M MB OOGliïBllK IS Dl fMSCH osmmmmmym HEISCHOCflEOWm EMA1IXEHOUTWERK, TEGELS Eli YlOEStK WOENSDAG 31 JANUARI GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- ea Ffovinrieniettws m PPACTISCHE STROOtBOSSEM YHRKR.VG3AAR. DE" LEVER'S ZEE PMV. VLAAfiOmGEM GRATIS een zakje A.J.P.'sGrenadinesaus in ieder pakje A.J.P's Aman- deltjespudding". Tijdelijke Reclame. asamiTOmMMMi Reel. -0-5 •WW" VL1SSINGSCHE COURANT ABOWNEMENTS-PRljS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.28 per drie maanden. Franco tioor liet geheele rijk 2.50. Week-abon- «ementen17 cent, alles bij vooruitbetaling. AfeonderJIjke nummers 5 ceat. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor ieders regel meer 28 'centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per r gei Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen var. i5 -egels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70, Iedere regel meer 26 cent. AANVULLINGSAGENDA voor de voortgezette vergadering van «ten Taad der gemeente Vlissingen van 26 januari j!., op Vrijdag 2 Februari, des namiddags 2 uur. 11. Te behandelen punten 12. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling eener verordening op de monumenten. Amnestie aan gevangenen Naar de Haagsche correspondent van ,,de Te!." verneemt, zou de Koningin voornemens zijn ter gelegenheid van tiaar regeerings-jubileum amnestie te verleenen aan verschillende gevange nen. De secretaris van de Koningin, iaron Van Geen, tot wien de corres pondent zich om inlichtingen wendde, wenschtc evenwel het bericht niet te fcvesfigen, noch tegen te spreken. De R. Katlr. Volkspartij. Verschenen is het concept-program iet R.-K. Volkspartij, die den arbeid in al zijn onderscheiden vormen als de voornaamste oorzaak van het welvaren der staatsgemeenschap beschouwt en mitsdien de rechten van den arbeid on der de eerste en voornaamste, waaraan •Se Staat zijn aandacht heeft te wijden, erkent. De nieuwe partij acht de huidige eco nomische politiek niet met deze ge rechtigheid in overeenstemming, en op verschillende punten als o.m. ..finan- ft'e»", „sociale aangelegenheden", „Handel", „Defensie", „Godsdienst' en „Organisatie" heeft zij haar speciale wenschen en verlangens geformuleerd. Kort samengevat wil zij inzake finan ciën krachtiger bestrijding van het ka pitalistische stelsel inzake soc. aange legenheden hoopt zij de arbeidende Sevolking meer te brengen op die plaats, die haar krachtens haar waar de voor de gemeenschap toekomt. Den handelt wenscht zij te beperken tot haar werkelijke waarde voor de ge meenschap, dien slechts toelaatbaar achtende, in zooverre deze de noodza kelijke distributie van goederen betreft. Defensie geeft haar aanleiding op be zuiniging aan te dringen en te streven de militaire lasten naar billijkheid te verdeelen over personen en bezit, ter wijl zij, inzake den godsdienst de hou ding der R.-K. staatspartij bij de jong ste grondwetsherziening inzake het processieverbod betreurt. Volgt tenslotte de organisatie, waar bij zij het niet mogelijk acht in de R.-K. Staatspartij haar doel te bereiken, om dat wel in zaken van zuiver godsdien- stig-zedelijken aard, doch nief in so ciaal-economische zaken vertrouwen kan worden gesteld in personen, die mede (in de practijk in hoofdzaak), door maatschappelijke tegenstanders worden gekozen. Het program is op deze korte samen vatting opgebouwd. Is dat juist Men deeit aan het „Hbl£." mede fn 1920 werden ze waren toen itoodig 40 tijdelijke adjunct-inspec teurs der registratie aangesteld voor den tijd van drie jaren. Primo Mei toopt de aanstelling dezer ambtenaren, voor 't meerendeei candidaat-notarissen, af. Werk is er voor hen absoluut niet meer. Hier en daar schijnt er nog een inspec teur der registratie te zijn, die zijn ad junct nog wat te doen kan geven, maar dat is dan ook alles. Om nu geen on gelijkheid te scheppen en niet van een enkelen ambtenaar de aanstelling te verlengen, zou men nu aan het depar tement van financiën besloten zijn deze 40 ambtenaren allen maar weer voor een vol jaar in te huren. Wat het rijk 160.000 zal kosten. Geen visitatie noodig Volgens verhaal van een ooggetuige wordt aan „het Volk" medegedeeld, dat te Glanerbrug bij Enschedé op Donder dag 25 januari 1.1. 