatie. Dinsdag was de Commissaris der Koningin daar ter plaatse, teneinde een onderzoek te doen naar aanleiding van de aanklacht, gedaan door den notaris Van Dalsurn en betreffende beweerde knoeierijen met den aankoop door de gemeente Huist van een groot perceel bouwterrein, aldus meldt het „Hbld.". Het gewone onderzoek ter secretarie, wat anders eerst dezen zomer zou ge schieden, werd nu ook reeds gehouden. De leden van de rechtsche raadsfractie op één uitzondering na -de auto riteiten,, rechtstreeks of zijdelings be trokken bij den scholenbouw en de sub sidie-aanvrage, maakten van deze ge legenheid gebruik om bij den Commis saris der Koningin ter audiëntie te gaan. Ook had de burgemeester den inge- Dat is nogal eenvoudig. Zoo Lucie voor het iaatste oogenblik gewaar schuwd werd, zou zij den tijd hebben, Lucien te zien en te raadplegen. Neen, geloof me,'ze moet de vreeselijke tijding onverhoeds vernemen, op het laatste oogenblik, als er bijna geen redding meer mogelijk is, als zij Lucicns dood alleen kan voorkomen door haar toe stemming in het huwelijk met u. Ten einde Luciens opoffering te voorkomen, zal zij zichzelf opofferen. Geeft gij daarentegen hem en haar gelegenheid om elkander te verstaan, dan za! Lucien haar op ik weet niet welke wijze gerust pogen te stellen en haar overtuigen, dat er voor hem geen werkelijk gevaar bestaat en dan... dan hebben wij niets geen invloed, geen macht meer op haar. Ja, dat is zoo, beaamde De Mau giron, getroffen door de juistheid dier redeneering. Toch moeten wij ook niet al te lang wachten. Wanneer wordt er dus met freule Lucie gesproken Mijnheer De Sergy moei, zooals gij weet, na ihet bal met baar een laatste verklaring hebben. Op dat oogenblik heeft men haar alleen, buiten eiken anderen, invloed en dan bestaat, dunkt me, de beste kans om haar door de vrees het zoo moeilijk te geven jawoord af te persen. Maar zoudt ge mij niet aanraden om mijnheer De Sergy op de hoogte te brengen van hetgeen er reeds gebeurd is en zonder een tijdige tusschenkomsi INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. gesprak van te dag III! Zeg,. waar gaan we vanavond been Wel, - natuurlijk naar de LÜXOR, dan weet je toch zeker dat je niet be kocht bent, want die geeft een 2 Week- sche Film op één avond, terwijl er bij een ander niets van bekend gemaakt wordt, dus mooi of niet mooi ben je verplicht terug te komen. In de LUXOR is dat niet zoo, die waarschuwt altijd van te voren. Dus je gaat usee hé Ik heb gehoord ROGER DE GESCHAND VLEKTE moet zoo'» prachtfilm zijn, die was bij TUSINSKY in Amsterdam en Rotterdam dag in dag uit UITVER KOCHT. Dus afgesproken, taal jij dan morgenvroeg gauw* de kaartjes, want anders heb je kans weer geen plaats te hebben. Krab nietBedaar de prikkeling en pijn door gebruik te maken vail Fos ter's Zalf. Vele huidkwalen breiden zicii uit en verergeren door te krabben. Fosters' Zalf is antiseptisch en bijzon der verzachtend en 'beelend bij alle jeukende huidaandoeningen. Verkrijgbaar in apotheken cn drogisi- zaken a 1.75 per doos. 9 zetenen verzocht de vlag uit tc steken, ton einde den indruk te wekken dat het bezoek van den Commagaris der Ko ningin een vereerend bezoek was. Doch alleen op de stadstorens, bij den bur gemeester, de wethouders, van de pastorie en bij bovengenoemde autori teiten woei de driekleuralles bijeen slechts een dozijn vlaggen. Na den middag ontving de Commis saris ihiet raadslid Poppe, den notaris Van Dalsurn en den regent van het R. Kath. Liefdehuis, Wilking. Inmiddels ligt het in de bedoeling van de uitgetreden raadsleden, in openbare vergaderingen, enz., de ingezetenen tot in bijzonderheden bekend te maken roet betgeen er gebeurd is. KERK- EN SCKQQLNÏEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Honte- nisse (toez.) ds. J. W.Maas te Gapinge. Geref. Kerken. Beroepen te Bleiswijk ds. G. Laarman te Scharendijke. Dezer dagen behaalde de heer Tiir Eerman het practipaedisch-diploma volgens het systeem „dr. Scholl". MARINE EN LEGER, Den luitenant ter zee Ie klasse F. W. Coster, onlangs uit Oost-Indië terugge keerd, werd 30 Januari het bevel over de „Cornell's Drebhel" en het onderzee station te Vlissingen opgedragen. Opgave van overgeplaatste onderof ficieren der zeemacht 1 Februari bootsman W. B. jonk mans van Van Speijk naar Gelderland. 10 Februari id. A. A. Bruinhout van wachtschip Willemsoord naar onder zeedienst Viissingen serg.-madiinedr. F. J. de la Fonteijne van Van Speijk naar onderzeedienst Willemsoord. 15 Februari machinedrijver-majoor W. de Jong van Van Speijk naar on- derzeedienstkazerne. Per stoomschip „Kawi" zijn in Ne derland uit Oost-indië teruggekeerd Serg.-machiiiedr. W. L. van Zijl, serg.-schrijver G. Salm, serg.-bottelier J. Koning, korp.-machinedr. A. H. Niehting, stoker le ld. C. j. Dhont, korp.-ziekenverpleger G. J. Kurvers, marinier le ld. L. j. Duadart, scboen- nog gebeuren moet Doe in dat opzicht, wat u goed dunkt, De Maugiron, antwoordde Balda, maar in uw plaats zou ik daarover voorloopig nog niet met hem spreken. Gij zoudt hem, vrees ik, als 'hij alles wist, in een lastig geval brengen. Kan hij goedschiks zeg bet zelf iemand gaan voorstellen als zijn schoonzoon, van wien hij, weet, dat deze; den volgen den dag met zijn zoon een duel hebben zal op leven of dood Ja, dat is ook waar, mompelde De Ataugiron nadenkend. -Geloof me, laat De Sergy zich eerst tegenover u op officieele wijze verbonden hebben en vertel hem dan. wat er tusschen u en Lucien is voorge vallen. We zulien alsdan met veel meer kracht kunnen optreden tegen Lucie en door haar tegen Lucien, In Balda's zienswijze Jag wel iets goeds, dat De Maugiron ook niet kon betwisten. Toch was hij slechts ten halve overtuigd en niet van de bij hem gerezen twijfel genezen. Toch kwamen hij en Balda overeen, dat men, tot na de officieele voorstelling, mijnheer De Sergy van het gebeurde onkundig zou laten. Balda hield dus alle draden in 'han den, die door baar zoo kunstig waren gesponnen. Zij meende nu van baar eindelijke zegepraal overtuigd te kunnen zijn. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1