's avonds te 5 uur, prins Heinrich van Pruisen, de broeder van den ex-keizer, passeerde per auto. Hij had drie groote koffers bij zich, doch kon verder rijden, zonder dat deze koffers gevisiteerd werden. Even min werd naar papieren van cien prins gevraagd. De Broekbuys Premie-Ieening. Al is de Simplex-machine Maandag avond in Bellevue te Amsterdam in beslag genomen, toch blijft het Gouden Kalf nog steeds het gouden kalf, en de hoop van velen, dat ze een boutje er van af kunnen snijden, schijnt dus nog recht van bestaan t,e hebben. Zooals wij reeds meldden, werd de Simplex-machina eerst na afloop van de trekkingen in beslag genomen en dat op verzoek van de Rofterdamsche justi tie. Waarschijnlijk zal de machine op de Rotterdamsche rechtbank gedemon streerd worden en zal de onschuldige hand van een rechtschapen deurwaar der zonder siddering, omdat er toch geen prijzen dan bij te verloten zijn het rad van avontuur in beweging moeten brengen en de rechters zullen dienen vast te stellen of de rijwielvelgen met nummers, dan wel juist zoo ge smeerd draaien als de loterij-wet dat cischt. ■Broekhuys heeft intusschen besloten de nieuwe trekkingen gewoon te laten doorgaan. En daar slechts de machine als bewijsmateriaal moet dienen en kaartsysteem noch boeken in Bellevue in beslag werden genomen, mogen de aanbidders van hét kalf van Broekhuys blijkbaar nog in zoete loterij-hoop blij ven leven. (,,N. v. d. D VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de vol gende voorstellen aan den gemeente raad gedaan Het zal zeer zeker in het belang der gemeente moeten worden geacht, indien gebouwen van monumenfalen aard voor haar behouden blijven. Dat uit een oogpunt van geschiede nis en kunst omtrent deze materie wet telijke voorschriften door de regeering in het leven zullen worden geroepen is dan ook alleszins toe te juichen. Intusschen bestaat thans nog de mo gelijkheid, dat gebouwen of gedeelten van gebouwen, welke monumentale waarde bezitten, zij het dan ook met toepassing van de voorschriften betref fende slooping van gebouwen, voorket mende in hoofdstuk VIII, der Bouw en Woonverordening, voor de gemeen te verloren gaan. In afwachting van een wettelijke re geling achten wij het evenwel raadzaam indien door uwen raad een plaatselijke verordening wordt vastgesteld, waarbij het sloopen, hetzij, geheel of gedeel telijk, of het uiterlijk veranderen van gebouwen, behoudens onze vergunning, wordt strafbaar gesteld. Tevens zou daarbij de mogelijkheid kunnen worden geopend, aan een even- tueele vergunning van ons college be paalde voorwaarden te verbinden. Bij het opleggen van die voorwaarden kan het algemeen belang gediend worden, terwijl de belangen van den eigenaar van het bouwwerk daarbij niet uit het oog behoeven te worden verloren. Onlangs is ook door de gemeente Deventer een dergelijke verordening vastgesteld. Daarbij is als voorbeeld genomen de regeling welke te 's-Gra- venhage geldt en'welke, met eenige wijziging, ook voor onze gemeente zou kunnen worden in het leven geroepen. Welke gebouwen uit een oogpunt van geschiedenis of kunst van belang zijn, worden vermeld op een door ons college aangelegde lijst. Op deze lijst waarvan door ons reeds een ont werp is opgemaakt zijn geplaatst de gebouwen en gedeelten van gebouwen, welke voorkomen onder Vlissingen in de Lijst der Nederlandsclie Monumen ten van geschiedenis en kunst (Deel VJ 1922). De lijst van ons college kan naar behoefte worden aangevuld en gewijzigd. Voor het aanvullen of wijzigen van de lijst, of voor het verleenen of wei geren van een vergunning om te sloo pen of te veranderen van een monu mentaal gebouw is het van belang, dat ons college worde bijgestaan door een commissie. In een zoodanige commissie zouden zitting kunnen neinen de voorzitter - en een lid van de commissie voor de Oudheidkundige verzameling de wethouder en de directeur van ge meentewerken en de gemeente-archi varis. Waar bij een regeling ais de onder- werpelijke de belangen van den eige naar van gebouwen ten zeer zijn be trokken achten wij het billijk, dat van een door ons genomen beslissing be roep bij uwen raad openstaat. Op overtreding van de verordening ziin de straffen gesteld, welke de ge meentewet aangeeft. Bovendien kent genoemde wet ons college de bevoegd heid toe, om desnoods ten koste der overtreders eener verordening, te doen wegnemen, beletten of verrichten van hetgeen, in strijd met de verordening, wordt daar,gesteld, ondernomen of na gelaten. Een ontwerp-verordening op de mo numenten wordt ter vaststelling aan geboden. Bij een herziening van de Algemeene Politieverordening zou voor deze ver ordening een plaats daarin kunnen wor den ingeruimd. Onder overlegging van een schrijven van Zijne Excellentie den minister van arbeid, handel en nijverheid- van Ja nuari 1923, no. 670 W.V.R. afd, W.V. en A.B., waarbij deze zicii bereid ver klaart een subsidie van 35 te verlee nen in de kosten van werkverschaffing, gedurende het tijdvak van 27 November 1922 tot en met 4 Maart 1923, mits de door hem gestelde voorwaarden worden nageleefd -en het ontvangen gunstig advies van de commissie van advies voor crisiswerkloosheid hebben wij de eer U voor te stellen de ministerieele voorwaarden te aanvaarden, zulks on der handhaving van de door U bij raadsbesluit van den 6en November jl. vastgestelde regeling voor de werkver schaffing, die valt binnen de bepalin gen door den minister gesteld. Wordt een en ander door U aange nomen, dan is het ook noodzakelijk ge worden de werkgelegenheid te verrui men. Het tegenwoordige werk aan den Singelweg en aan den Koudekerkschen weg nadert zijn voltooiing -, voor laatst genoemd werk stellen wij U voor alsnog de noodige materialen voor de bestra ting, ten bedrage van ƒ3300 aan te schaffen. Voor werkverruiming komt in de eerste plaats in aanmerking het verbeteren van den Singelweg tusschen Scheldesti aat en Brouwenaar- straat, waarvoor het benoodigd mate riaal ƒ3100 zal bedragen Het verbeteren van den Boschweg, waarvoor 1400 aan materiaal noodig zali zijn en het verbeteren van een ge deelte van den Zandweg aan mate riaal geraamd op ƒ3130. Deze werken zijn nader omschreven in het overgelegde rapport van den directeur van gemeentewerken. Wij stellen U voor, den minister te verzoeken goed te keuren, dat de ge noemde werken voor werkverschaffing worden bestemd. Omtrent de kosten der werkverschaf fing deelen wij U nog mede, dat aan werldloon werd betaald in het najaar van 1922 et 14.600 en van 1 tot en met 26 Januari 1923 ƒ11.000. De raming voor 1923 bedraagt ƒ20.000. Daar het gewenscht was, dat eenige personen hoewel noch kostwinner noch gezinshoofd, in verband met hun toe stand, tot de werkverschaffing werden toegelaten, zullen wij daarvoor de goed keuring van den minister vragen, in verband met subsidie-voorwaarden en op voorstel der commissie, eveneens de ministerieele goedkeuring vragen voor het alsnog toelaten van één per soon, hoewel ook deze niet.bepaald kostwinner of gezinshoofd is. INGEZONDEN SflEDEDEELINGEN VLISSINGEN, 31 JANUARI. Steun aan noodlijdende kunstenaars. De R. Kath. tooneelclub „Onze Kring" heeft het initiatief genomen om op Zondag 11 Februari een soirée te organiseeren, waarvan het batig saido zal worden afgedragen aan het fonds ten bate van Nederlandsche noodlij dende kunstenaars en musici. In verband hiermede werd ons ver zocht onderstaande opwekking te plaatsen, waaraan wij gaarne voldoen: Dat steun onmisbaar is, wijzen de feiten mei ontstellende klaarheid aan, want zoo er geen nieuwe kansen ge schapen worden, zijn vele onzer kun stenaars ten ondergang gedoemd. Het zijn waarlijk niet de minst be gaafden, wien het water tot de lippen rijkt. Oorzaak van den grooten nood is de geringe koopkracht van het publiek in binnen- en buitenland concerteeren is voor velen haast onmogelijk door de geringe honoraria, terwijl de concur rentie van artisten uit de verarmde lan den ongelooflijk groot is. De regeering op de nooden gewezen, stelde steun in uitzicht, heeft echter hare toezegging weder moeten intrek ken. De som, maar dan verveelvoudigd, welke de regeering onder den druk der bezuiniging heeft moeten weigeren, vragen wij aan U Nederlanders, die nj,et wenschen dat zoovele onzer beste en grootste geesten ten onder zuilen gaan. Voor onze beeldende 'kunstenaars be staan geen kassen waaruit geput kan worden om hen maar eenigszins door deze kommervolle tijden heen te hel pen. Wij vertrouwen vast op de hulp van allen die de kunst hoog stéllen. Van gedachten zijnde dat hiermede de nood der kunstenaars voldoende is aangetoond, vragen wij hierbij de me dewerking van de ingezetenen, om ook een steentje bij te dragen en de soirée te bezoeken, welke plaats zal hebben Zondag 11 Februari e.k, in de schouw Y1M fABB IKéVIVTE Al VAN LUK EN TWIfVfK burgzaal „de Oude Vriendschap", te geven door de R. Kath. tooneelclub „Onze Kring", welke zal opvoeren het blijspel „Summa cum Laude", gevolgd door een bal. Het batig saldo hiervan zal worden afgedragen aan het comité welke het fonds beheert ten bate van Nedertand- sche noodlijdende kunstenaars en mu sici, waarvan in de toewijzingscommis sie o.a. zitting hebben dr. G. W. van Heukelom, hoofdingenieur der Nederl. Spoorwegen Willem Hutschenruyter, voorzitter Orkest-organisatie U. S." O.; Monseigneur 1. C. A. van Schaik, pre sident-directeur v.h. R. K. Seminarie te Culemborg Jan Sluijters, kunstschil der Otto van Tussenbroek, directeur van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem. Dames en lieeren welke sympathisee- ren met dit doel en genegen zijn het batig saido op te voeren door h£t ani- meeren van den kaartenverkoop en zich willen belasten met het verkoopen van een speciaal voor dit doel gemaakt ge dichtje „De Torens zingen", van Annie Salomons, getoonzet door Julius Rönt gen Sr. en eventueel het in elkaar zet ten van een tombola of verloting van kunstvoorwerpen, gelieve zich op te geven aan de heeren J. de Visscher, Walstraat 37 en J. Savenije, Boulevard Evertsen 18. Vergadering uitgesteld. Blijkens achterstaande advertentie is de cursusvergadering van hedenavond, welke door de Arbeiders Jeugd-Centrale zou worden gehouden, door ongesteld heid van den heer G. K. A. Nonhebei uit Middelburg, die het onderwerp „De Mirakelen der Natuur" zou behandelen, uitgesteld tot volgende week Woensdag 7 Februari a.s. Gezelschap Solser en Hese. Naar het spel van handigheid en gökkerij, dat gisterenavond in het Concertgebouw opgevoerd' werd, waren fang zooveel menschen niet op gekomen, ais de lokkende titel zou hebben doen verwachten. En ioch was het, in het luchtige, vroolijke genre, waar het zich voor aanbood, wel de moeite waard te zien. Want niet alleen werd daar vertoond, wat zooveel jaren in Rotterdam in werkelijkheid was te zien gegeven naar men in de bladen heeft kunnen lezen maar bovendien wat vertolkt werd, was natuurlijk, vlot, interessant spel. Vooral de personen, die bijna den heelen avond het tooneel ■bevolkten, hebben de zaal geamuseerd. Dat was in de eerste plaats de speler van de titelrol „Broekhuizen", die altijd: en onder alle omstandigheden even flegmatiek bleef. We denken hierbij aan het tooneeltje, waarin hij, bedreigd- door een revolver, een verklaring schrijft juist tegenovergesteld aan wat hem gedicteerd wordt. Hij maakt han dig er van gebruik, dat de afdreiger de verklaring leest om hem de revolver uit de hand te schieten en zoo de „sterke" man te worden, in de tweede plaats Pompie van A4eerdersoort, de „rechtsgeleerde" rechterhand van Broekhuizen, die speciaal beiast is met

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1